Duinafslag bij Vuurtoren wordt geschat op i ongeveer acht meter h„ Delingsdijk Zaterdag reeds worden maatregelen genomen voor sloop van de bouwput STORM BEUKTE SCHOUWSE KUST Cl -J lI; Ook op punt van Westenschouwen spookte het Het was te verwachten dat de noordwester storm, die donderdag over het kustgebied raasde, juist in de t(jd van de springvloeden, een hoog t(j water zou brengen. Toen dan ook te ongeveer 17 uur de hoogste stand was bereikt, we zen de peilschalen -f 2.80 N.A.P. aan. De golven die af en toe een hoogte bereikten van 4- 3.50 N.A.P. rolden tegen de djjk aan de punt te Westenschouwen (de „Kupe") met zo'n geweld, dat bijna de kruin van de dijk werd bereikt. De leden van de dijkwacht, die hier regelmatig hun controleronde liepen, waren echter paraat. Aan de dijk werd geen schade aange richt. Heel anders was het op het strand gesteld. Te Westenschou wen zagen de vele toeschouwers, die hier het beukend geweld der golven gadesloegen, regelmatig met iedere hoge golf een deel der dui nen in de woedende golven ver dwijnen. Reeds spoedig waren de rijshouten afscheidingen in de golven verdwenen. Steil steken nu de bijna verticaal afgesneden dui nen omhoog. De afname wordt hier geschat op 3 meter. Bij het strand aan de vuurtoren dat pre cies met zijn hoge duinen de eerste krachten van de huilende noord wester opving, was het zelfs le vensgevaarlijk om zich vlak bij de duinrand op te houden. Wild vloog hier het schuim tot metershoog, om dan verder door de wind te wor den meegenomen. Wanneer men zich boven op de duinrand bevond, zag men eerst een scheur ontstaan, die plotseling veel groter werd en grommend schoten opeens de reus achtige zandmassa's naar beneden, om in de Noordzeebodem een an- Ingezonden mededeling Ten aanzien van de delingsdijk door de polder Schouwen is er geen terug meer. De teerling werd al eerder geworpen en - om het even in spreekwoorden te blijven zeggen - de kogel is thans door de kerk; de aannemersfirma is thans met de uitvoerig van het werk gestart. De delingsdijk heeft nimmer onze bewondering gehad, omdat ook in de knapste betogen het nut niet voldoende werd aangetoond en om dat de motivering van deze won derlijke „beveiligingsvondst" het altijd heeft moeten afleggen tegen de kolossale factor van de onder vinding en het regionaal besef in zake de behoeften op het punt van werkelijke beveiliging. Intussen is van de zijde van het Waterschap Schouwen (op de jong ste vergadering kwam dit naar vo- ren) eerlijk erkend, dat de beveili ging van Schouwen aanmerkelijk is toegenomen, met uitzondering dan van de steiltaludse dijk bij Koudekerke. De redelijke verwach ting bestaat evenwel, dat t.z.t. ook dit dijkgedeelte nog wel onderhan den zal worden genomen. Het ar gument: „eerst de buitenste we ring en dan pas binnendijken", komt daardoor te vervallen, maar als de buitenste dijken menselij kerwijs gesproken in betrouwbare staat zijn gemaakt, heeft ook een delingsdijk niet veel zin meer. Ze rooft kostbare kultuurgrond, vormt een obstakel dat dure kunstwerken en opritten vergt, terwijl in geval ener werkelijke calamiteit het nut twijfelachtig is. Wie destijds het water bij Schelphoek bij stormweer naar binnen heeft zien spoelen, zal dit beamen. Intussen zou men het „baat het niet dan schaadt het niet", dan maar van toepassing op de delings dijk moeten verklaren, maar dan blijft het voor ons toch een onbe grijpelijk raadsel, dat in 'n periode van bestedingsbeperking niet juist deze post is geschrapt. Een vier miljoen gulden zou zijn bespaard en dit geld kan voor bepaalde ob jecten nogjvonderwel worden ge bruikt. In de verschillende ge meenten - hoe goed geoutilleerd verder ook - leven, nog wensen en een gespreide besteding ware nut tiger geweest. Het heeft echter niet mogen zijn., en nu de delingsdijk in uitvoering' is, hopen wij er het beste van. Moge er nimmer water tegen slaan en moge evenmin de stelling dat door komverkleining de gevaren voor de bewoners groter worden, ooit op de juistheid worden getest. dere plaats te vinden. De afslag beloopt hier rond de 8 meter. De gevolgen van deze storm zijn het weer wat kleiner worden van ons eiland. Ook de beide plateau's van de haven te Burghsluis stonden on der water. Daar de suikerbieten tegenwoordig ineens in het schip gelost worden, werd in tegenstel ling met vroegere jaren, toen nog al eens wat bieten in de haven te recht kwamen, geen schade aan gericht. STAD EN PROVINCIE KERKWERVE Burgemeester ïvan Leeuwarden opent sportterrein Foto-expositie in Verenigingsgebouw Zaterdag 18 oktober a.s. hoopt de burgemeester van Leeuwarden het nieuwe sportterrein annex kleedlokaal in onze gemeente of ficieel in gebruik te stellen. Zoals bekend is de aanleg en bouw mo gelijk geworden door steun van Leeuwarden, de stad die Kerk- werve na de ramp adopteerde. Ter gelegenheid van deze feeste lijke plechtigheid wil het gemeen tebestuur zowel de inwoners als de Friese gasten toch ook nog eens confronteren met het leed dat Kerkwerve tijdens en na de ramp wedervoer. Zo zal in het vereni gingsgebouw een expositie worden ingericht van rampfoto's van deze gemeente, waarnaar van de zijde der gemeente allerwege een speur tocht is ondernomen. BÜRGH Lelijke wespensteek De heer J; H. uit Haamstede, werkzaam op het fruitteeltbedrijf van de heer J. C. de F. te Burgh, werd een dezer dagen door een wesp in zijn vinger gestraald. Na door dokter Stenger behandeld te zijn, viel hij thuis bewusteloos neer, waardoor zijn kin gehecht moest worden en zijn kunstgebit brak. Verder had hij een zeer pijnlijke schouder. Een wespensteek met na re gevolgen dus. HAAMSTEDE Najaarswedstrijden voor jachthonden Te Net terden in de buurt van Doetinchem werden de 2e najaars wedstrijden voor jachthonden ge houden, georganiseerd door de Nederlandse vereniging .Langhaar'. Tot de 10 deelnemende honden be hoorde ook „Leks", de langharige reu, die de vorige maal de eerste prijs behaalde, en eigendom is van de heer A. Hanse te Haamstede. Voorgebracht door de heer M. L. J. Fokker te Burgh, wist Leks deze maal niet tot zulke uitzonderlijke prestaties te komen. Met 176% punt eindigde Leks op de 4e plaats. De eerste prijs was voor „Ciska", eigenaar W. Bakker te Vorden, de 2e kreeg „Marinda" van de Zeeg- stersteeg, eig. M. van Steenwijk uit Zeegse, terwijl de derde plaats voor „Diana van Zuidpool" van mevr. v. Heek de Fremery uit Enschedé was. Een groot aantal berekenin gen is nodig om uiteindelijk de kampioen van Nederland uit te ma ken. Dit wordt pas aan het eind van het jaar bekend gemaakt. Al met al behoort Leks tot een der beste jachthonden van Nederland. DREISCHOR De Zeeuwse collecte heeft in deze gemeente opgebracht f 83,01. De collecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront bracht al hier f 27,13 op. Weg open voor verkeer Doordat de nieuwe aansluiting aan het eind van de Bogerdweg al hier met de nieuwe weg Dreischor- Nieuwerkerk vorige week is ge reed gekomen, is genoemde weg thans voor het verkeer opengesteld. SIRJANSLAND Vrouwenvereniging organiseert bazar De vrouwenvereniging alhier is sinds enige tijd bezig met het or ganiseren van een bazar, waarvan de baten bestemd zijn voor een bijdrage t.b.v. het interieur van de nieuwe kerk. Zaterdagmiddag a.s. wordt de bazar geopend in het Verenigingsgebouw. Naar ons werd medegedeeld is de actie van voorbereiding uitermate geslaagd. Een groot aantal waardevolle prij zen zullen 's avonds verloot wor den. Zowel voor kinderen als vol wassenen is de inrichting zo aan trekkelijk mogelijk gemaakt. EINDHOVEN. Donderdagmiddag te vijf uur werd de 23-jarige brom fietser M. G. Smits uit Wanrooy op een kruispunt in het stadsdeel Toni gelre te Eindhoven aangereden door een vrachtauto en daarbij zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het Binnenziekenhuis overleed. Het slachtoffer was een leerling van de school voor maat schappelijk werk te Eindhoven. BRUINISSE De nieuwe gemeentehaven Deze week werd de laatste paal geslagen van de damwand voor de nieuw te maken gemeentehaven alhier. De aannemer, de firma Schemmer te Nieuwendijk, is be gonnen de heimachine af te breken. Men had met het heien nogal tegen slag, zodat het karwei langer ge duurd heeft dan men aanvankelijk had gedacht. Jaarfeest jeugdclub Rhode' De jeugdclub „Rhodé", de club' van jongere meisjes van 12 tot 15 jaar, was de eerste die de rij van „jaarfeesten" van de verschillende jeugdverenigingen opende met een goed geslaagde avond. Ds. H. W. van den Brink opende'deze avond, waarna een gevarieerd en gezellig programma werd afgewerkt, van declamatie, zang, voordrachten, to neelstukjes en een tableau. De leid ster, mej. J. C. Padmos, die deze avond niet voor het voetlicht trad, blijkt „achter de schermen" toch in haar wekelijkse leiding geven aan dit jeugdwerk, met haar club tot goede prestaties in staat. Het Ned. Herv. Verenigingsgebouw was tot de laatste plaats bezet, naast vele ouderen was er opvallend veel jeugd, die intens meeleefde met het gebodene. De avond werd door ds van den Brink gesloten. LAND- EN TUINBOUW Zaaizaadontsmetting in nieuwe -banen Zaaizaadontsmetting is wel een van de oudste methoden ter be strijding van plantenziekten. Men deed dit in vroeger tijden met zeer primitieve middelen. Hierin is veel verandering gekomen, en nog steeds zoekt de chemische indu strie naar nog nieuwere en betere middelen, vooral wordt veel aan dacht geschonken aan de behande ling van het zaad tegen bodera-; schimmels en bakteriën, alsmede tegen dierlijke parasieten. Tot voor kort werd bijv. voor de zaadontsmetting alleen maar een kwikhoudend middel gebruikt, maar ook hier is gebleken, dat men kiemschimmëls ,even goed bestrij den kan met TMTD bevattende prödukten. Bovendien beschermt TMTD, de jonge kiemplant in de bodem tegen allerlei schimmels en bakteriën, maar ook larven van insekten kunnen het zaad en het kiemplantje belagen. Daarom ver dient bij de zaadontsmetting de voorkeur te worden gegeven aan die prödukten, welke naast TMTD, ook aldrin bevatten omdat men dan met één behandeling kan vol staan. Vele insektenlarven kunnen een gewas gedurende de late herfst en de winter beschadigen. Is deze vreterij ernstig, dan zullen vele kiemplantjes wegvallen en komt het gewas in het voorjaar slecht te staan. Larven van de fritvlieg, de smalle graanvlieg, de graanaard- vlo, ritnaalden, emelten of andere insektenlarven veroorzaken deze wegval. Door het zaad te behan delen met 3 gram van bovenge noemd middel per kg kan deze aantasting worden tegengegaan. Ook bij bescherming van bonen, alsmede ter bestrijding van de bo- nenvlieg zijn zeer gunstige resul taten met Aatidrin bereikt. Het is dan ook begrijpelijk dat voor de bescherming van jonge plantjes door middel van deze nieuwe wij ze van zaadbehandeling grote be langstelling bestaat. Een dergelijke methode is zeer eenvoudig, gemak kelijk en weinig kostbaar. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Zilveren ambtsjubileum ds. M. G. Westerhof te Nieuwerkerk NIEUWERKERK. Op 22 oktober a.s. hoopt ds. M. G. Westerhof al hier de dag te herdenken dat hij hier 25 jaren geleden in het ambt van predikant bij de Hervormde gemeente werd bevestigd. Deze dag zal zeer zeker hier niet onopge merkt voorbij gaan, want ds. Wes terhof is hier een geziene persoon lijkheid. Iemand die voor iedereen een goed woord heeft en steeds tot helpen bereid is. Herinneren wij ons de ramp van 1953. Als een van de eersten was hij op het dorp te rug en vele inwoners die in die da gen het dorp b^ochten om nog iets hun eigendommen' te redden, waren in de pastorie welkom. On telbaar zijn de koppen koffie en an dere verversingen die door zijn echtgenote toen zijn uitgereikt. Dit feit alleen reeds is een reden dat de inwoners van ons dorp op 22 ok tober a.s. hun belangstelling zullen tonen. Een voorbeeld van een miniatuur bandrecorder, zoals de Ame rikanen deze gebruiken voor hun aard. en maansatellieten. Het kleine instrument neemt gedurende de 110 tot 120 minuten van z\jn vlucht rondom de aarde alle gegevens op over kosmische straling, zendt deze in slechts vijf seconden uit en veegt automa tisch de band schoon voor een volgende opname. BRUINISSE PARAAT IN DE STORM Uitgraving van liavendam - gemaakt voor heiwerk werd gedicht Water miste juist coupure in de havcnd(jk De noordwester storm van don derdag bracht te Bruinisse nogal wat mensen in beweging. Niet al leen werd de Dijkwacht in het ge weer geroepen, maar men heeft het zekere voor het onzekere genomen en een uitgraving van de haven- dam, dië was gemaakt om het heien van damwand voor de nieuwe vis sershaven mogelijk te maken, in allerijl gedicht. En dit was goed ge zien, want het water kwam 3 m. plus N.A.P., dat is plm. 20 cm. ho ger dan te Brouwershaven. Waarschijnlijk houdt dit verband met de hoge ebstand van donder dagmiddag, want deze was slechts 24 min N.A.P. Normaal hoog water is 160 m. plus N.A.P., normaal laag water 1.50 minus N.A.P. Het water stroomde nog net niet door de coupure die in de haven- dijk gemaakt is om op het toekom stige havenplateau, de vroegere spuikom, te komen, maar op die ge dempte spuikom kwam het behoor lijk hoog te staan, zodat een ach tergebleven woonwagen en een dragline behoorlijk ver in het wa ter stonden. Opgeslagen perkoen- palen en andere losse voorwerpen gingen drijven, maar schade van betekenis werd toch niet aange richt. De beschermende invloed op de golfslag, die veroorzaakt wordt door de nog niet voltooide zand- lichamen, die straks de dijken van de verschillende havens zullen vor men, was ook nu goed merkbaar. De golfbrekers op de reeds vol tooide dam deden eveneens dienst. De kade, door de heer J. Boltje, de aannemer van de werken, rond zijn woonark aangelegd, werd over stroomd en op een plaats ontstond een kleine breuk. De veerpont „Krammer" staakte de dienst donderdagmiddag van 11 tot 1 uur, maar overigens werd de gehele dag en ook deze avond ge varen. Op het havenplateau moest het bieten laden worden gestaakt, daar ook dit plateau blank kwam te staan, maar één vloedplank bleek voldoende om het water te verhinr deren het dorp binnen te lopen. KERKNIEUWS Geweldpleging tegen kerken in Ver. Staten NEW YORK, 17-10. De Ameri kaanse senator Jacob Javits heeft verzocht om een conferentie van de federale autoriteiten en die van staten, over de aanslagen op en de dreiging met geweldpleging tegen kerken, synagogen, scholen, ver enigingsgebouwen en woonhuizen. Deze activiteit, ingegeven door haat tegen mensen van ander ras of ge loof, heeft zich uitgebreid tot vijf staten, aldus Javits. In New-Port in New Jersey heeft de politie acht kerken doorzocht na een waarschuwing per telefoon, dat een kerk zou worden opgeblazen. Na een dergelijke waarschuwing heeft de politie van New York tweemaal de rooms-katholieke Sint Patrickkathedraal te New York doorzocht. Te Brooklyn werden in de afgelopen twee nachten ruiten ingegooid van een synagoge. Ook in Minneapolis in Minnesota werd op deze wijze een synagoge aange vallen. De politie in Atlanta in Georgië is op zoek naar een man, die in Atlanta en omstreken anti-semi- tische activiteit financiert. In At lanta werd in het begin van deze week een bomaanslag op een syna goge gepleegd. Vexnvachting tot zaterdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en nog slechts enkele verspreide buien, voorna melijk in de kustprovincies; over wegend matige wind tussen noord en noordoost; koude nacht; morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 18 okt. Zon op 7.08, onder 17.41. Maan op 13.20, onder 22.28. 19 okt. Zon op 7.10, onder 17.39. Maan op 14.01, onder 23.34. 20 okt. Zon op 7.12, onder 17.37. Maan op 14.35, onder Eerste kwartier: 19 okt. te 15.07. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 okt. 6.45 v.m. 19.10 n.m. 19 okt. 7.30 v.m. 20.01 n.m. 20 okt. 8.25 v.m. 21.09 n.m. BROUWERSHAVEN 18 okt. 6.31 v.m. 18.52 n.m. 19 okt. 7.21 v.m. 19.45 n.m. 20 okt. 8.19 v.m. 20.54 n.m. Doodtij: 21 oktober. HET WEEROVERZU"^ DE BILT, 17-10. Een aktieve de pressie, die van het zuiden van Zweden in de richting van Berlijn is getrokken, veroorzaakte gister avond en vannacht nog veel wind. Daarna nam He storing echter in betekenis af, hetgeen in ons land te merken was aan het minder worden zowel van de wind als van de buiigheid. Tevens draaide de wind meer naar het noorden. Dit hing samen met flinke luchtdruk stijgingen boven Scandinavië. Een aktieve depressie op het westelijke deel van de oceaan breidt zijn in vloed op bet ogenblik slechts in noordoostelijke richting uit, zodat de luchtdrukstijgingen in onze om geving nog zullen aanhouden. De temperatuur wordt over het alge meen iets lager, vooral in de nacht. Daartegenover staat dat er overdag zonnige perioden zullen zijn. Ingezonden mededeling café-restaurant M0NDRAG0N zierikzee VERNIEUWD INTERIEUR Zierikzeese raad bezocht sluiswerken Water zal dan in de sluisput worden toegelaten De gemeenteraad van Zierikzee heeft gisterenmiddag onder leiding van loco-burgemeester M. C. Ver heden - de burgemeester was uit- stcdig - een bezoek gebracht aan de werkzaamheden van de keer sluis in het havenkanaal. In de keet van de aannemer Volkcr sprak de heer Verheü.en een wel komstwoord, waarna een uiteen zetting van het werk werd gegeven door de directeur van de Centrale Dienst Noord-Zeeland, de heer A. J. Argelo. Ir. G. J. Bos van het Ingenieurs bureau Witteveen en Bos te De venter en de hoofdopzichter de heer A. T. Kamsteeg, vertelden in de bouwput tal van interessante bi- zonderheden. De preciese afwer king kon hier duidelijk worden ge zien en de gierende storm had hier geen vat op het gezelschap. Ook het raadslid mevr. v. d. Werve- Schouls was moedig de meterslange wiebelende ladder afgedaald. De heer Argelo herinnerde er aan dat het enorme werk begonnen is met het heien, van palen voor dë fundering, waaima de bouwput kbn worden afgedamd. Na het gereed komen van de bouwput kon de be kisting worden gesteld en vervol gens de betonvloer worden gestort. De aannemer verwacht met stel ligheid dat - zoals bekend - de sluis met Kerstmis waterkerend zal zijn. De afwerking zal dan nog enige maanden tijd vergen en behelst o.m. het maken van verbindingen tussen de landhoofden naar de oost- en west-havendammen. Vei> der zullen dan nog de remwerken en verlichting moeten worden aan gebracht. De dijkglooiingen zullen aansluitend bewerkt moeten wor den op het sluislichaam. Het werk is inmiddels zover ge vorderd, dat naar verwacht wordt zaterdag a.s. voor het eerst water in de sluisput zal worden gelaten - tot een hoogte van ongeveer één meter - om de druk op de sector en puntdeuren te beproeven. De heer Argelo deelde verder mede, dat a.s. zaterdag ook reeds de maatregelen tot sloop van de bouwput zullen worden genomen, wat o.m. betekent dat de enorme betonnen ringen en de palen waar op deze rusten, verwijderd zullen worden en dat ook de stalen dam wand zal worden afgebroken. Voor het maken van de verbindingen tussen landhoofden en havendam- men zal dan <ej»n begin kunnen ge- maakt worden, met het storten' Van grond. Enorme deuren In dc bouwput was de raad onder de indruk van de enorme sluisdeu ren, die een hoogte hebben van 10.5 meter. De deuren zijn een con structie van Werkspoor te Utrecht, die ook voor de aflevering hiervan en de montage van het mechani sche gedeelte van de sluis heeft zorggedragen. Uit de uiteenzetting van ir. Bos bleek met welk een zorg en nauw keurigheid de betonvloer is gestort, omdat de afsluiting met de hier over draaiende deux-en tot een mil limeter precies moet zijn. Onder en terzijde van de deuren heeft men om dit te bereiken strips bevestigd van opblaasbaar rubber. Dit sys teem is door ir. Bos geperfectio neerd, zodat de afsluiting inder daad met de grootste nauwkeurig heid kan geschieden. In de directiekeet naast het dijk- lichaam, waar men zich door de bulderende wind ternauwernood verstaanbaar kon maken, bracht de heer Argelo hulde aan ir. Bos en zijn medewerkers, en aan de hoofd opzichter en opzichter van de aan nemer voor het accurate teamwerk. De heer Argelo zei trots te zijn op de belangstelling die ook van tech nische zijden voor de sluiswerken bestaat. Voorafgaande aan dc i'ondleiding van de gemeenteraad, had het ge- meentepei-soneel He «werkzaamhe den aan de keersluis in ogenschouw genomen. Gemeentesecretaris R. v. Ommeren bracht na afloop dank voor de ontvangst en deskundige uiteenzettingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2