De Sovjet-Unie weigert kernproeven voor de tijd van een jaar te staken DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 28 OKTOBER 1958 No. 18454 115e Jaargang ZIERÏKZEESCHEMNIEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, iel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Opnieuw teleurstelling in Politieke V.N.-Commissie Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie doen en praten of ze van alles, alles weten, Die hebben van de wetenschap 1 meest povertjes gegeten! 1 DJAKARTA DULDT GEEN OPPOSITIE Masjumi-Ieidcrs onder arrest DJAKARTA, 28-10. In Bandung zijn op last van de centrale mili taire gezaghebber, luitenant-gene raal Nasution, vijf leidende figuren van de Islamietische partij Masju- mi, afdeling west-Java, gearres teerd en naar Djakarta overge bracht. Zij worden beschuldigd van cri- tiek op de plannen van president Soekarno tot invoering van een ge leide democratie. In Djakarta zul len de aangehoudenen door de pro cureur-generaal worden verhoord. Drie maanden geleden had de af deling west-Java van de Masjumi een verklaring uitgegeven, waarin een beroep op de president werd gedaan om weer tot de grondwet- terug te keren en een einde te ma ken aan de burgeroorlog. Voorts werd daarin opgemerkt, dat de be kende „conceptie" van Soekarno de weg zou banen voor een dictatuur en dat sedert met de invoering van* deze conceptie een begin werd ge maakt, een betreurenswaardige toestand is ontstaan. „De periode van Soekarno's conceptie is er een van nationale tragedie", aldus be sloot de verklaring der Masjumi west-Java. Reeds eerder waren in Indonesië drie parlementsleden van de Mas jumi gearresteerd, op beschuldiging van het verlenen van steun aan de opstandelingen. Vreemde troepen blijven voorlopig in Korea WASHINGTON, 27-10. In ant- woord op een Noórdkoreaanse -be kendmaking dat de laatste commu- nistisch-Chinese strijdkrachten, die tegen de V.N.-troepen hebben ge vochten, uit noord-Korea zijn terug getrokken, 4ieeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maandag bekend gemaakt dat Amerika en andere landen, die in Korea vochten, bereid zijp het res tant van hun troepen terug te trek ken zodra de voorwaarden voor een blijvende oplossing van het Koreaanse vraagstuk zijn vervuld. Amerika deed een beroep op com munistisch China het beginsel van vrije verkiezingen onder N.V.-toe- zicht te aanvaarden als eerlijke ba sis voor een politieke oplossing in Korea. Russisch-Indonesische rubbertransactie DJAKARTA, 27-10. - Het pers bureau Antara heeft gemeld, dat Rusland tegen het einde van dit jaar een grote rubbertransactie met Indonesië zal aangaan. Volgens „autoriteiten", aldus het persbureau, zouden met deze trans actie „enige tienduizenden tonnen" gemoeid zijn. Op het ogenblik zijn nog besprekingen over kwaliteit en prijs gaande tussen de Russische handelsmissie in Djakarta en de Indonesische regering. Dit zou volgens Antara de eerste maal zijn dat Rusland rechtstreeks rubber van Indonesië koopt. ONGELUKKEN OP DE WEG ASSEN, 27-10. Dc 69-jarige, ge- huwde landbouwer H. E. uit Or- veltc (Dr.) is vanmorgen, terwijl hij bezig was een varken voor zich uit te drijven, tegen een zware vrachtauto, bestuurd door S. uit Schoonoord gelopen. Hij werd op zij geworpen. Zijn verwondingen waren zo ernstig, dat hij bijna on middellijk overleed. VENLO, 27-10. Te Melick (mid den-Limburg) is de 70-jarige voet ganger W. Kloedt bij het overste ken van de straat door een vracht wagen aangereden en daarbij zo ernstig gewond, dat hij in het zie kenhuis te Roermond waarheen hij was vervoerd, is overleden. WIERINGERWERF. Maandag ochtend is de vijfjarige Egbert Mooy uit Slootdorp, toen hij met zijn autoped de overgang van Rijksweg no. 7 bij de Wierweg overstak, door een personenauto, die uit de richting van de Afsluit dijk kwam, gegrepen en gedood. NEW YORK, 27-10. - Rusland heeft maandag bekendgemaakt dat het weigert om van vrijdag af zijn kernproeven voor een jaar te sta ken, zoals Amerika en Engeland aangekondigd hadden te zullen doen. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Zorin, legde deze verklaring af in de po litieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te New York. „Het standpunt van de weste lijke mogendheden die weigeren onmiddellijk en onvoorwaardelijk hun kernwapenproeven te staken, is voor de Sowjet-Unie reden om voort te gaan met kernproeven. Zij zal dit doen in de verhouding één tot één ten aanzien van het aantal proeven van Amerika en Engeland tezamen, totdat het aantal Rus sische ontploffingen na 31 maart van dit jaar gelijk zal zijn aan het aantal kernexplosies van Engeland en Amerika sedert die datum", al dus Zorin. Eigen standpunt De Russische regering zal net zo handelen indien Amerika en En geland ook in de toekomst een overeenkomst voor algehele sta king van kernproeven blijven dwarsbomen. Maar indien Amerika en Engeland bereid zijn om met Rusland overeen te komen direct en voorgoed de proefnemingen met deze wapens te staken, zal Rusland ogenblikkelijk met de proeven op houden, hoewel de Sowjet-Unie - gelijk bekend - veel minder proef explosies teweegbracht dan Ame rika en Engeland, aldus de Rus sische staatsman. Belgische verklaring Voordien had de Belgische afge vaardigde Nisot verklaard, dat naar de mening van de Belgische rege ring de actie voor het opschorten van kernproeven „langzaam en stap voor stap" moet voortgaan. Hij achtte het ontwapeningsprobleem bijzonder ingewikkeld omdat ook de kwestie van veiligheid er is in begrepen. Verklaring van minister Luns INDONESIË ZOU V.N.-BEHEERSCHAP Beschieting van Quemoy eist slachtoffers TAIPEH, 27-10. Te Taipeh wordt officieel meegedeeld, dat sedert.de hervatting van de beschieting van Quemoy door de Chinese commu nisten 19 burgers op het eiland ge dood zijn en 31 gewond, van wie elf zwaar. Er zijn 333 huizen volledig en 156 gedeeltelijk verwoest. Voortgezette V.S.-hulp aan Zuid-Slavië WASHINGTON, 27-10. President Eisenhower heeft bij het in ont vangst nemen ,op maandag, der ge_ loofsbrieven van de nieuw benoem de Zuidslavische ambassadeur te Washington, verklaard dat de Ver enigde Staten Zuid-Slavië zullen steunen bij zijn streven om „onaf hankelijk en vrij van buitenlandse overheersing" te blijven. Amerika is dan ook bereid zijn economische en technische hulpverlening aan Zuid-Slavië voort te zetten. Ernstig mijnongeluk in de Ver. Staten BISHOP (Virginia), 27-10. In een steenkolenmijn te Bishop heeft zich maandag een ontploffing voorge daan waardoor 22 mijnwerkers van de buitenwereld werden, afgesloten. Later werd bekend gemaakt dat de afgeslotenen allen zijn omgekomen. Tot dusver zijn 17 lijken geborgen. OVER NIEUW-GUINEA AFWIJZEN s-GRAVENHAGE, 27-10. „Het is my ook in New York gebleken, dat Indonesië een beheerschap van de V.N. over Nederlands Micuw-Gui- nea volstrekt afwgst", aldus heeft minister Luns vanmiddag in Den Haag op vragen van journalisten verklaard. Het zou het vraagstuk dan ook hetzelfde laten en slechts leiden tot het hervatten van de debatten over deze kwestie in de Verenigde Na ties, zij het in andere commissies. Ik laat nog daar of gezien de ver houdingen in de V.N. het bereiken van een voldoende meerderheid voor een beheerschap mogelijk is". Minister Luns zeide voorts, dat de Nederlandse regering tegen een beheerschap van de V.N. is, daarbij o.a. wijzende op het regeringspro gram van de regering. In antwoord op vragen over de 's-GRAVENHAGE. Zoals reeds is gemeld zal ter gelegenheid van de driehonderdjarige herdenking van de slag in de Sont, het smal deel 1, bestaande uit Hr. Ms. krui ser „De Zeven Provinciën", Hr. Ms. jager „Gelderland, Hr. Ms. fre gat „Van Zijl" en Hr. Ms. onder zeeboot „Tijgerhaai", op uitnodi ging van de Deense marine van 28 oktober t/m 2 november een be zoek brengen aan Kopenhagen. HILVERSUM. Na een 32-jarige werkzaamheid als eerste concert meester heeft Piet Hartvelt, die met Jacob van der Woude deze functie bij het radio-filharmonisch orkest vervulde, zijn taak als zo danig neergelegd. Op 9 april 1945 bestookte een Britse jacht-bommenwerper van het type „Mosquito" voor de Deense kust een Duitse „U-boot" zo effectief met zijn raketten, dat het vaartuig binnen twee minuten tijd zonk naar een diepte van 50 meter, een ramp waarbij slechts 12 van de 55 opvarenden zich Misten te redden. Dezer dagen heeft men de onderzeeboot gelicht en overgebracht naar een werf in de Noorse havenstad Moss ten oosten van de Oslofjord, waar bij een grondig onderzoek een ware schat voor den dag kwam. De duikboot was nl. in het begin van 1945 uit Singapore vertrokken met in de kiel inplaats van de gewone ballast broodjes tin, en voorraden van de zeldzame metalen molyboenum en wolfram. De meeste torpedo's waren uit de bergruimten in het schip gehaald en vervangen door voorraden levensmiddelen als suiker en conserven en door een ton opium, verpakt in metalen vaten. Het grootste deel van deze voorraden bleek na dertien jaar op de bodem van de zee nog in goede staat te zijn. - De rechterfoto toont de „U-boot", U-843 in het dok. - De linkerfoto toont een lid van het werfpersoneel temidden van de broodjes tin en de voorraad inmiddels in nieuwe houten vaatjes verpakte opium, welke een enorm kapitaal vertegenwoordigt. De Noorse regering heeft zich betreffende de vondst van het opium onmiddellijk in verbinding gesteld met de Wereldgezondheidsorganisatie. houding van het westen jegens In donesië na de Amerikaanse afkeu ring van de anti-Nederlandse maatregelen zeide hij, dat „er enige afstand is tussen een platonische afkeuring en verdere gebeurtenis sen". Hij voegde hier aan toe, dat er echter in het 'westen nog geen practische maatregelen voor eco nomische steun aan Indonesië in overweging zijn en dat Nederland tijdig op de hoogte zal worden ge steld, indien hierin wijziging zou komen. De laatste Amerikaanse soldaten schepen zich in op het troepentrans portschip „Generaal Leroy Eltinge" in de haven van Beiroet in Libanon. De toestand in Libanon is nu alweer van dien aard, dat de aanwezigheid van de Amerikaanse troepen er overbodig is geworden. Keizer Haile Selassi heeft grote afkeer van kolonel Nasser Ongerustheid over bouw Assoean-stuw LONDEN, 28-10. In een gesprek met een correspondent van de „Daily Express" heeft keizer Haile Selassi van Ethiopië uiting gegeven aan zijn ongerustheid en ontevre denheid over de Russische lening van vierhonderd miljoen roebel aan Nasser voor de bouw van een stuw dam bij Assoean. „Men moet niet vergeten", zei hij, „Goudvis" ZWOLLE, 27-10. De 54-jarige chef-monteur G. Helbers te Zwolle heeft in het Zwarte- water bij Hasselt een „goud vis" gevangen. Het was een baars van dertig cm. lang en een half pond zwaar. Toen hij het dier van de haak haalde voelde hij iets hards in het lichaam van de vis. Thuis gekomen maakte H. het beestje schoon en daarbij stiet hij tot zijn grote ver- „dat de bronnen van de blauwe Nijl, waaruit tachtig procent van het Nijlwater vloeit, zich in Ethio pië bevinden. Wij hebben ook onze plannen voor de bouw van stuw dammen en het gebruik van het Nijlwater voor bevloeiing en op wekking van elektriciteit". Het blad schrijft dat de keizer een grote afkeer van kolonel Nas ser heeft. Hij zou hebben afgezien van een bezoek aan de wereldten toonstelling in Brussel, omdat hij dan over Egyptisch gebied zou moeten reizen. Wat Somaliland betreft zei de keizer, dat hij aan geen enkele buitenlandse mogendheid zou toe staan daar politieke invloed uit te oefenen. Herdenking van de Hongaarse opstand Brandende kaars voor het raam 's-GRAVENHAGE, 27-10. Met het oog op het feit, dat het thans twee jaar geleden is, dat 18 000 Hongaren hun leven gaven voor de vrijheid van hun land, heeft de vereniging „Vrij Hongarije", welke de bunde ling van de in ons land verblijven de oud-strijders, ex-politieke ge vangenen en oud-verzetsstrijders beoogt, zich met een oproep ge richt tot het Nederlandse volk. Daarin wordt gevraagd op dinsdag 4 nov. des avonds tussen zeven en acht uur een brandende kaars voor het raam te plaatsen. Het Hongaarse volk en de gehele we reld - zo wordt in de oproep ge zegd zullen dan zien, dat Neder land de Hongaarse helden niet is vergeten. DE PAUSKEUZE Gezondheidstoestand verschillende kardinalen laat te wensen over ROME, 27-10. Ondanks het goede weer en de milde temperatuur die in Rome heersen, is maandag in het Vaticaan de verwarming opge stookt ten behoeve van de een-en- vijftig kardinalen die in de Sbc- tynsc kapel zy'n opgesloten voor de Pauskeuze. Men heeft dit gedaan omdat de gezondheid van verschei- Verkiezing leden Huis van Afgevaardigden OP DINSDAG 4 NOVEMBER TREKKEN DE AMERIKANEN TER STEMBUS WASHINGTON, 27-10. Op dins dag 4 november zullen de Ameri kanen ter stembus gaan voor ver kiezingen van 435 leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, 32 Amerikaanse senatoren, 32 staatsgouverneurs en een groot aantal staats- en plaatseiykc auto riteiten. Alaska, dat binnenkort de 49ste staat wordt, zal op 25 november verkiezingen houden ter goedkeu ring van de staatsgrondwet en ter verkiezing van twee Amerikaanse senatoren en één lid voor het Huis van Afgevaardigden. Ook kiest Alaska een gouverneur. Alle 435 leden van het Huis van Afgevaardigden worden om het jaar voor twee jaar gekozen of her kozen. De leden van de Senaat worden voor een termijn van zes jaar gekozen en om het jaar moet één derde der leden zijn zetel be schikbaar stellen. Elke staat zendt twee senatoren naar de Senaat. In de huidige Senaat hebben 50 democraten en 46 republikeinen zitting. De 32 zetels die ter be schikking komen zijn afkomstig van 20 republikeinen en 12 demo craten. De 64 overblijvende zetels van leden wier termijn nog niet is verstreken, worden ingenomen door 38 democraten en 26 republikeinen. In het Huis van Afgevaardigden hebben thans 232 democraten en 195 republikeinen zitting; acht ze tels zijn door sterfgevallen onbezet. Van de staatsgouverneurs zijn er 29 democraat en 19 republikein. dene kardinalen, wier gemiddelde leeftyd 74 jaar is, te wensen over laat. De oudste kardinaal, de 92-jarige José Maria Caro Rodriguez, aarts bisschop van Santiago in Chili, heeft over de kou in zijn cel ge klaagd. De 84-jarige kardinaal Ca- nali, die als oudste van de twee kardinaal-dekens tot taak heeft de verkiezing van de Paus aan de me nigte op het Sint Pietersplein mee te delen, is bedlegerig. De 68-jarige Chinese kardinaal Thomas Tien is in een ziekenauto naar het Vaticaan gebracht en op een draagbaar naar z'n cel gebracht. Hij heeft twee maanden geleden in Duitsland een auto-ongeluk gehad en is nog niet geheel genezen van de verwondingen die hij toen heeft opgelopen. De 71-jarige Duitse kar dinaal Frings is op de trap van het Duitse college, waar hij verbleef voor hij het conclaaf betrad geval len en loopt nu met zijn rug in het verband. Voorts zou de gezondheidstoe stand van de 84-jarige Belgische kardinaal van Roey „niet z goed" zijn en ook de-gezondheid van de 78-jarige Cubaanse kardi naal Arleaga Y Betancourt zou te wensen overlaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1