Jubilerende NVV-bestuurdersbond „Schouwen-Duiveland" recepiëerde sfeervol in de Graanbeurs R.T.M.=bus naar Zijpe iiet dertig passagiers staan te Zierikzee Plaats verworven in eilandgemeenschap Uitbouw van culturele leven zal prevaleren By de herdenking van haar veertigjarig bestaan is de NVV-be stuurdersbond „Schouwen-Duiveland", op de zaterdag ter gelegenheid van dit heuglijke feit in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" ge houden receptie, grote belangstelling ten deel gevallen. Veertien sprekers, waarbU de burgemeester van Zierikzee, gaven op deze sfeervolle middag uiting aan hun waardering voor het werk van de jubilerende bestuurdersbond en richtten goede woorden tot de oud-gedienden, die het initiatief tot de oprichting hebben genomen: de heren T. Schipper en C. Schults. Met eerbied werd ook herdacht het pionierswerk van wijlen de heer M. M. Bilius, wiens echtgenote, me vrouw Bilius-Stoutjesdyk, een fraaie ruiker ontving uit handen van de voorzitter de heer L. Broekema. Zeer talrijk waren de blijken van medeleven in de vorm van fraaie bloemstukken en telegrafische en schriftelijke gelukwensen, zowel van werkgevers- als werknemers zijde. De aanwezigheid van N.V.V.- vrienden uit geheel Schouwen- Duiveland, de provincie en van ver daarbuiten, verschillende provinci ale bestuurdersbonden, het lid van het dagelijks bestuur de heer J. Lageveen uit Amsterdam, de dis trictsbestuurder en oud-bondsvoor zitter de heer C. Hoek, vertegen woordigers van verenigingen en publiekrechtelijke organen, de bur gemeesters van de gemeenten Brouwershaven, Dreischor, Ooster- land en Zierikzee (alsmede de se cretaris van deze gemeente), wet houders van verschillende andere gemeenten op het eiland, afdelings bestuurders en leden, deed de voor zitter in zijn welkomstwoord con cluderen, dat het N.V.V. in de eilandeüjke gemeenschap een plaats inneemt, die, zo zei de heer Broe- kema, het dagelijks bestuur ver baasd doet staan. In zijn toespraak na opening van de bijeenkomst kon de heer Broe- kema slechts summier ingaan op het verleden, omdat het hem on mogelijk was zijn gehoor een ge degen beeld hiervan voor te zetten. Om de bezetter in de tweede we reldoorlog geen gegevens in han den te spelen werd nl. het archief vernietigd en het restje wat nog over was ging teloor bij de inun datie van 1943. Wat na het jaar 1945 werd opgebouwd vond een triest einde in het rampjaar. Levensstandaard werd opgetrokken Spr. herinnerde er echter aan dat door bundeling van krachten een optrekking van de levensstandaard, uitgebreide sociale voorzieningen en meer ruimte voor de werkne mer, mogelijk waren. Ook op het eiland heeft de bestuurdersbond hieraan mogen bijdragen, waarvoor de heer Broekema allen die hier aan medewerkten dank bracht. In de pioniers Schipper en Schults zag. spr. de vertolkers van al dat grote en grootse werk door voor gaande leden tot stand gebracht. De voorzitter gaf uiting aan het diepe respect van het dagelijks be stuur voor het onversaagde werk en de betoonde moed van deze pio niers. Spr. stond vervolgens stil bij het werk van de overleden mede oprichter wijlen de heer Bilius, die als voorman bij de staking van si garenmakers (voor 2 Vz cent méér per 1000 sigaren) alle ontberingen heeft moeten doorstaan om dit re sultaat te bereiken. Uitbouw culturele leven Gezien de ontwikkeling op veler lei gebied op Schouwen-Duiveland zei spr. positief te antwoorden op de vraag, of het werk van het N. V.V. op het eiland thans nog wel zo belangrijk is. Dit blijkt bijv. wel uit de vertegenwoordiging die de vakbeweging heeft in de vele soci ale commissies, waarbij een goede samenwerking aanwezig is. De taak van uitbouw van het culturele leven zal prevaleren boven andere organisatie-pro blemen. Nog deze winter zal hieraan grote aandacht worden geschonken in het besef dat een goede verantwoorde ontspan ning van zeer groot belang is. De vervoerskosten van de le den vormen hierbij echter een grote hinderpaal. Spr. verzekerde voorts dat de ka derleden op de hoogte gebracht worden en voorlichting krijgen omtrent de huidige maatschappe lijke problemen. Voor de kadercur sussen bestaat veel belangstelling Spr. was van mening dat de seho- lendienst van het N.V.V. nodig is om al de werkers op een hoger ni veau te brengen, omdat heel veel gevergd wordt van de bestuurders om de eilandelijke en plaatselijke problemen goed en scherp te kun nen beoordelen. Spr. bracht in dit verband de districtsbestuurder C. Hoek naar voren, wiens gezagheb bende stem in veel zaken van over wegende invloed Is. Spr. bood de heer Hoek een bescheiden herinne ring aan, als bewijs van dankbaar heid voor diens werk. Optreden als „brug" Wat betreft de komende jaren zei de heer Broekema, dat de bestuur dersbond het als primair belang acht op te treden als „brug" tus sen hoofdbestuur en lid, om tc trachten duidelijk te maken dat, wellicht niet passend in de plaatse lijke omstandigheden, toch de ge nomen beslissing de juiste was. „We moeten daarom ook als be stuurdersbond een vast beleid cn een eigen geluid laten horen om de nodige weerstanden te kunnen op vangen", aldus spr., denkend aan de beslissingen die „aan de top" genomen worden, beslissingen die passen in het raam van de natio nal e economie. Betreffende de ontwikkeling op Schouwen-Duiveland heeft de be stuurdersbond een open oog voor bestuurlijke, maatschappelijke en geestelijke veranderingen die on vermijdelijk zijn na het tot stand komen van een vaste walverbln- ding. Spr, zei de daaruit voortko mende problemen niet te schuwen, doch reeds nu te trachten door voorlichting (forum-avonden bijv.) de omschakeling en aanpassing zo goed mogelijk op te vangen. Sociaal toerisme In verband met de Deltawerken die in Bruinisse zijn begonnen zei de heer Broekema dat het eiland als recreatiegebied een grote toe komst tegemoet gaat. Daarom mag er niet geaarzeld worden er in voor te gaan, vooral het sociaal toerisme in ordentelijke banen te leiden. Spr. zei met grote voldoening te kunnen mededelen, dat mede dank zij de steun van het NVV, de be stuurdersbond reeds onderhande lingen in vr\j gevorderd stadium heeft gevoerd, tot aankoop van gronden om daarop kampeergele genheid te scheppen. Dit inrichten van een kampeer terrein omvat naast de gelegenheid geven tot tentenplaatsing ook het inrichten van speelweiden, kinder speelplaatsen en centrale voorzie ningen als douches, toiletten e.d. Daarnaast ligt het in de bedoe ling dat een groot bungalowpark zal worden gebouwd om in ge zinsverband hier de vakantie vreugden te kunnen beleven. De heer Broekema betuigde zijn waar dering voor de medewerking bij de voorbereiding van de plannen van het gemeentebestuur van Haamstede. Leemte in werkgelegenheid Wat betreft de werkgelegenheid op het eiland ontveinsde spr. zich niet, dat juist de eerstvolgende jaren de speciale aandacht van de bestuurdersbond hierop gericht zal moeten worden. Nu de herverka velingswerkzaamheden vrijwel zijn voltooid ontstaat een leemte, die zal moeten worden opgevuld. Aan de hand van het personeelsverloop op de objecten buiten de land bouw en tewerkstelling op aflo pende objecten zei de heer Broe kema (dit als prognose bedoeld) te kunnen spreken van 300 werklozen. Met vreugde stelde spr. daar naast vast dat er plaats is voor de streekarbeiders in de Delta-wer ken. Bruinisse is hiervan een voor beeld, terwijl het tevens in de be doeling ligt dat het werk aan de delingsdtfk hoofdzakelijk door de streekarbeiders zal worden uitge voerd. Met klem betoogde de heer Broe kema dat de werkloosheidscijfers nauwlettend gevolgd zullen moe ten worden en dat de bestuurders bond niet zal aarzelen om de rege ring bepaalde maatregelen te ver zoeken. In dit verband dacht spr. aan onderbrenging van Schouwen- Duiveland in een noodgebied. De vakbeweging denkt verder aan de mogelijkheden tot vestiging van klein-industrie en aan tuinbouw, maar is zich bewust van de nood zaak tot omscholing van de arbei ders. „De omschakeling naar mecha nische industrie dwingt onze werk nemers ook tot omscholing. We menen dat dit nog niet voldoende doordringt in al onze gelederen en op dat punt zullen we zeker dili gent moeten zijn. Voor de bestuur dersbond is daarom nog een grote taak weggelegd". Met deze woor den besloot de heer Broekema zijn aandachtig gevolgd betoog. Voor de verschillende toespraken die hierna volgden moeten wij in verband met de gebruikelijke gro te kopie-aanvoer op maandag ver wijzen naar ons volgende nummer. Zij nog vermeld, dat omstreeks vijf uur zaterdagmiddag de Ko ninklijke harmonie „Kunst en Eer" een serenade bracht aan de jubile rende bestuurdersbond, een geste die bijzonder op prijs werd gesteld. BRUINISSE Besturen plaatselijke verenigingen steken hoofden bijeen Plannen voor de toekomst In hotel Storm te Bruinisse ver gaderden vorige week een aantal bestuursleden van plaatselijke or ganisaties en muziek en sportver enigingen onder leiding van de heer C. H. van der Linde. Het doel van de vergadering was een oriënteren de bespreking te houden, over de mogelijkheden, die zullen ontstaan of reeds ontstaan zijn, tengevolge van de Deltawerken. Ook werd de mogelijkheid onder ogen gezien, een coördinatie te bereiken van krach ten die in het vervolg feestelijkhe den zullen organiseren, die zich willen inzetten voor het tot stand komen van een speeltuin enz. De vergadering was druk bezocht uit alles bleek, dat men de moge lijkheden die voor Bruinisse ont staan zijn of zullen, ten volle wil uitbuiten. Zo zal door de plaatselijke mu ziekvereniging „Nu met Hope", die in 1959 60 jaar zal bestaan, op Tweede Pinksterdag een muziek concours worden georganiseerd, uitgaande van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Muziek verenigingen. Aan dit concours zul len verschillende korpsen van bui ten het eiland deelnemen. Ook zullen er feestelijkheden zijn als in de loop van 1959 de nieuwe vissershaven in gebruik zal worden genomen, terwijl er van midden standszijde op aan werd gedrongen alles te doen, om zo spoedig mo gelijk een terrein aan te kopen, waar kampeerders hun tenten kun nen opslaan. Zeehengelwedstrijden werden genoemd als attractie voor het aantrekken van toeristen en sportliefhebbers. Besloten werd dat elke aanwe zige vereniging een lid van het be stuur zal benoemen om zitting te OOSTERLAND Hand voor tegelpad Nu het tegenwoordig een hele op gave betekent om aan goed zand te komen voor straat en tegelwer ken, hebben de aannemers van het tweede rijwielpad, dat aan de rijksweg onder onze gemeente ge legd wordt, de firma's Rentier en Wandel, een dankbaar gebruik ge maakt van het zand, dat na de ramp van 1953 in het gat van de Kapelledijk is gebracht. In - de plaats van dit zand wordt weer aarde in het gat gereden, dat weer uit de plaats van het aan te bren gen nieuwe tegelpad werd gegra ven. Door deze ruil van grondsoor ten worden de beide objecten beter geconslideerd. CHAUFFEUR ZAG NIETS Slecht weer oorzaak van vergissing ZIERIKZEE, 2-11. Ongeveer een dertigtal passagiers besterad voor de R.T.M.-bus van 6 uur 30, heb ben vanavond de schrik van de dag gekregen, doordat de bus - die op tüd arriveerde - zonder hen naar Zijpe vertrok. Opzet was er uiteraard niet in het spel, maar wel een vergissing, die rechtstreeks voortvloeide uit het slechte weer. Op zondagen nl. is het wachtlo kaal voor het publiek gesloten. Om echter enigszins beschut te staan tegen het slechte weer, hadden de passagiers zich niet verzameld on der de overkapping op het plat form, maar in de hal van het sta tionsgebouw. Zulks geschiedde met toestemming van de maatschappij, die door middel van een kaartaan- duiding er zelfs op had geatten deerd dat de passagiers van deze hal gebruik mochten maken. Tij dens het wachten in de hal ver scheen eerst de bus, die passagiers opnam voor de veerhaven „De Val". Deze bus stopte voor het hoofdge bouw en onbewust, moet dit de pas sagiers in de waan hebben gebracht dat alle andere bussen - w.o. de dienstbus voor Zijpe - dit ook zou den doen. Het werd echter wach ten en wachten, maar geen bus ver scheen. Op een gegeven moment werd de aandacht van de admini strateur, die op de bovenverdieping van het stationsgebouw woont, ge trokken door de aanwezigheid van de passagiers in de hal, die allang vertrokken hadden moeten zijn. Toen kwam de dap uit de mouw. Het bleek dat de bus langs de ach terzijde van het gebouw was gere den en had gestopt bij het plat- Scheepvaartberichten Esso Nederland (t.), 3 van Fawley naar Port Said. Kenia (t.), 2 van Rotterdam naar Skelleftea. Mod joker to, 2 te Singapore. De Sowjet-regering heeft de Italiaanse regering er voor ge waarschuwd, dat aanleg van Ame rikaanse bases voor raketten cn kernwapens in Italië „het gevaar voor de vrede in Europa doel toe nemen en in de eerste plaats een gevaar voor Italië zelf is". form. De chauffeur had - het kon ook niet anders - geen passagiers gezien en leefde in de waan, dat die er ook niet waren. Na enkele minuten te hebben gestopt, is de bus daarop naar Zijpe doorgereden, de passagiers in de hal achterla tend. Toen de vergissing was ontdekt werden ogenblikkelijk maatregelen genomen. Even later reed een ex tra bps van de fa. v. Oeveren voor. De passagiers konden met het klei ne veerbootje van de firma Maas worden overgezet, terwijl de B B.A. -chauffeur was gewaarschuwd te wachten, totdat de vergeten groep zou zijn gearriveerd. Zo werden de gevolgen van een begrijpelijke, maar uit een nieuwsoogpunt inte ressante vergissing, efficiënt de wereld uitgeholpen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Stavenisse (toez.): M. Bergsma, Eemnes-Buiten; te Waspik (toez.): S. Meijers, Hoog- Blokland. Aangenomen naar Lobith: P. J. Mulders, kand. te Amsterdam; naar Sint Laurens (toez.): kand. S. W. Kok, Burgervlotbrug (gem. Zijpe); naar Ophemert: vie. J. D. Wuister, Leiden. Bedankt voor Vreeswijk: W. H. van Kooten, Hasselt. Ger. Kerken Beroepbaar: W. R. Barkema, Noorder Hooge Brug; W. F. Bolt, Groningen (3 dee. a.s.). Beroepen te Zwartewaal-Abben- broek: J. Niemantsverdriet, kand. te Barendrecht. Bedankt voor Oegstgeest: J. P. Boer, Rotterdam. Vrije Evang. Gemeente Beroepen te Kampen: A. van Gent, Zaandam, die dit beroep ook aannam. nemen in een comité, dat straks bij gestaan door een aanta] subcom missies alle genoemde activiteiten nader zal bestuderen en zo moge lijk uitvoeren. Gezonken landingsboot geborgen De heer M. van der Marei, die met zoveel moed begon aan het lichten van het in de vluchthaven te Zijpe gezonken landingsvaartuig, zag na een week van tegenslag, za terdag zijn pogingen met succes bekroond. Het schip, dat zeer zwaar geladen was, ligt veilig in een hoek van de vluchthaven, waar het zijn verder lot maar moet af wachten. Het pleit voor het doorzettings vermogen van de heer van der Ma- rel uit Viane, dat hij het karwei niet opgaf, maar zo lang werkte tot hij met behulp van zwaardere sta len stroppen, zijn arbeid beloond zag. Nu het vaartuig geheel boven water ligt, is bij laag water goed te zien wat de oorzaak was van het afknappen der stalen stroppen en trossen. De bijzondere bouwwijze van het vaartuig (een landingsboot) was oorzaak, zoals reeds gemeld, dat de kimmen als een scherp mes werkten, om een in de kabels han gend schip weer in het water terug te doen vallen. ST. PHILIPSLAND Gemeenteraadsvergadering Onder voorzitterschap van bur gemeester L. J. de Jonge kwam de raad der gemeente St. Philipsland in openbare vergadering bijeen. De voorzitter deelde mee dat in de plannen tot demping van de tramput enige wijzigingen zijn aan gebracht, hetgeen financieel enig voordeel brengt. Van het district schoolartsen- dienst is bericht ontvangen dat de resultaten in de scholen te Sint Philipsland en Anna Jacobapolder bevredigend zijn. Aan de Christelijke leesbiblio theek te Anna Jacobapolder zal een subsidie verleend worden van 5 cent per boek met een maximum van f 50 per jaar. Van de herbenoemde leden der woonruimtecommissie is bericht ontvangen dat zij hun benoeming hebben aangenomen. Op verzoek van het hoofd der school, de heer L. J. v. d. Ende, wordt hem met ingang van 1 maart 1959 eervol ontslag verleend onder dank voor alles wat hij voor het onderwijs gedaan heeft. Inmiddels is een oproep geplaatst om in deze vacature te voorzien. Verder werd besloten over te gaan tot het bouwen van twee be jaardenwoningen in de Deense- straat. Voor het bouwen van wo ningen werd aan een vijftal per sonen bouwgrond verkocht in de Wilhelminastraat en een in de Prins Hendrikstraat. Voor het aanschaffen van nieuw oefenmateriaal voor gymnastiek voor de bijzondere school te Anna Jacobapolder werden de nodige gelden beschikbaar gesteld. Voor het aanschaffen van lesmateriaal voor verkeersonderwijs werd voor de Anna Jacobapolder f 343,30 en voor de bijzondere school te Sint Philipsland f 374,25 beschikbaar gesteld. Verder werd door de gemeente garantie verleend voor de bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten voor het bouwen van een woning ten behoeve van de heer J. Pland- soen. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede dat van de Centrale Dienst bericht is ontvangen dat de plannen voor het nieuwe gemeen tehuis zover zijn gevorderd dat ze eind oktober bestedingsgereed zijn. Christofer Glinski, een in Enge land wonende 37-jarige Pool, krijgt van Schotland een som van tiendui zend pond schadevergoeding omdat hij, naar achteraf bleek, ten on rechte door de politie was gearres teerd in verband met het proces te gen de bendeleider Jack Spot. BEKENDMAKING De burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat de gemeente arts, dr. van Hoorn, op woensdag 19 november a.s., van 14.00-15.00 uur, jn het Wijkgebouw in deze ge meente gelegenheid zal geven tot een her inenting tegen diph- terie, kinkhoest en tetanus voor de kinderen geboren in het jaar 1954. De rose of blauwe inentingskaart van het kind dient te worden mee gebracht. Zonder vertoning van deze kaart zal niet worden ingeënt. Zierikzee, 1 november 1958. De burgemeester voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER. HAAMSTEDE Onze vroegere plaatsgenoot de heer P. J. v. d. Berg, thans onder wijzer aan de Chr. school te Leek, is benoemd als onderwijzer aan de Chr. Muloschool te Nijkerk. MARKTBERICHTEN Eicrprüzen V.E.C.E. In de periode van 27 okt. tot 1 nov. werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren V.E. C.E. uitbetaald aan pluimveehou ders f 2,20 per kg. Voor vuilscha- lige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. Veemarkt ROTTERDAM, 3-11. Totaal aan gevoerd: 1704 stuks vee, t.w.: 1089 vette koeien en ossen en 615 var kens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,90-3,20, f 2,70-2,90, f 2,40- 2,60; varkens (levend gew,) f 2,00- 1,98-1,96. Vette koeien en ossen: aanvoer iets ruimer, handel zeer kalm, prij zen onveranderd, prima's boven notering. Varkens: aanvoer even kleiner, handel vlug, prijzen hoger. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Internationaal Nederland-Zwitserland 2-0. Zwitserland B-Nederland B 0-2. District Zuid I 3e klasse D: METO-Axel 2-1; Grenswachters-Zeeland-Sport 2-0; RKFC-ODIO 3-1. 4e klasse G: Rimboe-Halsteren 3-3; Kaaise Boys-Cluzona 8-2. Afdeling Zeeland Zaterdagmiddagcompetitie 2e klasse B: Wissenkerke I-ME VO I 4-9; Kats I-'s Heer Hendriks kinderen I laatstgenoemde niet op gekomen; Wolf aartsdijk I-Kloe- tinge I 1-1 (onder protest van Wolfaartsdijk). 2e klasse C: Burgh III-Bruse Boys I 1-0. Juniorencompetitie Dreischor B I-Zierikzee B I 3-1; Zonnemaire B I-Renesse B I 2-4. Andere wedstrijden afgelast. Zaterdagmiddagcompetitie Burgh III-Bruse Boys I 1-0 De opmars van Burgh III is ook door de mannen uit Bruinisse niet gedwarsboomd. Met een 1-0 neder laag moesten ze de thuisreis aan vaarden, na een wedstrijd die niet lang in het geheugen zal blijven, daarvoor was het een te slappe vertoning. Talrijke doelrijpe kan sen werden eenvoudig om zeep ge bracht, doordat men voor het doel de kluts en de bal kwijt raakte. Het terrein was zeer zwaar te bespe len, wat ongetwijfeld het spel heeft beïnvloed. Burgh miste deze wed strijd keeper Verton, doch zijn plaatsvervanger v. d. Zande toonde eveneens uit het goede keepers hout gesneden te zijn. Ook C. van Zuijen was in het Burgh-team op genomen, hij bezette de linksbui tenplaats. Over de wedstrijd kun nen we zeer kort zijn, alleen enkele hoogtepunten en dat waren twee gemiste strafschoppen. De eerste, die werd veroorzaakt doordat een Burghspeler in het beruchte gebied hands maakte, werd genomen door de doelverdediger van Bru en ge mist. Voor Burgh miste Steur een strafschop, doch hij maakte het winnende doelpunt, drie minuten voor het einde. IIET SPOOKSLOT AAN TIBER 50 Een ogenblik staat Aram verlamd van afgrijzen. Maar reeds heeft het tweetal bij de rotswand de beide vluchtelingen bemerkt cn juist als ze schreeuwend de helling afstormen, verschijnt hun hoofdman, nog zwaaiend op zijn benen van de kaakslag, die Aram hem toediende, in dc deur van de berghut. „Loop, zoals je nog nooit gelopen hebt!" bijt Aram zijn schild knaap toe en, de jongen bij de pols grijpend, snelt hij de berghelling af. Met geweldige sprongen stuiven ze omlaag, de beschermende bossen in. Onbarmhartig zwiepen takken van bomen en struiken dc vluchtelingen in het gezicht, maar zonder hier acht op te slaan, snellen ze Verder totdot Aram Presto achter ccn dicht krcupelbos tegen de grond sleurt. Doodstil, met hijgende ademhaling, ligt het tweetal tussen de struiken. Op korte afstand klinkt het ritselen van bladeren en de haastige voetstap van een van hun achtervolgers. „Hierheen! Ik zag zc deze kant uit vluchten", roept dan in dc verte een stem en als Aram voorzichtig door dc bladeren gluurt, ziet hij een der rovers lussen dc bladeren verdwijnen.Dc vlucht is gelukt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3