Montgomery acht V.S. mede verantwoordelijk voor wereldsituatie PEKING kondigt gedeeltelijk bestand af DE ZIERIKZEESCHE COURANT De mijnramp in Canada TWAALF DODEN IN HET WEEKEND-VERKEER De positie van de oost-Duitsers GRIEKENLAND NEEMT NIET DEEL AAN CYPRUS-CONFERENTIE Russen vinden ijzererts in Zuidpoolgebied MAANDAG 27 OKTOBER 1953 No. 18453 115e jaargang ZIGRIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Mao zeer waarschijnlijk gevaarlijker dan Chroesjtsjef LONDEN, 24-10. Veldmaarschalk Montgomery, de voormalige plaats vervangende opperbevelhebber van de Navo in Europa, heeft vrijdag in een lezing te Londen gezegd, dat de V.S. „grotendeels en misschien wel merendeels" verantwoordelijk gesteld moeten worden voor de huidige toestand in de wereld. Volgens Montgomery zou de si tuatie in het midden-oosten er heel anders uitzien „als de V.S. de Su- ez-operatie niet gesaboteerd had den en zich eerder bij het pact van Bagdad hadden aangesloten". De V.S. waren altijd twee jaar achter in hun begrip van Europa. Montgomery zei nog, dat de V.S. een politiek voor de V.N. blijken te hebben en een andere politiek als hun eigen nationale belangen op het spel staan. De V.S. steunden voormalige ko loniale mogendheden in west-Euro_ pa maar streefden naar vernieti ging van hun invloed in Afrika. Als gevolg van de Amerikaanse po litiek was een groot deel van de Nederlandse, Franse en Britse rij ken, die alle een stabiliserende factor in de naoorlogse periode hadden moeten zijn, ineengestort. Montgomery is van oordeel, dat in Europa het gevaar van een to tale oorlog het geringst is, maar in Afrika en Azië het grootst. Dat Mao Tse Toeng van communistisch China gevaarlijker wordt dan Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie acht Montgomery zeer wel moge lijk. Economische ontwikkeling De Sowjet-Unie, aldus Montgo mery, wil het economische stelsel van de vrije wereld ontwrichten, zodat zij haar stelsel als het juiste kan aanwijzen. De slag van de vol gende tien jaar zal van politieke, economische en financiële aard zijn. Montgomery zei niet van mening te zijn, dat het westelijke bondge- noodschap op het winnen van een slag als deze is ingesteld. Het wes ten was sinds 1945 in Azië en Afri ka in het defensief geweest. Het westelijke bondgenootschap was overigens geen echt bondge nootschap omdat de eenheid ont brak. De Navo behoeft naar het oordeel van Montgomery een grondige re organisatie. Op het ogenblik werd er reusachtig veel geld en moeite verspild. Het duurde veel te lang om iets gedaan te krijgen door de „einde loze discussies" die in meer dan 100 commissies werden voortgezet. „HET KINDERBOEK 1957" ROTTERDAM, 25-10. Het kin- derboek „Wiplala" van Annie M. G. Schmidt (uitgave N.V. Arbeiders pers Amsterdam) is door een jury - ingesteld door de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek - aangewezen als „het kinderboek 1957". Dit is vanmiddag bekend gemaakt op de openingsbijeenkomst van de vierde Kinderboekenweek in de Rotter- damsche Schouwburg. „Wiplala" is geschreven in een sierlijk oorspronkelijk Nederlands. De compositie is gaaf. -Zelfs de meest fantastische gebeurtenissen passen in een plan, dat een strikt eigen logica kent" - zo luidt het oordeel van de jury. Het rapport vervolgt: „Het gegeven is origi neel en ligt volkomen binnen de belangstellingssfeer van het kind. Het verhaal is spannend en alle spanningen leiden tot een climax, waarin zij op aanvaardbare wijze worden opgelost. Dat de schrijfster haar lezerskring zoekt in de leef tijdsgroep van 8-98 jaar blijkt uit het feit, dat zij zo nu en dan niet kan nalaten de volwassenen „een knipoogje te geven". Het is een gevoelig verhaal. Geen hoop meer voor 77 mijnwerkers SPRINGHILL, 26-10. Er is niet veel ho©t> meer, dat er nog een aan tal van de 77 mijnwerkers, die sinds donderdagavond opgesloten zitten in een kolenmijn in Nieuw-Schot- land (Canada), kan worden gered, aldus heeft een woordvoerder van de mijn te Springhill gezegd. De mijnwerkers bevinden zich op drie etages in de mijn. Alleen voor degenen die zich op de derde etage bevinden is er nog en beetje hoop, zo werd door de directeur van de mijnbouwmaatschappij, die de rampmijn exploiteert meegedeeld. Het ongeluk is veroorzaakt door een aardverschuiving. Een groep Canadese zakenlieden maakte zondagavond bekend dat ze zal trachten een miljoen dollar bij een te brengen voor een rampen fonds. Men wil daartoe op zondag 2 november een speciale radio- en televisie-uitzending houden en hoopt het geld in één avond bij el kaar te krijgen. Ernstig auto-ongeluk tussen Delft en Overscliie 's-GRAVENHAGE, 26-10. Twaalf mensen hebben in het afgelopen weekeind de gebruikelijke ver keersdrukte bü de wisseling van de week met de dood moeten be kopen. Nadat in Amsterdam zater dagmiddag een 12-jarige jongen en een 62-jarige duopassagiere op een scooter in de drukte bij botsingen het leven hadden verloren, werden gedurende de nacht in diverse plaatsen in ons land ongevallen ge meld, waarbij één of meer mensen als slachtoffers waren gevallen, waardoor de balans van 23.00 uur zondagavond een totaal van twaalf verongelukte mensen te zien gaf. Op Rijksweg no. 13 tussen Delft en Overschie verliet een vracht auto door een defect aan het stuur mechanisme zijn rijbaan, schoot in het tegenliggend verkeer en reed tegen een personenwagen met zes inzittenden op. Uit de wrakken van de twee in brand gevlogen voer tuigen werden vijf doden, (twee mannen, een vrouw en twee kinde ren) gehaald; een zesde persoon, een vrouw, verkeert nog in zorg wekkende toestand. De ravage die bij deze botsing ontstond, veroor zaakte ter plaatse nog twee onge lukken, waarbij geen doden, doch wel twee ernstig gewonden vielen. Erger was dat ongeveer een uur na deze botsing (omstreeks acht uur) in het verkeer dat over de Vrijenbanselaan te Delft was ge leid, een motorrijder uit Pijnacker in tramrails slipte en door een truck met oplegger dodelijk werd overreden. Door onbekend gebleven oorzaak botste een 39-jarige Oorschotse landbouwer met zijn motor tegen een boom op de weg onder Oerle (gemeente Veldhoven) en was na genoeg op slag dood. Zijn echtge note, die als passagiere meereed, werd gewond. Bij Soest raakte een meisje, dat niet in het bezit was van een rij bewijs, met een Volkswagen een verkeersbord, verloor de controle over het stuur en reed op een boom. Zij werd met haar mede-inzittende, een jongeman, uit het voertuig ge slingerd. Beide personen overleef den de botsing niet. Eveneens zaterdagavond botste een Maarnse motorrijder op de Sta tionsweg te Woudenberg legen een auto. Hij werd op slag gedood. Ook bij dit ongeluk bestaat geen duide lijke aanwijzing omtrent de oor zaak. m Kardinaal Edward Moony, de 76-jarige aartsbisschop van Detroit in dc V.S., is zaterdag te Rome overleden, een uur voordat hij aan het conclaaf zou deelnemen voor het kiezen van een nieuwe Paus. BONN, 24-10. De Westduitse Bondskanselier, Adenauer, heeft in een vraaggesprek met de „Schwa- bische Landeszeitung" meegedeeld, dat hij bereid is met de Russische minister-president, Chroesjtsjef, te spreken over het lot van de zeven tien miljoen inwoners van oost- Duitsland. Negatief Russisch commentaar op Nobelprijs MOSKOU, 24-10. „Literatoernaja Gazeta" - het officiële Russische orgaan voor letterkunde - heeft vrijdag de toekenning van de No belprijs voor letterkunde aan de Russische schrijver Boris Paster nak een „vijandige politieke daad" genoemd, zo meldt Tass. Dit is het eerste Russische com mentaar op Pasternaks bekroning. Het blad zegt dat deze bekroning „bedoeld is om de koude oorlog te gen de Sowjet-Unie, het Sowjetbe- wind en de ideeën van het alles overwinnende socialisme" aan te wakkeren. Staatssecretaris beëdigd SOESTDIJK, 25-10. De nieuwbe noemde staatssecretaris v. Oorlog, de heer M. van Veen, is heden ten paleize Soestdijk door H.M. de ko ningin als zodanig beëdigd. Vorige week was het feest in Ouioerkerk, ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de harmonie „Nieuw Leven". Op de bijeenkomst in café Pankmv, waarvoor het bestuur alle inwoners boven veertien jaar had uitgenodigd, huldigde de voorzitter, de heer J. Boot (midden), de heren P. Vijverberg (links) en C. P. Knijper (rechts), die beiden vanaf de oprichting lid zijn van het gezelschap. De heer Vijverberg is sinds 1918 penningmeester van „Nieuw Leven" en heeft jarenlang de bombardon bespeeld. De heer Kuijper is nog altijd werkend lid en lid van het bestuur. Ook. de heer Boot is vanaf de oprichting lid en sinds 1940 voorzitter. Hij werd namens alle leden toegesproken door de heer Kuijper. Rechts zien we de jongste kracht van de harmonie, de 12- jarige Cornelis Adriaan Swenne - kleinzoon van de oprichter, wijlen de heer C. A. Swenne - dapper blazen op het klankvolle instrument, de althoorn. (Eigen foto's). ATHENE, 25-10, Zaterdag is te Athene van officiële Griekse 2ijde vernomen dat Griekenland niet zal deelnemen, aan een Navo-ronde- tafelconferentie over het vraagstuk Cyprus. Naar verluidt, is de Griek se permanente vertegenwoordiger bij de Navo Melas opgedragen dit besluit ter kennis te brengen, van secretaris-generaal Spaak, die ge poogd heeft een dergelijke confe rentie te beleggen. Een officiële Griekse woordvoer der heeft het bovenstaande beves tigd. Hij verklaarde dat bezwaren van rechtskundige aard en betref fende de te volgen werkwijze Griekse deelneming aan een con ferentie verhinderden, „die in de voorgestelde vorm een nadelige in vloed zou hebben op de belangen der Griekse Cyprioten". SCHIPHOL. 4 november a.s. zal de K.L.M. de eerste vlucht uitvoe ren op de nieuwe luchtlijn Amster- dam-Frankfort-Rome-Tripoli (Ly- bië) en terug. Aan de openings- vlucht zullen o.m. deelnemen mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burge meester van 's-Gravenhage en de heer H. Ch. E. van Ede van der Pals, lid van de raad van commis sarissen van de K.L.M. en oud-di recteur-generaal van de rijkslucht vaartdienst. „Dienstregeling" voor bombardementen HONGKONG, 25-10. De minister van Defensie van communistisch China heeft zaterdag bekendge maakt, dat hij order heeft gegeven, het vliegveld, de kaden en het strand van Quemoy, alsmede sche pen in de baai van Liaolo, op even dagen niet te beschieten, zodat de bevolking van de eilanden voor de Chinese kust voldoende voorraden kunnen krijgen. In een boodschap aan de bevol king van Formosa zei de minister, generaal Peng Teh Hoeai, dat een voorwaarde voor de opschorting van de beschieting op even dagen was, dat Amerikaanse oorlogssche pen niet meer de nationalistisch- Chinese bevoorradingssvaartuigen escorteren. De minister voegde hieraan toe, dat er.niet noodzakelij kerwijze op oneven dagen granaten op de kusteilanden zouden worden afgeschoten. De helft van elke maand zou in elk geval vrij zijn Snuffelziekte onder Limburgse varkens MAASTRICHT. Op het land- bouwbedrijf van J. Lemmens te Schimmert is de zogenaamde snuf felziekte vastgesteld. 33 varkens, namelijk 15 grote varkens en 18 biggen, moesten in het slachthuis te Maastricht worden afgemaakt. Tot nu toe kwam deze ziekte alleen voor onder de varkens in noord- Limburg, Dit is het eerste geval in zuid-Limburg. De ziekte is vermoe delijk naar het zuiden overgebracht doordat een fokzeug van Lemmens enige tijd op een bedrijf in noord- Limburg is geweest. De Japanse telegraaf- en I tele foonmaatschappij heeft zaterdag bekend gemaakt van de Indonesi sche regering bericht te hebben ontvangen, dat in Sibolga, noord- Sumatra, „burgerlijke ongeregeld heden" zijn uitgebroken. De rege ring verzocht geen telegrammen voor dat gebied aan te nemen. voor transport van voorraden naar de eilanden. „Als er aan iets gebrek is, zegt het ons en wij zullen het u geven. Het is nu de tijd om van vijanden vrienden te worden", aldus de ge neraal tot de bevolking van For mosa. Hij verklaarde ook dat de communisten er van overtuigd zijn dat de overgrote meerderheid van deze bevolking „patrio" is en slechts enkelen „slaven willen zijn van de Amerikanen". Generaal Peng beschuldigde Dulles van in menging in het geschil tussen de communisten en de nationalisten. Hij adviseerde zijn landgenoten „eeri beetje voorzichtiger" te zijn en niet te veel van anderen afhanke lijk te zijn. „Natuurlijk raden wij u niet aan, direct met de Amerika nen te breken. Dit zou een onrea listisch denkbeeld zijn. Wij hopen slechts dat u niet zult wijken voor Amerikaanse druk en in alles aan hen zult toegeven", aldus de minis, ter van defensie van communis tisch China. Amerikaanse deskundigen zien de nieuwe bekendmaking als een deel van de psychologische oorlog voering, waarmee Peking hoopt een breuk tussen de nationalisti sche bevolking en Tsjiang Kai Sjek teweeg te brengen. Voorts wil Pe king, door een „dienstregeling" NEW YORK, 26-10. - Russische geleerden hebben de ontdekking bekendgemaakt van rijke aderen uitstekend ijzererts in het Zuid poolgebied, aldus meldt dc „New York Times" zondag. Deze ontdek king is vermeld in een Russisch tijdschrift, dat te New York is ont vangen. De Russen hebben onderzoekin gen verricht in het gebied tussen de Japanse basis in Koningin- Maudland tot bijna aan de bergen van Victorialand, waar Ameri kaanse en Nieuw-Zeelandse ge leerden werkzaam zijn geweest. De juiste ligging van de ertsaderen is niet medegedeeld. voor de bombardementen bekend te maken, tonen dat het de toestand volledig beheerst, zo menen zij. Hij zocht de zon op MARSEILLE, 25-10. De zes tienjarige Belg Pierre Mo- reau, was veertien dezer weggelopen uit de kostschool te Bergen, waar hij leerling was. Zaterdagochtend werd hij door Franse politieman nen in een restaurant te Aubagne, in het mondings- gebied van de Rhone, aan getroffen. Hij verklaarde te genover de politie: „Het re gende mij in België te veel. Ik wilde naar de Middelland se zeekust en ik wou genie ten van de zon". Pierre Mo- reau, die nog een negen gulden op .zak had, was als lifter naar het zuiden ge reisd. Hij gaat nu weer terug naar het regenachtige noor den Moed leidt ten hemel, Angst leidt ten grave. BRITSE TROEPEN UIT JORDANIË NICOSIA, 25-10. Het eerste con tingent Britse valschermtroepen uit Jordanië is zaterdag op Cyprus aan gekomen. Zoals gemeld hebben de Amerikanen inmiddels de terug trekking van hun strijdkrachten uit Libanon voltooid. Nigeria in 1960 onaf hankelijk LONDEN,, 25-10. De Britse mi nister van koloniën, Lennox Boyd, heeft zaterdag afgevaardigden uit Nigeria toegezegd dat hun land, een federatiave staat met 35 miljoen in woners aan de Westafrikaanse kust, op 1 oktober 1960 onafhankelijk heid zal verkrijgen als het in 1959 tè kiezen parlement officieel daar om zal verzoeken. De minister deel de dit mee aan het einde v*an een conferentie met Nigeriaanse leiders die een maand geleden te Londen was begonnen. Jaarvergadering schippersvereniging „SchiUtevaer" IJMUIDEN, 25-10. Op de jaar- lijkse vergadering van de afdeling IJmuiden van de Kon. Schippers vereniging „Schuttevaer" in hotel „Royal" te IJmuiden, hebben de schippers van de binnenvaart mee gedeeld, dat zij niet ontevreden zijn over de outillage van de IJmui- dense binnenvaart. Tegenover de voorzitter van de afdeling, de heer P. Donkersloot, werd door de schippers verklaard dat men voor het meren onder de wal in het Noordzeekanaal, be hoefte heeft aan een aantal vloed- palen binnen de ducdalven. Deze vloedpalen zullen een paar meter uit de wal geplaatst moeten wor den.- De schippers zijn van mening dat hier de kost voor de baat uit gaat, want de vloedpalen zullen voorkomen, dat bij het ankeren schade wordt toegebracht aan de rijsstukken op de bodem van het kanaal. De schippers vonden het tevens wenselijk dat het veer over het Noordzeekanaal bij de Velser spoor brug ook na het verplaatsen van het stoompontveer blijft gehand haafd voor het overzetten van schippers naar de binnenhavens bij de hoogovens. Landbouwschap wendt zich tot Staten-Generaal 's-GRAVENHAGE, 25-10. Het Landbouwschap heeft, zoals be kend is, een aantal bezwaren ge formuleerd tegen het voor het ko mende jaar aangekondigde melk- prijsbeleid en het prijsbeleid voor akkerbouwprodukten voor de oogst 1959. Deze bezwaren zijn thans in een brief kenbaar gemaakt aan de beide Kamers der Staten-Generaal. Argentijnse gendarmes hebben verhinderd dat een honderdtal po litieke vluchtelingen over de grens van Argentinië naar Paraguay trok ken om daar een revolutie te ont ketenen. Australië bereid met ludonèsië te spreken over Nederlands Nieuw Guinea SYDNEY, 27-9. Dc Australische minister van buitenlandse zaken, R. G. Casey, heeft zaterdag in Syd ney gezegd, dat Australië bereid was met Indonesië over Neder- lands-Nieuw-Guinea en andere on derwerpen te spreken. Hij zei dat indien de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, na de fede rale verkiezingen, die zijn vastge steld op 22 november» Australië zal bezoeken, de Australische re gering gaarne besprekingen met hem zou voeren. Dc Australische minister van buitenlandse zaken, Casey, die dit meedeelde op het vliegveld van Sydney na een diplo matieke missie van twee maanden waarbij hij elf hoofdsteden be zocht, verklaarde op een perscon ferentie, te hebben geopperd dat besprekingen tussen de regeringen van Australië en Indonesië er zeer toe zouden kunnen bijdragen mis verstanden over Nederlands-Nw. Guinea uit de weg te ruimen. Voorts wordt vernomen dat mi nister Casey in Sydney duidelijk maakte dat Australië beslist zou vasthouden aan het standpunt dat de soevereiniteit in westelijk Nieuw Guinea bij Nederland be rust. In officiële kringen in Den Haag was geen commentaar verkrijg baar over berithten uit. Sydney, volgens welke de Australische mi nister van buitenlandse zaken, R. Casey, verklaard heeft dat Austra lië bereid is met Indonesië over Nederlands Nicuw-Guinea en an dere onderwerpen te spreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1