1 i Nieuw! j r #0 tp/ Wijlen Goering sierde de borst met Nederlandse diamanten Wat vrijere landbouw in Polen ALGERIJNSE REGERING WIL NIET MET DE GAULLE PRATEN Boekjaar 1957/58 was in veel opzichten gunstig voor Centraal Bureau G.A. Pasternak: „Trots, verbaasd, verlegen" de excellente goud-gele Virginia-shag van Douwe Egberts! ROOKPLUIM UIT SIXTIJNSE KAPEL WERKTE EN BRACHT VERWARRING Monster ontdekt ,HET WAS VAN ONS' Knap speurwerk van Rijksinstituut voor oorlogsdokumentatie AMSTERDAM, 24-10. Hitler's ridderkruis van het ijzeren kruis met eikenloof, zwaarden en bril janten, dat als hoogste beloning van Duitse heldenmoed en verdien ste voor zijn derde rijk tijdens de oorlog aan Duitse militairen placht te worden uitgereikt, heeft het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie te Amsterdam onverwacht veel werk bezorgd. Het is nl. ge bleken, dat vele van de briljanten uit Nederland afkomstig waren. En - naar bekend - wordt met de Duitse Bondsregering nog steeds onderhandeld over schadevergoe ding, die west-Duitsland zal uitke ren aan slachtoffers van de nazi- terreur. Maar om een doeltreffende en rechtvaardige vergoeding mo gelijk te maken moeten er bewijzen van eigendom zijn, alsmede bewij zen, dat de Duitse bezetters de ver dwenen eigendommen hebben ge- Meer dan één miljoen melkkoeien in Nederland 's-GHAVENHAGE. Na zestig ja- ren melkcontrole bij het rundvee is een belangrijke mijlpaal bereikt Uit de jaarlijkse telling van het aantal gecontroleerde koeien bleek, dat voor 1958 dit aantal 1.001.198 bedroeg en dat hiermede voor het eerst het miljoen werd gepasseerd. Dit betekent, dat op dit moment bijna tweederde deel van de Ne derlandse melkveestapel wordt ge controleerd. Nadat in het laatst van de vorige eeuw de eerste melkcontrolevereni- gingen in ons land waren opgericht, heeft de melkcontrole zich geleide lijk uitgebreid tot ongeveer 20 pet. van de Nederlandse melkveestapel. Het heeft lange tijd geleken, dat op dit niveau geen verdere uitbreiding mogelijk was. Nadat echter in 1943 een wijziging in de financiering van de melkcontrole werd aangebracht, is het aantal gecontroleerde koeien sterk gestegen. Na de tweede we reldoorlog is de melkcontrole sterk gestimuleerd door de invoering en de grote uitbreiding van de kunst matige inseminatie bij het rundvee. Kikkerspringconcours 's-GRAVENHAGE, 25 okt. Onder de levende have van de K.L.M. DC-7-C die mor gen van Amsterdam naar Jo hannesburg vertrekt, bevin den zich tevens echte Haag se kikkers. Deze kikkers, die comfortabel in een sigaren kistje, rijkelijk voorzien van gras, reizen, gaan deelnemen aan de „International frog long jumping competition", ofwel het internationaal springconcours voor kikkers, dat binnenkort te Elsburg, gelegen achttien mijl ten zuiden van Johannesburg, zal worden gehouden. Dit is een jaarlijks terugkerend evenement voor Zuid Afrika, dat maar weinig kikkers rijk is, zo die er al zijn. De kik kers komen uit alle delen van de wereld samen om voor de eer van hun respec tievelijke landen te springen. Dit is de eerste maal, dat echte Hollandse kikkers de Nederlandse driekleur te Elsburg zullen verdedigen. De kikkers zijn gevangen door de heer R. W. Boswin kel uit Den Haag. roofd. Voor het vinden van docu menten, waaruit dit kan worden vastgesteld, is het Rijksinstituut een uitermate nuttige instelling gebleken. Opgericht om op weten schappelijk niveau met historische documenten de geschiedenis van de tweede wereldoorlog en met name de bezettingstijd voor het nage slacht bijeen te brengen, blijkt nu, dat naast deze documentaire bete kenis het instituut op maatschap pelijk gebied zowel voor de Neder landse regering als talloze instellin gen en particulieren praktisch nut heeft. Een van de medewerkers van het instituut, de heer A. J. van der Leeuw is juist uit Washington te ruggekeerd, waar hem dank zij de voorspraak van het ministerie van buitenlandse zaken inzage in ette lijke in Duitsland dóór de Ameri kanen in beslag genomen archieven is verleend. In aansluiting aan me dedelingen, die hij nu ruim 2 we ken geleden in Washington deed, vertelde de heer van der Leeuw vanochtend in Amsterdam, dat de diamanten in Nederland deels ge roofd, maar voor een deel ook door de Duitsers werden betaald, zij het dat hier van gedwongen verkoop sprake was. Een aantal van die dia manten werden zelfs gebruikt om het grootkruis van Goering zelf op te sieren. WARSCHAU, 25-10. - Onder de leuze „geduld en vasthoudendheid" heeft de Poolse communistische partij een nieuwe landbouwpolitiek bekendgemaakt, waarbij verplichte leveringen aan de staat worden af geschaft en vervangen door een be lastingstelsel. Het besluit hiertoe is genomen op een plenaire vergadering van het centrale partij comité, dat de vorige week bijeen is geweest. Op deze vergadering is erkend, dat er vooral in de jaren 1951-53 fouten zijn gemaakt. Het comité betreurde weliswaar de ontbinding van vrijwel alle col lectieve boerderijen na de rege ringswisseling in 1956 (toen Go- mulka aan het bewind kwam), dooh het verklaarde nadrukkelijk dat zij deze boerderijen niet met geweld zal herstellen. UTRECHT. Het ooglijdersgast- huis te Utrecht viert 6 november a.s. zijn honderdjarig bestaan. Op de ochtend van die dag zal een krans gelegd worden bij het mo nument van de wereldberoemde Nederlandse fysioloog en stichter van het „Nederlandsch gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders" F. C. Donders op het Janskerkhof. Daarna zullen in het gasthuis Snellenpenningen worden uitgereikt aan een zestal Neder landse geleerden, die zich voor de oogheelkunde bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt. Aanbod opgevat als onvoorwaardelijke overgave CAIRO, 25-10. De „vrije Alge rijnse regering" heeft zaterdag ge neraal De Gaulle's verklaring af gewezen, waarin deze had aange drongen op besprekingen over een staken van het vuren in Algerië. De Algerijnen herhaalden even wel hun eerder aanbod voor be sprekingen om te komen tot „een werkelijke oplossing van het Al gerijnse vraagstuk in zijn geheel". Een dergelijk overleg zou alleen op neutraal grondgebied kunnen wor den gehouden. Volgens de voorlo pige Algerijnse regering kwam het aanbod van de Franse premier neer op een oproep tot een „onvoor waardelijke overgave". De weigering heeft op functiona rissen van De Gaulle's bureau in Landelijke kinderboekenweek ROTTERDAM, 25-10. Jn de bijna geheel met kinderen gevulde Rot terdamse Schouwburg heeft bur gemeester G. E. van Walsum van middag de vierde landelijke kinder boekenweek geopend. Ingezonden mededeling De totale geldomzet steeg tot ruim 385 miljoen gulden AMSTERDAM, 25-10. Het boek jaar 1957/58 is voor de nationale coöperatieve aan- en verkoopver eniging Centraal Bureau". G.A. te Rotterdam, in vrijwel alle opzich ten gunstig geweest. De totale geld omzet steeg tot ruim f 385 miljoen (vorig jaar f 383 miljoen), hetgeen niet is toe te schrijven aan hogere prijzen voor agrarische produkten, doch aan een reële stijging van de goederenomzet. Ook de financiële resultaten wa ren ditmaal-aanzienlijk beter dan in het voorafgaande boekjaar. De reserves konden na aftrek van de vennootschapsbelasting en na de gebruikelijke afschrijvingen met circa f 2 miljoen tot f 21 miljoen worden verhoogd. Gedurende het boekjaar werd voor ongeveer f 1.5 miljoen geïnvesteerd, hoofdzake lijk in reeds bestaande objecten. In de loop van het boekjaar werd de eerste paal geslagen voor „Delta- Chemie", de fabriek voor complexe kunstmeststoffen te Vlaardingen, waarin door het Centraal Bureau en de eerste Nederlandse Coöpe ratieve Kunstmestfabriek (E.N-C. K.) paritair wordt deelgenomen. Gehoopt wordt, dat deze fabriek in het voorjaar van 1960 in bedrijf zal kunnen worden gesteld. Met de voorbereiding van de bouw van een nieuw kantoorgebouw, waar voor thans de Blaak te Rotterdam als definitieve plaats is vastgesteld, werd verder voortgang gemaakt. De behaalde omzet in kunstmest stoffen toont aan, dat de onderne ming haar import- en groothan delspositie op deze markt volledig kon handhaven. Hetzelfde kan ge zegd worden met betrekking tot de insecticides. De omzet in voeder middelen vertoonde een zeer be langrijke stijging, terwijl de be moeiingen met de afzet van bin nenlandse granen sterk in omvang toenamen. Ondanks vaak aanzien lijke prijsverschillen in de loop van het jaar, waren de financiële uit komsten gunstig. Een bevredigend resultaat boekte ook de afdeling zaaizaad en poot- goed. De export van bodemproduk- ten, hoewel sterk wisselend naar de soorten, vertoonde in het alge meen een redelijk beeld. Parijs weinig indruk gemaakt. Er was geen directe officieel commen taar beschikbaar, aangezien de ge neraal voor het weekeinde naar zijn buitenverblijf was vertrokken. Doch zijn medewerkers merkten op dat de politiek van de generaal in zake Algerië niet afhankelijk is van de houding der rebellenleiders die buiten Algerië vertoeven. STOCKHOLM, 25-10. Boris Pas ternak, de Russische schrijver die dit jaar de Nobelprijs voor letter kunde heeft gekregen, heeft in een telegram aan de Zweedse academie zijn dank voor deze onderscheiding uitgesproken. Het telegram van Pasternak was in het Engels ge steld. Het luidde: „Oneindig dank baar getroffen, trots, verbaasd, ver legen", zo heeft de secretaris van de Zweedse academie, dr. Oester- ling, zaterdagmiddag in Stockholm bekendgemaakt. Jan van Hooftprijs uitgereikt ROTTERDAM, 26-10. Mevrouw R. E. van Hooft-Herfkens, moeder van Jan van Hooft, die bij de be vrijding van Nederland de Waal brug wist te behouden, heeft van ochtend te Rotterdam het gouden Jan van Hooftkruis uitgereikt aan de 13-jarige Henk van Someren, verkenner van de Jan van Hooft- groep te Rotterdam. De onderschei ding is door de Nationale Padvin- dersraad ingesteld om er bijzon dere daden van moed van de aan gesloten leden mee te erkennen. Henk van Someren redde op 25 juli jl. de negenjarige Henk Gie- zen uit het water van het Bolwerk. De drenkeling was al vier maal on der water geweest. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De afdeling 's-Gravenhage van de vereniging voor internationale rechtsorde heeft ter gelegenheid van de dag der Verenigde Naties een bijeen komst gehouden in de Ridderzaal. MUSSELKANAAL. De 81-jarige wielrijder H. Niemeijer is bij het oversteken van de weg aangereden door een personenauto en ernstig gewond. Hij is vervoerd naar het academisch ziekenhuis te Gronin gen en daar overleden. LEEUWARDEN. Te Franeker is een ongeval gebeurd dat aan de 33- jarige B. Steensma, aldaar woon achtig, het leven heeft gekost. De heer Steensma reed als voerman van een met twee paarden bespan nen wagen over de Hertog van Sa xenlaan. Door tot nog toe duistere oorzaak sloegen beide paarden op hol, waarna de wagen tegen een' langs de weg staande boom werd geslingerd. De voerman viel op het wegdek, liep daarbij een schedel- basisfractuur op en overleed korte tijd nadien. Het slachtoffer was ge huwd en laat twee jonge kinderen na. 's-GRAVENHAGE. Op een te 's-Gravenhage gehouden persconfe rentie is mededeling gedaan van de oprichting van de vereniging „Vrij Hongarije". Naar de voorzit ter, de heer Istvan de Kunery me dedeelde wil dit een vereniging zijn waarvan alle Hongaren, die voor het communisme hebben moeten vluchten en die hun woonplaats in Nederland hebben, lid kunnen wor den. Boeken en Brochures Nieuw tijdschrift: „Spreekuur thuis" Onder „redaktie van dokters" is een eerste nummer verschenen van een nieuw tijdschrift, getiteld: Spreekuur thuis". Het tijdschrift wil verantwoorde voorlichting ge ven aan leken over medische za ken. Het eerste nummer ziet er uiterst verzorgd uit. Het bevat een schat van artikelen en wetens waardigheden, die in elk gezin te pas komen. Belangrijk is de „Brie venbus", waarin men zijn vragen kwijt kan, die op deskundige wijze worden beantwoord. Praktisch in gesteld is het artikel: „Een wel daad voor oude voeten" en hetzelf de kan gezegd worden van het ar tikel: „Opgroeiende babies". Aparte opstellen zijn gewijd aan de geva ren van stof (in de industrie) en de houding van de mens tegenover de tandarts. Zeer lezenswaardig is een artikel onder het hoofd: „Zenuwen" Alles over huid en haar kan men lezen in de bijdrage „De huid is nader dan de rok". Verdere behan delde onderwerpen zijn: vrouw en sport, kindervoeding, borstvoeding en ijsjes, de blindedarm, de geel zucht en kleine kinderen in de winter en mazelen, alles tezamen een lezenswaardig en nuttig geheel. Ingezonden mededeling in handige plastic tabakszak! De Pausverkiezing Witte rook werd later zwart VATICAANSTAD, 26-10. De een- en-vyf tig kardinalen van de R.K. kerk, die zaterdagnamiddag in con claaf bijeen zijn gekomen, zijn in de vier op zondag gehouden stem mingen nog niet tot de verkiezing van een nieuwe Paus - waarvoor een meerderheid van twee-derde plus één vereist is - gekomen. Wel is tot tweemaal toe, na de twee stemronden van des ochtends en die van des middags, grote ver warring veroorzaakt doordat er, in strijd met de bedoeling, witte rook inplaats van zwarte opsteeg uit de pijp boven het dak van de Sixtijn se kapel toen in het daarbinnen ge plaatste kacheltje de stempapieren werden verbrand. Volgens traditie wordt aan de stembriefjes, wan neer de stemming niet tot resultaat heeft geleid, wat vochtig stro toe gevoegd, waardoor de rook zwart wordt. Er was bericht dat men dit maal, om geen risico te lopen, ook een bepaalde chemische stof mee zou verbranden, omdat het ook in het verleden al is voorgekomen dat de rook, ondanks het toegevoegde stro, niet dadelijk zwart was. Zondagochtend zowel als zon dagmiddag kondigde de Vaticaanse radio, tengevolge van de misleiding door de rook, aanvankelijk aan dat er een nieuwe Paus was gekozen. Ook in de berichtgeving van de perscorrespondenten ontstond be grijpelijkerwijze grote verwarring evenals onder de tienduizenden die buiten het conclaaf op het rook signaal stonden te wachten. Verwachting tot dinsdagavond: Rustig weer Overwegend droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Meest zwakke wind uil zuidelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 28 okt. Zon op 7.26, onder 17.21. Maan op 17.25, onder 7.04. Volle maan: 27 okt. te 16.41. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 okt. 3.41 v.m. 15.46 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 okt. 3.09 v.m. 15.24 n.m. Springtij: 29 oktober. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 27-10. Het centrum van een groot hogedrukgebied, dat het weer in west-Europa nu reeds meer dan tien dagen beheerst, verplaatst zich nu langzaam naar midden- Europa. In het hogedrukgebied komt op vele plaatsen, vooral in de nacht en ochtend, mist voor. Op de oceaan trekken langs de flank van het hogedrukgebied voortdurend storingen via IJsland naar Noorwegen en vervolgens- naar midden-Rusland. De invloed van deze storingen breidt zich, naar mate het hogedrukgebied zich verder in zuidoostelijke richting verplaatst, geleidelijk meer over de Britse eilanden uit, hetgeen tot ge volg zal hebben, dat er in ons land enige wind komt uit zuidelijke rich tingen. DJAKARTA, 25-10. Volgens de dagbladen in Djakarta zou in de Mahakam-rivier, ver in het binnenland van oost-Borneo, een monster zijn waargenomen met de kop van een koe en een slangachtig lichaam. In een bericht uit Samarinda werd gezegd, dat dit monster, dat een lengte zou hebben van 75 meter, al dikwijls is ge zien. Volgens de dorpsbevol king uit het betrokken ge bied, zouden zelfs de Japan ners er tijdens de bezettings jaren niet in zijn geslaagd dit beest met zware wapens te doden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft vrijdag na een bespreking met pre sident Eisenhower over zijn erva ringen in het Verre oosten ver klaard dat de Chinese communisten hun doelstellingen niet zullen be reiken „noch door militaire inspan ning noch door hun bedrieglijke propaganda. FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR Er waren ook momenten dat Joke Sternhout zonder meer trotseerde. Er stond een generator op het dak, die, wanneer deze in werking was, het hele huis van elektrische stroom voorzag. De generator stond echter al jaren stil en Joke klom vanuit een torenkamertje op het dak, om te kijken wat er aan man keerde. Het bleek, dat de hele zaak met een pin was vastgezet en dat de vogels reeds zolang aan die stilstand gewend waren, dat ze het hadden gewaagd om er een nestje te bouwen. Onverrichterzake kwam ze terug. Sternhout had haar bezig gezien en in stilte haar moed en kalmte bewonderd. Toen hij echter hoorde dat een vogelnestje haar er vanaf had gehouden om de generator in werking te stellen, gebood hij haar om het nestje te vernielen. Joke weigerde en zei te willen wachten tot de vogels waren uit gebroed. Na nog een sommatie van hem, zei ze „misschien dat U er iets voor voelt, maar ik doe het niet". Zonder antwoord had Sternhout zich omgedraaid en was weggegaan. Joke had vernomen dat freule Lydia zou komen en verheugde zich daar of). Ze vond de stemming in huis nu lang niet zoals ze het graag zou wensen. De kortaange bonden toon, die zowel de man als de vrouw tegenover elkaar ge bruikten, stond haar niet aan. Zc begreep niet waarom deze mensen in eikaars gezelschap bleven. Joke hoopte dat de freule nog dezelfde vriendelijke dame zou zijn, die zij zich nog van vroeger herinnerde. Er was echter een telegram geko men, dat de aankomst nog enkele dagen vertraagd was. Joke, die met een bezwaard ge moed haar werk op Duinsfort aan vaard had, verwonderde er zich over dat ze betrekkelijk zonder wrok haar werk kon doen. Ze had Frank nog steeds niet op de hoogte gebracht van haar nieu we plichten. Ze kon zich niet voor stellen hoe hij dit zou opnemen. Nu ze hier was kon ze ook beter de gedachten van haar moeder begrij pen. Zou ze werkelijk niet een klein beetje invloed ten goede op de jonkheer kunnen uitoefenen. Al zou hij maar iets begrijpen van het streek-eigen, van de gehechtheid van de mensen aan eigen huis en erf. Heimelijk nam zij zich voor om eens rustig de kans af te wachten tot Sternhout in de juiste stem ming zou zijn. Eigenlijk zou ze hem moeten ha ten. Zijn onrechtvaardigheid tegen over haar ouders, zijn houding be treffende Frank en de minderwaar dige behandeling van Yvonne, wa ren al redenen genoeg. "Was het zijn opmerkelijke eenzaamheid, die on willekeurig haar medelijden op wekte? Nooit zag ze hem in 'n vriend schappelijk gesprek, zelfs niet met die heer, die vele keren op Duins fort verscheen en heel lang met Sternhout confereerde. Als deze weer vertrok in zijn kostbare auto, dan was er niets anders dan een korte, zakelijke handdruk. Joke had het vermoeden, dat de besprekingen iets met het landgoed uitstaande hadden. Hoe graag zij er ook meer van had vernomen, haar aard verzette zich om voor luister vink te spelen. Wel nam zij zich voor, als ze door toevallige omstan digheden iets zou vernemen dat van waarde was ter verdediging van hun rechten, ze er gebruik van zou maken. Onverholen zou ze hem de handschoen toewerpen. Deze en meer krijgshaftige ge dachten gingen door haar kleine hoofd, maar schijnbaar onberoerd deed ze haar werk. Met haar moeder besprak ze in de avonduren wel verschillende pro blemen. „Veel heb je goed aangevoeld en nog meer zul je begrijpen als ik je in het kort iets van vroeger vertel" zei haar moedei'. „Je weet, dat hij al heel jong wees was. Daarna is hij door zijn grootmoeder zo verschrikkelijk ver wend, dat hij op zijn twintigste jaar een heel ongemakkelijk heerschap was. Als hij zijn zin niet kreeg, wat uiteraard niet zo dikwijls ge beurde ,dan barstte hij in dc ver schrikkelijkste dirftbuien los. Het personeel bleef, wegens zijn onbe heerst optreden, niet lang. Hoewel nog erg jong, kwam ik daar als huishoudster. Ik had daar voor een speciale opleiding geno ten. kreeg een goed salaris en was vast van plan mij te handhaven. Zijn zusje, die jaren jonger is, was een vrolijk, gezond kind. Zij was de enige, die alles van hem gedaan kon krijgen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2