Begin november internationale conferentie over Cyprus? Wegneming van beletselen tegen de afzet van botermelange DE ZIERIKZEESCHE COURANT Financiën en Economie MAANDAG 20 OKTOBER 1958 No. 18449 115e jaargang: ZIIRIKZIOTEMNIEWVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag» en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTiE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Makarios zou besprekingen willen bijwonen LONDEN, 19-10. Volgens het En gelse blad „Sunday Times" zal be gin november een internationale conferentie over Cyprus gehouden worden, waaraan vertegenwoordi gers van Engeland, Griekenland, Turkye, de Griekse en Turkse be volking op Cyprus en secretaris generaal Spaak van 'de NAVO deelnemen. Ook aartsbisschop Ma karios van Cyprus zou'de confe rentie bijwonen. Deze conferentie zou het resul taat zijn van de besprekingen die in NAVO-verband zijn gevoerd. Over enkele dagen, aldus de „Sun day Times", zal een bekendmaking volgen over het bijeenroepen van de conferentie. Het Britse blad meent nog te weten, dat Engeland wijzigingen van het Britse plan voor Cyprus zal aanvaarden als deze met alge mene stemmen zijn goedgekeurd. De Britse regering zou ook bereid zijn het plan-Makarios, dat voor ziet in onafhankelijkheid van Cyp rus binnen het Britse Gemenebest, te bespreken. De Griekse pers meldde zondag Verklaring van Sobolef NEW YORK. 18-10. De Sowjet- afgevaardigde bij de V.N. Arkady Sobolef, heeft in een interview pro gramma van de radio der" V.N. ver klaard, dat de Sowjet-Unie, die een „billijke vertegenwoordiging" in ontwapeningsorganen heeft geëist, bereid is de vorming van een be perkte ontwapeningsgroep te aan vaarden, mits niet minder dan de helft der leden vertegenwoordigers van socialistische of neutrale lan den zijn. De pauskeuze VATICAANSTAD, 18-10. Wan neer het college van kardinalen mocht besluiten de opvolging van Pius XII toe te vertrouwen aan iemand die zich niet in het con claaf bevindt of geen kardinaal is, zou een speciale procedure gevolgd moeten worden. De apostolische constitutie van 1945 bepaalt dat in zulk een geval de onderhavige persoon uitgeno digd moet worden onverwijld naar Rome te komen, zonder dat de re den wordt opgegeven. In Rome aan gekomen moet de betrokkene dan tot het conclaaf worden toegelaten in de Sixtijnse kapel, waar de kar dinalen hem moeten vragen of hij de verkiezing tot paus aanvaardt. Bij aanvaarding wordt de naam van de gekozene vanaf de loggia van de Sint Pieter aan het volk meegedeeld. dat Turkije, Griekenland en Enge land overeenstemming hadden be reikt over een agenda voor de con ferentie, die 2 of 3 november zou worden gehouden. Over de deel neming aan de conferentie moet men het nog eens worden. Grie kenland zou op deelneming van Frankrijk, Italië en de V.S. staan. De conferentie zou een week du ren. Gemaskerde mannen hebben zaterdagavond in Tripimeni in het oostelijk deel van Cyprus een aan slag gepleegd op een huis, waarbij twee Grieks-Cypriotische mannen werden gedood en een vrouw zwaar werd gewond, aldus is zon dag officieel te Nicosia bekendge maakt. Russische straaljager neergestort - 65 doden PARIJS, 19-10. Op circa 700 km ten oosten van Moskou is vrijdag een Russische TU-104 - een twee- motorig passagiersvliegtuig met straalaandrijving - neergestort. Aan boord bevonden zich 65 pas sagiers, die allen de dood hebben gevonden, De ramp werd bekend gemaakt door radio-Moskou. Dit is de eerste maal dat de Russen een ongeluk met een TU-104 voor pu- blikatie hebben vrijgegeven. Het toestel was op weg van com munistisch China naar Moskou. Het communistisch-Chinese pers bureau „Nieuw-China" maakte la.- ter bekend, dat er 16 Chinezen aan' boord van het vliegtuig waren, on der wie tien leden van een cultu rele missie, die op weg was naar Afghanistan en de Verenigde Ara bische Republiek en zes functiona rissen van de Chinese ministeries van Buitenlandse Zaken en Buiten landse Handel. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de be trokken regeringen ervan in kennis gesteld, dat er bij de ramp één Brit, zes Tsjechen en vier West duitsers om het leven zijn geko men. Een Russische commissie van onderzoek is inmiddels op de plaats van het ongeluk gearriveerd. Een kleine vijftig militairen van het 101ste V.erbindings- en i dieningsbataljon uit Bergen op Zoom hebben afgelopen week oefeningen gehouden in Zierikzee. De foto geeft een beeld van het aanleggen van een draadverbinding via de Zuid-Havenbrug voor het maken van een telefonische aansluiting. De bevolking heeft veel belangstelling aan de dag gelegd voor het werk van deze militairen, die in oorlogstijd een belangrijke taak hebben, want zij zorgen voor het totstandbrengen en in stand houden van de verbindingen. Men noemt dit onderdeel daarom wel eens „de zenuwen van het leger". (Eigen foto). Wetsontwerp tot wijziging Boterwet Melange moet onder eigen vlag kannen varen 's-GRAVENHAGE, 18-10. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wyziging van de Boterwet, waarmee wordt beoogd de feitelyke beletselen tegen het op de markt brengen van melange weg te nemen. In de toelichting herinnert de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. A. Vonde ling, aan het voornemen van de re gering met het oog op de afzet- moeilijkheden in de zuivelsector, de opheffing van het mengverböd van boter en margarine te bevor deren en daardoor de bereiding van melange mogelijk te maken. Over het wetsontwerp is het ad vies ingewonnen van de produkt- schappen voor zuivel en voor mar garine, vetten en oliën. Hoewel deze produktschappen het - zij het om uiteenlopende redenen - onge wenst blijven achten, dat de ver vaardiging van melange voor de binnenlandse markt mogelijk zou worden gemaakt, bestaat er blij kens de adviezen bij de besturen dier lichamen begrip voor de wens van de regering de feitelijke belet selen op te heffen. Hoewel de Boterwet in formele zin geen beletsel voor de vervaar diging van melange bevat, zal zij wel enige wijziging dienen te on dergaan, opdat het bedrijfsleven ook feitelijk in de gelegenheid ge steld wordt melange als een duide lijk van andere margarine te on derscheiden waar op de markt te brengen, bij eventuele opheffing van het mengverböd, dat thans nog van kracht is, behalve voor export van melange naar bepaalde bestem mingen. Met name gaat het hier om de mogelijkheid op gepaste wijze reklame voor melange te maken. Eerst wanneer deze moge lijkheid is geopend, kan redelijker wijs van het bedrijfsleven belang stelling voor het vervaardigen van melange worden verwacht. Minister Vondeling acht het der halve gewenst, dat melange onder eigen vlag zal kunnen varen en ook in de aanduiding van andere margarine duidelijk zal kunnen worden onderscheiden. Op grond van deze overweging wordt in het wetsvoorstel dan ook voorgeschreven voor melange, waarvan de samenstelling aan be paalde verhoudingsnormen beant woordt, de traditionele naam van dit produkt in plaats van de meer algemene benaming „margarine" te gebruiken. Dat de naam „melange" slechts voor een waar van bepaalde ver houdingen in de samenstelling mag worden gebezigd, sluit aan bij een ook reeds in het verleden gevolgde gedragslijn, welke mede in het Margarinebesluit op grond van de Warenwet is verankerd. Deze vond en vindt haar grond in de over weging, dat niet elk mengsel, dat zowel van melk afkomstige als an dere vetten bevat, onder de bijzon dere benaming „melange" mag worden ingediend, daar zulks tot een algehele verstoring van de con- eurrentie-verhoudingen zou leiden. Er zal in als zodanig aangeduide „melange" tenminste een zekere hoeveelheid melkvet aanwezig moeten zijn. Vorige week heeft de Ned. Heide Mij. een voorlichtingsdag geor ganiseerd voor beheerders en personeel van plantsoenen van ge meenten en waterschappen op Schouwen-Duiveland. In de mid daguren werd een excursie gemaakt naar het bedrijf van de heer C. Koopman Cz. (geheel links op de foto), waar de hoofdambtenaar van de afdeling „rationalisatie arbeid bosbouw", de heer D. van llattem te Arnhem (midden), een technische verhandeling gaj over het snoeien van de op dit bedrijf aangetroffen boom-soorten. Deze dag stond onder auspiciën van de Stichting Bosbouw praktijkonder wijs". (Eigen foto). Verbetering betalingsbalans 's-GRAVENHAGE. Uit een nota inzake de betalingsbalans over het eerste halfjaar van 1958 die de mi nister van Financiën vandaag aan de Tweede Kamer van de Staten- Generaal heeft aangeboden, blijkt, dat de uitgaven en ontvangsten uit hoofde van het lopende verkeer met het buitenland - de zg. lopende rekening op kasbasis - in de eer ste helft van 1958 een overschot van f 827 miljoen hebben opgele- verd. De verbetering die in de tweede helft van 1957 is begonnen, heeft zich dus in 1958 voortgezet. Een soortgelijk verloop vertonen de gegevens op transactiebasis; te genover een tekort in de eerste helft van 1957 ad f 720 miljoen stond een overschot in de tweede helft van dat jaar van f 240 mil joen; het eerste halfjaar 1958 komt volgens een voorlopige berekening uit op een overschot van f 660 mil joen. Het kaptiaalverkeer geeft daarentegen in de verslagperiode, evenals in de jaren vóór 1957, een tekort te zien, en wel van f 66 mil joen. Tezamen leidden het lopende verkeer en het kapitaalverkeer tot een stijging van de goud- en devie zenreserves van f 761 miljoen. Dit bedrag is samengesteld uit een aanwas van f 777 miljoen bij de Nederlandsche Bank en een ver mindering van de reserves van de deviezenbanken met f 16 miljoen. LITTLE ROCK In Little Rock is bekendgemaakt dat daar deze week een particu liere middelbare school voor blan ken zal worden geopend. Sneeuw in Europa WENEN, 18-10. Tekenen van de komende winter worden gemeld uit de Alpenlanden van midden- Europa, waar zware sneeuwval is voorgekomen in de bergen. Op de paswegen in het oosten van Stiermarken is 30 centimeter sneeuw gevallen en in vele delen van de provincie Tirol is het weg verkeer moeilijk. Op de Grote Sint Bernardpas is 40 centimeter sneeuw gevallen, waardoor auto's, die van Italië naar Zwitserland wilden gaan, moesten terugkeren. Voorts is sneeuw gevallen in berggebieden in noord-Bohemen (Tsj.-Slowakije), zuid-Polen, het Zwarte Woud en delen van de Harz, d Rusland heeft in een nota aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou overhandigd, geëist dat de Amerikanen hun vluchten boven Russisch grensgebied stopzetten en de verantwoordelijkheid voor de vliegtuigen die deze vluchten ma ken en hun bemanning van de hand gewezen, zo meldt Tass. Bijzonder poststempel 's-GRAVENHAGE. Op 1 novem ber a.s. zal de K.L.M. de eerste vlucht uitvoeren van de geregelde luchtverbinding via de Poolroute Amsterdam-Tokio. Ingaande 5 no vember a.s. zal deze luchtdienst worden doorgetrokken tot Biak. Op de met deze vluchten te verzenden correspondentie voor Japan en voor Nederlands Nieuw-Guinea, waarop een duidelijke en in het oog vallen de aanduiding voorkomt dat ver zending met de desbetreffende vluchten wordt verlangd, zal te Amsterdam c.s. een afdruk van een bijzonder stempel worden geplaatst Het opplakken van zg. kraaizegels is toegestaan, doch niet verplicht. Aan de Japanse postadministratie is verzocht de stukken bij aan komst te Tokio te doen voorzien van een afdruk van de dagteke ningstempel. De -postadministratie van Nederlands Nieuw-Guinea heeft reeds toegezegd dat voor de afstempeling met de dagtekening stempel van aankomst te Biak zal worden zorg gedragen. Zij, die geen relatie in Japan en/of Nederlands Nieuw-Guinea hebben, kunnen hun correspondentie ter terugzending aan de afzender resp. richten aan: Representative K.L.M. Nittobe Building no. 1, 6-chome, Yaesu. Cauo-Ku Tokyo (Japan) en verte genwoordiger K.L.M. hotel ,,'t Rif" postbus 512 Biak (Nederlands Nw.- Guinea). Op de aan deze adressen gerichte stukken, waarvan de te rugzending kosteloos geschiedt, moeten uiteraard de naam en het volledig adres van de afzender op duidelijke wijze worden vermeld. Nieuwe leningsvorm by Twentsche Bank AMSTERDAM. De Twentsche Bank N.V. en de met haar verbon den Van Mierlo en Zoon N.V. heb ben besloten een nieuwe mogelijk heid van kredietverlening te ope nen onder de benaming „persoon lijke leningen". Het onderscheid tussen deze en de reeds gebruike lijke vormen van bankkrediet zal in de eerste plaats zijn, dat de per soonlijke lening de middelen wil verstrekken voor bijzondere privé- uitgaven met eenmalig karakter, dus niet voor bedrijfs- of beroeps doeleinden. Voorts zal de persoon lijke lening gebonden zijn aan een vast aflossingsplan, en is dus niet te allen tijde door de banlc opeis baar. De aflossing zal namelijk plaatsvinden in gelijke maandelijk- se termijnen, minstens 6 en hoog stens 24. AMSTERDAM. In het Rijksmu seum te Amsterdam is vrijdag de 500.000ste bezoeker het tourniquet gepasseerd. Met uitzondering van het Rembrandt-jaar 1956, is dit sinds 1885 niet gebeurd. Meestal bleef het jaargemiddelde iets on der het half miljoen. De vermeer dering van het bezoek ligt in de maanden juli, augustus en septem ber en is vooral te danken aan het toegenomen aantal buitenlanders dat het museum bezocht. Huwt uw zoon uit wanneer gij wilt, uw dochter wanneer gij kunt. Onderhoud Dulles Selwyn Lloyd OXFORD, 29-10. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, Foster Dulles, is zondagavond op doorreis van Rome naar For mosa, waar hy - zoals bekend - be sprekingen zal voeren met Tsjiang Kai Sjek, te Brize Norton by Ox ford aangekomen. Hij zal daar een onderhoud hebben met zijn Britse collega Selwyn Lloyd. Men verwacht dat beide mannen ook de kestie Cyprus en vraagstuk ken betreffende de conferentie tus sen het Oosten en Westen over het staken van de kernproeven, die op 31 oktober te Genèvc begint, zullen bespreken. Begrafenis H. van Sleen BRIELLE, 17-10. Op de Algeme ne begraafplaats té Brielle is het stoffelijk overschot van oud-bur gemeester H. van Sleen ter aai'de besteld. Onder de vele belangstel lenden die de plechtigheid bijwoon den bevonden zich o.a. dr. ir. A. Vondeling, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Na mens de Tweede Kamer werd het woord gevoerd door de heer Wil- lems. Aan de groeve werd gezon gen door het gemengde koor „Mor genrood", onder leiding van Wout van Soest. NIEUW-GUINEA N ederlands-Australische conferentie 's-GRAVENHAGE, 18-10. Van 20 tot 24 oktober a.s. zal te Canberra de eerste conferentie worden ge houden tussen hoofdambtenaren van Australisch en Nederlands Nieuw Guinea en vertegenwoordi gers van de Australische departe menten van „territories" en „exter nal affairs" en van de Nederlandse ministeries van Zaken Overzee en Buitenlandse Zaken. Treiter bij de Shetland-eilanden vergaan LERWICK. De Russische treiler SRT 4442 is in de nacht van don derdag op vrijdag aan de kust van een rotseilandje aan de noordelijke punt van de Shetland-groep om hoog gelopen en enige tijd later ver gaan. Drie leden van de bemanning, die er in geslaagd waren het kleine eilandje te bereiken, zijn vrijdag ochtend door de reddingboot van Lerwick aan boord genomen. Ver der werden vrijdagochtend drie lij ken gevonden. Het moederschip van de Russi sche treilers in de omgeving van de Shetland-eilanden heeft de red dingboot via de radio verzocht de geredden, naar dit schip te brengen in plaats van naar een Britse ha ven. Van de zijde van de redding- dienst werd echter vernomen, dat dit te gevaarlijk is bij de huidige hoge zeegang en dat de drie Russen te Lerwick aan land zullen worden gebracht. Koningin bij zilveren huwelijksfeest GORKUM, 18-10. Vanavond werd op slot Loevestein het zilveren hu welijksfeest gevierd van mr. L. J. R. J. Ridder van Rappard en me vrouw E. van Rappard baronesse van Hardenbroek. Mr. van Rappard is burgemeester van Gorinchem en slotvoogd van Loevestein. Onder de gasten bevonden zich H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene. Brandstoffenbijslag sociale voorziening 's-GRAVENHAGE, 18-10. Voor het komende stookseizoen heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken de brandstoffenbijslag vastgesteld op f 4,85 per week voor kostwin ners en alleenwonenden, op f 2,45 per week voor kostgangers. Deze brandstoffenbijslag zal over het tijdvak 27 oktober 1958- 25 april 1959 worden uitgekeerd aan werk loze werknemers, die een uitkering ontvangen ingevolge de sociale voorziening groep B en aan beel dende kunstenaars, die een sociale uitkering ontvangen ingevolge de regeling sociale opdrachten Beel dende kunstenaars.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1