latilTt In blij'verwachting Omdat het vrijdag is A spoelen we allemaal de melkfles om! Chr. UX.O. te Zierikzee herdenkt het vijf en twintig jarig bestaan BURGII/HAAMSTEDE Ingezonden mededeling Hoofdleidster mej. A. de Vletter nam afscheid van de kleuterschool Hartelijke afscheidswoorden en geschenken HAAMSTEDE, 30-10. In aanwe zigheid van de burgemeesters van Haamstede en Burgh, jhr. R. J. H. Q. Rüell en jhr. A. van Citters, de adviescommissie, de oudercommis sie en enige genodigden, nam de hoofdleidster van de kleuterschool, mej. A. de Vletter, wegens aan staand huwelijk afscheid. Allereerst werden de kinderen, ook die bij mej. De Vletter de eer ste bedeesde voetjes in de school zetten, door haar getracteerd, vertoonde burgemeester Röell enige geestige films. Namens de commis sie van advies voerde het woord jhr. v. Citters, die de dag (23 nov. 1955) memoreerde dat hij voor de eerste maal kennis maakte met mej. De Vletter. De commissie was erg dankbaar voor het vele goede werk dat door haar was verricht. Het was zelfs zo goed, dat genoemde commissie niet eenmaal hoefde te vergaderen om haar van advies te dienen. Dit alles pleit wel voor de goede sfeer die er altijd heerste. Spreker wenste haar in de toekomst het allerbeste toe. Ook dankte jhr. v. Citters de gemeente Haamstede voor de goede zorgen aan de kleu terschool besteed. Namens de oudercommissie sprak mevr. Lysen-Beerends de schei dende leidster woorden van dank en erkenning toe. In tegenstelling met vroeger, brengt de moderne psychologie het huidige kleuteron- Ingezondcn mededeling schuimrubber- matras IN MEMORUM P. M. PANNY ZIERIKZEE, 31-10. Met het ver scheiden van de heer P. M. Pannv - wiens overlijden wij in het vorige nummer publiceerden - is een fi guur heengegaan, die een grote be kendheid genoot. In zijn leven heeft de heer Panny zich op vele terrei nen van het openbare leven be wogen. Hij was lid van de ge meenteraad in de periode 1916-1937. waarvan de laatste vijf jaar als wethouder. Gedurende zijn wet houderschap bekleedde hij circa drie jaar het ambt van loco-burge meester. In het tijdvak van 1937- 1943 was hij gemeentebouwmeester en werd na de bevrijding benoemd tot plaatsvervangend directeur van de Centrale Dienst „Noord-Zee land". Tot 1 januari 1947 was hij tijdelijk hoofdopzichter van ge meentewerken. Ook bekleedde hii enige tijd het voorzitterschap van de woonruimtecommissie. De heer Panny heeft zich ook veelvuldig op kerkelijk terrein doen gelden. Sedert 1916 was hij diaken van de Ned. Hervormde Gemeente tot 1944. Vanaf 1924 tot 1945 be heerde hij het secretariaat van de diakonie, bekleedde de functie van president-diaken en was kerkvoogd sedert 1925. Na het overlijden van de heer W. Merle was hij verschil lende jaren president-kerkvoogd Vanaf de oprichting beheerde hr het secretariaat van de Ned. Her vormde Stichting „Ons Huis". De heer Panny was verder sedert 1933 Hoofdingeland van het Water schap „Schouwen" voor de ge bouwde eigendom, mede-oprichter van de Scheldebank N.V. (1917) en was nog altijd commissaris van deze bankinstelling. Sedert 1916 was hij voorzitter van de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Zierik zee. Vanaf de oprchting was hij bestuurslid - en later voorzitter - van de Weegbrug „Ons Belang" te Zierikzee en oprichter van de Cen trale Velling van Schouwen-Dui- veland en St. Philipsland (thans onderdeel van de Coöp. Veilings vereniging Z.H.E.). Later werd hij benoemd tot erelid van deze vei ling. Van 1915-1932 was de over ledene voorzitter-directeur van de brandweer te Zierikzee. De heer Panny was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. In zijn verschillende hoedanig heden heeft de heer Panny zich doen gelden als een nuchter be- stuurs- en verenigingsman, die hel derheid van oordeel paarde aan een goed financieel inzicht. Hij was een typisch vertegenwoordiger van de oude generatie, die zich grote verdiensten voor Zierikzee heeft verworven. derwijs in hoog aanzien, aldus spreekster. Tevens maakte zij van de gelegenheid gebruik om de nieuwe kleuterleidster, mej. M. A. Stouten uit Zierikzee, woorden van welkom toe te roepen. Goede samenwerking De burgemeester van Haamstede, jhr. Röell, wees op de prettige sa menwerking die er altijd geheerst heeft tussen mej. De Vletter en het gemeentebestuur. Bijzondere waar dering had spreker voor de wijze waarop zij de kinderen wist bezig te houden, getuige de stilte waar mee de kleuters de toespraken aan hoorden. Ook hij wenste haar in de toekomst het allerbeste. Zichtbaar ontroerd nam hierop mej. Keet jé v. d. Have, de onmis bare hulp bij de kleuterschool, af scheid, onder aanbieding van een zeer bruikbaar aandenken. In hartelijk gekozen woorden dankte daarop mej. De Vletter voor de vele goede wensen en de vele geschenken die ze mocht ontvan gen, waaronder zich bevond het cadeau van de kinderen: „Ge kwelde grond", het rampboek van Schouwen-Duiveland. rnr-»Tnnii(>n mededeling Zo heet dit toelichtend en gerust stellend Doktersboek.dat gratis is ingesloten bij een Babyderm Set.woarin alles voor vorstelijke venorging von Baby's tere huidje. PSEUDO-CHIRURG WENEN, 31-10. Het Oosten- rijkse blad „Neues Oster- reich" zegt uit Hongarije te hebben vernomen, dat daar onlangs een 30-jarige slo tenmaker is aangehouden, die zes jaar lang en met succes als chirurg was op getreden. Er kwam een ein de aan zijn loopbaan toen hij een patiënt zou behandelen die vroeger - als slotenma ker - met hem bleek te hebben gewerkt. De straf was slechts anderhalf jaar gevangenisstraf. Als ver zachtende omstandigheid had de rechter laten gelden, dat de slotenmaker het uit liefde voor de wetenschap had gedaan. NOORPGOUWE Nieuwe toegang naar kerkgebouw Terwijl voor korte tijd de stel lingen rond de Hervormde kerk zijn verwijderd, en het plein rond om de kerk een flinke „schoon maakbeurt" heeft ondergaan, en het ook voor het publiek weer mo gelijk is de tijd van de dorpsklok af te lezen, is men dezer dagen be gonnen met het leggen van een nieuwe toegang tot het in een ver stadium van restauratie verkerende kerkgebouw. Door de restauratie heeft de kerk een fraaie aanblik gekregen, hetgeen aan de gehele dorpskern ten goede komt. Door we toegang is het noodzakelijk geworden het verkeer te leiden door de ring van het dorp Noord- gouwe (waarvoor eenrichtingsver keer gold) omdat juist de werk- iaamheden de doorgang in de nieuwe passage via de straat langs de pastorie zeer belemmeren. Omdat het nu vla de ring om gelegde verkeer bij deze tijdelijke situatie weer onnodig hinder on dervindt van in de ring geparkeer de auto's e.d., is het wenselijk, dat auto's aldaar zo min mogelijk standplaats innemen. -4- M*ar gekheid nu lerzij.. een tchoné melkfles hóórt ér-bijI ZILVEREN SCHOOLJUBILEUM Uit klein begin groeide prominente school ZIERIKZEE, 31-10. Feitelijk al een hele week is de Chr. ulo-school te Zierikzee in feeststemming. Dit in verband met de viering van het 25-jarig bestaan. Z\jn hoogtepunt vindt deze viering met een offici ële bijeenkomst, die heden (vrij dag) avond zal worden gehouden in het Ned. Hervormd Verenigings gebouw. Dan zal de historie van de school, gedurende een kwart eeuw, zonder twijfel uit de doeken worden gedaan en krijgen de spie kers gelegenheid hun „zegje" te doen. En daar is alle aanleiding toe, want de eerste kwart eeuw was er één van een gestadige groei. Het „groeien en bloeien" misschien bij de opening van de school in 1933 als wensdroom ge uit, is uitgekomen, want de Chr. ulo-school neemt een prominente plaats in naast en onder de stede lijke onderwijsinstituten. In het begin van de dertiger ja ren deed de behoefte aan christe lijk u.l.o -onderwijs zich gevoelen en degenen van de verschillende christelijke groeperingen die toen een stijgende behoefte in de toe komst verwachtten, hebben juist gezien. De school startte - na een periode van voorbereiding - op 1 september 1933 met een aantal van 40 leerlingen. Inmiddels is het leer lingental gegroeid tot 200. Tot hoofd werd benoemd het toenma lige hoofd van de Chr. Nat. school de heer U. Gorter, die gedurende enkele jaren deze funktie bekleed de en daarna werd opgevolgd door de heer J. C. Spaans, een onder wijsman in optima forma, die zich zeer beijverd heeft de school tot bloei te brengen. Mede gelet ook op de eindexamenresultaten geduren de de afgelopen 25 jaar, is hij daar zonder twijfel in geslaagd. De school werd gevestigd in het ge bouw van de vroegere kweekschool aan het Kerkplein. Zonder te zeg gen dat het al die jaren behelpen is geweest, moet toch wel opge merkt worden, dat genoemd ge bouw thans zeker niet meer vol doet aan de eisen, die men aan een moderne school mag stellen. Deze onvolkomenheden zullen echter Ingezonden mededeling TOTHEEK :rs), logist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Mcenk's Poeder^dBfcn hoofdpijn, kies pijn. hoest, grj^p, Barrhee, influenza, rheumatiek, koorts flpcid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jrecders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. Koortsigneidbij gevat teki £rk|ijgbaar ctBTs \*C6MbKfeRi%abr5ook in KERKRADE. Plotseling overste ken van de drukke St. Pietersstraat te Kerkrade heeft de 71-jarige we duwe van Coorens uit Kerkrade het leven gekost. De vrouw werd door een bromfiets gegrepen en was vrijwel op slag dood. Het stof felijk overschot is per politie-am- bulance naar een ziekenhuis te Kerkrade overgebracht. - TONEEL EN FILM Populaire zanger Pat Boone te horen in film „April Love" „Storm over de N\J1" te Haamstede Met het weekeinde brengt de Concertzaal een nieuwe film met de populaire zanger Pat Boone - April Love" waarin het uiter aard meer gaat om de vokale pres tatie van de held, dan om het ver haal. Dit verhaal behandelt dan de avonturen van een eenzame jongen op een boerderij, die door een ge lukje met do paardensport in con tact komt en dat is dan zoveel als 3en hefboom, die hem uit de apa thie moet verlossen. Ter afwisse ling wordt het paard verwisseld met een race-auto, maar de oude liefde roest hier in geen enkel op zicht en dan gaat het regelrecht af op een werkelijk grote paarden race, die de held weet te winnen en hem van een (lastig) feitje uit het verleden verlost. Hoe? Het zou niet aardig zijn dit nu al te ver tellen. In Cinemascope draait dan ver der de Western: „De verlaten Wig wam" met Robert Wagner, John Lund én talrijke andere sterren, die het ditmaal weer eens erg met de Indianen te kwaad krijgen. Er zal een verdrag ondertekend wor den tussen blanken en roodhuiden, maar een enkel onvoorzichtigheidje s voldoende om een uitgebreid ge vecht op te leveren. Natuurlijk breken de blanken het verzet en de overwinnaars gaan een nieuwe toe komst tegemoet. Hoe het met de Indianen is afgelopen weten we al. Afrikaanse avonturenfilm In hotel Bom gaat de belangwek kende film: „Stoim over de Nijl" met sterren als Anthony Steel, Lau rence Harvey e.d. Bij het vervaar digen van dit filmwerk hebben de operateurs de lenzen gericht op het Afrikaanse binnenland in en om Kartoem, waar de storm over de Nijl gaat. De film speelt in 1Ö00; Een al te zachtaardige militair neemt ontslag als het te heet dreigt te worden voor een opdracht van zijn regiment in Afrika Zijn vrien den denken dat hij een laiaard is, maar hij bewijst het tegendeel. Hij wil zich toch nog bij zijn regiment voegen, komt terecht temidden van vijandelijke stammen en is or ge tuige van dat zijn regiment in de pan wordt gehakt. Hij krijgt zelfs de kans zijn gevangen genomen vrienden te bevrijden en zijn een mans-raid opent de weg voor het optreden van generaal Kitchener. De lafaard bleek een held. binnen afzienbare tijd tot het ver leden behoren, want er wordt in het „Malta"-complex een nieuwe Chr U.L.O.-school gebouwd, teza men met een school voor het open baar U.L O.-onderwijs. Gevarieerd programma Vanavond vindt dus de officiële viering van het jubileum plaats Een schoolrevue zal worden opge voerd, die hoogte- en dieptepunten van het schoolleven in beeld brengt De avond zal vedder worden ge vuld met muziek, zang en dekla- matie. De medewerking is ver zocht van mevr. M. Ochtman-Moei- lijker, die enkele klassieke piano- werken ten gehore zal brengen. De herdenking vormt de voortzetting van een pittige middag, die de schooljeugd dinsdag jl. verzorgde tijdens een massale bijeenkomst in de „Nieuwe Graanbeurs", waarbij ook de ouders tegenwoordig waren. Op deze bijeenkomst werd o.m een woord van gelukwens gesproken door de inspekteur van het l.o. mr. L. G. Wolf. Ingezonden mededeling Blus Brandend Maagzuur met een of twee Rennies! In een handomdraai bent U van die schrijnende pijn verlost. Ren nies zijn smakelijk, makkelijk in te nemen - gewoon laten smelten op de tong - Geen wonder dat die legioenen van zuurbrandlijders zweren bij Rennies, het ongeëve naarde, meestgebruikte maagtablet over de gehele wereld Ja - Rennies zijn een prachtmiddel en boven dien hygiënisch en gemakkelijk verpakt om in Uw zak of handtas mee te nemen. Belg verdacht van moord op twee vrouwen BREDA, 30-10. De officier van justitie, hoofd van het parket van het arrondissement Breda, mr. R. H. F. H. M. Grasso, ls bezig met een verhoor van de 37-jarige Louis Maas uit Essen (België), die in het begin van deze zomer op de Kalmt- houtse heide de 22-jarige Marie van Steensel vermoordde. Er zijn namelijk aanwijzingen, dat deze man ook de dader zou kunnen zijn van de moord, die op 23 maart 1955 gepleegd is op mej. Corry Theeu- wes, een verpleegster uit Rijen. Haar stoffelijk overschot werd die dag gevonden langs de Lovense Ka naaldijk bij Tilburg, maar het on derzoek naar de dader heeft tot nu toe niet tot resultaat geleld. Aanleiding om de Belg te ver horen zou zijn de omstandigheid, dat bij het stoffelijk overschot van mej. Theeuwes destijds sporen van bromfietsbanden werden gevonden, die passen bij het profiel van de banden van de bromfiets, die in het bezit van de Belg was. De Belg werkte destijds ook in Tilburg en heeft deze stad verlaten, kort na dat de moord op mej. Theeuwes werd ontdekt. Het verhoor wordt gehouden in een legertent op de Nederlands- Belgische grens. Op de algemene begraafplaats" Crooswijk te Rotterdam is begra ven het stoffelijk overschot van de Ln de nacht van zondag op maan dag te Utrecht overleden" prof. dr. F C. Gerretson, oud-hoogleraar in de koloniale en constitutionele ge schiedenis aan de rijksuniversiteit te Utrecht en tevens bekend als de dichter Geerten Gossaert. Ingezonden mededeling NOBELPRIJZEN VOOR GENEESKUNDE Het Karolinska-instituut te Stock holm, dat de jury vormt voor de toekenning van de Nobel-prijs voor geneeskunde, heeft de prijs voor 1958 toegekend aan de drie Ameri kaanse biologen George Beadle, Edward Tatum en Joshua Leder- berg, wegens hun werk op het ge bied van genen en chromosomen. De geleerden hebben zich onder meer bezig gehouden met de in vloed van erfelijkheidsfactoren op bacteriën. De prijs bedraagt ongeveer 161 duizend gulden. Benzineprijzen iets omlaag 's-GRAVENHAGE, 31-10. Als ge- volg van de recente prijsdaling op de wereldmarkt zullen met ingang van zaterdag 1 november a.s. de benzineprijzen worden verlaagd. Gewone benzine wordt 0,6 cent per liter en super-benzine 0,1 cent per liter goedkoper. De geringer verla ging van de prijs van super-ben zine houdt verband met een gelijk tijdige aanpassing van de kwaliteit van dit produkt aan de steeds ho gere eisen, welke hieraan door de ontwikkeling van de motortechniek worden gesteld. K.N.L.C. vergadert in Utrecht .UTRECHT. 31-10 Prof. dr. J. Tin- bergen, hoogleraar aan de Neder landse Economische Hogeschool te Rotterdam, zal op de jaarlijkse al gemene vergadering van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Comité, woensdag 26 november in „Esplanade" te Utrecht, spreken over „De positie van de Europese landbouw in de wereldeconomie". Prof. Tinbergen houdt deze lezing tijdens de middagvergadering, die te 14.30 uur door ir. C. S Knott- nerus, voorzitter van het K N.L.C., met een rede geopend zal worden. Tweede Keukenhof AMSTERDAM, 30-10. Ame rika krijgt zijn eigen Keu kenhof. Onder leiding van Nederlanders zal in de 8000 ha. grote „Sterling Forest Gardens", vijftig kilometer ten noorden van New York, een stuk grond worden her schapen in een grote bloe mentuin. De schepper van de Keukenhof in Lisse, de heer Willem de Lee, en de tuin- architekt de heer Carl van Empelen Jr. uit Heemstede, zullen de aanleg verzorgen. Ongeveer 200 Nederlandse bloembollenhandelaren, die btj de export naar de Ver enigde Staten zijn betrok ken, leveren de produkten voor dit nieuwe park. Verwachting tot zaterdagavond. Opklaringen In het oosten van het land aan vankelijk nog wat regen, overigens opklaringen met slechts een enkele verspreid voorkomende bui; koude nacht met hier en daar mist; mor gen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere; zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. 1 nov. Zon op 7.33, onder 17.13. Maan op 20.45, onder 11.46. 2 nov. Zon op 7.35, onder 17.11. Maan op 21.44, onder 12.29. 3 nov. Zon op 7.37; onder 17.10. Maan op 22.48, onder 13.07. Laatste kwartier: 4 nov. te 15.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 1 nov. 2 nov. 3 nov. 5.38 v.m. 6.06 v.m. 6.40 v.m. 17.52 n.m. 18.27 n.m. 19.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 nov. 5.18 v.m. 17.27 n.m. 2 nov. 5.51 v.m, 18.05 n.m. 3 nov. 6.29. v.nj. 18.48 n.m. Doodtij: 6 en 20 nov. Springtij: 13 en 28 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-10. Vrijdagochtend naderde vanuit het westen een oud oceaanfront dat vergezeld gaat van een 200 km. brede regenzone. Dit front zal in de avond het grootste deel van Nederland gepasseerd zijn. Daarna stroomt met weste lijke winden tamelijk droge lucht binnen, waarin flinke opklaringen voorkomen. In deze lucht daalden de temperaturen in Engeland op enkele plaatsen tot bij het vries punt. Morgen wordt het weer bij ons bepaald door een rug van hoge luchtdruk met overdag zonnige perioden die tijdelijk worden afge wisseld door enkele van de Noord zee binnendrijvende buien. Na een koude nacht zullen de temperatu ren tot iets hogere waarden oplo pen dan vandaag. Ingezonden mededeling café-restaurant M0NDRAG0N zierikzee Voor uw lunch, koffietafel diner West-Duitsland heeft zeven mil joen mark beloofd voor het pro gram van de V.N. voor technische hulp aan onderontwikkelde gebie den en voor het fonds voor econo mische projecten. De Bondsrepu bliek is geen lid van de V.N., maar neemt aan sommige werkzaamhe den deel. „Doosje" - Carrière - Spulletjes - Wijziging - Ijskoud en Wijs Rest „Ei jun doosje?" Dat is de stereo type vraag, die een Zierlkzeese winkelier wordt gedaan, door klei ne snot jongetjes, die trouwhartig boven de toonbank uitkijken. Ja, lange tijd had de winkelier veel doosjes, maar zelfs aan het geduld van een - bijna onuitputtelijke - winkelier komt eens een eind. Dat trof slecht voor nog zo'n jongetje, dat zijn: „el jun doosje' op de win kelier afvuurde. De winkelier schudde van „vee" en het jongetje droop af. Een kwartier later echter kwam hij terug, met een gezicht dat geen spoor van emotie ver- reid. ,JVIijn moeder wil dit en dat even op zicht hebben", sprak dit jeugdig diplomaatjedat nog een schitterende carrière maken kan, als het hem even meezit. De winkelier keek aandachtig over de toonbank naar het jonge tje, pakte toen de spullen bij el kaar. deed ze in een doosje en het knaapje verdween. Even later ging de telefoon en bleek de moeder van het snotjongetje aan de lijn, die even informeerde: „wat de winke lier nu gedaan ?iad?" „Gewoon in gepakt en meegegeven", zei de ver. kopelijke beroepsman. Maar dat zat niet goed, want moe had hele maal geen opdrachten verstrekt. De spulletjes moesten daarom te rug. Eilandman neemt op voorhand aan, dat na dit zware werk het jongetje de rest van zijn stunt be trekkelijk gemakkelijk heeft kun- neb klarenDe moeilijkheid zal ge weest zijn, dat moe wat uit het evenwicht was, door die al te vreemde zelfstandigheid van zoon lief, maar die hinderpaal heeft hi) kennelijk kunn enovcrwlnncn. Hij heeft en wie met het jongetje mee denkt kan het na voelen - het daarheen willen en weten te leiden, dat hij zelf de spulletjes weer mocht terug bren gen. Edoch, niet gelijk zo ze kwa men vrienden) maar met een be langrijke wijziging. Die wijziging zult u al hebben begrepenl Het jongetje heeft heel netjes de spul len herpakt, maar het doosje heeft hij als voor grote metisen nutteloze emballage, uit het pakketje gepeu terd. Toen ging h(j - slotfase van de aktie - dapper de winkel binnen en sprak zijn: „mun moeder kan 't nie gebruuke". Dat was jammer voor de winkelier, maar het jon getje bleef er ijskoud onder. Hij had zijn adoasje" en heus dat is heel toat waard voor een kin<L Dc winkelier - toch al een wijs man - heeft geglimlacht en die glimlach van hem is ook heel wat waard, want soms kunnen mensen zo ver draaid sikkeneurig kijken, vooral 's morgens in de herfst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2