In Verenigde Staten vond grote politieke verschuiving plaats DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 No. 18159 115e jaargang ZIERimSdEMNIEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,» per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Democraten zegevierden Oppositiepartij in Congres weer het sterkst WASHINGTON, 5-11. Een grote politieke verschuiving naar de de mocraten heeft deze Amerikaanse partij de sterkste overheersing over het Congres gegeven sedert Roose- velts „new deal" uit de jaren dertig. President Eisenhower werd deze week de eerste Amerikaanse pre sident in de geschiedenis, die tot driemaal toe met een Congres moet werken waarin de oppositiepartij de sterkste was. Voor Alaska zullen op 25 novem ber nog twee senatoren worden ge kozen en één lid voor het Huis van Afgevaardigden. De samenstelling van de Senaat toont de grootste democratische meerderheid sedert 1940, toen er 65 democratische se natoren waren. In dat jaar werd Roosevelt voor de derde maal pre sident. De waarschijnlijke verhou dingen in het Huis van Afgevaar digden tonen de grootste democra tische meerderheid sedert 1936, toen de partij 333 zetels bezette In 1940 telde men 267 zetels. In het huidige Congres, dat in januari zal worden vervangen, is de verdeling: Senaat - 49 democraten en 47 republikei nen; Huis van Afgevaardigden - 235 democraten en 200 republikei nen. De democraten zijn van mening dat de economische teruggang een grote factor voor hun overwinning was hoewel de verkiezingen niet op duidelijk omlijnde kwesties ge- Soekarno dicht bij Nieuw-Guinea DJAKARTA, 5-11. President Soe karno en zijn uit zestig personen bestaande gezelschap, onder wie de Russische, Amerikaanse en Chinese ambassadeurs, zijn woensdag per schip in Dobo, de hoofdstad van de Aroe-eilanden aangekomen in de nabijheid van West-Nieuw-Guinea. Hij zei tot de bevolking „Wij staan niet alleen in onze strijd om West- Irian". 200 miljoen Aziaten en Afri kanen en „werkers van de hele we reld" steunen Indonesië. Hij legde er wederom de nadruk op dat, in dien Indonesië verenigd is, „West- Irian tot ons zal terugkeren". Zweden geschrokken van radio-activiteit STOCKHOLM, 5-11. Het Zweed se instituut voor defensie-onder zoek heeft een rapport opgesteld over de Russische atoomproeven bij Nova Zembla. De Zweedse regering heeft officieel meegedeeld, dat zij de gegevens uit dit rapport zeer ernstig opneemt. Het rapport was door de regering zelf gevraagd nadat was gebleken dat de laatste Russische atoom- proeven slechts 1200 km van de Zweedse grenzen waren gehouden. Het maakt melding van een aan zienlijke vergroting van de radio activiteit op hoogten boven de tien km: op 17 oktober was de radio activiteit daar vijf maal zo groot als ooit tevoren boven Zweden ge meten is. Latere metingen tonen weer een belangrijke vermindering. Binnenkort zal een rapport ver schijnen over de radio-actieve neerslag in Zweden gedurende de laatste twee jaar. voerd werd. Plaatselijke vraagstuk ken en persoonlijkheden speelden de voornaamste rol bij de verkie zingscampagne. Overwinning in acht staten Toen de uitslag van de verkie zingen voor gouverneurs nog in één staat, Nebraska, onbekend was hadden de democraten 24 en de re publikeinen acht gouverneursplaat sen. Hieronder is begrepen de staat Maine, waar reeds op 8 september werd gestemd. In acht staten veroverde een de mocraat de gouverneursplaats op een republikein, in vier vervangt een republikein een democraat. De thans onder een democratische gou verneur gekomen staten zijn: Call- fornië, Maryland, Nevada, New Mexico, Ohio, Zuid-Dakota, Wis consin en Wyoming. De thans on der een republikeinse gouverneur gekomen staten zijn: Arizona, New York, Oregon en Rhode Island. Op 25 november zal in Alaska een gouverneur worden gekozen. In de Verenigde Staten zijn dinsdag verkiezingen gehouden voor de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. - Deze foto laat zien hoe pre sident Eisenho-wer zijn stem uitbracht te Gettysburg, in aanwezigheid van de republikein Earl Pitzer (links). PASTERNAK EN ZIJN „DR. ZJIVAGO" Illegale dundruk-editie wordt uitgereikt aan reizigers uit Rusland Revolutionaire geest onder Russische intelligentie groeit 's-GRAVENHAGE, 4-11. Zo spoe dig mogelijk zal een illegale dun drukeditie ter verspreiding in de Sow jet-Unie van Boris Pasternak's boek „Dr. Zjivago" verschijnen. Dit werd medegedeeld door de heer E. J. Garamin, lid van het uitvoerend bureau van het verbond van Russische solidaristen „Na- rodno Troedowoj Sojoez" N.T.S., de anti-communistischa- wereld organisatie van uitgeweken Rus sen. Tesamen met de NTS belegde de organisatie „Vrij Hongarije" (Magyar Szo) een persconferentie, BONN EN DE NAZI-SLACHTOFFERS West-Duitsland komt met voorstellen over schadevergoeding Ook hulp aan nabestaanden van slachtoffers BONN, 5-11. De bondsregering zal binnenkort elf Europese lan den voorstellen doen voor wat be treft de schadevergoeding aan staatsburgers van deze landen, die in de oorlog in Duitse concentratie kampen hebben gezeten. Deze landen zijn: België, Dene marken, Engeland, Frankrijk, Grie kenland, Italië, Luxemburg, N e- d e r 1 a n d, Noorwegen, Oostenrijk en Zwitserland. Zeven van deze landen hebben de bondsregering onlangs aan de schadevergoeding herinnerd. Naar een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn heeft meegedeeld, heeft de bondsregering nog geen bedrag bepaald. Hij sprak daarmee de persberichten tegen, als zou aan de mensen, die voor medische proefnemingen misbruikt zijn, drie honderd miljoen mark worden be taald. Het bedrag kan ook al niet juist zijn, aldus de woordvoerder, omdat voor een dergelijke schade loosstelling slechts circa vijfhon derd mensen in aanmerking komen. De bondsregering is van plan schadevergoeding te geven aan alle buitenlandse concentratiekamp slachtoffers en aan dc nabestaan den van buitenlandse slachtoffers van het nazi-regime. ter herinnering aan de Hongaarse revolutie in 1956, in het Haagse Parkhotel. Magyar Szo strijdt tegen het communisme op theoretische en praktische grondslag en, zo werd medegedeeld, men streeft naar een oost-Europese federatie van sta ten achter het ijzeren gordijn. Het bestaan van sterke culturele bin dingen met Rusland, zonder over heersing, kan een grondslag voor latere samenwerking zijn. Daarom wil men een nieuwe ideologie te genover de communistische doktri- ne stellen. Men moet het commu nisme met eigen wapens bestrij den, aldus een woordvoerder van Magyar Szo. Boris Pasternak is een typerend voorbeeld van de on vrijheid van de mens in de Sow- jet-Unie. Duizenden Pasternaks leven in Hongarije. Twee hunner keerden, verleid door communistische voor spiegelingen, enige maanden gele den uit vrij Nederland naar Hon garije terug. Hun ouders schryven nog steeds naar Nederland. De herkomst van het boek Toen de uitgave van de dundruk_ Pasternak-editie ter sprake kwam, werd geïnformeerd, hoe de NTS aan dit boek kwam. Men heeft, zo zeide de heer Garamin, een exem plaar van een Russisch sprekende pater in het Vaticaanse paviljoen op de Expo ontvangen. Deze pater, oud-strijder uit het leger van Vlas- sov, was belast met het rondleiden Van Russische bezoekers. Over een ontkenning uit Vaticaanstad ook maar iets met dit bock te maken te hebben, had hij geen oordeel. De NTS zal zoveel duizenden exemplaren van dr. Zjivago laten RETOURVLUCHT VAN K.L.M. OP JAPAN VIA POOL VOLBRACHT Reis duurde 28 uur SCHIPHOL, 5-11. Ongeveer drie uur later dan het vastgestelde tijd schema is het K.L.M.-toestel, de PH-DSH „Caraïbische Zee" woens dag van de eerste retourvlucht van de geregelde dienst over de Noord pool naar Tokio, op Schiphol terug gekeerd. De tweede bestuurder van de DC-7c, de heer B. M. D. van dei- Broek deelde mede, dat men op het laatste stuk van de etappe van An chorage naar Europa met sterke tegenwind te kampen heeft gehad, waardoor een tussenlanding in Sta- vanger nodig werd. Om 4.45 uur Nederlandse tijd woensdagmorgen vloog het toestel boven de geogra fische Noordpool. De bemanning had de passagiers, een groot aantal Japanse autoriteiten, die door de K.L.M. waren uitgenodigd deze vlucht mede te maken, wakker ge maakt, de speciale Pool-cocktail Paus zond telegram aan H.M. de koningin 's-GRAVENHAGE, 5-11. Paus Jo- hannes XXIII heeft H.M. de Ko ningin het volgende antwoordtele- gram gezonden: „Wij danken Uwe Majesteit voor haar wensen, waar voor wij zeer gevoelig zijn en van onze kant roepen wij van ganser harte de goddelijke bescherming in voor haar, voor de koninklijke fa milie en voor geheel Nederland". Geen vooruitgang te Genève GENEVE, 5-11. Amerika, de Sow- jet-Unie en Engeland hebben van daag in Genève voor de vierde maal vergaderd. Blijkens het korte communiqué over de bijeenkomst is men het weer niet eens geworden over de agenda voor de conferentie, die moet leiden tot een staking van de kernproeven. Donderdag vergadert men op nieuw. Geschenk van de jeugd voor Nehroe en Schweitzer AMSTERDAM, 5-11. Drie jon- gens en drie meisjes van de ge meentelijke h.b.s. te Utrecht zul len op 10 november een beeldzegel- album met 88 afbeeldingen van dertien Nederlandse steden aanbie den aan de ambassadeur van India, de heer John A. Thivy. De aanbie ding van het album, dat bestemd Is voor India's president, Pandit Neh roe, geschiedt in verband met de viering van de Dag der Verenigde Naties, met medewerking van het Unesco-centrum Nederland. Aan dit album zijn, behalve een oox*- konde, handtekeningen toegevoegd van leerlingen van middelbare scholen in enkele grote steden in ons land. Eenzelfde album zal worden toe gezonden aan dr. Albert Schweit zer, als blijk van grote waardering voor zijn menslievende arbeid in het belang van de bevolking van Afrika. •s-GRAVENHAGE, 6-11. „Het is duidelijk, dat indien binnen de eerstkomende jaren het niet moge lijk blijkt een additionele commer ciële produktie te vinden, de voor uitzichten voor een olie-industrie in Nieuw-Guinea niet gunstig te noemen zijn", aldus deelt minister Helders mede in zijn Memorie van Antwoord op de begroting voor 1957 en 1958 van Nederlands Nieuw- Guinea. drukken als er maar geld te vin den is. Het boek zal worden ver spreid onder reizigers en toeristen uit Rusland, Russische schepelin gen en voorts langs kanalen, die thans ook gebruikt worden om lectuur in de Sowjet-Unie te ver spreiden. De heer Garamin zin speelde op contacten via de Expo met vier in Rusland werkende re volutionaire organisaties, waar mede de NTS de verdere versprei ding van anti-communistische pro paganda in Rusland ter hand gaat nemen, speciaal in de grote indu strie-centra. Ondanks beloften van Chroesjtsjev wordt de revolutio naire geest onder de Russische in telligentboeren en arbeiders steeds groter, zo meent hij. werd geserveerd, het bleke maan tje, de sterrelucht en het witte poolijs bewonderd en daarna her vatte het gezelschap de nachtrust. De zuivere vliegtijd tussen Tokio en Amsterdam, dus met aftrek van het oponthoud te Anchorage en Stavanger, bedroeg 28 uur en 59 minuten. Nog 100.000 Ned. emigranten naar Australië MELBOURNE, 5-11. - Australië hoopt in de komende tien jaar nog eens 100.000 emigranten uit Neder land aan te trekken. Dit heeft de Australische minis ter voor Emigratie, Alexander Dow ner, woensdag in Melbourne ver klaard op het diner dat de hon derdduizendste immigrant uit Ne derland, mevrouw Zevenbergen, werd aangeboden. Downer zei, dat men voor dit jaar rekent op 9.000 Nederlandse immigranten. Men hoopt dat dit aantal in 1959 stijgt tot 12.000 en in 1960 tot 15.000. Missies van R.M.S. niet uit Nieuw-Guinea naar Nederland •s-GRAVENHAGE, 6-11. De rege- ring acht geen aanleiding aanwe zig de leden van de twee „RMS- missies", die in 1956 uit Ceram in Nieuw-Guinea zijn geland, in de gelegenheid te stellen naar Neder land te vertrekken. Ook wordt geen aanleiding aanwezig geacht de voorwaarde, dat zij zich zullen ont houden van politieke activiteiten, op te heffen, aldus deelt minister Helders in zijn memorie van ant woord op de begrotingen voor 1957 en 1958 van Nederlands Nieuw- Guinea mede. De minister voegt hier aan toe, dat voor de in Nederlands Nieuw Guinea woonachtige Abonezen het recht van vrije meningsuiting en van vereniging en vergadering nor maal van toepassing is. Het verzoek tot het verlenen van een algemene toestemming aan Zuid-Molukkers in NedexTand om naar Nederlands Nieuw-Guinea te gaan, kan wor den ingewilligd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i Velen maken nooit een fout, i omdat zij nooit iets nieuws proberen. DE VER. STATEN EN HET MIDDEN-OOSTEN WASHINGTON, 6-11. Naar van welingelichte zijue te Washington verluidt hebben Amerikaanse di plomaten te Cairo en Tel Avlv op nieuw meegedeeld, dat de V.S. ge kant zijn tegen elke wijziging in de toestand in het midden-oosten. De ze Amerikaanse stap staat in ver band met de toegenomen spanning tussen Israël en de Verenigde Ara bische Republiek. Zoals bekend be schuldigt de V.A.R. Israël van agressieve plannen tegen Jordanië. Meevaller op IJ-pont j LEEUWARDEN, 5-11. De Sneker antiquair K. Kamminga heefttoen hij bij de IJ-pont in Amsterdam met zijn auto moest wachten en even in de buurt rondliep, voor een appel en een ei een schilderij ge kocht van een opkoper, die daar met zijn karretje stond. Dit schil derij is vermoedelijk een originele van Dijck. De heer Kamminga vond het schilderij zq, mooi, toen hij het tus sen de oude rommel vond, dat hij het meteen kocht zonder zich om de handelswaarde te bekommeren. Een Amsterdamse schilderijen-ex pert heeft hem er thans reeds een groot bedrag voor geboden. Ook andere kunstkenners zeggen de waarde van het schilderij te heb ben ingezien en hebben er een bod op gedaan. De heer Kamminga heeft het schilderij, dat het kindje Jezus met Maria en Joseph voorstelt, voorlo pig in zijn huiskamer opgehangen. Hij heeft het nog niet willen ver kopen, ondanks het feit dat een be kende Amsterdamse kunsthande laar hem reeds zijn blanco cheque boek voor de neus heeft geworpen met de woorden, „Hier, vul zelf maar in". Dezer dagen zullen enkele ex- l^erts het schilderij, dat niet gesig neerd is, op zijn werkelijke waarde komen onderzoeken. Nederland pleit voor doorgaande hulp aan vluchtelingen Benodigde gelden voor 1959 nog niet by elkaar NEW YORK, 5-11. Prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. heeft woensdag namens Nederland in de sociale commissie van de V.N. een ontwerp-resolutie ingediend, waar in wordt aangedi-ongen op steun voor het program van de hoge commissaris voor de vluchtelingen, hetzij in de vorm van financiële bijstand, hetzij door middel van aanbiedingen om vluchtelingen op te nemen. Het voorstel werd mede door En geland, de Ver. Staten en vier an dere landen onderschreven. Prof. Beaufort zei beschaamd te zijn dat slechts de helft van de be nodigde zes miljoen dollar voor het komende jaar is toegezegd. Hij pleitte voorts voor aanvaarding van een Brits voorstel om het jaar 1959- 1960 tot „jaar van de vluchtelin gen" uit te roepen. De Sowjetrussische afgevaardigde Surinamer valt drie mensen aan DORDRECHT, 5-11. De 25-jarig0 Surinamer E. A. D. is door de po litie te Dordrecht gearresteerd we gens poging tot doodslag op zijn hospes, diens vrouw en diens doch ter, de familie K., wonende in de Tweede Reedwarsstraat te Dox*- drecht. De familie K. wilde niet alleen hem, maar ook een andere kost ganger gastvrijheid veiTenen cn daarom moest een slaapgelegenheid worden gecreëerd. Toen tengevolge daarvan het bed van de Surinamer moest worden verplaatst, ontstak deze zo in woede, dat hij de familie met een bijl te lijf ging. Hij ver wondde de heer, mevrouw en me juffrouw K. zodanig, dat zij naar het Gemeenteziekenhuis moesten worden overgebracht. Zij zijn er allen min of meer slecht aan toe. mevrouw Ersjof diende een amen dement op het Britse voorstel in, waarin de V.N. wordt verzocht de betrokken regeringen te bewegen, die maatregelen te verbieden welke er op gericht zijn, vluchtelingen aan te zetten tot ondermijnende activi teit tegen hun land van hei-komst of hen aan te moedigen tot toetre ding tot militaire organisaties. Me vrouw Ersjof verklaarde voorts dat repatriëring het doeltreffendste middel was om het vluchtelingen vraagstuk op te lossen. Twee personen gedood bij auto-ongeluk WELL, 5-11. Bij een auto-ongeval dat vanavond omstreeks 18.30 uur op de rijksweg Venlo-Nijmegen, nabij Well is geschied, zijn de 39- jarige vertegenwoordiger E. Rij naarts uit Venlo en de 37-jarige caféhouder P. Peetërs uit Arcen om het leven gekomen. Beiden waren in een kleine personenauto op weg naar huis, toen de wagen door een vrachtauto met aanhangwagen bij passei-en werd geraakt. De wagen raakte uit zijn koex-s en vloog eni ge tientallen metex-s verder tegen een boom. De bestuurder van de vracht auto stopte, maakte van het onge val melding tegen een naderbij hol lende boer, en vervolgde zijn weg in de x-ichting Nijmegen zonder zich te hebben bekend gemaakt. De politie is thans naar hem op zoek. De Engelse staatsspoorwegen verwachten dit jaar een verlies van ongeveer 85 miljoen pond sterling te zullen lijden, of ongeveer 20 mil joen pond sterling meer dan het verlies over 1957, zo heeft de En gelse regering in antwoord op een vraag van een parlementslid be kend gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1