RIVELLA Chr» u.l.o.-school te Zierikzee vierde zilveren jubileum met stijlvol feest Als U 't niet wist ,HET WAS VAN ONS' Reünisten storen op elkaar af Herdenking in sfeer van grote dankbaarheid ZIERIKZEE, 31-10. „Het was van groot belang, dat in de twintiger jaren de schoolstrijd werd beslecht, nadat deze tachtig jaar lang de openbare mening en het politieke leven had beheerst. Ten tyde van de oprichting der christelijke u.l.o.-school te Zierikzee leefde men nog in de na-dagen van die strijd en men kan zich afvragen hoe de ver houdingen zich in de afgelopen vjjf-en-twintig jaar hebben ontwikkeld. Er is alle reden om dankbaar te zyn in dit opzicht, want het is nu zo dat in gezamenlijk overleg tussen de christelijke en de openbare u.I.o. en het gemeentebestuur, de bouw van twee nieuwe u.I.o-scholen in deze gemeente is voorbereid en weldra met de bouw kan worden be gonnen. Vljf-en-twintig jaar geleden was dit waarschijnlijk niet moge lijk geweest en dit stemt tot dankbaarheid". Deze woorden sprak burgemeester mr. F. Th. Djjckmecster vrijdag avond jl. in het ned. hervormd verenigingsgebouw, by gelegenheid van de zilveren jubileumviering van de christeiyke u.l.o.-school, waarby ouders, oud-leerlingen, leerlingen, het schoolbestuur en talryke ge nodigden tegenwoordig waren. Ook verschillende oud-leraren der school gaven acte de présence. Een der prominente gasten was de echtgenote van wülen de heer U. Gorter, de oprichter van de school. In het vervolg van zijn toespraak wees mr. Dijckmeester er op ,dat het bij de splitsing van het onder wijs het er niet om gaat „zo ver mogelijk van elkaar af te gaan staan". Integendeel, belangrijk is juist goede relaties te onderhouden en waar mogelijk bevruchtend op elkaar in te werken, want al rust een christelijke school uiteraard op een christelijke basis, daar be hoeft het niet zo te zijn, dat het christelijk element op een andere school wordt veronachtzaamd. Daarom Is gemeen overleg zo nut tig, aldus spr., die het een geluk kig verschijnsel noemde, dat er binnen de kring van het christelijk onderwijs, vrijwillige krachten be schikbaar waren en zijn, die de schouders onder het werk zetten. Hij prees het grote doorzettingsver mogen van de voorzitter van het schoolbestuur de heer J. W. van den Doel, aan wiens doorzettings vermogen het vooral te danken is, dat er nieuwe u.l.o.-scholen te Zie rikzee kunnen worden gebouwd. Hij hoopte dat de ontwikkeling van de chr. u.I.o. een climax te 'zien mag geven in de toekomst, en dat men er in de sfeer van de school in zal slagen de christelijke boodschap aan te passen aan de huidige maat schappij, die zich in een overgangs stadium bevindt. Tenslotte bood hij bestuur en personeel namens het gemeentebestuur de welgemeende gelukwensen aan met het zilveren jubileum. De oprichting der school Op het met talrijke bloemstuk ken versierde toneel, had tevoren de voorzitter de heer J. W. van den Doel, een hartelijk welkom gericht tot de aanwezigen. Spr. bracht het ontstaan der school in herinnering. De school werd in september 1933 geopend door wijlen burgemeester Bannink. In de aanwezigheid van burgemeester Dijckmeester, wet houder Koevoets en de gemeente secretaris zag de voorzitter een waardevolle belangstelling voor de school van de zijde der gemeente en spr. dankte de burgemeester voor de geschonken hulp bij de voorbereidingen tot de bouw van een nieuwe school. In zijn wel komstwoord betrok spr. speciaal de oud-bestuursleden de heren van As, Uijl en bij de Vaate, alsmede de oud-leraren. Met zevenmijlslaarzen stapte spr. door de historie der school, herinnerde aan oorlog en ramp (één leerling der school kwam om het leven), de uitbouw van het onderwijs en de moeilijkheden rond de personeelsvoorziening. Spr. wees er op dat het school jubileum samen valt met het zilveren onder wij sjubileu- um van de heer J. C. Spaans, hoofd der school, die hij prees voor zijn trouw en ijver, waar mede hij het chr. u.l.o.-onder- wijs heeft gediend. Even later ingaande op de toe spraak .van burgemeester Dijck meester, merkte de voorzitter nog op, dat de school destijds startte zonder officiële goedkeuring (ge lukkig kwam die in oktober van het oprichtingsjaar af) en derhalve zonder een financiële toezegging. „Dochter ging de deur uit" Op geestige wijze vertolkte het hoofd der school, de heer Fennema, de gevoelens, levend in de kring van het chr. lager onderwijs, over „de dochter", die de deur is uitge- Grote melkorder voor Nederland AMSTERDAM, 1-11. In de eerste helft van het jaar 1959 zullen de in Europa aanwezige Amerikaanse troepen per week bijna een mil joen liter Nederlandse melk drin ken. Sterovita-Dordrecht en de Co öperatieve Tilburgse Melkinrichting en Zuivelfabriek, die respectieve lijk 800.000 en 175.000 liter zullen leveren, zijn de Nederlandse leve ranciers. Behalve Nederland zullen voorts Denemarken, Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk een deel der behoefte dekken. Nederland le vert een groter hoeveelheid dan elk der andere landen. Sterovita, dat een half jaarlijks contract heeft afgesloten, betrekt do melk in het zg. Domogebied in Drenthe. De Tilburgse firma die de melk uit Tilburg en omgeving betrekt, sloot een jaar contract af. Een programma dat klonk als een klok, had de Jubi leumcommissie van de chr. u.l.o.-school voor de zilveren jubileumviering op vrijdag 31 oktober jl. in elkaar ge zet. Het was smeuïg hier en daar, gelardeerd met herin neringen en vol variatie. Men aarzelt ten aanzien van de hoogtepunten, maar zon der de programmamakers te kort te willen doende pauze was echt ook wel wat, want toen stoven de reünis ten op elkaar af, om nog eens even in de goede oude tijd onder te duiken. Han den werden geschud en zwa re klappen op schouders werden uitgedeeld en de „weet-je-nog's" waren niet van de lucht. Zo gaat dat op een reünie oan oud-leerlin gen. gaan en inmiddels tot een „flink meisje" is opgegroeid. Spr. hoopte dat er nog eens leerkrachten voort zullen komen uit de leerlingen van de chr. u.l.o.-school, want - aldus spr. - „zo graag willen wij nog eens een kind op de lagere school terug zien". De heer Fennema roemde de goede verstandhouding tussen bei de scholen, sprak zijn goede wen. sen uit aan het adres van de heer Spaans en liet zijn felicitaties ver gezeld gaan van een fraaie ets (stadsgezicht), die hij in handen stelde van de voorzitter, de heer J. W. v. d. Doel. Herdenking der doden Tot slot sprak de heer Spaans, die onder daverend applaus het to neel beklom. Geroerd door het ge beuren van de dag, getuigde de heer Spaans van de dankbaarheid die in hem leeft voor de vele zege ningen, die de chr. u.I.o. ervoer. „Het maakt mij stil en ootmoedig, maar wij mogen niet roemen in ons KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NIJMEGEN. Een deputatie van de vereniging van Nederlandse oud-strijders in België zal op zon dag 9 november een fakkel ontste ken aan het bevrijdingsvuur aan de Waalbrug in Nijmegen en over brengen naar Brussel. Daar zal op 11 november bij het graf van de onbekende soldaat een fakkelhulde worden, gebracht. STELLENDAM. De schipper van de Stellendamse reddingboot „Ko ningin Wilhelmina", Willem de Jager, is door H.M. de Koningin onderscheiden met de gouden ere penning met oorkonde voor mens lievend hulpbetoon. De heer de Jager heeft de onderscheiding ont vangen uit handen van de Commis saris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, tijdens een bijeenkomst, waarin hij als schip per afscheid nam. Op 60-jarige leeftijd heeft de heer de Jager na melijk om gezondheidsredenen het roer uit handen moeten geven. ROTTERDAM. Op de rijksweg 's-Gravenhage-Rotterdam heeft bij regenweer, zich ter hoogte van het viaduct aan de Schielaan te Rotter dam, een kettingbotsing voorge daan, waarbij circa dertig auto's waren betrokken, maar geen per soonlijke ongevallen gebeurden. De auto's werden echter allen meer of minder beschadigd. Het verkeer moest via de oude Delftweg wor den omgelegd. Volgens de politie werd er te snel gereden en hielden de bestuurders niet genoeg afstand. Toen dan ook twee auto's elkaar raakten, was het hek van de dam en waren weldra dertig auto's op elkaar gebotst. ARCEN. Een 5-jarig jongetje te Arcen viel tijdens het spelen met twee vriendinnetjes in de Maas op een plek waar het water twee me ter diep is. Een van zijn speelgeno ten, het 8-jarig dochtertje van de Arcense familie Craanen raakte niet in paniek, doch sprong in het water en slaagde er in het knaapje bijde haren vast te grijpen. Zij heeft haar sepelkameraad op deze wijze net zo lang weten vast te houden tot haar zusje reddende hulp had gehaald. zelf, maar alleen in God", aldus spr., die daarna r door de vergade ring staande in diep stilzwijgen aangehoord - de namen las van de vroegere bestuursleden en de leer lingen, die door de dood werden weggenomen. „Zo graag hadden wij hen hier vanavond gezien", aldus de heer Spaans, „maar God in Zijn wijsheid heeft het anders beschikt". Nadat de doden met enkele ogen blikken stilte waren herdacht, zon gen allen het Lutherlied, met or gelbegeleiding van de heer S. de Vlieger. Hierna werd een ontspannings programma afgewerkt. Voor dit programma, de pianistische bij drage van mevr. Ochtman-Moeilij- ker en de huldiging van de heer Spaans, mogen wij verwijzen naar het volgende nummer. Aardappelconsumptie verminderd DORDRECHT. Het verbruik van aardappelen is vooral de laatste ja ren in Nederland afgenomen. Voor de oorlog werd per jaar per inwo ner circa 140 kg. aardappelen ge bruikt. Het verbruik is terugge lopen met ongeveer de helft. Dit verklaarde de heer W. H. Jas, voor zitter van de afdeling Eiland van Dordt van de Hollandsche Maat schappij voor Landbouw tijdens de jaarvergadering. De heer Jas zeide verder, dat de aardappeloogst in tegenstelling tot vorig jaar zeer goed is geweest. De oogst aan suikerbieten was even eens goed, maar helaas was het suikergehalte over het algemeen te laag Verschillende telers konden zelfs de minimumgrens van 16 pet. niet halen. De graanoogst was be vredigend, uitgezonderd die van gerst en zomertarwe. Van een lo nende produktie van de vlascul tuur kan als gevolg van de Rus sische dumping helaas niet meer worden gesproken. De heer Jas pleitte in dit verband voor het ne men van maatregelen. K.L.M.-OPENINGSVLUCHT NAAR TOKIO - VIA NOORDPOOL - VERLIEP UITSTEKEND Minister Witte sprak op vliegveld van Haneda TOKIO, 3-11. De DC-7C van de K.L.M., de PII-DSH „Caralbische Zee", is in Tokio aangekomen. De laatste etappe van deze officiële openingsvlucht, die de geregelde dienst inluidt tussen Amsterdam en Tokio/Blak over de Noordpool, leidde van Anchorage op Alaska naar Tokio. Op het vliegveld van Haneda waren talryke autoriteiten ter verwelkoming van bemanning en passagiers aanwezig. De minister van Verkeer en Wa terstaat ad interim, mr. H. J. B. "Witte, die met de „Caralbische Zee" de openingsvlucht had mee gemaakt, hield op het vliegveld Haneda een toespraak, waarbij hij constateerde met veel genoegen de uitnodiging te hebben aanvaard om deze eerste officiële Poolvlucht van Nederland naar Japan mede tema ken. „Tot dusver werd de verbin ding tussen uw land en mijn land langs de „klassiek" geworden route Ingezonden mededeling zou U niet geloven dat RIVELLA een product uit melk is. Zo kristalhelder, zó sprankelend goudgeel en 20 fris is Rivellal mét de onmisbare B-vitaminen on de kostbare mineralen uit melk! En toch via Zuid-Azië uitgevoerd", aldus de minister tot de Japanse autoritei ten. „Dank zij de snel voortschrij dende techniek in de luchtvaart is het thans mogelijk Tokio ook langs de Poolroute te bereiken en nog we! met een bekorting van een dei-di van de reistijd En dit geschiedt - dat hebben wij allen, die hier zijn aangekomen, mogen constateren - op een comfortabele wijze onder voortref felij ke weersomst and i g he - den. drink het koel! cs&ndeM dan cmdefai De vlottende schuld en kapitaalbehoefte der gemeenten 's-GRAVENHAGE, 30-10. Per ultimo augustus 1958 bedroeg de bruto vlottende schuld der gemeenten rond f 1451 miljoen, aldus schrijft de minister van Binnenlandse Zaken aan de Tweede Kamer. De verdeling van de vlottende schuld over de verschillende grootte- groepen geeft het volgende beeld: (11) gemeenten boven 100.000 inwoners 443 min. (14) gemeenten van 50.000 tot 100.000 inwoners f 219 min (53) gemeenten van 20.000 tot 50.000 inwoners f 286 min. (112) gemeenten van 10.000 tot 20.000 inwoners f 195 min. (209) gemeenten van 5.000 tot' 10.000 inwoners f 190 min. (599) gemeenten tot 5.000 inwoners f 118 min. De jaarlijkse kapitaalbehoefte der gemeenten is een wisselende grootheid, die voorts in belangrij ke mate mede wordt bepaald door de mogelijkheid om daarin te voor zien. Verwacht wordt, dat de lagere overheid een netto beroep op de ka- f 1451 min. pitaalmarkt zal kunnen "doen tot een bedrag van f 900 miljoen. De minister is van mening, dat dit be drag toereikend zal zijn om de uit voering van de meest noodzakelij ke werken mogelijk te maken. Russen willen op 10 november tweede deskundigen bijeenkomst Om voorkoming „onverhoedse aanvallen" MOSKOU, 1-11. De Sowjet-rege- ring heeft zaterdag in een nota aan de Ver. Staten nota genomen van de Amerikaanse instemming met het Sowjet-voorstel voor een nieu we conferentie van deskundigen in Genève, ditmaal over het voorko men van onverhoedse aanvallen. De Russen hebben als begindatum voor deze conferentie 10 november voor gesteld. Aan de conferentie zouden Brit se, Franse, Canadese, Italiaanse en Amerikaanse afgevaardigden kun nen deelnemen voor het westen en afgevaardigden uit Polen, Tsjecho- Slowakije, Roemenië, Albanië en de Sowjet-Unie voor de communisti sche landen, aldus de nota volgens het Sowjet-persbureau Tass. Volgens de Sowjet-Unie dient de conferentie maatregelen uit te wer ken om onverhoedse aanvallen te voorkomen. De Amerikaanse delegatie naar deze conferentie is reeds op 13 ok tober benoemd. Zij staat onder lei ding van William Foster, een vroe gere onderminister van defensie. Andere leden zijn de in Rusland geboren geleerde Kistiakowsky, en generaal Weyland, bevelhebber van een basis der Amerikaanse strate- Duitsland en de Nederlandse landbouw HANNOVER, 1-11. De minister van landbouw van Neder-Saksen, Rissling, heeft vrijdag in een bij eenkomst der vereniging van land bouwers te Melle in Neder-Saksen een aanval gedaan op wat hij „dumping-methoden" van de Ne derlandse landbouw noemde. Hij verweet met name Nederlanders de melkvoorziening voor de Ameri kaanse strijdkrachten in zuid- Duitsland, welke 60 a 70 duizend liter per dag beloopt, „aan zich te hebben getrokken". De minister verklaarde, dat hij in samenwer king met de minister van de Bonds republiek al het mogelijke zou doen om deze verkopen voor de land bouw van Neder-Saksen terug te krijgen. gische luchtmacht. De Britse delegatie staat onder leiding van generaal sir Robert Mansergh, bevelhebber van de Britse landstrijdkrachten. Een 31-jarige Deense bloeddo nor is overleden, doordat de afge broken top van een holle naald via bloedvaten in het hart was ge komen en daar letsel had veroor zaakt. Deskundigen zeiden dat een dergelijk ongeluk „in honderd jaar" niet meer kan gebeuren. DORDRECHT. Bij grondwerk zaamheden ten behoeve van de bouw van een benzinepompinstal latie is men in de Doelstraat te Dordrecht gestoten op een riolering uit de zestiende eeuw, die nog vrij wel geheel in tact was. Ingezonden mededeling Verwachting tot dinsdagavond: Op de meeste plaatsen droog Vannacht plaatselijk mist; mor gen enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer; over wegend matige wind in hoofdzaak tussen west en noordwest; dezelfde of iets hogere temperaturen. 4 nov. Zon op 7.39, onder 17.08. Maan op 23.58, onder 13.41. Laatste kwartier: 4 nov. te 15.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 nov. 7.25 v.m. 20.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 nov. 7.18 v.m. 19.45 n.m. Doodtij: 6 en 20 nov. Springtij: 13 en 28 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-11. Het afgelopen weekeind stond het weer in Neder land onder invloed van een oceaan- depressie, waarvan het centrum vanochtend voor de kust van Noor wegen was aangekomen. Enkele randstoringen veroorzaakten voor al in Engeland, België, Frankrijk en in het Alpengebied veel regen. Een volgende oceaandepressie koerst op het ogenblik in de rich ting van IJsland. Voor de storing uit ontwikkelt zich een rug van hoge luchtdruk. Deze zal morgen het weer in Nederland gaan be- invloeden. In verband daarmee ne men de regenkansen weer af en zullen er enkele opklaringen voor komen. Vannacht kan er echter plaatselijk mist ontstaan. ZIERIKZEE Bouw u.I.o.'Scholen Morgen (dinsdag) 4 november zal op het bouwterrein in het Malta complex, 's middags om 2 uur, de eerste paal worden geheid voor de bouw van twee nieuwe u.l.o.-scho len. Collekte Dierenbescherming De alhier gehouden collekte ten bate van de Dierenbescherming heeft een bedrag opgebracht van f 296,86. Het organiserend comité is over dit resultaat bijzonder ver heugd en dankt milde geefsters en gevers, alsmede de dames-collek- trices hartelijk. FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR HOOFDSTUK X. Invasie van fuifnummers. In de loop van de dag kalmeer den de gemoederen wat. De dis cussie bepaalde zich tot algemeen heden. Sternhout vond het niet ge raden om na het stormachtig be gin, zijn plannen nu al .uiteen te zetten .Temeer, omdat hij vermoed de dat ze niet de onverdeelde goed keuring van Lydia zouden hebben. Joke kreeg de opdracht voor één persoon minder te dekken. Zij be greep onmiddellijk dat Yvonne ver bannen was. Yvonne zelf deed er zeer onverschillig over. Joke zag haar verschillende keren de weg afturen, alsof ze iemand verwacht te. Ze scheen steeds een houding te hebben van gespannen luisteren. Juist toen de zon vredig onder ging, de vogels wat nakwinkeleer- den en de hele natuur geurde na een pas gevallen regenbuitje, werd de stilte verscheurd door afgrijse lijk gekrijs van claxons en geknars van remmen. Er volgde een ver ward geroep en gelach, dat de hele wereld opeens scheen te verande ren. Joke had gezien dat het gezicht van Yvonne opklaarde, en ze be greep meteen dat zij hier de hand in had. Manden met etenswaren en fles sen wijn werden uitgeladen. Stern hout, door het lawaai opmerkzaam gemaakt, verscheen uiterst ver baasd in de deuropening. „Hello, old boy", werd hem toe geroepen. Hij herkende de vrien den en vriendinnen waarmee Yvon ne en hij menig avondje waren uit geweest. Zij hieven allen bij het zien van hem een soort Indianen- gehuil aan. Ze kwamen op hem toe, de dames te veel opgemaakt en te opzichtig gekleed. Ze verkeerden in een plezierige, zo niet uitgelaten stemming. Joke wist niet of ze zich ergeren moest of lachen om dit gezelschap. Tenslotte had ze toch leedvermaak om het geweldig verblufte gezicht van Sternhout. Nog nooit had ze hem zonder een zekere autoriteit gezien; nu was hij volledig over bluft. De heren, met de hoeden zwie rig schuin op het hoofd, klopten hem op beide schouders, luidruch tig bedankend voor de joviale uit nodiging. Nee maar, dat was toch aardig van hem, om toestemming te geven al de benodigdheden op zijn naam te halen. Dit zou nog eens een echt gezellige fuifavond worden. Sternhout, die nog steeds moeite had om van zijn verbazing te be komen, deed telkens een poging om zich verstaanbaar te maken, doch hij kon er geen woord tussen krij gen. De dames hingen om zijn hals en kusten hem. Het was helemaal niet nodig om tb verklaren dat ze onderweg reeds op zijn. gezondheid hadden gedronken. Sternhout onderging een nacht merrie. "Wat zou Lydia hiervan wel zeggen? Gloeiend heet werd hij bij de gedachte aan de rekening, die hem vanuit de stad gepresenteerd zou worden. Hij begreep dat hij hier niet meer onderuit kon: zijn relaties met deze mensen waren bekend. En toch, rekening of geen reke ning, hij moest ze terwille van zijn zuster kwijt zien te raken. Juist wilde hij met een aannemelijke verklaring komen, toen een uitroep hem weer deed twijfelen. „We hebben een heerlijke Chi nese rijsttafel bij ons", kweelde een der dames. Drommels, een rijstschotel, hoe lang had hij die hier al niet moe ten missen? Op rijsttafel was hij dol. Nu zou hij verantwoordelijk gesteld worden voor de rekening en hij zou er niet eens van genie ten. Koortsachtig dacht hij na. Mis schien was Lydia wel over te halen om aan een vrolijk avondje mee te doen. In zijn hart wist hij al dat haar antwoord negatief zou zijn. Maar als hij haar uitnodigde had hij zijn plicht gedaan, vond hij. Zou ze naar haar kamers gaan, dan kon hij zich rustig aan een genot volle avond overgeven. Tenslotte had hij hier als een kluizenaar ge leefd. Het drong niet tot hem door hoe meesterlijk Yvonne op zijn heb zuchtig karakter had gespeculeerd en hoe al haar strategie klopte. Yvonne had het in haar hoofd ge haald om haar vertrek feestelijk te vieren, en tegelijk Sternhout eens te laten voelen dat ze hem durfde te trotseren. Lydia sprong verschrikt op toen het lawaaierige troepje haar rich ting uitkwam. Haar broer, geen raad wetend om zijn figuur zoveel mogelijk te redden, probeerde haar gerust te stellen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2