Opperbevelhebber strijdkrachten in Thailand trekt bewind aan zich DE ZIERIKZEESCHE COURANT Woensdag wordt de stormvloedkering in de Hollandse IJssel in gebruik gesteld DINSDAG 21 OKTOBER 1958 No. 18450 115e jaargang ZIËRIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Sqccesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave; N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochiman, Zierikzee. Redakteur; M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Eerste (grote) Deltawerk gereed De grootste sluis van Nederland ROTTERDAM, 20-10. Woensdag middag zal de minister van Ver keer en Waterstaat ad interim, ir. H. B. J. Witte, de symbolische in gebruikstelling verrichten van de stormvloedkering, alsmede de open steling voor het verkeer van de daarbij behorende oeververbinding tussen Capelle en Krimpen aan de IJssel. Evenals het gehele Deltaplan staat dit werk in het teken van de veiligheid. Na de stormvloed van 1053 heeft men immers gemeend maatregelen te nemen, die verder gingen dan het herstel van d^ken, landerijen en behuizingen. Dit complex kan als het eerste grote Deltawerk worden gezien, dat gereed is. Het toetsen van de werkelijkheid aan de berekeningen is donderdag jl. met goed gevolg geschied, toen het water ter plaatse een hoogte van 2.54 meter plus be reikte en de stuw gesloten werd. De reden, waarom van de Delta werken dit complex het eerst aan gepakt werd vindt zijn oorzaak in het volgende. In 1916 werden delen van ons land eveneens geteisterd door een stormvloed. Deze ramp gaf de stoot tot uitvoering van de reeds bestaande plannen tot slui ting van de Zuiderzee, hetgeen een verkorting van de kust meebracht. Voor de laatste oorlog werden plannen geopperd de Hollandsche IJssel af te dammen, omdat hier achter de laagst gelegen polders van ons land liggen. De ramp van 1953 zette vaart achter deze plan nen, die alleen betrekking hadden op het verhogen van de veiligheid. Men stond voor de vraag of men een open of gesloten constructie zou maken en verschillende facto ren. pleitten voor de eerste oplos sing, die dan. ook tot stand is ge komen, De open constructie waar borgde allereerst een binnenvaart- verbinding Rotterdam-Amsterdam met onbeperkte hoogte. De eigenlijke stormvloedkering met een doorvaartbreedte van 80 meter kan worden beschouwd als de grootste sluis in ons land. De sluis van IJmuiden is 50 meter breed, maar in Wilhelmshaven vindt men er een van 65 meter breed. Het veer te Capelle aan de IJssel zal dus woensdagmorgen voor het laatst varen en kan men zonder moeite de Krimpenerwaard inrij den, zoals op het ogenblik alleen bij Gouda mogelijk is. Het gehele werk, 2oals het thans verwezenlijkt is, kost 35 miljoen gulden. De reserveschuif zal te zij ner tijd dit bedrag met nog eens vijf miljoen gulden verhogen. Dulles te Formosa OORLOGSZUCHTIGE HOUDING VAN DE CHINEZEN EEN TRAGEDIE Hoop op korte duur van bombardementen BASIS EI ELS ON (Alaska), 20-10. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft maandag te Eielson, op doorreis naar Taipeh, gezegd, dat het een tragedie is, dat de Chinese com munisten „opnieuw hun oorlogs zuchtige houding hebben getoond". Dulles leverde commentaar op de hervatting van de beschieting van de Chinese kusteilanden. Hij zei naar Taipeh gereisd te zijn om een ,vredesopdracht" te vervullen. Hij voegde er aan toe, dat het duidelijk is, dat als de communisten hun be schietingen hervatten om politieke doeleinden te bereiken, de gesprek ken die hij met generaal Tsjiang zal voeren, niet de omvang en het karakter kunnen hebben, die zij gehad zouden kunnen hebben als er nog een bestand ware geweest. „Niettemin geloof ik, dat onze ge sprekken nuttig kunnen zijn", al dus Dulles. CAIRO, 20-10. De premier van de Algerijnse opstandelingenrege- ring in ballingschap, Ferhat Abbas, beeft maandag in een interview voor radio-Cairo verklaard, dat hij bereid is onmiddellijk met Frank rijk te onderhandelen over een sta ken van het vuren in Algerië. Met daueren.de knallen en kleurige pijlen is zondagnacht afscheid ge nomen van de Expo 1958". De bovenste foto geeft een goede zwart-wit indruk van dit klaterende afscheid. De onderste foto werd eerder op dezelfde avond gemaakt, toen een groep Cuykse veehandelaren aan het hoofd gegaan door de burgemeester op de tentoonstelling de ijzeren stier kochten en hem met een fles melk doopten. „Exporum", de nieuwe naam van het beest, zal nu een definitieve standplaats in Cuyk krijgen. Hij sprak de hoop uit, dat de her vatting van het bombardement slechts van korte duur zal zijn en dat de wereld „de ernstige gevol gen van de communistische vol harding in agressie" bespaard zul len blijven. Minister Dulles is inmiddels op Formosa aangekomen. Weer Russische kernproef WASHINGTON, 20-10. De Ame rikaanse commissie voor atoom energie heeft maandag In Was hington bekend gemaakt, dat de Russen weer een kernwapen van betrekkelijk grote kracht in het gebied boven de Poolcirkel hebben beproefd.-Het was de- elfde proe*. sedert de Sowjet-Unie op 30 sep tember terugkwam van haar be sluit om de proeven te staken. Woensdagmiddag zal minister Witte de stormvloedkering te Krimpen aan de IJssel officieel in gebruik stellen. Onze fotograaf nam. vandaag een kijkje bij dit belangrijke onderdeel van het Deltaplan en maakte daar deze suggestieve opname van de machtige schuifdeur en links de nieuwe verkeersbrug. „Revolutionaire partij" benoemde hem tot gemachtigde BANGKOK, 20-10. Maarschalk Sarit Thanarat, opperbevelhebber van de strijdkrachten in Thailand, heeft maandag het bewind over zijn land aan zich getrokken. De premier, generaal Thanon Kittikat- sjorn, en zijn ministers zijn afge treden. Sarit heeft maandagavond de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd. Radio-Bangkok meldt, dat de „revolutionaire partij" hem tot „ge volmachtigde voor vrede en veilig heid" heeft benoemd. De eerste minister zei bij de aan bieding van zijn ontslag aan de ko ning, niet in staat geweest te zijn het bewind zodanig te voeren, dat de gewenste doelen bereikt worden. Hij beloofde de koning trouw. In zijn verklaring zei Sarit nog, dat de machtsoverneming noodza kelijk was om de „ernstige com munistische dreiging in en buiten het land het hoofd te bieden en de constitutionele monarchie te be waren". Hij verklaarde de steun van de afgetreden regering te heb ben. Generaal Thanon is in januari in functie getreden na een algemene verkiezing. Daarvoor had een vreedzame staatsgreep van Sarit een einde gemaakt aan een lange periode waarin maarschalk Piboel Songgram de macht in handen had. Herziening grondwet Later werd een communiqué uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat de revolutionaire partij van plan is de grondwet te herzien en dat daarom de huidige grondwet buiten werking is verklaard. Ook is de ontbinding van de nationale verga dering bekendgemaakt. Leger en politie hebben bevel gekregen hard toe te slaan bij pogingen de orde te verstoren. Er zal geen censuur worden in gevoerd, maar er zal krachtig wor den opgetreden tegen bladen „die optreden als de spreekbuis van bui tenlanders of de vijandelijke com munistische leer voor staan", aldus de revolutionaire partij. NEDERLAND HELPT GRIEKENLAND Zes mansgrote lusten met kleding en schoeisel verscheept Novib belast zich met grootse taak ROTTERDAM, 20-10. Vanmorgen is een begin gemaakt met de ver scheping van goederen die het Ne derlandse volk door middel van de Novib (Ned. organisatie voor inter nationale bijstand) aan Grieken land schenkt. Dit gebeurde in de Merwehaven te Rotterdam aan boord van de „Germania" van de Griekse Helle nic Lines en het betrof zes mans- grote kisten met kleding en schoei sel, en drie en een halve km. pijp- Westduitse president en Engelse koningin aan staatsiebanket DRONK OP „EEUWIGDURENDE VRIENDSCHAP EN VREDE" LONDEN, 20-10. Koningin Elisa- beth van Engeland cn president Heuss van wcst-DuitsIand hebben maandagavond op een staatsieban ket in Buckingham Palace, ter ere van het officiële bezoek van het Duitse staatshoofd aan Engeland (het eerste sedert een halve eeuw), geklonken op „eeuwigdurende vriendschap en vrede" tussen beide landen. Koningin Elizabeth zei dat welis waar bepaalde gebeurtenissen in Europa nimmer uitgevlakt zullen kunnen worden, maar dat hun voornaamste betekenis thans een waarschuwing en voorbeeld voor de hele wereld is van wat er kan gebeuren als ergens de democratie te gronde gaat. Heuss sprak in antwoord waar derend over de steun en raad dien men tijdens de groei van het nieuwe Duitsland had ondervonden. Ook de koningin-moeder, prinses Margaret, premier MacMillan, vele Engelse ministers en de Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, zaten bij hot diner aan. leiding- voor bevloeiing van berg weiden in noord-Griekenland. Bij de verscheping was o a. aanwezig de voorzitter van de Novib, prof. dr. E. de Vries, Deze laatste vertelde, dat dit het begin is van een langdurige relatie tussen het Nederlandse en het Griekse volk door middel van de Novib. De Verenigde Naties zijn begonnen met de streek Thracië in n.o. Griekenland, waar plm. 40.000 mensen, wonen, er een beetje bo venop te helpen. De Novib draagt hieraan bij. Na deze actie zal men beginnen met de aanbesteding van een technische school in de plaats Chrysoupolis, met opleidingen voor hout- en metaalbewerking, tot monteur en mecanicien. De V.N. geven de technische uitrusting, en de Novib verzorgt de bouw en aan vulling van het nodige materiaal. Het is bij de op Sicilië gespeelde voetbalwedstrijd Catania-Vigevano heet toegegaan. Nadat het publiek, dat het kennelijk niet eens was met de arbitrale beslissingen, het speelveld had bezet, volgde een veldslag tussen toeschouwers en politie-agenten, die geruime tijd duurde. Twintig politie-agenten moesten met verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen; dertig heethoofden werden in hech tenis genomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De mensen zijn vaak als bo men, die we nog te veel op de bast af beoordelen. Kardinaal Mindszenty naar het conclaaf? VATICAANSTAD, 20-10. - De Hongaarse primaat, kardinaal Mindszenty, wordt te Rome ver wacht om deel te nemen aan het conclaaf, dat zaterdag aanstaande begint, aldus is van gezaghebben de zijde in Vaticaanstad vernomen. De kardinaal verblijft reeds bij na twee jaar in het Amerikaanse gezantschap te Boedapest. Molotof niet in Mongolië CHAPELHILL (Noord-Carolina), 20-10. Dr. Robert Rupen, een des kundige op Aziatisch gebied van de universiteit van Noord-Carolina, die van een reis naar Mongolië is teruggekeerd, heeft gezegd, dat Molotof, de vroegere Sowjet-Russi- sche minister van buitenlandse za ken, die ambassadeur in Buiten- Mongolië werd, in geen drie maan den meer in de hoofdstad van Bui- ten-Mongolië, Oelan Bator, is ge zien. In Mongolië zelf zou men. niet weten waar hij vertoeft. Cyprus terreureiland NICOSIA, 20-10. De ondergrond se Griekse organisatie Eoka op Cy prus heeft maandag te Nicosia een pamflet verspreid, waarin wordt gezegd, dat de Eoka in de eerste tien dagen van oktober twee-en- twintig Britse soldaten heeft ge dood en zeven-en-veertig gewond. Volgens Britse bekendmakingen, zijn in die tijd zes Britse soldaten gedood en vier-en-veertig gewond. Er is maandagavond op de lucht machtbasis te Akrotiri in het zuid westelijk deel van het eiland een bom ontploft, waardoor een „Can- berra"-bommenwerper beschadigd werd, aldus is te Nicosia bekend gemaakt. „Oude" appels GIETHOORN, 20-10. In het nistoord van de Maatschap pij van Weldadigheid te Wilhelminaoord, gemeente Vledder, is de heer Wicher Kolk vandaag 100 jaar ge worden. De oude baas, die nog zeer kras en ook goed „bij" is, bracht zondagmid dag aan de vooravond van zijn verjaardag nog een be zoek aan zijn geboortehuis in Steenwij kerwold, maar hij appels kreeg van een boom, die hij daar 86 jaar geleden zelf geplant had. Van vele zijden mocht hij vandaag felicitaties in ontvangst ne men, onder anderen van burgemeester en wethouders van Vledder. V.S. verrast door hervatting beschieting WASHINGTON, 20-10. De her vatting van de beschieting in de Straat van Formosa door de Chi nese communisten heeft Washing ton volledig verrast. Bij de ambtenaren van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken was de hoop op een betrouwbaar bestand voor onbe paalde tijd en een einde van de cri sis toegenomen. Aan deze verwach tingen is nu volkomen de bodem ingeslagen. Nu al sneeuwval in Oostenrijkse Alpen INNSBRUCK, 20-10. In de afge- lopen twee dagen is in de Oosten rijkse alpen meer dan twee meter sneeuw gevallen. Als gevolg hier van is bij de Solstein hut op 1.804 meter hoogte ten noorden van Inns bruck, een groep van 16 personen van de buitenwereld afgesloten. Het zijn vermoedelijk twaalf leden van de Oostenrijkse alpenreddings dienst en het gezin van de waard van de hut. De reddingsAverkzaam- heden worden bemoeilijkt doordat er gevaar voor lawines bestaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1