Politieke VJN* commissie beraamt zich over gebruik van het heelal DE ZIERIKZEESCHE COURANT ARGENTIJNSE PRESIDENT FRONDIZI WENDT PALEISREVOLUTIE AF SOCIAAL WERKGEVERS VERBOND OVER FINANCIERING WONINGBOUW Conflict in Westdnitse metaalindustrie K.L.M.-TOESTEL UIT TOKIO (VIA POOL) KAN AMSTERDAM NIET BEREIKEN Vliegtuigongeluk in V.S. Amerika en de Russisch-Poolse verklaring Conferentie te Genève vordert niet Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen representatief orgaan WORDEN SOWJET-RUSSISCHE TROEPEN TERUGGETROKKEN UIT OOST-DUITSLAND Vulkanische eruptie op de maan: DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 No. 28463 1150 Jaargang ZIERIKZEESdEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken If, Zierikzee, Poslbus nr. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 -> Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakertman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Moskou in de ban van „tragische zinsbegoocheling" NEW YORK, 12-11. De politieke commissie van de V.N. Is woensdag begonnen met het debat over het vreedzame gebruik van de ruimte. Op de agendc staan een Russisch en een Amerikaans voorstel. In het Amerikaanse wordt aangedrongen op bestudering van een program voor internationale samenwerking op het gebied van de kosmische ruimte. In de Russische ontwerp resolutie wordt de V.N. gevraagd het gebruik van de ruimte voor militaire doeleinden te verbieden en een bureau op te richten dat zich moet bezig houden met de studie van ruimtevraagstukken. Voorts willen de Russen, dat de militaire bases op buitenlands grondgebied worden opgeheven. De Rus Zorin beschuldigde de Verenigde Staten ervan, dat zij plannen beramen om de Sowjet- Unie via de kosmische ruimte aan te vallen. De kwestie van het be heersen van de ruimte wordt steeds meer in militaire banen geleid, al dus Zorin. Hij wees er in dit verband op, I tragische en kwaadwillige zinsbe- dat er in de pers plannen zijn ge- goocheling, die het Russische den- publiceerd om de Sowjet-Unie en iken schijnt te overheersen", andere socialistische landen via de ruimte aan te vallen. De Ameri- wees er nogmaals op dat de kaanse senator Lyndon Johnson Amerikanen geen bases hebben op heeft er bij de regering van de V.S. buitenlands grondgebied op de op aangedrongen de kosmische "ijze van de Russen, wier verhou- ruimte te veroveren, zo merkte hij "in6 tot hun satellietlanden er een op. Zorin citeerde Johnson, die zegd zou hebben dat men de hele wereld beheerst als men de ruimte beheerst. De Rus verklaarde dat de Sow jet-Unie al het mogelijke had ge daan om een einde te maken aan de bewapeningswedloop en de kernproeven en tot een akkoord te komen over het vernietigen van de voorraden kernwapens. Door een dergelijk akkoord zal de kwestie van het vreedzame gebruik van de ruimte meteen van de baan zijn, aldus Zorin, die hier aan toevoegde dat de V.S. en En geland, die al hun plannen baseren op het gebruik van kernwapens, het sluiten van bedoelde overeen komst hebben belet. Cabot Lodge De Amerikaan Cabot Lodge ver klaarde dat Zorin de feiten onjuist had weergegeven, „krachtens een is als van meester tot slaaf. Spanning in Brazilië Het leger achter de president BUENOS AIRES, 12-11. Presi dent Arturo Frondizi van Argenti nië heeft woensdagavond een pa leisrevolutie afgewend, door zich van de steun der strijdkrachten te verzekeren, tegen een samenzwe ring onder leiding van vice-presi dent Alejandro Gomez. Volgens berichten uit gezagheb bende bron zal de regering vragen om berechting van Gomez door het Congres. In regeringskringen verklaarde men, dat Gomez een bezoek had gebracht aan de minister van Bin nenlandse Zaken ,Vitolo. Hij had namens „invloedrijke personen" ge- eist dat president Frondizi „een lange vakantie" zou nemen. Vitolo waarschuwde onmiddellijk de pre- Succes met Jeugdspaarwet 's-GKAVENHAGE, 12-11. Naar vernomen wordt, is blijkens voor lopige gegevens het aantal jeugd- spaarovereenkomsten per 1 novem ber jl. de honderdduizend gepas seerd. Dit betekent, dat sedert het in werking treden van de Jeugd spaarwet op 1 oktober jl., het aan tal deelnemers aan het populair genoemde „ideaal spaarplan de zilvervloot", met gemiddeld drie tot vierduizend per dag ls toege nomen. sident, die zich zonder verwijl naar een vergadering van militaire lei ders spoedde, wier steun hij wist te verwerven. Het leger steunt de president ook bij de staat van beleg, die dinsdag is afgekondigd in verband met de staking in de olie-industrie. De re gering meent dat Peronisten en communisten voor deze staking, die het land miljoenen kost, ver antwoordelijk zijn. „KUNSTMAAN" ROND DE ZON SAN ANTONIO (Texas), 12-11. Het Amerikaanse leger is van plan een raket naar de maan te schieten en een kunstmatige planeet om de zon te laten draaien. Dit is door de raketdeskundige dr. Wernher Von Braun op een symposion over ruimtevraagstukken te San An tonio in Texas verklaard. Hij zei dat de eerste poging om een raket naar de maan te schie ten, waarschijnlijk in de eerste week van december zal worden ge daan. De kans dat de maan wordt geraakt achtte Von Braun één op twee. Vermoedelijk zal de raket de maan op tien- tot vijftigduizend mijl passeren en in een nog niet te voorspellen baan om de zon komen. Oplossing voor huur- en woningvraagstuk? 's-GRAVENHAGE, 13-11. Mr. J. Wllens, directeur van de Friesch- Groningse Hypotheekbank, heeft heden in een ter gelegenheid van de in het Kurhaus te Schevcningen gehouden algemene ledenvergade ring van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond uitgesproken rede, geconcludeerd dat het huur- en woningvraagstuk in Nederland z.i. zonder al te veel gedetailleerde overheidsbemoeiingen in enkele ja ren op gezonde wyze opgelost kan worden. Hiertoe zouden onverwijld een aantal globale overheidsmaatrege len moeten worden genomen, waar van de eerste zou dienen te be staan uit het toestaan van een huurverhoging in twee etappes, respectievelijk per juli 1959 of 1 januari 1960 en de tweede etappe thans reeds vast te leggen op twee jaar later, waardoor de bestaande woningvoorraad effectiever zal worden gebruikt Verder zal de directe en indirecte overheidsbouw van nieuwe wonin gen sterk moeten worden vermin derd. Deze zullen op financieel verantwoorde wijze wel door par ticulieren worden gebouwd, voor zover daarvoor koop- of huur- krachtige vraag bestaat, aldus spr. Tenslotte zou een compensatie moeten worden verleend tot een maximum van het voor de huur verhogingen benodigde totaalbe drag in de vorm van een gezins- huurbijslag, zulks bij thans direct vast te leggen voorrang boven in voering van andere sociale maatre gelen, waarvoor compensaties ver eist zouden zijn. Met andere woorden: „compen satie voor de noodzakelijke huur verhoging is slechts verantwoord", zo eindigde de heer Wilens, „wan neer er in de eerstkomende jaren geen compenserende loonsverho gingen worden gegeven, tenzij de produktiviteitsverhoging in ons land aanzienlijk zou meevallen". FRANKFORT, 12-11. De advies commissie van de Westduitse me taalarbeidersvakvereniging heeft woensdag het bestuur aanbevolen de arbeidsovereenkomsten met de werkgevers zo gauw mogelijk op te zeggen. In een resolutie verklaart men dat de overeenkomsten hun waar de als middel om arbeidsgeschillen op te lossen hebben verloren nu een rechterlijke beslissing heeft uitgemaakt dat de vakbond verant woordelijk is voor de verliezen der werkgevers tijdens een staking iri de scheepsbouwindustrie van Slees- wijk-Holstein. De leden van het Nederlandse Padvindster Gilde zullen in de komende weken trachten het geld, dat nodig is voor het Blauwe-Vogel-werk van het N.P.G., ten hate van lichamelijk gehandicapte leden, zelf te ver dienen. Er zal nl. een werkblad, ontworpen door mej. Hil Bottema ver kocht worden, waarop allerlei voorbeelden voor het maken van Kerst versieringen staan afgedrukt. - Deze foto laat zien hoe H.KH. prinses Marijke de actie begon door in Baarn onder haar klassegenootjes werk bladen voor de Blauwe-Vogel-steun-actie van het N.P.G. te verkopen. Schiphol in de mist Nieuwe start vindt plaats vanuit Londen SCHIPHOL, 12-11. Het luchtver keer op Schiphol ondervindt de laatste dagen veel hinder van de hardnekkige mist. Woensdagmid dag vyf uur zat de Amsterdamse luchthaven opnieuw in dikke mist. Slechts vyf toestellen hadden tus sen twee en drie uur geprofiteerd van een lichte opklaring om bin nen te komen, terwijl in de loop van de dag elf vliegtuigen Schip hol verlieten. Verder werd bekend, dat de PH- DSN „Noordzee", die met de geno digden van de officiële openings- vlucht van de K.L.M. over de Noordpool aan boord, naar Londen als uitwijkhaven was gegaan, op London Airport zou blijven staan, omdat de vooruitzichten voor Am sterdam verre van gunstig waren. Er moesten toen zowel in Londen als in Amsterdam verscheidene maatregelen worden genomen om de uit deze vertraging voortsprui tende puzzles op te lossen. De minister van Verkeer en Wa terstaat ad interim, ir. H. B. J. Witte, nam de avondboot van Har wich naar Hoek van Holland, even als dr. H. Albarda, voorzitter van het Centraal orgaan voor de eco nomische betrekking met het bui tenland, de heer J. W. F. Bleker, directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst en de heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M. De andere passagiers van de „Noordzee", allen genodigden van de K.L.M., bleven in Londen. In Amsterdam werd besloten woensdagavond nog een machine naar Londen te sturen met aan boord de talrijke Japanse gasten van de K.L.M., die een week ge leden ter gelegenheid van de ope ning van de geregelde dienst over de Pool tussen Blak-Tokio en Am sterdam, naar de hoofdstad waren gekomen en vanavond weer zouden verrekken voor de retourvlucht naar Tokio. In Londen zullen zij dan overstappen in de „Noordzee" en de dienst van Amsterdam naar Tokio en Biak zal dus bij uitzon dering niet in Amsterdam maar in Londen beginnen. Met het extra toestel van Amsterdam naar Lon den zullen de passagiers, die in Londen zijn gestrand, naar Schip hol vliegen. INTERNATIONAAL GEZONDHEIDSJAAR NEW YORK, 12-11. De sociale commissie van de algemene verga dering der Verenigde Naties heeft woensdag eenstemmig een aanbe veling aangenomen, waarin de Wereldgezondheidsorganisatie ver zocht wordt in 1961 een „interna tionaal gezondheidsjaar" te organi seren. In dat jaar zou men vooral de aandacht moeten vestigen op de bestrijding van ziekten als malaria, tuberculose, cholera, kanker, lepra en kinderverlamming. SAVANNAH, 12-11. Een groot militair tankvliegtuig van het type KC-97 is woensdag bij de plaats Savannah in de Amerikaanse staat Georgia neergestort. De beman ning van tien leden kwam om het leven. Twee huizen stortten in maar in de eerste berichten is geen melding gemaakt van slachtoffers onder de burgers gemaakt. Volgens een functionaris van de nabijgelegen luchtbasis Hunter is het toestel twee minuten na het opstijgen ontploft. GOUD BLIJFT OP ZEEBODEM Bergingstoren voor de sloop verkocht IJMUIDEN, 12-11. Wanneer de hoofdingenieur-directeur van Rijks waterstaat in het arrondissement Noordzeekanaal het werkplan van de heren J Schol en O. van de Stad uit Zaandam zal goedkeuren en een bij het plan passende verzekering is afgesloten hopen zes man vol gende week in IJmuiden te begin nen met het slopen van de bestaan de goudbergingstoren van de in het begin van dit jaar geliquideerde coöperatieve bergingsvereniging „Renate Leonhardt". De heren Schol en van de Stad hebben de toren overgenomen van de firma Cornelisse te Amsterdam, die van het sloopkarwei moest af zien. De firma Cornelisse kocht de toren indertijd voor f 8000 van de voorzitter der vereniging de heer P. Visser uit Wijde Wormer. o Het in Damascus verschijnende blad „Al Alam" meldt, dat een Jor daanse grenspost dinsdag heeft ge schoten op een Syrische grenspa- trouille, waarbij een korporaal ge wond werd. Duel op de vork ROME, 13-11. Twee vrienden te Terano (Italië) hebben woensdag op wel zeer origi nele wijze geduelleerd om uit te maken wie naar de gunsten van een door beiden beminde schone mocht din gen. Als wapen voor hun strijd hadden zij de vork ge kozen en de strijd werd be slecht in een gerenommeerd restaurant, waar zij drie borden spaghetti, een gebra den kip, twintig worstjes, tien hard gekookte eieren en een taart verorberden, voor zij op de hoofdschotel - be staande uit zestien kalfslap jes - aanvielen. Deze kalfs lapjesrace werd tenslotte door een van de twee met één lapje voorsprong gewon nen. De schone waarom dit eetfestijn was begonnen, heeft inmiddels reeds laten weten dat zij niet van de attenties van de winnaar ge diend zal zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's I De beste methode om veel te I verdienen is nooit proberen te- i veel te verdienen. WASHINGTON, 12-11. Het Ame- riaanse departement van buiten landse zaken zegt over de Russisch- Poolse verklaring van gisteren, dat daaruit weer eens blijkt hoezeer de opvattingen van oost en west over de wereldtoestahd van elkaar ver schillen. Amerika is van mening dat het gevaar voor de vrede in Europa niet zozeer ligt in west- Duitslands lidmaatschap van de Navo als wel in de Russische vrees voor vrije algemene verkiezingen in geheel Duitsland. Over het algemeen, aldus het State Department wordt in de ver klaring de gebruikelijke verkeerde voorstelling gegeven van de daden en motieven van Amerika. Daar door wordt de oplossing van de in ternationale vraagstukken niet ver gemakkelijkt. GENEVE, 12-11. Politici, geleer den en opperofficieren uit tien lan den zijn woensdagochtend te Ge nève voor de tweede maal in een besloten vergadering bijeengeweest in het kader van de conferentie van oostelijke en westelijke landen over het voorkomen van een ver rassingsaanval. In een na de bijeenkomst, die an derhalf uur duurde, uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat ge sproken is over een werkplan voor de conferentie.. Van gewoonlijk welingelichte zij de werd vernomen, dat men h'et nog niet eens is over een agenda. De afgevaardigden komen don derdagochtend weer bijeen. n Er zijn woensdag te Alstaette in Westfalen zeven vrouwen, die aan het aardappelen schillen waren, omgekomen, doordat het betonnen dak van het vertrek, waarin zij za ten, instortte. OM DE VERTEGENWOORDIGING IN DE S.E.R. UTRECHT, 11-11. - „Onder de huidige omstandigheden was wel te verwachten dat de regering bij haar beslissing zou blijven het Ne derlands Verbond van Midden standsverenigingen als representa tief te beschouwen, ook na de ge houden enquête naar de sterkte van de middenstandsorganisaties", zei vandaag de voorzitter der Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer P. G. van der Weele, tijdens de algemene ledenvergadering te Utrecht, ten aanzien van de kwes tie der middenstandszetels in de Sociaal-Economische Raad. De uegering bleek echter zeer po sitief toen ze te kennen gaf, dat in verhouding tot het ledental van de drie klassieke organisaties aan dat Nederlands Verbond van Midden standsorganisaties niet meer dan een plaatsvervangende zetel diende toe te vallen. Hierdoor werd aan de eis van het N.V.M., dat als vol waardig wenste te worden be schouwd en in verband daarmede een volwaardige zetel in plaats van een plaatsvervangende zetel wens- Een nieuwe zet BERLIJN, 12-11. De oost-Duitse worden bereikt. premier Grotewohl heeft woensdag in oost-Berl(jn verklaard, dat de Sowjet-Russische troepen in oost- Duitsland zullen worden terugge trokken. DPA meldt nader, dat Grotewohl in zijn verklaring de „hoop" heeft uitgesproken, dat bij de bespre kingen, die thans tussen de Sowjet- Unie en oost-Düitsland worden ge voerd, een „nieuwe regeling" zal „Een dergelijke regeling zou een aanmoediging voor de westerse mogendheden moeten zijn om hun troepen uit west-Duitsland terug te trekken", aldus Grotewohl. De oost-Duitse minister-president zei dit naar aanleiding van de door de Sow jet-premier Chroesjtsjef ge stelde eis, dat alle buitenlandse troepen zo spoedig mogelijk uit Duitsland moeten worden terug getrokken. te te gaan bezetten, alle grond ont nomen. Bovendien werd recht ge daan aan het standpunt van de drie samenwerkende middenstands organisaties, die een dergelijke vol waardigheid niet konden aanvaar den en de eis van het N.V.M. niet mochten en wilden inwilligen, aldus de heer van der Weele. Over dit onderwerp zei hij ver der, dat de K.N.M B. zich niet zal neerleggen bij het probleem van de oneerlijke concurrentie van de zijde van het N.V.M., waarbij hij nadrukkelijk naar voren bracht, dat de structuur van N.V.M. niet te vergelijken is met de structuur van de drie andere organisaties. MOSKOU, 12-11. De waarneming op 3 november jl. van een vulkani sche eruptie op de maan dreigt de bestaande mening over de oor sprong van het karakteristieke maanlandschap met zijn kraters (nl. veroorzaakt door een bombarde ment van meteoorstenen) geheel te veranderen. De Russische sterre- kundige Nikolai Kozyref, die in het observatorium op De Krim de maan met een sterke telescoop bestu deerde, nam een rossige kring rond de vulkaan Alfons waar. In drie weken tijds maakte hij twintig foto's van de krater. Prof. Michai- lof, voorzitter van de astronomische raad der Sowjet academie van we tenschappen zei dat er geen twijfel aan was dat Kozyref werkelijk een vulkanische uitbarsting op de maan had waargenomen, die de bestaan de theorieën omtrent de oorsprong der maankraters omverwerpt. „De uitbarsting toont aan dat de maan dezelfde processen als de aarde kent welke de vorming van bergen veroorzaken".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1