(lp Planologische Dienst werkt verder aan Streekplan voor Schouwen-Duiveland H.M. DE KONINGIN BEZOCHT LEGER- TE EMPEL, VUGHT EN GRAVE Europa in de mist LAATSTE NIEUWS STAKING IN ITALIË Nog niet veel schot in Nederlands-Duitse besprekingen Moskou praat niet over Duitse eenheid STAD EN PROVINCIE wAr nor p[ &11T Een sierlijke nieuwe toren beheerst het dorpssilhouet van Ouwerkerk Concept-nota inzake veeemdelingenoerkeer In de verschenen jaarverslagen 1956/1957 van de Provinciale Pla nologische Dienst voor Zeeland, wordt t.a.v. Schouwen-Duiveland opgemerkt, dat de voorbereidende studies om tot een streekplan voor het eiland te komen, met name ten aanzien van de „kop van Schou wen", worden voortgezet. In het kader hiervan kwam een concept-nota inzake het vreemde lingenverkeer in de Westhoek van Schouwen-Duiveland voor verdere bespreking gereed. Deze nota om vat zowel een verhandeling om trent de recreatie in de Westhoek van Schouwen tot heden (diagnose) als een beschouwing omtrent de recreatie in dit gebied tot en na de voltooiing van het Deltaplan (prog nose). De overige voorbereidende streek planwerkzaamheden bepaalden zich tot terreinverkenningen, een inven tarisatie van natuurgebieden en voor de recreatie belangrijke ter reinen, alsmede het in kaart bren gen van de „kop van Schouwen" op schaal 1 10.000, waarbij de ge meentelijke bestemmingsplannen naar de laatst bekende toestand werd overgenomen. Hoog bezoek Troepenonderdelen hielden demonstraties EMPEL. 28-10. H.M. de koningin bezocht vandaag de legeronder delen te Empel, Vught en Grave. Zij arriveerde met haar gevolg om 10.20 uur by het oefenterrein der. genie in Empel. Bü de verkeers- brug Hedel werd zü welkom ge heten door de depotcommandant der genietroepen L. C. Dijkstra. Vervolgens werden aan haar voor gesteld majoor H. P. Beusekamp, hoofd opleidingen en kapitein R. Withaar, adjudant depötcomman- dant. Na te hebben geluisterd naar een korte uiteenzetting over de orga nisatie van het depot genietroepen door luienant kolonel L. C. Dijk stra, sloeg de koningin enige ver richtingen gade van oefenende ge nietroepen bü de Oude Dries. Hierbij werden ondermeer ge demonstreerd het overzetten van een tank op een vlot en het opbla zen van rubbervlotten met een compressor en het verplaatsen van de wal in het water van een pon ton met behulp van een hijskraan. Hierna zag H M. het verrichten van een oefening door enige duikers en kikvorsmannen. Hindernisbaan VUGHT, 28-10. Bij de aankomst in de Lunettenkazerne te Vught werd H.M. de Koningin verwel komd door de kazernecommandant luitenant-kolonel T. A. A. van Eekelen en de kapitein-adjudant B. A. Zohlandt. Na het spelen van het „Wilhel mus" volgde een inspectie van de erecompagnie, die onder comman do stond van de kapitein A. C. M. Teurlinckx. Bij deze erecompagnie waren ingedeeld het tamboerkorps en het fanfarekorps der genie, het vaandel met de vaandelwacht en drie pelotons. De Koningin bezich tigde vervolgens cfe manschappen- keuken en de hindernisbaan waar op een peloton recruten oefende. Verder toonde een peloton hoe on der moeilijke omstandigheden veldversterkingen worden aange legd. „Kees de bok" GRAVE, 28-10. Velen stonden langs de weg van Vught naar Grave om H.M. de Koningin toe te juichen, op de laatste etappe van haar eendaags bezoek aan de drie legeronderdelen Empel, Vught en Grave. Dienstregeling per t.y. UTRECHT, 28-10. De nieu- we luchthaven Brussel-na tionaal, het vroegere Meis broek, heeft als eerste in Europa de televisie in dienst gesteld van de luchtreizigers. Op honderd televisiescher men verschijnen de dienst regelingen van de twintig luchtvaartmaatschappijen, die Brussel aandoen. Vijf camera's zijn op panelen ge richt, die voortdurend wor den bijgewerkt. Zodra de passagiers kunnen instappen, verschijnt een ster achter de plaats van vertrek. Men schat het aantal passagiers, dat in 1958 de nieuwe lucht haven zal aandoen, op 800.000 Wanneer Brussel-nationaal in 1960 geheel voltooid zal zijn, kan deze luchthaven drie miljoen passagiers per jaar verwerken. In vol ornaat stond het tamboer korps 15e bataljon stoottroepen, waarbij tevens was ingedeeld de trots van het tamboerkorps, „Kees de bok". De koningin bezichtigde het lege ringsgebouw 11e intendance com pagnie en de eetzaal voor de man schappen. Hare Majesteit toonde veel interesse voor de nieuwe ge- vechtskleding, waarin enkele mili tairen waren opgesteld. In de eet zaal gaf majoor C. de Ruiter een toelichting op het cafetaria-systeem dat bij het nuttigen van de maaltijd wordt toegepast. Na de lunch bezichtigde de ko ningin de manschappencantine en de onderofficiersmess. Vervolgens woonde Hare Majesteit een excer- citie bij van de compagnie en bezocht zij de bataljonshulppost en de werkplaats van het 112e technische dienst bataljon. Tegen drie uur verliet Hare Ma jesteit de Generaal de Bonskazer ne. LONDEN, 28-10. Boven Parijs, Londen en Brussel hing dinsdag morgen een dichte mist. Binnen komende vliegtuigen konden daar óm niet direkt landen. Het scheepvaartverkeer op de Theems ligt stil. Het Nederlandse vrachtschip „Duivendijk", dat de Theems werd opgesleept, kon men niet onder kontröle houden. Voor het kon worden vastgelegd, voer het tegen een havenhoofd en een schuit, die zonk. Weer zwarte rook ROME, 28-10. Vanochtend steeg weer zwarte rook uit de pijp op de Sixtijnse kapel van het Vaticaan, aangevende dat de kardinalen bij hun eerste stemmingen van van daag nog geen paus hebben geko zen. ROME, 28-10. Het openbaar ver voer in Italië, met uitzondering van het gebied van Milaan, ondervindt grote moeilijkheden vanwege een staking die maandagnacht om 12 üur is begonnen. De staking zal 24 uur duren en is bedoeld als protest tegen het afbreken door de werkgevers van de onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract. Plaatselijke autoriteiten hebben de hulp van het leger ingeroepen om de ont stane situatie het hoofd te kunnen bieden. I „Sint en kind j in het jaar 2000" AMSTERDAM, 24-10. „Sint en kind in het jaar 2000" is ditmaal het motto van de grote jaarlijkse intocht van St. Nicolaas te Am sterdam, die is vastgesteld op 22 november a.s. Eigenlijk is dit motto niet zo zeer van toepassing op de Sint, de sedert eeuwen onverander lijke, die ook dit jaar heel gewoon voet aan wal zal zetten voor de St. Nicolaaskerk en de Prins Hendrik kade en op zijn witte paard een rijtoer door de stad zal maken, dan wel op de kilometers lange stoet van praalwagens, die hem volgen. Deze wagens zullen namelijk het kroost van de tegenwoordige kin deren, of liever het kind van het jaar 2000, in beeld brengen. Hier toe hebben verscheidene grote be drijven fraaie ontwerpen voorbe reid, onder meer van bontgekleur de „pioniers", grote ruimteraketten en vliegende schotels. De Sint zal ditmaal worden geëscorteerd door een speciale erewacht, bestaande uit 24 leden van de In officieel cos- tuum gestoken Zwitserse en Schot se lijfgarde, zoals deze dienst deed in het Staatse leger van Prins Mau- rits. Deze intocht van de - naar men verzekerde - enige, echte en onver valste Sint met de 125 zwarte Pie ten en de ca. 1700 medewerkers aan de stoet, zal per televisie in Ne derland worden uitgezonden. Het initiatief comité Amsterdam, dat thans gelden inzamelt om de oude bisschop een waardige ontvangst te bereiden, hoopt op de aanwezigheid van vele tienduizenden toeschou wers bij deze intocht, zoals dit ook andere jaren het geval was. Nobelprijzen 1958 voor natuur- en scheikunde STOCKHOLM, 28-10. De Zweed- se koninklijke Academie van We tenschappen, die in deze als jury optreedt, heeft de Nobelprijs 1958 voor natuurkunde toegekend aan de Sowjet-Russische geleerden T. H. Tsjerenkof, I. E. Tamm en I. B. Frank. De Nobelprijs 1958 voor scheikunde is toegekend aan de Britse geleerde F. Sanger. Boris Pasternak, de Russische winnaar van de Nobelprijs voor li teratuur, is geschrapt als lid van de Sowjet-bond van schrijvers. Voorts is hem de titel „Sowjet-schrijver" ontnomen, zo meldt het Russische persbureau Tass. Schadevergoedingskwestie ligt moeilijk BONN, 27-10. Dr. Hans Kroll, ambassadeur van West-Duitsland, te Moskou, heeft maandag de West- Duitse minister van buitenlandse zaken von Brentano, verslag uitge bracht van het onderhoud, dat hij onlangs te Moskou heeft gehad mei de Russische minister van bui tenlandse zaken over de kwestie- Duitsland. De Duitse ambassadeur heeft te kennen gegeven, dat Gro- myko hem heeft laten weten, dat de Sowjet-Unie niet bereid is met de bondsrepubliek over de hereniging van Duitsland te praten. 's-GRAVENHAGE, 27-10. „Ik had gehoopt, dat na het overleg met de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, de besprekingen over de hangende vraagstukken tussen beide landen wat sneller en vruchtbaarder zou den zijn verlopen. Ik koester ech ter de hoop, dat hierin spoedig ver andering zal komen". Dit heeft minister Luns vanmid dag in antwoord op vragen van journalisten medegedeeld. Mr. Luns zeide, dat de benoe ming door de regering van de bondsrepubliek van een leider van de Duitse delegatie, niet betekent dat beide landen nieuwe regerings commissarissen voor het gesprek zullen aanwijzen. Het interdeparte mentale overleg zal van Nederland se zijde worden gecoördineerd door de directeur-generaal politieke za ken, dr. Van Houten. Minister Luns bevestigde, dat het vraagstuk van de schadevergoeding aan de nazi-slachtoffers een van de moeilijkste problemen is. Met mi nister Von Brentano is echter over eengekomen, dat aan de oplossing van dit vraagstuk de hoogste prio riteit zal worden verleend. C.B.S. PUBLICEERT UITKOMSTEN VAN VOORLOPIGE OOGSTRAMING s-GRAVENHAGE, 27-10. Blij kens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde uitkomsten van de voorlopige oogst- raming, welke op 10 oktober jl. is gehouden, bedraagt de totale pro- duktie van veldbonen dit jaar 2.520 ton, betgeen 9 pet. minder is dan in 1957. De opbrengst per ha. van de bruine en witte bonen ligt nog 23 pet. boven het toch al hoge cijfer van 1957. Dat de totale produktle niettemin een daling vertoont en wel van 7 pet., nl. tot 7 850 ton is het gevolg van een geringere uit zaai. Door dezelfde oorzaak vermin derde de totale opbrengst van het mosterdzaad met 1/3 tot 238 ton. Bij het kanariezaad daalde de opbrengst per ha. met 12 pet. tot 2.030 kg. Hier vond een dermate sterke inkrimping van het areaal plaats, dat de totale produktie nog slechts 4 pet. bedraagt van die van 1957. Volgens de thans beschikbare ge gevens kan een totale netto-pro- duktie van klei-aardappelen wor den verwacht van 1.343.300 ton, d.i. 50 pet. meer dan in 1957. Ook bij de zand- en veenaardappelen re kent men op een hogere netto-op brengst, welke rond 26.000 ton of 3 pet. boven die van het vorig jaar zal liggen. De totale produktie van de fa brieksaardappelen wordt geraamd op 969 000 ton 8 pet.). Voor zaai-uien, die behalve een hogere hectare-opbrengst 31 pet.) ook een aanzienlijke uitbrei ding van het areaal te zien geven, steeg de totale produktie met rond 1/3, zij bedraagt thans 245.000 ton, een hoeveelheid welke in Neder land tot dusver nog nooit werd be reikt. ZIERIKZEE Cursus Vereniging v. Oud-leerlingen De Vereniging van Oudleerlingen van de Tuinbouwwintercursus or ganiseert een twee-jarige algeme- tuinbouwcursus, waarvan de eerste les zal worden gehouden op maandag 3 november a.s. De bur gemeester der gemeente heeft zich bereid verklaard de cursus met enkele toepasselijke woorden in te leiden. De cursus wordt gehouden de landbouwschool aan de Grachtweg alhier. BURGH De NOVIB-collecte bracht in deze gemeente f 19,50 op. Hartelijk dank aan de drie meisjes: Ria Ren ters, Addy Kik en Lyda v. Nieu- waal, dit dit bedrag bij elkaar col lecteerden. HAAMSTEDE In gebruikneming Chr. Gereformeerde Kerk Wij vernemen dat op 5 november a.s. de nieuw ingerichte Chr. Ger, kerk te Haamstede in gebruik zal worden genomen. NOORDGOUWE De verkoop-aktie van Kinderpostzegels De verkoopaktie voor postzegels en prentbriefkaarten enz., spontaan ter hand genomen door de leerlin gen van de hoogste klassen van de lagere school alhier, heeft als re sultaat geboekt een opbrengst voor kinderzegels en kaarten van f 235, hetgeen per leerling bijna een be drag uitmaakt van f 11,Een woord van dank aan allen die deze verkoop tot een zo mooi succes heb ben weten te brengen, mag niet ontbreken. NIEUWERKERR Reinigingsdienst Duivelend Op donderdag 6 november a.s. zal in het gemeentehuis van Nieu- werkerk een vergadering worden gehouden van de Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Duiveland. ZONNEMAIRE Uitspraak over ziekenhuis Noordgouwe Op de maandagavond, onder voorzitterschap van wnd. burge meester J. L. van Leeuwen, gehou den raadsvergadering is besloten geen adhaesie te betuigen aan het schrijven van de raad van Ouwer- kerk, waarin wordt voorgesteld op nieuw de mogelijkheden te doen onderzoeken het voormalige zieken huis te Noordgouwe in te richten tot tehuis voor invalide ouden van dagen. Diverse bezwaren tav. het gebouw zelf als de moeilijkheden, die zich bij de inrichting en de aan trekking van personeel zouden voordoen, werden naar voren ge bracht. Voor een uitvoeriger ver slag mogen wij verwijzen naar het volgend nummer. Haring in Zeeland BRESKENS, 28-10. Met de komst van de eerste vissersschepen uit Urk is het haringseizoen voor Breskens weer begonnen. De eer ste haring werd daar aangevoerd door de Urker schipper van den Berg; zij bracht 45Vz cent per kilo op Ook uit de andere vissersha vens zullen binnenkort schepen te Breskens aankomen. Vergadering Zierikzeese gemeenteraad op 3 november a.s. Gemeente kan verder beschikken over nood-sportveld Een raadsvergadering is uitge schreven tegen maandag 3 novem ber. In een schrijven aan de raad berichten b. en w. dat ten behoeve van de aanleg van de nieuwe rijks weg een gedeelte van het huidige sportpark „Bannink" dient te wor den afgestaan. Nog geruime tijd overigens zal het duren, voordat het nieuwe stuk in gebruik kan worden genomen. In verband hier mede blijkt de huur van het nood- sportveld aan het Groene Weegje te kunnen worden verlengd Voor gesteld wordt de gemeentebode de heer J. A. Bienefelt te benoemen tot waagmeester. Een tweetal voor. stellen hebben betrekking op de vaststelling der vergoeding voor het vakonderwijs lichamelijke oefe ning en nuttige handwerken der bijzondere scholen voor 1957. Voor gesteld wordt de Destructieveror dening opnieuw vast te stellen. Blijkens onthouden ministeriële goedkeuring is herziening nodig van een tweetal eerder genomen raadsbesluiten inzake de salariëring van het gemeentelijk personeel. Een ander voorstel heeft betrek king op salarismaatregelen t.b.v. de gemeentewerklieden, zulks in. verband met een ministerieel schrijven, waarin het nodig wordt geacht, dat reeds door het Rijk toe gepaste moderne loonmethodieken, ook bij de gemeenten ingang vin den. Tenslotte komt in behandeling een aanbod voor een kasgeldlening ad f 350.000 voor de tijd van drie maanden tegen een rente van 33fs procent. ij- i Verwachting tot woensdagavond: Droog weer Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laag hangende bewolking; weinig wind; ongeveer dezelfde temperaturen. 29 okt. Zon op 7.28, onder 17.19. Maan op 18.28, onder 9.06. 30 okt. Zon op 7.30, onder 17.17. Maan op 19.07, onder 10.04. Laatste kwartier: 4 nov. te 15.19. Hoog wa ters tanden ZIERIKZEE: 29 okt. 4.13 v.m. 16.17 n.m. 30 okt. 4.43 v.m. 16.48 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 okt. 3.42 v.m. 15.54 n.m. 30 okt. 4.14 v.m. 16.26 n.m. Springtij: 29 oktober. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-10. - Hoewel het hogedrukgebied, dat het weer in west-Europa nu reeds bijna veer tien dagen beheerst, langzaam in betekenis afneemt en zich geleide lijk in de richting van de Balkan verplaatst, bleef het toch ook afge lopen 24 uur een zodanige uitge strektheid behouden, dat er "in de algemene weerstoestand vrijwel geen verandering kwam. Op de oceaan trekt een nieuw depressiegebied, in diepte toene mend, over IJsland in noordooste lijke richting. Het koufront hier van dringt nog wat verder in de richting van Ierland en Schotland op, maar de activiteit hiervan neemt momenteel af en het zal nog op zodanige afstand van ons land blijven, dat er ook komende 24 uur vrijwel geen verandering komt in het heersende rustige weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Sinds 1949 zijn er 3 miljoen Duitsers uit oost-Duitsland naar de Bondsrepubliek gevlucht, zo heeft de burgemeester van west-Berlijn, Willy Brandt, in de „General An- zeiger" meegedeeld. EEN BELANGRIJKE AANWINST Krekengebied wordt rekreatief van betekenis (Van onze redakteur) De inwoners van Ouwerkerk en allen die belangstelling hebben voor Duiveland, kunnen zich verheugen over de nieuwe aanwinst van de toren, die zijn fragiel silhouet te kent boven het water van de kreek, die - nu al ten dele als zodanig ge bruikt - straks ten volle is bestemd rekreatiegebied te worden. Met de bouw van de toren kreeg Ouwer kerk zün eigen nieuwe gezicht. Het herstelde dorp is ingenomen met de door ir. F. H. Klokke ontworpen toren, die misschien nog wel eens weemoedige herinneringen wakker roept aan de oude vierkante kolos, die in de oorlog verloren ging, maar die toch dankbaar stemt over het nieuwe dat werd verkregen. Want de nieuwe toren van Ouwerkerk „doet" het byzonder goed. Ze sluit logisch aan in het patroon van het herstelde dorp en voorzien van de oude historische luidklok, zal hü een eigen functie hebben in het dorpsleven. Helemaal klaar is de toren nog niet. Maar het wachten is nog slechts op details. De wijzerborden moeten nog aangebracht worden of men is daarmee doende, maar fei telijk heeft Ouwerkerk toch al be zit genomen van de toren. Het „zicht" op het nieuwe bouwwerk zal aanmerkelijk worden verbeterd wanneer de oude smidse op de Dorpsring is afgebroken. Dan komt nieuwe toren vrijer te staan en *.cu de schoonheid nog meer toe spreken. Van verre is het silhouet van de toren van 'n liefelijke hax*- monie en alle pessimistische ver wachtingen van ,,'t zal wel 'n soort kachelpijp worden", zijn gelukkig niet uitgekomen. Integendeel, una niem is men te Ouwerkerk con tent over de uiteindelijke vorm, die bouwwerk heeft gekregen. het 1 Het oog wil ook wat Het is niet al te geforceerd toren en krekenrekreatiegebied in één adem te noemen. Juist bij de re- kreatie „wil het oog ook wat" en de lijnen van het vernieuwde Ouwer kerk vormen een logische en fraaie markering van de horizon. Zoals bekend heeft Staatsbosbeheer voor de toekomstige rekreatieve functie van het krekengebied alle interesse. Een deel der voor dit gebied be stemde bomen ls al de grond in en systematisch zal de rest van het be- Een nieuwe toren die het dorpssühouet markeert, het bewege lijke water van de kreek met daarop de ivitte zeilen van een jacht. Dit ziende begrijpt Ouwerkerk dat dc rekreatie in de toe komst wat gaat betekenen. (Eigen foto). plantingsplan worden uitgevoerd. De Herverkaveling heeft ook nog „plannetjes". Een studiegroep uit Wageningen komt in november naar Ouwerkerk, om eens te zien of rltkragen langs de boorden van de kreken het zouden doen Esle- tisch gezien zou dit gewenst zijn, daar men dan een vloeiende over gang krijgt tussen land en water. Bovendien is een taludstabilisatie van de kreken noodzakelijk. Het is bij Ouwerkerk nog altijd vlak en de wind uit zee kan het krekenwa ter nog al eens wild maken, met alle nadelige gevolgen voor de oevertaluds. Deze zaak komt dus nog in onderzoek. De gemeente zaj zich t.z.t. wat betreft het rekreatie gebied evenmin onbetuigd laten. De mogelijkheid van fiets- en wan delpaden is niet uitgesloten en zo kan het krekengebied groeien tot een waardevol bezit voor Ouwer kerk niet alleen, maar voor geheel Duiveland en zelfs daar buiten. Rekreatieve functie In bescheiden mate heeft het kre kengebied reeds thans een rekrea tieve funktie. Sportvissers werpen er de hengel uit en de waterbouw kundige van de Vierbannenpolder de heer N. v. d. Linde, heeft in zijn vrije tijd een eigen zeiljachtje ge bouwd, dat het op de kieken won der wel doet. De bolle witte zeilen die zich spannen onder een - vaak dreigende - Duivelandse lucht vor men een stijlvol accentje op hel water van de kreek en samen met het dorpssilhouet begrijpt men thans al: „dit gaat wat worden". Een enkele (Belgische) kampeerder heeft zijn weg naar dc kreken al gevonden en zo groeit hier langza merhand iets wat voor de toekomst voor velen een bron gaat worden van gezonde levensvreugde en ontspanning.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5