LEXINGTON c/e grote -favoriet Kwestie van de 37 verstekelingen in de Tweede Kanier behandeld -Ja j Bewindsman gaf uiteenzetting van beleid In verband met een interpellatie van mej. Ten Broecke Hoekstra, heeft minister Samkalden in de Tweede Kamer donderdag een uit eenzetting gegeven van het beleid der regering ten aanzien van de te rugzending van 37 verstekelingen uit Indonesië. De minister zeide, dat regering en bewindsman van on-Nederland- se daden zijn beticht. Maar - zo vervolgde hij - er is ook begrip ge bleken, al is daarbij bezorgdheid niet achterwge gebleken. De minister gaat vervolgens na hoe het gegaan is met de uittocht uit Indonesië. Vele duizenden moest toelating in ons land worden ge weigerd. Zij hebben hier familie en betrekkingen, maar ons land heeft nu eenmaal een beperkte op name-mogelijkheid. Er zijn in Nederland 128.000 vreemdelingen. De Hongaren na men niet een numeriek groot aan tal in. Er zijn veel Hongaarse vluchtelingen toegelaten. Er is ech ter een zeer groot verschil tussen deze toelating en de grote stroom van aanvragen uit Indonesië en uit andere landen. De regering heeft een beperking voor de Hongaren moeten aanleg gen door een plafond van 3.000. In ons land bevinden zich reeds 25.000 Indonesiërs. Het is niet mogelijk 30.000 anderen uit Indonesië op te nemen. In 1957 is het zesvoudige van de visa in 1956 verleend, verstrekt. Er zijn 12.000 aanvragen nog in be handeling. Bij inwilliging zouden er vele tienduizenden bijkomen. De regering kon niet onverschil lig staan tegen over het vraagstuk der verstekelingen. Er blijven sche- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND APELDOORN. De Apeldoornse politie heeft aangehouden de 31- jarige voormalige ambtenaar van huisvesting J. S., op het ogenblik zonder beroep. De man heeft be kend valsheid in geschrifte te heb ben gepleegd door een uittreksel uit het bevolkingsregister na te maken, teneinde een meisje, waar mee hij omgang had, een onjuiste voorstelling van zijn burgerlijke staat te geven. De man is namelijk getrouwd. UTRECHT. Enige tijd geleden werd reeds bericht, dat een groep van Nederlandse beroepsastrono men waarnemingen zal verrichten tijdens de totale zonsverduistering, die op 2 Oktober 1959 o.m. op de Canarische eilanden zichtbaar zal zijn. Het staat nu vast, dat ook een expeditie van amateurastronomen deze eclips zal observeren. 's-GRAVENHAGE. Bij de Haag se politie zijn van januari tot sep tember van dit jaar 3.800 aangiften binnengekomen van gestolen fiet sen. 1458 rijwielen konden wor den terechtgebracht. MAASTRICHT. In verband met het aftreden van mr. dr. L. N. Deckers uit Den Haag als voorzit ter van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, is door het algemeen be stuur als opvolger voorgedragen prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen uit Maastricht, president-directeur van de Provinciale Limburgse Electri- citeits Maatschappij. De verkiezing zal plaats vinden op de algemene vergadering op maandag 17 novem ber in „Esplanade" te Utrecht. ROTTERDAM. In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam is overleden de 79-jarige man H. C. van der Roer, van de Molenwaterweg te Rotterdam. Hij werd woensdag middag bij het oversteken van de Sophiakade door een personenauto aangereden en gewond. Hij moest toen in genoemd ziekenhuis wor den opgenomen. pen varen en men komt gemakke lijk aan boord. De grens is tenslotte alleen de aanlegsteiger zonder Ne derlandse grensbewaking. De minister merkt op, dat des tijds door de P.C.J. een waarschu wing is uitgegeven. Hij herinnert aan de interpellatie-De Vos van Steen wijk in de Eerste Kamer. Het politieke asielrecht wordt geëer biedigd. Dit betreft echter slechts een beperkt aantal gevallen. Er zijn ouders, die hun minderja rige kinderen wegsturen. Als men dezen zou toelaten, zou men deze handelwijze aanmoedigen. Dat zou op schromelijke bevoorrechting neerkomen. Echte asielkwesties - zo ver volgde spr. - kwamen bij de ver stekelingen slechts sporadisch voor. Er waren andere overwegingen, die ertoe hebben geleid bijzondere aan dacht te geven. Allerlei aspecten, die spr. in zijn schriftelijk ant woord aan mej. Ten Broecke Hoek stra en de heer Van Rijckevorsel heeft aangeduid als een ëomplex van factoren. Humanitaire overwegingen heeft men laten gelden bv. jegens zeer jeugdigen. Ook overigens heeft spr. humanitaire overwegingen zoveel mogelijk tot haar recht doen ko men. Er is gestreefd naar een grote zorgvuldigheid bij de beslissing. Motie ingediend Mej. Ten Broecke Hoekstra (V. V.D.) verklaart het niet eens te zijn met 's ministers antwoord. Zij dient de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel, dat de op last der regering naar Indone sië teruggezondenen, die zich aan boord van de „Johan van Olden- barnevelt" bevinden, in de gelegen heid behoren te worden gesteld naar Nederland terug te keren, no digt de regering uit het daartoe no dige te verrichten, en gaat over tot de orde van de dag". J Reinstoring-signaal j bij automobielen I 's-GRAVENHAGE, 16-10. Een eenvoudige apparatuur, die niet ingrijpt in het eigenlijke remme- chanisme, om storingen in het remsysteem van automobielen te signaleren, is ontworpen door de Rotterdamse technicus de heer J. Engelman. Dit remstoringsignaal treedt in werking bij lekkage van remvloeistof, slijtage van bewe gende delen, ongewenste lucht, vuil en vervuiling, oververhitting van remmen, onjuiste remvloeistof en bij onjuiste werking van de handrem. Na uitvoerige beproe ving door TNO-Delft is oktrooi op de constructie aangevraagd. Het signaal, groen, wanneer bij remmen niets aan de hand is, rood, indien ook maar enige storing op treedt, is allereerst bedoeld als waarschuwing, dat men de rem men moet laten nakijken. Ontstaat in het remsysteem onderdruk, dan wordt de automobilist tijdig ge waarschuwd. Ook dus, wanneer nog niet direct gevaar bestaat, wordt de boodschap dat er gevaar op komst is, gegeven. Vooraanstaande figuren uit het bedrijfsleven en uit de automobiel- wereld hebben zich achter de vinding van de heer Engelman ge steld, omdat naar hun mening de bedrijfszekerheid van de auto - en daarmee de verkeersveiligheid gediend zal zijn door het gebruik van deze naar hun mening een voudige, degelijke en goedkope apparatuur. Ingezonden mededeling Brandend Maagzuur hoort bij U tot hot verleden bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee -Rennies herstellen het even wicht en elimineren alle overtollig maagzuur vanaf het moment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met uw eigen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voor deel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. President Eisenhower heeft zich op zijn persconferentie nijdig uit gelaten over de mensen die ver antwoordelijk zijn voor de aansla gen op synagogen in het zuiden en midden-westen van de V.S. Hij noemde hen o.m. straatschenders. Een Amerikaans militair tran sportvliegtuig heeft woensdag na bij Babylon in de staat New York een noodlanding gemaakt op een drukke autoweg, waardoor drie auto's werden vernield. De be stuurder van een van de auto's kwam om het leven. De inzittenden van het vliegtuig bleven onge deerd. PREDIKBEURTEN Zondag 19 oktober Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 en 7 uur ds. Bezemer (H.A.); Ver.-gebouw: 11 uur ds. Franke. Kerkwerve: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10.15 uur ds. D. Plantinga te 's Heer Arends- kerke. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. van Liere. Noordwelle: 10 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur (H.A.) en 7 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 u. ds. Groot (jeugddienst). Zonne- maire: 10 uur ds. Duvekot. Noord- gouwe: 10 uur ds. Buinïnk (H.D.). Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 9.30 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof, 6.30 uur bijbelbespr. in „Rehoboth". Oosterland: 10 uur (H.A.) en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur dhr. A. van Pel, 2.30 uur ds. Bezemer. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 uur ds. v. Dieren, 2.30 uur Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. S. P. Siregar te Amsterdam. Geref. Kerk Zierikzee: 8.30 en 2.30 uur ds. Tie- mersma (in de Chr. Geref. kerk). Haamstede: 10 en 3 uur ds. Meijer. Renesse: 7 uur ds. Melse. Scharen- dijke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. J. G. W. Terhaak te Putters- hoek. Bruinisse: 10 en 5 uur ds Wielemaker. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Kr. Smit. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Boessenkool te Capelle a/d IJSsëï. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 uur ds. Meijering, 6 uur ds. P. Dijkstra, em.-pred. te Klundert. Haamstede: 10 uur (H.A.) ds. Dijkstra, 3 uur ds. v. d. Klis. Nieuwerkerk: 10 uur ds. v. d. Klis (H.A.), 3 uur ds. Dijkstra. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur lees dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 u. leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. L. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Katholieke godsdienstoefeningen Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Burgh: 8 en 9.30 uur Heilige Mis (garage hotel ,,'t Wapen van Burgh"). Ingezonden mededeling te 'te I /->.awWA Vermaan - Geen Spotternij - Arglistigheid Wijs - Kaal en Raar Eerst een zacht vermaan vrien den. Dit verhaal is geen spotternij met de corpulentie, want Eiland man zou het niet wagen. Hij weet dat de goedheid juist in corpulen te mensen huist, al wil hij natuur lijk aan deze „stelling" geen theo logische beschouwingen wijden. Geen spotternij met de vetzucht dus, maar dan wel de mededeling dat ergens op Schouwen-Duive- land een zeer corpulente dame woont, die slachtoffer is geworden van „nefelijke" arglistigheid. De dame kwam vaak bij familie elders op Schouwen-Duiveland en nadat de neefjes en nichtjes waren be groet, zeiden fde laatste altijdy.na- ïvelijk dat ze het gewicht vanriun beminde tante best zouden willen weten. Maar tante wilde daar nimmer van horen. „Trouwens", zei ze: „ik weet het zelf niet en ik wil het niet weten ook", hetgeen Eilandman beschouwt als uitzon derlijk levenswijs. Toch zou dit mysterie een oplossing vinden. Op zekere dag wilde tante weer ko men, maar er was geen vervoer meer, althans geen openbaar ver voer en om de reis te vergemakke lijken zou een van de neefs tante even met de Vrachtauto ophalen. Het aanbod werd grif geaccep teerd. Neef reed er met de auto op uit, maar niet linea recta. Hij ging eerst langs de fairbanh en liet de auto zonder chauffeur tot op de gram nauwkeurig wegen. Daarna instrueerde hij de man van de weegbrug. Op de terugreis liet hij tante achter in de auto, zei, dat hij nog even de man van de fair- bank wildespreken en toen viel er weldra eèn geheim in scherven. „Wat moest.je daar nu toch doen?" vroeg tant'èi die een heel klein beetje lont rook. „Niets", zei de neef, maar thuis gekomen is het verhaal uit de doeken gedaan. Tante was onthutst, maar voor het fatale getal viel zei ze: „ik wil het niet horen" en ze stopte haar oren. Feitelijk moet men zo'n standpunt respekteren en daarom zij het hier ook niet genoemd, hoe verleide lijk het ook is. Alleen dit: het was heel groot, maar - nog eens - dat is geen spotternij met de corpu lentie. „Vrouw, scheer mijn nek eens uit", zei een Zierikzeese man tot zijn gade en fm gaf haar het nieu- we elektrische scheerapparaat, dat hij pas had gekregen. De vrouw deed het met groot enthousiasme, te groot mag Eilandman wel zeg gen, want de vlijtig haartjes knip pende mesjes kwamen tever omdat het apparaat uitschoot. Een brede kale baan tekende 's mans achter hoofd tot aan de kruin. Toen de dochter des huizes thuiskwam, zei ze onthutst: „maar papa wat hebt u nu toch gedaan?" Pa: „dat is een nieuwe haarm-ode voor heren kind". Dochter: „nou ik vind het niet mooi". Op haar verzoek heeft 's mans echtvriendin toen er alles maar kaalglad afgeschoren, want - zegt men - kaal is beter dan raar I from America's Best Tobaccos Schouwen-Duivelandse Sportspiegel f •j* Goede kansen voor Zierikzee I in thuiswedstrijd. Renesse I krjjgt de handen vol tegen Iïaaise Boys. Spannende ontmoe- .j, ting te Burg. MEVO I en MEVO II maken weinig kans op winst. Wedstrijd met officieel tintje te Kerkwerve. Eilan- X delijke atleten maakten goede eindspurt VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee komt zondag weer thuis in het veld en wel tegen Grenswachters. In deze ontmoeting maakt Zierik zee een uitstekende kans zin twee de overwinning te boeken. Zeelan- dia zal alle zeilen bij moeten zet ten om tegen RKFC althans een puntenverdeling er uit te halen. Odio maakt weinig kans tegen Meto, terwijl Axel en Steenbergen het wel eens op een puntenverde ling konden aansturen. VES '35 kan de leiding behouden door Hon- tenisse met lege handen naar huis te sturen. In de 4e klas G staat Re nesse in de thuiswedstrijd tegen Kaaise Boys voor geen gemakke lijke opgaaf. Tegen de stevig op de bal zittende bezoekers zal de thuisclub zeker geen moment mo gen verslappen als het enige winst uit deze ontmoeting wil halen. NS V zal de winst wel in eigen huis houden tegen Rimboe, terwijl de Schutters de beste kansen hebben bij Noordhoek. Halsteren zal zijn positie wel niet door N. Borgvliet in gevaar zien gebracht. Yerseke kan bij Cluzona op zware tegen stand rekenen waarbij het nog lang niet zeker is dat de Zeeuwen met de volle winst zullen gaan strijken. K.N.V.B. Afd .Zeeland. In de le klas B staat het belangrijke tref fen tussen Burgh en Zierikzee II op het programma. Wanneer Burgh ook in deze wedstrijd blijft vol harden in de individuele spelwij ze dan zijn de bezoekers zeker in staat de winst te delen. Brouwers haven is zo goed als zeker van de winst nu SVOWK op bezoek komt. In de 2e klas C is Zonnemaire bij voorbaat zeker van de winst nu het tegen de reserves gaat. Drei schor staat tegen Zierikzee III voor een heel wat lastiger opgaaf, al geven wij de thuisclub toch de beste kansen op de volle buit. Brouwershaven II gaat met goede vooruitzichten een bezoek brengen aan SVOWK II. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. Met belangstelling zien wij in de 2e klas B de verrichtingen van Mevo in de uitwedstrijd tegen Kloetinge tegemoet. Voor de Zie- rikzeënaars is deze wedstrijd een zeer lastige opgaaf waarbij het nog lang niet zeker is dot de puntjes mee naar huis kunnen worden ge nomen. Wolfaartsdijk is favoriet tegen Zaamslag terwijl Driewegen de eer wel aan Kats zal moeten laten. Goes V is zo goed als zeker van de winst tegen 's-H.H. kinde- ren evenals SVD tegen Wissen- kerke. In de 2e klas C staat Duive lend voor een zware opgaaf nu het bij Burgh III op bezoek moet. Het zou ons niets verwonderen als de Oosterlanders in deze ontmoeting hun eerste veer zouden moeten la ten. In het treffen tussen Mevo II en Sinoto staan de papieren van de Duivelanders iets beter geno teerd. In de 3e klas C gaat WIK het in Kerkwerve opnemen tegen Zeemeeuwen. Hoewel het zeker niet zo gemakkelijk zal gaan als enige weken geleden in Haamstede, want de meeuwen zullen in deze ontmoeting voor 't eerst de beschik king hebben over enige spelers die op overschrijving hebben moeten wachten, geven wij de thuisclub toch de beste kansen. Voor de aanvang van deze wedstrijd zal het sportterrein officieel door de adoptie gemeente Leeuwarden aan de gemeente Kerkwerve worden overgedragen. Sinoto II zal wel geen kans zien om Duiveland II van de winst af te houden, terwijl Burgh IV met weinig kans op suc ces de verre reis naar Bruse Boys II gaat ondernemen. JUNIORENCOMPETITIE. - In groep VIII zal Burgh B I wel geen kans zien de opmars van Zierik zee B I te stuiten. Door van Duive land B I te winnen kan Dreischor B I op gelijke hoogte blijven met de leiders. In groep IX maakt Zon nemaire B I weinig kans op zijn eerste winst nu het bij SVOWK B I op bezoek moet. In het treffen tussen Renesse B I en Zierikzee B I geven wij de thuisclub iets bete re kansen op de winst. ATLETIEK. Na de min of meer teleurstellende prestaties bij de Zeeuwse kampioenschappen is het geruime tijd opmerkelijk stil ge weest rond onze S. en D. atletiek vereniging Delta-Sport. Buitenge woon verheugend is het dan ook dat in de laatste weken, juist voor het afsluiten van het atletieksei- zoen, verschillende atleten met uitstekende verrichtingen voor de dag zijn gekomen. Toch vraag ik mij af hoe het mogelijk is dat er tussen de uitstekende prestaties die bij de aanvang van het seizoen in Zierikzee werden verricht zo'n grote hiaat zat. Het is toch moei lijk, aan te nemen dat toen ineens alle atleten plotseling uit vorm waren en ver beneden hun kunnen bleven. Juist midden in het sei zoen werd er buitenaf geen enkele aktiviteit van de vereniging waar genomen en meerdere malen werd SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 19 oktober a.s. luidt: 3e klasse D: Zierikzee-Grens- wachters (half 3); Axel-Steenber gen; VES '35-Hontenisse; ODIO- METO; Zeelandia-RKFC. 4e klasse G: Renesse-Kaaise Boys (half 3); Noordhoek-De Schutters; NS V-Rimboe; Halsteren-Nw. Borg vliet; Cluzona-Yerseke. De MEVO-elftallen voor zaterdag 18 oktober MEVO I (uit tegen Kloetinge I): J. bij de Vaate d.; J. de Oude en A. Berrevoets a.; A. Berrevoets Mz., C. J. Krijger en L. Stoutjesdijk m.; G. A. Lupgens, C. J. M. Nolet, I. J. Haverhoek, G. Huurling en K. de Oude v. Reserve: J. Schouls Lzn. MEVO II (thuis tegen SINOTO I): C. Simmers d.; M. Haeck en A. Heijboer a.; L. Botvliet, J. J. Dorst (aanv.) en L. Juffermans m.; J. Schults, J. v. Burg, J. M. Feleüs, W. v. d. Ende en J. v. d. Welle v. Reserve: M. de Graaf. Ingezonden mededeling iPOTHEEK :rs). logist. MEEN K-S POEDERS helpen! Er zijn Mecnk's Poedcr^fcn hoofdpijn, kies pijn, hoest, grijp, .Marrhcc, influenza, rheumatiek, koortsjfcid bij gevatte kou, periodieke pijnen aaz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 irocdcrs maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis A 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MrarunBWi P'jL rheumatiek, koortsigneidbij gevattckou, pcrioriM^gttMjfgcf) Jfcrkfijgbaar in ctfis VRE6l4roEcK&nwir«ook in ZONDAGSARTS ENDIENST ZIERIKZEE Zondag 19 oktober: C M. van Hoorn, telef. 01110-2080. WEEKEINDE-ARTSENDIENST BROUWERSHAVEN-DREISCHOR Weekeinde 18-19 oktober: J. L. Braber, Dreischor^ telef. 01112-280. mij dan ook de vraag gesteld of Delta Sport zich geheeThad terug getrokken. Mogelijk kan hier in het volgend jaar verbetering worden gebracht door b.v. de training vol ledig op het hoofdseizoen af te stemmen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6