Expo sloot haar poorten Rentevergoeding Deposito's Drukte te Brouwershaven door bietenverscheping en garnalenaanvoer Sportterrein en kleedgebouw te Kerkwerve zaterdag in gebruik genomen ,HET WAS VAN ONS 42 MILJOEN MENSEN BEZOCHTEN TENTOONSTELLING Atomiam wordt weer voor publiek opengesteld Ornithologische bedrijvigheid op het eiland Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" publiceert volledige vogellijst Verschillende evenementen in nieuw seizoen Het bestuur van de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" verraste een dezer dagen haar vele leden met de geheel bijgewerkte lijst van de broedvogels, trekkers en dwaal gasten-, die hier hun woonplaats hebben of hun visite's ahn ons eiland van kortere of langere duur brachten. De vorige lijst werd uit gegeven in 1951. Het zal de leden veel genoegen doen, en daar reke nen we dan in het bijzonder de vele buitenlandse leden bij, dat de vo gelnamen nu zijn voorzien van de Latijnse tekst. Ook voor de leek is die vertaling zeer welkom, omdat nu de familiebetrekkingen tussen de vogels beter kunnen worden nagegaan. Tegen geringe betaling is deze lijst ook voor niet-leden verkrijgbaar. Het broedgebied van de kluut in de Koudekerkse inlagen, zal ln de toekomst nog beter beveiligd wor den, doordat de woning van de heer Quist, die reeds geruime tijd leeg stond, is overgegaan naar een Vo gelbeschermingsinstantie. Vanuit dit gebouw kan men de gehele pol der overzien, zodat met recht van een waar bolwerk voor de vogel bescherming op Schouwen kan ge sproken worden. Op woensdag 22 oktober a s. zal in het Dorpshuis te Renesse (bo venzaal) de secretaris van de Ned. Een levendig Havenbeeld BRUSSEL, 19-10. De organisatie van de Belgische wereldtentoonstel ling, die zondagavond haar poorten aloot, heeit een voorlopige eindba- lans opgemaakt. Als is het nog te vroeg voor een volledige financiële balans, kan men toch al enkele al gemene cijfers geven. Ruim 42 miljoen mensen bezoch ten de tentoonstelling en bijna ze ven miljoen „vrolijk België", voor welke afdeling men apart entree moest betalen. De kabelbaan ver voerde drie miljoen bezokers: 1.800.000 mensen bzochten het ato- mium. Het Amerikaanse en Russi sche paviljoen ontvingen .elk dertig miljoen gasten, het Engelse en Tsjechische elk ruim vijf miljoen, de inzending van het Vaticaan 15 miljoen. Er waren enthousiastelin gen die de tentoonstelling 150 maal met een bezoek vereerden. De Ex po herbergde 450 maal een congres. Op de parkeerterreinen telde men anderhalf miljoen personenauto's, 40.000 bussen en 57.000 motoren en Nationale Rode Kruis- wedstrijden te Goes GOES, 18-10. De helpsters van het Nederlandsche Roode Kruis te Oude IJssel hebben tijdens de van daag in Goes gehouden nationale scooters. De hefschroefvliegtuigen maakten 6000 vluchten voor 65.000 passagiers. Tweeduizend kinderen raakten op het terrein tijdelijk hun begeleiders kwijt. Het Belgische hotelwezen boekte van juni t.m. augustus ruim 700.000 overnachtin gen. Men schat het aantal buiten landse bezoekers op een 15 procent van het totaal, van wie 350 000 Amerikanen en 170.000 Luxembur gers. (Donderdag jl. gaven de Ned. spoorwegen het 100.000ste specoale Expo-kaartje uit). Zondagmorgen is in het groot auditorium van de Expo de stich ting „Brussel internationaal cen trum" opgericht, die „het thema van de Expo en de internationale zending van Brussel" wil doen voortleven. Deze laatste zondag was het bij zonder druk op de Expo. Slechts met moeite kon men zich een weg over de lanen en door de paviljoens banen en de souvenirwinkeltjes de den goede zaken. Het atomium zal enige tijd na de sluiting van de Expo weer voor het publiek opengesteld worden, al zal het afbraakterrein zelf gesloten blijven. De voorlopige gebouwen zullen half februari van de vlakte moeten zijn verdwenen en het ter rein in oude gedaante hersteld. Over het lot van vele paleizen en paviljoens is nog geen beslissing genomen al zijn er ook talrijke ver kocht en zal aan andere mogelijk een blijvende plaats op de Heizel- vlakte worden toegekend. Vele res taurants blijven nog geruime tijd open voor de mensen die bij de desorganisatie werkzaam zijn. Maandag begint men met het slo- perswerk in het bordpapieren vro lijk België, waar van de bouwwer ken van ruim twaalf miljoen gul den weinig zal overblijven. In de haven van Brouwershaven heerst de laatste weken een grote bedrijvigheid. Tal van schepen va ren in en uit, waarbij het bieten- vervoer voor drie suikerfabrieken op drie laadplaatsen aan de haven met kraan, laadbruggen en kraan wagen het hoofdthema vormen. De scheepsgrootte loopt bij deze bin nenvaartschepen sterk uiteen, som mige meten 100 ton, maar andere hebben een grootte van 600 ton. Het bietenladen verloopt zeer vlot, mede door voldoend aanbod van scheepsruimte, zodat opslaan op de haven niet meer nodig is. Men zou de schepen zelfs nog lie ver vlugger zien geladen. De beide weegbruggen hebben een grote ca paciteit om al het aangevoerde te verwerken. De twee nieuwe weeg- Schepen varen af en aan brughuisjes voldoen hierbij heel goed, omdat de bietenwegers en controleurs een plaats kunnen vin den binnen de kantoortjes. De visserij Dan is er verder de garnalen visserij. Eindelijk hebben de gar- nalenvissers een goede trek kunnen vinden. Na al de schraalte van het vorig jaar zijn de vangsten heden weer zeer goed te noemen. Men ziet schepen binnenkomen met een ge middelde vangst van 300 tot 400 kg. een hoeveelheid die men te Brou wershaven als dagvangst niet meer kende. De Ouddorp 19 vestigde ver leden week een record door op één dag een vangst van 769 kg. garna len aan te voeren. Als men be denkt dat de vangsten vorig jaar soms 15 kg per dag beliepen, is dit een enorme verbetering. Aanvanke lijk daalden de prijzen tot een waarde van 80 ct. tot f 1 per kg., Zonder dat zij het bemerkte, had hij tersluiks Joke zitten bestuderen. De warme gloed in haar ogen, als zij naar Frank keek, openbaarde hem al gauw, wat voor de twee be trokkenen zelf nog een geheim scheen. In stilte feliciteerde hij Frank. Het was al duister toen Frank en Paul huiswaarts gingen. Er werd weinig gesproken onder weg. Paul bracht het onderwerp op Joke, die hij een aardige jongedame noemde. „Ja zeker, een aardig kind", be aamde Frank. „Aardig kind, bedoel je dit let terlijk?" „Waarom niet?" en dan weife lend, „hmlaat eens kijken, ja toch ongeveer twintig jaar. Maar ze is nog een echt kind". Ze waren thuis aangekomen, de deur sloot zich achter hen en de nacht daalde stil over de duinen^ die veilig, zowel de kleine huisjes als het' grote Duinsfort omsloten. HOOFDSTUK VII. Duinsfort. Vele jonge dorpsbewoners zouden niet meer kunnen vertellen hoe Duinsfort er uit zag. Het lag diep verscholen in de duinen en men had er reeds sinds jaren geen toe gang meer. Na de tijd dat de tegen woordige jonkheer aan het bewind kwam waren er steeds strengere maatregelen ingevoerd. Vroeger had de familie meegeleefd met de vreugden en het leed van het dorp. Nu zag men in Sternhout alleen maar een lastpost en een despoot. maar toen de export de laatste da gen weer garnalen opnam voor België en Frankrijk werden prijzen genoteerd van f 3 per kg. Voor het binnenland zijn er ook nog ter plaatse gepeld en daarbij bleek, dat de pelvaardigheid door de inwoners nog niet verleerd is. Door de goede vangsten is het aantal schepen weer toegenomen tot 8 of 9, meest uit Ouddorp, die liever hun afzet in Brouwershaven zoeken dan varen op havens in Holland. Tenslotte vaart er naast de af voer van stro een zandschip. Dit zuigt zich vol op de zandbank in de Grevelingen, waarna de voor raad wordt gelost in vrachtauto's, welke het zand naar de Markt ver voeren, Regelmatig zijn daarvoor grote hoeveelheden zand nodig. Al met al een prettig en levendig havenbeeld, dat velen met belang stelling gadeslaan. 16 Het gebouw zag er weinig aantrek kelijk uit. Het werd steeds meer verwaarloosd en maakte een som bere indruk. Eenzaam als 'n don kergrijze steenklomp lag het daar temidden van de weelderig begroei de duinen. Doch ieder najaar was het op de straatweg, die vele tientallen jaren geleden was aangelegd, een hele drukte. Dan snorden er luxueuze auto's af en aan. Vrolijke jachtge zelschappen namen bezit van het huis en 's avonds was Duinsfort dikwijls getuige van dolle fuiven. Maar ook ieder jaar werd dit be zoek minder en tenslotte kwamen alleen de pachtheer en enkele vrienden jagen. Daarna vertrokken zij weer voor een heel jaar. Deze keer was Sternhout geheel van zijn gewoonte afgeweken en stonden de raamluiken van Duins fort op een ongewone tijd van het jaar open. De ondergaande zon to verde een rode gloed op de vensters, en gaf het geheel een levendige aanblik. In een der kamers bevond zich de dame, die Joke 's morgens in de tuin had ontmoet. Zij plaatste en herplaatste verschillende meubel stukken, verlegde kleedjes en schikte bloemen. Er stonden kleine drijf schaaltjes met duinviooltjes. Bloeiende seringen verspreidden een zoete geur in de kamer. Met schitterende ogen overzag zij haar werk. Tevreden gleden haar blik ken over de prachtige parketvloe ren en de Perzische tapijten. Langs de wanden stonden antieke kasten, Ver. tot Bescherming van Vogels, de heer Ko Zweeres, bekend jour nalist, schrijver en ornitholoog, een lezing houden met lichtbeelden en films. De heer H. J. A. de Reuver, hoofdambtenaar van het Bureau Natuurbescherming van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zal op donderdag C november in hotel „Jacob Cats" te Brouwershaven, aan de hand van vele lichtbeelden, zowel zwart-wit als in kleuren, eveneens de vogel bescherming en het vogelleven van deskundige zijde belichten. Op dinsdag 18 november zal de heer ir. E. C. M. Roderkerk, direc teur van de Stichting „Het Natio nale Park de Kennemerduinen" een lezing houden met kleurenopnamen over een herfstwandeling door deze duinen. De lezing zal worden ge houden in de benedenzaal van hotel „Concordia" te Zierikzee. Op woensdag 19 november wordt dezelfde lezing in samenwerking met het Nut, in hotel „Het wapen van Burgh" te Burgh gehouden. De Vogelwacht brengt ver der onder de aandacht van haar leden en niet-leden vogel vrienden, dat er weer animo bestaat voor het examen con troleur-vogel wet. Het examen zal in april 1959 worden afge nomen, zodat gegadigden alle tijd hebben de leerstof, die op aanvraag wordt toegezonden, door te nemen. Uit dit alles blijkt wel, dat de Vogelwacht niet stil zit, en dat pas nu het vorige seizoen is afgesloten, er weer met man en macht wordt gewerkt, om in het volgende jaar de talloze vogelvx-ienden een prima vogel-service te geven, en dat is het voornaamste; elke vogel een on gestoord genieten te garanderen van de vele broedgelegenheden die het eiland biedt. Ingezonden mededeling waarop kostbaar oud porcelein troonde. In de blankijzeren open haard la gen wat houtblokken opgestapeld. Handig wist ze hier vuur in te krij gen. Met ongeduldige blikken had ze al enige keren naar de deur ge keken. Ze ontstak enkele grote kaarsen en schoof twee gemakke lijke stoelen voor de haard. Met een zucht van voldoening liet zij zich in een stoel vallen. Be haaglijk strekte zij haar voeten naar het knetterende haardvuur uit. Op dat moment ging de deur open en kwam Sternhout, op de voet ge volgd door Rocky, naar binnen. Vol verwachting keek de vrouw naar hem op, als het ware bedelend om een complimentje. Hij keek de ka mer rond en er kwam alleen maar een spottende trek om z'n mond, geen woord van waardering. Teleurgesteld en doelloos blader, de zij in een modeblad. Rocky scheen het gebaar van deze vrouw, om z'n kussen dicht bij het vuur te plaatsen, beter te appreciëren. Hij snuffelde wat, draaide zich om en om en strekte toen lui zijn pootjes uit. Hij knipoogde naar haar, alsof hij haar wilde zeggen, het leven ook maar gemakkelijker op te vat ten. De jonkheer pakte zonder veel animo een dagblad. „Bespottelijk om de avondkrant pas met de och tendpost te krijgen". „Wanneer je de krantenbezorger een fooi zou geven, neemt hij wel de moeite om de straatweg te ko men uitrijden". „Ze hebben zonder fooitjes ook hun plicht te doen", grauwde hij. Ze gaf geen antwoord. Vriende lijk bood ze hem een sigaret aan, en nam er zelf ook een. Ze wachtte even, maar hij bood haar geen vuur aan. Fronsend voorzag ze hem en ook zichzelf. (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling Door een abuis ter zetterij is vrijdag j.l. een verkeerde advertentie geplaatst. Hier volgt de juiste tekst: met opzegging: 1 maand 3 procent per jaar 3 maanden 3Vz procent per jaar 6 maanden 3% procent per jaar 12 maanden 4 procent per jaar SCHELDEBANK N.V. ZIERIKZEE Telefoon 01110-2121 Rode Kruxs-wedstryden geen kans gezien de wisselbeker van het Rode Kruis, die zij vorig jaar veroverd hadden, te behouden. Ditmaal be haalde de helpstersploeg uit Maas tricht de eerste prys met 775 pnt. Bij de helpers sleepte de ploeg uit Doorn met 336 punten de eerste prijs in de wacht. De commandan te-prijs was voor mejuffrouw T. I. E. Casterman te Maastricht en de commandant van Axel, de heer P. Mechielsen, veroverde de door H M. de Koningin beschikbaar ge stelde medaille. De wedstrijden hadden een zeer prettig verloop. Hoewel de opgaven niet gemakkelijk waren, was de jury toch tevreden over de bereik te resultaten. Na de uitreiking der prijzen defileerden de drumband van het Rode Kruis uit Den Haag voor de genodigden, in de pauze kregen de Rode Kruismensen be zoek van de Zeeuwse fruitfee met haar hofdames. Zij reikte mandjes met fruit uit, waarvoor de com mandant van het Rode Kruiskorps, luitenant-generaal b.d. P. Alons zijn erkentelijkheid betuigde. De verdere uitslagen waren: bij de helpster: tweede prijs Oude IJssel II met 606 punten, derde prijs Assen met 575 punten. Bij de heren ging Venlo met 330 punten m'et de tweede prijs strij ken. Hier was de derde prijs voor Ede-Lunteren met 315 punten. Invoer appels uit België verboden 's-GRAVENHAGE, 20-10. Met in- gang van 22 oktober zal de invoer van alle appelrassen uit België in ons land verboden zijn. De invoer van Cox's Orange Pippin uit Bel gië in ons land werd reeds op 27 sept. jl. stopgezet en sedert 13 ok tober mogen geen Schone van Bos koop meer worden ingevoerd. Thans gaat de grens helemaal dicht in verband met de prijsontwikke ling voor appels op de Nederlandse markt. Hoewel de mogelijkheid om appels uit België in te voeren er de laatste tijd steeds was, werd hiervan toch praktisch geen gebruik gemaakt in verband met de over vloedige eigen oogst. HAARLEM. Vrijdagavond is een auto in het water van het Spaarne te Haarlem geraakt. De bestuur ster, de 44-jarige mevrouw J. van der Burg-Samson uit Driehuis, kwam hierbij om het leven. Haar 18-jarige dochter kon zich nog tij dig in veiligheid stellen. Mevrouw Van der Burg had de auto langs de schuin aflopende waterkant ge parkeerd. Vermoedelijk heeft bij het wegrijden de handrem gewei gerd. Sluitstuk van adoptie door Leeuwarden Burgemeester van Friese hoofdstad verrichtte ceremoniële handelingen „Wat in zich zelf verdeeld is zal niet bestaan". Denkend aan de strekking van deze woorden, die te lezen zyn op een der wanden van de raadszaal in het gemeentehuis van Kerkwerve, weerde burge meester mr. A. A. M. v. d. Meulen van Leeuwarden de tot hem ge richte dankwoorden af, die zater dagmiddag op treffende wijze ge sproken werden door burgemees ter S. Francke bij gelegenheid van de officiële opening van het sport terrein en kleedlokaal, sluitstuk ken van de reeks adoptiegeschen ken door de Friese hoofdstad aan Kerkwerve. Sprekend tot de vele op het sport terrein samengekomen Kerkwer- venaren, bracht mr. v. d. Meulen hulde aan hun kleine gemeente voor het prachtige, resultaatvolle werk, dat daar na de watersnood is verzet. „Wij hebben niet meer gedaan dan onze plicht en vinden het jammer dat we niet meer heb ben kunnen doen", aldus sprak mr. v. d. Meulen na het verrichten van enige ceremoniële handelingen, waarmee het fraaie terrein voor sportminnend Kerkwerve werd opengesteld. Kerkwerve had zich zaterdag middag feestelijk opgemaakt. Een heldere zon won het van grauwe regenwolken, toen mr. v. d. Meu len onder grote belangstelling het lint doorknipte, dat de toegang van het sportterrein tot dat moment symbolisch had afgesloten. De 11- jarige Corrie v. d. Wekken bood hierbij op een kussen een schaar aan. Allen betraden hierna de jon ge fris-groene grasmat, die deze middag echter helaas niet kon worden „ingewijd", omdat het ter rein wegens de vele regen moest worden afgekeurd. De vastgestelde voetbalwedstrijd tussen W.I.K. en Zeemeeuwen kon hierdoor geen doorgang vinden. Leo Hendrikse K.N.Zn, was de tienjarige junior van de S.V. WIK, die op een kussentje de sleutel van het kleedgebouwtje overhandigde aan de burgemeester van Leeu warden, die vervolgens het lokaal officieel voor gebruik openstelde. Hierna vond de onthulling plaats van een sobere gedenksteen, waar op te lezen staat dat het sportter- reid en kleedlokaal geschenken zijn van de gemeente Leeuwarden en dat officiële ingebruikneming plaats vond op 18 oktober 1958. Vervolgens werd de W.I.K.-vlag door mr. v. d. Meulen in top ge hesen. De keurig opgestelde juni oren van de sportvereniging gaven op dat moment de vrijheid aan enige tientallen balonnetjes, die gretig van de stevige wind profi teerden en spoedig uit het oog ver dwenen. Wijs beleid In een toespraak na dit vrolijk ceremonieel zei mr. v. d. Meulen een sportveld voor de binding van de jeugd aan het dorp van groot belang te achten en te hopen dat het terrein ten bate van de gehele gemeenschap van Kerkwerve zal mogen strekken. Spr. meende dat Kerkwerve de verleende hulp door wijs beleid op de juiste wijze heeft besteed en getuigde van zijn grote bewondering voor wat na de ramp in het dorp tot stand is ge komen. Burgemeester Francke zei dat de bouw van het kleedlokaal en de aanleg van het sportterrein kon den worden gerealiseerd door een schenking van een bedrag van tienduizend gulden door de ge meente Leeuwarden. De egalisatie van het terrein kwam gereed in oktober 1956 waarna in het voor jaar van 1957 de inzaai van de grasmat geschiedde. Voor de bouw van het kleedgebouwtje, waarvoor een plan werd gemaakt door de Centrale Dienst Noord-Zeeland, Werd gebruik gemaakt van oude materialen van de afgebroken school, die hiervoor door leden van W.I.K. werden bruikbaar ge- maakt. Spr. kwalificeerde het ge bouwtje als eenvoudig maar doel matig. Burgemeester Francke zei, zeer dankbaar te zijn voor de hulp van het gemeentebestuur van Leeuwarden en het Leeuwarder rampencomité. Spr. hoopte dat W.I.K. het terrein zal weten te waarderen en dat de sportbeoefe ning op verantwoorde wijze zal geschieden. Voorts herinnerde bur gemeester Francke er aan, dat Kerkwerve door de algemene adoptie veel heeft kunnen verwe zenlijken, van wat al lang op het verlanglijstje stond. Wat betreft de hulpverlening door Leeuwarden bracht burgemeester Francke in herinnering, de geschonken z.g. „bellewagen", voor het vervoer in dertijd van de leden van de Vrij willige Internationale Hulpdienst, die nog steeds diensten bewijst als trekker-manschappenwagen voor de vrijwillige brandweer. Ook werden de kosten voor de funde ring van het verenigingsgebouw betaald door de adoptiegemeente en waren er, de ambtenaren, die Leeuwarden haar Kerkwerve zond, de geschenkpakketten met Kerst mis en Sint Nicolaas, de gereed schapskisten en verbanddozen voor elk gezin. Gebreide goederen, over alls, speelgoed, boeken en gelden voor de beplanting werden ge schonken door het algemeen vrou wencomité „Tot Opbouw". Er werd veel werk verzet, waarvoor wij nooit dankbaar genoeg zullen kun nen zijn", aldus burgemeester Francke, een exemplaar van het gedenkboek „Gekwelde Grond" overhandigend aan mr. v. d. Meu len en mevrouw A. M. C. Mulder- Müller, bestuurslid van het vrou wencomité „Tot Opbouw". De voorzitter van de s.v. „WIK", het hoofd der o.l.-school de heer W. B. van Leeuwen, vertolkte hier na de dank van de gebruikers van het sportterrein, waarbij hij een hex-innerings vaantje in de club kleuren aanbood aan mr. v. d. Meulen. De heer v. Leeuwen zei dat de mogelijkheden voor de ver eniging, nu men over een eigen terrein beschikt, zeer zijn uitge breid en dat het ledental reeds ge- is tot 110, wat een zeer groot aantal is voor een kleine gemeen- .schap. De heer P. van Veen, hoofd van de chr. lagere school, was ook dankbaar voor de totstandkoming van het terrein, maar hoopte dat het in de gemeente niet zo ver zal komen dat men van „sportverdwa- zing" zal kunnen gaan spreken. Expositie rampfoto's Behalve de opening van het sportterrein was er zaterdag in het verenigingsgebouw een expositie ingericht van foto's, die betrek king hebben op de overstroming in Kerkwerve. De inwoners hebben een druk bezoek gebracht aan deze keurig ingerichte tentoonstelling waarop zo'n 350 foto's, veelal van uitstekende kwaliteit, de rampda gen op dwingende wijze in herinne ring riepen. De plechtige uitvaartdienst voor paus Pius XII is zondag in de Sint Pieter in Vaticaanstad gehouden. Deze requiemmis werd bijgewoond door vertegenwoordigingen uit 53 landen, voor het merendeel geleid door de minister van buitenlandse zaken. Arrestatie Hongaarse intellektuelen BOEDAPEST, 18-10. Het offici- ele Hongaarse persbureau „M.T.I." meldt, dat de journalist Sandor Fe- kete en de professor op het gebied van kinderpsychologie Ference Me_ rey zijn gearresteerd wegens het „in gevaar brengen van de staats veiligheid". Sandor Fekete heeft voor oktober 1956 meegewerkt aan het Hongaar se communistische dagblad „Zsabad Nep". Hij behoorde tot de intellec tuele volgelingen van de terecht gestelde voormalige eerste minister Imre Nagy. Hij was ook voorstan der van Hongaars-Zuidslavische toenadering. Professor Merey is een der beste Hongaarse specialisten op het ge bied der kinderpsychologie. Hij heeft een leerstoel bekleed aan de universiteit van Boedapest. FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2