Wedloop near demaan Overdenking Te zijner lijd verschijn! uitvoerig rapport over de rekreatie PUBERTEIT 1 ,HET WAS VAN ONS' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 17 OKTOBER 1058 No, 1AM8 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Ernher von Braun, Amerika's pion in de strijd om de ruimte Op het Internationale Ruimte vaartcongres, dat in 1957 te Bar celona plaats vond werd naar vo ren gebracht dat er dringende be hoefte bestond aan een eerste op zet voor een internationaal ruim terecht. Het zal echter zeer de vraag zijn, of oost en west via de Verenigde Naties bereid zullen zijn een voor alle partijen bevre digende juridische regeling te ac cepteren. Gezien de huidige ontwikkeling lijkt het er meer op, dat ieder der grote partijen zal trachten door zo indrukwekkend mogelijke techni sche prestaties een zekere prioriteit in de ruimte te verwerven. Dit zou dan echter tevens inhouden dat de wrijvingspunten op aarde in de we reldruimte zullen blijven voortbe staan. Dat de situatie zich in deze richting ontwikkelt, zien wij dui delijk aan de wedloop tussen de „groten" om inderdaad tot zo groot mogelijke technische pre staties te komen, om hiermee in druk te maken. Aangezien de ruimteprojectielen hun energie ontvangen van raketten, die aan vankelijk voor militaire doelein den werden ontworpen, wordt een en ander bovendien in het politiek militaire vlak getrokken. Het brein Amerika's troef op dit terrein is de wel buitengewoon deskundige en zeer begaafde Duitse raketten- specialist Wernher von Braun, een 46-jarige man geboortig uit een oud-Sileziseh adelijk geslacht, die wereldfaam verwierf door zijn bij dragen aan de ontwikkeling van de beruchte V 1 en V 2, alsmede door zijn werkzaamheden aan de Amerikaanse Explorer I die op 31 januari van dit jaar door middel van een drietrapsraket van het ty- TUNESIE HOUDT KOERS WEST TUNIS, 16-10. Er kunnen geen officiële betrekkingen tussen de Verenigde Arabische Republiek en Tunesië meer bestaan, aldus heeft de president van Tunesië, Bour- guiba, donderdag in een rede bij de opening van de nieuwe zitting van het parlement verklaard. Volgens hem is de regering te Cairo een werktuig in handen van de Sowjet-Unie, die haar macht over de gehele Arabische wereld wil uitbreiden. Tunesië wenst het communisme niet en daarom blijft het verbon den met het westen, aldus Bour- guiba. Ingezonden mededeling pe Jupiter C werd gelanceerd en de eerste Amerikaanse kunstmaan in haar baan bracht. Na in 1944 door de Gestapo in de gevangenis te zijn geworpen, vertrok Von Braun in 1945 met omstreeks 130 van zijn naaste me dewerkers naar de Verenigde Sta ten om zich daar geheel te kunnen geven aan zijn grote liefde de ra ket en.... de ruimtevaart. Hij droeg hier veel bij tot de ontwik keling van beroemde raketten als de Honest John, de Nike en de Redstone. Hij is nu genaturali seerd Amerikaan. Stand is I1 Waren het verleden jaar de Rus sen, die het eerst een kunstmaan lanceerden en daarmee de wereld in verbazing brachten, deze keer waren het de Amerikanen die een grootste technische prestatie le verden door de lancering van een projectiel dat bestemd was om een reis rond do maan te maken en daar televisie-opnamen te maken van de achterzijde van dit hemel lichaam, waarvan wij op aarde niets weten. Het doel werd welis waar niet bereikt, maar de presta tie bleef indrukwekkend en het projectiel bereikte een record hoogte van 130.000 km, zodat dit een plus betekende voor het wes ten. Na dit redelijke succes loopt men in de V.S. met nog groter plannen rond en zelfs Venus staat op het programma. Maar wat voeren de Russen in hun schild? Het is verdacht stil achter het ijzeren gordijn en het staat wel vast, dat men daar op het gebied van de ruimtevaart ze ker niet op de lauweren rust. Wij mogen met vrij grote zekerheid verwachten, dat de Sowjet-Unie binnenkort plotseling de wereld zal verrassen met een nieuwe technische prestatie op het gebied van de ruimtevaart. En zo zal de geweldloze strijd om de ruimte zich verder toespitsen. Rust Terwijl op het ene punt activi teit bestond kwam men op een an der punt tot rust. Was reeds bij Quemoy het vuren voor een week gestaakt, nu werd bekend, dat de ze rust met twee weken door de Chinese communisten werd ver lengd. De nationalisten krijgen nu de gelegenheid zich te bevoorra den, waaruit wij mogen afleiden, dat de communisten niet van zins zijn wederom tot agressie over te gaan. Voorlopig beperken zij zich tot een sterke propagandistische activiteit, die tot doel heeft de po sitie van Tsjiang Kai-sjek te on dergraven. Zij spelen namelijk op het motief van de eenheid van al le Chinezen, vrij van Amerikaan- se bemoeienis. De V.S. zijn overigens blij met deze rustperiode en dringen er bij de nationalisten op aan de kleine eilandjes voor de Chinese kust Quemoy en Matsoe te demilitarise ren om de communisten deze doorn uit het vlees te nemen. Paus Pius XII heeft eeuwige rust gekregen. De katholieke kerk ln de wereld heeft met hem een zeer geliefd hoofd verloren. Paus Pius XII was ook buiten de katho lieke kerk een beminde figuur, een gewaardeerd medestrijder tegen dictatuur voor de vrede en beper king van bewapening voor demo cratie en mensenrechten. Ook heeft hij geijverd voor een vreed zaam samenleven met vreemde re ligies, om hierdoor tot een geheel betere samenleving te komen. Hij verwierf zich over de gehele we reld een enorme sympathie. Zijn heengaan wordt daardoor overal als een groot verlies beschouwd. Rumoerig Azië Het tachtig miljoen zielen tel lende Pakistan, de grootste Islami tische staat na Indonesië, is in be roering. Er is een chaos van par tijen, provinciale twisten, corrup tie en wat dies meer zij. President Mirza heeft zich daarom gedwon gen gezien de twee gewestelijke regeringen, die van oost- en die van west-Pakistan, te ontbinden, evenals de parlementen en de po litieke partijen. De grondwet is buiten werking gesteld en het le ger regeert. Er zal een nieuwe grondwet komen, die door een re ferendum moet worden bekrach tigd. Het was een beslist noodzake lijke maatregel, aangezien het be staan van de jonge staat op het spel stond, want sinds het ontstaan van Pakistan in 1947 is men nog niet bij machte geweest algemene verkiezingen te organiseren. Pre sident Mirza is westers georiën teerd, maar een zeer gematigd man, die voor de opbouw van de jonge staat streeft naar vriend schappelijke verhoudingen met al le buurlanden, zowel India, China als de Sowjet-Unie. Sterke man Sjehab President Sjehab van de Liba non heeft geen gemakkelijke taak op de schouders gekregen. Hij werd als opperbevelhebber geko zen om een einde te maken aan de burgeroorlog, die in dit land woed de. Maar hij moet bovendien trach ten de felle partijstrijd tot een einde te brengen. Inderdaad mogen we Sjehab zien als de sterke man van de Li banon, maar dit neemt niet weg, dat de politieke partijen daar er weinig voor voelen hun invloed, die zij na veel strijd verwierven, te verliezen. Dat zagen we duide lijk toen Sjehab de vroegere rebel lenleider Karami tot premier be noemde. De volgelingen van oud president Sjamoen grepen toen naar de wapens. Karami besloot om bloedvergieten te voorkomen, af te treden, maar door zijn volge lingen werd dit niet geaccepteerd. Zij dwongen hem aan te blijven. En de nieuwe president Sjehab moet zien hier weer rust en orde te scheppen. Een uitzonderlijke moeilijke opgave. WIJ OUDERS „Ik vertrouw Carla niet," zegt moeder. „Ik geloof dat ze met jongens loopt". „Houdt ze dan binnen 's avonds", bromt vader, die liever rustig de krant leest, dan met allerlei problemen over zijn opgroeiende dochter te worden lastig gevallen. „Ze laten zich nogal binnen hou den tegenwoordig", schampert moeder. Als vader niet antwoordt, gaat ze wrokkig voort: „Merk jij dan niet, hoe dat kind verandert de laatste tijd? Vroeger was ze open en vrolijk; nu is het net of ze altijd wat te verbergen heeft. Ze kijkt je niet meer aan. Ze is zo gesloten als een bus. Als je vraagt, waar ze geweest is, krijg je er niets anders uit dan „nergens". En durf niet aan te dringen, want dan krijg je nog een grote mond toe. Een echt kruidje-roer-me-niet is ze geworden. De ene dag kijkt ze of haar het grootste onrecht wordt aangedaan en krijg je haar met geen stok uit haar stoel. De ande re dag stelt ze zich aan als een gek van uitgelatenheid. Ik begrijp dat kind niet meer". „Ze zal zichzelf niet begrijpen zegt vader zonder al te grote inte resse. „Ze is in de puberteit". Afgelopen - uit! „In de puberteit", hoont moeder, „ja, daar gooien ze alles op. Daar hebben ze me altijd al voor ge waarschuwd. Wacht maar tot ze in de puberteit is, dan zul je zien, hoe moeilijk ze wordt. Maar in ieder geval wil ik niet, dat ze met jon gens loopt. Uit!" Als Carla thuis komt, volgt de uitbarsting, die te verwachten was. „Je komt de deur niet meer uit 's avonds," kijft moeder. „Nu is het afgelopen dat stiekeme gedoe met jongens". Hard, vijandig en diep gebelgd kijken de ogen van het veertien jarige meisje moeder aan. „Je hoeft niet net te doen of ik nog een klein kind ben!" „Dat zal ik je laten zien! Je doet wat ik zeg. Om te beginnen met een naar bed". De deur valt met een knal dicht. Vader, die zich Geduld en begrip nodig meestal maar liever buiten deze onenigheden tussen moeder en dochter houdt, wordt nu toch op geschrikt. „Je pakt het verkeerd aan met Carla", waarschuwt hij. „Je kunt ze niet zonder meer dwingen op deze leeftijd. Als ze zich van zichzelf bewust beginnen te worden, laten ze zich niet meer commanderen. Dan moet je ze tactvol leiden. Hoe meer je ze aan banden wilt leggen, hoe meer ze gaan rebelleren. Dan drijf je ze juist naar dingen, die je niet van ze wilt". De middenweg „Wat moet ik dan? Alles maar over mijn kant laten gaan? Haér haar gang maar laten gaan? Ner gens iets van zeggen?" vraagt moe der fel. „Draaf nou niet zo door. Er is toch ook nog een middenweg. Pro beer eerst eens te begrijpen, wat er met Carla aan de hand is We hadden het over de puberteit. Ge loof nou, dat die pubers het moei lijk genoeg met zichzelf hebben. Ze veranderen niet alleen aan de buitenkant. Ook van binnen. Ze raken verward in hun eigen inner lijk, omdat ze de nieuwe levens houding nog niet kunnen vinden en toch zo graag voor volwassenen en zelfstandig doorgaan. Je kunt ze niet dodelijker beledigen en in opstand brengen dan door hen te rug te duwen naar de plaats van het kind, waaraan ze zich ont groeid voelen. Dan sluiten ze zich voor je; keren zich van je af, ter wijl ze juist in deze tijd intens be hoefte hebben aan liefde en begrip, omdat ze zich vaak hopeloos een zaam voelen". Zoveel heeft ze vader nog nooit horen b'eweren. Het maakt bepaald indruk op moeder. „Wat moet ik doen?" vraagt ze ongewoon zacht. „Geduld met haar hebben Pro beren te begrijpen. Maar met een sfeer van liefde omringen, om wederzijds vertrouwen te schep pen. En verder de tijd het zijne laten doen". MARCELLE Ingezonden mededeling Begroting 1959 - gemeente Haamstede Raad van leraren V.H.M.O. over salarissen AMSTERDAM, 16-10 „De raad van leraren V.H.M.O. heeft met verontwaardiging kennis genomen van de negatieve beslissing der re gering inzake de leraarssalarissen, inzonderheid van de „motivering" zo luidt de aanhef van een verkla ring die de genoemde raad heeft afgelegd. Deze verklaring vervolgt: Zonder argumentatie gaat de regering er van uit, dat bepaalde - in het rap port inzake de salarispositie en het carrièreverloop der leraren - ge geven getallen als „gemiddeld sa laris over de gehele loopbaan" mo gen worden verstaan, terwijl met goede argumenten is betoogd, dat uit het rapport het tegendeel blijkt. Op de gegevens in het rapport, die de afwijkende ligging van bo venbedoelde getallen verklaren, gaat het rapport niet in. Daaren boven zwijgt ze over de vele ge gevens uit het rapport die voor het standpunt der leraren pleiten. Ook houdt de regering er geen rekening mee dat het woord „car rière" duidt op „het van een be paald uitgangspunt bereikbare". Had de regering gelijk, was car rière „gemiddeld salaris over de gehele loopbaan", dan zou immers zelfs iemand wiens salaris voort durend daalt, een „mooie carrière" kunnen hebben, Aandrang op verfraaiing van de gemeente In verband met de gehouden al gemene beschouwing over de be groting van het dienstjaar 1959, tU- dens de jongste vergadering van de gemeenteraad van Haamstede, heeft de voorzitter een uitvoerig rapport toegezegd over de rekrea- tieve aspecten tn de gemeente. Het rapport van de begrotings commissie werd postgewijs be sproken. Door het college van b. en w. wordt overgenomen het voorstel de posten brandkranen te verhogen met de aanleg van nog twee kranen op de Hogeweg (totaal vier kranen), terwijl enkele nieuwe banken ge plaatst zullen worden ter vervan ging van minder fraaie zelf getim merde. De commissie meent bij monde van de heer v. Oord, dat meerdere begrotingsposten dienen verhoogd te worden. Het gemeentebestuur is in de afgelopen jaren veel te zuinig geweest en dat is ten koste van de gemeente gegaan, aldus spr. Deze wijst o.a. op de z.i. noodzakelijke verfraaiing van de gemeente. Hij - en ook de heer Slager - acht deze gemeentepolitiek onjuist. De voorzitter verdedigt het stand punt van b. en w. Het is noodza kelijk de uiterste soberheid te be trachten. Alleen voor werkelijk noodzakelijke uitgaven is er steeds geld. Wethouder Den Boer wijst op de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur; er is door de ge meente steeds een verantwoord be heer gevoerd. De heer Slager acht het gewenst een derde gemeentewerkman aan te stellen. Dit zal nader worden be zien. De heer v. Oord vestigt de aandacht op de gevaarlijke strand- trap bij de vuurtoren. Hierover zal contact worden opgenomen met de Rijkswaterstaat. Wat betreft het aanschaffen van een eigen sneeuw ploeg, zullen b. en w. zich in ver binding stelen met het Waterschap Schouwen en de Polder Westeren- ban. Het huisvuil Eerstdaags zal overleg worden gepleegd met een vertegenwoordi ger van de Regionale vuilnisop haaldienst Duiveland en met Zie- rikzee, over de mogelijkheid in de toekomst het vuil te doen ophalen met een roltrommelauto. De conse- kwentie zal zijn dat de reinigings rechten dan aanmerkelijk zullen moeten worden verhoogd. N.a.v. vragen in het rapport deelt de voorzitter mede dat de Duin- doornweg opgeknapt zal worden, terwijl b. en w. met een voorstel zullen komen tot verbetering van de Noordstraat en het gedeelte Ring-Ooststraat. De afbraak van de muziektent zal in een volgende vergadering behandeld worden. Tenslotte wordt de begroting z.h. st. vastgesteld: gewone dienst in ontvang f 529.409,24 en in uitgaaf f 551.105,69, aldus een nadelig slot van f 21.696,45; de kapitaaldienst in ontvang f 1.008.542,65 en in uit gaaf f 1.375.292,24, alzo een nadelig slot van f 366.749,59. Hierna wordt het bedrag per leer ling, bedoeld in art. 55bis der lager- onderwijswet, voor het jaar 1959 vastgesteld op f 56,95. De haven van Burghsluis De voorzitter deelt hierna na mens het college van b. en w. mede dat aangenomen kan worden dat de plannen van de marine om een gedeelte van de haven Burghsluis te bestemmen voor oplegging van mijnenvegers, voorlopig niet door gaan. De vraag kan nu gesteld wor den of Burghsluis, in verband met het drie-eilandenplan en de afslui ting van het Veerse Gat ln 1961, niet geschikt zou kunnen dienen als haven voor de vissersvloot van Veere en Arnemuiden. B. en w. vragen zich dit temeer af, waar volgens mededeling van ir. Dibbits, hoofdingenieur- direc teur van de Deltadienst Zuid, op 6 oktober jl. bij een excursie van de Zeeuwse statenleden en anderen, met de verbetering van de haven te Colijnsplaat een bedrag van één miljoen gulden gemoeid zou zijn. Voor de modern geoutilleerde ha ven Burghsluis zijn naar de me ning van b. en w. geen bijzondere werken nodig. Vast staat dat Co lijnsplaat in de toekomst in elk ge val een binnenhaven wordt, terwijl dit voor Burghsluis (nog) niet vast staat. De afstand naar de visgron den is geringer dan vanaf Colijns plaat. De afstand naar de afzetge bieden voor de vis naar Brabant, België en Duitsland ongeveer gelijk en naar de randstand Holland via de dam Bruinisse-Goeree Over- flakkee korter. Voornaamste be zwaar: verdere afstand voor de vissers naar hun woonplaatsen Ar nemuiden en Veere, indien zij zich niet in de Westhoek van Schouwen zouden willen vestigen. De raad deelt de mening van b. en w. en spreekt de wens uit dat bijzondere aandacht van de auto riteiten (Rijkswaterstaat, Provin- caile Waterstaat en anderen) ge vestigd zal worden op de mogelijk heden die de haven Burghsluis biedt Hierna wordt op voorstel van b. en w. besloten tot de aankoop van de Duinroosweg, welke weg tot he den in particuliere handen was. Rondvraag De voorzitter deelt by de rond vraag mede dat door bemiddeling van de Kon. Ned. Bond tot het red den van schipbreukelingen, die hiertoe in staat werd gesteld door het Rampenfonds, de B.B. op Schouwen-Duiveland de beschik king zal krijgen over een klein aan tal plastic vletten met 5% p.k. bui tenboord-motor, te gebruiken bij eventuele dykdoorbraken. De B.B. wil medewerken dat enkele van deze vletten des zomers op het strand gestationeerd worden, om te dienen als strandreddingsboot. De heer Slager vestigt de aan dacht er op dat bij regenweer in de Noordstraat op de hoek Kloos- terweg steeds een grote plas water staat. De voorzitter zegt dat b. en w. de volgende vergadering met een plan zullen komen. De heer v. Oord vraagt naar fi nanciële gegevens van het rust huis. De voorzitter zegt behande ling daarvan toe in de volgende vergadering. De heer Verton vraagt - indien mogelijk - loonopdrachten te geven aan de Beschutte Werkplaats te Zierikzee; hij meent dat hiervoor wel bepaalde werken te vinden zouden zijn en vraagt hiervoor aandacht. De voorzitter zegt dit toe. Hierna niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de ver gadering. Achterdocht We weten allemaal wat achter docht is. Iedereen zal zo nu en dan wel een achterdochtige bui hebben. Soms is het zelfs een karakter eigenschap/ Achterdocht betekent, zoals het woord trouwens aan geeft, dat we achter de daden, woorden of gebaren van een ander allerlei denken. „Hij is zo vriende lijk, zou hij er misschien iets mee bedoelen?" vragen we ons wan trouwend af. We zien twee buren met elkander praten; de afstand is te ver om te horen wat ze zeggen, maar we denken: „Zouden ze het over mij hebben"' Er gebeurt iets in het dorp wat opvalt en onmid dellijk begint de achterdocht er het kwaadste van het kwaadste achter te zoeken. Het is werkelijk verbijsterend, hoe mensen op de ze wijze beklad kunnen worden. Wanneer het dan allemaal niet waar blijkt te zijn zuchten we „Wat kunnen de mensen toch kletsen!", en vergeten snel dat we het kwa de gerucht zelf door hebben ver teld. Waar zit de bron van al dat kwaad? Wat is achterdocht eigenhjk? Antwoord: in ons zelfIn de ziel van de achterdochtige mens hui zen duistere machten, die altijd gereed liggen de kop op te steken. Maar hij ziet dat niet, of beter ge zegd: wil dat niet zien, wil niet kwaad van zichzelf denken, toil niet komen tot schuldbelijdenis. Daarom projecteert hij 2ijn eigen innerlijk, al dat kwade, in de bui tenwereld, om zich zo een wereld te scheppen, waar hij bij aangepast is, zich thuis voelt. Wolf te zijn temidden van de schapen is een lelijk ding: -de schapen vluchten naar alle kanten voor het kenne lijk verscheurende dier. Bevolk daarom de weueld met zoveel mo gelijk wolven (mede-wolven) en je valt niet op. Dan ga je nog een stap verder: je klaagt boosaardig dat die andere wolven toch zulke vreselijke dieren zijn. Het eigen lijke doel is pas bereikt wanneer je jezelf als schaap gaat voelen (beter dan al die wolven, of slacht offer van al die wolven) de eigen wolf in eigen ziel is nu volledig gecamoufleerd, die heeft nu schaapsklederen aan. Je ziet hem alleen nog bij de ander. In het kwaad dat we van een ander den ken ontmoeten we onze eigen kwade mogelijkheden. In de ontmoeting met God wordt onze achterdocht weggevaagd. In de ootmoedige bede: „Vergeef ons onze schulden" belijden we het eigen kwaad en niet dat van een ander. Niet dat een ander ons nooit kwaad zou doen. Maar we vervolgen immers ons gebed met: „gelijk wij vergeven onze schulde naren"? FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR Tenslotte kon zij zich niet langer bedwingen, en vroeg: „Is Sternhout hier geweest?" Haar moeder knikte. Na wat doelloze bewegingen zei Joke's moeder: „ik ben met Sternhout overeengekomen dat jij vanaf mor gen het huishouden op Duinsfort gaat waarnemen". De blik waarmee Joke haar moe der aanzag was nu juist niet bijs ter intelligent. „Duinsfort?" stamel de ze, alsof ze naar de kamers van Blauwbaard werd verwezen. „Ja", zei haar moeder ongedul dig; „je zult daar de plaats inne men die ik er altijd gehad heb. Je mag zelf het werk regelen, en je verdient een goed salaris. Je kunt dat geld wegleggen voor een even tueel uitzet". Joke bloosde donkerrood. „Heeft U dit uit angst toegezegd?" kon ze niet nalaten te vragen. „Nee, m'n kind, uit angst zou ik nooit toegestemd hebben". Toch bleef Joke helemaal tegen haar gewoonte in, een beetje mok ken over de beslissing van haar moeder. „Stemhou^ is hier alleen om Franje dwars te zitten, anders komt hij alleen maar in het jachtseizoen" Moeder glimlachte. „Kijk eens aan, Frank is nog geen dag hier of hij ondervindt al trouwe vriend schap. Sternhout staat practisch al leen in de wereld". „Dat is zijn eigen schuld, hij stoot iedereen af, ook degenen die het goed met hem menen. Hij is maar bang dat het om zijn geld te doen is". „Ja en toch beklaag ik hem. Hoe ouder hij wordt, hoe eenzamer hij zal komen te staan. Als hü eenmaal zal hunkeren naar wat toewijding, zal het te laat zijn". „U verdedigt hem altijd, terwijl U best weet hoe egoïstisch hij is", pruttelde Joke. „Als we iets kunnen doen dat hem milder kan stemmen tegen over zijn medemensen, mogen we dit beslist niet nalaten". „Ik vrees dat bij bet alleen maar als boerenonnozelheid zal betite len", weerlegde Joke nog, hiermee bewijzend dat zij van een jongere en nuchterder denkende generatie HOOFDSTUK VI. Het bezoek. Die avond toen Frank en Paul op bezoek waren, kon Joke niet onver deeld van hun verhalen genieten. Steeds ging het door haar hoofd, of Frank, zo hij wist dat zij bij Sternout in dienst trad, niet zou menen dat zij naar de vijand was overgelopen. Wel kon zij zich ver ontschuldigen, omdat haar moeder dit had beslist, maar zou hij niet van haar verwachten, dat zij zelf standig genoeg was om te weigeren. Frank deed toch al zo beschermend beschouwde hij haar toch al niet te veel als kind. Dit geval zou hem dan nog ln dio mening versterken. Bescheiden hield zij zich in een hoekje. Ze was niet de enige, die in een gedrukte stemming was. Ook haar vader was wat terneergesla gen, al deed hij zijn uiterste best om de sfeer in huis er niet onder te laten lijden. Mia was de ster van de avond. Zij spreidde al haar charme ten toon om Paul te bekoren. Deze scheen zich in het gezin Verhagen goed op zijn gemak te voelen. Joke dacht dat hij haar wel 'n onnozel kind zou vinden, omdat ze zo wei nig aan het gesprek deelnam. Hij was steeds in levendig debat met. Mia. Wel probeerde hij hoffelijk ook de anderen erin te betrekken, maar Mia gaf hem daarvoor weinig gelegenheid. Frank luisterde vol trots naar zijn vriend, die een ge zellig verteller was. Toen er een ogenblik stilte viel .informeerde Frank naar het bedrijf van de Ver- hagens. Al gauw waren de twee mannen zo in vervoering over hun vak, dat Mia een minachtend ge zichtje zette. Ze kon zich onmoge lijk voorstellen, dat zo iets als groente en fruit telen, ook als een roeping gevoeld werd. Verhagen vertelde van zijn po ging van deze morgen om voor de zoveelste keer grond te bemachti gen. Het was weer op een misluk king uitgelopen. Nu was het de ge meente zelf, die tot aankoop over ging. Weer moest er cultuurgrond worden afgestaan voor bouwter rein. Lang en breed werd de toe neming van de industrie besproken, evenals de emigratie en de verdere problemen van het kleine land. Paul had alle tijd om zich te verwonde ren over de veelzijdige kennis van deze eenvoudige mensen. Dit ge sprek interesseerde hem meer dan het lege gebabbel van Mia. (Wovdt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5