GRATIS Onze nerveuze wereld Financiën en Economie Een zittend leven? ,HET WAS VAN ONS' 1 «idelïik bij 2 pakken DUXON ZEERIK7.EFSCHE NIEUWSBODE donderdag 13 november 193s No. isi63 De naam Douwe Egberts is steeds een begrip geweest voor „lekkere koffie". Een melange van uitstekende kofficsoorten.op speciale manier gebrand en door de grote omzet altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. PAARS MERK S Krachtig en voor delig. Pakje van _Q 250 gram l««/0 ROOD MERK De kwaliteitskoffie bij uitstek. Pakje van QQ 250 gram liOO AB'5811 Dl 2 De Nederlandse gulden, Europa's hardste valuta LONDEN, ll-ll. Een opmerke lijk verschijnsel in het financiële beeld van Europa is de aanhou dend sterke betalingsbalans van Nederland, zo schrijft de Financial Times. Volgens het blad geniet de Nederlandse gulden thans reeds vele maanden de onderscheiding de hardste valuta van Europa te zijn. De vraag naar guldens is aanhou dend groter dan het aanbod en om in deze situatie te voorzien hebben de Nederlandse autoriteiten grote hoeveelheden guldens op de inter nationale wisselmarkten moeten aanbieden met als resultaat, dat zij thans kunnen wijzen op een ont wikkeling van de Nederlandse mo netaire reserves sedert een jaar, die in geen enkel ander land ter we reld gunstiger is geweest. De Ne derlandse monetaire reserves heb ben nu een ongekend hoog peil se dert de tweede wereldoorlog be reikt en er zijn volgens de Finan cial Times geen aanwijzingen, dat er in de nabije toekomst een einde zal komen aan deze gunstige ont wikkeling. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De opstellenwedstrijd over Hatfeldse reis De commissie belast met het na zien van de opstellen, die door de deelneemsters en deelnemers aan de reis naar Hatfield (G.B.) in de afgelopen zomer, zijn gemaakt, is met het werk gereed gekomen. De drie commissieleden hebben onaf hankelijk van elkaar de opstellen beoordeeld en van een waarde ringscijfer voorzien Op grond van deze uitslag zal op 28 november a.s. de zilveren wisselbeker voor het meisje of de jongen, die het beste opstel heeft geschreven, worden uitgereikt. Zoals bekend werd de wisselbeker destijds beschikbaar gesteld door de burgemeester van de Engelse adoptiegemeente Zie- rikzee. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Kam pi oenen 1958 Kampioen Vitesse. 1. Joh. Reijn- goudt, ringno. H 56-430727 2026 punten; 2. A. Faasse, ringno. H 55- 458146 1780 pnt.; 3 Joh. Reijngoudt, ringno. H 56-430717 1741 pnt. Kampioen Fond. 1. A. Faasse, ringno. H 54-646171 1700 pnt.; 2. J. C. Verwijs, ringno H 57-326339 1441 pnt.; 3. G. v Nieuwenhuyzen, ringno. H 57-326244 1352 pnt. Kampioen Duif. 1. Joh. Reijn goudt, ringno. H 56-430727 2392 pnt. 2 A. Faasse, ringno H 54-646171 1979 pnt.; 3. G. v. Nieuwenhuyzen, ringno. H 57-326244 1947 pnt. Duif. Kampioen jonge duiven. 1. J. Quaak, ringno H 58-274573 1117 pnt.; 2. A. den Braber, ringno. H 58-274652 906 pnt.; 3. W. v. Dom melen, ringno. H 58-274805 897 pnt. Iiokkampioen jonge duiven. G. v. Nieuwenhuyzen: winnaar van de beker. J. Quaak: winnaar wissel beker jonge duiven. Kampioen generaal. 1. Joh. Reijn goudt, 12783 punten. 100 duiven, gemiddeld 127.83. 2. G. v. Nieu wenhuyzen 26422 pnt. 272 duiven, gemiddeld 97.1. 3. K. Reijngoudt, 10652 pnt. 121 duiven, gemiddeld 88.0. De naspeuringen naar de sinds zondag jl. op de luchtverbinding Lissabon-Funchal - de hoofdstad van Madeira - vermiste Portugese vliegboot, werden woensdag nog voortgezet. Het Nederlandse schip „Orion" heeft drie-en-dertig opvarenden opgepikt van het Spaanse schip „Castillo Butron", dat ter hoogte van de Portugese kust in nood ver keerde. De Spanjaard heeft een lek opgelopen. Ingezonden mededeling Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der or ganen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee bevat 14 verschillende Kruiden met elk een eigen heilzame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bi) apotheker of drogist dj f. 1.80 per groot pak. voldoende voor maanden. FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR Ze schrok op. Nu was zijn aan dacht zuiver op haar gericht. Met verlangen keek ze hem aan. Zou ze nu maar niet voor een keer alle muizenissen uit haar hoofd zetten en hem aan het verstand brengen dat ze naar hem verlangde, dat ze door hem gekust wilde worden, en dat er dan niets in de wereld meer op aan kwam. Wat had een vrouw het toch moeilijk op dat punt. Stond daar de man waarnaar haar liefde uitstraalde, en hij kon maar niet wakker geschud worden. Nog steeds zag hij het kind in haar. Met_ moeite werd zij zichzelf meester. Dan vertelde ze in het kort hetgeen haar al dagen ver volgde. „O, Frank, ik ben zo bang dat zo iets eens werkelijkheid zal worden. Stel je voor, een renbaan. Wat moeten wij daartegen nu be ginnen?" Frank was sprakeloos. Dan zei hij: „die vent heeft geen hart, hij moet gekielhaald worden". Doch hoe ze ook de zaak aan alle kanten bekeken, ze zagen geen doeltreffende tegenmaatregelen. „We zullen er met Paul over pra ten", besloot Frank, „misschien kent hij mensen die over genoeg idealen en liefde voor de natuur beschikken om dit tegen te gaan". Een weinig opgelucht besloten ze een van de hoogste duintoppen te beklimmen. „Doen wie er het eer ste is", daagde Joke overmoedig uit. Bijna gelijktijdig kwamen ze boven aan. Iedere keer weer opnieuw kon den hun ogen zich niet genoeg ver zadigen aan de afwisselende duin begroeiing. „Al heel jong zouden alle kinderen van de natuur moe ten leren houden. Feitelijk moesten zij hier worden grootgebracht", zei Joke. „Bij Sternhout heeft dit toch niet geholpen", zei Frank gelaten. „Heb je nog iets naders ge hoord?" „Nee, het schijnt hem niet voor de wind te gaan. Die vriend van Paul verstaat zijn vak, en weet hoe hij hem moet aanpakken. Toch laat ik me heus niet in slaap wiegen door het idee dat het conflict be ëindigd is". „Als het maar geen stilte voor de storm is", betwijfelde Joke. „Hé, kijk", viel Frank ineens in, „daar gaan Sternhout en Mia, hoe hebben ze elkaar gevonden. Daar om zie ik haar de laatste tijd zo weinig". „Heb je haar dan gemist?" kon Joke niet nalaten om te vragen. „Welnee, ik bedacht dit op het moment dat ik hen zag. Een nobel stel", spotte Frank. En toch hebben beiden, diep ver borgen nog een restje menselijk heid", zei Joke ernstig. HOOFDSTUK XIII. Een gelukkig ongeluk. Langzaam vergleden voor Joke de zomermaanden. Voor hen die van de tijd iets verwachten tellen de uren dubbel. Het dorp had zijn hoogtepunt van het badseizoen beleefd. Koortsach tig was er door velen gewerkt. Dag en nacht was men in de weer ge weest om het de vakantiegangers naar de zin te maken. Voor de meesten was dit werk nog vreemd. Handen, waaraan het eelt van het' grondwerk zat, droegen voorzichtig balancerend de presenteerbladen. Nu slaakte men een zucht van verlichting, omdat bijna alle bad gasten vertrokken waren, om met een tot de ontdekking te komen dat de zomer ook voor hen voorbij was. Veel van het zuurverdiende geld werd naar de notaris gebracht, als aflossing van hypotheken op bouw of verbouw. Als men de zuchten en tranen niet mèetelde, waren de verwachtingen niet tegengevallen, en was de uitslag van de mooie zo mer bevredigend. Wel waren de tuinen verwaar loosd en had men het intieme ver keer in de huiselijke kring moeten ontberen, maar dergelijke senti- mentaliteiten leer je wel af. De eerzucht kreeg de mensen te pakken. Nu reeds onderscheidde men de clubjesgeest. Grote rivali teit ontstond om tot de notabelen van het dorp te worden gerekend. Dit alles bekeken de duinbewoners als van een afstand. Het deed pijn de grote dorpsgemeenschap te zien versnipperen, maar ze waren ook in staat de andere zijde te zien. Het dorp werd welvarender. De huizen kregen nu een verfje en de kinderen betere kleren. Ja, het werd verleidelijk om niet mee te doen, maar de dorpssfeer leed er onder. Er was deze zomer geen plekje in liet dorp waar geen mensen te vinden waren. Joke moest toegeven dat er zich onder hen ook echte na tuurliefhebbers bevonden. Mensen, die rustig en stil hun gang gingen en waarvan niemand last onder vond. Al werd de behoefte aan re creatiegebied groot, een renbaan, neen, daarmee waren de mensen toch ook niet gebaat, dacht Joke. (Wordt vervolgd) Ongemotiveerde vrees en dwanghandelingen vergallen veie levens D« zenuwinrichtingen zijn over vol en hebben lange wachtlijsten. De wachtkamers van de zenuwart sen zijn geregeld goed gevuld en daarbuiten lopen duizenden men sen rond met ongemotiveerde vrees en dwanghandelingen, doch die zich nog niet onder doktersbehandeling hebben gesteld. Dat is het beeld van onze nerveuze wereld. Geen mens ontkomt in onze tijd aan de op stand der zenuwen en we kunnen dit in onze naaste omgeving con stateren, want wie heeft er niet een klein complexje! Wij treffen veel verschillende ge vallen, waarvan veel lijders aan een fobie, een volstrekt onredelijke en ongemotiveerde vrees voor be paalde dingen of ervaringen. Machteloos tegen de angst Het merkwaardige is, dat de pa tiënt zich dikwijls zeer goed be wust is van de zinloosheid van zijn angst, maar hij kan die angst nu eenmaal niet overwinnen en zoekt bij de dokter hulp, steun en gene zing. Zo bijvoorbeeld de man die lijdt aan ruimtevrees. Wanneer hij een breed plein moet oversteken, blijft hij als vastgenageld op het trottoir staan en kan geen voet meer ver zetten, ook al is er geen verkeer te zien. Het angstzweet breekt hem uit en in weerwil van het feit, dat zijn gezonde verstand hem zegt, dat er geen risico's zijn wanneer hij oversteekt, kan hij het niet. Een soortgelijk geval is de hoog tevrees Als- de patiënt uit het ven ster van een hoog huis of van een toren naar beneden kijkt, wordt hij bevangen door een verlammend ge voel van zwakte, onzekerheid en angst. Vaak komt het voor, dat hij het gevoel heeft, dat hij naar be neden getrokken wordt, ja, er zijn er die de dwang niet kunnen onder drukken uit het venster te klim men en naar beneden te springen. Open-deur politiek Andere patiënten kunnen er niet tegen in een gesloten ruimte te zijn. Thuis laten zij altijd de deuren openstaan en in theaters willen zij steeds op de laatste stoel van de rij zitten, aan het looppad, dicht bij de uitgang. Dergelijke zenuwtoestan den kunnen nog andere verschijn selen oproepen, namelijk dat de pa tiënt niet tegen harde geluiden kan. Een auto die voorbij dendert of een deur, die hard dichtgegooid wordt, een kind dat schreeuwt kan hem in elkaar doen krimpen, alsof hij de ergste pijnen heeft. Het brengt hem tot wanhoop. Zo zijn er nog tientallen varië teiten, zoals angst voor bacteriën, mensen die niet in een auto, trein of vliegtuig durven, angst voor spitse of scherpe voorwerpen, angst voor slangen, waarbij deze angst ook in volle hevigheid optreedt, wanneer de patiënt voorwerpen ziet die op een slang lijken, zoals een fietsband of iets dergelijks. Voorts vrees voor onreinheid, mensen die tientallen malen per dag hun han den moeten wassen of ze willen of niet. Hiermede komen we tot de dwanghandelingen, die ook een ze nuwuiting zijn. De complexen Er zijn er die een ordeningscom plex hebben en overal ook bij men sen waar ze op bezoek zijn zich ge dwongen voelen alles netjes te leg gen, die tijdens het spreken zonder het zich bewust te zijn alle voor werpen op grootte sorteren, die de steentjes van het plaveisel tellen, of de vensters van gebouwen, of de streepjes op het behang, de plan ken in de vloer; huisvrouwen die dadelijk een grote schoonmaak op touw zetten, wanneer er bezoek is geweest; mensen die halverwege de straat terug gaan naar huis om nogmaals te controleren of het gas en het licht wel uit is en of ze de deur goed hebben gesloten. Zo zijn er vele voorbeelden op te noemen, die allen het gevolg zijn van een overbelasting der zenuwen. Het beste middel is rust en ont spanning voor hen dia overbelast zijn, voor anderen die weinig te doen hebben en juist daardoor steeds druk met zichzelf bezig zijn, is het goed eens flink aan te pak ken en iets onderhanden te nemen en voorts moeten de patiënten wor den opgevoed tot meer moed en weerstand. Velen vinden genezing, doordat zij eindelijk de kracht kun, nen opbrengen, de zorgen aan de kant te zetten en van de gegeven omstandigheden het beste te ma ken, als waren er geen zorgen. Leeuw maakte uitstapje MILAAN, 10-11. Loom uitgestrekt naast een wieg met een sluimerende baby, zo vond een Italiaanse leeu wentemmer zijn gevaarlijk troetel kind in een huiskamer terug, na dat het dier kans had gezien uit een circus te ontsnappen. Maar voordien had de eigenzinnige leeuw maandag bij zijn onverwacht ver schijnen in de straten een ware pa niek onder de bevolking van Cantu, een dorpje nabij Milaan veroor zaakt. Vrouwen gilden en ieder zocht een goed heenkomen. De leeuw, nerveus door het ongewone van zijn toestand en de gedragin gen van de mensen, grauwde naar een vrouw en takelde haar met zijn klauw dermate ernstig toe dat zij naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. De deur van een flatge bouw stond uitnodigend open en de leeuw stapte naar binnen. Met wijd open gespalkte ogen zag de 28-jarige bewoonster het ongewone huisdier haar huis verkennen. In verwarring wist ze met vijf van haar kinderen te vluchten maar vergat de drie maanden oude baby. Toen de politie en de leeuwen temmer het huis betraden vonden ze de leeuw echter in alle gemoeds rust als een waakhond naast de wieg liggen Vreugde in Jordanië AMMAN, 11-11. Soldaten, die grote foto's van koning Hoessein, de opperbevelhebber van het Jor daanse leger, met zich voerden, dansten dinsdag door de straten van Amman, terwijl zij „Hoessein, Hoessein, lang leve Hoessein" rie pen en schoten in de lucht afgaven. Overal hingen de vlaggen uit. Schoolkinderen, die dinsdag vrij hadden, mengden zich onder de feestvierenden. Ook de kantoren waren gesloten. speciaal wasmiddel voor NYLON, PERLON, ORLON, DRALON, WOL en ZIJDE, daar kunt U op vertrouwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 9