V.N.-strijdkrachten in Korea niet terugtrekken vóór vervuiling basis voor permanente regeling DE ZIERIKZEESCHE COURANT Einde van Belgische schoolstrijd ZWARE AARDBEVING IN GEBIED VAN NOORD-JAPAN Katholiek-liberaal kabinet in België Lancering maanraket uitgesteld Nederlander in Frankrijk vermoord? TWINTIG AMERIKAANSE GELEERDEN GEÏSOLEERD OP IJSSCHOTS Engelse mijnwerkers verwerpen loonaanbod Vrouwenmoor denaar bekent SULTAN HAMID II VAN PONTIANAK OP SCHIPHOL GEARRIVEERD De Geneefse conferentie Hoesseins vakantie „politieke test" „Manchester Guardian" weet raad met de kwestie-Nieuw Guinea GESCHUT EN MORTIEREN IN HET VUUR VAN ISRAEUSCH-SYRISCH GRENSINCIDENT VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 No. 18460 115e Jaargang ZIERIKZGESdGWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Politieke Commissie van de V.N. Verklaring van Nederlandse vertegenwoordiger NEW YORK. 6-11. Mr. C. W. A. Schürmann, permanent vertegen woordiger van Nederland bij de V. N., heeft donderdag in de politieke commissie van de V.N. verklaard, dat men de strijdkrachten van de volkerenorganisatie in Korea niet volledig kan terugtrekken voordat de voorwaarden voor een perma nente regeling vervuld zijn. De politieke commissie moet zich uitspreken over een ontwerpreso lutie, die o.m. door Nederland ge steund wordt. Hierin verklaren de V.N. dat zij vastbesloten zijn een onafhankelijk, democratisch en verenigd Korea onder een repre sentatieve regering in het leven te roepen en wordt er bij de commu nistische autoriteiten op aange drongen in te stemmen met vrije verkiezingen in Korea. Mr. C. W. A. Schürmann wees er In een korte rede op dat uit het rapport van de V.N -commissie voor Korea blijkt dat de economi sche ontwikkeling van de repu bliek Korea nog steeds belemmerd wordt door de verdeeldheid van het land en de noodzaak om veel geld uit te geven voor de defensie. In het begin van het jaar scheen nieuwe hoop voor de toekomst van Korea gerechtvaardigd, aldus mr. Schürmann. Toen maakten de communistische autoriteiten nl. be kend dat zij de communistisch- Chinese troepen uit Korea zouden terugtrekken' en spraken zij zich uit voor vrije verkiezingen in ge heel Korea. Naar de starre houding van de communisten bleek weldra uit de uitwisseling van onta's tussen com munistisch China en Groot-Brit- tannië, dat optrad namens de lan den, die troepen etc. hebben gele verd voor de strijdkrachten van de BRUSSEL, 6-11. - De Belgische minister Van Hemelrgck heeft donderdag in een radio-en televi sietoespraak bekendgemaakt, dat vertegenwoordigers van de drie grote politieke partijen in België (christen-democraten, socialisten en liberalen) een schoolpact hebben geparafeerd, dat een einde maakt aan de schoolstrijd. Deze gebeurtenis is een mijlpaal in de geschiedenis van België. Meer dan een eeuw zijn de Belgen over de schoolkwestie verdeeld geweest en hebben zij elkaar, dikwijls vin nig, bestreden. Door gemeenschap pelijke inspanning van mensen van goeden wille is het tijdperk van krachtverspillende twisten nu ech ter voorbij, zo verklaarde de mi nister. Voortaan zullen alle ouders op gelijke voet staan bij de keus van de schoolopleiding voor hun kin deren. Het middelbaar onderwijs wordt kosteloos voor zowel het openbare als het bijzondere onder wijs. Een stelsel van beurzen zal begaafde leerlingen in staat stellen hun studies aan de universiteit voort te zetten. Voorts verzekert het schoolpact aan het onderwijspersoneel gelijk heid, ongeacht de school waar zij werkzaam zijn. V.N. in Korea, aldus mr. Schür mann, De communisten hebben nooit duidelijk gemaakt hoe zij het prin cipe van de vrije verkiezingen in terpreteren, zo vervolgde hij. Hij wees daarna op de onrechtvaardige aanval van de Russische vertegen woordiger Zorin op het verslag van de commissie voor Korea en merk te in dit verband op dat deze aan val „plichtmatig herhaald" is door vertegenwoordigers van deze scnool die zich toelegt op het verdraaien van verklaringen. „Wij weten heel goed waar wij de bronnen van agressie moeten zoeken als wij de ongelukkige na oorlogse geschiedenis bestuderen", aldus mr. Schürmann. PASADENA (Californië), 7-11. - Het technologische instituut van Californië te Pasadena, heeft don derdagavond een zware aardbeving geregistreerd, waarvan het epicen trum in het gebied van noord-Ja pan zou liggen. De intensiteit van de beving was slechts weinig min der dan die van de aardbeving waardoor San Francisco in 1906 werd geteisterd. BRUSSEL, 6-11. Premier Eys- kens heeft donderdagmiddag de sa menstelling van zijn nieuwe Bel gische coalitie-regering van Katho lieken en Liberalen bekend ge maakt, Twaalf leden zijn Christen, democraten (Katholieken) en zeven Liberalen. Het kabinet telt drie ministers meer dan het vorige (vol ledig Katholieke) kabinet. Woensdag a.s. zal in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordi ging en de Senaat het program van de nieuwe regering worden uiteen gezet. WASHINGTON, 7-11. De derde poging van de V.S. om een maan raket te lanceren, is vrijdagoch tend vroeg uitgesteld. Officieel werd meegedeeld, dat het uitstel te wijten was aan „tech nische moeilijkheden". Eerder was meegedeeld dat, als ditmaal de lancering niet zou door gaan, er zaterdagochtend vroeg of op zijn laatst zondagochtend een poging zou worden gedaan. DIJON, 6-11. Bij de Franse plaats Montbard is in het Bourgondisch kanaal het stoffelijk overschot ge vonden van de 59-jarige handels reiziger J. P. uit Den Haag. De me dicus, die de lijkschouwing heeft verricht, meent sporen van geweld te hebben aangetroffen, waar schijnlijk van messteken in de hartstreek. Het parket van Dijon is bezig met het onderzoek. Gistermiddag omstreeks half vier had men de heer P. het laatst ge zien in een café te Montbard. Hij was in deze streek onbekend. Storm verhindert reddingspogingen NEW YORK, 6-11. Radioberich ten maken melding van twintig Amerikanen, die geïsoleerd zijn op een ijsschots in de Noordelijke IJs zee, aldus is donderdag uit New York gemeld. Door een hevige storm is het nog niet mogelijk de mensen te bereiken. De mannen behoren deels tot een groep geleerden, die waarnemingen verrichten in het kader van het in ternationale geofysische jaar, en deels tot het personeel van de Amerikaanse luchtmacht. Zij kwamen in de moeilijke po sitie doordat de grotere schots, waarop zij zich bevonden, is ge broken. De landingsbaan voor vliegtuigen bevindt zich op een an der stuk, dat ongeveer twee km van de ijsschots met de mannen verwijderd is. Volgens de laatste mededelingen bevond de schots met de waarne mingspost en de landingsbaan zich op 1.600 km ten noordoosten van Barrow in Alaska en 1.000 km ten noordwesten van Thule op Groen land, Volgens een nader bericht, be vinden zij zich niet in onmiddellijk gevaar, ondanks het feit dat er een storm woedde. Zodra het weer ver beterde, zouden twee Amerikaanse vliegtuigen, uitgerust met ski's, van de basis Thule op Groenland op stijgen om de mannen te hulp te komen. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft de aardbeving zich ten oos ten van Hokkaido, het noordelijk ste Japanse eiland, voorgedaan. Naar verluidt lag het centrum diep onder het aardoppervlak. Tot dusver is alleen melding ge maakt van enige schade. De be richten komen echter vertraagd door, doordat de onderzeese kabels zijn vernield. De beving werd langs de gehele oostkust van Japan gevoeld. LONDEN, 6-11. De 700.000 mijn werkers der Engelse kolenindustrie hebben vandaag in een geheime stemming een loonaanbod van de Nationale kolenraad verworpen, niettegenstaande de leiders van hun vakbond hadden aangedrongen op aanvaarding. Het aanbod van de Nationale Ko lenraad houdt voor arbeiders op dagloon een loonsverhoging van 7 shilling en zes pence per week in, op voorwaarde, dat de stukwerk tarieven voor de duur van negen maanden zouden worden bevroren en dat in 100 geselecteerde mijn schachten voortaan weer op zater dag zou worden gewerkt. De mijnwerkers willen deze voor waarden niet aanvaarden. Donder dag a.s. zal hierover verder wor den onderhandeld. „Afgescheiden" stad De 400 inwoners van Ligna- no Sabbiadoro, een bad plaats aan de Golf van Ve netië, hebben zich van Italië „afgescheiden" en de brug naar het vasteland opge haald. Zij zeggen zelfstandig te willen zijn en niet behan deld te willen worden als een voorstad van een nabij gelegen plaats. WENEN, 6-11. Het hoofdbureau van politie te Wenen heeft donder dagavond meegedeeld, dat Max Gufler, die in voorarrest wordt ge houden op verdenking van moord op elf vrouwen, heeft bekend drie vrouwen te hebben gedood. Deze vrouwen waren de 47-jarige Maria Robas, de 44-jarige Jose phine Kammleitner en de 44-jarige Juliane Nass. De politie te Sankt Poelten, de woonplaats van Gulfer, heeft donderdagavond meegedeeld, dat de vriendin van Gufler, Herta Junn, is gearresteerd, omdat zij verdacht wordt van medeplichtig heid. Bij haar is een lijst gevonden met de namen van zeven vrouwen, waarvan drie in rode en vier in zwarte inkt waren geschreven. Op deze lijst staat de naam van Jose phine Kammleitner in rode inkt. Bij aanrijding omgekomen VENLO, 7-11. Op de Hoge weg te Venlo is gistermiddag de 19-jarige mej. T. de Boer uit Venlo, toen zij een uitwijkpoging deed, met haar fiets onder een vrachtauto geko men. Zij was op slag dood. Donderdagmorgen is aan het Europaplein te Amsterdam door burge meester mr. G. van Hall en de heer Egon F. Eriksson de eerste paal geslagen voor het nieuwe RAI-gebouw. - Foto: links de heer Egon F. Eriksson, rechts burgemeester mr. G. van Hall. Weerzien na lange scheiding SCHIPHOL, 6-11. Met het KLM- toestel uit Singapore is donderdag avond laat Sultan Hamid II van Pontianak op Schiphol aangeko- De sultan, die een gevangenis straf van acht en een half jaar heeft ondergaan in de gevangenis sen van Djakarta en Djokja, werd op het platform van de Amster damse luchthaven verwelkomd d-jor zijn echtgenote, mevrouw D. Alkadrie-van Delden, die in Den Haag woonachtig is, zijn 19-jarige dochter Edith („wat ben jij groot geworden, Edith", riep de sultan bij zijn begroeting uit) en zijn 16- jarige zoon Max. Verder waren talrijke vrienden en belangstellenden naar Schiphol gekomen, onder wié wij opmerkten mr. L.' Tielenius Kruijthoff, voor zitter van de stichting Bevorde ring Bescherming Bevolking, die destijds chef van het kabinet van de sultan van Pontianak is ge weest en die tegelijkertijd met Ha mid II werd gearresteerd, maar na negen maanden werd vrij gelaten en Hans Martin, de vroegere di recteur van de K.L.M. en een zeer goede vriend van de sultan. „Ik ben tijdens mijn gevangen schap uitstekend behandeld", aldus vertelde sultan Hamid aan de ver- GENEVE, 6-11. In het Volken bondspaleis in Genève is donderdag de vijfde besloten vergadering over het stopzetten van de kernproeven gehouden, onder voorzitterschap van de Brit Ormsby-Gore. Op de vergadering, die een uur en drie kwartier duurde, heeft de Britse afgevaardigde een document ingediend met inleidende overwe gingen waarmee volgens Engeland rekening moet worden gehouden bij het organiseren van een doel treffend controlestelsel. De conferentie wordt vrijdagmid dag voortgezet. Paus Johannes heeft donderdag tot de aartsbisschop van Kaap stad, Owen McCann, gezegd voor „een rechtvaardige oplossing voor het Zuid-Afrikaanse rassenvraagstuk" te zullen bidden. De paus vroeg zijn zegen aan het Zuid-Afrikaanse volk te willen overbrengen. slaggevers op Schiphol. „Ik kreeg veel boeken, mocht bezoek ontvan gen, voerde elke week mijn corres pondentie. Na mijn vrijlating dacht ik staatsburger van Malakka te kunnen worden en ik heb ook plan nen gehad om naar Zuid-Amerika te gaan Maar dat heb ik allemaal uit het hoofd gezet en het ligt ze ker niet in mijn bedoeling om het Nederlanderschap aan te vragen". AMMAN, 6-11. Politieke waar nemers in Jordanië zien in koning Hoesseins aangekondigde vakan tiereis van een maand naar Europa een proef om de stabiliteit in het land te testen. Indien de koning na een maand inderdaad alles nog rustig in zijn land vindt heeft hij zijn politieke slag gewonnen, aldus de zegslieden. Hoessein zou maandag vertrekken. Dan is er geen vooraanstaand lid van de koninklijke familie meer in Jordanië, daar alle andere leden op het ogenblik ook in Europa ver toeven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verlies een uur in de mor- i gen en U zult er een gehele dag naar moeten zoeken. l Bouwterinijn voor premiewoningen 's-GRAVENHAGE, 7-11. Aan de toekenning van rijkspremie voor woningbouw is de voorwaarde ver bonden, dat de bouw van de wo ningen binnen vier maanden na de datum van de premiebeschikking tot de bovenkant van de begane grondvloer is gevorderd. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de moge lijkheid tot verlenging van deze termijn thans in beginsel beperkt tot drie maanden. In zeer bijzondere gevallen kan na een verlenging met drie maan den nog een verlenging van twee maanden worden verleend. Verder uitstel is niet mogelijk. Dit bete kent, dat bij overschrijding van de toegestane termijnen de premie toezegging zal worden ingetrokken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Minister Hel ders zegt in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer, op de begroting van Nederlands Nw.- Guinea voor 1957 en 1958 niet aan de indruk te kunnen ontkomen, dat bij de kritiek, die in het verslag van de parlementaire missie naar Nieuw-Guinea 1957 op de ontwik kelingen in dat gebied wordt uitgeoefend, de wel zeer speciale en verzwarende omstandigheden, waaronder bij een beperkt poten tieel in Nederlands Nieuw-Guinea moet worden gewerkt, niet altijd voldoende naar voren zijn geko men. GASSELTERNIJVEEN, 7-11. Te Ermelo is gisteren op 78-jarige leeftijd overleden de heer K. Salo mons, oud-hoofdredacteur van het schippersblad „Schuttevaer". WYCHEN. Donderdagmiddag is de 68-jarige landbouwer P. van den Burgt uit Alverna, in de buurt van Lunen, toen hij op de fiets de Rijksweg overstak, aangereden door een personenauto, komende uit de richting Nijmegen, bestuurd door de 44-jarige vertegenwoordiger D. E. uit Doetinchem. De wielrijder werd levensgevaarlijk gewond. Een juist passerende arts verleende ge neeskundige hulp en liet hem per ambulance-wagen naar het zieken huis te Nijmegen vervoeren, waar hij later is overleden. Gevoelige tip van Engels blad MANCHESTER, 7-11. De „Man chester Guardian" heeft vrijdag de suggestie geopperd dat Australië en Nederland zullen aanbieden Papua, het gebied van Australisch Nieuw- Guinea en Westelijk Nieuw-Guinea om te vormen in een nieuw beheer- schapsgebied onder bestuur van Australië namens de Ver. Naties. Dit zou Nederland in staat stel len zich op elegante wijze uit het betwiste Nederlands Nieuw-Guinea terug te trekken, zonder het over te dragen aan Indonesië, terwijl de Australiërs dan zullen kunnen be wijzen geen kolonialisten te zijn. ,„Het zou geenszins verwonderlijk zijn als vele, of zelfs de meeste Ne derlanders in het moederland reeds volslagen beu zijn van Westelijk V.N.-waarnemers kwamen tussenbeide TIBERIAS, 6-11. Snelle tussen komst van militaire waarnemers der Verenigde Naties, heeft don derdagmiddag een eind gemaakt aan een Israëlisch-Syrisch grensin cident, waarbij geschut en mortie ren in actie waren gekomen. Het incident vond waarschijn lijk zijn oorsprong in incidenteel geweervuur op een Israëlische trac tor, die op betwist land zuidelijk van het Hoelehmeer aan het ploe gen was. In korte tijd was het een ware slag geworden, waarbij van beide zijden artillerie en tanks in gezet werden. Een Israëlische woordvoerder zei dat zijn artillerie op Syrische stel lingen tegen de heuvels had ge schoten toen de Syriërs op een groep boeren met hun politiebe scherming begonnen te schieten. Het land in kwestie was volledig Israëlisch gebied, aldus de woord voerder, die eraan toevoegde, dat dit feit door de V.N.-waarnemers was erkend en tevoren ooit eerder door de Syriërs was bestreden. Nieuw-Guinea, dat hun weinig an ders dan moeilijkheden en geld ge kost heeft, en blij zullen zijn van dat gebied af te zijn, zolang het niet naar Indonesië gaat". Onder verwijzing naar de recen te olievondsten in westelijk Papua, vervolgt de „Manchester Guardi an": „Jammer genoeg zullen zij misschien door de olievondsten in Papua nieuwe hoop koesteren om in hun deel van het eiland rijkere olievelden te vinden. Het zou veel beter zijn als Australië en Neder land overeen zouden komen om hand in hand naar de Verenigde Naties te stappen en aan te bieden het gehele Papua, het Australisch gebied van Nieuw-Guinea en Wes telijk Nieuw-Guinea om te vormen in een nieuw beheerschapsgebied onder Australië namens de Ver enigde Naties, met de garantie dat alle handelswinsten zullen worden aangewend ten bate van de in heemsen, na terugbetaling van de bestuurskosten van het land. Boek voor H.M. de koningiu UTRECHT, 6-11. De voorzitter van het college van regenten van het Nederlands Gasthuis voor be hoeftige en minvermogende oog lijders, dr. P. Th. Posthumus Meijes heeft vanmiddag, bij de opening van de plechtige bijeenkomst ter herdenking van het honderdjarig bestaan van het ooglijdersgasthuls, H M. de Koningin het eerste exem plaar aangeboden van het boek, dat dr. G. ten Docsschate over de op richter van het ooglij dersgasthuis, prof. dr. F. C. Donders, heeft ge schreven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1