Schouwen-Duivelandse Sportspiegel NATIONALISTISCHE CHINEZEN VERNAMEN HET BERICHT MET „OPLUCHTING" Een zittend leven? HET WAS VAN ONS' flERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 21 OKTOBER 1958 No. 18150 Nederlandse landbouwbladen keren zich tegen ministerieel garantiebeleid Geen vertrouwen in nota nieuwe garantieprijzen Onder de titel „Onhoudbaar be leid" schrijft het Groninger Land bouwblad geen vertrouwen te heb ben in de ministeriële nota over de nieuwe garantieprijzen. Men acht het delen in het marktrisico door de veehouder bij uitzonderlijk slechte afzet bezwaarlijk te rijmen met de aangekondigde bestaansze- kerhoidswaarborg als grondslag van het beleid. Geklaagd wordt voorts, dat voor de akkerbouwsector een rentabili- teitsberekening ontbreekt. Gezien de toestanden in het Oldambt zou daartoe alle reden zijn, ondanks de zogenaamde ruime vrije sector in de akkerbouw. Ingaande op 's ministers mening dat garantiebeleid moet worden ge zien tegen de achtergrond van struktuurbeleid, waardoor, aldus het blad, de prijs door de land- bouwstruktuur bepaald wordt, zou men kunnen stellen, dat struktuur- dirigisme de enige zekerheid voor de landbouw zou zijn. Men hoopt, dat dit landbouwbeleid als onhoud bare situatie door de volksverte genwoordiging zal worden omge bogen. De „waterdichte garantiebodem" De „Landbode" schetst als het enige goede van de nieuwe land- bouwgaranties, dat ze vroeg be kend zijn. In het bijzonder wordt de risiko-verdeling aangevallen, waardoor de „waterdichte garan tiebodem" iets minder dicht is ge worden. Om de bereidheid van het Landbouwschap garantie tot vijf miljard kilogram te aanvaarden, te vertalen in bereidheid om in het risiko te delen, acht de „Land- bode" wel een wat erg vrije ver taling. De „Landbode" vindt, dat door de risiko-deling boven een willekeurig bedrag van 5 cent ver schil tussen garantie en opbrengst, langs een achterdeur de weg wordt ingeslagen van een zeker arbeids inkomen en dat de prijsgarantie van een produkt als melk tot een erg zwevende garantie wordt ge maakt. De lekke parapluie De „Plattelandspost" meent, dat de nieuwe garantieprijzen, speciaal die voor melk, „de lekke parapluie tot systeem verheven is". Het blad meent, dat de gedachte om de boer weer in direkter contakt met de fei telijke marktsituatie te brengen, op geen enkele wijze verwezenlijkt zal worden. De melkveehouders als ge heel bezien, zullen de ongunst der Vreemde grap RIO DE JANEIRO, 18-10. Meer dan honderd inwoners van een plaatsje in de Brazi liaanse staat Pernambu co klaagden na het eten van hun dagelijks brood over maag- en ingewandspijnen. Zij werden in een ziekenhuis opgenomen, waar bleek dat zich in hun brood arsenicum had bevonden. De toestand van verscheidene hunner is ernstig. Vit een door de po litie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de plaatselijke bakker het arsenicum in het brood had gedaan. Hij ver klaarde, eens een grapje ge had te willen hebben tijden meer en meer aan den lijve gaan voelen, maar voor de eigen bedrijfsvoering kunnen hieruit on mogelijk doeltreffender richtlijnen worden afgeleid. Slechts individu ele kwotering zou hier een oplos sing kunnen brengen. De melkvee houder kan thans onmogelijk over zien welke hoeveelheid af te leve ren melk voor hem het voordeligst zal zijn. Daarmee, aldus de „Plat telandspost", is het stelsel, zoals dit thans door de minister, en tot op zekere hoogte met medewerking van de georganiseerde landbouw, is uitgewerkt, terstond en volledig veroordeeld. Ingezonden mededeling clCuwelyk Hechtste huwelijk tussen hout en kleur wordt gesloten door Flexa - de verf die zo trouw blijft zitten. Jaren! de verf voor het schilderfeest Vraag het gratis boekje 'Knap het op met kleur' aan FLEXA. postbus 2, Leiden DE BEVOLKING VAN NEDERLAND 's-GRAVENHAGE, 20-10. Vol- gens opgave van het C.B.S bedroeg het aantal huwelijken in ons land in de eerste acht maanden van dit jaar 59.409 tegen 61.641 in de over eenkomstige periode van 1957. Het aantal levendgeborenen bedroeg 157.465 tegen vorig jaar 157.437 en het aantal overledenen 56 998 tegen 53.013. Het aantal immigranten be droeg in de eerste acht maanden van dit jaar 53.151 tegen vorig jaar 31.219 en het aantal emigranten 37.057 tegen 45 898. Het aantal inwoners van Neder land bedroeg op 1 september jl. 11.211.733. Wettelijke regeling loterijwezen 's-GRAVENHAGE, 20-10. In de ministerraad is besloten, dat op korte termijn een wettelijke rege ling in de geest van het meerder- heidsvoorstel van de commissie lo terijwezen (commissie-Wiarda) bij de Tweede Kamer zal worden in gediend. Het rapport van de com missie zal als bijlage bij de Memo rie van Toelichting worden gepu bliceerd. ARNHEM. Op een onbewaakte overweg bij Arnhem is een man door een trein uit de richting Velp overreden en gedood. Volgens de bestuurder lag de man reeds op de rails toen de trein de overweg pas seerde. Men vond een vernielde fiets. De trein had een half uur vertraging. Ned. Herv. Gemeente te Nieuwerkerk Zilveren ambtsjubileum van ds. M. G. Westerhof Gelijk gemeld hoopt ds. M. G. Westerhof te Nieuwerkerk woens dag 22 oktober a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Ds. Westerhof werd op eerste kerstdag 1905 te Groningen gebo ren. Hij bezocht eerst de h.b.s. in zijn geboortestad, deed daarna aan vullend staatsexamen en studeerde verder nog aan de Rijksuniversi teit te Groningen. Nadat kand. Westerhof in november 1932 door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Hervormde Kerk, werd hij op 22 oktober van het daaropvolgende jaar (1933) door wijlen ds. C. E. van der Griend van Dreischor, te Nieuwerkerk in het ambt bevestigd. Ds. Westerhof heeft tijdens zijn 25-jarige ambtsbediening te Nieu werkerk vele bestuursfunkties ver vuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo werd hij o.a. van 1949 tot 1951 twee jaar door de classis Zierikzee afgevaar digd naar de generale synode van de Ned. Herv. Kerk. Verder was hij van 1937 tot 1943 zes jaar lid van het classicaal bestuur van Zierik zee; van 1943 tot 1951 acht jaar lid van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland; van 1951 tot 1954 drie jaar lid van het breed moderamen van de provinciale kerkvergadering van Zeeland en van 1934 tot 1952 achttien jaar lid van de afdeling Nieuwerkerk van het Groene Kruis. Thans is hij o.a. nog: praeses van de classis Zierikzee; praetor en quaestor van de ring Zierikzee; voorzitter van de weduwenbeurs in de classis Zierikzee, van de zen dingscommissie in de classis Zie rikzee, van het predikantencon vent op Schouwen-Duiveland en van de afdeling Nieuwerkerk van het Nederlands Bijbelgenootschap; sinds 1951 lid van het Zeeuws Ge- Afdeling Westelijk Schouwen Ned. Vereniging van Huisvrouwen Boeiende causerie over: „Een wereldreis met de Statendam" „Een wereldreis met de „Staten dam" was het onderwerp van de boeiende causerie, die mej. N. Vis uit Haamstede hield voor de afde ling „Westelijk Schouwen" van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Mej. Vis maakte vorig jaar een reis van vier maanden rond de wereld met de „Statendam" van de Holland-Amerika Lijn. Dit schip, dat bij het vertrek nog geen jaar oud was, is normaal ingericht voor 950 passagiers en 400 bemannings leden. Het vervoerde op deze luxe reis slechts 350 gasten en 500 man personeel. De reis is vrij kostbaar en wordt hoofdzakelijk gemaakt door oudere Amerikanen, vandaar het vertrek uit New York. De eerste dagen gaf een hevige storm de medische staf, waartoe mej. Vis behoorde, handen vol werk. Maar daarna kon ieder ge nieten van alle luxe .aan boord. De tocht ging eerst naar Dakar, in Frans West-Afrika. Voor Freetown kwam Neptunus aan boord voor de bekende doop. Het Amerikaanse reisbureau organiseerde in alle aanleghavens uitstapjes, zodat er vele bezienswaardigheden bezocht konden worden. Overal werd de „Statendam" min of meer plechtig ontvangen en later weer uitgeleide gedaan. Op sommige plaatsen wa ren straten versierd, erebogen op gericht of ritmische dansen geor ganiseerd door inheemsen op het strand. De Tafelberg in Kaapstad werd met een kabelbaantje be zocht; ook de apen en „steenbok- kies" genoten de belangstelling. In Durban werd een grote tocht naar de binnenlanden georganiseerd, om een indruk te krijgen van het ne gerleven. Ook werden de uitge strekte plantages van Zanzibar bezocht. Op plaatsen waar de „Staten dam" niet in de haven kon komen, werd gebruik gemaakt van de aan boord zijnde alluminium platboom- vaartuigen (tenders), die vijftig passagiers kunnen vervoeren. In Bombay bleef men een week. Hier leven nog een miljoen mensen dakloos. De heilige koeien, die er niet verjaagd worden, stappen ook de huizen binnen. O.m. werd hier een Boeddha-tempel bezocht en de fraaie hangende tuinen. Winkelen op Ceylon In Ceylon waren de winkeltjes die edelstenen verkochten, zeer in trek. Na Singapore werd Bangkok bezocht. De tenders moesten hier nog vijf uur varen, omdat het grote schip niet binnen kon varen. Van het prachtige Bali kregen de aan wezige Hollanders niets te zien, omdat zij door de politieke moei lijkheden niet aan land mochten. Na een bezoek aan Manilla op de Philippijnen werden in de vrijha ven Hongkong vele souvenirs ge kocht. Dc grote oversteek bracht het gezelschap aan Amerika's oost kust, waar de vaart onder de „Gol den Gate" van San Francisco een hoogtepunt was. Door het Panama kanaal bereikte men tenslotte weer de Atlantische Oceaan. Prachtige kleurendia's begeleid den de woorden van de spreekster. Na een dankwoord van de presi dente deelde zij mede dat de herf st- duinwandeling is vastgesteld op dinsdag 28 oktober a.s. nootschap der Wetenschappen en verder nog voorzitter of bestuurs lid van tal van plaatselijke ver enigingen. Van zijn hand verschenen enige preken in druk en tal van artike len in het Hervormd kerkblad voor Schouwen-Duiveland, waarvan hij eindredacteur is. Verder verzorgde ds. Westerhof, die sinds 1943 ook nog Hebreeuws doceert aan het prof. Zeemanlyceum te Zierikzee, in het eerste deel van het Hand boek voor Pastorale Sociologie een artikel over SchouwenDuiveland. Over oorlogs- en ramptijd schre ven wij reeds. Naar wij nog vernemen hoopt ds. Westerhof zondag 26 oktober a.s. te Nieuwerkerk een herdenkingsrede uit te spreken. Franse krijgsgevangenen vrijgelaten TUNIS, 20-10. Vier Franse solda ten die in januari door de Alge rijnse opstandelingen gevangen ge nomen zijn, zijn vandaag in Tunis op vrije voeten gesteld. De vier zijn gevangen genomen bij Sakiet Sidi Joessef aan de Al- gerijns-Tunesische grens tijdens een actie, die tot een gespannen verhouding tussen Frankrijk en Tunesië leidde De Fransen zeiden toen, dat de opstandelingen, die de vier Fransen gevangen namen, uit Tunesië naar Algerië waren geko men. LAND- EN TUINBOUW HERFSTBEMESTING Er is de laatste jaren een neiging ontstaan om de meststoffen zoveel mogelijk in het voorjaar op het land te brengen. Vroeger was dit geheel anders en waren vóór de lente de kali meststoffen en het slakkenmeel meestentijds reeds uitgestrooid. Is het nu wel erg verstandig om alles op het laatste aan te laten komen. Wij menen van niet. In de lente heeft men van alles te doen: het land te bewerken, het gewas te zaaien en in te eggen enz. Moet men dan ook nog alle mest stoffen strooien, dan geeft dit vaak een opeenhoping van werkzaamhe den. Wanneer het bovendien een zeer late winter is, dan is het prac- tiseh niet goed meer mogelijk de nodige meststoffen tijdig te geven met alle schadelijke gevolgen hier van. Het is daarom van groot belang, dat nu reeds die meststoffen wor den toegediend die kunnen worden uitgestrooid. Dit zijn de kalimeststoffen en slakkenmeel. Deze beide kunnen met elkaar worden vermengd, waardoor één arbeidsgang kan uit gespaard worden. Een verder voordeel om reeds in de herfst te bemesten is dat de win tergewassen en ook het grasland sterker de winter ingaan. Bovendien zijn de prijzen van Thomasmeel en kali thans lager dan in het voorjaar. 's-GRAVENHAGE. De vereni ging „Nederland-Vrij China" deelt mede, dat zij - verontrust door het lot van de 37 verstekelingen - het verzoek aan nationalistisch China om hen politiek asyl te verlenen, telegrafisch heeft ondersteund. DRACHTEN. In een onbewaakt ogenblik is het ruim tweejarig dochtertje van de familie J. An- dringa te Ureterp in de sloot bij de ouderlijke woning gevallen en verdronken. De vader vond het kind later en paste direct kunst matige ademhaling toe, maar de levensgeesten bleken reeds gewe ken te zijn. Zierikzee gaf uitstekende party voetbal te zien tegen Grens wachters. In de 4e klas G ziet het er voor Renesse maar weer bedenkeiyk uit. In de zaterdagmiddagcompetitie biyft MEVO uitstekend werk doen. In de juniorencompetitie groep IX nam Renesse B I de leiding over van MEVO B I VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee speelde in de 3e klas D tegen Grenswachters een uitstekend par tijtje voetbal waartegen de gasten niet veel hadden in te brengen. Daar Zierikzee hierbjj niet vergat het doel der bezoekers onder vuur te nemen werd het een ruime 8-0 zege. VES '35 moest tegen Honte- nisse alle zeilen bijzetten om de puntjes thuis te houden (2-J). Axel leuerde keurig werk door Steen bergen met lege handen naar huis te sturen (3-1). Zeelandia en RKFC slaagden er ieder in eenmaal het net te vinden (1-1), terwijl METO een zwaar bevochten overwinning behaalde by ODIO (2-3). VES '35 5 4 1 0 9 12- 6 RKFC 5 3 1 1 7 13- 6 Axel 5 3 1 1 7 12- 6 METO 4 3 0 1 6 8-6 Zeelandia 5 2 2 1 6 12-11 Zierikzee 6 2 2 2 6 15-12 Steenbergen 5 2 1 2 5 13- 9 Hontenisse 4 1 1 2 3 6-7 RCS 4 1 0 3 2 4-7 Grenswachters 4 1 0 3 2 3-14 ODIO 4 0 13 1 5-8 Zeeland Sport 3 0 0 3 0 1-13 Ondanks het feit dat Renesse, in de 4e klas G, geenszins de mindere was van Kaaise Boys gingen de Brabanders toch met de volle winst op zak naar huis. Intussen begint de situatie voor de duinbewoners er weer bedenkelijk uit te zien en ik zou mij wel erg moeten vergissen als het ook dit seizoen weer geen dubbeltje op zijn kant wordt om zich te handhaven. Halsteren ging rustig voort op het pad der over winningen, tegen Nieuw Borgvliet (5-1). Noordhoek schijnt veel aan kracht te hebben ingeboet want nu kreeg het thuis van De Schutters ook klop (1-3). De opgaaf by Clu- zona was kennelijk voor Yerseke te zwaar (4-1). Door met 5-3 van Rim boe te winnen kon NSV zijn positie aanmerkelijk verbeteren. Halsteren Cluzona Kaaise Boys NSV Yerseke De Schutters Renesse Nw. Borgvliet Rimboe Noordhoek 4 4 0 0 8 4 3 10 7 4 2 2 0 6 4 3 0 1 6 4 2 115 4 112 3 5 113 3 5 10 4 2 4 0 13 1 4 0 13 1 21- 6 16- 7 19-12 17-14 16-14 9-12 16-19 12-22 8-17 7-20 K.N.V.B. AFD. ZEELAND. In de 1 c klas B heeft Burgh uit de ver leden week tegen Brouwershaven gespeelde wedstrijd de nodige con clusies getrokken. De opstelling werd nu tegen Zierikzee II enigs zins gewijzigd, terwijl men daar naast, en dit was wel van het groot- ste belang, het individuele spel grotendeels had laten varen waar door een ruime 7-2 overwinning kon worden behaald. Burgh gaat door deze zege nu weer alleen aan de leiding. In de 2e klas C bleef Dreischor tegen Zierikzee III baas op eigen veld (5-2). Zoals te ver wachten was liet Zonnemalre zich niet door de reserves in de luren leggen (7-1). SVOWK II kreeg te gen Brouwershaven II geen voet aan de grond wat in de score tot uitdrukking werd gebracht (1-12). Dreischor 6 5 1 0 11 36-12 Zonnemalre 6 5 0 1 10 37- 9 Brouwershaven II 6 4 0 2 8 34-18 Zierikzee III 5 1 2 2 4 24-16 SVOWK II 5 0 14 1 9-43 Zonnemalre II 6 0 0 6 0 5-53 ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. In de 2e klas B biy/t MEVO het uitstekend doen. De opgaaf in de uitwedstrijd tegen Kloetinge was zeker niet gemakkelijk maar volkomen verdiend trokken de oranjehemden met 2-0 aan het langste eind. Kats had nog meer moeite met Driewegen dan mocht worden verwacht (2-3), terwijl SVD met 4-2 over Wissenkerke zege vierde. Wolfaartsdijk MEVO Kloetinge Zaamslag SVD Kats Goes V 's H. H.kinderen 6 10 5 Driewegen 7 10 6 Wissenkerke 7 0 16 6 6 0 0 12 38- 7 7 6 0 1 12 41-15 7 5 0 2 10 30-11 6 3 12 7 29-12 6 3 12 7 3 13 5 2 0 3 7 12-13 7 22-19 4 17-26 2 7-36 2 13-33 1 14-51 De voorspelling dat Duiveland in de 2e klas C bij Burgh zijn eerste veer wel eens kon laten werd be waarheid. Toch zag het er lange tijd niet naar uit dat dit zou gaan gebeuren daar de bezoekers met de rust een 3-0 voorsprong hadden welke zij na de hervatting nog tot 4-0 wisten op te voeren. In het laatste halfuur kwam de verdedi ging onder zware druk te staan waarbij de doelman bijna net zo veel maal werd gepasseerd als in de voorgaande zes wedstrijden. De zich taktisch opstellende Jac. Steur nam met vier bekeken doelpunten wel het leeuwenaandeel voor zijn rekening. Alle overige wedstrijden werden afgelast. JUNIORENCOMPETITIE. - In groep VIII zag Burgh B I zich in eigen huis met 5-1 door Zierikzee B I geklopt. In groep IX nam Re nesse B I de leiding van MEVO B I weer over daar met 6-2 van Zie rikzee B II werd gewonnen. Ingezonden mededeling Britten verlaten Jordanië AMMAN, 20-10. Maandagochtend is het eerste Britse tanklandings- schip met militaire goederen en militairen uit Jordanië vertrokken. Het schip vertrok uit Akaba aan de Rode Zee. De reis gaat naar Cy prus. Volgens een militaire woord voerder zullen er een week lang dagelijks schepen uit Akaba ver trekken. Zaterdag worden er ook militairen per vliegtuig wegge bracht onder toezicht van de V.N. De vliegtuigen zullen over Syrisch en Libanees grondgebied gaan. Ernstige overstromingen De Rio Grande, die de grens vormt tussen het zuiden van de Amerikaanse staat Texas en Mexi co, is buiten haar oevers getreden en heeft het hoogste, tot nu toe be kende peil bereikt. Dit heeft geleid tot de ontruiming van tientallen kleine Texaanse plaatsjes. Er zijn, aan beide zijden van de grens, tenminste 12.000 per sonen dakloos geworden, terwijl de aangerichte schade in de miljoenen dollars loopt. Het Mexicaanse grensgebied is, volgens mededeling van Texaanse autoriteiten het zwaarst getroffen. Bestand verbroken Staakt-het-vuren was een manoeuvre TAIPEH, 20-10. In officiële na- tionallstisch-Chinese kringen Is het bericht, dat de communistische kustartillerie de beschieting van klein- en groot-Quemoy heeft her vat, met opluchting vernomen. Men wijst er in deze kringen op nieuw op dat de Chinese commu nisten, evenals destijds bij de strijd op het Chinese vasteland, een (tij delijke) staking der vijandelijkhe den altijd ter bevordering van twee doeleinden aankondigden, nl. voor de aanvoer van voorraden en ammunitie en ter verwarring van de geestesgesteldheid van de te genstander. Hieraan wordt toegevoegd, dat de eenzijdige beëindiging van het eveneens eenzijdig door de Chinese communisten afgekondigde bestand waarschijnlijk van beslissende in vloed zal zijn op de besprekingen, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, te Taipeh met de nationalistische leider, generalissimus Tsjiang Kai- Sjek, zal voeren. „De trouweloosheid der commu nisten is eens te meer gebleken", aldus officiële nationalistisch-Chi- nese kringen. Een minister verklaarde met name: „Wij hebben altijd gezegd, dat Mao Tse-Toeng onze beste agent te Peking is". Ingezonden mededeling Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgen •- slappe werking der or ganen, onzuiver bloed, verstopping. Daar* door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee bevat M verschillende Kruiden met elk een eigen heilzame werking en herstelt dc natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maandem Bij een ontploffing op de ruim 17.000 ton metende Britse tankboot „Stanvac Japan", zijn zestien men sen om het leven gekomen, onder wie de gezagvoerder. Het ongeluk is gebeurd in de Arabische Zee, 52 mijl van Bombay. FEUILLETON ff Streekroman door HANOL SPOOR Het bleef enige momenten stil. Een onverwachte toeschouwer zou de indruk van een intiem huiselijk tafereeltje gekregen hebben. Maar Sternhout was allesbehalve rustig gestemd. Al verscheidene keren had hij een verstolen blik op zijn char mante huisgenote geslagen. Zij had er niets van bemerkt; de ogen ge sloten leunde zij achterover in de stoel. Ze was moe, lichamelijk en geestelijk oververmoeid. De gehele dag en ook de voorgaande dagen had ze geprobeerd in dit gebouw een huiselijke sfeer te scheppen. Had ze gefaald? Waar bleef nu de gezelligheid? Kwam het omdat het land hier killer was dan haar geboortegrond, het zuiden van Frankrijk? Nee, dat was het niet; de situatie waarin ze verkeerde verschilde ook hemelsbreed met die van thuis. Ze moest nu maar eens koel en ver standig de toestand onder ogen zien, en maatregelen treffen voor ze de allerdiepste vernederingen zou on dergaan. Het laatste beetje eer dat haar nog restte, moest ze zien te redden. Hier was ze nu met de man, die ze zo oneindig had liefgehad, een liefde die niet vraagt maar die slaafs het voorwerp van aanbidding volgt. Hij had met zijn eeuwig egoïsme en hardheid die verering uitgebannen. Haar geest kwam thans in opstand. De omgang met hem begon ze als een opoffering te beschouwen. Diep in haar hart wist rij, dat ze bij hem zou blijven, als hij haar een. waardiger plaats aan zijn zijde bood. Zij had al jaren ge dacht dat dit komen zou, maar nie mand kon op zijn genegenheid bo gen. Alleen zijn zuster Lydia, die zelden meer zijn gezelschap zocht, had nog een warm plekje in zijn hart. Nu ze alles nuchter kon overden ken, begreep zij, dat haar liefde ook haar ongeluk was. Ondanks de vermaningen van haar ouders was ze hem gevolgd naar Holland. Lan ge tijd had zij zich verscheurd ge voeld, omdat ze haar ouders ver driet deed, maar haar liefde voor hem overwon. Hij aanvaardde dat alles zo vanzelfsprekend, dat dit haar toen al een waarschuwing had moeten zijn. Hij huurde een huis in Den Haag, maar zocht weinig omgang. Nooit had ze zich daarover zorgen ge maakt; ze was bij hem en dat vond ze voldoende. Pas toen ze ouder werd en de eerste roes was gewe ken, gingen haar gedachten verder. Zij begon naar meer zekerheid, naar een wettelijke verhouding te verlangen. Welke waren nu haar rechten? Nihil. Belangstelling voor andere vrouwen had hij niet, en daarom hoopte ze steeds nog. Een paar keer had ze gepoogd door enkele maanden naar haar ouders te gaan, hem tot een uit spraak te lokken, maar evenzoveel keren onderging hij haar gaan en komen als de meest gewone zaak. Hij nam zelfs steeds meer een hou ding aan, alsof zo niet meer bulten hem zou kunnen. Nu moest er maar eens een eind aan komen. Wat trok haar nu nog? Van de royale vriend uit Parijs, was in die lange jaren een piete peuterige Jan-Hen gegroeid. Zijn eigenaardigheden, die haar vroe ger zo aantrokken, vond ze nu be spottelijk. Zijn gierigheid en geld zucht hadden al menige uitbarsting tussen hen tot gevolg gehad. Met slechts enkele vrienden, meest ar- tisten, waren ze vertrouwelijk. Van hen kreeg ze de complimentjes waarnaar haar vrouwelijk hart snakte. Maar nooit had ze daar mee Sternhout jaloers kunnen ma ken. Zo'n enkele keer werd er met de vrienden gefuifd, maar daarvan bleven alleen maar een bittere na smaak en hoofdpijn over. De andere dagen waren niets dan een sleur. Zou ze nu de moed bezitten om er een punt achter te zetten? Zijn uitnodiging om enige weken met hem naar dit buitengoed te gaan, had eerst haar hoop weer doen her leven. Duinsfort was altijd verbo den terrein voor haar geweest. Nu was de kans gekomen, meende zij, om hem te tonen dat ze daar haar plaats waardig was. Geploeterd had ze om het zo ge zellig mogelijk te maken, en tot dank niets gekregen dan een nors gezicht en gemelijke opmerkingen. Twee functies had ze vervuld, die van huishoudster en van secre taresse, wat erg voordelig voor hem was. In de zaken, die hij hier af te handelen had, kon je ook moeilijk plezier krijgen. Enfin, ze had ten minste die genoegdoening dat die jonge pachter er tot nu toe niet in gevlogen waft Met enig leedver maak zag ze dat dit geval „het jonkertje", zoals ze hem wel eens spottend noemde, lelijk dwars zat. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5