N^dahpo SOWJET-UNIE SCHMINKTE VREEDZAAM GEZICHT MET RAKETTEN EN MORTIEREN H.M. de koningin bij herdenking 100-jarig bestaan Ooglijdersinstituut VAKANTIE 3-11-'G3 STAD EN PROVINCIE „De koningin der aarde", filmwerk uit circuswereld MONDRAGON Viering Oktoberrevolutie „Strijdkrachten altijd gereed hun plicht te doen'' LONDEN, 7-11. In 4e Sowjet- Unie 1» de 41ste jaarlijkse herden- kingsdag van de Russische Okto berrevolutie gevierd met grote mi litaire parades en toespraken in Nloskou en andere plaatsen zo ver uiteenliggend als de Siberische stad Irkoetsk en de vlootbasis Wladlwo- stok in het Verre Oosten. Het Rode Plein in Moskou was versierd met de vlaggen van vijf tien landen van de Sowjet-Unie en de parade werd afgenomen door de Russische leiders, onder wie de pre mier en de leider van de commu nistische partij, Chroesjtsjef en president Worosjilof. Naast hen op het podium voor het graf van Lenin en Stalin be vonden zich leden van de Poolse regering. Maarschalk Rodion Malinofsky, de Russische minister van Defen sie, zei in een rede, dat het volk van de Sowjet-Unie de verjaardag viert „met alle soorten nieuwe suc cessen op landbouwkundig en in dustrieel gebied". Malinofsky kritiseerde de wes telijke mogendheden. „Ons streven naar vrede stuit op koppig verzet van de heersende kringen van Amerika, Engeland en andere im perialisten. Zij zetten, zoals altijd, de bewapeningswedloop voort en bemoeien zich met de binnenlandse aangelegenheden van anderen. De Sowjet-Unie neemt alle maatrege len om haar verdediging voor te bereiden en haar leger, vloot en luchtmacht zijn toegerust met de beste moderne uitrusting. Dank zij de waakzaamheid van ons volk, de partij en de regering beschikken de Sprong in het heelal BONN, 6-11. De vooraan staande Duitse raketdeskun- dige prof. Oberth heeft don derdag te Bonn gezegd, dat Amer. bemande straalvlieg tuigen, waaraan, enkele ook van raketten waren voorzien, tot in de ruimte zijn door gedrongen. Deze toestellen zijn tot een hoogte van on geveer vijftig kilometer ge komen en de vliegers ver toonden geen schadelijke gevolgen van deze vluchten. Prof. Oberth is dinsdag in west-Duitsland teruggekeerd na in de Verenigde Staten aan raketprojecten te heb- ben gewerkt. De vliegtuigen schoten, aldus prof. Oberth, met grote snelheid de ruimte in en vielen daarna terug tot 'j in de dampkring. Deze proe- 'j ven worden geleid door dr. Geradewohl van de dienst j voor geleide projectielen van j het Amerikaanse leger te Huntsville in Alabama. De ,i 'j 64-jarige prof. Oberth zei Jvan plan te zijn filosofische l 'j boeken te schrijven. Ingezonden mededeling Er hoeft naar iets verkeerd te vallen en de znurbrand laait op. Brandend maagzuur, oprispend soms tot hoog in de keel, kunt U met Rennies blussen, in tijd van een „mum". Een ware uitkomst, zo'n paar Rennies bij de hand. Eén- voor-een hygiënisch verpakt en in te nemen; zonder dat er een haan naar kraait. Gewoon maar laten smelten op de tong. En nog sma kelijk bovendien. BLOEMENDAAL. Ter hoogte van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, is de 81-jarige voet ganger P. H. Jacques vlak bij zijn woning bij het oversteken van de weg door een uit de richting Sant poort komende auto aangereden. De voetganger overleed ter plaatse. strijdkrachten over alles om een vernietigende slag toe te brengen aan agressie, die een nieuwe we reldoorlog zou durven te ontkete nen. Zij zijn altijd gereed om hun plicht te doen en de overwinningen van de revolutie te verdedigen". De reusachtige menigte, die de parade gadesloeg, zag de nieuwe Russische uitrusting, waaronder ra- ketlanceertoestellen op wielen en rupsbandvoertuigen. In de parade reden verder mee geweldige mor tieren en zware, gemotoriseerde artillerie, aldus meldt het Russi sche persbureau „Tass". Ingezonden mededeUng Bij de een is het vocht, bij de ander kou of tocht die Rhenmatische pijnen veroorzaakt Maar in legio gevallen zit de oorzaak heel ergens anders. Onzuiver bloed^-onzuiverheden die zich vastzetten in gewrichten en ledematen, zijn oorzaak van veler lijden. Als dan die bloedzuiverende orga nen - met de jaren trager gewor den in hun werking - met Kru se hen's minerale zouten jeugdige energie krijgen toegevoegd, dan gaan deze allengs weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stromen, de onzuiverheden worden afge'voerd langs natuurlijke weg en daarmee is dan ook de oorzaak van die slopende pijnen er niet meer. Wie nog niet die verlossende wer king van Kruschen aan den lijve ondervonden heeft, neme de proef! Gasthuis werd destijds opgericht door prof. Donders UTRECHT, 6-11. H.M. de Konin gin heeft vanmiddag in gezelschap van haar kamerheer in buitenge wone dienst, Jhr. baron van Nagell, en haar hofdame, Jkvr. E B. Röell, in het groot-auditorium der rijks universiteit te Utrecht de herden king van het 100-jarig bestaan van het Nederlands Gasthuis voor be hoeftige en minvermogende ooglij ders bijgewoond. Onder de aanwezigen bevonden zich voorts vele vooraanstaande fi guren uit de Utrechtse universi teitswereld en enkele van Europa's grootste geleerden op het gebied van de oogheelkunde, nl. prof. Amsler uit Zürich, dr. Arruga uit Als wij, doodgewone stervelin gen, met vakantie gaan, is er niets aan de hand. We gaan gewoon weg. We gaan er eens even tussen uit. Eventjes maar, om wat op krach ten te komen. Die tijd is nu alweer voorbij, maar we kennen dat toch wel „dat eventjes op vakantie gaan". Met koning Hoessein van Jordanië Is dat heel anders. Die gaat ook op vakantie, althans hij is het heel ernstig van plan. Natuur lijk gaat hij naar het buitenland maar de vertrekdatum staat nog niet vast. Naturlijk moet ook de koning wat op krachten komen, want hij heeft heel wat gezien en meegemaakt de laatste tijd, al was het alleen maar de dood uan buur man Feisal en het gepeupel dat vrolijke keuken heeft gespeeld in het voormalig paleis van Feisal. Met vakantie duo, maar de Nasser- broeders rennen naar de schrijf machine en hameren Het woord „permanent" er uit. Ze bedoelen dat Hoessein „permanent" met vakan tie gaat en ze typen verder, dat het hele koningsgeslacht zal verdwij nen. Er zit nog meer modderinkt op het machinelint en dus kan er ook nog bij, dat Israël gereed staat om Jordanië binnen te vallen. Weer een leuk nieuwtje dus, dat de Nas serkranten snel - heel snel zelfs - hebben opgenomen. Bovendien - dat wordt ook medegedeeld - „staan de Arabische legers gereed om op elk gewenst moment in actie te komen". Ontzettend flink dus, maar Ignoramus ziet de Arabieren nog altijd als hazen door de vlakte van Slnai rennen, met achterlating van de Tsjechische geweren en de Russische tanks. Dat is nog niet zo lang geleden, maar nu staan die legers dus weer gereed. Een hele geruststelling voorwaar, maar een „centje bij" voor de Egyptische fellah zou ook niet gek zijn. Van het geld nodig voor één geweerpa troon konden ze weer een paar olijven kopen. Nog wel zo nuttig als een „paraat" Arabisch leger! IGNORAMUS. WAGENS WAREN TE ZWAAR Brouwershaven krijgt op stel en sprong een nieuwe weegbrug Oude fairbank dateerde van 1937 Er worden op het ogenblik in het oog vallende werkzaamheden ver richt op de Markt te Brouwersha ven voor het plaatsen van een nieuwe weegbrug. Het is midden in de bietenperiode noodzakelijk ge bleken een nieuwe weegbrug te bouwen, aangezien de oude fairbank die in 1937 werd geplaatst, de zwa re vrachten van de G.M.C.'s met 5 ton bieten niet meer bleek te kun nen houden. De verzwakking in de oude con structie trad pas naar voren tijdens het veelvuldig gebruik, zodat op stel en sprong naar een oplossing moest worden gezocht. Weliswaar staat er nog een weegbrug op de haven, van een andere weegbrug vereniging, doch men was van me ning, dat er een tweede weegbrug behoorde te blijven. Het bestuur van de weegbrugcombinatie, onder voorzitterschap van de heer H. J. Gast, besloot in een spoedvergade ring over te gaan tot de aanschaf fing van een nieuwe weegbrug. Door het nemen van directe beslui ten, kon door firma Gebr. Boot te Etten-Leur binnen enkele weken een nieuwe installatie worden ge leverd. Er wordt een. weegbrug ge plaatst met een weegvermogen van 20 ton. De veranderde eisen, welke het IJkwezen thans aan de weeg bruggen stelt maakten 't nodig de instrumentenput te verdiepen en te verbreden. Hiertoe moest de oude bestaande put van beton ge heel worden weggebroken, hetgeen ter hand werd genomen door de gebr. Slager, die ook de nieuwe put thans hebben gemaakt. Door Inspanning van alle krachten zal het mogelijk zijn de nieuwe weeg brug omstreeks eind november in gebruik te nemen. Intussen ont vangt de weegbrug langs de Dwars- kade alle bietenaanvoeren, zodat de verschepingen ongestoord voort kunnen gaan. Barcelona, sir Stewart Duke-Elder uit Londen, prof. Franceschetti uit Genève, prof. Francois uit Gent, prof. Nordmann uit Straatsburg en prof. Streiff uit Lausanne. De geneesheer-directeur van het ooglij dersgasthuis, prof dr. J. ten Doesschate, verklaarde om. dat er redenen te over zijn, bijzondere aandacht aan het eeuwfeest te schenken. Slechts zeven jaar na de uitvinding van de oogspiegel door von Helmholtz, werd op initiatief van prof. Donders het gasthuis op gericht, zodat men wel kan vast stellen dat dit de gehele ontwikke ling van de moderne oogheelkunde heeft meebeleefd. Ingezonden mededeling Als u morgen hout en muren feestelijk verft met Flexa, staat u over vijf jaar nog verbaasd! Zo gaaf en sprankelend van kleur blijft de meest'uitgekiende'verf: de verf voor het schilderfeest ZIERIKZEE Dodelijke va! Zoals in het grootste deel van onze editie van donderdag werd medegedeeld, vond donderdagmor gen bij de werkzaamheden van de gymnastiekzaal van het prof. Zee man-lyceum een droevig ongeval plaats, dat het leven heeft gekost aan de 25-jarige bouwvakarbeider J. van D. te Nieuwerkerk. Door nog niet opgehelderde oor zaak maakte v. D. een val uit de bovenste balklaag van het in aan bouw zijnde dak. Het slachtoffer stortte van een hoogte van onge veer negen meter neer op de be- tonvloer en bleef zwaar gewond liggen. Kort nadien kon de inmid dels ontboden dokter C. M. van Hoorn slechts de dood constateren. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. E V.O. houdt voorlichtingsavond De Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V O.), district Zeeland, organiseert op woensdag 12 november a.s in hotel „Concordia" eèh voorlichtings avond. Tijdens deze avond zullen onderwerpen worden besproken, welke voor kleine en grote bedrij ven van belang zijn. Het program ma vermeldt verder een causerie over het werk van de E.V.O. en over de problemen rondom het vervoer en het vervoermiddel van nu en straks. Vrogen von Statenlid aan G S. van Zeeland Op grond van $rtlkel 24bis vah het Reglement van Orde heeft het Statenlid de heer H. IJssel (C.H.U.) de volgende vragen gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland: 1. „Hebben G.S. zich beraden om hun mening kenbaar te maken in zake de keuze van de vijf plaatsen die als ontwikkelingskern in het probleemgebied Zeeland zouden moeten worden aangewezen? 2. Zo ja, geeft het resultaat van het beraad het college aanleiding aan Provinciale Staten op korte termijn omtrent een en ander na dere mededeling te doen? Ingezonden mededeling HAAMSTEDE De ingebruikneming van de Chr Geref Kerk In verband met het verslag in het nummer van donderdag, inzake de officiële ingebruikstelling van de Chr. Gereformeerde kerk te Haamstede, dient nader gepreci seerd, dat - met inachtneming van het aandeel dat de in het verslag genoemde personen in de totstand koming van het gebouw hadden - het feitelijke ontwerp is gemaakt door de heren G. Boot en J. M. van Westen te Zierikzee. BROUWERSHAVEN Tentoonstelling te Voorburg De tentoonstelling van Voor- burgse Kunstenaars, welke In de afgelopen zomer is gehouden in het stadhuis te Brouwershaven, is thans opnieuw ingericht in hei stadhuis te Voorburg. Het was tot dusverre niet mogelijk gebleken te Voorburg zulk een uitgebreide ten toonstelling van In de gemeente woonachtige kunstenaars te orga niseren en men heeft deze gele genheid aangeroepen om de kunst werken nog enige tijd bijeen te houden. De tentoonstelling is ge opend door de op 31 oktober af getreden burgemeester van Voor burg, Dr. J. W. Noteboom. Burge meester J. L. van Leeuwen uit Brouwershaven was hierbij als gast aanwezig. Chauffeur kreeg pak stro op het hoofd De chauffeur C. Kristalijn, in dienst bij het fouragebedrijf van de heer J. R. v. d Wekken te Brou wershaven heeft bij het laden van pakken stro in de haven van auto op een binnenschip een pak stro van 35 kilo op het hoofd gehad. Het pak stro tuimelde van de wa gen op het schip, terwijl K. zich nog niet had kunnen verwijderen. Hij werd getroffen, waarbij hij zich ernstig bezeerde Aanvankelijk wist hij zich nog te bewegen, en zelfs de auto te besturen, ondanks hevige pijnen. Niettemin moest de heer K. terugkeren en zich onder doktersbehandeling stellen. Thans is betrokkene opgenomen in het ziekenhuis, waar onderzocht moet worden, of de verschijnselen van inwendige kneuzingen min of meer ernstige gevolgen kunnen hebben. AANBESTEDINCEN Kavelinrichtingswcrkzaamheden Waterschap „Schouwen" De N.V. „Grontmij" heeft heden (vrijdag)morgen namens de Her verkavelingscommissie Zeeland in hotel Bom te Haamstede aanbe steed: het uitvoeren van kavelin- richtingswerkzaamheden op com plex 16 (oppervlakte ca. 63 ha.), on derdeel Waterschap „Schouwen", „SIC TRANSIT..." Beurtschip „De Tijdstroom" te Brouwershaven gaat diensten staken Met ingang van 12 november, zal het laatste beurtschip van Brou wershaven, „De Tijdstroom" zijn wekelijkse reis naar Rotterdam staken De heer W. van Beveren, beurtschipper, is genoodzaakt ge worden zijn goederen per auto te gaan vervoeren. Aan het schip, dat 75 ton groot is, biedt de tegenwoordige tijd geen bestaanszekerheid meer, zeker ten opzichte van het snelle vervoer per vrachtwagen. Eea grote rol tot het nemen van dit besluit spelen 'ook het gebrek aan scheepvaartperso- neel, de bepei kingen aan bevrach ting van bestelgoederen per schip verbonden, en de slechte vooruit zichten in de beurtvaart. Het schip zal in het noorden des lands wor den bestemd tot mossel vissersschip. De beurtdienst, welke reeds drie geslachten door de familie van Be- veren wordt uitgevoerd (de huidige schipper vaart reeds 32 jaar) is de laatste van de drie beurtschepen, welke Brouwershaven vroeger rijk was. De gehele oorlog door heeft „De Tijdstroom" zijn wekelijkse reis naar Rotterdam gemaakt, het geen met het nodige gevaar van beschietingen gepaard ging. In overeenstemming met de ontwikke ling op scheepvaartgebied is thans het laatste beurtschip aan de voor avond van zijn verdwijning uit Brouwershaven. Met een tikkeltje weemoed zullen de Brouwenaars deze laatste reis tegemoet zien, te meer daar een vertrouwd beeld in de haven sedert vele jaren, verlo ren gaat. TONEEL EN FILM Komische films te Zierikzee en Haamstede Hoofdschotel in het weekeind filmprogramma van de N V. Con certzaal is ditmaal een circusfilm, getiteld „De koningin der arena", een verhaal over twee mannen die één vrouw beminnen. Tonlo en Margarita zijn werkloze circusartisten die uit elkaar gaan als de liefde voor Mahnke, profes sor aan een kunstacademie, Marga_ rita doet besluiten het circusleven vaarwel te zeggen. Maar het cir- cusbloed verloochent zich niet, al doet Margarita in haar nieuwe woonplaats alles om zich aan haar omgeving aan te passen. Tijdens een carnavalsbal ontmoet zij Tonio en de verleiding wordt haar te machtig, als ze een enorme circus revue te zién krijgt, welke door Tonio op stapel is gezet. Al gauw viert ze dan weer ongekende tri omfen als „Koningin der arena" en Mahnke begrijpt dat Margarita niet bij hem, maar bij het circus thuis hdort. „De Dansmeesters" is de titel van de komische film met Stan Laurel en Oliver Hardy, welke als tweede rolprent in het Concertzaalpro gramma van deze wesk wordt ver toond De bekende komieken zijn ditmaal eigenaars van een dans school die op springen staat, wat wel voornamelijk komt door het feit dat de „directie" het verschil niet weet tussen een horlepijp en een kachelpijp. De film is een aan eenschakeling van kolder, gepre senteerd in driekwartsmaat. Ook te Haamstede zijn de twee (voormalige) komieken Laurel en Hardy te zien in de film: „Niets dan pech", waarin elk avontuur van het tweetal een komische noot geeft te zien en te horen. t b.v. de herverkaveling Schouwen- Duiveland. Ingeschreven werd als volgt: Fa. E. Blok, Rotterdam f 99,700; N.V. Aann bedr „Zeeland", Middelburg f 95.990; Fa. M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee f 94 200; G. van Oord, Dordrecht f 93.900; N.V. Aann. en Handelsmij. van Oord. Werkendam f 92 200; Fa van Don gen en de Voogd, Haamstede i 92 200; N.V. Aann.bedr. Maas- Jonker, Roosendaal f 92.000; Mar. Uil, Middelburg f 91 000; C.V. v.h. Jasper van 't Verlaat en Zn, Har- dinxveld-Giessendam f 88 800; Fa. H. de Jager en Co., Sliedreeht f 85.000; Fa. J. D. Janse, Middel burg f 84.400. De raming bedroeg f 92.300. Verwachting tot zaterdagavond: Enige regen Zwaar bewolkt met enige regen of motregen, later enkele ver spreide opklaringen; overwegend matige zuidelijke wind, later rui mend naar westelijke richtingen: minder koude nacht; morgen over dag dezelfde temperaturen of iets hogere. 8 nov. Zon op 7.46, onder 17.01. Maan op 3.46, onder 15.36. 9 nov. Zon op 7.48, onder 16.59. Maan op 5.07, onder 16.06. 10 nov. Zon op 7.50, onder 16.58. Maan op 6.30, onder 16.41. Nieuwe maan: 11 nov. te 7.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 nov. 12.21 n.m. 9 nov. 0.59 v.m. 10 nov. 1.50 v.m. BROUWERSHAVEN: 8 nov. 12.11 v.m. 9 nov. 0.36 v.m. 10 nov. 1.23 v.m. Springtij: 13 en 28 nov. n.m. 13.19 n.m. 14.10 n.m. n.m. 13.04 n.m. 13.50 n.m. Ingezonden mededeling café-restaurant Een gastvrij huis in een oude stad HET WEEROVERZICHT DE BILT, 7-11. In de afgelopen 24 uur breidde het zeer krachtige hogedrukgebied, dat al enkele da gen boven Rusland ligt, zich over midden-Europa uit. Een oud fron tensysteem boven oost-Engeland verplaatste zich tengevolge hiervan maar uiterst langzaam oostwaarts. Daardoor was er in ons land gedu rende de afgelopen nacht geruime tijd weinig bewolking, zodat de temperatuur in het oosten plaatse lijk tot twee graden daalde. Van morgen vroeg dreven echter bij het front behorende wolkenvelden bin nen, waarna in het westen wat motregen viel. Een volgende oceaanstoring trok vanmorgen over Ierland. Zij zal morgen ons land bereiken en enige regen veroorzaken. De komende nacht zal minder koud zijn dan de afgelopen nacht. HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER 54. Haastig laten Aram en de hertog zich uit bet zadel zakken. Aram klauteit behendig over de gladde rotsen van de rivieroever naar de plek, waar de ongelukkige rentmeester. In het water ligt. „Hij leeft noghijgt de dikke Orsino, die zijn metgezel niet dan met grote moeite is gevolgd, „maar wat ziet hij er vreselijk uit!" Met vereende krachten trekken zij het slappe lichaam verder op de rotsen. Even trekken de gelaatsspieren van de drenkeling kramp achtig samen, dan openen 2lch langzaam de ogen. „Heer Orsinokreunt zijn zwakke stem, ik heb U be drogen allo verhalen over spoken en geesten bij de oude ruïne heb ik. verzonnen.ga.ga naar Casetta.er loopt een goud aderdicht bij deDan valt zijn hoofd machteloos achter over en sluit hij opnieuw de ogen „Snel naar het kasteel met hem", zegt Aram en hij wenkt Or- sino's dienaren naderbij te komen, „misschien is hij nog te redden!" Maar geen van allen bemerkt, dat zij vanaf een hoog rotsplateau bespied worden door de roverhoofdman en zijn trawanten, die dil ongeluk op hun geweten hebben (Zonder stoornis voor de loop van het verhaal is 53 overgeslagen).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2