'ASPRO' Bescherm Uw gezin met •ASP«0' Financiën en Economie Gebr. Thien ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 24 oktober jw» s». msi De kwestie-Formosa CHINESE NATIONALISTEN HEBBEN GEEN HOOP OP VEROVERING VASTELAND Geen vooruitzichten bij besprekingen te Warschau TAIPEH, 23-10. Volgens de waar nemers te Taipeh zün nationalis tisch China en de Verenigde Staten het er over eens, dat de nationa listen, met hun huidige hulpbron nen, geen hoop koesteren op een herovering van het Chinese vaste land, tcnz(j zich daar op grote schaal opstanden tegen het com munistisch bewind zouden voor doen. Het Amerikaanse standpunt is, dat de kans op dergelijke be roeringen moeilijk te berekenen is, omdat het niet mogelijk is de open bare mening in het eigenlijke China te peilen. Nationalistisch China heeft van zijn kant te kennen gegeven, dat het niet wil verklaren volledig te zullen afzien van het gebruik van geweld, omdat de communisten nog steeds vasthouden aan het bestaan van een burgeroorlog. De Amerikaanse regering is van mening, aldus deze waarnemers, dat de Chinese communisten tot dusverre nog geen ernstige poging hebben gedaan om klein- en groot- Quemoy te veroveren. Zij meent, dat de communisten de eilanden thans slechts beschieten om het de nationalisten lastig te maken en uit een oogpunt van propaganda. De Verenigde Staten menen ook, dat de regering te Peking opzette lijk vermeden heeft in een positie te geraken, waarin zij een blijvend bestand zou moeten afkondigen. Ingezonden mededeling Het V.N.-werk voor de Palestijnse vluchtelingen NEW YORK, 22-10. Het hulpwerk van de Ver. Naties voor Palestijnse vluchtelingen in Egypte en het ge bied van Gaza heeft te kampen met ernstige moeilijkheden door de houding van de autoriteiten van de V.A.R., aldus een woensdag te New York gepubliceerd officieel verslag. De Verenigde Arabische Repu bliek is kennelijk niet bereid het bureau van de V.N. voor deze hulp verlening de rechten te geven die een orgaan van de V N. toekomen. Het meningsverschil tussen de regering van de V.A R. en het bu reau zijn steeds duidelijker aan de dag getreden. Het rapport is gericht aan de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties en betreft de werk zaamheden van het bureau in de twaalf maanden voorafgaande aan 1 juli van dit jaar. Het aantal vluchtelingen is in de loop van die 12 maanden toegeno men met ruim 30.000 en bedroeg op 30 juni 1958 963.958. Nationalistisch-Chinese banken in Indonesië in beslag genomen DJAKARTA, 23-10. De Indonesi sche regering heeft donderdag alle nationalistisch-Chinese bankinstel lingen in Indonesië in beslag geno men en al hun bezittingen en do cumenten onder regeringstoezicht gesteld. In een besluit terzake van de centrale militaire gezaghebber wordt opgemerkt, dat het beheer der banken zal worden geleid door de commissie, die reeds is belast met het toezicht op de Nederlandse banken. Reeds eerder waren de nationa listisch-Chinese scholen en han delsondernemingen onder staats controle gesteld. De waarnemers menen tenslotte nog, dat Foster Dulles Tsjiang Kai Sjek heeft medegedeeld dat de be sprekingen te Warschau tussen ver tegenwoordigers van de Verenigde Staten en communistisch China geen vooruitzichten hebben ge opend op het tot stand komen van een regeling voor de moeilijkheden in het gebied van Formosa. In een gemeenschappelijk com muniqué, dat donderdag, na de be sprekingen tussen president Tsjiang Kai Sjek van nationalistisch China en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, te Taipeh is uitgegeven, wordt slechts verklaard, dat de nationa listen de eilanden ter hoogte van de Chinese kust zullen blijven ver dedigen. Het opleggen van tankers ROTTERDAM, 22-10. Volgens de jongste gegevens van de Oil-Ship ping Co. (N.V. Olie-Scheepvaart) zijn er over de gehele wereld thans 351 tankschepen opgelegd of al thans buiten gebruik gesteld. De totale tonnage (draagvermogen) van deze vloot is 5.420.009. Slechts 94 van deze schepen behoren aan maatschappijen, de overigen zijn voornamelijk in particuliere han den. Internationale tarwe-overeenkomst Tarwe-deskundigen uit 50 lan den zullen 28 oktober tot 7 novem ber in Genève bijeenkomen om een nieuwe internationale tarwe-over eenkomst uit te werken. De be staande tarwe-overeenkomst loopt per juli 1959 af. Deze overeenkomst voorziet in minimum- en maxi mumprijzen van 1,5-2,0 Canadese dollar per bushel. DE NOBELPRIJS VOOR LITERATUUR STOCKHOLM, 22-10. De Zweed- se academie die de jury vormt van de Nobelprijs voor literatuur, heeft deze-prijs voor 1958 toegekend aan de Russische schryver Boris Pas ternak. Het is de tweede maal in de ge schiedenis van de Nobelprijs (die 57 jaar bestaat), dat een Sowjet- burger de prijs krijgt. In 1956 is aan prof. Nikolai Semjonof de No belprijs voor scheikunde verleend. Ingezonden mededeling Kleine kwaalc|es kunnen vaak grote ongemakken worden. Laat het in UW gezin nooit zover komen. Doe als Ik: ..Neem 'ASPRO' in huls!" Zodra er in mijn gezin wordt geklaagd over hoofd-, kies- of keelpijn of over verkoudheid of moeheid, dan vlug 'ASPRO' en ons gezellige kringetje blijft een gezellig kringetje. 'ASPRO' helpt direct, houdt ons fit en vol levensvreugde. Ja. 'ASPRO' doet meer! 'aspro' ...&iU feit u/eeh fit.' nar tm pregnmmt .MÜWMINC OP ViRZOiK art/ fb&o luiemtoi/ (203 m itdert ZDodtgmergtn 10,tS uur. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WINTERSWIJK. Op verzoek van de gemeentepolitie te Winterswijk zijn in Venlo twee Winterswijkse jongens aangehouden, die voorne mens waren dienst te nemen in het vreemdelingenlegioen. De knapen, beiden 18 jaar oud, hadden zich thuis al eens laten ontvallen dat zij naar Frankrijk wilden en dat bracht de politie tijdig op het juiste spoor. VENLO. In het ziekenhuis te Venlo is de 55-jarige wegenbouw kundige opzichter R. Lahn uit Ar- cen overleden. Op 14 oktober werd hij aangereden door een personen auto, toen hij de pas ontstoken waarschuwingslichten nabij het op gebroken weggedeelte onder de ge meente Arcen controleerde. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Ingezonden mededeling IJMUIDEN. Bij de Martin staal fabriek op het terrein van de hoog ovens te IJmuiden is de 25-jarige rangeerder P. A. van Diepen uit Wognum verongelukt. Bij het aan elkaar koppelen van twee trein stellen viel een groot stuk schroot uit een van de wagens op het hoofd van de rangeerder. Hij werd met een schedelbasisfractuur overge bracht naar het Rode Kruis zieken huis te Beverwijk, waar hij in de loop van de avond is overleden. De heer van Diepen was gehuwd en had twee kinderen. EINDHOVEN. De 24-jarige scoo terrijder P. C. A. Finthammer van het Bloemenplein te Eindhoven is op de Bosdijk in Eindhoven dode lijk verongelukt. Bij het passeren van een geparkeerde vrachtauto raakte hij met zijn windscherm de achterkant van de wagen, waar door hij kwam te vallen, juist vóór een uit tegenovergestelde richting passerende auto. Hij werd overre den en was op slag dood. Prins Bernhard sprak voor internationale Kamer van Koophandel te Londen Een vrijhandelsgebied het dringendste vraagstuk LONDEN, 22-10. Aan het Jaar lijkse diner van de Internationale Kamer van Koophandel te Londen heeft ZK.H. Prins Bernhard he denavond gesproken over de Euro pese samenwerking. Een van de dringendste vraagstukken van deze Europese samenwerking is, zo zei hij, dat het vrijhandelsgebied, waarvoor vooral in het Verenigd Koninkrijk, het land dat het initia tief voor besprekingen daarover nam, zeer grote belangstelling be staat. Z K.H. gaf in verband daar mede een korte uiteenzetting van het Nederlandse standpunt ten aan zien van dit vrijhandelsgebied. Hij herinnerde er aan, dat de tot standkoming van Benelux de eer ste stap van samenwerking tussen Europese landen was en dat de tweede stap bestond in uitbreiding tot samenwerking van de zes lan den der Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.). De vraag rijst thans, of men voldaan moet zijn met wat bereikt werd, of moet trachten verder te gaan en meer tot stand te brengen. Dit brengt ons op de onderhandelingen over de totstandkoming van het vrijhan delsgebied. De samenwerking in de E.E G. omvat slechts zes van de landen, die zijn aangesloten bij de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (O.E.E S.). Het vrijhandelsgebied daarentegen moet alle bij de O.E.E.S. aangeslo ten landen in een economische groepering verenigen. Het antwoord op de vraag, waar- Een woordvoerder van het na tionalistisch-Chinese ministerie van landsverdediging heeft verklaard, dat Quemoy donderdag tussen zes en 12.45 uur plaatselijke tijd niet door de communistische kustartil- lerie is beschoten. Het communis tische k^stgeschut heeft woensdag 8.965 granaten op het eiland afge vuurd. Volgens een mededeling van het Indonesische ministerie van voor lichting, verbleven eind augustus nog 6.711 Nederlandse onderdanen in Djakarta. Eind januari jongstle den was dit aantal nog 12.485, en medio 1957 omstreeks 16.000. om Z.KH. Prins Bernhard zoveel vertrouwen stelt in het vrijhandels gebied en waarom dit vrijhandels gebied tot stand moet komen, Is naar hij zeide eenvoudig, want de jongste ontwikkelingen in de we reldgeschiedenis geven op deze vra gen voldoende antwoord. Europa was lange tijd, zowel politiek als economisch, verdeeld. Dit was het ongunstige uitgangspunt van waar uit het Europese herstel na de oor log tot stand gebracht moest wor den, Het gevaar, dat dit op een algemene economische strijd van allen tegen allen zou uitlopen, was geenszins denkbeeldig. Zoals wij allen weten was de werkelijke ontl wikkeling heel anders. De periode van herstel werd gekenmerkt door een geest van samenwerkign. Opleving in Westduitse industrie BONN, 22-10. In september is de gebruikelijke najaarsopleving in de Westduitse industrie ingetreden, zo deelt het Westduitse ministerie van economische zaken mede. In de hoofdsectoren der industrie ver toonde de produktie de in deze tijd van het jaar normale stijgingen, die voor een deel krachtig waren, maar over het geheel genomen kleiner waren dan de produktie- stijgingen van vorige jaren. Het produktieniveau van het vorige jaar werd in september jl. in de bouwnijverheid en de industrie van investeringsgoederen aanzienlijk, in de overige sectoren, met uitzonde ring van de industrie van ver- bruiksgoederen, enigszins overtrof fen. Reeds zes weken achtereen vechten artsen en verpleegsters van een ziekenhuis in de noord-Ierse stad Belfast voor het leven van een ruim drie maanden tb vroeg gebo ren baby, die slechts 567 gram weegt. De baby, een meisje, draagt de naam Penny. De doktoren heb ben goede hoop het kind in leven te kunnen houden. In hotel Bom werd de algemene vergadering van de Ver. tot Be vordering van het Tuinbouwonder- wijs op Schouwen-Duiveland ge houden. De voorzitter, dhr. K. J. Dambruin, memoreerde in zijn ope ningswoord enkele belangrijke fei ten uit het afgelopen jaar, o.a. het openen van de nieuwe proeftuin en het aftreden van de bestuursleden de heren van Toledo en Boogerd. Bij de ingekomen stukken was a. een schrijven van de Rijks- tuinbouwconsulent over vernieu wing van het tuinbouwonderwijs. Hierover zal binnenkort een lezing worden gehouden. De leraar A.V.O. de heer W. J. Smit vertrok naar Zierikzee, in zijn plaats werd be noemd de heer G. B. Heutink. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Steur, bleek o.m. dat de vereniging 93 leden telt. Het jaarverslag Hierna gaf de heer L. Hack, hoofd van de tuinbouwschool, zijn jaarverslag. Hieruit bleek dat het aantal leerlingen 31 bedroeg. Het onderwijs kon dit jaar zonder on derbreking worden gegeven. Met de leerlingen van de derde klasse werd een bezoek gebracht aan de demonstratie met grondbewer- kingswerktulgen en spuitmachines op het bedrijf van de heer I. C. Boot. De leerlingen van de derde en vierde klasse werken iedere week twee uren in een boomgaard of groentekwekerij. Vorig jaar werd een acht-tal appelonderstam men aangeschaft. Deze zijn in rij en aangeplant zodat de groeiver- schillen zijn te vergelijken. Enkele practische lessen in motorkennis werden gegeven door de heer G. Huurling, leraar motortechniek aan de technische school te Zierik zee. Vergadering Vereniging tot Bevordering van het Tuinbouwonderwijs Proeftuin laat zich goed aanzien Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer W. Capelle, bleek dat er over het afgelopen seizoen een tekort van f 3294,61 was. De kascommissie adviseerde bij een schrijven van de heer C. v. d. Kreke tot goedkeuring. Doordat de functie secretaris penningmeester nu door twee per sonen wordt waargenomen, stelt de heer v. Toledo voor de beloning als volgt te maken: voorzitter f 50, secretaris f 50 en penningmeester f 100. De tuinbaas, de heer J. Jonker, gaf een verslag over de stand van zaken van de nieuwe proeftuin, die zich, gezien de nog zeer jonge leef tijd, tot nu toe goed laat aanzien. De aftredende bestuursleden, de heren P. Adam en W. Capelle wer den herkozen. In combinatie met de rondvraag werden nog enkele mededelingen gedaan over de nieuwe proeftuin, waarover we later in een beschou wend artikel hopen terug te komen. Beter dan bewakers Een Engelse regeringscom missie heeft donderdag ge rapporteerd dat de gevange nen in de Britse gevangenis sen dank zij verbeteringen op het gebied van oefenge legenheden e.d. het beter hebben dan hun bewakers, voor wie de commissie sala risverhoging aanbeveelt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Toegelaten tot de Evangeliebe dlening: P. J. Mulders, Amsterdam zuid en J. J. van Thiel, Leerdam. Beroepbaar: kand. P. J. Mulders, Amsterdam-zuid. Beroepen te Nieuw-Lekkerland (wijk Dorp): P. de Jong, Kootwijk, die bedankte voor Nieuwe Tonge (toez.) en voor Veenendaal (toez.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepbaar verklaard: K. H. de Groot, Kampen. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Driebergen: F. Bak ker, Huizen (N.H.) en C. Smits, Sliedrecht. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Enkhuizen-Hoorn- Medemblik: G. Schroder, propo nent te Baarn. Oud Ger. Gem. in Nederland Tweetal te Rijssen: W. v. Dijk, Grafhorst en B. Toes, Kinderdijk. Volgens waarnemers te Taipeh zijn president Tsjiang Kai Sjek en minister Foster Dulles in beginsel overeen gekomen, dat nationalis tisch China de sterkte van z|jn strijdkrachten kan verminderen, indien de overblijvende troepen be wegelijker worden gemaakt en de beschikking krijgen over krach tiger wapens. HAARLEM. Ged. Staten van N.- Holland hebben het raadsbesluit der gemeente Amsterdam tot het beschikbaarstellen van een bedrag van twee miljoen pulden voor de werken uit de collectie Regnault goedgekeurd. Ingezonden mededeling Voor beddenreparatie telefoon 2604, Zierikzee Vijf-en-twintig personen hebben het leven verloren, toen een auto bus, waarin zij gezeten waren, na bij het ten westen van de hoofd stad Mexico gelegen La Punta, van de weg over een ravijn en in een rivier sloeg. Een ingesteld onder zoek heeft aangetoond, dat het on geluk door een lekke band is ver oorzaakt. a Tot besluit van de zitting van het Britse parlement is in beide Huizen een verklaring van koningin Elizabeth voorgelezen. Zij zegt daarin onder meer: „Mijn echtge noot en ik hebben veel genoegen beleefd aan ons bezoek aan Ne derland in april". Ingezonden mededeling toneel en film Zweedse film over verloren moederschap in Concertzaal te Zierikzee „Mau Mau" - thema van filmwerk te Haamstede De Concertzaal opent het week end-programma met de Zweedse film: „Onteerd moederschap", met Margit Carlquist, Alf Kjellin e.a. In dit filmwerk wordt het lot ge tekend van een vrouw, die geluk kig zou kunnen zijn met de arts die zij huwde, ware het niet dat haar leven overschaduwd wordt door de huiveringwekkende ge dachte dat zij de kans op het moe derschap heeft verspeeld. Eerder is zij gehuwd geweest met een schil der, die door een losbandig leven de vrouw die hem liefhad van zich afstootte. Zij verwacht een kind van hem, maar betrapt hem met een andere vrouw en geen uitweg meer ziende begaat zij de misdaad tegen het moederschap. Later wordt zij verpleegster en ontmoet de man die werkelijk voor haar bestemd is. Zij huwen, maar het verleden laat zich niet ongedaan maken, totdat blijkt dat vergeving mogelijk is uit liefde en dat er ook voor deze ge plaagde vrouw nog levensgeluk mogelijk is. De boeiende film is naar een roman van Ingrid Beijers: „Zalig zijn de onvruchtbaren". Een tweede film Is „Dakota in cident" met Linda Darnell, John Lund e.a., een „Western" van het zuiverste water, met vooruitstor- mende postkoetspaarden, een bank-, rover op de vlucht, een (gewapend) zangeresje en een vredestichtende senator. Gevechten tegen Indianen vormen de inzet van een wild west drama, waarin uiteindelijk de deugd zegeviert over de rokende vuurwapens. „Mau Mau"-film te Haamstede In hotel „Bom" te Haamstede gaat de film: „Iets van waarde", met Rock Hudson, Dana Wynter e.a. Toneel van handeling is Kenia, waar Peter Mckenzie en een in landse jongen bijna als broers op groeien, maar de inlandse jongen wordt uiteindelijk leider van een Mau Mau-bende. Peter huwt, maar de verschrikkelijke slagen die de Mau Mau toebrengt, maken hem tot een bloeddorstige wreker. Zijn vrouw verlaat hem en Peter komt met de Mau Mau-leider tot een vreedzame overeenkomst. Heet hoofden echter doorkruisen de plannen en het woord van de blanke is voor de Mau Mau-leider van geen waarde meer. In een ge vecht overwint Peter, die zich ont fermt over het kind van de omge komen Mau Mau-leider. Belletrekkertjes - Sprong - Lachgeschal - Variant - Inktvissen en Eerlijk Enkele (late) belletrekkertjes heb ben te Zierikzee 100 pet. gekregen. Een gekwelde man had het eerder al eens van de bovenverdieping af geprobeerd met watergooien, maar dat werd geen succes. Bovendien bleken de risiko's in het duister te groot, daar bijna een bonafide man, die aan de deur kwam, werd getroffen. Nadien stelde de meneer van het huis (in de nieuwbouw) zich (all$ lichten uit) verdekt op in de gang. Na veel wachten was het dan ween-iover. Er weftirTie- vig (febeldMeneer nam een for midabele luipaardensprong, terwijl hij de deur openrukte. Zijn afzet eohter werd hem noodlottig, want de mat schoot onder zijn voeten weg en met een snoeksprong kwam hij terecht in het modderige voor tuintje, ongeveer ter hoogte waar de honden uit de buurt zich regel matig plegen op te houden. Ge kneusd en bemodderd is de meneer toen weer bij het vrouwtje geko men, die hem liefderijk heeft gerei nigd en getroost. Tot in verre om trek was het lachgeschal van de trekkers te horen. Op de Zijpse boot wilde een me neer zijn kaartje afgeven aan de- kaartjes-aanpakkende-man, maar de meneer had. het kaartje opeens niet meer. Hij zocht eerst in alle linkerzakken en toen in alle rech terzakken, maar „noppes". De de- kaartjes-aanpakkende-man zei: meneer kiek us in jun and". Nu daar zat het kaartje. Hij had het zelfs verwisseld van de ene hand in de andere bij het doorzoeken van zijn zakken, maar had niets ge merkt. Frappante variant op het verhaal van de boer en zijn paard, meent Eilandman. Een vader had zyn zesjarige zoon - kennelijk onder invloed van het propagandastukje: „klap voor de bibs" - zwaar getuchtigd. De in druk scheen bij zoonlief verplette rend te zijn .Toen papa vijf minu ten later aan de sponde van zoon lief kwam om de verzoening te vieren, verwachtte hij een ontred derd kereltje. Pietje zat echter met een heel ander probleem, dat hij onmiddellijk op zijn vader afvuur de: „papa wat doen inktvissen on der waterT' De meesterin- Ouiverkerk liet de kinderen maar eens opschrijven, wat ze dachten van de jubilerende harmonie „Nieuw Leven" en het was al etithousiasmc op de ingele verde blaadjes, zij het niet vol maakt altruïstisch. Een (heel ander) Pietje schreef: „ik hou van „Nieuw Leven", omdat ze wel eens een feestje geven". Eerlijk is tepslotte eerlijk!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5