rm Teleurstelling voor De Gaulle s L Duitsland geeft veel uit voor B.B. AMERIKAANSE VASTBERADENHEID IN VERRE OOSTEN HAD SUCCES Verstedelijking van de Nederlandse bevolking wordt steeds sterker Raad Eikerzee onbevredigd over financieel beheer Stichting Rusthuizen W»-Schouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 13 november 195s no. 1M63 rpW'js Een klein stukje natuur Ingezonden mededeling urtt hygiënisch bereid uit natuurzuivere ingrediënten peP een medicinale versnapering onder voortdurende contröle van het laboratorium Dr. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Cyprus van kwaad tot erger Mislukte politiek Ingezonden mededeling Zondagavond werden in Algerije de lijsten ingediend met candidaten voor de verkiezingen die van 28 tot 30 november gehouden moeten worden. Men had tot het laatste ogenblik gewacht, omdat er bij de regering te Parijs nog altijd hoop bestond, dat er enige lijsten zouden zijn met nationalisten, die bereid waren de wettelijke weg te bewan delen, en met de Gaulle zouden overleggen, hoe men een einde kon maken aan het vechten en door on derhandelingen kon proberen, een compromis te bereiken Maar geen van degenen, die gematigde natio nalisten kunnen worden genoemd, heeft zich gemeld. Dat betekent dat vrijwel alle moslims, die het vertrouwen heb ben van de negen miljoen geloofs genoten, de verkiezingen hebben geboycot. Zij hebben gehoorzaamd aan de regering in ballingschap, die in Cairo zetelt, en die aldus haar macht heeft gedemonstreerd. Deze „regering" wenst te onderhandelen met de Gaulle over een staken van het vuren, maar op basis van er kenning van het bestaan van een Algerijnse natie. Deze zou zich fe deratief kunnen verbinden met Frankrijk, maar op voet van gelijk, heid. En de rechten en belangen der Fransen in Algerije zouden be schermd worden. De Gaulle nu heeft alleen aange boden een eind te maken aan het vechten, bij de verkiezingen natio nalisten naar het Franse parlement te sturen, en dan met deze afge vaardigden „de rest te doen" Dat werd door de militante nationalis ten veel te vaag geacht. En zij stel len zich dus niet candidaat voor de Franse Kamer. Wat nu De Gaulle had gehoopt, dat vóór zondag een staken van het vuren zou zijn verkregen. In die omstan digheden zou hij vrije verkiezingen met echte vertegenwoordigers van het volk hebben kunnen verwach ten. Nu dat is mislukt, kunnen de Europese extremistische politici, die de militaire beweging van 13 mei hebben ondersteund, weer de toon aangeven. Zij deden dat zo zeer, dat ook alle liberale Europeanen, die zich candidaat hadden willen stel len, zich terugtrokken Dit waren mensen, die menen, dat men de moslims toch niet als Fransen kan beschouwen en dat hun een grote mate van zelfbestuur moet worden 's-GRAVENHAGE, 12-11. Op 30 gegeven, en tevens sociaal en poli- juni 1956, het tijdstip van de laat- tiek moet gelijk stellen met de ste algemene woningtelling, woon- Fransen. Maar zoals gezegd vonden den bijna zes miljoen Nederlanders, zij de atmosfeer zo ongunstig en zo d.w.z. ruim de helft (55 van de doortrokken van semi-fascisme, dat totale bevolking, in steden van ver zij geweigerd hebben, zich candi- schillende grootte en 2.7 miljoen of daat te stellen. een kwart in plattelandsgemeen- Hét heeft de Gaulle zeer gespe- ten. Daarnaast woonde nog 1.8 ten, dat het zo moest lopen, en men miljoen of 15 in kleinere en vroeg zich al af, of hij de verkie- grotere geïndustrialiseerde en ge- als hij daartoe de macht heeft. Heeft hij die, dan kan hij nog een federatie tussen Algerije en Frank rijk redden Zo niet, dan moet de kwestie worden uitgevochten. En te vrezen is, dat het dan zal uitlopen op een regeling als in Ier land. Dit is onafhankelijk gewor den van Engeland, maar een deel er van is Brits gebleven. Zo'n ver deling van Algerije is dan niet denkbeeldig. Het probleem-Cyprus In Cyprus is voor de Engelsen de situatie zo gevaarlijk geworden, dat nu alle Engelse burgers gewapend zullen worden. Zij zitten tussen twee vuren, die van Griekse en Turkse Syprioten, hoewel het weer de Griekse zijn, die de geduchtste gevechten leveren, al zijn dat veel al laffe sluipmoorden Deze Griek se bewoners hebben willen afzien van aansluiting bij Griekenland, mits zij maar onafhankelijk kon den worden op een onverdeeld eiland. De Turkse inwoners (90.000 van de 500.000) zouden dan een minderheid vormen, en dat willen zij niet. Zij vrezen het eiland te moeten verlaten, want de onder linge haat is zeer toegenomen. TANDPASTA dan ontvangt U de béste, welke er is 109-jarige te 's-Gravenliaae 's-GRAVENHAGE, 11-11. Neder- land telt sinds vandaag, enkele maanden na de verjaardag van Chrissemeuje, twee 109-jarigen. Het was de weduwe J. J. de Calonne Meister te 's-Gravenhage die van daag het paar volledig maakte. Het Haagse oudje, dat nog over een redelijk goed gezicht en gehoor beschikt, is vanaf 1893 weduwe. Van haar tien kinderen zijn 6 nog in leven, van haar kleinkinderen nog 9. BONN, 12-11. Het ontwerp van west-Duitslands burgerlijke verde digingsbegroting voor 1959 beloopt 263 miljoen D.M., meer dan twee maal zoveel als dit jaar. Negen miljoen zijn voor de organisatie van burgerlijke verdediging, die mettertijd 260.000 man sterk zal zijn; vijf miljoen is uitgetrokken voor reparatie van schuilkelders uit de oorlog. BEER IN EIK HANNOVER, 11-11. In de nacht van zondag op maan dag heeft een ontsnapte beer uit de dierentuin van Hann over een wijkplaats gezocht in een eik. Toen de bewa kers het dier boven in de boom ontdekten, scheen het heel weinig neiging te heb ben uit zichzelf naar zijn ge bruikelijk verblijf terug te keren. Zij riepen de hulp in van de brandweer, die het dier met brandslangen be spoot. De beer bleef waar hij was, keek op zijn bela gers neer en at een blad of wat. In de nacht van maan dag op dinsdag werden op de boom schijnwerpers ge richt en stonden politieagen ten met machinepistolen ge reed om een uitvalspoging te verhinderen. Ook dinsdag verzonnen zijn belagers al lerlei middelen hem uit de boom te krijgen. Zij vielen hem aan met lange bamboe stokken en met stokken met fakkels. Die fakkels brach ten hem wel wat in het nauw. Hij gromde, bekogelde de lastposten met takken en klom nog wat hoger. Een aanval met schuimblussers wachtte de beer niet meer af. Hij liet zich langzaam, van tak tot tak zakken en einde lijk, na veertig uur, stond hij weer op de begane grond. Zonder aarzelen wandelde het dier waardig naar zijn kooi. zingen zou laten doorgaan, die nu niets meer betekenen. Als nu straks in het Franse par lement 67 vertegenwoordigers van Algerije zitten, die een reactionair blok vormen, zullen die proberen elke vooruitstrevende evolutie te verhinderen. Maar ook in de inter ne Franse politiek vormen zij een gevaarlijke macht. De kans bestaat dus, dat de Gaulle het parlement nog meer zal proberen te muilkor ven, om geen last te hebben van verstarde dwarskijkers, en dat hij toch met de nationalisten gaat on derhandelen op een radicale basis, Toespraak van Murphy Toestand in nabije Oosten beter MILWAUKEE. 11-11. De Ameri kaanse onderminister van Buiten landse Zaken, Robert Murphy, heeft in een rede te Milwaukee het Amerikaanse standpunt ontvouwd over het ontvvapening-sprobleem en de toestand in het Verre en nabije Oosten. Murphy leverde in de eerste plaats kritiek op de pogingen van de Russen om de conferentie te Ge- nève over het voorkomen van on verhoedse aanvallen in het poli tieke vlak te trekken. De Verenigde Staten zijn van mening dat deze conferentie uitsluitend van tech nische aard moet zijn, aldus Mur phy, die hiermee het eerste offi ciële Amerikaanse commentaar le verde op deze conferentie. Murphy merkte op, dat de houding van de Russen bij het begin van deze con ferentie weinig reden tot optimisme geeft voor wat het resultaat van de Ruim de helft woont in steden van verschillende grootte nlattelandsstadjes (2.000 tot 10.000 inwoners) waren ruim een kwart miljoen personen woonachtig. In Noord-Holland het sterkst De meest geürbaniseerde provin cie is Noord-Holland, met ruim 72 procent van de bevolking in steden en nog eens 10 in verstedelijkte forensengemeenten, terwijl het platteland hier slechts 10 van de totale bevolking omvat. Op de tweede plaats volgt Zuid-Holland, waar eveneens 72 °/o van de bevol king in steden is gedomilieerd, doch waar het platteland nog 14 van de bevolking herbergt. De provincies Friesland, Drenthe en Zeeland dragen nog een over wegend plattelandskarakter. Hier woont n.l. meer dan de helft van de bevolking in plattelandsgemeen ten. Limburg en Noord-Brabant zijn de gewesten met het grootste aan deel van de bevolking in geïndu strialiseerde plattelandsgemeenten (resp, 35 en 21 °/o, bij een rijksge middelde van 12 Een vergelijking met de situatie op 31 mei 1947 leert, dat voor ge heel Nederland het aandeel van de in plattelandsgemeenten woonach tige bevolking is teruggelopen van 29 tot 25 °/o, terwijl het bevolkings aandeel woonachtig in geïndustri aliseerde plattelandsgemeenten is toegenomen van 8 in 1947 tot 12 in 1956. mengd agrarisch-industriële ge meenten, terwijl bijna 600.000 per sonen of 5 °/o in de fo^n^^n^e- meenten rond de grote steden en in de specifieke woongebieden (Kenemerland, het Gooi, Utrechtse heuvelrug) woonachtig waren. Dit blijkt uit een door het Cen traal Bureau voor de Statistiek uit gegeven publikatie „Typologie van de Nederlandse gemeenten naar urbanisatiegraad". Van de bijna zes miljoen „stede lingen" in ons land, leefden er 3 Vz miljoen in de grote steden boven 100.000 inwoners. In de 38 kleine besprekingen betreft. Nochtans weigeren de V.S. zich te laten ont moedigen, aldus Murphy. Inzake het Verre Oosten vond hij het buitengewoon bemoedigend te kunnen constateren, dat de natio nalisten hebben verklaard te zullen afzien van geweld om het vaste land van China te bevrijden. Hij noemde de steun van de V.S. aan Tsjiang Kai-Sjek een toetssteen voor de gehele Amerikaanse poli tiek t.o.v. het Verre Oosten. Wash ington is niet bezweken voor de communistische dreiging. Als de V.S. op dit punt niet vastberaden zouden zijn geweest, zou - daarvan ben ik overtuigd - de verovering van Formosa het volgende doelwit van Peking zijn geweest, aldus Murphy. Hoewel de toestand in het Nabije Oosten een waakzaam oog blijft vragen, constateerde Murphy hier toch een vooruitgang ten goede. VERSTEKELINGEN NAAR MERAUKE HOLLANDIA, 12-11. Van niet- officiële zijde in Hollandia wordt vernomen, dat de 37 verstekelingen, die zich aan boord bevinden van de „Johan van Oldenbarnevelt", door het marine opnemingsvaartuig „Luymes" zullen worden overgeno men. De verstekelingen worden vrijdag in Merauke verwacht, waar zij zullen worden ontvangen door een vertegenwoordiger van de dienst voor sociale zaken Zij zul len voorlopig in Merauke worden ondergebracht, doch zullen verder zich als vrije burgers kunnen be wegen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft ten behoeve van de versteke lingen een bedrag geschonken. 's-HERTOGENBOSCH, 11-11. Op de grens van de gemeenten Berli- cum en Rosmalen is maandag avond de 42-jarige mevrouw Bos- Hubers uit Berlicum door verdrin king om het leven gekomen. Haar vierjarig dochtertje Truus, dat bij haar was en dat eveneens te water schijnt te zijn geraakt, is niet meer teruggezien. Het eerste alarm bereikte de landbouwer Reynen, waar het drie jarig meisje Nellie Bos met door weekte kleertjes en huilend kwam vertellen, dat haar moeder en zusje in de langs zijn boerderij stromende wetering in het water lagen. Het lichaam van de vrouw werd kort daarna gevonden bij een stroomafwaarts gelegen Bailey brug. Van het meisje Truus is, na dat tot dinsdag in de late middag gedregd is, geen spoor meer gevon- ONGELUK TE BERLICUM Moeder en vierjarig dochtertje verdronken den. Omdat eerst vrij laat een vang net is geplaatst, is het mogelijk dat het kind via de Aa en de Dieze naar de Maas is afgedreven. Ook heeft men gedacht aan de moge lijkheid, dat het kind zich, evenals haar zusje, zelf uit het water zou hebben kunnen redden, doch dat het in de nabijgelegen velden is blijven liggen. Een onderzoek met politiehonden heeft die mogelijk heid echter niet bevestigd. ROTTERDAM, Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in een magazijn van de constructiewerk- plaatsen en machinefabriek Braat N.V. aan de Doklaan te Rotterdam zuid. Behalve in het magazijn, dat uitbrandde, ontstond ook brand in een daarachter liggende smederij, die slechts gedeeltelijk is verbrand. Philips krijgt „klusje" in Peru 's-GRAVENHAGE, 11-11. Reeds geruime tijd zijn oriënterende be sprekingen aan de gang omtrent een nieuw telegrafieproject voor Peru Op uitnodiging van de Peru aanse regering heeft Philips in dit verband een opzet gemaakt, waar bij het gehele land zal worden be streken door moderne telegrafische verbindingen. Daarbij is tevens een belangrijke rol toebedacht aan automatisch functionerende scha kelcentra, apparatuur waarmede Philips zich de laatste tijd een bij zondere reputatie op de wereld markt heeft verworven Omtrent de omvang en financiering van dit project zijn in dit stadium, waarin het nog uitsluitend technische be sprekingen betreft, geen bijzonder heden te melden. Ingezonden mededeling Begroting 1959 onaanvaardbaar geacht Exploitatietekort over 1955 en '56 bedraagt f 73.918,83 De raad van Eikerzee kwam dins dagmorgen in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van wethouder C. Padmos, wnd. burgermester. Door G.S. is goedgekeurd de 5e wijziging der gemeentebegroting voor 1958, inzake uitgaven voor het te bouwen rioolgemaal. De ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën hebben afwij zend beschikt op het verzoek tot verhoging der algemene uitkering uit het gemeentefonds voor 1958. Besloten wordt om niet toe te treden als lid lot de Nederlandse Vereniging voor Gemeentebelangen Op voorstel van b. en w. gaat de raad accoord met de door G S. toe gezonden ontwerp-regeling tot her ziening van de jaarwedden van de secretarissen en ontvangers. De aftredende leden van de Com missie tot wering van schoolver zuim, Z. Nieuwboer, M. Hanson, R. T. Louwerse en H. Ringelberg worden herbenoemd. In de plaats van J. N Viergever wordt benoemd S. C. Coomans. De raad besluit het crediet in re kening-courant met de NV. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor 1959 te bepalen op f 50.000. Het te verzekeren bedrag bij de Fraude risico-Onderlinge van Gemeenten zal gehandhaafd blijven op f 13.000 voor de gemeente en het Burgerlijk Armbestuur tezamen. Onderwtfsvergoedingcn Overeenkomstig artikel 101, vijf de lid'der L.O.-wet 1920 wordt het bedrag per leerling van de Chr. Nat. school te Scharendijke voor 1959 vastgesteld op f 50. In verband met onvoorziene uit gaven heeft het bestuur der Chr. Nat. school te Scharendijke ver- verzocht om het bedrag per leerling voor 1958 te herzien. Op voorstel van b en w. besluit de raad het be drag te verhogen van f 45 tot f 50 per leerling. De C.J.M.V. „Eben-Haëzer" te Ei kerzee heeft verzocht om de sub sidie voor de instandhouding van haar bibliotheek te verhogen, nu de provinciale subsidie is vervallen De raad besluit jaarlijks een sub sidie toe te kennen van f 25. Brugklasse lyceum B. en w. stellen voor om een re geling te treffen m.b.t. de gemeen telijke bijdrage voor leerlingen, welke de brugklasse van het lyce um te Zierikzee bezoeken Voorge steld wordt om de bijdrage slechts voor één jaar te betalen, bijzondere omstandigheden voorbehouden. Hoewel hij niet tegen het voor stel van b. en w. wil stemmen, meent de heer de Vrieze, dat reke ning gehouden moet worden met het feit, dat de leerlingen op de lagere scholen soms onvoldoende worden voorbereid voor het volgen van verder onderwijs. De raad gaat met algemene stem men accoord met het voorstel van b. en w. De raad gaat er mee accoord om de gezamenlijke noodsecretarie te Ellemeet bij inschrijving te verko pen. Besloten wordt tot vaststelling van een nieuwe regeling voor de vergoedingen aan het personeel der vrijwillige brandweer. Gemeentebegroting 1957 Hierna komt in behandeling de gemeentebegroting voor 1959. Op verzoek van de voorzitter leest de secretaris de verschillende posten voor en geeft voor zover nodig toe lichting hierop. Het tekort op de gewone dienst bedi*aagt f 1340,38, waarvoor wordt beschikt uit de ba_ tige saldi van vorige dienstjaren. De begroting wordt hierna vastge steld als volgt: inkomsten gewone dienst f 122.895,30, uitgaven gew dienst 122.895,30; batig/nadelig slot nihil. Inkomsten kapitaaldienst f 338.601,39, uitgaven f 427.799,70; nadelig slot f 89.198,31. Rusthuis Westelijk Schouwen Onder aanbieding van de jaar stukken over 1955 en 1956 en de be grotingen voor 1958 en 1959 ver zoekt het dagelijks bestuur der Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen in verband met een ex ploitatietekort van f 73.918,83 over 1955 en 1956 de gegarandeerde rente en aflossing ad f 4.488,30 te willen voldoen. B. en w. wijzen op de onbe vredigende gang van zaken bij het financieel beheer der stich ting in de eerste jaren. Op grond van de verleende garan tie besluit de raad het gevraag de bedrag te voldoen. Aan het dagelijks bestuur der Stichting zal worden bericht, dat de begroting voor 1959 onaanvaard baar wordt geacht, daar er een te kort wordt geraamd van f 33.763,22, zonder dat een oplossing aan de hand wordt gedaan voor wegwer king van dit tekort. De raad is algemeen van mening, dat de pensiongelden voor het rust huis dienen te worden verhoogd. Het is ten enenmale onmogelijk dat telkenjare een beroep op de ge meenten wordt gedaan om in de te korten bij te dragen. De regeling voor het ophalen van het huisvuil wordt aangehouden tot de volgende vergadering, daar voor het storten van het vuil nog geen geschikte oplossing gevonden is. De rondvraag In de rondvraag vestigt de heer Viergever de aandacht op een nog aanwezige put in de Dorpsstraat 1e Scharendijke. De voorzitter zegt toe met de aannemer hierover con tact te zullen opnemen. De heer van den Bout wijst er op, dat bij het graven van sleuven voor riolering en waterleiding te Eikerzee beenderen naar boven ge komen zijn van de oude begraaf plaats. De voorzitter antwoordt, dat dit verschijnsel met de meeste zorg is opgelost.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5