TOEZICHT OP MAXIMUMSNELHEID ZAL ZEER STRENG BLIJVEN ihanden' DdH1®8 Polen krijgen asiel in Denemarken ENGELSE REGERING POLITIEK VOOR ZET OPBOUWENDE CYPRUS DOOR DE STATUS VAN BERLIJN Voor verkeersvoomening komt elk jaar te weinig geld op begroting Baconprijs - en dus varkensprijs - gaat omhoog Dreischor krijgt speciaal soort zuiveringsinstallatie aan de Welleweg TWEEDE KAMER Personeelstekort by Rijkspolitie niet zo groot Bij de behandeling van de begro ting van het departement van Ju stitie in de Tweede Kamer, heeft minister Samjcalden o.m. opge merkt, dat het personeelstekort bij de Rijkspolitie niet zo groot is, dat bij voorkomende gelegenheden niet tijdelijk personeel van onderdelen gedirigeerd kan worden naar an dere onderdelen, die daaraan be hoefte hebben. Gevraagd is of de eisen voor aan stelling niet te hoog zijn. Deze vraag beantwoordt de minister ont kennend. De controle op de maximum snelheid moet blijvend en streng zijn, zegt de minister, die daaraan toevoegt, dat deze controle zijn aandacht heeft. Ten aanzien der verkeersveilig heid zijn er behartigenswaardige zienswijzen te kennen gegeven. De verkeersregels Op enige punten echter gaat de minister nader in. Aan het belang van de unificatie van verkeersre gels in internationaal verband wordt alle aandacht gegeven. De mogelijkheid wordt onderzocht. Een wetsontwerp inzake wette lijke aansprakelijkheid voor mo torrijders zal nog dit zittingsjaar worden ingediend. In Beneluxver- band zijn nog besprekingen gaande. De minister onderschrijft wat heeft gezegd over het onderbren- freule Wttewaal van Stoetwegen gen van vrouwelijke gedetineerden te Rotterdam. De eerstkomende ja- Geeft Sultan Hamid II onderscheidingen terug? DJAKARTA, 13-11. Het dagblad „Merdeka" in Djakarta heeft ge meld, dat sultan Hamid II van Pon- tianak de onderscheidingen, welke koningin Juliana en de Nederland se regering hem destijds hebben verleend, zal teruggeven. De sultan, die de vorige week in Nederland arriveerde, is adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Het blad had van „bevoegde kringen" vernomen, dat hij tot dit besluit zou zijn gekomen tijdens het uitzitten van de straf, waartoe hij wegens een poging tot omverwer ping der Indonesische regering was veroordeeld. Aan het A.N.P. in Den Haag, dat zich hierover tot het verkrijgen van nadere inlichtingen met hem in verbinding stelde, antwoordde de sultan: „Geen commentaar". „Sneeuwmannen" in Mongolië MOSKOU, 12-11. De Man- goolse geleerde prof. Rint- sjen heeft in het Russische blad „De literatuur en het leven" geschreven, dat vol gens ooggetuigen in 1939 drie „sneeuwmannen" aan de Mongoolse grens zijn dood geschoten. In de vroege ochtenduren hadden de Mon goolse grenswachten drie wezens aangeroepen die de grens overschreden. Daar geen van het drietal gerea geerd had, schoten de mili tairen ze dood. Toen het licht geworden was, vonden zij drie dode „sneeuwmannen" die geheel bedekt waren met een dikke vacht. Twee jaar geleden werd, aldus prof. Rintsjen, in het gebergte bij de stad Cobdo in Mongolië een dergelijk wezen waarge nomen, dat zich snel en be hendig uit de voeten maakte toen het merkte, dat het werd gadegeslagen. b De Westduitse Socialistische partij heeft zich woensdag uitge sproken tegen de sluiting van een vredesverdrag met west- zowel als met oost-Duitsland, zoals door de Oostduitse premier Grotewohl op diens persconferentie is gesugge reerd. De verklaring van de pre mier werd overigens te vaag ge noemd dan dat men er de volgende stap van Russische en Oostduitse zijde uit zou kunnen afleiden. b De president van Tunesië, Bour- guiba, heeft in een vraaggesprek met het Westduitse blad „Die Welt" gepleit voor een volksstemming in Algerië onder V.N.-toezicht, over de vraag of de Algerijnen onafhan kelijkheid of integratie met Frank rijk wensen. ren zal om financiële redenen van nieuwbouw moeten worden afge zien. De minister verklaart geen streef datum te kunnen noemen voor de invoering van de wet ter voorko ming van lichtvaardige echtschei dingen De raden voor de kinder bescherming zijn op het ogenblik bepaald niet in staat de moeilijke taak, welke hun bij die wet worden opgelegd, te vervullen. De invoe ring stuit dus op uitvoeringsmoei lijkheden. Ingezonden mededeling ,ï£aHAMEA 0 ruw of schraal ■GELEIEEÜSl KOPENHAGE, 13-11. Een Poolse diplomaat, die al jaren verbonden was aan de Poolse ambassade in gezin asiel gekregen in Denemar ken. Een tiental Polen, die zich aan boord bevonden van het Poolse schip „Masowsze" toen dit de ha ven van Kopenhagen binnenliep, mogen op verzoek in Denemarken blijven. b Aan het einde van het bezoek van premier Karamanlis van Grie kenland is te Bonn een gemeen schappelijk communiqué uitgege ven, waarin gezegd wordt dat de Bondsrepubliek aan Griekenland een lening van 200 miljoen mark zal verstrekken voor de economi sche ontwikkeling. Voor bepaalde financieringen stelt west-Duitsland bovendien nog 100 miljoen mark beschikbaar. Ook krijgt Grieken land technische hulp. Streven naar overeenstemming tussen partijen LONDEN, 12-11. Premier McMil lan heeft woensdag in het Britse Lagerhuis een verklaring over Cyprus afgelegd, waarin hy onder meer zei, dat zyn regering voort gaat met haar „opbouwende koers van politieke vooruitgang" op het eiland. Wij zullen niet worden afge schrikt door geweld of bedreiging met geweld en wij zullen alle no dige maatregelen nemen om de vei ligheid en goede orde te bewaren en verder verlies van mensenlevens te voorkomen. Vrede en veiligheid zijn de enige grondslagen voor po litieke vooruitgang. Het terrorisme zal met alle mo gelijke kracht worden bestreden, maar tezelfdertijd zullen wij onze pogingen om een politieke over eenkomst tot stand te brengen voortzetten. Engeland zal blijven streven naar een politiek waarmee alle betrok ken partijen - op en buiten het eiland - kunnen instemmen en het hoopt daarom nog steeds dat de Griekse regering te gelegener tijd aan de conferentietafel zal plaats nemen voor besprekingen op de grondslag waarover vrijwel over eenstemming was bereikt binnen de Noordatlantische Verdragsorga nisatie, aldus de premier. (In juni jl. maakte MacMillan in het Lagerhuis het Britse plan voor Cyprus bekend, dat beoogt de Cyprische Grieken en Turken auto nomie te verlenen in de zaken van hun gemeenschappen. Sedert het plan in werking trad (op 1 oktober) zijn 24 Britse militairen en burgers in een nieuwe golf van geweldda digheid gedood). 's-GRAVENHAGE. In oktober is krachtens door de Arbeidsinspectie verleende vergunningen tot ver korting van de werktijd, in 363 on dernemingen door 13.161 mannen n totaal 645.561 uren (vorige maand 734.679) en door 1.722 vrouwen 80.367 uren (vorige maand 86.70J) minder gewerkt dan bij een 48- jrige werkweek het geval zou zijn geweest. 's-GRAVENHAGë, 13-11. Dr. W. P. Berghuis, voorzitter van het centraal comité van A.R. kiesver enigingen, heeft ten gevolge van een ongelukkige val een zware hersenschudding opgelopen en is om volstrekte rust te houden in het Sofia-ziekenhuis te Zwolle opge nomen. b De algemene conferentie van de Unesco - de organisatie der V.N. voor onderwijs, wetenschap en cul tuur heeft woensdag met 48 te gen 9 stemmen bij 2 onthoudingen een begroting van bijna 26 miljoen dollar voor de komende twee jaar aanvaard. Er waren 20 leden af^ wezig. COOP. LANDBOUWVERENIGING D. E. S. Behalve enkele uitzondering redelijk jaar voor Oosterlandse boeren Definitieve toewyzing gronden in het vooruitzicht OOSTERLAND, 12-11. De Coöp. Landbouwvereniging DE.S. hield hedenavond in café Mol haar eerste jaarvergadering in dit seizoen, on der leiding van de voorzitter, de heer H. J. van de Zande. In zijn openingswoord heette de ze de 51 aanwezige leden welkom, en wel in het bijzonder de heren Homan en Vroegop van het Bureau Herverkaveling, de assistent van de R.L.V.D. de heer Noordam, en het erelid de heer M. Otte. Ook werd burgemeester Laurense, wel ke later ter vergadering verscheen, welkom geheten. In korte trekken werd verder het afgelopen jaar on der de loupe genomen. Behoudens enkele uitzonderingen, kan er van een redelijk goed boeren jaar wor den gesproken. De opbrengst was niet slecht, terwijl de prijzen aan de redelijke kant zijn, uitgezon derd de uien. Een minder prettig geluid moest spr. laten horen betreffende het prijsbeleid van melk en suiker, ter wijl ook de nog steeds toenemende inkrimping van de Landbouwvoor lichtingsdiensten door de voorzitter werd betreurd. In deze tijd dat een goede bedrijfsvoering zeer noodza kelijk is, en mede gelet op de nieu we kavelindling, blijft een goede voorlichting onontbeerlijk. Verder volgde nog de mededeling, voor wat de herverkaveling aangaat, dat bin nen korte tijd een voorlopige defi nitieve toewijzing te verwachten is. Spr. hoopt dat deze toewijzing, die door velen met spanning tegemoet wordt gezien, op alleszins bevredi gende wijze zal verlopen. In het licht van de historie bezag spr. de huidige problemen. Het kan niet anders dan tot tevredenheid stem men, dat tegenwoordig, in tegen stelling met vroeger tijden, toen er van schadeloosstelling bij calami teiten geen sprake was, van over- Luchtbrug in geval van nood WASHINGTON, 13-11. Uit gezag hebbende Amerikaanse kringen in Washington wordt vernomen, dat de Verenigde Staten in geval van nood in snel tempo een luchtbrug van 600 viermotorige militaire vliegtuigen kunnen organiseren voor de bevoorrading van west- Berlijn. Men zou, indien nodig, ook nog kunnen putten uit een reserve van 300 viermotorige burgervlieg tuigen. Voorts zal de Amerikaanse burgerluchtvaart binnenkort de be schikking hebben over meer dan 400 viermotorige straalvliegtuigen, die zo nodig eveneens gevorderd kunnen worden. heidswege alles in het werk wordt gesteld de gedupeerden tegemoet te komen. Verslag over boekjaar Na deze openingsrede was het woord aan de heer A. Bal, die ver slag uitbracht van het afgelopen jaar. Hieruit blijkt ondermeer, dat de vereniging momenteel 145 leden telt. Het saldo der rekening is we gens bijzondere omstandigheden aan de lage kant. Een zeer optimis tisch geluid liet de voorzitter horen wat het jaarverslag van de C.A.V. aangaat. Het hoge percentage, dat op de verschillende bezittingen van dit bedrijf zijn afgeschreven stemt tot voldoening. De aftredende bestuursleden, de heren J. Kwaak en J. van den Ber ge werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de Comm. van Toezicht in de plaats van de heer W. bij de Vaate gekozen werd de heer J. Stouten Cz. Hierna werd het woord verleend aan de heer W. P. Noordam, assis tent van de R.L.V.D., welke op zeer duidelijke wijze een toelichting gaf, met als onderwerp: „Vrucht opvolging en bouwplan, i.v.m. de nieuwe kavelindeling". Spr. begon met te wijzen op het belang van een goede vruchtwisseling en ging van de vroegste tijden na, hoe dit in zijn werk ging. Werd er in vo rige eeuwen op gezette tijden de grond zg. gebraakt, d.w.z. dat er telkens een jaar niets op een be paald perceel werd gezaaid, door de gestadige toename van de be volking was dit niet meer mogelijk, daar toen ook mede de voedselbe- hoefte meer produktie vergde. Het intensief bebouwen van de akkers leidde echter in de twintiger jaren van deze eeuw tot de verschillende „moeheden" van sommige gewas sen. En mede ook hiervoor is een goed verantwoord bouwplan, ge paard aan een goede vruchtwisse ling, van bijzonder groot belang. Aan de hand van verschillende schema's, voor ogen gesteld op een flanelbord, liet de heer Noordam op deskundige wijze zien hoe een bouwplan zo economisch mogelijk kan worden vastgesteld. De voorzitter dankte de referent voor dit leerzame betoog, waarop nog enkele vragen werden gesteld. Nadat door de heer Noordam nog enkele facetten van de herverka veling werden toegelicht, sloot de voorzitter deze vergadering. VERKEERSTECHNISCHE LEERGANG TE GOES Afdoende voorziening is in praktijk niet duur GOES, 13-11. In de „Prins van Oranje" te Goes houdt de A.N.W. B. vandaag een regionale verkeers technische leergang, waarvoor zeer grote belangstelling van vertegen woordigers van wegbeherende in stanties, politie en overheden be staat. De heer A. G. M. Boost, direc teur wegen-verkeer van de Kon. Toeristenbond A.N.W.B. zeide in een inleidende toespraak tot deze leergang, dat voor verbetering, on derhoud en nieuwbouw van wegen ieder jaar veel te weinig geld op de rijksbegroting komt om in een aan vaardbaar tempo dringend nodige verkeersvoorzieningen uit te voe ren. Ook gemeentelijke verkeersvoor zieningen, aldus de heer Boost, la ten door geldgebrek veel te lang op zich wachten. Daar, waar plan nen „voor de naaste toekomst" voor DE PARANORMALE GENEZERS EPE, 13-11. Hedenmiddag zal mr. A. van Doornick, notaris te Epe, als voorzitter van de Nederlandse werkgroep voor paranormale ge nezers, een petitionnement aan de griffier van de Tweede Kamer aan bieden. Dit verzoekschrift is ge richt aan de leden van dq Tweede Kamer. De aanbieders vragen de Kamer, er bij de ministers van Justitie en van Sociale Zaken en Volksgezond heid op aan te dringen, dat de rechtsvervolging van bonafide en gebleken succesvolle magnetiseurs in Nederland wordt beëindigd, en voorts dat bij de wet wordt gere geld, dat personen, die gaven tot paranormale genezing blijken te bezitten, deze kunnen aanwenden. Ingezonden mededeling Voor 2 Neveda wikkels leuke borduurkaartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam ingrijpende profielswijzigingen of nieuwe vervangende wegen be staan, worden de overheden door krapheid van middelen verleid niets aan bestaande, gevaarlijke si tuaties te doen. Die „naaste toe komst" duurt soms vele jaren. Het achterwege blijven van voor de verkeersveiligheid hoogst noodza kelijke verbeteringen noemde de heer Boost misplaatste of niet ver antwoorde zuinigheid. Het betreft vooral slechte en gladde wegdek ken en bestratingen, zowel buiten als binnen bebouwde kommen. Hoogstens wordt hier of daar eens met een slijtlaagje, dat inderdaad gauw slijt, aangevuld met gevaren, bordjes gewerkt en daarmee is de kous dan af. Vergeten wordt vaak, dat het tot stand komen van een nieuwe rondweg of een vervan gende weg niet verhindert, dat ook keen oude traverse of weg zijn ver keer blijft houden, zodat een af doende voorziening allerminst als van tijdelijke aard en „zonde van het geld" mag worden beschouwd, aldus de heer Boost. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 13-11. De depressie bij Jsland verplaatste zich in de af gelopen 24 uur naar het oosten, maar vulde aanzienlijk op. Een de pressie boven het Middellandse- zeegebied diepte zich uit, waarbij ook boven Duitsland de luchtdruk verder daalde. Als gevolg van deze ontwikkelingen bleef er in onze streken weinig wind, waardoor de mist zich handhaafde, met in de nacht op vele plaatsen lichte vorst. De temperaturen in Nederland wa ren de afgelopen 24 uur, zowel overdag als in de nacht, de laagste van midden- en west-Europa. In de zachtere oceaanlucht werden gisteren in Engeland temperaturen van 12 graden bereikt, terwijl in Polen warmere lucht van de Mid dellandse Zee doordrong met tem peraturen tot 14 graden. In Italië veroorzaakte de depressie zware regenval. In noord-Italië meldden sommige stations in 24 uur tijds ongeveer 60 mm regen. Een uit loper van dit regengebied veroor zaakte vanmorgen ook in het oos ten van ons land enige regen. Het regengebied van de depressie bij IJsland verdween voor het onze kust bereikte. Bij IJsland is intus sen een nieuwe en actieve oceaan depressie verschenen, die zijn in vloedssfeer snel over de Britse eilanden uitbreidt. Onder invloed van deze depressie zal de wind norgen in ons land weer iets toe- ïemen uit zuidelijke richtingen, waarbij de mist geleidelijk zal wor den verdreven. Situatie op Engelse markt oorzaak Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk regen Zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen en aanvankelijk nog op vele plaatsen mist; dezelfde of iets hogere temperaturen; aanvan kelijk veranderlijke wind, later matige wind in hoofdzaak uit zui delijke richtingen. 14 nov. Zon op 7.57. onder 16.51. Maan op 11.11, onder 20.11. Eerste kwartier: 18 nov. te 5.59. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 nov. 5.02 v.m. 17.18 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 nov. 4.36 v.m. 16.52 n.m. Springtij: 13 en 28 nov. NOORDWELLE Meisjesclub ,De Kastanjeboom' Vrijdag 14 november a.s. hoopt de meisjesclub „De Kastanjeboom" in café Lokker v. d. Zande een avond te verzorgen met stukjes en schetsjes. (Abusievelijk hebben wij in het nummer van dinsdag een eerste aankondiging van deze bij eenkomst geplaatst onder Renesse. Dit moest uiteraard zijn Noord- welle. Red.) Reeds verschillende weken wordt door de meisjes druk gerepeteerd om met een zo goed mogelijk programma voor de dag te komen. Zoals gemeld zullen door leden en ouderen gemaakte werk stukken te koop worden aangebo den. Ook het blokfluitensemble zal zich laten horen. In Italië zijn door een hevige storm, die drie dagen heeft ge woed, vijf mensen om het leven gekomen. Er is voorts grote schade aangericht en het niveau van de Po en de Adige heeft een gevaarlijk peil bereikt, doordat het water uit de Po-delta door de hoge stand der Adriatische Zee niet kan afvloeien. Ingezonden mededeling Utrecht, 12-11. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft vandaag in zijn open bare vergadering in Utrecht met 11 tegen 2 stemmen een verhoging van de baconprijs met 10 cent tot f 2,43 per kilogram goedgekeurd. Het voornaamste bezwaar van de tegenstemmers was, dat deze ver hoging ook de prijs van de zwaar dere varkens waarschijnlijk zal op drijven, hetgeen zowel voor pro ducenten als consumenten onaan gename consequenties zal hebben. De voorzitter de heer Joh. de Veer, stelde hier echter tegenover, dat een dergelijke prijsverhoging niet zo'n vaart zal lopen, omdat men het huidige kwantum zware var kens er niet door beperkt. Aanleiding tot de verhoging van de baconprijs was o.m. de situatie op de Engelse markt, die in de af gelopen twee weken veel gunstiger is geworden. De prijzen stegen in Londen met 22 tot 290 shilling, een bedrag dat de kostprijs van de Ne derlandse baconvarkens weer dekt. Men hoopt door verhoging te berei ken, dat het Nederlandse aanbod groter wordt dan 300 ton per week. Systeem dr. ir. A. Pasveer zal worden toegepast Aan het zuiveren van rioolwater ijn hoge kosten verbonden. Deze bedragen zijn zo hoog dat de finan ciering van installaties voor de zui vering van kleine hoeveelheden af valwater in vele gevallen, ook wan neer de noodzaak duidelijk aanwe zig is, grote moeilijkheden geeft. Daarom is gezocht naar een oplos sing met een weinig kostbare me thode van. afvalwaterzuivering voor kleinere woonkernen, die een daad werkelijke mogelijkheid schept tot het zuiver maken en houden van het rioolwater. Een zodanige methode is gevon den door dr. ir. A. Pasveer te Delft, welke methode zal worden toege past voor de te maken rioolwater zuiveringsinstallatie in de gemeente Dreischor. Het beginsel van deze vereenvou digde zuiveringsmethode is het af valwater zodanig te beluchten dat niet alleen het water wordt gezui verd, maar dat ook het in het af valwater aangevoerde en het bij het zuiveringsproces gevormde slib zover wordt gezuiverd, dat het overtollige slib kan worden ge droogd zonder dat daarbij onaan gename geuren ontstaan. De inrichting waarin het zuive- rihgsproces wordt uitgevoerd, be staat uitsluitend uit een groot be luchtingsbassin, waarin het riool water wordt gebracht. Dit bassin wordt gevormd door een ringvor mige sloot. In deze sloot wordt een beluch- tingsrotor geplaatst, welke zorgt voor de zuurstof toevoer en ook voor de circulatie. Hiermede wordt be reikt dat het mengsel van afval water en vlokken in de ringsloot met korte tussenpozen telkens weer de bedoelde borstel passeert waar door weder zuurstof wordt toege voegd. Wanneer in het aanvoerende ri ool het water tot 'n bepaalde hoog te is gestegen wordt door middel van twee vlottez-s en een eenvou dige elektrische schakeling achter eenvolgens: a. de borstel stilgezet; b. na bezinken van het in de sloot aanwezige slib de pomp inge schakeld, die het via een roos ter uit het riool aangevoerde af valwater aan de ene kant in de sloot pompt, waardoor aan de andere kant volledig gezuiverd en helder bezonken water zon der slib naar buiten wordt ge drongen; c. nadat via een bijzonder gecon strueerde overlaat een even- grote hoeveelheid gezuiverd water is afgevoerd als er af valwater in de sloot is gebracht, de borstel weer ingeschakeld. Slib naar slibput Het overtollige slib wordt verza meld in een slibput naast de sloot. De toevoer van het slib naar de slibput gescheidt met behulp van een rotor, waarop een klein schepje is aangebracht. Bij iedere omwen teling werpt dit schepje een kleine hoeveelheid van de circuit-inhoud in een trechter. Door onder deze trechter een goot of buis te plaat sen wordt dit water met slib naar de slibput gevoerd. Het slib bezinkt en het overtollige water wordt via een afvoergoot weer naar het cir cuit gebracht. Een zodanige proefinstallatie werd ingericht te Voorschoten die door de gehele gemeentei-aad van Dreischor is bezocht. De kosten van deze installatie voor deze gemeente zijn begroot op ruim f 30 000 met inbegrip van alle bijkomende wer ken en leveranties, zoals de mecha nische en elektrische installaties, aansluitingskosten, architectenho norarium enz. De Centrale Dienst „Noord-Zee land" heeft hiervoor het ontwerp gemaakt en zal de directie hierover voeren. De installatie wordt gebouwd aan de Welleweg, op een perceel grond, hetwelk door de Herverka velingscommissie zal worden toe gewezen. De gemeenteraad heeft in de ver gadering van woensdagavond j.l, tot de bouw van een zuiverings-' installatie als boven omschreven besloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2