Chinese communisten verzwaren het geschutvuur op eiland Quemoy VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK AARTSBISSCHOP MAKARIOS AANVAARDT BEMIDDELINGSVOORSTEL VAN SPAAK PEKING hervat BURGEROORLOG Bijna alle niet-Italiaanse kardinalen bevinden zich reeds te Rome Bouw een huis in vijf landen *0 Kritiek in Amerika op gedenkschriften van Montgomery Donderdag A pracht van 'n dag om de melkfles om te spoelen! ,HET WAS VAN ONS ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 No. 18151 Mislukte besprekingen tussen Dulles en Tsjiang Kai Sjek Reuter meldt uit Kinmen op Quemoy, dat aldaar van officiële nationalistische zijde is medege deeld dat het artillerieduel tussen Chinese communisten en nationa listen thans met zwaarder geschut wordt gevoerd, dan tevoren het ge val was. De communisten vuren nu grana ten van 203 en 212 millimeter af, waarop de nationalisten antwoor den met nieuwe, door de Amerika nen geïnstalleerde houwitsers van acht inch (20.42 centimeter). Het vuur der communisten is echter zes maal zwaarder dan dat der na tionalisten. Volgens ooggetuigen schiet de communistische artillerie nu en dan ook op dat gedeelte van het strand van Quemoy, dat als vlieg veld wordt gebruikt en op de hoofdweg naar het strandgedeelte, dat door de landingsvaartuigen ge bruikt wordt. De bevelhebber der nationalisti sche troepen op Quemoy verklaar de omtrent de communistische be schieting: „Dit is niets ernstigs. Wij geven er niet om of de com munisten al dan niet een verras singsaanval zullen wagen, alles is gereed, om daaraan het hoofd te bieden". Besprekingen geen succes TAIPEH, 22-10. Uit de omgeving van generalissimus Tsjiang Kai Sjek wordt vernomen dat het eer ste onderhoud tussen de president van de nationalistisch-Chinese re publiek en de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Foster Dulles géén succes is geweest, er zouden zich gedurende de bespre kingen, die twee en een half uur hebben geduurd, ernstige menings verschillen hebben voorgedaan over het vraagstuk, op welke wijze de crisis in het gebied van For- PARIJS. De Franse regering heeft dinsdag besloten, dat op 26 april 1959 verkiezingen voor een nieuwe Senaat zullen worden ge houden. Voor 8 en 15 maart 1959 zijn gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk en Algerië vastgesteld. De nieuwe Senaat van Frankrijk zal ruim 300 leden tellen: 225 voor Frankrijk zelf, 31 voor Algerië (van wie 22 Mohammedanen), 2 voor de Sahara, 6 voor de overzeese depar tementen Martinique, Guadeloupe, Frans Guiana en Reunion, en 7 als vertegenwoordigers van de Fran sen in het buitenland. Deze cijfers zijn voorlopig, in afwachting van de vorm van associatie die de half- onafhankelijke overzeese gebieden met Frankrijk zullen aangaan. Op 23 november zullen in Frank rijk en Algerië verkiezingen voor een nieuwe Nationale Vergadwering worden gehouden, met een tweede stemmingsronde op 30 november. mosa het best kan worden opgelost. President Tsjiang Kai Sjek zou na de beraadslagingen van zijn ernstige ontstemming hebben doen blijken. Hij zou, om hierop de na druk te leggen, de nationalistisch- Quemoy en Matsoe, niet bekend is Chinese dagbladen hebben opge dragen zijn foto niet tezamen met die van Foster Dulles te publiceren. Tsjiang en Foster Dulles zouden elkander tijdens hun besprekingen zeer koel hebben bejegend. Men meent te weten, dat de Ame rikaanse minister gestaan zou heb ben op demilitarisatiemaatregelen ten aanzien van de kusteilanden echter, hoe ver deze demilitarisatie zich, volgens Amerikaans inzicht, zou moeten uitstrekken. Foster Dulles zou het hebben duidelijk gemaakt, dat de door de Ver. Staten voorgestane demilita risatie in elk geval, ondanks de protesten der Chinese nationalisten die volkomen van hun Ameri kaanse bondgenoot afhankelijk zijn - moet worden uitgevoerd. De toekomst van Cyprus Gemeenschappelijk vertegenwoordigend lichaam nodig STUTTGART, 21-10. Aartsbis schop Makarios heeft in een vraag gesprek, gepubliceerd in het te Stuttgart verschijnende weekblad „Christ und Welt", gezegd, dat hij bereid is het bemiddelingsvoorstel van Spaak voor Cyprus te aan vaarden, op voorwaarde dat de Britse regering plechtig op schrift verklaard dat Cyprus een volko men onafhankelijk land zal worden na een overgangsperiode van en kele jaren. De aartsbisschop zou hieraan toe gevoegd hebben dat hij de kwestie van de binnenlandse regelingen op Cyprus tijdens de overgangsperiode als een zaak van ondergeschikt be lang beschouwt. Volgens „Christ und Welt" heeft Makarios de voorstellen van Spaak, die, zoals bekend in zijn functie van secretaris-generaal van de NAVO, bemiddelingsvoorstellen in zake Cyprus heeft gedaan, aan vaard. Deze voorstellen houden o.m. in dat er in plaats van af zonderlijke Turkse en Griekse ver tegenwoordigende lichamen voor het binnenlands bestuur op Cy- Hoofdboekhouder verduisterde f 50.000,— ASSEN, 21-10. De Asser politie heeft de hoofdboekhouder G. J. van D. aangehouden, die in de afgelo pen jaren een bedrag van f 50.000 ten nadele van zijn werkgever, een groot kledingmagazijn te Assen, heeff verduisterd. De boekhouder en zijn gezin leef den betrekkelijk sober. Het geld heeft de man gebruikt om een zeer kostbare volière te laten bouwen, waarin hij tientallen exotische vo gels hield. Het merendeel van deze vogels kostte meer dan duizend gulden per jaar. Een groot deel van deze dieren is nu aangekocht door Artis en Avifauna. VRIJE VERKIEZINGEN IN ALGERIJE Maandagochtend heeft de com- Dulles op Formosa munistische Chinese regering de bombardementen op Quemoy, het kusteiland dat in handen is van Tsjiang Kai Sjek, hervat. Als voor wendsel werd gezegd, dat de Ame rikanen schepen van Tsjiang Kai Sjek hadden geëscorteerd, terwijl de voorwaarde van het bestand was, dat dit niet zou geschieden. In Peking wil men de strijd te gen Tsjiang om Formosa beschou wen als een zuiver binnenlandse aangelegenheid, waarmee de Ame rikanen niets hebben te maken. Enige weken geleden staakten de communisten het vuren, zoals zij zeiden „uit menslievende overwe gingen", om aan de nationalisten toe te staan, de kusteilanden te be voorraden. Anders zou er honger ontstaan en gebrek aan geneesmid delen. Daar Peking de strijd zegt op te vatten als een conflict tussen Chinezen, wilde het grootmoedig zijn. Natuurlijk was het doel, het gezag van Tsjiang te ondermijnen. Deze kon de bedoelde eilanden, die onder vuur lagen, niet bevoorra den. En door de gunst der commu nisten kon dat nu wel. Maar resultaat heeft die diploma tieke manoeuvre niet gehad. Tsjiang was niet erg gelukkig met het sta ken van het vuren. Want als er wel wordt gevochten, is hij zeker van de steun der V.S. Toen echter Pe king vriendelijk scheen te doen, eiste de openbare mening in Ame rika, dat de V.S, op dit gebaar zou den ingaan. Als Tsjiang die kust eilanden Quemoy en Matsoe zou ontruimen, en zich zou concentre ren op Formosa, zou een strook zee van 150 kilometer beide partijen scheiden. Dit zou ontspanning be vorderen, zo meende de Ameri kaanse opinie. Zondag vertrok de Amerikaanse minister Dulles uit Londen (waar hij een kort onderhoud had gehad met zijn Engelse collega) naar For mosa. Daar zou hij gaan praten over de verdere taktiek. Tsjiang wil van geen wijken weten, en hij voelt niets voor het ontruimen van Quemoy en Matsoe. En nu de com munisten het vuren hebben hervat, zal Dulles ook niet kunnen aan dringen op het doen van concessies. Het is wel vreemd, dat de rege ring van Peking juist nu Tsjiang en Dulles in eikaars armen werpt. Maar zij zal hebben bedacht, dat die twee toch onafscheidelijk zijn. Voor het eigen volk was hervatting van de vijandelijkheden blijkbaar gewenst. De Chinezen vonden het al vreemd, dat de communisten aan Tsjiang de gelegenheid boden, zijn garnizoen weer te bevoorraden. En nu die vriendelijkheid niet tot re sultaat heeft gehad, dat de solda ten van Tsjiang overlopen; kan Pe king moeilijk zo doorgaan. Boven dien wordt de schuld vooral gege ven aan de Amerikanen, die hun oorlogsschepen niet uit de kustwa teren hebben teruggetrokken. De agitatie tegen de V.S. is no dig, om op het vasteland de Chi nezen bijeen te houden. Van hen worden enorme offers geëist voor de industriële en politieke opbouw van het communisme. Als hun wordt verteld, dat zij worden be dreigd door de Amerikanen, en dat zij moeten proberen, economisch en militair de V.S. te overtreffen, is dat een prikkel tot gehoorzaam heid en hard werken. Het is niet de eerste keer dat binnenlandse een heid wordt bevorderd door tegen een buitenlandse vijand te ageren. Zo is de oude toestand hersteld, de impasse is gebleven, en een oplos sing van het geschil is even ver als voorheen. prus, een gemeenschappelijk ver tegenwoordigend lichaam, moet ko men en dat de Griekse noch de Turkse regering officiële vertegen woordigers bij de gouverneur van Cyprus moeten hebben. Deze ver tegenwoordigers moeten volgens het plan van Spaak gekozen wor den door de Griekse en Turkse ge meenschap op Cyprus. Plan voor Anne Frank-dorp OSLO, 21-10, De Belgische pater Dominicaan George Pire, heeft op een bijeenkomst in Oslo verklaard, dat hij plann enheeft voor de bouw van nog twee „Europese dorpen" voor vluchtelingen. Hij hoopte dat een hiervan zou worden genoemd naar Anne Frank, het Amsterdamse Joodse meisje wier dagboek zoveel opgang heeft gemaakt. Op initiatief van de pater zijn reeds vijf Euro pese dorpen voor vluchtelingen tot stand gekomen. Derde uitkering der melkprijsgaraiitie 1957/1958 'S-GRAVENHAGE, 22-10. Demi- nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft het mo gelijk gemaakt aan de melkveehou ders ook over de hoeveelheid melk, geleverd in de na 14 september resterende weken tot het einde van het melkprijsjaar 1957-'58 (8 no vember 1958), een uitkering van vier cent per kilogram melk te doen. Met deze uitkering, die eind oktober-begin november 1958 kan worden tegemoet gezien, zal de veehouderij over het gehele in het lopende melkprijsjaar geleverde quantum een voorschot van vier cent per kilogram op de nog defi nitief voor de gegarandeerde hoe veelheid melk te bepalen toeslagen van de melkprijsgarantie 1957-'58 hebben ontvangen. DE PAUSVERKIEZING B|j loting kragen zü hun „cellen" toegewezen VATICAANSTAD, 22-10. Bijna alle niet-Italiaanse kardinalen zijn thans in Rome aanwezig voor het aanstaand weekeinde beginnende conclaaf voor de pauskeuze. Onder hen is ook de 86-jarige aartsbisschop van Le Mans in Frankrijk, generaal Grente, die ernstig ziek is. Hij is vergezeld van twee zusters Dominicanessen. Het college van kardinalen zal erover moeten beslissen of een dezer ver zorgsters hem in het conclaaf mag vergezellen. Zoals bekend werd wijlen Pius XII, toen nog kardinaal Pacelli, in het vorige conclaaf ver zorgd door de Duitse zuster Pas- qualina, die gedurende zijn gehele pausschap zijn huishouding heeft geleid. De keuken in het conclaaf zal verzorgd worden door de „Zusters van Liefde" die een gasthuis in Vaticaanstad hebben. Onder de geestelijkheid in Rome wordt iro nisch opgemerkt dat gezien dit feit het conclaaf wel niet zo lang zal durende manier van koken van genoemde zusters schijnt na melijk niet de algemene waarde ring weg te dragen. Het keuken- personeel zal in een afgelegen hoek van het conclaafcomplex verblijven en werken. Twee tendensen De kardinalen zijn bij loting hun „cellen" in het conclaaf toegewe zen. Ieder krijgt een kleine een voudig gemeubileerde slaapkamer tot zijn beschikking alsmede een kamer voor zijn secretaris. Men meent te kunnen voorspellen, dat zich bij de eerste stemmingen op zondag aanstaande twee tendensen zullen openbaren, namelijk een voorkeur van de traditie-gezinden voor kardinaal Roncalli patriarch van Venetië, en van voorstanders van vernieuwing voor kardinaal Lercaro, aartsbischop van Bologna. Als overige „papabili" (degenen die geacht worden de beste kansen te maken, worden genoemd kardinaal Agagianian, kardinaal Valeri en kardinaal Masella (de Camerlengo) op wie dan eventueel de keuze zou kunnen vallen om uit het dilemma te geraken. ROTTERDAM. De 24-jarige ha venarbeider A. Th. Houtepen, wo nende in Bosschehoofd, gemeente Hoeven (N.B.), is te Rotterdam in de Waalhaven geraakt en verdron ken. De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal kan zich niet ge heel onttrekken aan de zorg voor de huisvesting van de arbeiders, in de Kolen en Staal industrie. Dit heeft tot gevolg dat door de E.G. K.S. een experimenteel woning- bouwprogramma werd uitgevoerd voor de deelnemende landen. Voor de rekening van de Euro pese Gemeenschap zijn ongeveer 1000 huizen gebouwd in de ver schillende industriegebieden die onder haar gezag vallen, waarvan 54 in Heerlen. Thans is een rapport verschenen, waarin aan de hand van de opge dane ervaringen kan worden bere kend wat in verschillende landen het bouwen van een huis kost. Om de valutaverschillen te elimineren zijn alle bedragen omgerekend in dollars. Enkele belangwekkende conclu sies zijn uit deze cijfers te trekken. Men kan de huizen in de verschil lende landen zien als van gelijke orde, uiterlijk aangepast echter aan de omgeving. Duidelijk valt op dat het bouwen in België aanmerkelijk duurder is dan in andere genoemde landen. Bekijkt men de kosten-faktoren, dan valt het in verhouding hoge percentage lonen op in Frankrijk en Italië. Nederland ligt wat ar beidslonen betreft percentueel zeer gunstig. Men mag hierbij niet ver geten, dat de koopkracht van de Nederlandse gulden aanmerkelijk groter is dan in de andere genoem de landen. Tegen een koopwaarde van 100 in Nederland staat voor Duitsland en Frankrijk 106 en voor België en Italië circa 120. Tegenover het lage loonpercen- tage van Nederland staat een be langrijk hqger materiaal-percenta ge. Dit komt ongetwijfeld tot uit drukking in het eindprodukt, het huis. Een indruk hiervan is gegeven in de verschillende werktekeningen van het exterieur van de vijf ver schillende typen woningen. BOUW EEN HUIS IN VIJF LANDEN PEUlsBOQgl 10. België Duitsland 4632 m mm i n. 4735 4748 4490 pene cnr<jCL e rc/tocanc oen tOUWKOSTiM; CZI SOU»V*TtPIALtH OVCMGC KQSTCN Een „walgelijke rechtvaardiging" NEW YORK, 21-10. Generaal Carl Spaatz, tijdens de oorlog be velhebber van de Amerikaanse strategische luchtmacht in Europa, heeft in het Amerikaanse tijd schrift „Newsweek" kritiek gele verd op de gedenkschriften van veldmaarschalk Montgomery. Deze verklaarde o.m. dat president Eisenhower als opperbevelhebber van de geallieerden tekort gèscho- ten is en de oorlog onnodig heeft verlengd. Alle boeken van hoge militairen over de tweede wereldoorlog ver tonen uiteraard de neiging om hun auteurs te rechtvaardigen, aldus Spaatz, doch „geen tot op heden bevat zulke walgelijke rechtvaar diging als dat van veldmaarschalk Montgomery.Montgomery be schouwde elke militaire beslissing die niet met zijn eigen aanbevelin gen overeenkwam als een fout, al dus Spaatz. Volgens „Newsweek" is presi dent Eisenhower, ondanks zijn ge matigde reactie 'op Montgomery's publikatie, bijzonder ontstemd. De Philippijnse marine deelt mede dat er geen spoor gevonden is van twee schepen met samen 64 passagiers en bemanning, die ge zonken zouden zijn als gevolg van de wervelstorm die de Philippijnen In Johannesburg zijn dinsdag circa 400 negervrouwen aangehou den, die protesteerden tegen de verplichting om identiteitsboekjes bij zich te hebben. Ingezonden mededeling IfpJ Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbijI KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Door het instor ten van een vloer is de 53-jarige grondwerker D. Terlouw, uit de Elizabeth Wolff straat te Gouda, on der zand bedolven en de verstik kingsdood gestorven. HAARLEM. De 60-jarige vodden koopman J. S. G. uit de Bloemer- steeg te Haarlem is gestruikeld op de Gravestenenbrug over het Spaarne. De man is daarbij tussen de spijlen van de brugleuning door gevallen en te water geraakt, aan vankelijk probeerden twee brug wachters hem met een dreg op het droge te krijgen, later begaf zich een politieman te water, die de man aan wal bracht, hij bleek toen overleden. AMSTERDAM. Een juwelier in de Kalverstraat miste plotseling een plateau met vijf briljanten, ter waarde van bijna vijftien duizend gulden. De verdenking gaat uit naar een onbekende Duits spreken, de man van ongeveer 60 jaar, die kwam informeren naar de prijs van een theeservies. De man is even alleen in de winkel geweest en heeft toen vermoedelijk kans ge zien de kostbare juwelen te be machtigen. De politie heeft tot nu toe geen enkel spoor van de dader gevonden. DORDRECHT. Mevrouw Ingetje van der Linden-Bakker, wonende Oude Veer 22 te Papendrecht, heeft in alle opgewektheid haar hon derdste verjaardag gevierd. De ja rige, die de oudste inwoonster van Papendrecht is, heeft ontelbare mensen op bezoek gehad, die haar kwamen feliciteren. Zij mocht een overstelpend aantal geschenken in ontvangst nemen. FEUILLETON 99 Streekroman door HANOL SPOOR Sternhout zou het wel niet zo vlug opgeven, het kon, figuurlijk gesproken, wel eens 'n gevecht op leven en dood worden. Zij leefde helemaal met die jonge pachter mee. Zelfs zij vond de om geving al zo mooi, dat ze zich wel voorgoed hier zou willen vestigen. Morrend bedacht ze, hoe geluk kig ze zouden kunnen zijn. Nu za ten ze hier zonder enig geestelijk contact, zij treurend om haar ver loren jaren, hij weer nieuwe winst gevende plannen uitbroedend. Zij schrok op uit haar dromerijen toen hij plotseling nadrukkelijk kuchte en vroeg.: „Heb je er over nagedacht wanneer je weer een be zoek aan je ouders zal brengen?" Verbluft staarde ze hem aan. Waar kwam ineens die belangstel ling vandaan? Onmiddellijk was ze op haar qui-vive. Ondervinding had haar geleerd op haar hoede te zijn als hij vriendelijk was. Doch hoe ze haar hersenen ook pijnigde, ze vond geen reden voor zijn plotse linge bezorgdheid. „Zijn hier de zaken afgehandeld?" vroeg ze ironisch. „Lang niet", zei hij kort. „Nu, hoe kun je dan zo lang al leen blijven. Je zegt zelf dat er op het dorp geen personeel te krijgen is, hoewel, vanmorgen heb ik een meisje ontmoet, dat ik graag ge vraagd had om hier een handje te komen helpen. Misschien dat er dan tijd over is om eens met je de omgeving te verkennen. Ik heb nog zo weinig gezien hier". „Dat meisje, Joke Verhagen heet ze, heb ik vandaag al aangenomen. Ze komt morgen". Stomverbaasd keek ze hem aan. „Moet ik daarom weg, sinds wan neer neem jij tegenover het perso neel de vormen in acht, ofheb je 'n nieuwe favoriet gekozen?" Dit laatste zei ze spottend en ze ver wonderde er zich over, dat het haar niets deed. „Stel je niet zo aan", zei hij scherp. „De kwestie is dat ik aan mijn zuster heb geschreven dat ik bijzondere plannen heb met het landgoed. In tegenstelling met haar gewoonte om mij overal de vrije hand in te laten, wil ze nu hier naar toe komen om het te bespre ken". Daar was het weer. Een wilde woede laaide in haar op. Zij moest verdwijnen, omdat er familieleden op komst waren. Ze werd niet waardig genoeg geacht om in hun nabijheid te vertoeven. Zijn zuster Lydia was menselijker dan haar broer. Zij had de drijfveren, welke haar in deze toestand brachten, be grepen, maar keurde ze allerminst goed. Een huwelijk, ook al was het met een gewoon burgermeisje, zou ze aanvaard hebben, deze verhou ding tolereerde ze niet. Daar hem veel aan het oordeel van zijn zuster was gelegen, moest er een eind komen aan deze situatie. Ze werd dus weggestuurd. Nu voelde ze pas goed hoever hij haar al omlaag had gedrukt. „Harteloos individu dat je bent", barstte ze zonder enige samenhang los. „Je hebt mij alleen hier laten komen, omdat je dit voordeliger uitkwam. Het spaarde kostbare centjes uit aan personeel. Je be zorgt mij een leven niets beter, niets luxer dan een gewoon bur gervrouwtje, alleen weet die waar voor ze werkt en' zorgt, maar ik sloof me uit, en waarvoor? Om op zij geschoven te worden, zodra ik niet meer nodig ben. Ik begrijp dat je zuster zo mijn verblijf hier in het familiehuis niet dulden zal, maar er is ook nog 'n andere op lossing". Bij die laatste woorden had ze nog even haar trots laten varen en doelde openlijk op een wette lijke verbintenis. Er kwam zo'n sarcastische grijns op zijn gezicht, dat ze trillend van woede en gekrenkte trots opstond. Zij leunde tegen de schoorsteen, waarop een zware bronzen kande laar stond. Haar handen gleden nerveus over dit voorwerp. Haar ogen vlogen naar zijn schijnbaar zo rustige figuur in de stoel. Die kan delaar was massief. Je zou er best iemand een flinke tik mee kunnen geven. Wat was er aan hem ver loren? Op dit moment haatte ze hem zo, dat ze aan 'eigen veiligheid niet dacht. Haar vingers omklemden het sierstuk steviger, haar zenuwen waren tot het uiterste gespannen. „Beheers je, kuiken". Zijn stem klonk als een pistool schot. Zij kromp in elkaar, willoos zakten haar handen. „Ik begrijp niet waar je je zo over opwindt, ik heb je toch nooit iets beloofd". Zijn stem klonk vlak en onverschillig. „Als je weg wilde heb ik je nooit gevraagd te blij ven", vervolgde hij. „Je kunt niet ontkennen, dat je geheel uit vrije wil bij me gebleven bent". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5