Z1ERIKZEESC3IEHN1ËUWSB0DE Toestel van koning Hoessein van Jordanië beschoten door Syrische jagers DE ZIERIKZEESCHE COURANT Chroesjtsjef's verklaring over Berlijn Achttien mensen verbrand Fotosatelliet CONFERENTIE TER VOORKOMING VAN ONVERHOEDSE AANVALLEN BEGONNEN op komst? Japanse vulkaan kwam tot uitbarsting NOBELPRIJS VOOR DE VREDE VOOR BELGISCHE PATER TALRIJKE REACTIES OP MOSKOU'S VERKLARING INZAKE STATUS VAN BERLIJN Moeder en dochter „rolden zak" Het Duitse verleden in de Duitse pers DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 No. 18462 115e J&fcrgang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 OP WEG NAAR EUROPA De vorst ziet van zijn vakantieverblijf af JERUZALEM, 10-11. De Jor daanse radio-omroep heeft mede gedeeld, dat koning Hoessein, die maandagochtend per vliegtuig uit Amman naar Europa was vertrok ken voor een voorgenomen vakan tie van drie weken, naar Jordanië is teruggevlogen. Volgens een be richt van het Arabische persbu reau uit Beiroet keerde de Jor daanse koning naar z(jn land te rug, nadat Syrische straaljagers hem opdracht hadden gegeven met ztfn tweemotorig vliegtuig op het vliegveld van Damascus te landen. De vorst bestuurde zelf het toestel. Na zijn terugkeer deelde de ko ning mee, dat hij zijn bezoek aan Europa had opgegeven. Tezamen met de regering zou hij de nood zakelijke stappen doen om te ant woorden op de aanval op zijn vliegtuig. Nadat de vorst zo onver wachts twee en een half uur na zijn vertrek was teruggekeerd, riep hij het kabinet bijeen om de ge beurtenissen te bespreken. Functio narissen zeiden dat het incident zeer ernstig werd opgevat. Alle bijzonderheden van het voorval zijn ter kennis van de vertegen woordiger van de VN te Amman, Pierre Spinelli, gebracht. Zodra het nieuws van het inci dent bekend was geworden, ver zamelde zich een menigte bij het paleis. De demonstranten riepen: „lang leve de koning" en zij scho ten geweren en vuurwerk af. De koning doet verslag Koning Hoessein heeft zelf voor de Jordaanse radio verslag van zijn bevindingen gedaan. Naar zijn zeg gen had de piloot van zijn toestel (in eerdere berichten was sprake dat Hoessein zelf zou hebben ge vlogen) in overeenstemming met de internationale vliegregels ter hoogte van de Syrische grens con tact met het vliegveld van Da mascus opgenomen en de tijd op gegeven waarop hij over de beken de luchtroutes Damascus zou pas seren. Toen men de verkeerstoren van Damascus op een 20 km. van de hoofdstad van de juiste over- vliegtijd in kennis stelde, had de verkeerstoren te kennen gegeven dat het toestel niet mocht overvlie gen en op last van hogerhand op WASHINGTON, 10-11. HetAme- rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandag de op roep van premier Chroesjtsjef om de geallieerde bezetting van Berlijn op te heffen, met nadruk verwor pen. Geen van de vier bezettende mogendheden (Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland) kan eenzij dig zijn verplichtingen opzeggen. Amerika is zeker niet van plan dat te doen, aldus de verklaring, die voor de pers werd voorgelezen door de woordvoerder van het ministe rie, Lincoln White. MONTREAL, 10-11. Bij een brand die zondagochtend vroeg in een woonblok van vier verdiepingen in Montreal uitbrak, zijn volgens de jongste gegevens achttien mensen om het leven gekomen. Men acht het mogelijk, dat er nog slachtof fers onder de puinhopen begraven liggen. het vliegveld moest landen. De pi loot vertelde de Syriërs dat ons toestel dan naar Amman zou te rugkeren maar zij antwoordden dat dat niet was toegestaan en dat wij op het vliegveld moesten landen. De piloot besefte dat men vijandige plannen in de zin had en zwenkte ons toestel. Maar terug naar Am man werden we door twee Mig jagers onderschept en tot zes keer toe aangevallen. Hun aanval had echter geen resultaat en we slaag den er in Jordaans gebied te be reiken, maar de beide Migs bleven ons desondanks volgen. Nadat ze geruime tijd het Jordaanse lucht ruim hadden geschonden keerden de toestellen terug en kwam ik dank zij Allah's bescherming onge deerd in Amman terug. De koning verklaarde dat zijn regering de nodige maatregelen te gen „deze agressie" zal treffen en dat hij besloten had voorlopig zijn land niet te verlaten. GENEVE, 10-11. De conferentie tussen het Oosten en Westen over de middelen om een onverhoedse aanval te voorkomen, is maandag te Genève begonnen. De leider van de Amerikaanse delegatie, William Foster, verklaar de bij de opening, dat de conferen tie zich ook moet bezig houden met de gevolgen die de perfectione ring van de moderne wapens op het onderhavige vraagstuk kan hebben Hij drong aan op objectie ve en wetenschappelijke analyse van de technische vraagstukken. Koeznetsof, de leider van de Rus_ sische afvaardiging, achtte een on- CAPE CANAVERAL, 10-11. Vol-' gens berichten uit Cape Canaveral, de Amerikaanse afvuurplaats voor raketten en satellieten, zal in de loop van de komende maanden wel licht een reusachtige kunstmaan gelanceerd worden, die foto's van elk punt op aarde kan nemen en naar de aarde uitseinen. De satelliet, die de codenaam „schildwacht" zou krijgen, zou waarschijnlijk vanaf de luchtbasis Vandenburg in Californië worden gelanceerd, waardoor hij in een baan over de polen kan worden gebracht. TOKIO, 10-11. De vulkaan Asama ten noorden van Tokio is maandag tot een uitbarsting gekomen en men vreest voor het leven van de groep I geleerden van de waarnemingspost j op de berg. Het geluid van de uitbarsting werd tot op een afstand van 250 km. gehoord en van de nabijgele gen huizen werden honderden rui ten gebroken. Hete lava stroomde uit de krater en er werden door de vurige stroom veel bosbranden ge sticht. Hete as en gesteenten vielen in een groot gebied en een dichte zwarte rookkolom steeg tot een hoogte van enige kilometers. De eruptie was verwacht en ja gers en klimmers mochten de vul kaan daarom niet betreden. Nederlander f naar de Zuidpool f AMSTERDAM, 10-11. Ir. F. G. van der Hoeven uit Hilversum, die deel heeft uitgemaakt van de Ame rikaanse expeditie „Jee Skate" naar de Noordpool, zal zaterdag a.s. van Schiphol naar New York vertrek ken en vandaar via Nieuw Zeeland doorreizen naar de McMurdo-basis in het Zuidpoolgebied om over een jaar in opdracht van een Ameri kaans instituut voor poolonderzoek een wetenschappelijke expeditie te leiden door het Zuidpoolgebied. Van maart tot oktober van het volgend jaar zal hij in de van de rest van de wereld afgesloten Mc- murdo-basis overwinteren en de expeditie duchtig voorbereiden. De tocht door het Zuidpoolgebied zal enkele maanden duren. In totaal zal hij - naar hij verwacht - bijna ll/z jaar in ijs en sneeuw leven voor hij in maart 1960 naar Neder land terugkomt. Ir. van der Hoeven was de enige Nederlander, die deel uitmaakte van de expeditie „Ice Skate", uit gevoerd door de Amerikaanse luchtmacht en enkele wetenschap pelijke instellingen. Gedurende de vorige wintermaanden had hij er de leiding van de wetenschappelij ke ploeg, die uit Amerikanen en 1 Oostenrijker bestond. Het Ice Skate kamp (tevens radio-stationwas in april en mei van het vorig jaar op een drijvende ijsschots opgebouwd. Ir. van der Hoeven arriveerde er in september, bleef er bijna acht maanden en keerde in de lente van dit jaar naar de bewoonde wereld terug. De vorige week moest al het personeel ijlings per vliegtuig wor den geëvacueerd, omdat het ijs be gon te scheuren en te kruien. Het kamp (als het er thans nog staat) is nu dus leeg. verhoedse aanval gelijk aan het ontketenen van een nieuwe oorlog. De vraagstukken, die hiermee ver band houden, zijn identiek, aldus Koeznetsof. Hij we'es er op dat een nieuwe oorlog zal leiden tot veel grotere verwoestingen dan waartoe de tweede wereldoorlog voerde. De communistische landen zullen al het mogelijke doen om de con ferentie te laten slagen ondanks de mislukking van de voorgaande ont wapeningsconferenties, aldus Koez netsof. HET PLAN VOOR EEN „ANNE-FRANK"-DOKP OSLO, 10-11. Het plan van pater Georges Pire om het geld van zijn Nobelprijs (ruim 160.000 gulden) te gebruiken voor de bouw van een vluchtelingendorp in Noorwegen, dat naar Anne Frank zou worden genoemd, zal waarschijnlijk op verzet stuiten, zo is in goedinge- lichte Noorse kringen vernomen. In Noorwegen geeft men n.I. de voorkeur aan volledige opneming van vluchtelingen in de gemeen schap boven het vormen van af zonderlijke vluchtelingengemeen- schappen. De kwestie zal vrijdag door de Noorse vluchtelingenraad besDroken worden'. Zij zal vermoe delijk ook in het Noorse parlement ter sprake worden gebracht. De woordvoerder van het leger- hoofdkwartler in Djakarta heeft zaterdag medegedeeld, dat Indo- nesie's hoogste militaire leiders de thans in het gehele land van kracht zijnde „noodtoestand" voor onbepaalde tijd verlengd wensen te zien. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De grootste sta-in-de-weg I voor uw succes heet: gemak- I zucht. 1 Maandagmorgen is in de Rolzaal te Den Haag tijdens een zitting van de Marineraad de stranding van de „Zeven Provinciën" behandeld. - Foto tyoven, 'v.l.n.r.: schout bij nacht G. B. M. van Erkel, president mr. L. van Lookeren-Campagne, commandeur J. F. van Duim en kpt. ter zee b.d. M. W. Sluyter. - Foto onder: de president mr. L. van Lookeren- Campagne bespreekt met een getuige, schipper A. Hokkem (links) van de baggermolen „Oostgeul" aan de hand van kaarten de situatie. In het midden v.l.n.r.: commandeur N. C. van Grondelle en schout bij nacht G. B. M. van Erkel. Stichter van „Europese dorpen" OSLO, 10-11. De Belgische pater Georges Pire heeft de Nobelprijs voor de vrede gekregen, zo is in Oslo bekend gemaakt. Pater Pire werd op 10 februari 1910 te Dinant geboren. Aan het Bellevue-college aldaar studeerde hij klassieke letteren. In 1928 trad hij toe tot de Dominicaner orde. Van 1932 tot 1936 studeerde hij te Rome om zijn doctorstitel in de filosofie te behalen. Gedurende tien jaar gaf hij on derwijs in moraal-filosofie en so ciologie. In 1938 stichtte hij twee charitatieve instellingen, hetgeen de basis legde voor zijn later werk Amerika zal geen afstand van de stad doen BONN, 10-11. De verklaring van Chroesjtsjef over de status van Berlyn wordt te Bonn algemeen beschouwd als een intimidatie van de West-Berlynse bevolking en een drijven naar erkenning van oost-Duitsland door het westen. Een Britse woordvoerder heeft gezegd dat het westen noch de Sowjet-Unie zich eenzijdig kan losmaken van de diverse interna tionale overeenkomsten. De posi tie van het westen in Berlijn, aldus deze woordvoerder, hangt niet af van de overeenkomst van Potsdam, maar van het bezettingsrecht, voortvloeiend uit de onvoorwaar delijke overgave van Duitsland in 1945. Het westen heeft indertijd verklaard, dat een aanval op west-Berlijn zal worden beschouwd als een aanval op het eigen land. In Washington herinnert men aan de verklaring van Dulles op zijn persconferentie van vorige week vrijdag. Hij zei toen: „wij hebben plechtig beloofd west-Ber lijn te houden, zo nodig met ge bruikmaking van militaire macht". Standpunt der V.S. De Ver. Staten hebben altijd op het standpunt gestaan dat de vier mogendheden in Berlijn zijn als gevolg van de totale overgave van het nazi-regime in 1945, aldus Whites verklaring. Hij haalde de verklaring van Dulles van vrijdag j.I. aan, waarin de minister zei, dat de Ver. Staten zich plechtig ver bonden hebben om west-Berlijn zo nodig met militaire middelen te behouden. Voorts verwees White naar de Brits-Frans-Amerikaanse verkla ring van oktober 1954, dat „de veiligheid en het welzijn van Ber lijn en het handhaven van de po sitie der drie mogendheden daar door de drie (Engeland, Amerika en Frankrijk) beschouwd wordt als essentiële elementen van de vrede van de vrije wereld bij de huidige internationale toestand. Bijgevolg zullen zij strijdkrachten op het ge bied van Berlijn houden, zolang hun verantwoordelijkheid dat no dig maakt. Zij bevestigen daarom dat zij elke aanval op Berlijn van welke kant ook zullen opvatten als een aanval op hun strijdkrachten en zichzelf". Na het bezoek van de Poolse delegatie onder Gomulka aan Rus land, zal premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie een tegenbezoek aan Polen brengen, zo heeft Tass maandag bekend gemaakt. ten behoeve van de vluchtelingen. In 1950 stichtte pater Pire te Hoey het eerste vluchtelingentehuis ter wereld, gevolgd door dergelijke in stellingen te Esneux, Aertselaer (nabij Antwerpen) en te 's-Graven- brakel. Zes jaar later begon hij met de stichting van de „Europe se dorpen", waarvoor hij uit de ge hele wereld steun verkreeg. AMSTERDAM. De Amsterdam se recherche heeft in een dames modemagazijn aan het Damrak een 39-jarige vrouw en haar 16- jarige dochter aangehouden, toen zij betrapt werden op zakkenrolle rij. Dat moeder en dochter bijzon der vingervlug zijn, bleek uit het feit, dat zij in een half uur tijd negen personen in de drukke mo dezaak van hun portemonnaie of portefeuille beroofden. Bij een onderzoek kwam aan het licht, dat zij de laatste maanden actief ope reerden in winkels in de binnen stad, vooral op de drukke zater dagmiddagen. De politie is in het bezit gekomen van een deel van de buit: een vijftigtal portemon- naies, portefeuilles, tramétuis, op portemonnaies gelijkende poeder dozen enz. Van al deze voorwer pen is de eigenaar niet bekend. De politie roept personen, die menen te zijn beroofd van een dezer voorwerpen, op zich te vervoegen op kamer 119 van het hoofdbureau van politie. De Canadese politie heeft op het ogenblik een raadselachtige moord in onderzoek, die de vorige week in Vancouver Is gepleegd. Op 1 no vember werd de 27-jarige Merrill James ODonnell in die stad ster vend aangetroffen voor een hotel, met een schotwond In de borst. In zijn bezittingen zijn communisti sche pamfletten en foto's van het Amerikaans-Canadese radarnet in het Noordpoolgebied aangetroffen. Voorts bevindt er zich een brief van zijn moeder onder, waarin zij mede. deelde dat zij een bezoek aan Mos kou bracht. TWEEDE KAMER Het ontwerp- Monumentenwet 's-GRAVENHAGE, 10-11. Ter be- antwoording van een in de vaste commissie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen uit de Tweede Kamer gestelde vraag, deelt de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mede, dat hij verwacht de memorie van antwoord betreffende het ontwerp- Monumentenwet In de eerste helft van het jaar 1959 aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te kun nen aanbieden. Prins Bernhard Fonds in 1957 AMSTERDAM, 10-11. - Blijkens het verslag over 1957 van het Prins Bernhard Fonds heeft de fondsen werving in dat jaar als resultaat f 375.006,15 opgeleverd. Aan subsidies zijn uitgekeerd in de categorieën wetenschap f 22.700, kunst f 31.270, volksopvoeding en jeugdzaken f 20.565, overzeese rijks delen en buitenland f 22.202,85. Nog in afwikkeling zijn de sub sidieverleningen: Prins Bernhard- Fonds f 88.231,49; Anjerfondsen f 106.356,58; voor derden f 36.000. Totaal subsidie f 327.325,92. Het algemeen financieel over zicht sluit in baten en lasten op een bedrag van f 492.975,86. Pocketboeken in kruidenierszaken? AMSTERDAM, 10-11. De Ver- eniging ter bevordering van de be langen des boekhandels deelt mede dat besprekingen zijn begonnen tussen de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond en de Nederlandse Boekverkopersbond over de plaats van het pocketboek. Er is - aldus de vereniging - geen sprake van dat de boekhandel akkoord gaat met de verkoop van pocketboeken door kruideniers en sigarenwinkeliers: de boekhandel is er integendeel van overtuigd ten aanzien van het pocketboek zijn functie te kunnen blijven vervul len. BONN, 10-11. - Het Westduitse blad „Bildzeitung" schrijft maan dag dat het weekeinde het Duitse volk weer eens geconfronteerd heeft met het verleden. „Veertig jaar geleden vluchtte keizer Wilhelm de Tweede naar Nederland. Deze vlucht betekende het einde van de eerste wereldoor log en van de Duitse monarchie, die nog geen vijftig jaar had stand gehouden", aldus het blad. „En twintig jaar geleden", zo vervolgt het, „liepen wij Duitsers voor de eerste keer door bergen versplinterd glas en puin, terwijl de rook van de brandende synago gen omhoog steeg. Een paar jaar later brandde alles. Puin en ruïnes vormden de woestijn van de tweede wereldoorlog". Het blad besluit dan: „Onder het gladde oppervlak van het heden ligt de hel der herinneringen. Op tijdstippen zoals nu beseft men echter hoe dun dit oppervlak is". Oud-hoof dredakteur „Zeeuwsch Dagblad" overleden 's-GRAVENHAGE, 10-U. lil de ouderdom van 79 jaar is in de nacht van zondag op maandag te Goes overleden de heer R. Zuide- ma, oud-hoofdredakteur van het „Zeeuwsch Dagblad", die 46 jaar in de protestants-christelijke journalistiek werkzaam is ge weest. De heer Zuidema trad 1 april 1904 op als redakteur van „De Veluwse bladen". Hij was achter eenvolgens werkzaam als hoofd- redakteur van „De Vrije West- fries", daarna van de „Nieuwe Leidsche Courant" en vervolgens van 1924 af als hoofd redakteur van 't toenmalige dagblad „De Zeeuw", thans „Zeeuwsch Dagblad". Dit is hij geweest tot aan zijn pensione ring In 1950.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1