I Restauratie Gasthuiskerk nm ra deed oude sfeer van kerkinterieur niet te loor gaan De vlucht in het snoepen nu •^1 1 1 ,HET WAS VAN ONS* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 31 OKTOBER 195s NO. ims6 Een Zie eik zees' pronkjuweel Eeawenoad cultuurmonument kreeg waarop I et recht had Op vrijdag 14 november a.s. zal de Kleine of Gasthuiskerk te Zierikzee officieel in gebruik worden gesteld. Reeds in 1947 moest het gedeelte boven de Beurs worden gesloten voor het publiek, terwijl de kerk in 1949 voor de eredienst buiten gebruik gesteld werd, omdat het te ge vaarlek werd en restauratie werkelijk geen ogenblik kon wachten. Het is een moeilijke restauratie geworden, die bijna tien jaar heeft geduurd. Maar het resultaat is in vele opzichten verrassend. De Gast huiskerk is opnieuw geworden tot een uiterst kostbaar bezit, niet alleen van de ned. hervormde gemeente, maar van geheel Zierikzee. Het zeventiende eeuwse cultuurmonument domineert uiterlijk in het stads centrum, terwijl het Interieur is geworden tot een harmonische synthese tussen het oude dat waardevol was en het nieuwe, dat noodzakelijker wijs komen moest. Juist door deze harmonie getuigt het kerkinterieur van een verfijning, die weldadig aandoet. De Gasthuiskerk heeft de eigen typische sfeer niet verloren, maar die sfeer is juist geaccentueerd en dat betekent een verdienste voor de architect, de heer B. V. van den Bergh te Rotterdam en de met de restauratie belaste aannemer de heer J. van Almkerk te Zierikzee. Precies elke wijziging op de voet volgen is uiterst moeilijk, juist om. dat de restauratie zo diepingrij pend is geweest De beide eiken houten overhuivingen bij de ingan gen zijn van blaam (verf) gezui verd, zodat het fraaie eikenhout de donkere toets geeft aan de muur (zijde Havenplein), die met de eveneens opgeknapte koorbanken behoort tot het schoonste waarop Zierikzee bogen kan. In volmaakt evenwicht hiermede is het voor front met de fraaie preekstoel en het eikenhouten koorhek. Het is alles - liefderijk moet men haast zeggen - behandeld en zo kreeg het eikenhout zijn eigen (kleurjfunctie in dit kerkinterieur, waarvan de verdere dominant is het grijs, een vrij simpel grijs, waarin ook de .in de lengte geplaatste banken zijn gehouden, die echter hunnerzijds weer een warm accent kregen door de wijnrode kussens. Ingezonden mededeling Veebless BINNENVERINGBED hm! besié b«d Hazet-Fabrieken Zevenbergen Grijs is ook geworden de aftim mering van de gaanderij, zo goed trouwens als het kerkgedeelte bo ven de Beurs. Aans weerszijden van de lengte-as der banken is een ruim looppad vrij gehouden, dat vooral onder het orgelfront het ruimtelijk effekt van de kerk ver sterkt. De ramen Het zijn intussen vooral de ra men, die de kerk tot een pronkju weel hebben gemaakt. Aan de noordgevel is een smal spitsboog- raam ingebracht, dat met de an dere is voorzien van kleine vier kante ruitjes van oudglas, die een ondefineerbare lichtwerking geven, waar een eeuwenoud gebouw nu eenmaal om vraagt. Ook in de oost- en westgevel heeft men ra men met dit glas ingebracht. Met de leien op de vloer en klei nere architectonische „regievondst- jes" is zo een geheel verkregen, dat bijzonder sterk aanspreekt Een rol van betekenis speelt hierbij ook de knap bedachte verlichting, be staande uit een serie hoog opge hangen lampen van bijzondere constructie. Elk der lampen bestaat uit een serie van drie bolletjes, waarin een vertikaal glasko kertje, opgehangen aan de punten van een stereometri- sche driehoek van glad koper. De bb'ruimten Aan de uiteinden van de noord gevel vindt men respektievelijk de ingangen tot de consistorie en het kerkelijk bureau. De consistorie is eveneens geheel gerestaureerd en voorzien van een klein apart ka mertje voor de predikant. Ook de ze bij ruimten zijn uiterst zorgvul- <9oS<S<»ei§c^<3<3S<^<«oScS^ WIJ OUDERS Met Josientje gaat het de laatste tijd niet zo best. Ze is vijf jaar en tot dusver hebben ze om zo te zeg gen „geen kind" aan haar gehad. Josientje was een gemakkelijk, te vreden kindje met een opgeruim de, meegaande natuur. Dat kwam moeder goed te pas, want naast haar huishouden zat ze in een he leboel liefdadigheidsverenigingen, die haar veel tijd kostten. Het trof ook goed, dat ze buren hadden met een dochteitje van Josientjes leef tijd De twee kleine meisjes waren onafscheidelijk en wat het prettig ste was, het buurhuis stond altijd voor hen open, wanneer het geen weer was, om buiten te spelen Waarmee ze zich alzo bezig hiel den wist moeder niet precies. Jo sientje kwam wel altijd met hele verhalen thuis, maar die drongen meestal maar half tot moeder door. Het voornaamste was, dat ze wist, dat Josientje goed bezorgd was, want de moeder van Paula, het vriendinnetje, had geen andere dingen aan haar hoofd en kon al haar tijd en haar volle aandacht aan de kinderen geven. Dat dééd ze ook. Het was haar nooit teveel. Er mochten zoveel buurkinderen over de vloer komen, als ze wilden Haar huis leek een soort bewaarschool, voor de buurt. De andere moeders vonden het wel gemakkelijk. Vreemde verschijnselen Het nare was, dat ze op een dag naar een andere plaats gingen ver huizen, omdat de man overgeplaatst werd. Van die tijd af begon er iets met Josientje niet goed te gaan. Ze werd stil en lusteloos. Ontevreden en mokkerig kon ze in een hoekje zitten en hoe moeder ook animeer de: „Ga toch lekker buiten spelen!" ze had er geen zin in. In het begin probeerde moeder geduld op te brengen Het kind miste natuurlijk haar vriendinnetje en het gastvrije huis en kon haar draai nog niet vinden Maar al spoedig maakte dat gehang van haar dochtertje moeder prikkel-1 baar. Er woonden nog genoeg an dere kinderen in de straat. Ze kon toch met anderen spelen? Josientje bleek er niet toe te bewegen. En wat erger was, ze begon rare din gen te doen. Ze zeurde telkens om snoepcenten. Een paar maal had moeder haar betrapt bij de koek jestrommel Ze begon een ontstel lende snoepzucht te ontwikkelen; zelfs de jampot bleef niet veilig voor haar. De maat raakte vol, toen moeder merkte, dat Josientje geld uit het potje in de keuken had weggeno men, om er ijsjes voor te kopen. Dit biacht moeder in een toestand van paniek. Stak er een dievegge in haar kind? Wat moest er uit haar groeien? Snoepgoed als troost Ze heeft Josientje door elkaar geschud, om de waarheid er uit te krijgen. „Zeg op, waarom dóé je dat? Krijg je niet genoeg te eten?" „Ik weet niet", heeft het kind ge snikt, „ik verveel me zo". Opeens was het of moeder de ogen geopend werden. „Ik verveel me zo!" En is verveling niet de kern van alle kwaad? Josientje, zo gewend aan de afleiding in het buurhuis, had zich opeens van alles losgelaten gevoeld De andere kin deren konden haar het vriendinne tje niet vergoeden Moeder had geen tijd voor haar. Het snoepen werd een soort troost, waar ze in wegvluchtte. Een verdoving voor haar eenzaamheid en verveling. Gelukkig dat moeder het in een helder ogenblik begrepen heeft. Ze heeft het grootste deel van h'at ver enigingswerk opgegeven, om haar kind op te vangen. Ze hield zich met haar bezig en nam haar mee naar buiten. Toen zij moeders aan dacht kreeg, had Josientje al gauw geen behoefte aan snoepen meer. En toen zij enige maanden later naar de kleuterschool ging, leerde zij zich ook weer bij andere kinde ren aanpassen. MARCEL LE. dig afgewerkt en van moderne ge makken voorzien, als toiletten e d. De kerk - en dat alleen reeds is een groot winstpunt - wordt cen traal verwarmd. Aan de oostkant kon ruimte worden vrijgemaakt voor de oliestookinstallatie, die een behagelijke constante temperatuur in het gehele gebouw - waar 800 kerkgangers een plaatsje kunnen vinden - waarborgt. Samenvattend kan men de geres- tauresrde Gasthuiskerk slechts een pronkjuweel noemen, een bezit dat - naar de mens gesproken op nieuw eeuwen mee kan gaan, voor al gelet ook op de belangrijke con structieve verbeteringen (speciaal aan de Beurs) die weiden aange bracht. Rest ons nog te melden, dat t.z.t. een nieuw orgel zal worden inge bouwd. Het oude orgel heeft nog een prachtige klank, maar vooral door materiaalkanker is dit orgel helaas ten dode opgeschreven. Het nieuwe orgel wordt in Denemarken gebouwd. Ingezonden mededeling Pracht handen Uen nimmer Het is de Hamamelis die het m doel PREDIKBEURTEN Zondag 2 november Ned. ïlerv. Kerk Zierikzee; Grote kerk: 10 liur (H.D.) en 7 uurds. Bezemer; Ver.-gebouw: 10 uur ds. O. Elseman te Bergen op Zoom. Kerkwerve: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10 uur dhr. A. van Pel. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. van Liere. Noordwelle: 10 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot (H.A.). Zonncmaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur ds. Buinink. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerlterk: 10 uur ds. France. Nieuwerkerk: 10 uur (H A.) ds. Westerhof, 6.30 uur bijbelbe- soreking in „Rehoboth". Ooster- land: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjans- land: 10 en 6 uur dhr. W. de Jonge. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 9 30 en 2.30 uur (H.D.) ds. van Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. M. E. Mons- sees (herdenking kerkhervorming). Ingezonden mededeling Ingezöndc i mededeling Kindje verkouden? Dan rug, keel of borstje inwrijven met Medisch licht j I over Jeanne d'Arc I J LONDEN, 30-10. De stemmen, die Jeanne d'Arc heeft gehoord, werden veroorzaakt door een tu berculeus gezwel in de hersenen. Dit heeft de Londense medicus prof. John Butterfield, die zich ja renlang heeft bezig gehouden met het bestuderen van documenten over het leven van Jeanne d'Arc, in het maandblad „History Today" verklaard. Hij baseert zijn opvatting op de volgende punten: 1. Het zien van visioenen en het horen van stemmen zijn een klassiek symptoom voor een tu berculeus gezwel in de hersenen. 2. Het staat vrijwel vast dat Jean ne d'Arc ten tijde van het pro ces dat tot haar verbranding voerde, leed aan een bepaalde nieraandoening, een complicatie die zich gewoonlijk voordoet bij bestand zijn. 3. De beulen van Rouaan hebben verklaard dat bepaalde delen van het lichaam van Jeanne d'Arc niet verbrand zijn. Bij tu berculose, die veroorzaakt is door het drinken van besmette melk, vormen zich kalkresten in de ingewanden, die tegen vuur stand zijn. 4. Jeanne d'Arc heeft destijds zelf voor de rechtbank verklaard, dat zij in elk geval spoedig zou sterven, ook al zou zij niet ver oordeeld worden. ■r>~nr,rlt>n mededeling C 1 T R O N 2 cv de volwaseen auto voor vier volwassenen Ca3 CO 00 s De voorzitter van de raadge vende vergadering van de Raad van Europa, Fernand Dehousse, heeft woensdag te Straatsburg, in tegenwoordigheid van tweehonderd vertegenwoordigers van vijftien landen en afvaardigingen van Fin land, Zwitserland en Zuid-Slavië, de Europa-prijs van 1958 uitge reikt aan de burgemeesters van Wenen en Den Haag, Franz Jonas en mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Geref. Kerk Zierikzee: 8.30 en 2 30 uur ds. Tie- mersma (H.A.) (in Chr. Ger. kerk). Haamstede: 10 en 3 uur ds. Meijer. Renesse: 7 uur ds. Wielemaker. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. R. Bakker, legerpred. te Doorn. Zonnemaire: 10 uur lees- dienst, 7 uur ds. Meijer. Nieuwer kerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oos- terland: 10 en 2.30 uur ds. J. C. Streefkerk te Veere. Anna Jacoba- polder: 10 en 2.30 uur kand. Na- wijn. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur ds. v. d. Klis, 6 uur ds. I. v. d. Knijff, em.-pred. te Den Helder. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Knijff, 6 uur ds. v. d. Klis. Haamstede: 10 uur Ieesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Nieuwerkerk: 10 uur Ieesdienst, 3 uur ds. v. d. Knijff. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 3 uur Ieesdienst. Haamstede: 10 uur Ieesdienst, 2.30 uur dhr. Blok, theol. stud, te Rot terdam. Oosterland: 10 en 6 uur dhr. Blok, 2 uur Ieesdienst. St. Phi lipsland: 10, 2.30 en 6 uur Iees dienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur Ieesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur Ieesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur Iees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: "9.30, 2 en 6 uur Iees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur Iees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur Ieesdienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst. 12 uur ieuedsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Katholieke godsdienstoefeningen Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Burgh: 8 en 9.30 uur Heilige Mis (garage hotel ,,'t Wapen van Burgh"). Financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten 's-GRAVENHAGE, 30-10. De mi- nister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Tweede Kamer mede gedeeld, dat thans zeer spoedig het wetsontwerp betreffende de toe komstige financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten aan de ministerraad kan worden voorge legd. Het ontwerp zal nog dit jaar of het begin van het volgende jaar bii de Kamer kunnen worden in gediend. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Voor 1001 plaitwerkjes SeêUctope kleefband kfeefband Seêêctaj.ie bij uw kantoorboekhandelaar FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR Intussen droegen zij samen de koffers naar het huis „Ik had he lemaal geen idee dat ik jou hier zou aantreffen", babbelde de freule verder „Ik wist niet bet'er of het zou wel weer tobben zijn wat de hulp betreft. Maar ehje stu deerde toch? Ik meen eens gehoord te hebben dat je een echte bolle boos bent. Is de studie je te zwaar gevallen?" Joke keek haar ernstig aan. „De studie viel wel mee, maar het werd door bijzondere omstandigheden te kostbaar voor ons". „Heb je dan niet om een studie beurs gevraagd?" „Jawel, maar ook de bijkomende kosten zoals het reizen naar de stad of het verblijf daar, werden te veel". „Jammer dat je ouders deze niet tevoren berekend hebben", zei de freule, niet in het minst vermoe dend dat haar broer de schuld droeg van hun veranderde levens omstandigheden. Joke beet op haar lip. Je kon moeilijk gaan uitleggen dat een on rechtvaardige daad van een pacht heer niet vooruit berekend kon worden. „Ik zal mijnheer voor U roepen", zei ze vlug. „Nee, wacht, ik wil hem zelf ver rassen". Joke zag haar wegsnellen. Te laat bedacht zij dat ook Yvonne de Laville in dezelfde kamer kon zijn als Sternhout. Terecht meende Jo ke dat de ontmoeting tussen de freule en Yvonne wel eens erg koel zou zijn Zij had dit goed gezien Yvonne had de auto ook gehoord. Onmid dellijk had ze begrepen dat dit het verwachte bezoek was. Tersluiks had ze een blik op Sternhout ge worpen. Deze was in zijn lectuur verdiept Ze besloot niets te zeg gen. Gejaagd liep ze de kamer op en neer. Nerveus schikte ze de stoelkussens of een kleedje. „Doe me een plezier, en hou je gemak", verzocht hij knorrig. De deur ging open. „Dag Rich", klonk het hartelijk. Zijn zuster was de enige die hij de afkorting van zijn naam toe stond. „Hoe gaatop dat moment zag ze Yvonne. Ze stond perplex, werd heel bleek en gaf in de rich ting van Yvonne alleen maar een koel knikje Daarna hleef ze in een afwachtende houding staan Yvonne gaf een korte groet te rug, waarna een spannende stilte viel. De freule blikte met onzekere oogopslag naar haar broer. Ze vond de situatie allerminst prettig. In haar hart voelde ze geen verach ting voor Yvonne Ze wist dat zui vere genegenheid haar in deze toe stand had gebracht. De houding van haar broer vond ze veel meer misplaatst. Niemand zei het eerste ogenblik een woord. Yvonne maakte geen aanstalten om de kamer le verla ten. Sternhout stond op om zijn zuster te begroeten. Met zachte stem zei de freule verwijtend: „ik wist niet dat je be zoek had, ik zal wel weer weg gaan". „Niets daarvan", zei Sternhout op de scherpe toon, waarvoor Yvonne zo'n ontzag had. Hij draai de zich om naar Yvonne en terwijl zijn ogen in de hare priemden, commandeerde hij bars: „je kunt gaan, Yvonne". De woorden vielen als zweepsla gen Eerst wilde Yvonne nog iets zeggen, maar er kwam een mist voor haar ogen Toch hield ze het hoofd hoog opgeheven toen ze de kamer verliet. „Hoe kun je in hemelsnaam zo smakeloos zijn om Yvonne hier te halen", barstte Lydia los. „Je hebt totaal geen principes meer, je zakt steeds meer af'. In haar boosheid spaarde ze hem niet Groie ve. ontwaardiging stond in haar mooie ogen te lezen. De be groeting was er wel door in het ge drang gekomen. Het viel van weerskanten koeler uit dan in do bedoeling had gelegen. „Wat moet er nu gebeuren?" ging ze verder. „Je kunt haar niet wegsturen als een hond; dan ga ik liever. Ik denk er niet aan om op deze manier met haar onder één dak te wonen". „Zij heeft haar kamers in een der bijgebouwen". „Afschuwelijk", zei Lydia. „Had jaren geleden mijn raad opgevolgd en was met Yvonne getrouwd, toen ze nog een onbesproken meisje was dan was je een behoorlijke huis vader geworden, met allicht nog ambitie voor de een of andere loopbaan Hoevelen van je gelijken hebben niet een schitterende loop baan in de politiek of iets derge lijks". „Mij dunkt, ik heb de laatste tijd zaken genoeg aan mijn hoofd, za ken waarmee zelfs zeer veel geld te verdienen i9". „Geld, altijd maar geld. Leg Je er ook eer mee in?" „Later zullen we dat bespreken", ontweek hij haar vraag. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5