VISITEKAARTJES Lh oly prima rundvlees Spotkoopjes Lakenman Ochtman n.v. i Waarom vallen de bladeren van de bomen? ,DE DAGERAAD' Om charmant te zijn dit najaar Hoe zit dat SPEURTOCHT IN DE NATUUR Het afsterven in het koude jaargetijde is een bezuinigingsmaatregel Wanneer de seizoenwisseling heeft plaats gevonden en de tem peraturen beginnen te dalen, doet zich een merkwaardig verschijnsel voor, dat wij allen kennen als het vallen van de bladeren. De eerst zo prachtig groene bomen veranderen langzaam van kleur, hun blader kroon wordt geel en roodbruin, kortom de bomen zijn in herfst - pracht. Als dan later de bladeren afvallen en de bomen tenslotte met hun naakte armen blijven staan, verwondert niemand zich daarover, want we hebben dat van kinds af niet anders gekend. Toch is het ge beuren in de herfst van bijzondere betekenis en daarom is het wel eens aardig om het eens nader te be schouwen. Waarom moeten de bladeren er af? Voora lie levende wezens is wa ter een noodzakelijk voedsel. De le vende stof bestaat voor het groot ste deel uit water en zeker bij plan ten is dit het geval, want met het water dat de plant uit de grond opneemt, voert zij voedingsstoffen door haar (planten)lichaam, met de in dat water opgeloste zouten e.d., die noodzakelijk zijn om de plant te laten voortleven. Het water is dus als het ware het bloed van de plant,' het circuleert door de plant en levert op de bestaande plaatsen bouwstoffen af. Planten verliezen door verdam ping veel water. Dez everdamping vindt grotendeels plaats in de bla deren van de plant en een groot bladoppervlak en een hoge tempe ratuur werken deze verdamping sterk in de hand. Deze sterke verdamping wordt door de natuur reeds enigszins te gengegaan doordat de bladeren be dekt zijn met een soort kurklaagje, door de opperhuid afgescheiden, zodat de waterafgifte uitsluitend plaats heeft via de huidmondjes van het blad. Zo'n kurklaagje is uiterst belangrijk want proeven wezen uit, dat zonderk urklaagje de verdamping vele tientallen ma len zo groot is en de plant een te kort aan vocht zou krijgen. Geen water - geen blad De verdamping is nodig, want daardoor vindt een voortdurende sapstroming plaats van de wortels naar alle delen van de plant. Nu is de aanvoer van wtaer een proces, dat sterk afhankelijk is van de temperatuur, want even boven 0 graden Celsius houdt het op. Dat betekent, dat er 's winters hele tij den kunnen zijn, dat er geen wa tertoevoer is. Het is een levensbelang voor de plant, dat er dan praktisch geen verdamping plaats vindt. Toch zou er vocht verdampt worden door de bladeren, al zou dit door de lage temperatuur minimaal zijn. De na tuur neemt geen risico's en daar om moeten de bladeren er af. De boom stoot ze zelf af Wanneer de herfst is aangebro ken, gebeurt er iets zeer interes sants. Daar waar het blad aan de tak zit, vormt zich een scheidings laagje van een stof die verslijmt. Hierdoor komt het blad zonder toe voer van levensstoffen en gaat ver kleuren. Zo krijgen de bladeren die fraaie herfsttinten, die wij over het algemeen zo waarderen. Door het verslijmen komt het blad heel los jes aan de tak te zitten en u be grijpt, dat er maar weinig nodig is om het er af te laten vallen. Wanneer de herfststormen door de bomen jagen, vallen de blade ren bij duizenden. Een enkel blad wil zich nog wel eens lang hand haven en blijft eenzaam achter aan de boom. Dit is in principe een af wijking. Het scheidingslaagje heeft zijn taak niet naar behoren ver vuld, maar ook deze laatste blaad jes sneuvelen tenslotte toch om dan de boom in al zijn kaalheid achter te laten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Driebergen: J. J. Timmer, em.-pred., Woerden. Beroepen te Dubbeldam (2e pred. pl.): J. Ewoldt, Kampen; te Hedel: C. v. d. Bosch, Bodegraven; te Vroomshoop (toez.): J. v. Winters wijk, Wieringen; te Vreeswijk: W. H. v. Kooten, Hasselt; te Randwijk (toez.): B. J. Zaal, Houten (U.); te Rijssen: L. J. Schuurman, Bles- kensgraaf. Aangenomen de benoeming tot voorganger Herv. evangelisatie te Ruurlo: J. F. Röth, em.-pred. en hulppred., Hoogmade; naar IJssel- muiden (2e pred.-pl.): G. Biesbroek, Kamperveen; het beroep van het breed moderamen classis Nijmegen (als pred. voor de 't Lindenhout- stichting te Neerbosch): vikaris S. de Boer, Neerbosch. Ger. Kerken Beroepen te Newmarket (Onta rio, Canada), (Chr. Ref. Church): D. N. Habermehl, Wormer; te An- dijk: L. H. Kwast, Hoogeveen; te Maartensdijk: kand. A. v. d. Deijl, Overveen; te Haulerwijk: J. Nierop, Dwingelo. Aangenomen naar Bussum (vac. J. L. v. d. Wolf): Li. Ringnalda," Borne. Bedankt voor Vroomshoop (vac. J .v. d. Staal): W. P. H. Pouwels, Wommels. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Nieuw-Amsterdam: J. Tijmes, Nunspeet en H. v. d. Schaaf, De Krim. Beroepen te Deventer: T. Brie- nen, Mussel; te Woerden: P. H. Seggelink, Maarssen. Bedankt voor Veenendaal: B. Bij- leveld, Noordeloos; voor Steenwijk: T. Brienen, Mussel; voor 's-Gra- venhage-west: I. de Bruijne, Rot terdam-C. Chr. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Zwolle: M. J. Middelkoop, Schiedam. Geref. Gemeenten Beroepen te Capelle a/d IJssel: J. B. Bel, Krabbendijke. Bapt. gemeenten Beroepen te Enschedé: S. Zijl stra, Eindhoven; te Almelo: J. A. Brandsma, Heerenveen. Evang. Luth. Kerk Drietal te Enkhuizen-Hoorn-Me- demblik: dr. H. J. Jaanus, Rotter dam, G. Fafie, Amsterdam en prop. C. Schroder, Baarn; te Stadska naal: prop. C. Schroder, Baarn, J. Gronloh, Arnhem en J. J. F. Herr mann, Alkmaar; te Middelburg- Vlissingen: A. Jense, Gouda, J. A. Roskam, Beverwijk-Velsen en W. F. ten Rouwelaar, Bodegraven. Beroepen te Stadskanaal: prop. C. Schroder, Baarn. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Westzaan: prop. A. H. Swerms, Utrecht, die dit beroep ook aannam. LEEUWARDEN. De 36-jarige W. Rozema uit Rinsumageest (gem. Dantumadeel) is bij bouwwerk zaamheden in Leeuwarden-zuid van een hoge steiger gevallen. De man, die klaagde over hevige pijn in zijn rug, werd naar het Diaco nessen-ziekenhuis te Leeuwarden gebracht, waar hij is overleden. UTRECHT. Op een onbewaakte overweg te Ravestein is vrijdag avond een personenauto, bestuurd door de heer M. Bijl uit Diden bij Oss, aangereden door een elektri sche getrokken trein. De heer Bijl werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis te Oss. De lo comotief werd licht beschadigd. Een mast van de bovenleidingen werd ontzet. De trein had twintig miniuten vertraging. ADVERTENTIES De heer en mevrouw ROELVINK-WENZEL geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter QUIRINA EMMA ANNEKE Amsterdam, 12 oktober 1958 2e J. v. d, Heijdenstraat 83 hs Tijdelijk: Luth. Diakonesseninrichting Hiermede vervullen wij de treurige plicht U kennis te geven dat, na een geduldig gedragen lijden, is overle den, onze geliefde man, va der, behuwd- en grootvader CORNELIS MARINUS AALBREGTSE in de ouderdom van 72 jaar en 11 maanden Nieuwerkerk (Z.), 17 oktober 1958 Uit aller naam: Wed. C. M. AALBREGTE- Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde broe der, zwager en oom CORNELIS MARINUS AALBREGTSE in de ouderdom van bijna 73 jaar Nieuwerkerk, 17 okt. 1958 C. HEIJBOER- AALBREGTSE C. J. HEIJBOER Zierikzee: W. AALBREGTSE A. AALBREGTSE- VAN IJSSELDIJK En kinderen Voor de zeer vele bewijzen van medeleven en deelneming ont vangen tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn innig geliefde echtgenote MARIA CORNELIA VAN DER WERVE betuig ik mijn oprechte dank S. ZOETER Zierikzee, Ooktober 1958 Krepelstraat 27 Coöp. Landbouwvereniging „Scharendijke" Poters kunnen gebracht worden dinsdags- en vrijdag&voonnid- dags. Verder nog ruimte te huur voor leden en niet-Ieden. Opgave bi) de seer. K. J. K. v. d, SLIKKE Ellemeet, telefoon 01117-219 dinsdagmorgen 10 uur Noodslachtplaats Hem Zierikzee H. STOUTEN Woensdag: 500 gr. gehakt f 1,78 WEEKRECLAME: 500 gr. procureurlappen f 2,28 Tartaar per stuk f 0,56 150 gr. rollade f 0,82 150 gr. boterhamworst f 0,48 De slagers van BURGH en HAAMSTEDE Reclame in dit blad is omzetstijging bij Bruin Speculaas, 250 gram f 0,39 Hollandse Wafels, per pak - 0,49 Chocolade beestjes, 100 gr. - 0,49 Borstplaat, 200 gram - 0,49 Roomborstplaat, 100 gram - 0,38 Potten Abrikozen - 0.98 Corned Beef, per blik - 0,59 Kapucijners, per blik - 0,63 Groene Erwten, per 500 gr. - 0,39 Rookworst, per stuk - 0,99 Chocoladerepen, melk en puur, 3 voor - 0,55 Bij aankoop van een blik sperciebonen het tweede blik voor slechts f 0,49 Bovendien 5 °/o dividend STEUNZOLEN Dagelijks aan te melen SUCCESJES 1-4 regels f 1,—. Elke regel meer f 0,15 per mm. Brieven onder letter of no. f 1,20. Te koop: Zwarte colbert met gestreepte broek, maat 52. Te bevragen: Boekhandel S. Ochtman Zn., Appelmarkt, Zierikzee. Vers bietenblad (3 ha), perceel Stoofweg, Nieuwerkerk. M. A. Gaanderse, Scharendijke, tel. no. 394. Diversen: Bietentangen, -loofvorken, bie- tenrieken, -spaden, -messen, kopschoffels. U belt en wij komen. Firma J. D. de Korte Zn., telef. 227, Bruinisse. De prijs is laag, de kosten klein, Citroen, dat moet het zijn'. - K. J. Goedbloed, Renesse, telef. 01116-245. -Snoeischaren om gladiolen te knippen. Dagelijks met de auto door 't eiland. Firma J. D. de Korte Zn., tl. 227, Bruinisse. Woningruil Zierikzee-Ooster- land of -Bruinisse. Te bevra gen: bureau van dit blad. Zag U reeds onze mooie col lectie bedden en dekens? Wij hebben de nieuwste EPEDA, Peerless- en Hazetbedden in voorraad. Laat U zich vooral over een bed vakkundig in lichten! Tuinman Zoon, wo ninginrichters, Mol 19, telef. 2887, Zierikzee. Het moderne schoorsteenbe- hang weer volop voorradig in zwart, grijs, enz. Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee. Wist U dat een Kohier zig-zag electrisch f 495,kost? Naai en breimachinehandel G. J. Wilbrink, Korte St. Janstr. 4, Zierikzee. Doet U het zelf? Dan Ralston- verf, vanaf 55 ct. per bus in mat en glanzend. Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee. Vanaf heden weer verkrijg baar verse panklare mosselen, 2 en 5 kg verpakking, le kwa liteit. F. Quaak, vishandel, Haamstede. Tel. 271. Doe het zelf! Ronde stokken voor het moderne wandmeubel in iedere gewenste dikte. Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zzee. Vanaf heden weer verkrijg baar verse panklare mosselen. 2 en 5 kg verpakking, le kwa liteit. J. Duinhouwer, vishan del, Brouwershaven. Tel. 279. Doe het zelf. Kant en klaar houten ronde pootjes voor ta feltjes, haardbankjes enz., van 15 t.m. 75 cm. lang. Mol, Nwe Boogerdstraaat, Zierikzee. Overgangsleeftijd? Migraine? Ongezonde teint? Jeugdpuist jes? Verstopping? Vetzucht? Nattermann's Bloedzuiverende thee no. 8 helpt! Groot pak f 1,85 bij elke drogist. Bestel nu uw Jannewekken 11 telefoon 2255 Te koop: 4-j)ers. Vauxhall '50 prima motor en banden; Volkswagen '52 in prima staat. F. PAUWELS, Salonwagen R.T.M.-terrein, Zierikzee. Suédine Jackets Jassen Blousons teddy gevoerd Fa. FRANS K0EV0ETS Showroom: Visslop 17 St. Domusstraat Vergroot uw omzet ADVERTEER Handels- en familiedrukwerk visitekaartjes T3 O n ■3- dankbetuigingskaartjes n huwelijkskaarten <T huwelijkscirculaires n verlovingskaartjes nnvAlnnnan fP* co oil vc lujjpeii briefkaarten ET O rekeningen O convocaties CP 7T o O ~<p' drukkers C==N met eigen stijl N.V. Drukkerij v/h Lakenman en Ochtman Jannewekken 11 - Zierikzee - tel. 01110-2255 Er is een Jiotct Lady „07" 1 Sportieve wandelschoen uit fijn bruin of beige leder filiaal voortreffelijke leest en pas vorm - spijkerloos handwerk- vlakbij! systeem 19.95 1 met onze maten en gewichten? Het stelsel van onze maten en ge wichten, het zogenaamde metrie ke stelsel, heeft pas in 1790 zijn intrede in de wereld gedaan en is langzamerhand in bijna alle landen ingevoerd. Het was de Franse Nationale Ver gadering in Parijs, die in 1790 dank zij het werk van Lavoisier, besloot tot de invoering van het hedendaagse metrieke stelsel. Als lengte-eenheid heeft men het één tienmiljoenste deel van de meridiaanboog tussen Duinker ken en Barcelona gekozen, waar na uit platina de standaardmeter werd vervaardigd. Als eenheid van gewicht koos men het gewicht van één liter gedes tilleerd water bij een tempera tuur van 4 graden Celsius, waar- aaar van platina het standaard- kilogramgewicht werd vervaar digd. De standaard-maten en -gewichten waarvan alle landen, die het me trieke stelsel gebruiken, een na gemaakt exemplaar bezitten, worden bewaard bij het Nationa le Bureau voor Maten en Ge wichten te Parijs. De maten en gewichten werden nog in tiendelige en honderdde- lige onderdelen verdeeld en ver veelvoudigd, waardoor het me trieke stelsel voor gebruik ge reed Was. Op 21 augustus 1816 werd het me trieke stelsel bij wet in Neder land ingevoerd en later nog in vele andere landen. Slechts Engeland en de Verenigde Staten zijn nog niet overgegaan tot de invoering van het metrie ke stelsel, hoewel zij er naast hun stelsel van yards en mijlen in be paalde gevallen wel gebruik van maken. HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER 42. „Goed werk, Taco", gromt de aanvoerder der struikrovers. De man, die Aram heeft gevloerd, buigt zich met een onderzoe kende blik over de roerloze gestalte aan zijn voeten. „Maar niet goed genoeg", zegt hij dan hees, „hij is slechts bewusteloos...." „Je zegt het op een toon, alsof je opgelucht bent", zegt de aan voerder honend, „ben je soms bang je handen vuil te maken? Vooruit, denk aan de goudstukken van rentmeester Gratz en maak af wat je begonnen bent!" „Stop, idiote schurkenl" gilt achter hen een hoge, woedende jongensstem. Lijkbleek zit Presto in het zadel en dreigend schudt hij zijn kleine vuisten. „Weten jullie wel, wie je daar hebt neer geslagen? Aram, ridder van Barranca! Als jullie het waagt hem ook maar een haar op zijn hoofd te krenken, dan.dan komen jullie allemaal in de martelkamer van de koning!" „Luister niet naar het gezwam van die wurm", grauwt de aan voerder der rovers driftig. „Vooruit, Timon, maak jij er een eind aan. Onze nobele makker Taco is plotseling tot inkeer gekomen". De aangesprokene haalt onverschillig de schouders op. Dan, of schoon zijn krampachtig vertrokken mond zijn innerlijke spanning verraadt, treedt hij op de bewusteloze Aram toe en heft zijn zwaard voor de genadeslag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 4