Publieke opinie in Algerië tegen bedoelingen actie-comité's DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 No. 18448 H5e jaargang ZIERIKZEESCMEMN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lekenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Scheuring in beweging voor openbaar welzjn ALGIERS, 16-10. - De extremis- tische elementen van de beweging voor openbaar welzijn hebben donderdag in Algerië de protest staking afgelast die gericht was tegen de Gaulles plannen voor de verkiezing in Algerië en zijn be vel aan alle militairen om zich te rug te trekken uit de Algerynse politiek. Een lid van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn werd gear resteerd toen hij vlugschriften uit deelde, waarin opgeroepen werd werd tot een demonstratie. De man is later op vrije voeten gesteld. Generaal Salan, net terug van Parijs waar hij besprekingen had gevoerd met de Gaulle, ontving een delegatie van het comité, dat de terugkeer geëist heeft van de mi litairen. Volgens welingelichte kringen heeft Salan de leden van de dele gatie aan hun verstand gebracht dat de publieke opinie tegen hen was. In een communiqué zegt het co mité voor openbaar welzijn, dat het de staking voor onbekende tijd heeft uitgesteld - in het belang van het volk, om de eenheid in de or ganisatie te bewaren en om het le ger, dat het volledige vertrouwen van het comité geniet, niet in moei lijkheden te brengen. Alles rustig In het communiqué werd niet met zoveel woorden de demonstra tie afgelast, die zou gehouden wor den op de plek, waar de beweging van 13 mei geboren werd, nl. voor het regeringsgebouw in Algiers. Maar voor zover tot nu bekend is alles rustig gebleven. De winkels waren open en het verkeer onder vond geen belemmering. Wel ston den er gendarmes en brandweer lieden voor het regeringsgebouw. Een hefschroefvliegtuig cirkelde er boven. Zoals bekend heeft generaal Sa- Indonesië op zoek naar een nieuwe stapelplaats HAMBURG, 16-10. Indonesië is op zoek naar een Europese stapel plaats voor zijn produkten, waar de minste kans bestaat, dat de op brengst van de verkoop der pro dukten door Nederland in beslag wordt genomen. De leider van het Indonesische bureau, dat de onteigende Neder landse ondernemingen beheert, Amien Tjokrosusenos, heeft on langs een bezoek aan west-Duits- land gebracht om met importeurs en kleinhandelsorganisaties de mo gelijkheid van de verkoop van landbouwprodukten via Duitse tus senpersonen te bespreken. Na zijn bezoek aan west-Duitsland maakt hij thans een rondreis langs Euro pese hoofdsteden, maar hij wordt op 5 november te Bonn terugver wacht voor verdere besprekingen. Donderdagochtend Is de veertig- miljoenste bezoeker op de wereld tentoonstelling te Brussel ontvan gen. De tentoonstelling zal zondag middag twee Uur voor bezoek ge opend zijn. lan na zijn terugkeer uit Parijs be kend gemaakt, dat hij geen staking zou dulden. De generaal der parachutisten, Jacques Massu, die voorzitter is geweest van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn, maakte be kend dat het leger zou ingrijpen als er onlusten zouden ontstaan. In de afgelopen nacht is er een scheuring ontstaan in de beweging voor openbaar welzijn. Aanvanke lijk werd in het comité met 26 te gen 17 stemmen een resolutie aan genomen om toch maar te staken. Verscheidene vooraanstaande leden onder wie Alain de Serigny, direc teur van de „Echo van Algiers", traden toen uit het comité. Met 13 tegen 10 stemmen besloot het comité donderdag de staking uit te stellen. DE TOESTAND IN INDONESIË „Overname" van nationalistisch-Chinese bedrijven en scholen Maatregelen als tegen Nederlandse bedrijven DJAKARTA, 16-10. Alle Chinese bedrijven, industrieën en scholen, die geheel of ten dele eigendom zijn van Chinezen, geen onderda nen van een land waarmede Indo nesië diplomatieke betrekkingen onderhoudt (de nationalistische Chinezen) zijn donderdag onder toezicht van de Indonesische rege ring gesteld. Deze overname kwam tot stand bij een besluit van de centrale militaire gezaghebber, luitenant-generaal A. H. Nasuti- on. De tegen deze Chinese bedrijven genomen maatregelen zijn gelijk aan die, welke in het kader van de campagne voor de bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea tegen het Nederlandse bedrijfsleven werden getroffen. In het besluit van de centrale militaire gezaghebber wordt gezegd, dat de maatregel werd genomen met het oog op de huidige situatie in het land en in aansluiting op een eerder militair besluit, waarbij deze bedrijven al le activiteit werd verboden. Tot de doc^r de maatregel ge troffen zaken behoren alle bedrij ven op het gebied van handel, in- Cijfers van Kadar's bloedbalans BOEDAPEST, 16-10. - De Hon gaarse communistische leider Janos Kadar heeft woensdag in een ver kiezingsvergadering gezegd, dat de berechting van „contrarevolutio naire misdadigers" in hoofdzaak voltooid is. Kadar sprak in de Boedapester voorstad Angyafoeld, een centrum van verzet tijdens de opstand van 1956. In zijn rede tot fabrieksar beiders voegde Kadar eraan toe: „wij hebben hen die misleid waren vergeven en het grootste deel is op het rechte pad teruggekeerd". Volgens Kadar heeft Hongarije een schade van 22 miljard forint geleden door de opstand. AMSTERDAM. De Nederlandse bond van horeca, en aanverwante bedrijven viert op woensdag 22 ok tober a.s. in Bellevue te Amster dam zijn 75-jarig bestaan met een buitengewone congreszitting. Dit is de eerste foto van de X-15, het raket-vliegtuig, dat de eerste mens in de ruimte zal moeten brengen, gemaakt op het vliegveld by Los Angeles, waar de Amerikaanse vice-president Nixon het toestel ont hulde. Voor het vliegtuig staan v.l.n.r. de mogelijke piloten: Joseph Walker, captain Robert White en Scott Crossfield, welke laatste vlieger zou zijn aangewezen om de eerste vlucht te maken. j»ï-iLvt-«S'-W.4 .•..•éwdBE»' dustrie, verzekeringswezen scheep vaart, mijnbouw en cultures. Het beheer over de overgenomen Chi nese bedrijven zal voorlopig wor den opgedragen aan een financi- eel-economische raad van de mili taire gezaghebber. J Zeilen naar de maan DETROIT, 16-10. Norman Barnes, hoofd van de afdeling perszaken van de bekende Amerikaanse maat schappij „General Electric", heeft donderdag verklaard dat toekom stige ruimtevaarders hun ruimte- chepen wellicht met plastiek-zeilen van 120 bij 120 meter zullen moe ten uitrusten, om bvde maan te kunnen bereiken. Barnes zette uiteen, dat de thans gebruikte raketten bij het afschie ten een dergelijke hoeveelheid energie gebruiken, dat zij niet ge noeg overhouden om hun reis in de oneindigen ruimte te kunnen voortzetten. Plastiek-zeilen zouden het mogelijk maken zonne-energie toe te voegen aan de aandrijvings kracht. De fotons, uiterst kleine onderde len van het zonnelicht, dat zich met een snelheid van driehonderd duizend kilometer per seconde door de oneindige ruimte voort plant, botsen op bepaald materiaal en worden er in opgenomen, zodat er een druk ontstaat. Wanneer de plastiek-zeilen bo vendien aan de naar de zon toege keerde kant worden bestreken met een basisprodukt van aluminium, wordt de door het zonnelicht uit geoefende druk nog verdubbeld. Volgens Barnes zou de snelheid van de Amerikaanse maanraket „Pionier 1" met 560 kilometer per uur zijn verhoogd, indien zij van deze plastiek-zeilen voorzien was De zeilen zouden bij het afschie ten van de raket moeten worden opgevouwen, terwijl de ontvouwing zou moeten geschieden bij het ver laten van de dampkring van de aarde, wanneer niet langer weer stand van de lucht zou worden on dervonden. „Spreekuur thuis" nieuw medisch periodiek 's-GRAVENHAGE, 16-10. - Het eerste nummer is thans verschenen van 't periodiek „Spreekuur thuis", *dat wordt uitgegeven in samen werking met de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst. De redatieraad is gevestigd Raamsin- gel 4 te Haarlem. De redaktie schrijft in het eerste nummer, dat 48 nagina's bevat, een voorwoord, waarin o.m. gezegd wordt: „Bijna alle artsen van Ne derland zijn verenigd in de Ko ninklijke Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Genees kunst. Ongetwijfeld wordt het ideaal van voorlichting van het Nederlandse volk het dichtst be naderd door een tijdschrift dat verschijnt onder haar voortdurende en waakzame oppertoezicht". n Generaal de Gaulle heeft pre mier Sekoe-Toere van Guinea, dat zich bij de volksstemming van 28 september onafhankelijk heeft ge maakt, meegedeeld dat eerst aan bepaalde voorwaarden moet wor den voldaan voor Frankrijk zijn re gering kan erkennen en kan onder handelen over een associatiever drag van Guinea mot Frankrijk. Nieuw V.N.-fonds voor technische hulp aan onderontwikkelde gebieden Nederland draagt belangrijk bedrag b(j Dit nummer bestaat uit 10 pagina's NEW YORK, 16-10. De secreta ris-generaal der Verenigde Naties, l Hammarskjoeld, heeft donder dag medegedeeld dat het door de Algemene Vergadering ingestelde nieuwe fonds voor speciale econo mische hulpverlening aan onder ontwikkelde gebieden op 1 januari 1959 met zijn werkzaamheden zal beginnen. Hij deelde dit mede, toen ver schillende staten de bedragen be kend maakten, die zij willen bij dragen aan dit fonds en aan het uitgebreide V.N.-programma voor technische bijstand, waarvan het een verlengstuk vormt. Nederland zegde bij monde van zijn permanente vertegenwoor diger, mr. C. W. A. Schürmann een bedrag van 4.567.000 gulden toe voor het uitgebreide programma voor technische bijstand en voor het nieuwe speciale fonds een bij drage van 9.272.400 gulden. De kosten van de conjuncturele werkloosheid 's-GRAVENHAGE, 16-10. Devas- te commissie voor financiën uit de Tweede Kamer werpt in haar ver slag over het hoofdstuk „onvoor ziene uitgaven" van de rijksbegro ting voor 1959 de vraag op, of de post „kosten in verband met maat regelen ter bestrijding van even tuele conjuncturele werkloosheid", ad f 30 miljoen, wel in dit hoofd stuk thuishoort. De commissie meent dat deze post veeleer in de begroting voor Sociale Zaken en Volksgezondheid dient te worden opgenomen. Kan men nog van „on voorziene uitgaven" spreken, wan neer gelden voor een nauwkeurig omschreven doel worden uitgetrok ken, ook al weet men niet zeker of het nodig zal zijn ze uit te geven, vraagt de commissie. Nieuw raam voor Delftse kerk DELFT, 16-10. Voor de histori sche Oude kerk te Delft, waarvan zaterdag het pas gerestaureerde ge deelte in gebruik zal worden ge nomen, is opnieuw een gebrand schilderd raam geschonken. Het is een cadeau van de heer en mevr. C. Jelliffe-Goldschmidt te New York, die er hun dank mee willen vertolken voor de aangename ja ren, welke zij voor de oorlog in ons land hebben doorgebracht. Het raam dat, evenals alle andere ramen voor de kerk, wordt ver vaardigd door de glazenier Joep Nicolas, zal het leven van de pro feet Elia in beeld brengen. Vier broers en zusters, die bij hun geboorte aan verschillende re ligieuze instellingen in verschillen de landen zijn toevertrouwd, heb ben dezer dagen voor het eerst met elkaar kennis gemaakt. Zij waren naar Capri ontboden nadat hun ouders - circusartiesten - bij een De Verenigde Staten zullen 38 miljoen dollar voor beide vormen van hulpverlening bijdragen, mits dit bedrag niet hoger is dan veer tig procent van het totaal dat zal worden bijgedragen. Italië draagt tweemaal één mil joen dollar bij; Frankrijk zal om streeks 6.500.000 gulden bijdragen voor technische hulpverlening" en ongeveer 4.500.000 'gulden voor het speciale fonds en de Sowjet-Unie verklaarde zich bereid tweemaal een miljoen dollar te schenken. Willen Russen praten over oost-Duitsland? BONN, 16-10. Kanselier Aden auer van west-Duitsland wil van de Russische regering vernemen, of zij bereid is te spreken over de toestand van de 17 miljoen oost- Duitsers in oost-Duitsland. Adenauer heeft op een vergade ring in Bonn van de C.D.U.-fractie donderdag vastgesteld, dat de Rus sische houding in deze kwestie ogenschijnlijk gewijzigd is. De Rus sische vice-premier Mikojan had bij zijn bezoek aan Bonn kennis genomen van de klachten over de toestand in oost-Duitsland en zich ook bereid verklaard, iets te doen. Daarentegen had de Russische am bassadeur Smirnof in zijn gesprek van woensdag met Adenauer niet over de toestand in oost-Duitsland willen spreken. Waar de galblaas vol van Is loopt vaak de inktpot van over. H.M. de Koningin tegenwoordig bij beoordeling schilderijen 's-GRAVENHAGE, 16-10. H.M. de koningin was hedenmiddag aanwezig bij de beoordeling van inzendingen van Nederlandse kunstschilders, voor wie de moge lijkheid open staat de Koninklijke subsidie te verwerven, indien zij op 1 september 1958 de leeftijd van 30 jaren nog niet hebben bereikt. De jury, die beslist wie voor toekenning van de koninklijke subsidie in aanmerking komen, bezichtigde de ingezonden werken in enkele zalen van het Amstel hotel in Amsterdam. ZIERIKZEE De P.I.T.-collekte De alhier gehouden collecte ten bate van het Protestants Interker kelijk Thuisfront heeft een bedrag opgebracht van f 320,30. De orga nisatoren zijn zeer dankbaar voor dit mooie resultaat en zijn de col- lectrices alsmede het publiek bij zonder erkentelijk. HOGE VLOED EN STORM VORMDEN IN ZEELAND GEVAARLIJKE COMBINATIE Ylissingen liep schade op aan zeewering VLISSINGEN, 16-10. De harde noordwestenwind, van een storm was feitelijk nog geen sprake, om dat de gemiddelde snelheid 30 tot 31 mijl bedroeg of wel windkracht 7 - heeft velen in angstige span ning gehouden, vooral in Zeeland. Alle factoren hebben meegewerkt om vandaag bijzonder hoog water te doen optreden. Ten eerste heeft het gisteren de gehele dag hard gewaaid, waar door het water in de Westerschel- de en de Oosterschelde hoog werd opgestuwd, ten tweede liep het water vanmorgen bij eb slechts matig weg, zodat er ruim een me ter minder water bleef staan. De laagwaterstand zou moeten zijn 2.20 meter min N.A.P. Hij was vanmorgen een meter min N.A.P., dus een verschil van 1.20 meter. Vanavond bereikte het water in Vlissingen een stand van 3.46 plus, zodat de verwachting „ruim een meter verhoging" is uitgekomen. De normale hoogwaterstand zou 2.53 meter plus N.A.P. moeten be dragen. Nu het water gaat vallen kan men eerst constateren, welke scha de er aan de zeeweringen is toe gebracht. In Vlissingen zijn op en kele punten gaten in de zeewering geslagen. In de eerste plaats in de nog steeds zwakke en lage dam rond de marinehaven, die een hoogte heeft van 5 meter plus N.A.P. Hier zijn op een viertal NOORDWESTERSTORM BRACHT SCHEPEN VOOR NEDERLANDSE KUST IN GEVAAR Voor Engelse wal zonk Deens schip Het Deense schip „Adler Svan- holm" is donderdagmiddag op de Noordzee circa 75 mijl ten noord oosten van de Humber in nood ko men te verkeren. De ruimen een en twee sloegen lek. De sleepboot „Holland", die don derdag was uitgevaren om de Noorse „Gudrun" te assisteren doch die te laat bij dit schip arri veerde, is doorgevaren naar de „Adler Svanholm". De gehele bemanning op de kapi tein na is later aan boord van de Engelse treiler „Trinidad"^ geno men. De Deense kapitein wachtte nog op de komst Van de sleepboot „Holland*, die in de loop van de nacht werd verwacht. De sleepboot „Holland" seinde later dat de „Svanholm" om kwart voor vijf in de ochtend is gezonken. De kapitein wordt vermist. DEN HAAG, 16-10. Op circa 55 mijl ten n.n.o. van Ameland is don derdagmiddag een onbekende klei ne kustvaarder in nood komen te verkeren. Het Poolse schip „Gene raal Bern" heeft gemeld, dat uit de lichtseinen van de kustvaarder is opgemaakt dat het roer van het schip is weggeslagen. Voor de kust verkeert een kust vaarder in nood, die ongeladen is. De reddingsboot uit Oostmahorn is uitgevaren. Nederlands schip gestrand Het Nederlandse schip „Boskoop" is op het strand bij IJmuiden ge lopen. De „Boskoop" ligt op de buiten ste zandbank voor het IJmuidense strand, op ongeveer een mijl ten zuiden van de zuiderpier. Het schip is geladen. De drie sleepboten zijn reeds in de nabijheid en de red dingsboot „Neeltje Jacoba" .is om streeks twee uur naar de „Bos koop" vertrokken. plaatsen gaten geslagen, die door de dijkwacht met zandzakken voorlopig zijn gedicht, auto-ongeluk waren omgekomen. Het opgestuwde water heeft ook aan de Boulevard te Vlissingen schade toegebracht. Kinderboekenweek 1958 AMSTERDAM, 16-10. Van 25 ok- tober tot 1 november is het kinder boekenweek. De commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek heeft voor deze week, waarin voor de vierde maal het boek voor het kind in het cen trum van de belangstelling wordt gebracht, een programma bekend gemaakt, waarin ook de prijspuz- zels, het boekenweekgeschenk en de speciale uitgaven een plaats hebben gakregen. De week wordt op zaterdagmid dag 25 oktober in de Rotterdamse Schouwburg officieel geopend door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. „ONS VAD" Veekooplui halen metalen „Expo-stier" CUYCK, 17-10. Vijftig veekoop- lui uit Cuyck en uit het Land van Cuyck zullen met een Cuyckse boe- renkapel en de burgemeester L. Jansen aan het hoofd, naar Brus sel trekken om op de sluitingsdag van de Expo de metalen stier van Kees Tummers die Cuyck en de Bond van Rundveefokverenigin- gen in het Land van Cuyck hebben aangekocht, af te halen. Burgemeester Jansen zal dan in het Nederlandse paviljoen volgens goed veekoopmansgebruik op de wijze van „handjeklap" de laatste onderhandelingen voeren met mr. H, F. van Walsum. Dezelfde dag nog zal de stier in een speciale veewagen naar Cuyck worden vervoerd. Na de officiële onthulling in de ze gemeente zal de stier die „Expo- rum" heette, omgedoopt worden in „Ons Vad", „want" zeggen die van Cuyck, „in Friesland noemen ze de koe „Ons mam". SCHOORL. Het Franse vracht schip „Briancon" dat ter hoogte van Callandsoog op de Nederlandse kust dreigde te lopen, is aan een stranding ontsnapt, doordat juist op tijd de machine weer begon te werken. Het schip koerste in de richting IJmuiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1