Gladiolenteelt in de Westhoek wordt cultuur van grote betekenis STAD EN PROVINCIE Branche Velen worden aangemoedigd door de goede prijzen Toen we vorig jaar een artikeltje schreven over de op Schouwen- Duiveland na de ramp plotseling opgedoken gladiolenteelt, had nie mand kunnen vermoeden dat deze teelt, die hoofdzakelijk door de de klein-Iandbouwers wordt uit geoefend, zo'n grote vlucht zou nemen. Zelfs de heren Van Waveren te Haamstede niet, die deze grote kwantums bollen krijgen te ver werken. De oorzaak van de uitbreiding is het goede geldelijke resultaat, die de teelt jaarlijks oplevert, en - zoals dat meer in zulke gevallen voorkomt - de telers van vorig jaar maken zelf reclame voor de gla diolen, zodat „buurman dit jaar maar eens wat plantgoed op zal zetten". De prijzen zijn dit jaar nog be ter, zelfs de kleinere maten bren gen een goede prijs op, zodat een kweker, die eens een mis- of slecht gewas heeft, er nog redelijk uit komt. Het is moeilijk om nu reeds met cijfers te komen, maar met zekerheid kan worden aangenomen dat de bruto geldelijke opbrengst twintig procent hoger ligt dan vo rig jaar. Bovendien is het gewas dit jaar zo goed uitgegroeid, dat er een zeer groot aantal grote maten gerooid is. Dit brengt ook weer zijn voordelen mee. De export loopt prima. Ook dit jaar blijkt Europa weer de groot ste afnemer te zijn. Er is een le vendige handel, ook in plantgoed. En het voornaamste is wel, dat de gladiolen die op Schouwen-Duive- land zijn gegroeid, het meest ge vraagd zijn op de veilingen, omdat er nergens in ons land een derge lijk goede kwaliteit voorkomt. De heren v. Waveren verwachten daarom op ons eiland een nog gro tere gladiolenteelt in de volgende jaren. Voor de klein-landbouwer, die over wat eigen personeel be schikt, betekent dit in de toekomst een goede boterham en voor ons land een steeds grotere toename van het aandeel der gladiolen in de deviezenpot. In de grote bollenschuren van de heren v. Waveren is het thans een drukte van belang. Een groot aan tal vrouwen is druk bezig met het schoonmaken van de gedroogde bollen; ander personeel heeft han den vol werk met het sorteren; de tractor-chauffeur rijdt af en aan met klaargemaakte bollen naar de eigenlijke vol-automatische droog schuur te „Winterrust". Dus ook in Haamstede pikken velen 'n graantje mee van de in opkomst zijnde gla diolenteelt. ZIERIKZEE Jubileum aan o.l.-school Zoals reeds eerder gemeld hoopt de heer A. Paauwe, onderwijzer aan de o.l.-school alhier op 17 no vember a.s. zijn 40-jarig ambtsju bileum te herdenken. Op een door de Oudercommissie speciaal te be leggen bijeenkomst op 17 november in „Concordia*-zal de heer Paauwe - in verband met dit jubileum - op passende wijze worden gehuldigd. E.V.O.-voorlichtingsavond Door het district Zeeland van de Algemene Verladers- en Eigen Ver voerders Organisatie - E.V.O. - werd woensdagavond in hotel café „Concordia" voor de leden op Schouwen-Duiveland een voorlich tingsavond gehouden, welke rede lijke bezocht was. Na het openingswoord door de districtssecretaris, de heer A. Drost te Middelburg, werd de E.V.O.- filmstrip „Autoverzekering" ver toond. Deze filmstrip toonde welke gevaarlijke clausules een polis dik wijls kan bevatten en wees op het E.V.O.-poliscontrolebureau, dat een deskundig advies voor de leden kan geven. Na dit actuele filmpje sprak de heer Drost over het werk van de E.V.O., waarbij hij er op wees dat de vereniging waakzaam blijft om het vrijheidsbeginsel in het ver voerbeleid onverminderd gehand haafd te doen blijven. Een vraag stuk van importantie is, hoe de wettelijke regelingen ten aanzien van het vervoer zullen worden bij de voortschrijdende Westeuropese integratie, waarbij spreker dieper inging op de voornaamste doelstel lingen van de Europese Economi sche Gemeenschap. Het vervoer heeft in het E.E.G.-verdrag een eigen hoofdstuk gekregen. De ver- voerspolitiek in de zes landen van Klein-Europa is soms opmerkelijk in strijd met elkaar. De heer Drost bepaalde zich ver volgens bij de verplichte verzeke ring tegen Wettelijke Aansprake lijkheid, welke waarschijnlijk bin nen afzienbare tijd voor auto's zal worden ingevoerd. Dc E.V.O. heeft zich steeds ver zet tegen een onmiddellijke door voering van een werktijd van 48 uren in plaats van 55 uren, zo deelde spreker mee, Besloten is te pleiten voor een overgangsfase van drie jaar, gedurende welke de werktijd per week 51 uur mag be dragen gemiddeld over drie weken, met een maximum van 55 uren in één week. Na deze inleiding beantwoordde spreker in de pauze enige vragen, waarna vertoond werd de fraaie film „Als het getij verloopt welke een uitstekend beeld gaf van de gehele bouw van de Velsertun- nel. Deze film werd vervaardigd in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zeven jaar is er door elfhonderd mensen aan de bouw van de Velsertunnel ge werkt. Zonder dat het drukke scheepvaartverkeer naar Amster dam belemmerd werd, kon de ruim zestienhonderd meter lange tunnel worden gebouwd. Deze kortgeleden gereed gekomen film kon, dank zij de medewerking van de Rijksvoor lichtingsdienst, beschikbaar wor den gesteld voor de E.V.O.-voor- lichtingsavonden. DREISCIIOR B.B.-voorlichting op Plattelandsvrouwen vergadering De afdeling Duiveland vergader de in het Dorpshuis, onder leiding van mevr. van Eeten-de Vries. Als spreker was uitgenodigd de heer Rottier, Kringhoofd B.B., die ineen causerie de grote lijnen van de B.B. uiteenzette. Spr. wees op de ver plichting, die Nederland heeft, als zijnde aangesloten bij de N.A.T.O. Onder die verplichting valt ook de organisatie van een goede B.B. De heer Rottier stond verder stil bij de organieke opbouw van de B.B. en stond in het bijzonder stil bij de Dienst Sociale Verzorging, een dienst die nog in de kinderschoenen staat, maar vooral in geval van noodzakelijke onverhoopte massa evacuaties belangrijke diensten kan bewijzen. Voor de D.S.V. hebben mevr. Jansen-Glas te Brouwersha ven en zuster v. d. Velde een cur sus gevolgd aan de Stafschool te Barnevelt. Beide dames zullen de opgestoken kennis verder doorge ven. De heer den Dekker van de B B. op Schouwen-Duiveland hield daarna nog een korte inleiding over de A.B.C.-dienst (atomische, bacte riologische en chemische oorlogvoe ring). Ook op dit punt is een goede organisatie zeker niet zinloos, het geen bewezen is in Londen, waar verhoudingsgewijs in de oorlog veel minder verwoest is door brand als in Rotterdam, eenvoudig omdat in laatstgenoemde stad de organi satie niet zo op poten stond, als no dig was. Nieuw gemaal gereed Het nieuwe gemaal voor de pol der „Drelschor", gebouwd aan de Noorddijk alhier, heeft reeds en kele malen met succes proefge draaid. Het ligt in de bedoeling dat eind november of begin december a.s. het gemaal blijvend in werking zal worden gesteld, waardoor het oude gemaal aan de voormalige haven Beldert komt te vervallen. Gedeelte Dijkwater in cultuur Naar wij vernemen zal a.s. win ter door de Herverkaveling een be gin worden gemaakt met het in cultuur brengen van een gedeelte van het Dijkwater. Draineerbuizen en pakken turfmolm zijn reeds voor deze werkzaamheden ter plaatse aangevoerd. De gehouden oogstcollecte in de Nederlands Hervormde kerk al hier heeft f 1089,78 opgebracht. BRUINISSE Opbrengst oogstcollecten Met een bedrag aan nagiften op de dankdag van ruim f 1.800, steeg de oogstcollecte van de Geref. Gemeente tot ruim f 5.600,in de Geref. kerk werd ruim f 900, gecollecteerd, terwijl in de Her vormde kerk f 2.591,45 werd bij eengebracht, nl. f 1.733,voor de kerk en f 853,45 voor de diaconie. Onderwijzer stapt over naar Chr. Huishoudschool De heer H. Bruil, onderwijzer aan de christelijke school te Brui- nisse, is met ingang van 1 augustus 1959 benoemd als leraar A.V.O. aan de christelijke huishoudschool te Bruinisse. Deze benoeming ge schiedde niet op een sollicitatie, doch op uitnodiging, omdat men een vaste leerkracht voor dit vak aan de school wilde verbinden, maar dit zal waarschijnlijk tot ge volg hebben dat de lagere school alhier de heer Bruil als leerkracht zal moeten missen. ST. PHILIPSLAND Winkelweek Voor de derde maal zal door de plaatselijke middenstandsvereni ging een winkelweek georganiseerd worden van 1 tot en met 6 decem ber a.s. Het is de bedoeling ook we^r een winkelweekkrant te laten verschijnen. Het winkelweek-co mité streeft er naar de prijzen en attracties zo aantrekkelijk mogelijk te maken, zodat iedereen, ook de jeugd, weer mee kan doen Het be stuur hoopt dat de mededelingen in het krantje stipt opgevolgd zul len1 worden, zodat de uitreiking der prijzen naar ieders genoegen kan plaats hebben. Reddingsboten voor Schouwen-Duiveland onder beheer B.B. De vijf reddingsboten, die des tijds zijn geschonken door de Ned. Bond voor het redden van Drenke lingen, komen - naar wij vernemen - onder beheer van de Kring Schouwen-Duiveland van de B.B. De boten meten 4.25 bij 1.65 bij 0.60 meter, zijn gemaakt van plastic en voorzien van een 5% p.k. buiten boord-motor. Zonder motor wegen de boten 200 kg, hetgeen het grote voordeel heeft dat zij verplaats baar zijn door enkele mannen. De boten krijgen de volgende be stemming: één te Bruinisse, twee te Zierikzee, één te Scharendijke en twee te Burghsluis. Ingezondt i mededeling Hebt U die al geproefd? Van Nelle's nieuwe Assam Thee Verwen Uzelf eens met deze heerlijke Engelse melangesamengesteld uit alleen de allerfijnste theesoorten. Geulr, smaak en aroma verrukkelijk'Assam Thee VAN NÉLLE'S ASSAM THEE ENGELSE MELANGE ZEEUWSE MIDDENSTANDS-DELTACOMMISSIE INGESTELD In de deze week gehouden ver gadering in hotel „De Korenbeurs" t'è' Goes - waaraan deelnamen ver tegenwoordigers van de Chr. Mid denstandsbond, het Gewest Zeeland van de Christelijke Middenstands bond, de Interdiocesane Katholieke Middenst.bond Rotterdam-Haarlem en de Federatie van R.K. Midden standsverenigingen in Zeeland - werd in gezamenlijk overleg beslo ten tot oprichting van een Zeeuwse Middenstands-Deltacommissie. In verband met de voortgaande plannen tot uitvoering van de Del tawet, is het noodzakelijk, dat de middenstandsondernemers in de provincie Zeeland zich tijdig bezig houden met de vraagstukken, wel ke voor het midden- en kleinbedrijf uit het Deltaproject zullen voort vloeien. Bestudering van deze vraagstukken en vervolgens de be hartiging van de middenstandsbe- langen bij de overheid en de be trokken instanties, werden als taak van de commissie aangegeven. De commissie bestaat voorlopig uit 14 leden, 7 leden afkomstig uit de Ned. .RK. Middenstandsbond en 7 leden, aangewezen door de Chris telijke Middenstandsbond. Bij de samenstelling van de commissie is gestreefd naar een ruime spreiding over de verschillende sectoren van het middenstandsbedrijfsleven. De Zeeuwse Middenstands-Delta commissie zal zich zowel bij de be trokken departementen als bij pro vinciale instanties melden. Voorlo pig werd met het voorzitterschap belast de heer C. J. Rozemond, ter wijl het secretariaat wordt waar genomen door de heer C. J. Huis- soon, v. d. Biltlaan 1, KapelIe^Bie- zelinge. Besloten werd, dat de thans ge vormde Zeeuwse Middenstands- Deltacommissie zich zal wenden tot de Kon. Ned. Middenstandsbond met het verzoek om aan de werk zaamheden deel te nemen om aldus een zo sterk en representatief mo gelijke vertegenwoordiging van het midden- en kleinbedrijf in Zeeland, op te bouwen. Van de boekhandel is geen en kele medewerking te verwachten in deze, aldus heeft de Nederlandse Boekverkopersbond te Delft in een communiqué „met de grootste na druk" verklaard, in antwoord op de berichten dat er plannen be staan pocketbooks in kruideniers zaken te verkopen. NOORDWELLE Vergadering Landbouwvereniging Vorige week vergaderde de land- bouwvereniging „Ons Voordeel", onder voorzitterschap van de heer C. Steur, in café Lokker te Noord- welle. In zijn openingswoord ver welkomde de voorzitter inzonder heid de heer ir. Warrenhove, eco noom van het boekhoudbureau der Z.L.M., die sprak over een zo voor delig mogelijke bedrijfsvoering op een middelgroot bedrijf. Op duide lijke wijze zette spreker uiteen welke mogelijkheden er zijn om goede resultaten te bereiken. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. Elenbaas en H. Beije met grote meerderheid van stem men herkozen. Met grote meerder heid van stemmen werd gekozen de heer M. J. Steur, wegens aftre den van de voorzitter, de heer C. Steur. De heer J. M. Dalebout dankte de scheidende voorzitter voor het vele werk voor de ver eniging verricht. De heer Steur hoopte op goede resultaten en jaren voor de vereniging en leden. OUWERKERK Zweedse avond voor Culturele Vereniging In de zaal van café Pankow bood de Culturele Vereniging alhier de leden woensdag 'n Zweedse avond aan, die werd verzorgd door de heer M. J. Bij de Vaate te Zierik zee. De bijeenkomst, die vrij goed was bezocht, werd geopend door de voorzitter der vereniging, de heer C. P. Kuijper, die er zijn vreugde over uitsprak, dat de vereniging het winterprogramma met een causerie en beeldprojektie over Zweden openen kon. In een met aandacht beluisterde causerie gaf de heer Bij de Vaate een beeld van het Zweed se land, inzonderheid van de pro vincie Varmland en wees op talrij ke bijzonderheden, die typisch zijn voor de Zweedse samenleving. Ook werd een bezoek gebracht aan de Zweedse hoofdstad Stockholm, die in de rij van Scandinavische steden een zo bijzondere plaats inneemt. Na de pauze werd een serie kleu rendia's vertoond, waarop de schoonheid van Zweden gemakke lijk viel af te zien. In een hartelijk slotwoord dankte de voorzitter de spreker voor diens interessante causerie en achtte de gespannen aandacht van de aanwezigen een juiste graadmeter voor de belang stelling die de spr. in de kring van de Culturele Vereniging voor Zwe den heeft weten te wekken. Onder de aanwezigen bevond zich o.m. burgemeester J. Romeijn. In de late middag van dinsdag wer den de kleurendia's vertoond op de bejaardensociëteit, tijdens de bij eenkomst in het oude schoolge bouw. Deze bijeenkomst stond o.l.v. de echtgenote van burgemeester Romeijn. In kranten met veel narigheden doet één bericht ons veel „plezier": In januari koop je nuttig ook boeken bij de kruidenier! Naast zakjes blauw en pakken koffie haal je dus voortaan op de hoek. Het leven wordt toch zo eenvoudig, gewoon een half pond pocketboek. De kruidenier schuift op zijn planken maizena en de zeep opzij, Dan kan er naast de margarine ook nog een stapel boekjes bij. Intussen moppert hij een beetje, hij heeft er zijn bekomst al van, Want hij ziet straks met lede ogen Zijn koffie bij de groenteman. Spinazie bij de fietsenmaker, daar zal het wel mee verder, gaan; Een nieuwe spatlap en een fietsbel, die schaf je bij de kapper aan. Je laat je scheren bij de bakker, je broodje komt van de drogist, De dropjes uit de schoenenwinkel, want concurrentie zoekt naar list. De melkboer helpt je aan pantoffels, het ei komt van de juwelier, Verlovingsringen ga je passen liefst bij een manüfacturier. Een pettycoat verkoopt de visboer, de radio-showroom heeft schol, Een t.v. vindt je bij de slager, want dan is ons niks meer te dol. Een metworst bij de boekenwinkel, de pockets bij de kruidenier O kijk, we zijn al rondgekomen, zo staat ons plan al op papier. Laat ons nu nog eendrachtig juichen: Wij leven vrij, wij leven blij, Merck toch hoe sterek en goed geordend is heden onze maatschappij.' JAAP MIJDERWIJK. Scheepvaartberichten Scherpendrecht, 12 te Sete. Esso Nederland (t.), 12 te Port Said. Kenia (t.), 12 Oland naar Rotter dam. Friesland SSM, 12 van Vlaardin- gen naar Setubal. Theobaldius (t.), 13 te Mena al Ahmadi. SPORT Wijziging programma 5 november Goes V-MEVO I begint om 14.45 uur. Bruse Boys I-Brouwershaven III scheidsrechter N. Speelman. Junioren: Zierikzee B II-MEVO B I (3.45 uur, scheidsr. P. J. Rie- teco). HET SPOOKSLOT AAN DE TDBER 57. Met vastberaden stappen loopt Aram het rotspad op, in de richting van het spookslot. De dikke hertog heeft zijn zwaard ge trokken en zwaait er manhaftig mcc door dc lucht, alsof hij reeds allerlei onzichtbare spookgestalten te lijf gaat. „Vooruit, jullie bangebroeken", briest hij driftig tot zijn man schappen, die, schoorvoetend en op steeds grotere afstand, achter hem aansjokken. „Zijn jullie kerels uit één stuk o£ zijn jullie bange juffershondjes? Er zitten in die öude puinhoop alleen maar een oude bedrieger met een vlasbaard én een dikke knecht met een houten been!" Inmiddels heeft het tweetal, dat door de hertog zo oneerbiedig beschreven wordt, hun nadering al opgemerkt. In een der toren kamers roept Peer zijn meester bij het raam te komen. „Ver duiveld!" sist Merlin woedend, als hij in de voorste der naderende mannen Aram herkent. „Alweer die ellendige pottenkijker! Er moet iets zijn misgegaan met dc postduif, die we naar Georg Gratz ge- stjuurd hebben. Maar we zullen ze warm ontvangen! Kom mee, Peer, ik ga de geesten van het kasteel oproepen!" Gemeenteraad Bruinisse Schoolmelk zal ouders 40 cent per week kosten De gemeenteraad te Bruinisse zal op vrijdag 14 november te 19.30 uur in openbare vergadering bijeen komen. Door een restrictie, gemaakt door de gemeenteraad van Dreischor, is het voor het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis „Schouwen-Duiveland" niet mogelijk geldleningen af te sluiten bij de Bank voor Nederland se Gemeenten. B. an w. stellen de raad voor (om het ziekenhuis uit de impasse te helpen), dat de ga rantie daarvoor benodigd door de gemeente Bruinisse zal worden verleend. Noodgedwongen zal men moeten overgaan tot invoering van werk- classificatie van gemeentewerklie den. Voor de ouders der daaraan deel nemende kinderen zal de verstrek king van schoolmelk f 0,40 per week kosten of 8 cent per flesje, maar de werkelijke kosten zijn 10% ct. Als de gemeente daarvan ct. voor zijn rekening neemt be talen het Rijk 1% cent en het Schoolmelkcomité in Den Haag cent per liter. Een enquête zal wor den gehouden om de deelname te peilen, maar verwacht wordt dat 70 pet. der schoolgaande kinderen van deze regeling gebruik zal ma ken. De kosten per jaar voor de gemeente worden geraamd op f 345. Verder wordt voorgesteld f 195 duizend aan kasgeldleningen bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten te consolideren in een vaste lening ad 43A pct„ terwijl eveneens wordt voorgesteld het aangaan van een Spaarregeling voor gemeenteperso- neel in het kader van de bezits vorming te bevorderen. Van de 18 werknemers in gemeentedienst had den 16 interesse voor deze regeling. De twee kernreactors van de Britse plutoniumfabriek te Wind- scale, die vorig jaar oktober na een ongeluk werden verzegeld, zullen nog minstens tweehonderd jaar ra dio-actief blijven, zo is van offi ciële zijde bekendgemaakt. Zoals bekend, geraakten vorig jaar ura- niumstaven in een der reactors oververhit, waardoor brand ont stond en zich radio-activiteit over de omgeving verspreidde. AGENDA Heden (donderdag) Zierikzee: Huis van Nassau, 8 uur, ledenvergadering m.c. „Sparta". Burgh.; 7.30 uur, vergadering ge meenteraad. Morgen (vrijdag) Zierikzee: 7 uur ingebruikneming ..Gasthuiskerk; Graanbeurs, 8 uur, filmavond Coöp. „De Dageraad". Haamstede: hotel Bom, 7.45 uur, Youth for Christ Rally. Overmorgen (zaterdag) Zierikzee: Huis van Nassau, 2.30 uur, vergadering Partij van de Arbeid; Huis van Nassau, 3 uur, Algem. verg. S.D.K.B. Haamstede: Gereformeerd Jeugd- gebouw, bazar. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 12 nov. 1958 Andijvie f 15; Prei f 13-19; Grote peen f 8-9; Witlof II f 60; Goud- reinetten K. f 9-11; Goudreinetten val f 6; Jonathan K. f 6; Gron. kroon K. f 6; Winter Rietpeer H. f 13; per 100 kg. Bloemkool f 10-39; Knolselderij f 16; per 100 stuks. Veiling Z.H.E. Rotterdam op 11 nov. 1958 Uien (middel) f 9,50; Uien (driel.) f 11,30; per 100 kg. ADVERTENTIES Met blijdschap en dankbaar heid geven wij U kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje ADRIANA JACOB A (Anita) A. HORST J. HORST-PAAUWE INA GIJS Renesse, 13 november 1958 Capelweg 12 S. VOORBEIJTEL A. VOORBEIJTEL- TIMMERMAN en kinderen geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon en broertje DINGEMAN (Dick) Oosterland, 12 november 1958 Molenweg 55 Voor de zeer vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het plotseling overlijden van mijn geliefde man, onze vader, zoon, broeder, behuwdbroeder en oom JOHANNES CORNELIS BERREVOETS betuigen wij onze oprechte dank. Zierikzee, november 1958 Ravenstraat 25 Uit aller naam: Wed. CATH.a BERREVOETS- VAN KUIJK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3