Behandeling ontwapeningskwestie door commissie van alle 81 leden der Volkerenorganisatie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jemenitisch vliegtuig verongelukt Koopkoorts in Engeland VANDAAG (DINSDAG) WORDEN IN DE V.S. VERKIEZINGEN GEHOUDEN De vluchtelingenkwestie De V.N.-noodmacht in het Midden-Oosten DE PAUSKRONING GROTE BRAND TE FAMAGUSTA DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 No. 18458 115e Jaargang ZIFRIKZEES® «NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 POLITIEKE COMMISSIE DER V.N. Nieuwe commissie wordt in werkgroepen gesplitst NEW YORK, 4-11. De politieke commissie van de Algemene Ver gadering der V.N. heeft maandag avond besloten, de ontvvapenings- kwestie volgend jaar te laten be handelen door een commissie waar- In alle 81 leden der volkerenorga nisatie zullen zUn vertegenwoor digd. Alle delegaties - met uitzonde ring van de Franse en de Cubaanse afvaardiging, die zich van stem ming onthielden - onderschreven de desbetreffende door India en Zuid-Slavië ingediende ontwerp resolutie, nadat de V.S., de Sowjet- Unie en Engeland het eens waren geworden over een compromis dat het mogelijk maakt, de nieuwe commissie in werkgroepen te split- ^Volgens de resolutie zal secreta ris-generaal Hammarskjoeld de ontwapeningscommissie bijeenroe pen „na raadpleging van de leken staten". Men verwacht dat dit in het begin van het nieuwe jaar het geval zal zijn. De commissie heeft tot taak constructieve voorstellen en aanbevelingen betreffende de ontwapening in te dienen bi] de Algemene Vergadering en bij de elf leden tellende Veiligheidsraad, waarin de „grote vier" en nationa listisch China het recht van veto "bezitten. Tevoren had de Rus Zorin een Frans amendement, dat de vorming van een kleine werkcommissie en zo nodig het bijeenkomen van groepen deskundigen wilde moge lijk maken, onaanvaardbaar ge noemd. De Russische afgevaardigde had daarbij gedreigd dat zijn rege ring elke subcommissie, gelijkend ROME, 3-11. Een D.C.-3 van de Jemenitische luchtvaartmaatschap pij is maandagavond kort na het vertrek van Rome naar Belgrado op honderd kilometer ten noord oosten van de Italiaanse hoofdstad op de Monte Maggio brandend neergestort. De acht inzittenden kwamen allen om het leven. Onder de vier passagiers bevon den zich de directeur-generaal van het Jemenitische ministerie van Buitenlandse Zaken, Sajed Mo hammed Asjani, en twee Roemeen se tandartsen, die koning Ahmed van Jemen hadden behandeld. De bemanning bestond uit twee Jeme- niten en twee Zuidslaven. LONDEN, 3-11. Een koopkoorts heeft zich van de Engelsen meester gemaakt. Zaterdag jl. braken de verkopen van auto's en motorrij wielen, televisietoestellen en huis houdelijke apparaten alle records. Sommige autohandelaren hadden in enkele uren hun gehele voorraad uitverkocht en moesten in allerijl hun personeel om nieuwe voorraad zenden, die eveneens „aan de lo pende band" werd verkocht. Deze grote bestedingsdrang van het Engels publiek laat zich ver klaren door de verzachting van de beperkende bepalingen op het af betalingskrediet, waartoe de Engel se regering is overgegaan. Er zijn nu slechts enkele tientallen ponden sterling nodig om een nieuw voer tuig aan te schaffen. Met goed vinden van de regering behoeft men bij de aanschaffing bij som mige handelaars slechts 5 procent van de prijs ineens te betalen, ter wijl de betaling van de rest van de koopsom over drie of vier jaar kan worden verdeeld. Deze verruiming van het afbeta lingskrediet heeft ten doel het eco nomische leven in Engeland te prikkelen, maar de koopbeweging neemt nu zulke vormen aan, dat zelfs de handel er ongerust over wordt. Generaal Norstad, de opperbe velhebber van de Navo in Europa, heeft maandag in Parijs verklaard, dat de Atlantische organisatie plannen heeft om het aantak batal jons uitgerust met gelelde projec tielen van 30 in 1958 op meer dan 100 in 1963 te brengen. Dit zou tot gevolg hebben dat 30 tot 40 squa drons vliegtuigen kunnen worden afge«chaft. op het orgaan voor ontwapening dat vorig jaar vijf en een halve maand tevergeefs te Londen bijeen was, zou boycotten. Zoals bekend hebben de Russen geweigerd aan het werk van de huidige 25 leden tellende ontwape ningscommissie deel te nemen, om dat het Westen hierin een over wicht zou hebben. De aanvaarding van de Indiaas- Zuidslavische ontwerp-resolutie was een succes voor Arthur Lal! van India en Dibrovoje Vidic van Zuid-Slavië, die tientallen gesprek ken met de belanghebbende dele gaties hebben gevoerd om tot een overeenstemming tussen Oost en West te komen. De Franse afgevaardigde, Geor- ges-Picot, verklaarde echter dat de nieuwe commissie niet werkelijk een ontwapeningsorgaan zal zijn, ongeacht de naam welke men er aan geeft. Daarom onthield hij zich van stemming. ENGELSE DELEGATIELEIDSTER: SOVJET-UNIE WIL CONTROLEPOSTEN OP HAAR GEBIED TOELATEN GENEVE, 3-11. De leidster van een groep Engelse vrouwen, die naar Genève zijn gegaan om zich met de afvaardiging naar de Ge- neefse conferentie over het stop zetten van kernwapenproeven te verstaan, heeft vandaag gezegd, dat de leider van de Russische delega tie, Tsarapin, de vrouwen heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Unie wil toestaan, dat controleposten op haar gebied worden ingericht. De leidster, mevrouw Ridealgh, heeft op een persconferentie ge zegd, dat de Engelse vrouwen op de drie delegatieleiders hadden aangedrongen op onmiddellijke staking van de kernwapenproeven. Volgens mevrouw Ridealgh heeft de Britse delegatieleider, Ormsby- Gore, de hoop uitgesproken, dat een overeenkomst over staking van de kernproeven zal leiden tot over eenstemming over algehele kern ontwapening, die op haar beurt zou kunnen voeren tot een verminde ring van de conventionele bewape ning. De leider van de Amerikaanse delegatie, Wadsworth, had gezegd, dat de V.S. de proeven voor altijd willen staken maar dat dit slechts bereikt kan worden door voldoen de gewaarborgde maatregelen. Presidentschap staat niet op het spel NEW YORK, 3-11. Dinsdag wor den, als aangekondigd, de twee jaarlijkse verkiezingen in de Ver enigde Staten gehouden, waarbij alle zetels van het Huis van Afge vaardigden en een derde van die in de Senaat op het spel staan. Het presidentschap is niet bij de verkiezingen betrokken; president Eisenhower blijft, ongeacht de uit slag, tot januari 1961 in functie. Het nieuwe Congres komt in januari 1959 bijeen; het 2al bestaan uit 98 senatoren en 436 leden van het Huis van Afgevaardigden. Men verwacht, dat ongeveer 48 GIETHOORN ZAG „FANFARE" GIETHOORN, 3-11. De nieuwe Nederlandse speelfilm „Fanfare" is vanavond voor het eerst vertoond in de plaats waar zif geboren werd, Giethoorn, dat ter gelegenheid van de opnamen was omgetoverd in „L agerwiede". Nadat de rolprent vooraf reeds drie dagen in Steenwijk in uitver kochte zalen had gedraaid, vonden verscheidene Giethoorners zichzelf in eigen gemeente op het witte doek terug en herleefden voor hen de vele dagen waarop Bert Haanstra en zijn team in de afgelopen zomer in het dorp van de punter hebben geopereerd. Het behoeft geen be toog, dat dit weerzien tot een da verend applaus aanleiding gaf. De Giethoorners vonden unaniem dat de film zeer goed geslaagd, was en reeds lang van te voren was ook hier de zaal, waarin de film ver toond werd, uitverkocht. Maandag is in Hedel wederom de jaarlijkse grote paardenmarkt gehou den. Reeds in de vroege morgen kwamen de kooplieden van heinde en ver naar het Maasdorpje. De linkerfoto geeft een overzicht weer van de markt; de rechterfoto toont een spandoek, dat de soep, die altijd rijke lijk wordt geschonken, aanbeveelt. Het spel-duiveltje speelt de genieters echter parten: volgens de aankondiging zou er in de „erwtesoep" maar één erwt zittenhetgeen toch wel betwijfeld mag worden. NEW YORK, 3-11. Het aantal vluchtelingen dat in Europa onder bescherming van de V,N. staat is sinds 1954 van 300.000 tot 160.000 gedaald, zo heeft August Lindt, de hoge commissaris van de V.N. voor de vluchtelingen, in zijn jaarlijks rapport aan de sociale commissie meegedeeld. Veertigduizend vluch telingen wonen nog in kampen. Men hoopt in 1959 en 1960 deze kampen te kunnen opheffen. Voor de verwezenlijking van dit plan verzocht de hoge commissaris zo spoedig mogelijk de benodigde gel den te verstrekken. In de afgelopen vier jaar heeft men ongeveer 440.000 vluchtelingen door emigratie, vrijwillige repatri ëring, naturalisatie of permanente vestiging in de gemeenschap kun nen opnemen. Van de 200.000 Hon garen die na de mislukte opstand hun land hadden verlaten zijn er 16.700 vrijwillig naar Hongarije te rug gekeerd. Van de rest is 47 pro cent in Europa gebleven en de rest naar landen overzee vertrokkèn. Aldus het rapport over het vluch telingenvraagstuk. Annette Allard, een der Cana dese Dionne-vijfllng, heeft zondag het leven geschonken «an een zoon. 37 verstekelingen naar Nieuw-Guinea 's-GRAVENHAGE, 3-11. De pre- sident van de rechtbank te 's-Gra- venhage, Jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft vanmorgen in het kort ge ding dat de 37 verstekelingen tegen de staat der Nederlanden hebben aangespannen een schikking voor gesteld. Hij stelde voor te onder zoeken of de 37 verstekelingen, die thans met de „Johan van Olden- barnevelt" naar Indonesië worden teruggezondenen mogelijk naar Ne derlands Nieuw-Guinea overge bracht zouden kunnen worden. De pleiter van de verstekelingen, mr. A. G. Maris, had hierop een kort onderhoud met de contactper soon van de verstekelingen, ir. Ma- nusama en deelde daarna aan de president mede dat deze oplossing sympathiek is als de 37 uitgeweze nen in vrijheid daar kunnen ver blijven. Mr. Maris nam aan dat de verstekelingen deze schikking zeker zullen aanvaarden als de staat hierin meegaat. De pleiter voor de staat, mr. G. J. Scholten, kon uiteraard nu hier over geen beslissing nemen, maar moet eerst op de kortst mogelijke termijn overleg plegen. NEW YORK, 3-11. De speciale politieke commissie van de Ver. Naties heeft maandag besloten aan te bevelen, dat de noodmacht van de Verenigde Naties in het gebied van Gaza gehandhaafd blijft. Dit besluit werd genomen met 49 stem men voor, neg entegen en dertien onthoudingen. VATICAANSTAD, 3-11. Er is in de afgelopen dagen met man en macht gewerkt om de Sint-Pieters basiliek een feestelijke tooi te ge ven voor de plechtigheid van de kroning van Paus Johannes XXIII, welke dinsdagochtend te half ne gen aanvangt. Er zijn drie tronen opgericht. Een in de voorhal van de basiliek, een in de Gregorius- kapel en een in de absis, waarop de Paus achtereenvolgens plaats neemt tijdens de plechtige mis wel ke aan de eigenlijke kroning, het opzetten van de tiara in de buiten- lóggia van de basiliek, voorafgaat. De Vaticaanse magazijnen heb ben duizenden meters damast, en honderden metèrs aan roodfluwe len draperieën en andere stoffen alsmede tapijten en dergelijke uit gegeven voor de aankleding van het reusachtige kerkgebouw. WASHINGTON, 3-11. Officieel Is meegedeeld, dat Amerika over enkele dagen een derde maanraket zal lanceren. De kans dat de raket werkelijk in do nabijheid van de maan komt, wordt kleiner dan één op ryt-en-twlatig geacht. miljoen van de 76.500 000 Ameri kaanse kiezers dinsdag zijn stem zal uitbrengen. Bijna alle politieke waarnemers verwachten een grote democrati sche overwinning; ook de resulta ten van gehouden peilingen der openbare mening wijzen in deze richting. Uitvoer van land en tuinbouwprodukten 's-GRAVENHAGE, 3-11. Volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouw produkten in het derde kwartaal van dit jaar f 1024,2 miljoen tegen f 1000,6 miljoen in het overeen komstige kwartaal van 1957. Tegenover een hogere uitvoer waarde van de akkerbouwproduk- ten: f 278,7 miljoen (258,7) en van de veehouderijprodukten: f 486,8 miljoen (480,2) staat een lagere uit voerwaarde van de tuinbouwpro dukten; f 258,7 miljoen (261,7). Het aandeel van de landbouw in de totale uitvoerwaarde bleef, ver geleken met het overeenkomstige kwartaal in 1957, gelijk (33.5 Landbouwprijsindex cijfers september 1958 's-GRAVENHAGE, 3-11. Vol- gens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het landbouw- indexcijfer (basis 1949-'50-1952-'53 is 100) in september 95 tegen 96 in augustus en 105 in september '57. Onder invloed van het aanbod van aardappelen van de nieuwe oogst daalde het indexcijfer voor akker- bouwpi'odukten van 121 tot 98, vergeleken met september 1957 (100) liep het indexcijfer met 2 punten terug. Hoewel de nrijzen voor paarden, schapen en eieren lager waren dan in augustus is het prijsindexcijfer voor de veehouderijprodukten op gelopen, n.l. van 90 tot 94 en wel onder invloed van de hogere melk prijs. Echter t.o.v. 1957 (100) is het groepsindexcijfer 12 punten lager. Het indexcijfer voor de groep der produktiekostenfactoren bleef ook nu ongewijzigd (136), vergele ken met september van het vorig jaar (130) is het echter met 6 pun ten gestegen. Bijslag op Indonesische pensioenen 's-GRAVENHAGE, 3-11. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot het verlenen van een bijslag op bepaalde pensioenen als omschreven in de Toeslagwet In donesische pensioenen 1956, in ver band met de huurverhoging per 1 augustus 1957. Bij de wet van 31 juli 1958, aldus de Memorie van Toelichting, is op grond van de per 1 augustus 1957 ingegane huurverhoging - en de daardoor gestegen kosten van le vensonderhoud - op de Nederland se pensioenen een compensatie ver leend in de vorm van een tijdelijke bijslag. Het nu ingediende wetsont werp heeft ten doel op de Indone sische pensioenen, voor zover be trokkenen de 65-jarige leeftijd nog niet hebben gereikt, eenzelfde tij delijke bijslag te verlenen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Spot niet met het ongeluk van anderen, want ook uw ge luk is niet bestendig. NICOSIA, 4-11. In een opslag plaats van het Britse leger te Fa- magusta is vanmorgen vroeg brand uitgebroken. Officieel is bekendge maakt dat de schade groot is. Een woordvoerder van de veilig heidstroepen heeft gezegd, dat men vermoedt, dat hier van brandstich ting sprake is. Minister Suurhoff over Israël AMSTERDAM, 3-11. De minister voor Sociale Zaken J. G. Suurhoff heeft vanavond op een bijeenkomst van het Joodse comité „Jeugd- Alijah vrienden" in het Carlton hotel te Amsterdam de durf, de energie, de levenskracht en het idealisme van de Israëlische bevol king geroemd, maar er daarbij voor gewaarschuwd, dat niemand naar Israël moet gaan emigreren in de hoop het daar materieel beter te krijgen. Hij illustreerde dit met een grapje, dat uit Joodse kringen in Amerika stamt: er werd daar een prijsvraag uitgeschreven voor Joodse componisten. De eerste prijs was een gratis verblijf van 1 week in Israël, de tweede van 1 maand en de derde van 1 jaar. De minister, die begin van dit jaar zelf een week in Israël heeft doorgebracht, vertelde zijn toe hoorders nog een ander grapje, dat historisch is. Als officiële Neder landse gast werd hij overal rond geleid en op weg per auto naar een plaats in het zuiden vroeg hij zijn gids waar nu toch wel die befaam de Negeb woestijn was, die hij ver wachtte te zien. „Die komt over circa 10 kilometer", antwoordde de gids. Toen hij een half uur later nog steeds bebouwingen en be vloeiingen zag, merkte hij ietwat ironisch op: „En waar blijft nu uw woestijn?" „Ja", antwoordde de gids verontschuldigend, „verleden jaar was hij hier nog". Volgens het persbureau Antara heeft communistisch China aange boden een staalfabriek in Indonesië te bouwen. Het aanbod zou door premier Tsjoe En Lai zijn uitge bracht aan een Indonesische parle mentaire delegatie, die kortgeleden een bezoek aan Peking heeft ge bracht. Tsjoe En Lai zou zich be reid hebben verklaard zowel de no dige gelden als technische hulp voor de bouw van deze fabriek be schikbaar te stellen, zonder poli tieke of economische verplichtin gen. Het „ministerie van oorlog" der zg. „vrije Algerijnse regering" heeft in een te Tunis uitgegeven be kendmaking meegedeeld, dat strijd krachten der opstandelingen in de nacht van vrijdag op zaterdag aan vallen hebben uitgevoerd op de zg. „Morice-linie" langs de Algerijns- Tunesische grens (deze linie bestaat uit onder stroom staande versper ringen; zij werd aangelegd om het vanuit Tunesië in Algerië binnen dringen van Algerijnse rebellen te voorkomen). EEN STIJLVOLLE NOOT Treffend piano-recital op jubileumavond van de chr. u.l.o ZIERIKZEE, 31-10. De Jubileum- commissie van de chr. u 1 o.-school heeft het aangedurfd in het feest programma tijd te reserveren voor klassiek piano-spel, waarvoor was uitgenodigd mevr. M. Oehtman- Moelijker te Zierikzee, die haar opleiding reeds enige tijd aan het voltooien is bij de pianist Gerard Hengeveld ie Amsterdam. De stijl volle gedachte van de commissie verdient waardering en niet min der de pianiste, die op een - zij het sublieme - huiskamerpiano het feestrumoer een half uur lang moest dempen. Dat zij de eivolle zaal tot een fluisterende stilte wist te dwingen en de aanwezigen bracht tot geboeid luisteren naar een programma van Chopin, Mo zart en Schubert, pleit voor haar recitatief kunnen en voor haar technische vaardigheid. Mevrouw Ochtman cultiveert een pianospel, d«fc «t««d» duidelijker naar een in terpretatieve rijpheid evolueert. Zij heeft een gevoelige aanslag en weet de mogelijkheden van het in strument opvallend sterk uit te buiten. Het programma werd geopend met de wals in cis en de bekende wals in as van Frederic Chopin. Na het inspelen kwam vooral het laat ste flonkerend uit de muzikale verf. Vooral Mozart „ligt' de pianiste, die een menuet van deze componist speelde, met een negental varia ties. Met gevoel gebracht was Im promptu no. 3 op 90 van Franz Schubert een snel aansprekend werkje. Het laatste nummer Im promptu no. 2 op 142 van dezelfde componist vroeg duidelijk een con certvleugel, die men de pianiste hier en/of elders van harte toewen sen mag. Na een overtuigend ap plaus, mocht mevr. Ochtman een fraaie ruiker bloemen in ontvangst nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1