Zes ontwerpresoluties hebben het ontwapeningsvraagstuk tot thema DE ZIERIKZEESCHE COURANT Financiën en Economie DONDERDAG 23 OKTOBER 1933 No. 18451 115e jaargang ZIERÏKZEESCHEMNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Politieke V.N.-commissie Eerste stap: staking van kernproeven NEW YORK, 22-10. De politieke commissie van de Algemene Ver gadering van de V.N. heeft zich woensdag weer bezig gehouden met het ontwapeningsprobleem. De commissie moet zich uitspre ken over zes ontwerpresoluties. Vijf hebben, betrekking op het vraag stuk van de kernproeven en de zes de, die door de Sowjet-Unie is in gediend, gaat over de eventuele be snoeiing van de defensiebegrotin gen van Groot-Brittannië, Frank rijk en de V.S. en de Sowjet-Unie met niet minder dan 10 k 15 pet. De minister van buitenlandse za ken van Wit-Rusland, Koezma Ki- selef, leverde kritiek op het aanbod van het westen de kernproeven voorlopig voor een jaar te staken. Hij verklaarde dat het een alge meen bekend feit is, dat er onge veer een jaar nodig is om een nieuwe serie kernproeven voor te bereiden. De Rus zei voorts, dat de V.S. de publieke opinie al rijp maken voor een negatief resultaat van de con ferentie te Genève en dat zij dan de Sowjet-Unie hiervan de schuld willen geven. DULLES: „Communisme voorbij gaande fase" Minister Dulles heeft woensdag avond aan een banket dat te zijner ere in Taipeh werd gegeven ver- klaard, dat het communistische re gime van het vasteland slechts een voorbijgaande fase is. De vraag is nu, hoe lang deze fase zal duren en hoe men het verloop er van kan bespoedigen, zo meende hij. Vol gens hem lag het antwoord op deze vraag in de „vastbeslotenheid, moed en toegewijdheid" van de vrije wereld. Tevoren had president Tsjiang Kai Sjek gezegd, dat de communis ten al het mogelijke doen om de „banden van wederzijds vertrou-. wen" tussen de Amerikanen en na tionalisten te vernielen. De Calouste-Gulbenkianstich- ting te Lissabon heeftdonderdag schenkingen voor 1958 bekend ge maakt ten bedrage van ruim 9 mil joen gulden. De vertegenwoordiger van natio nalistisch China, Tingfoe Tsjiang, noemde het Russische voorstel over de besnoeiing van de militaire uit gaven „aantrekkelijk". Hij stelde in dit verband voor door de VN. een commissie van deskundigen in het leven te laten roepen, die dan een vergelijkende studie moet ma ken van de begrotingssystemen van de vier betrokken landen om pre cies te kunnen vaststellen wat het Russische voorstel in feite beoogt. Hij beschouwde voorts een voor lopig staken van de kernproeven als een eerste stap naar ontwape ning. President Heuss van west-Duitsland te Londen koel ontvangen Duitse bezoekers spreken van een „ijzige" houding LONDEN, 22-10. Duitse bezoe kers in Londen tonen zich nog te leurgesteld over wat zij de „ijzige" houding van het Britse publiek te genover de Westduitse bondspresi dent, dr. Theodor Heuss,, noemen. Zij menen hieruit te moeten op maken dat de verbittering over hetgeen in de oorlog is geschied nog steeds niet verdwenen is. Maar correspondenten met ondervinding wijzen er op dat de mensen in Lon den zich zelden demonstratief ge dragen bij officiële bezoeken en dergelijke gelegenheden. Hun houding is er dan een van beleefde belangstelling, ook ten aanzien van koninklijke personen en presidenten uit zeer bevriende landen. In elk geval heeft men geen ge jouw of iets dergelijks gehoord. In de Britse bladen wordt er over het algemeen de nadruk op gelegd, dat er geen gevoelens van verbittering gekoesterd moeten worden. Men wijst er daarbij op dat een man als president Heuss alleen reeds om zijn eigen persoon lijkheid zeker te aanvaarden en te waarderen is. Overigens wordt door de bladen nog wel melding gemaakt van de koelheid waarmede Heuss door sommige personen zou zijn beje gend. Zo schrijft de Daily Herald (Labour) onder de kop „Papa Heuss vindt het maar koel", dat bij de dronk die in de Guildhall op „zij ne excellentie de president van de Duitse Bondsrepubliek" werd uit gebracht enkele der aanwezige of ficiële personen hun glas niet aan Ex-vlieger Albert Jones van de Engelse Koninklijke Luchtmacht bereidt zich voor op een reis naar Nieuw-Zeeland op de rug van een paard. Jones is van plan op 5 november te vertrekken voor zijn trip van 14.500 mijlen. Hij hoopt er 1*6.-2 jaar over te doen. De organisatie van de reis berust in handen van de Engelse axttomobiél-organisatie. De wereld reiziger heeft voor zijn paarden, welke voorzien zijn van speciale hoe ven, een carnet en een „G.B."-plaat. - Foto: het twee p.k.-transport; Albert Jones met de 7-jarige „Jumbo" en de 6-jarige „Chiko" voor zijn huis in Weybridge. Duitse vroeg de lippen brachten. Een journalist, dit bemerkend, aan een Britse collega wat men dan toch tegen Heuss had. „Hij is een groot mens. Toch willen jullie niet eens de Duitse vlag voor hem uit steken", aldus de Duitse journalist., Zijn laatste opmerking sloeg op het feit, dat er in Londen tussen de Britse vlaggen maar heel weinig Westduitse te zien waren. De „Daily Express" maakt er ook melding van dat sommige officiële gasten er zichzelf blijkbaar niet toe konden brengen aan de dronk op president Heuss mee te doen. Ver der meent dit blad te kunnen be richten dat koningin Elizabeth ze ker niet eerder dan over een paar jaar aan de uitnodiging van Heuss tot een tegenbezoek aan west- Duitsland gevolg zal geven. Chroesjtsjef vleit de Arabische landen Erich Koch, de vroegere Nazi-Rijkscommissaris, staat in Warschau terecht. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor de dood van 72.000 mensen, onder wie 13.000 vrouwen en 20.000 kinderen. Koch werd in 1950 door de Engelsen aan Polen uitgeleverd. Het proces moest steeds uitgesteld worden, vanwege Koch's slechte gezondheid. - De foto laat Erich Koch in de beklaagdenbank zien. BRITSE VISCOUNT IN BOTSING MET STRAALJAGER Passagiers en bemanning omgekomen NETTUNO (midden-Italië), 22-10. By Nettnno in midden-Italië is een Brits passagiersvliegtuig, op weg van Londen naar Napels, veron gelukt. Het vliegtuig kwam in bot sing met een Italiaans straalvlieg tuig. Volgens de controletoren van het vliegveld van Rome zijn alle 25 passagiers en vijf bemanningsleden om het leven gekomen. Hét toestel was via Napels op weg naar Malta. Het ongeluk ge- CAIRO, 21-10. De Sowjet-Unie beurde bij sj.echt zicht, kort voor .p.Ip. ecnri.(Ym.isr.hp. koestert geen enkele economische ambitie t.o.vwelk land dan ook, doch wil slechts een waarachtige vriendschap tussen de volkeren. De Amerikanen, Britten en Fransen daarentegen geven voor uw vriend schap te willen, terwijl ze in wer kelijkheid uit zijn op uw olie en andere natuurlijke rijkdommen. Dit heeft Chroesjtsjet dinsdag verklaard op een lunch, die de Russische regering de minister van defensie van de Ver. Arabische Re_ publiek, maarschalk Abdel Hakim Amer, in Moskou aanbood. De tekst van Croesjtsjefs rede is uitgezonden door Radio-Moskou. Tass noch Radio-Moskou hebben tot nu toe hiervan melding ge maakt. Maarschalk Amer zou geantwoord hebben, dat de V A.R precies weet wat de imperialistische landen wil len, n.l. de Arabische volkeren overheersen door middel van ge weld of economische druk. Amer verklaarde volgens Radio- Cairo, overtuigd te zijn van de op rechtheid van het Russische ver langen. Hij dankte de Sowjet-Unie vpor haar steun aan de nationale bevrijdingsbewegingen in de Ara bische landen. de landing. De Viscount was van ochtend om 8.25 uur plaatselijke Weer arbeiders tribunalen in Hongarije BOEDAPEST, 22-10. In de grote Hongaarse fabrieken zullen weer arbeiderstribunalen opgericht wor den, zo is door de Hongaarse rege ring bepaald. De tribunalen krijgen de bevoegdheid arbeiders te be rechten, die zich schuldig hebben gemaakt aan inbreuk op de ar- beidstucht of aan onordelijk ge drag. Deze rechtbanken zullen zich ook bezighouden met diefstal etc. van staatseigendom. Zij zullen worden opgericht in alle metaal-, construc tie- en machinefabrieken, die meer dan driehonderd arbeiders in dienst hebben. De tribunalen zullen voorts georganiseerd en geleid worden door de communistische vakbonden en „voorbeeldige" arbeiders zullen er zitting in nemen. Zoals bekend zijn de tribunalen opgeheven tijdens de opstand van 1956. CELEERDEN - UIT TWINTIG LANDEN - BANG VOOR OPSLAAN VAN A-WAPENS Alle oorlogen dienen uitgebannen CHICAGO, 22-10. Geleerden uit twintig landen, waaronder Groot- Brittannië, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, hebben als hun mening gegeven, dat het opslaan van kernwapens door Oost en West een doelmatige controle op ontwa pening op het gebied van kern wapens heel moeilyk en misschien onmogelijk heeft gemaakt. Deze verklaring die wei-d opge steld op de in sept. te Kitzbühel in Oostenrijk gehouden atoomcon ferentie, werd woensdagavond te Chicago gepubliceerd. De geleerden dringen er in deze verklaring op aan, dat de mens heid zich tot taak stelt alle oorlo gen ,ook plaatselijke, uit te ban nen, daar een atoomoorlog zal lei den tot vernietiging van de meeste bevolkingscentra in dè oorlogvoe rende landen en het gevaar zeer groot is, dat een eveytuèle plaatse lijke oorlog zal uitgroeien tot een grote atoomoorlog. Ook Nederlandse geleerden wa ren op de conferentie te Kitzbühel vertegenwoordigd. Verenigde Staten krijgen super-duikboten GROTON, 22-10. Een woordvoer der van de Amerikaanse marine heeft woensdag in Groton (Connec ticut) verklaard, dat in de Ver. Staten nu duikboten in produktie zijn waarbij de atoomduikboot Nautilus slechts een „T-forndje" is. „Wij zullen spoedig duikboten be zitten zo groot als kruisers, die met raketten elk gewenst doel in vijandelijk gebied kunnen treffen", aldus de woordvoerder. tijd van London Airport vertrok ken. De piloot van het militaire toe stel is met zijn valscherm in zee terechtgekomen en later opgepikt. Het toestel was een „Viscount" van de „British European Airways" Nettuno is een vissersplaatsje een kilometer of vijftig ten zuiden van Rome. Een maangebouw NEW YORK, 22-10. Er is woensdag te New York een in alle bijzonderheden uit gewerkt schaalmodel van een permanent gebouw op de maan met woonverblijven, laboratoria, werkplaatsen, opslagruimten en verbin- dingsposten getoond. Het is een cilinder van gegolfd me taal met een beschermend schild. Dit maangebouw is ontworpen door een Ameri kaanse maatschappij onder de technische leiding van de mijnbouwkundige prof. Ri- nehart. Het ontwerp, aldus prof. Rinehart, is ontworpen voor de slechtste omstandig heden die op de maan voor mogelijk worden gehouden, namelijk een zee van stof. Het gebouw kan in het stof „drijven". Indien het opper vlak. van de maan stevig ge noeg zal blijken te zijn, kan het gebouw daarop worden geplaatst. Kardinaal Mindszenty toch niet naar Rome BOEDAPEST, 22-10, De Hongaar- se regering heeft geweigerd kardi naal Mindszenty toestemming te geven naar Rome te gaan, aldus heeft radio-Boedapest woensdag avond meegedeeld. In een woensdag aan de Ameri kaanse zaakgelastigde in de Hon gaarse hoofdstad overhandigde no ta wordt gezegd, dat de Hongaarse regering een Amerikaans verzoek de kardinaal naar het conclaaf te laten gaan, van de hand wijst. Het Amerikaanse verzoek is, al dus de nota, een „ontoelaatbare in menging in de binnenlandse aan gelegenheden van Hongarije". Mislukte lancering kunstmaan CAPE CANAVERAL, 23-10. Het Amerikaanse leger heeft woensdag avond te Cape Canaveral een ge wijzigde Jupitcr-C-raket met vier trappen afgeschoten, welke een met aluminium bedekte plastieken bal lon als een kunstmaan in een baan om de aarde moet brengen. Op het ministerie van Defensie is later officieel bekendgemaakt, dat het vrijwel zeker is, dat de lan cering mislukt is en dat de kunst maan niet in haar baan is ge komen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De zakenman, die aan de top 1 1 wil blijven moet harder wer- ken dan toen hij de top i trachtte te bereiken. i Rijk koopt natuurreservaten aan 's-GRAVENHAGE, 22-10. - Het Rijk heeft in september een na tuurreservaat aangekocht: name lijk het „weidevogelreservaat pol der Arkemheen", 32 98.65 ha gras en hooiland onder de gemeente Nij- kerk. De hierna genoemde natuurre servaten werden door aankoop ver groot: „Dommelbeemden" met 3.63 60 ha onder de gemeente Sint Oedenrode; „Geelders" met 20.42.40 ha onder de gemeenten Boxtel, Liempde en Sint Oedenrode; „Brand" met 7.48.45 ha onder de gemeenten Udenhout en Drunen; „Beuninger Achterheide" met 24 39.30 ha onder de gemeente Losser en Denekamp. Congres Algemene Bond van Ambtenaren AMSTERDAM, 22-10. In het Con- certgebouw te Amsterdam is van ochtend het jaarlijkse congres van de Algemene Bond van Ambtena ren, aangesloten bij het N.V.V., be gonnen. Het zal drie dagen in be slag nemen. De opening werd vanochtend door een vrij groot aantal buiten landse gasten, alsook de burge meester van Amsterdam, mr. G. v. Hall en de voorzitter van het N.V.V., de heer C. van Wingerden, met enkele zijner bestuursleden bijgewoond. In zijn openingsrede sprak de af tredende bondsvoorzitter, de heer J. Blom, o.a. over het perspektief op economisch terrein. Hij noem de dit beter dan het in lang ge weest is en zeide, dat er voor enig optimisme zeker plaats is. Minder tevreden was hij over het salaris- beleid van de regering te spreken, ten aanzien van de ambtenaren. Daarbij doelde hij op de verhoging van de topsalarissen, waarmede volgens hem aan de hogere amb tenaren meer rechten zijn toege kend dan aan de lagere en middel bare. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Ongeluk "in rusthuis „Irene" Bij het vervoer per lift is maan dag in het rusthuis „Irene" alhier een ongeluk gebeurd. De bejaarde invalide heer W. H. moest met de lift omlaag worden gebracht, maar bij het vervoer per invalidewagen tje werd niet opgemerkt, dat de lift nog niet geheel gelijk stond met de vloer van de bovenverdieping, zodat de in het wagentje gezeten patiënt een vrij ernstige val maakte in de liftkoker. Dokter van Hoorn verleende de eerste hulp en con stateerde een breuk van het linker dijbeen en het rechtersleutelbeen. H. werd naar het Rode Kruis-zie- kenhuis vervoerd, waar hij inmid dels aan de bekomen verwondin gen is overleden. Krappere geldmarkt in de Verenigde Staten voorspeld NEW YORK, 22-10. Volgens dr. Marcus Nadler, economist bij de Hanover Bank en hoogleraar aan de universiteit van New York, is er in de Verenigde Staten waar schijnlijk een krappere geldmarkt te verwachten. Bij een aanhouden van de vooruitgang in het Ameri kaanse bedrijfsleven verwacht hij, dat de federale reservebanken op nieuw de kredietrente zullen ver- hogen als onderdeel van een poli tiek van aktieve kredietrestriktie. Dr. Marcus deelde zijn verwach tingen mede in een rapport over de geldmarkt, uitgegeven door de Hanover Bank. E. A. Merkle, president van Ma dison Fund. Inc., verklaarde in een toespraak tot de Society of Secu rity Analysts te Denver, dat er waarschijnlijk een stijging van de rentevoet is te verwachten. Hij gaf als zij mening te kennen, dat de recente „welhaast panische" aan kopen een teken zijn, dat de „top van de markt is bereikt". Minister Foster Dulles wordt donderdagavond in Washington te rugverwacht van zijn besprekingen op Formosa. Iiy zal op de thuisreis een tussenlanding maken op Oki nawa,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1