goede smaak Halitran 3 Druppels is genoeg! Keurslager Plaating SS SS II Dames Pullovers Het gelukkige dier STAD EN PROVINCIE JACOB VAN MOURIK en JOHANNA DE KEIJZER geven u kennis van hun voor genomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben D.V. dinsdag 4 november a.s., des nam. 2.30 uur, ten stad- huize te Zierikzee. Huwelijksinzegening in de Ned. Herv. kerk door de wel- eerw. heer ds. C. Bezemer, des nam. 3 uur, Zierikzee, 21 oktober 1958. Hofferplein 38 Rusthuis „Irene", Hoge Molen, straat 19. Gelegenheid tot feliciteren van 5-6 uur in het Ned. Herv. Ver.- gebouw, 't Vrije. Toekomstig adres: Hofferplein 38, Zierikzee. Allen, die iets te vorderen heb ben van, of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van mevr. E. W. VIS, weduwe van de heer M. K. Krepel, laatst ge woond hebbende te Zierikzee, Oude Haven 31, overleden 3 oktober 1958, die tot de nala tenschap behorende zaken on der zich hebben of zich kunnen beroepen op borgtochten, ge tekend door de erflaatster of nu wijlen haar echtgenoot, wordt verzocht daarvan op gave, betaling of afgifte te doen ten kantore van notaris P. Heering, Oude Haven 55 te Zierikzee, vóór 1 november 1958. Deze week bij 500 gram MAGERE SPEKLAPPEN 1,38 3 GELDERSE SCHIJVEN 0,98 150 gram BOTERHAMWORST 0,48 1 pot KNAKWORST 1,28 0,53 WOENSDAG: 500 gram KEURGEHAKT 1,78 daarbij 150 gram HAM 0,78 150 gram KINNEBAKHAM Want Halitran bevat haast 60 maal zoveel vitaminen als gewone levertraan Die volle, vette lepel van vroeger heeft afgedaan! Tegenwoordig krijgt een kind gewoon 3 druppels Halitran in de pap of op een lepeltje suiker. U kuntvolstaanmetdezekleinedagelijkse dosis, omdat Halitran in sterk gecon centreerde vorm de Vitaminen A en D verschaft, die Uw kind nodig heeft. Natuurlijke Vitaminen uit de verse, jonge levers van heilbot en andere arctische edelvissen! Het innemen gaat nu ongemerkt. Voor oudere kin deren en volwassenen zijn er boven dien de handige smaakloze Halitran- capsules: 2 per dag is voldoende. Uw Vitaminen-Zekerheid: Het vitaminengehalte van Halitran wordt ge controleerd en op certificaat gewaarborgd door het Noorse „Jnstitut for Ernaeringsforsking Halitran bevat: 38.000 i.e. Vitamine A per gram. 5.100 i.e. Vitamine D per gram. Halitran geeft: meer weerstand tegen griep, bronchitis en an dere ziekten. Voorkomt en bestrijdt rachitis. Kweekt sterke beende ren en een gaaf gebit. haast 60 maal zoveel vitaminen als gewone levertraan. Een vroutv van zorgt ook voor een smakelijke maaltijd DUR-O-PAC rookworst in vacuum dubbelpak met Zwart-op-wit GARANTIE voor: Hygiënisch beschermde versheid. Absolu te smaakbestendigheid. Beveiligd aroma.* Langdurige houdbaarheid. ii ■I u ZWANENBERG'S ROOKWORST wekenlang vers en dubbel zo lekker! Zwanenberg maakt wat smaakt vleeswaren, vlees-, vis-, groente- en vruchtenconserven tafelzuren, jams en DUR-O-TEST vleesconserven in glas LI vindt een grote keuze bij boekhandel Fa. PIET OCHTMAN Lange Nobelstraat - Zierikzee G. J. SCHERPHUIS ZENUWARTS Voorlopig alleen spreekuur op VRIJDAG Zeer mooie sorte ring vanaf f 8,50 - f 9,95 - f 13,50 enz. LEUKE KLEUTER-, MEISJES- EN JONGENSTRUIEN W. Berrevoets Verrenieuwstr. 6, Zierikzee SUCCESJES Te koop: Een kalfvaars, aan de rekening en een vare koe. - C. Steen- poorte, Oosterland, Jobsweg 2. Iets puiks! Een jonge jacht hond, gekr. korth. z. langh., de vader raszuiver, D. st. langh met stamboom. Is bij uitstek bekend op de veldwedstrijd. 8 weken oud. Naam is Rino v. d. Huikert, bij J. I. v. d. Bout, jager, D 41, Bruinisse. Diversen: Koortsthermometers, tanden borstels, scheermesjes en -zeep tochtband (Pressostrip). H. A. v. d. Maas, Burgh. Een schrijfblok, 100 vel en 50 witte enveloppen voor f 1,60, twee kladblocs (200 vel), voor f 0,70. H. A. v. d. Maas, Burgh Zwitsal en Babydermartikelen, Wybetjes, Hoestbonbons, Vicks Groentjes, witte Menthol, enz. H. A. v. d. Maas, Burgh. Thermoflessen, ook losse bin- nenflessen, stoppen en beker tjes, kolenkitten. H. A. v. .d Maas, Burgh. Ook in slaapkamers hebben wij ruime keus. Wij vragen speciaal uw aandacht voor de moderne slaapkamers, welke naast hun goede kwaliteit toch zéér voordelig in prijs liggen. Vraagt nadere inlichtingen bij: Tuinman Zn., Woning inrichters, Mol 19, Zierikzee. telefoon 2887. Vitamine C, Davitamon A-D, Davitamon 10, Halitrandrup- pels en -capsules, enz. H. A. v. d. Maas, Burgh. OP SPEURTOCHT IN DE NATUUR Wel doodsangst, maar geen angst voor de dood Wij mensen hebben veel de ge woonte, de dieren menselijke eigen schappen en gevoelens toe te ken nen, met als gevolg, dat wij het dier verkeerd bezien, ja, het on eerlijk behandelen, want in veel opzichten verwachten we daardoor meer van het dier dan waartoe het in staat is. De ware dierenliefhebber zal het dier accepteren zoals het is en ze ker niet bewogen door zijn eigen gevoelens sentimenteel doen tegen en over dieren. De dood van een dier kan de mens soms verschrikkelijk vinden, maar voor het -dier is dat niet zo als voor de mens, die denken en redeneren kan. Alles draait om leven en dood Het gehele leven, ook in de die renwereld, wordt beheerst door dood en leven. Eenmaal komt ook voor hen het moment dat zij ster ven, doch dit ondergaat het dier ge heel anders dan de mens. Aangezien een dier zich geen voorstelling kan maken van het be grip „dood", kent het ook de angst hiervoor niet. Een konijntje, dat rustig zit te knabbelen, leeft op dat moment en geniet van het „zijn", zonder een moment aan de toe komst te denken. Wanneer een vos hem bespringt, zal het dier schrik ken, maar niet denken:.„Nu is mijn laatste uurtje geslagen!" Ook wan neer het sterft, weet het niet, dat de dood nadert, het ondergaat slechts de gewaarwordingen van het moment. Vlucht het dier voor een achtervolger, dan doet het dit instinctief zonder zich bewust te zijn van de gevolgen, die voort vloeien uit achterhaling. Doordat het dier zich geen voor stelling kan maken over de toe komst, kent het ook geen zorgen en is dus in dit opzicht gelukkiger dan de mens. Het is gelukkig met het „zijn", met het voedsel, de zon en alle andere dingen in de natuur. Wanneer komt de dood? Vooral bij lagere dieren is dood en leven een betrekkelijkheid. Wanneer wij bijvoorbeeld kijken naar het pantoffeldiertje, dat zich vermenigvuldigt door deling, dan zullen we ons afvragen, of dit dier tje eigenlijk sterft en dus de dood kent. Wanneer is een dier dood? Bij hogere dieren is dit ♦rij eenvoudig vast te stellen, maar bij lagere dier soorten kan dit wel eens heel moei lijk zijn. Nemen wij bijvoorbeeld het beerdiertje, het microscopisch kleine organisme, dat in water leeft. Stel, dat het water verdampt, dan verdroogt ook het diertje tot een stofje, waar geen leven meer in schijnt te zijn. Het diertje is dood, zouden we zeggen. We bewaren dit stofje enige jaren en doen het daar na weer in het water. Het zwelt en begint langzaam weer tot leven te komen. Het beerdiertje leeft weer en gaat voort waar het indertijd geëindigd was. Zo zien we, dat er met de dood in het dierenrijk nog wel het een en ander te doen is. De hogere dieren kennen een ,dood" als wij, doch het verschil ligt hierin, dat de meesten deze dood door geweld vinden en niet zoals bij ons door ziekte of ouder dom. Zij kennen dood door een vij and, door honger, door storm, door koude, door vuur, door verdrinking en meer van die gewelddadige le venseinden. Ook ziekte Tenslotte is er dan nog de dood door ziekte. Dieren kunnen ziek worden en kwalen krijgen, net als mensen. Zelfs zijn vele ziekten identiek aan die der mensen, zoals kanker, gezwellen, blindedarmont steking, malaria, huidziekten, hart- gebreken, typhus enzovoort. Een medische wetenschap is de dieren onbekend en dus doet de natuur haar werk en vindt er een selectie plaats, waarbij de zwakken uitgeschakeld worden. Hierdoor handhaven de sterken zich en plan ten zich voort, als gevolg waarvan de soort krachtig en gezond blijft. Alles vindt echter plaats zonder dat het dier hier bewust iets aan doet of enige invloed kan uitoefe nen op de gang van zaken. Het maakt er zich trouwens geen zorgen over en is gelukkig met zijn bestaan. Gelukkiger dan de mens, die vol zit met zorgen en angst voor de toekomst. OOSTERLAND Cursus „Spreken in het openbaar" Bij voldoende deelname zal on der auspiciën van het Instituut „Het Sticht" te Utrecht, getracht worden in onze gemeente een cur sus te houden „Spreken in het openbaar". Verschillende personen hebben zich reeds opgegeven voor deze leergang, die ook bedoelt het persoonlijkheidsgevoel te stimule ren. Waarschijnlijk zal één dezer dagen een contactavond worden ge houden, waarbij doel en streven van de genoemde cursus naar vo ren zal worden gebracht. Opbrengst Stichting Bio Vakantie-oord ZIERIKZEE, 20-10. De opbrengst voor de Stichting Bio Vakantie oord heeft in de Concertzaal opge bracht f 129,72 en in bioscoop ho tel Bom f 109,11. De landelijke op brengst bedroeg in 1958 f 204.285,90, een bedrag dat ruim f 30.000 hoger ligt dan het voorafgaande jaar. OOSTERLAND Filmavond voor Jeugdinstuif Ter afwisseling van het gewone „menu" werd zaterdagavond bij de jeugdinstuif weer een filmavond gegeven in de Conferentiekamer. Dat dit bij de jeugd in de smaak valt, bewees wel de volle zaal. Het is te betreuren dat het op sommige ogenblikken een hels lawaai was, zodat er dan weinig van het gespro ken woord verstaan kon worden. Begonnen met de altijd mooie te kenfilm, werd hierna de bekende kindercircusfilm „De Elleboog" vertoond. Op een wonderlijke wij ze is op deze rolprent te zien, wat er door een aanhoudende oefening tenslotte ook door „gewone men sen" te leren is. De lachspieren werden weer opgewekt door de beide komieken Laurel en Hardy. We zagen deze oude bekenden te rug als legionairs in het vreemde lingenlegioen. Na enige verwikke lingen raakten zij slaags met de Arabieren, die ze tenslotte over wonnen. NOORDGOUWE Lezing met film over Amerika De Culturele Vereniging begint het winterseizoen met een lezing - verlucht met films - over het on derwerp: „Het leven in Amerika", door de als chef nieuwsdienst aan het dagblad „Trouw" verbonden journalist Jan Roelfs. Aanvankelijk lag het in de bedoeling het seizoen te beginnen met een film over de Tour de France, maar hierover kon niet tijdig de beschikking worden verkregen. Het wordt dus nu een causerie over Amerika. Aan boord van schepen optredend als voor lichter van Amerikaanse studenten heeft de heer Roelfs enkele reizen naar de V.S. gemaakt, zodat een belangwekkende avond te wachten staat. De lezing wordt woensdag avond 22 oktober a.st gehouden. ST. PHÏLIPSLAN D De Rode Kruis-campagne Afdeling weer aan de top De opbrengst van de jaarlijkse Rode Kruiscampagne heeft alhier opgebracht het mooie bedrag van f 2.219,50, hetgeen neerkomt op 411.1 pet. van het streefbedrag. Niettegenstaande deze opbrengst iets lager ligt dan vorig jaar is het afdelingsbestuur zeer tevreden met dit resultaat. Het is de bevolking dan ook zeer dankbaar voor de spontane medewerking. Iri dit verband kwam nog een tweede verheugende mededeling binnen van het Kringbestuur van het Ned. Rode Kruis te Middel burg, nl. dat deze afdeling met het hoogste is van Nederland met deze opbrengst, hetgeen betekent dat de zijden erewimpel en het campagnebord voor deze hoogste opbrengst in deze gemeente blij ven. En dat wel voor de 5e achter eenvolgende maal, hetgeen een uit zonderlijke prestatie genoemd mag worden. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 20-10. Officieuze noteringen per 100 kg franco Rot terdam. Tarwe: rode op vochtconditie f 29,80-29,90, met vlotte handel; witte daarentegen moeilijk te plaat sen voor de vlakmolenaars, prima kwaliteit tot f 30,40. Voedergranen: zomergerst goed prijshoudend, van f 24,75-26,25, soms iets meer; haver: vast, van f 23,25-25,25, extra blanke tot circa f 26,00; rogge: flauw, 17 a 18 °'o vocht tot f 21,25. Peulvruchten: kalm. Groene erw ten f 30,00-50,00; schokkers f 50,00- 72,00; bruine bonen f 50,00-77,50, prima geschoonde tot f 81,00. Aardappelen ROTTERDAM, 20-10. Klei-aard- appelen, 35 mm opw.: Eigenheimers f 10,50-11,75, Bintje f 13,00-14,00, Bevelanders f 10,50-11,00, Koop- mans Blauwe f 11,00-12,00, Meer- landers f 10,00-10,50; gewassen eigenheimers van de kleigrond, 40 mm opw. f 13,50; export bintje in twee maten gesorteerd, 35 mm opw. f 15,00; zandaardappelen, 35 mm opw.: Noordeling f 7,50-8,00, IJsselster f 7,25-7,75, Libertas f 7,50- 8,00; voeraardappelen f 2,50-3,00. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. KERKNIEUWS Ger. Gemeente OOSTERLAND. Woensdag 22 ok tober a.s. 7.30 uur: ds. Heerschap, predikant te Borssele. Juniorencompetitie Renesse B I-Zierikzee B II 6-2 Renesse nam direkt het spel in handen en na 5 min. spelen schiet L. Jonker hard en laag in (0-1). Na 10 min. wordt het door een listig balletje van L. v. d. Cingel 2-0. welke stand L. Jonker 5 min. voor rust op 3-0 weet te brengen. Nog net voor de pauze gelukt het A. Tiggelhoven tegen te scoren (3-1). Na doelpunten van L. Jonker in de 10e en 13e min, na de hervatting weet A. Tiggelhoven van ver op dringen van de Renesse-verdedi- ging te profiteren (5-2). Met een hard schot brengt L. Jonker 10 min. voor tijd de eindstand op 6-2. HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER 43, Reeds flitst Timons zwaard boven zijn weerloze slachtoffer. Maar plotseling wordt dc struikrover terzijde geworpen met zulk een kracht, dat hij languit over de bewusteloze Aram heentuimelt! Presto, in een vertwijfelde poging om zijn meester te redden, heeft met volle vaart zijn paard op de rover ingejaagd! Met een luide verwensing springt de roverhoofdman op de jonge ling toe. „Jij, duivelsjoch!" grauwt hij, het paard bij de leidsels grijpend, „dacht jij het tegen ons drieën te kunnen opnemen?!" „Bega geen stommiteiten!" schreeuwt Presto, rood van woede. „Mijn meester kan jullie schatrijk maken! En als je mij niet ge looft, kijk dan maar eens in zijn zadeltas!" „Als jc ons bedriegt, zul je ervoor boeten, rakker!" gromt de hoofdman dreigend. Met driftige passen loopt hij naar Arams paard en rukt de zadeltas open. „Goud!!! Een reusachtige klomp goud!!!" roept hij dan verrast en begerig staart hij naar de glinsterende klomp in zijn hand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6