DE ZIERIKZEESCHE COURANT Beroep op S.U., Engeland en V.S. geen kern» proeven te doen tijdens besprekingen in Genève OPNIEUW WONDERBAARLIJKE REDDING VAN NOG ZEVEN MIJNWERKERS Tunesische president over De Gaulle MOSKOU WIL JORDANIË HULP LATEN INROEPEN VAN NASSER Indonesië keurt wet goed tot nationalisatie van Nederlandse bedrijven Churchill krijgt Franse onderscheiding Verlenging van tijdelijke belastingverhogingen Grootste weg ter wereld PASTERNAK VRAAGT CHROESJTSJEF IN RUSLAND TE MOGEN BLIJVEN NAVO-oefening op 10 november Frankrijk verscherpt militaire actie in Algerije MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 No. 18457 115e Jaargang ZIERIKZEESOfEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succeijes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De politieke commissie van de V.N. Resolutie aangenomen met 49 tegen 9 stemmen NEW YORK, 1-11. De politieke commissie van de Algemene Ver gadering der V.N. heeft zaterdag morgen vroeg een beroep op de Sowjet-Unie, de V.S. en Groot- Brittannië gedaan om geen nieuwe kernproeven te doen zolang de be sprekingen in Genève, die vrijdag zijn begonnen, duren. In de desbe treffende resolutie wordt ook de aandacht gevestigd op het belang en de noodzaak om bij de komende bestudering van de technische as pecten van de maatregelen ter voor koming van een onverwachte aan val, tot een zo groot mogelijke mate van overeenstemming te komen. De resolutie, die voorrang kreeg boven alle andere ontwerpresolu ties, werd met 49 tegen 9 stemmen bij 23 onthoudingen aangenomen. De landen van het communisti sche blok stemden tegen. Nadat een ontwerpresolutie, in gediend door India, over het on middellijk staken van de kern proeven, hangende de besluiten over een controle-systeem, was in getrokken, trokken ook de Russen hun resolutie in, waarin alle lan den werd verzocht de kernproeven onmiddellijk te staken. In deze Russische resolutie werd niet spe ciaal verwezen naar een controle systeem. De commissie verwierp ook nog een andere Russische resolutie. Hierin wordt de grote vier verzocht zich te verbinden tot besnoeiing van hun militaire uitgaven met niet minder dan tien tot vijftien pro cent. Het aldus gespaarde bedrag zou dan gebruikt moeten worden voor de uitvoering van economi sche projecten in de minder ont wikkelde landen. Bij hoofdelijke stemming werd daarna de tweede paragraaf van een Ierse resolutie aangenomen. Hierin wordt de alge mene vergadering gevraagd te er kennen, dat het gevaar bestaat dat de internationale spanning wordt opgevoerd als nog meer landen in bezit komen van kernwapens. De afgevaardigde van Ierland, Aiken, verklaarde dat hij niet wil de aandringen op aanvaarding van een bepaalde methode om het on derhavige vraagstuk te behandelen en daarom de resolutie introk. De politieke commissie nam ten slotte een resolutie aan, ingediend door India en Zuid-Slavië, waarin de hoop wordt uitgesproken dat men, bij de bestudering van de technische aspecten van de maatre gelen ter voorkoming van een ver rassingsaanval, tot een zo groot mogelijke overeenstemming komt. De betrokken landen wordt in de resolutie verzocht om de V.N. in te lichten over de gemaakte vorde ringen. De vergadering werd daarna ver_ daagd tot maandag 21 uur. io **~v t-' 5 yV". V 59K2? Wt 3 SS» Een zojuist door de R.A.F. vrijge geven foto van de lancering van „Bloedhond"-projectielen ergens in Engeland. Drie fasen tijdens de vlucht van het wapen: de lance ring, de vlucht en het lot van het vliegtuig dat door de „Bloedhond" is getroffen. De mijnramp in Canada Acht-en-een-halve dag opgesloten SPRINGHILL, 1-11. Zaterdag zijn zeven mijnwerkers gered die acht dagen op meer dan vierduizend meter diepte in de Amerikaanse kolenmijn te Springhill opgesloten hebben gezeten. Door hun wonder baarlijke redding is het aantal overlevenden van de ramp van Springhill gestegen tot honderd. In de eerste 24 uur na het grote ongeluk wisten 81 arbeiders de mijnuitgangen te bereiken; donder dag werden nog 12 mannen gered. Voorzover bekend zyn 36 mannen om het leven gekomen en worden er nog 38 vermist. Een der geredden die zaterdag uit de mijn is gehaald, verklaarde met gezwollen lippen, dat hij acht- en-een-halve dag in een kleine ruimte van twee vierkante meter had opgesloten gezeten, zonder eten of drinken. „God dank, ik leef', waren de eerste woorden die hij sprak, toen hij zaterdag op een draagbaar uit de mijn naar een ziekenhuis werd vervoerd. Enige meters bij hem vandaan hadden de zes anderen gezeten. Zij hadden eten en water dat voor de eerste vier dagen toereikend was. Een der andere geredden is vader van twaalf kinderen. De eerste dagen hadden zij ge zongen en gebeden. De mannen waren geblinddoekt toen zij uit de mijn werden gehaald, om hun ogen te beschermen tegen het daglicht. Voor een achtste man van de groep kwam de redding te Iaat. Hij was donderdag van uitputting overle den, zo hebben zijn kameraden ver teld. TUNIS, 31-10. President BourguL ba van Tunesië heeft vorige week in zijn wekelijkse verklaring ge zegd, dat de verwerping van het geheel van de voorstellen van de Franse minister-president, gene raal de Gaulle, door de Algerijnse opstandelingenregering „betreu renswaardig" is. „De Gaulle is de enige, die een eind kan maken aan de huidige toestand in Algerië", aldus Bour- guiba. RADIO-JERUZALEM: JERUZALEM, 1-11. - „Het doel van de beweringen van radio-Mos kou over zgn. Israëlische militaire voorbereidingen is de Jordaniërs aan te moedigen hulp van presi dent Nasser in te roepen", aldus heeft radio-Jeruzalem zaterdag avond verklaard. Volgens radio-Jeruzalem heeft radio-Moskou Israël er zaterdag in een Arabische uitzending van be ticht „het bestaan zelf van Jorda nië in gevaar te brengen" en zijn „leger te hebben gemobiliseerd, om zich binnen enkele dagen van Jor danië meester te maken". „Deze propaganda heeft ten doel de geest der Jordaniërs in verwar ring te brengen", aldus radio-Je ruzalem, dat zich tezelfdertijd ver heft tegen „overeenkomstige bewe ringen van de autoriteiten te Cairo en Bagdad". Radio-Jeruzalem besloot: „Poli tieke waarnemers brengen in her innering, dat de Egyptische propa ganda zich, kort voor de inlijving van Syrië bij Egypte, van dezelfde middelen heeft bediend. Toen was het Turkije, dat volgens de Egyp- tenaren voorbereidingen trof voor een militaire aanval op Syrië". Men vermoedt, dat circa dertig van de veertig vermisten zich op dezelfde diepte waar deze mannen zich bevonden, opgesloten zijn. De resterende tien bevonden zich ver spreid over de andere mijngangen toen de ramp zich voltrok. Verdere „maatregelen" werden besproken Het wetsontwerp tot nationalisa tie der Nederlandse bedrijven werd vrijdag door het Indonesische ka binet goedgekeurd, en zal zo spoe dig mogelijk bij het parlement in gediend worden. In een na de kabinetsvergadering uitgegeven communiqué werd mee gedeeld dat gehoopt wordt dat het parlement het nog voor het einde van het jaar zal goedkeuren. Het kabinet hechtte zijn goedkeuring aan het ontwerp, na een bespre king van de „verdere tegen de Ne derlandse eigendommen in Indo nesië te nemen maatregelen" na de eenzijdige opzegging der RT.C.- overeenkomsten en „in het kader van de bevrijding van West-Irian". In de afgelopen maanden hadden tal van politieke organisaties reeds honderden resoluties aangenomen, Sultan van Pontianak naar Nederland DJAKARTA, 31-10. Sultan Ha- mid II van Pontianak is vrijdag uit Djakarta vertrokken, op weg naar Nederland. De sultan, die een langdurige gevangenisstraf heeft ondergaan wegens een poging tot omverwerping van de Indonesische regering, zal, naar hij aan de cor respondent van het A.N.P. mede deelde, voor het einde van het jaar naar Indonesië terugkeren Op de heenreis naar Nederland zal hij vijf dagen in Singapore blijven. waarin er bij de regering op werd aangedrongen de Nederlandse be drijven te nationaliseren en „de be sprekingen over schadevergoeding op te schorten totdat Nederland Westelijk-Nieuw-Guinea aan In donesië zal hebben overgedragen". PARIJS, 2-11. Sir "Winston Chur chill vliegt woensdag van de Fran se Rivièra naar Parijs om daar uit handen van premier de Gaulle het bevrijdingskruis - een van Frank- rijks hoogste onderscheidingen - te ontvangen. De 83-jarige Britse staatsman zal de derde buitenlan der zijn die het kruis ontvangt, dat wordt verleend wegens verdiensten voor de bevrijding van Frankrijk. De anderen zijn president Eisen hower, de voormalige geallieerde opperbevelhebber en koning Mo hammed V van Marokko. a De west-Duitse invoercommis- sie heeft zaterdag de invoer van consumptie-aardappelen uit Neder land en Polen toegestaan, zonder dat zij daarbij een waardegrens vaststelde. De in te voeren aard appelen moeten geelvlezige late aardappelen zijn. Als laatste dag voor de inklaring werd 31 decem ber 1958 vastgesteld. Wetsontwerpen bij Staten-Generaal Verhoging vennootschaps- en vermogensbelasting -GRAVENHAGE, 1-11. Heden zyn bij de Staten-Generaal twee wetsontwerpen ingediend welke de belastingmaatregelen inhouden die de regering in de miljoenennota reeds heeft aangekondigd. Het eerste wetsontwerp bevat de voorstellen tot verlenging van de verhoging van de vennootschaps belasting en de vermogensbelas ting, alsmede de voorzieningen met betrekking tot de vervroegde af schrijving en de investeringsaftrek. Het tweede wetsontwerp houdt de voorstellen in tot verlenging van de verzwaringen in de sfeer van de indirecte belastingen alsmede een verlenging - voor de duur van twee jaren - van de bestaande tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren. In de Memorie van Toelichting op het eerste ontwerp, waarin de algemene gronden voor het geheel van de thans voorgestelde maatre gelen zijn uiteengezet, herinnert de minister van Financiën er aan dat in het belang van het herstel van het financieel-economische even wicht, en met name ook om te ge raken tot een verantwoorde rijks begroting, in 1957 en in het begin van 1958 een aantal maatregelen is getroffen. Hiertoe behoren de vol gende tijdelijke belastingverhogin gen, die zonder nadere voorziening met ingang van of in 1959 zouden aflopen. Directe belastingen 1. Verhoging van het tarief van de vennootschapsbelasting van 40- 43 procent tot 44-47 procent voor de jaren 1957 en 1958. 2. Verhoging van de vermogens belasting van 5 tot 6 promille voor de jaren 1958 en 1959. Indirecte belastingen 3. Verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine van f 16,65 tot f 24,25 per hl en van het ver hogingspercentage van de motor rijtuigenbelasting voor dieselauto's etc. van 150 tot 220, een en ander voor het tijdvak 7 januari 1957 t/m 31 december 1958. Op een internationaal verkeers- congres in Mexico is vernomen dat de grootste weg ter wereld, de Pan_ Amerikaanse autoweg, binnenkort gereed zal zijn. Nog een duizendtal kilometers weg moet voltooid worden en dan zal men zonder moeilijkheden van Alaska naar Vuurland kunnen rijden. 4. Verhoging van het tussenta- rief van de omzetbelasting van 8 procent tot 10 procent en van het weeldetarief van 15 procent tot 18 procent, alsmede verhoging van de omzetbelasting voor radiotoestellen en bier van 5 procent tot 10 pro cent, een en ander voor het tijdvak van 1 augustus 1957 t/m 31 juli 1959. 5. Verhoging van de omzetbe lasting op sigaretten van 5 procent tot 7 procent voor het tijdvak van 10 februari 1958 t/m 31 juli 1959. 6. Verhoging van de omzetbe lasting op televisietoestellen van 10 tot 18 procent voor het tijdvak van 10 februari 1958 t/m 31 juli 1959. 7. Verhoging van de omzetbe lasting van personenauto's en mo torrijwielen van 15 procent tot 20 procent en van banden voor deze voertuigen van 5 procent tot 20 procent voor het tiidvak van 10 februari 1958 t/m 31 juli 1959. Het niet verlengen van deze maatregelen zou het Rijk op een verlies aan middelen komen te staan dat voor 1959 wordt begroot op (bruto) f 130 miljoen netto f 110 miljoen) en voor 1960 (bruto) f 320 miljoen netto f 270 mil joen). Vertrek staat voor mij gelijk met de dood'" MOSKOU, 1-11. Boris Pasternak heeft een brief aan Chroesjtsjef gezonden, waarin hjj meedeelde dat hg vrijwillig afstand heeft ge daan van de Nobelprijs voor let terkunde, en dat hij zich door ge boorte, leven en werk verbonden voelt met de Sowjet-Unie. De brief was bestemd voor de regering en het Centrale Partij comité, zo meldt het officiële Sowjet-persbureau „Tass". Voorts maakte „Tass" zaterdag bekend, dat de Sowjet-regering Pasternak niet zal verhinderen de Nobelprijs in ontvangst te gaan nemen als hij daartoe de wens te kennen zou geven. Aan deze laat ste verklaring werd toegevoegd, dat berichten „van de burgerlijke pers volgens welke Pasternak niet naar het buitenland zou mogen gaan, een grof verzinsel zijn". In zijn brief aan Chroesjtsjef ver- LONDEN, 3-11. Oorlogsschepen en vliegtuigen van zes Navo-lan- den - Canada, Engeland, Frankrijk, Nederland, Portugal en west- Duitsland - beginnen op 10 novem ber in het oostelijk deel van de At lantische oceaan en het gebied van Gibraltar een oefening in duik- bootbestrijding,- die 18 dagen zal duren. Dit is meegedeeld door het Brits# ministerie van defensie. klaarde Pasternak, dat hij zich niet kon voorstellen het middelpunt te zijn geworden van een politieke campagne in het westen. Vertrek uit de Sowjet-Unie zou voor mij gelijk staan met de dood, zo schreef hij, daarom verzocht hij de rege ring en de partij ten aanzien van hem geen uiterste maatregelen te treffen. Verscherpt politie toezicht op verlichting van voertuigen AMSTERDAM, 1-11. In aanslui- ting op de door het Verbond van Veilig Verkeer in oktober gehou den landelijke vcrlichtingsaktic, zal de Nederlandse politic met in gang van maandag 3 november een verscherpt toezicht houden op de verlichting van alle soorten voer tuigen. Er zal niet geschroomd wor den met het opmaken van een pro ces-verbaal. Wilt ge wijsheid erlangen, 1 leer dan de waarheid ver dra- 1 gen. 1 In Aden zijn zaterdagochtend weer relletjes uitgebroken. Groe pen betogers vielen 't postkantoor aan en probeerden het in brand te steken. Er is een onmiddellijk in gaand uitgaansverbod afgekondigd. De politie heeft een aantal beto gers aangehouden. Geen aparte consulenlscJiappen voor jeugdvorming 's-GRAVENHAGE, 30-10. Het onderzoek met betrekking lot de voorgenomen instellingen van con sulentschappen voor de jeugdvor ming en de volksontwikkeling is beëindigd, aldus deelt de minister van Binnenlandse Zaken aan de Tweede Kamer mede. Het resultaat daarvan is, dat de instelling van deze consulentschap pen geen doorgang zal vinden. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten te volstaan met de aanstel ling van enkele contact-ambtena ren, die werkzaam zullen blijven op het departement en niet hun stand plaats zullen krijgen in een van de provincies en die o.m. zullen fun geren als intermedair tussen de minister c.q. de staatssecretaris enerzijds en de colleges van Ge deputeerde Staten anderzijds. Het ligt in het voornemen Gedeputeer de Staten in ruime mate als advi serende instantie in te schakelen, terwijl nagegaan zal worden in hoeverre aan de provinéiale c.q. gemeentebesturen een uitvoerende taak kan worden toegedacht. Gratis ongevallen-verzekering voor voetgangers AMSTERDAM. „Het is vrijwel zeker dat alle leden van de Neder landse vereniging tot bescherming van voetgangers met ingang van 1 januari 1959 gratis verzekerd zul len zijn tegen de geldelijke gevol gen van verkeersongelukken, die hen als voetgangers overkomen. Voor deze nieuwe regeling zal ver moedelijk slechts éen geringe con tributieverhoging noodzakelijk zijn" Dit werd medegedeeld door de Am sterdamse commissaris van politie, de heer L. A. A. Cohen, op een ver gadering van de afdeling Amster dam van de Vereniging Bescher ming Voetganers, waarvan hij voor zitter is. Er zal binnenkort ook een propaganda-aktie in de hoofdstad worden gevoerd, waarvan men een ledenwinst van duizend personen verwacht. Het oude Japanse concurrentie- speelgoedliedje BONN, 1-11. De toenemende Ja panse concurrentie maakt de situ atie voor de Westduitse speelgoed fabrikanten op hun exportmarkten in de gehele wereld weinig roos kleurig, zo deelde een ambtenaar van het Westduitse ministerie van economische zaken vandaag mede. In de meeste gevallen, zo zei hij, zijn de prijzen van het Japanse speelgoed zo laag, dat de West duitse fabrikanten nauwelijks op gelijke voet kunnen concurreren, zelfs op de Westduitse markt. In verschillende gevallen kunnen Ja panse speelgoederen voor ongeveer dezelfde prijs gekocht worden, als de Duitse fabrikant alleen voor de grondstoffen moet betalen. PARIJS, 1-11. - Generaal Salan heeft zaterdag in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van het linkse Franse blad „Paris Journal" verklaard, dat Frankrijk zijn mili taire actie tegen de Algerijnse ver zetsstrijders zal intensiveren. Volgens „Paris Journal" voegde Salan hieraan toe, dat de Fransen in Algerië over voldoende militaire machtsmiddelen beschikken om een grootscheeps plan ter vernietiging van de resterende bolwerken der verzetsstrijders uit te voeren. Salan verwacht dat het Algerijn se Bevrijdingsfront (F.L.N.) tijdens de verkiezingen in Algerië op 23 en 30 november een golf van terroris me zal ontketenen, aldus het blad. Salan zou echter voorspeld hebben dat deze actie van de verzetsstrij ders op niets zal uitlopen. Volgens „Paris Journal" heeft Salan voorts verklaard dat de Fransen tussen 25 september en 25 oktober 10.000 gevangenen (bur gers en militairen die in dienst van de Algerijnse verzetsbeweging wa ren) op vrije voeten hebben gesteld en dat de Fransen nog meer ver zetsstrijders zullen vrijlaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1