De Gaulle nodigde Algerijnse rebellen leiders (bijna) uit te komen praten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerikaanse strijdkrachten worden niet direct betrokken bij verdediging van Quemoy VRIJDAG 24 OKTOBER 1958 No. 18452 115e jaargang ZIER1KZEGSCHEWN1EIIWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 TAIPEH, 23-10. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, Foster Dulles, is donderdag uit Taipeh naar Washington ver trokken na besprekingen die vol gens waarnemers twee belangrijke punten van overeenstemming op geleverd hebben. Namelijk, dat geen Amerikaanse strijdkrachten direkt betrokken zullen worden bjj de verdediging van de nationalistische eilandjes voor de kust van het Chinese vaste land en dat de nationalisten geen pogingen zullen doen om op het vasteland te landen. In het officiële communiqué over de besprekingen die Dulles in de afgelopen dagen met Tsjiang Kai Sjek heeft gevoerd, wordt gezegd, dat zij het er over eens waren dat de verdediging van de eilandjes Quemoy en Matsoe „nauw samen hangt" met de defensie van For mosa en dat het bombardement van Quemoy, dat de communisten her vat hebben op de dag dat Dulles in Taipeh arriveerde, geen verwij dering tussen de Ameiikanen en de nationalisten tot gevolg heeft gehad. De waarnemers merken voorts op, dat Dulles in beginsel het recht van de nationalisten om de eilandjes Indonesische kritiek op de Ver. Naties DJAKARTA, 23-10. De regering van Indonesië heeft donderdag avond, aan de vooravond van de dag van de Verenigde Naties, via de radio kritiek geleverd op de V.N. zo meldt Antara. In de uitzending werd gezegd dat de wereldorganisatie, hoewel ze dit jaar wel iets heeft bereikt, ook en kele vraagstukken op onbevredi gende wijze heeft aangepakt. Men kan niet aan de indruk ontkomen, dat de Verenigde Naties steeds meer een afspiegeling worden van het machtsevenwicht tussen de beide wereldblokken, aldus de Indonesi sche regering, en dit sluit soms de mogelijkheid uit om tot een juiste oplossing van fundamentele kwes ties te komen. Zo zijn de besluiten van de Verenigde Naties over het geschil tussen Nederland en Indo nesië inzake West-Nieuw-Guinea een teleurstelling geweest voor In donesië, aldus de Indonesische re gering. Amerikaanse nota aan Sowjet-Unie WASHINGTON, 23-10. De Ver. Staten hebben in een nota, die woensdag in Moskou is overhan digd, gevraagd om terugzending van instrumenten van weerballons die in Cambridge zijn opgelaten en mogelijk op Sowjet-gebied zijn neergekomen. Een aantal van de ballons is namelijk niet terugge vonden, terwijl de Sowjet-Unie on langs klaagde over het feit dat een aantal Amerikaanse ballons op Sowjet-gebied zijn geland. voor de kust te verdedigen heeft erkend. De V.S. hebben indertijd beloofd dat zij zullen helpen als Formosa of de Pescadoren aange vallen worden doch wat zij zullen doen bij een communistische aanval op Quemoy en Matsoe is nooit dui delijk gezegd. Dulles zou Tsjiang meer Ameri kaanse militaire voorraden hebben beloofd ln ruil voor de verzeke ring dat de nationalisten het com munistische vasteland niet zullen aanvallen. Zij zouden het er over eens zijn, dat de nationalisten met de middelen waarover zij nu be schikken geen kans hebben om communistisch China te veroveren, tenzij er grote opstanden op het vasteland zouden uitbreken. Het einde van Heuss' bezoek aan Engeland Londen toonde zich weinig ingenomen met bezoek van Duitse bondspresident Oude wonden nog niet geheeld LONDEN, 23-10. De Duitse Bonds president, prof. Heuss, heeft don derdag afscheid genomen van ko ningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië aan het einde van een staat- siebezoek van drie dagen aan Groot-Brittannië. 's Avonds is hij met een „Viscount" van de „Luft hansa" van het vliegveld Northolt naar Duitsland vertrokken. Tijdens zijn staatsiebezoek heeft Heuss geijverd voor herstel van de vriendschap tussen Groot-Brittan nië en Duitsland. Britse ambtenaren hebben zich ingenomen getoond met de rede voeringen van de 74-jarige Heuss, die openlijk de fouten in het ver leden heeft veroordeeld. Uit de houding van publiek en pers bleek echter, dat de oude won den nog niet geheeld zijn. Hoewel de bevolking van Londen zelden zeer uitbundig is bij het bezoek van officiële buitenlandse gasten, is het waarnemers opgevallen, dat Heuss wel bijzonder koel ontvangen is. Er zijn geen kreten van afkeuring" ge hoord, maar ook geen gejuich. De „Daily Express", die een op lage heeft van vier miljoen, hbeft een reeks ingezonden stukken van lezers geplaatst over de rede van- koningin Elizabeth tijdens een aan de president aangeboden diner. De Nobelprijs voor Pasternak BRUSSEL, 23-10, In de afgelo- pen maanden, tijdens de Brusselse Expo, zijn honderden exemplaren van „Dr. Zjivago" - het boek waar voor de Sowjet-schrijver Boris Pasternak de Nobelprijs voor let terkunde heeft gekregen - gekocht door Russen die op het terrein van de wereldtentoonstelling werkten. De boeken waren in Nederland ge drukt en werden door een Brusselse boekhandelaar verspreid. Twee zusters van Pasternak, die in Oxford wonen, verklaarden don derdag opgetogen te zijn over de toekenning van de prijs. Zij hopen dat zij voor de prijsuitreiking naar Stockholm kunnen gaan. De Franse schrijver Albert Ca mus, die vorig jaar de Nobelprijs voor letterkunde kreeg, verklaarde donderdag dat de jury geen betere keus had kunnen doen. Bij Nettuno, een vissersplaatsje op een vijftig kilometer ten zuiden van Rome, is een „Viscount"-passagiersvliegtuig van de B.E.A. in botsing gekomen met een Italiaans straalvliegtuig. De dertig inzittenden kwa men hierbij om het leven; de piloot van de straaljager tuist zich te redden met zijn parachute en werd later ongedeerd uit zee opgepikt. Deze telefoto toont bergers en nieuwsgierigen bij de brokstukken van het Engelse passagiersvliegtuig. In het merendeel van deze stuk ken uit men zich kritisch over de rede. Thans vraagt men zich in Groot- Brittannië af of het wel mogelijk is, dat koningin Elizabeth een te genbezoek aan de Bondsrepubliek brengt. Er zijn commentatoren die menen, dat dit bezoek minstens twee jaar zal worden uitgesteld. Op het terrein aan de Provinciale weg te Haamstede heeft pastoor J. Dekker van de Zierikzeese parochie, dinsdagnniddag jl. de eerste paal geheid voor de nieuw te bouwen strandkerk, die na voltooiing zal worden ingewijd ten dienste van de Rooms Katholieke bewoners van de Westhoek en de badgasten. Pastoor Dekker liet zijn niet alledaagse bezigheid gepaard gaan met een gulle lach. Geen wonder, want voordat het zover was, zijn heel wat moeilijkheden overwonnen moeten worden. (Eigen foto). Parijs krijgt het initiatief Frankrijk spoedig een atoommogendheid PARIJS, 23-10. - Generaal De Gaulle heeft donderdag op zijn eerste persconferentie sedert hjj aan het bewind kwam verklaringen afgelegd die mogelijk het politieke en diplomatieke initiatief van de Algerijnse opstandelingenleiders in Cairo op de Franse regering zal doen overgaan. Ten overstaan van circa driehon derd Franse en buitenlandse jour nalisten verklaarde de generaal, die er gezond en fris uitzag, dat alle rebellen in Algerië een eer volle behandeling zullen krijgen als zij zich overgeven. Afzonderlijk op tredende rebellen gaf hij de raad naar huis terug te keren en hun normale werk te hervatten. Voorts nodigde De Gaulle de po litieke opstandelingenleiders min of meer uit naar Parijs te komen als z(j over een staken van het vuren willen praten. De Gaulle be loofde hen een vrijgeleide als zij voor onderhandelingen naar de Franse hoofdstad zouden komen. Men ziet in deze verklaring de kloekste stap van De Gaulle inzake Algerië sedert hij aan de macht kwam. Tot op heden hebben extre mistische Europese leiders in Al giers en conservatieve leiders in het moederland altijd fel geageerd tegen het denkbeeld van bespre kingen met de rebellenleiders. De Gaulle voelt zich kennelijk vol doende gesteund door het volk om zich niet veel van deze opinies aan te trekken. Premier De Gaulle legde er voorts de nadruk op, dat voor de Algerijnen de weg van democra tische evolutie is geopend en dat zij deze moeten volgen. Hij sprak weer van de „Algerijnse persoon- Het conclaaf begint zaterdag VATICAANSTAD, 24-10. De plechtigheden ter opening van het conclaaf, de besloten bijeenkomst van het college van kardinalen in een gedeelte van het Vaticaanse pa leis waarop de verkiezing van een nieuwe paus zal plaats vinden, be ginnen zaterdag, volgens traditie te 16 uur (Ned. tijd), als de kardinalen bijeengekomen zijn in de „Zaal der klederen". Romeinse patriciërs, di plomaten en andere gasten zijn ver zameld in de koninklijke zaal en de Palatijnse garde heeft de wacht betrokken in de hertogelijke zaal. lijkheid", daarmee volgens waar nemers te kennen gevend dat vol gens hem een speciale status voor Algerië te zijner tijd tot stand moet komen en dat Algerië niet zonder meer als een Franse provincie kan worden behandeld. De Gaulle kondigde voorts aan, dat Frankrijk spoedig een atoom- mogendheid zou zijn. Ook waar schuwde hij de nog te kiezen leden van de nieuwe Nationale Vergade ring reeds bij voorbaat, dat zij, als zij zich niet houden aan de gren zen die de grondwet van de vijfde republiek stelt, het einde van de parlementaire instellingen zouden veroorzaken. Verklaringen van opstandelingen CAIRO, 23-10. Ferhat Abbas, de premier van de Algerijnse opstan delingenregering in ballingschap, is donderdagavond onmiddellijk na dat de Gaulle's verklaring bekend werd, besprekingen begonnen met zijn ministers. In Algerijnse kringen in Cairo heeft de verklaring van De Gaulle de hoop gewekt dat een einde van de vijandelijkheden in zicht kan zijn - voor het eerst in vier jaren van bittere strijd. Een medewerker van Abbas, die in Tunis vertoeft, zei donderdag, dat de verklaring „zeer bemoedi gend" is. DULLES VOOR BRITSE T.V. AMERIKA BLIJFT BIJ NIET ERKENNEN VAN ROOD-CHINA Wel erkennen slechts voordeel voor Peking LONDEN, 23-10. De Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, Dulles, heeft donderdagavond voor de Britse televisie de Ameri kaanse politiek wat betreft Com munistisch China, namelijk niet officieel erkennen, verdedigd. „Wij erkennen, dat zij (de rege ring te Peking) bestaat, wij onder handelen met haar, wij praten met haar, steeds wanneer dat nuttig kan zijn", aldus Dulles. Het voor deel, dat Communistisch China zal hebben van diplomatieke erken ning, „zal eenvoudig tegen ons en de dingen waarin wij geloven worden gebruikt", zo zei de Ame rikaanse minister. Erkenning van communistisch China door een aantal landen leidt UTRECHT. De actie „Daadwer kelijke gerechtigheid" voor de hulp aan minder ontwikkelde gebieden, waarvoor 3300 Nederlanders een procent van hun inkomen afstaan, heeft de eerste tien maanden van dit jaar reeds f 130 000 opgebracht. Zo deelde het bestuur van de N.O. V.I.B. (Ned. Organisatie voor In ternationale Bijstand) mee op een te Utrecht gehouden bestuursver gadering. ROTTERDAM. Vrijdag (vandaag) gaat een Nederlandse handelsmissie een reis ondernemen naar Liberie, Ghana en Nigerië. Het bezoek zal vier weken duren en is bedoeld om de mogelijkheden te peilen voor Nederlanders om in die landen grote werken te gaan uitvoeren. ertoe, dat het prestige van de com munisten bij de Chinezen in ande re landen toeneemt. Het gevolg hiervan zal waarschijnlijk zijn, dat de regeringen van die andere lan den worden ondermijnd en omver geworpen", aldus Dulles. Dulles zei andermaal, dat de V.S. geen aanvallen zullen ondernemen of toelaten op Communistisch China. Echter indien de commu nisten aanvallen, moeten de Ame rikanen naar Dulles' oordeel stand blijven houden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Gaat er iets niet naar uw zin, Laat uw zin er dan naar gaan. 1 Wie dit kunstje leert verstaan, Maakt van elk verlies: gewin. DE DAG VAN DE V.N. NEW YORK, 23-10. De voorzit ter van de Algemene Vergadering der V.N., Charles Malik, heeft don derdag in een boodschap ter gele genheid van de dag der V.N., die vrijdag 24 oktober wordt gevierd, gezegd, dat als de V.N. morgen in een zouden storten, de dag daarop een nieuwe V.N. zou oprijzen. Als de V.N. in het verleden nodig ge weest waren, zouden zij dat in de toekomst nog meer zijn. In een boodschap ter gelegenheid van de Dag der V.N. heeft presi dent Tito van Zuid-Slavië een ver klaring uitgegeven, waarin hij zegt dat de wereldorganisatie de ge schiktste plaats is voor het regelen van de problemen in de wereld. Het is bemoedigend, dat de Ver enigde Naties zekere vorderingen hebben gemaakt in de richting van beëindiging van de proeven met kernwapens. Het bezoek van Heuss aan Engeland BONN, 23-10. Het regeringsge zinde blad „Generalanzeiger" schrijft, dat het misschien verstan dig zal zijn als koningin Elizabeth haar voorgenomen bezoek aan west-Duitsland niet al te spoedig brengt. „Na de verontwaardiging die het bezoek van bondspresident Heuss bij vele Britse bladen heeft ge wekt, zou het een vreemd schouw spel zijn, koningin Elizabeth door dichte menigten uitbundige Duit sers te zien schrijden", aldus het west-Duitse blad. „Een dergelijk enthousiasme zou de Britse pers het verwijt kunnen ontlokken, dat wij wat al te opdringerig waren, hetgeen opnieuw teleurstelling zou kunnen wekken". OM EEN EUROPESE HOOFDSTAD BRUSSEL, 22-10. Vele honderden ambtenaren die voor de Euromarkt en Euratom in Brussel werkzaam zijn, schijnen de keuze van een Europese hoofdstad door het feit van hun vestiging in Brussel in eigen handen te hebben genomen. Na jarenlange beraadslagingen is men het nog steeds niet over de of ficiële aanwijzing van een Europese hoofdstad eens geworden, maar de beide organisaties hebben nu van de Belgische regering twee flatge bouwen van tien verdiepingen ge huurd en daarbij 80 miljoen Bel gische franken te leen gekregen als tegemoetkoming voor de inrichting. Een derde gebouw voor de E.E G. zal binnenkort gereed komen. Men schat de getalssterkte van het per soneel en hun gezinsleden van Euratom en Euromarkt op vijf- tot vijftienduizend. Een woordvoerder van het pa leis van Monaco heeft verklaard, dat persberichten dat prinses Gra- cia een derde kind verwacht, en de tegenspraken die sommige bladen hebben afgedrukt, op geruchten ge baseerd zijn. Hij zei, dat door het paleis geen officiële tegenspraak is uitgegeven. In Dresden (oost-Duitsland) is donderdag in een staatsbedrijf een plafond ingestort, waardoor vijf mensen om het leven zijn gekomen en twaalf gewond. MIJNWERKERS OPGESLOTEN IN MIJN IN NIEUW-SCHOTLAND SPRINGHILL, 24-10. Men vreest dat 146 mijnwerkers zijn ingesloten in een mijn in Springhill, een, stadje met 7.000 inwoners in de Cobequid-hcuvcls in het noord westen van de Canadese provincie Nieuw-Schotland. Er deed zich donderdagavond een ondergrondse trilling als van een aardbeving voor, welke in het gehele stadje werd gevoeld en welke huizen deed schudden. Men vreest, dat de mannen zich in de laagste verdieping van de mijn op vier kilometer diepte bevinden. Vrouwen en familieleden van de mijnwerkers verzamelden zich bij de mijn en sommige vrouwen ge raakten buiten zichzelf toen zij van mijnwerkers van andere verdiepin gen, die naar boven kwamen, hoor den dat de ingeslotenen in een ern stige toestand verkeerden. Een reddingsploeg is de mijn in gegaan om te trachten de mannen te redden. Een der naar boven gekomen mijnwerkers zei, dat het ventilatie systeem van de mijn door een steenverschuiving buiten werking was gesteld en dat er op ongeveer één kilometer diepte gas was. Vier uur na het ongeluk was nog niets van de ingesloten mijnwer kers vernomen. De reddingsploeg van twintig man is nog niet naar de oppervlakte teruggekeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1