,HET WAS VAN ONS' GEMEENTERAAD HAAMSTEDE Verkoudheid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag ie oktober ïess no. im4t GEVAARLIJKE VERKIEZINGSTIJD OP KOMST? Comité van openbaar welzijn in Algerije protesteert tegen maatregel van De Gaulle ALGIERS, 14-10. Het Comité van openbaar welzijn voor geheel Al- gerië en de Sahara heeft dinsdag een afvaardiging naar de Franse minister-president, generaal De Gaulle, gezonden om te protesteren tegen diens bevel, dat het leger zich voor de aanstaande algemene ver kiezingen buiten de politiek moet houden. Het comité verklaarde zich In staat van nood en besloot in per manente zitting bijeen te blijven. Het gevolg van De Gaulle's be vel was, dat de parachutisten-ge neraal Massu en twaalf andere of ficieren geen zitting meer in het comité hebben. Generaal Massu was een van de voorzitters. Het comité, dat werd opgericht na de opstand in Algiers op 13 mei jl., gaf dinsdagavond een in krach tige bewoordingen gestelde bekend making uit, waarin wordt gezegd, dat politieke partijen, die bang zijn voor de vaste wil van het comité de politiek buiten de verkiezingen in Algerië te houden, generaal De Gaulle hebben voorgeschreven dit bevel uit te geven. Rechtse leden van het comité riepen op tot een algemene staking en nieuwe massabetogingen voor het regeringsgebouw. Gematigde Europeanen wezen deze ideeën van de hand. Zij vrezen echter, dat het bevel van De Gaulle kan leiden tot gewelddaden en incidenten in de verkiezingstijd. Twee mohammedaanse leden van het comité werden aangewezen voor het onderhoud met generaal De Gaulle. Het zijn Azem Wali, die in de plaats van generaal Massu één van de voorzitters is geworden, en El Madawi, één van de drie vice-voorzitters. De andere voor zitter is de mohammedaan Sid Cara. GEEN V.N.-LEGER NEW YORK, 15-10. De secreta ris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft in een rapport aan de Algemene Verga dering verklaard, dat de organi satie geen permanent leger in re serve kan houden en dat dit ook niet wenselijk is. De Assemblee doet er het beste aan als zij, aan de hand van de er varing die met V.N.-troepen, vnl. in Gaza, zijn opgedaan, een aantal beginselen formuleert die in toe komstige gevallen kunnen worden toegepast, aldus het verslag. Goering gaf destijds ranselbevel BONN, 15-10. In 1935, toen hij nog premier van Pruisen was, heeft Goering bevel gegeven de gevan genen in de concentratiekampen af te ranselen, zo heeft Gustav Sorge, een der beklaagden op het proces dat te Bonn wordt gevoerd, tegen de rechtbank gezegd. Op de vraag of hij er nooit bij stil had gestaan dat Goerings bevel wel eens misdadig kon zijn, ant woordde de 47-jarige Sorge: „Als je hoogste .superieur iets beveelt, moet dit wel juist zijn". Sorge verklaarde dat de gevan genen zich aanvankelijk moesten aankleden voor zij werden afge ranseld. Later gaf Himmler, de lei der van de S.S., echter het bevel dat men op het blote lichaam moest slaan. Veel alcoholisme in Frankrijk PARIJS, 15-10. Prof. Robert De- bré, president van de academie voor geneeskunde te Parijs, heeft ver klaard, dat in Frankrijk door al coholisme tweemaal zoveel mensen overlijden als door tuberculose. In de afgelopen jaren had het op nemen van dertig tot veertig pro cent der personen die tot psychia trische inrichtingen werden toege laten, een alcoholische achtergrond. Het alcoholisme begunstigt ernstige ziekten als kanker en hartstoornis- sen, aldus prof. Debré. De enige manier om deze gesel te bestrijden zonder de economie te ontwrichten is de wijnbouw in te krimpen en bijvoorbeeld meer graan te verbouwen en de fruit teelt uit te breiden, zo verklaarde hij. Ingezonden mededeling Last van zenuwen Mijnharde'» Zenuwtablette» «5 helpen U er overheen. Veel vliegtuigen in tie lucht •s-GRAVENHAGE, 15-10. In de periode van 16 t/m 18 oktober zal, zoals onlangs is gemeld, de Engelse luchtverdedigingsoefening „Sunbeam" worden gehouden, waaraan ook de Kon. Luchtmacht deelneemt. Tiidens deze oefening zal ook boven Nederland een ver hoogde vliegactiviteit zijn waar te nemen. Het vliegen tijdens de nach telijke uren zal op enkele tijdstip pen onvermijdelijk zijn, aldus deelt de luchtmachtvoorlichtingsdienst mede. Gestorven op i eenzame post LONDEN, 15-10. De Amerikaan se weerkundige Otto Hornung, die op het eiland Jarvis in de Stille oceaan was gestationeerd voor waarnemingen in het kader van het internationale geofysische jaar, is tijdens zijn werkzaamheden op dit eenzame eiland aan een hart aanval overleden. Toen Hornung zich vrijdag niet met zijn radio meldde, is het Brit se landingsvaartuig „Narvik", dat voor de Britse kernproeven hij Christmas Island was, naar Jarvis Island gevaren. De bemanning trof Hornungs lijk daar aan in zijn bed, waar het door het inheemse echt paar dat met Hornung op het eiland vertoefde, was neergelegd. Hornung, die eerder in de week via de radio had laten weten dat hij ziek was, is gestorven aan een hart aanval, die hem trof toen hij vrij dag zijn ronde deed om zijn instru menten af te lezen. Het inheemse echtpaar,-dat zijn huishouding ver zorgde, had een zwart overhemd aan een stok bevestigd om de aan dacht van passerende schepen te trekken. Zij konden Hornungs ra dio niet bedienen. Hornung is door de Britse zeelieden in het koraal- zand begraven. Fietsen staan „zo maar' in Amsterdam AMSTERDAM, 15-10. Er staan op het ogenblik ongeveer vijfdui zend fietsen, waarvan de eigenaars onbekend zijn, door de gehele stad verspreid, sommige als wrakken, andere nog in redelijk bruikbare staat. Dit is een schatting van het hoofd van het bureau ter voorkoming van misdrijven der Amsterdamse politie, inspecteur C. Verbiest. Reeds geruime tijd ijvert dit bu reau ervoor om de joyriding en het aantal fietsendiefstallen te beper ken. Uit de statistieken blijkt dat er al enige vooruitgang is te be speuren, maar het aantal in de hoofdstad aangetroffen fietsen zon der eigenaar is nog steeds onrust barend. ROTTERDAM. In de Konings haven te Rotterdam heeft men het stoffelijk overschot gevonden van de 45-jarige stoker J. J. M. Fabert uit de Hendrick de Keijzerstraat te Rotterdam. De man werd vermist sedert 8 oktober jl. „FLITSEN" UIT HET BUITENLAND WARSCHAU. Kardinaal Wys- zynski, r.k. primaat van Polen, zal vrijdag per trein uit Warschau ver trekken naar Rome, waar hij het conclaaf voor de pauskeuze zal bij wonen, zo meldt het Poolse blad Express Wieczorny". LONDEN. De Britse regering heeft dinsdag een nieuw plan voor staatspensionering bekendgemaakt. Volgens dit plan kunnen mensen, die hiervoor in aanmerking willen komen, hun pensioen groter maken door een extra-premie te betalen, die kan stijgen in verhouding tot hun inkomen. CAIRO. De raad van Arabische Liga heeft dinsdag een resolutie aangenomen, waarin er bij de Ara bische landen op wordt aangedron gen de „onderdrukkingsmaatrege len" van de Franse regering tegen de Algerijnen in west-Europa met diplomatieke middelen te bestrij den. WASHINGTON. President Elsen hower vertrtekt vriidag uit' Wash ington voor een tocht van bijkans 10.000 km door de Verenigde Sta ten, om met redevoeringen steun te verlenen aan de republikeinse kandidaten voor de congresverkie zingen op 4 november. Voor het eerst zal de Amerikaanse president op een politieke veldtocht daarbij ook gebruik maken van hefschroef- vliegtuigen. MOSKOU. De Russische premier Chroestisjef heeft te StawroDol, in zuid-Rusland, een toesoraak ge houden, waarin hij vei'klaarde dat de hele wereld verstomd zal staan wanneer de cijfers over de ontwik keling van de socialistisch econo mie in het komende zeven jarenplan voor dit Kaukasische gebied be kend zullen worden. Verhoging branclstoffenbijslagen 's-GRAVENHAGE, 15-10. - De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft de brandstoffenbij slagen voor bepaalde categorieën personen, die sociale bijstand ontvangen, ver hoogd. Hij heeft dit gedaan omdat de kolenorijzen zijn gestegen. De desbetreffende beschikking is op genomen in de Staatscourant van vandaag. De Chinese kusteilanden V.S. ZULLEN NIET AANDRINGEN OP VERMINDERING VAN TROEPENSTERKTE Nog geen betrouwbare wapenstilstandsovereenkonist WASHINGTON, 14-10. „De Ver. Staten hebben geen enkel voorne men, om by generalissimus Tsjiang Kai-Sjek aan te dringen op ver mindering der sterkte zyner troe pen op Quemoy", aldus heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, dinsdag te Washington op zijn we kelijkse persconferentie verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Er wor den echter thans op Formosa be sprekingen gevoerd over de meest doelmatige opstelling der natio- nalistisch-Chinese strijdkrachten, waaraan onder meer wordt deel genomen door de Amerikaanse mi nister van Landsverdediging, Neil McElroy. Peking heeft duidelijk gemaakt, dat het er in de eerste plaats op uit is een wig te drijven tussen de Verenigde Staten en nationalistisch China en de Verenigde Staten moe ten zeer zorgvuldig handelen, om de Chinese communisten niet in de kaart te spelen", aldus Dulles. Hij vervolgde: „De Verenigde Staten zijn er niet voor de eilan den Quemoy en Matsoe aan de communisten over te geven. De Amerikaanse regering ver welkomt de verlenging rnet twee weken van het bestand van een week, dat de Chinese communisten hadden aangekondigd, doch zij be schouwt de thans ontstane situatie niet als een zeer betrouwbare wapenstilstandsovereenkomst. Indien deze wel tot stand zou komen, zou dat de toestand van zelfsprekend aanzienlijk wijzigen", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles. Rouwdienst uit Rome op t.v.-schenn BUSSUM, 15-10. De Nederlandse Televisie Stichting zal de Eurovi sie-uitzending van de plechtige rouwdienst die door Paus Pius XII in Rome, a.s. zondagmorgen, ge houden wordt, in Nederland uit zenden. De celebrant is kardinaal Tisse- randdoyen van het college van kardinalen. Kardinaal Tisserand zal worden bii gestaan door de kar dinalen Spellman (New York), Frings (Keulen), Lercaro (Bolog na) en Feltin (Parijs). De tijd van deze uitzending is van 09.55 tot circa 12.00 uur. Het werk in broodbakkerijen 's-GRAVENHAGE, 15-10. - De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft in de staatscourant van van daag een beschikking gepubliceerd, waarbij wordt toegestaan, dat in de nacht van 30 op 31 oktober vroeger mag worden begonnen met het werk in broodbakkerijen. Voorts mag op vrijdag 31 oktober van acht uur 's ochtends af brood worden vervoerd en verkocht. Dit geldt alleen voor die bedrijven, waarin op zaterdag 1 november niet wordt gewerkt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Inplaats van de protestoptocht, die het „Actiecomi. té- 37" in Amsterdam zou houden, maar die door de burgemeester werd verboden, heeft genoemd ac tiecomité in de kleine zaal van het Concertgebouw een vergadering gehouden, waarop zes sprekers hun afkeuring te kennen hebben gege ven over het besluit om de 37 uit Indonesië afkomstige verstekelin gen naar hun land terug te sturen. 's-GRAVENHAGE Bij de Twee de Kamer is een wetsontwerp in gediend tot instelling van vier ge meenten in het gebied van de noord-oostelijke polder, genaamd Emmeloord, Creil, Marknesse en Nagele. HILVERSUM. De 32-jarige me vrouw F. W. de Vos- Borderwijk uit Hilversum, die met haar brom fiets tegen een boom reed in Hil- versum-zuid, liep daarbij een her senschudding en een schedelbasis- fractuur op. Aanvankelijk werd zij naar het Diakonessenhuis vervoerd en later, op aanraden van de be handelende medici, naar het stads- academisch ziekenhuis te Utrecht. Daar is zij inmiddels aan de ver wondingen overleden. AMSTERDAM. De 53-jarige voet ganger P. Pieterse is in de Marnix- straat te Amsterdam door een per sonenauto aangereden. Het slacht offer werd naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, waar de dood moest worden vastgesteld. Het on geluk wordt toegeschreven aan on voorzichtigheid van de heer P. Geen fiat op wijziging bouwverordening. Bouw woning aan Sluispad. Benoeming vertegenwoordiger „Rusthuis Duinoord" Subsidie Z.V.U. Benoemingen bij onderwijs Maandagavond 13 oktober kwam de gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester Jhr. Röell in openbare vergadering bijeen Na opening van de vergadering wordt kennis genomen van een me dedeling van Ged. Staten dat goed keuring wordt onthouden aan een ingezonden besluit tot wijziging van de bouwverordening, waardoor het mogelijk wordt bepaalde wo ningen in ander materiaal te bou wen dan steen. De voorzitter deelt mede dat aan de Centrale Dienst voor Bouw_ en Woningtoezicht ver zocht is een nieuw ontwerp voor deze wijziging te maken, waarna b. en w. met een nader voorstel bij de raad zullen komen, Dit bericht van Ged. Staten ontlokt aan de heer Slager de opmerking: „Dus wij hebben als raadsleden hierover niets te zeggen; het blijkt dus dat Middelburg ons bestuurt". De voor zitter zegt dat, zodra de nieuwe be palingen zijn vastgesteld en goed gekeurd, het wel mogelijk zal zijn bepaalde woningen in hout te bou wen. De bouw zal echter duurder worden omdat eisen gesteld zullen worden inzake beschermdende la gen tussen de houten wanden. Wet houder den Boer kan zich inden ken dat eisen gesteld moeten wor den voor permanente woningen, maar zou gaarne zien dat de eisen voor zomerwoningen lager gesteld werden. Contact met „Zeemeeuwen" Naar aanleiding van een ingeko men verzoek van de sportvereni ging „Zeemeeuwen" deelt de voor zitter mee dat dezer dagen een on derhoud met het bestuur zal plaats vinden, B. en w. stellen dan ook voor dit verzoek in handen te stel len voor prae-advies, waartoe be sloten wordt. Op daartoe door de heer W. J. van Noord gedaan verzoek wordt hem een vergoeding toegekend van f 50 per jaar, ter tegemoetkoming in de kosten van schoolbezoek van een zijner kinderen aan een school te Zierikzee. Op voorstel van b. en w. wordt besloten tot het aanvragen en aan vaarden van een zo hoog mogelijke jaarlijkse bijdrage uit 's Rijks kas en tot het aanvragen en aanvaar den van de benodigde grond- en bouwkosten tot de door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid goed te keuren bedragen, voor de bouw van een woningwet woning aan het Sluispad. De heer Verton merkt op dat het hem niet bekend was dat hiervoor een aan besteding was gehouden. De voor zitter zegt dat hiervoor een onder handse aanbesteding is geweest. De heer Evertse vraagt of ook alle an dere ambachtslieden uit Haamstede prijsopgaaf gevraagd is. De voor zitter zegt dat dit in overleg met Volkshuisvesting niet is geschied omdat het toch al moeilijk is een aannemer te vinden die voor de gestelde curveprijs wil bouwen. Vaste geldlening Hierna wordt op voorstel van b. en w. besloten tot het aangaan van een vaste geldlening groot f 6000 bij de Bank voor Nederlandse Ge meenten, tegen een rente van 4% pet per jaar. Hierna komt in behandeling een verzoek van de Zeeuwse Volks Universiteit een subsidie te verle nen van 3 cent per inwoner tot dek king van. de buskosten voor bezoek van de leerlingen der lagere scho len aan een te Zierikzee te geven voorstelling kindertoneel. De heer van Oord vraagt zich af, wat op dit gebied voor de jeugd verantwoord is en welke opvoedkundige strek king hierin kan zitten. Hij zal niet temin voor inwilliging van het ver zoek stemmen. De voorzitter meent dat aangenomen mag worden dat het op te voeren stuk geschikt is voor de jeugd. De heer van der Meij kan het nut hiervan niet in zien en is het in principe hiermede niet eens. Hij zegt dat, voor zover hem bekend, van de zijde van het bijzonder onderwijs hiervoor ook geen belangstelling bestaat. Het verzoek om de gevraagde subsidie te verlenen wordt Ingewilligd met 6 tegen 1 stem (de heer van de Meij). Op voorstel van b. en w. besluit de raad hierna garantie te verlenen voor een bepaald gedeelte van de bouwkosten van een woning voor de heer A. W. van der Zande aan de Hogewcg. Een bezwaarschrift van de heer P. K. de Haas te Goes tegen een hem opgelegde aanslag in de woon- forensenbelasting wordt afgewezen. Wethouder den Boer deelt mede dat hij zich terugtrekt als vertegen woordiger voor de gemeente in de Stichting Rusthuizen „Duinoord", naar aanleiding van de wens van de raad dat men liever als verte genwoordiger ziet een raadslid dan een wethouder. Benoemingen Na stemming wordt de heer van Oord benoemd en neemt deze be noeming aan. Tot plaatsvervanger wordt met 5 stemmen benoemd de heer C. Verton, tegen elk 1 stem de heren P. Slager en M. Evertse. Ook de heer Verton neemt deze be noeming aan. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school wordt met ingang van 1 oktober 1958 benoemd de heer G. de Beer te Vlissingen, terwijl tot leidster, belast met de hoofd leiding, aan de kleuterschool alhier met ingang van 1 november wordt benoemd mej. M. A. Stouten te Zierikzee. Met dankbaarheid neemt de raad kennis van het besluit van Ged. Staten waarbij de gemeentebegro ting voor 1958 zonder enige opmer king is vastgesteld. Een tweetal door b. en w. aangeboden wijzigin gen van de begrotingen voor 1957 en 1958 worden hierna vastgesteld. Haas door het raam SCHERPENZEEL, 14-10. Bij de familie E. van Bruggen aan de Oude Barneveldseweg te Scherpenzeel vloog van morgen omstreeks half tien, geheel onaangekondigd een haas door het gesloten raam naar binnen, juist toen de vrouw des huizes zich aan het aankleden was. Het ven sterglas (afmetingen 125 a: 75 cm) was hier niet tegen bestand en viel aan diggels. Buren vingen de haas ter stond en thans is het dier vermoedelijk al genuttigd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppr. te Utrecht (wijkgem. Mariëndaal): J. A. van Nie, as. em.pred. te 's-Graveland; idem tot voorg. van de Herv. Evan gelisatie te Ruurlo: J. T. Röth, em. pred en hulppr. te Hoogmade; id. tot pred.-directeur van het Diako nessenhuis te Rotterdam: ds. J. J. Hietkamp, Delfshaven, die deze be noeming aannam. Beroepen te Boven-Hardinxveld: J. van Sliedregt, Putten o.d. Velu- we; te Benschop (toez.): G. Bies- broek, Kamperveen; te Rijnsater- woude (toez.): kand. C. J. Baart, Utrecht; te Eenrum: J. W. ten Kate, Baflo; te 's-Heer Hendrikskinderen: kand. C. J. T. van Dijk, Meppel. Aangenomen naar Waarder: B. M. Meijnders, kand. te Bergschen- hoek; naar Stoneycreek (Canada - Eben Haëzer Ref. Church): H. J. van Nie, Koudum; naar Muider- berg (toez.): kand. N. J. M. Hoo- gendijk, Zoeterwoude. Bedankt voor Wijk bij Heusden: W. H. van Kooten, Hasselt; voor Oude Tonge: A. van Eijk, Benthui zen. Ger. Kerken Beroepen te Oegstgeest: J, P. Boer, Rotterdam; te Bant (N.O.P.): W. P. H. Pouwels, Wommels; te Groningen-west (vac. dr. L. van der Zanden): L, Blijdorp, Aalten; te Steenwijk: C. Mak Az„ Roden. Aangenomen naar De Glind: P. B. Suurmond, laatstel. pred. te So- rong (Nw. Guinea), die bedankte voor Garijp en Gorredijk. Bedankt voor Rotterdam-IJssel- monde: H. van der Wey, Emraen; voor Winschoten (vac. R. J. de Jong) P. B. Suurmond, laatstel. pred. te Sorong (Nw. Guinea); voor Bleis wij k en voor Culmborg: D. Bouw- knegt, Wolphaartsdijk. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 14-10. Aanvoer: 3304 stuks vee (weektotaal: 5008), t.w.: 375 vette koeien en ossen, 1398 stuks gebruikvee, 160 vette kalve ren, 448 graskalveren, 353 nuchtere kalveren, 46 varkens, 70 biggen, 108 paarden, 14 veulens, 297 schapen en lammeren, 35 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,30, f 2,75-2,95, f 2,55- 2,65, vette kalveren f 2,90-3,20, f 2,55-2,85, f 2,00-2,55, slachtpaar- den f 2,10-2,00-1,80. Prijzen per stuk: graskalveren f 425-375-280, nuchtere kalveren f 75-60-50, biggen f 55-44-40, scha pen f 85-65-55, lammeren f 85-65- 55, kalf- en melkkoeien f 1150-960- 850, vare koeien f 800-750-600, vaarzen f 850-800-600, pinken f 600- 500-400. Ingezonden mededeling t van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR Ze telde op haar vingers. „Dat is dan Frank, maar ik geloof niet dat de hernieuwde kennismaking mee gevallen is. Misschien is dat maar gelukkig; stel je voor dat ik een duinvrouwtje moest worden". Ze keek naar haar lange, rood gelakte nagels, en concludeerde: „nee, voor de tuinderij ben ik niet geschikt, dus dat kan rustig afge voerd worden. Dan volgt zijn vriend Paul. Hm, het zou wel eens kunnen gebeuren dat hij en ik elkaar beter begrijpen. Hij kent de wereld en heeft allicht moderne ideeën. Ik zal er eens over denken. Maar lest best, Sternhout, dat zou een reuze mop zijn: Mia als freule Sternhout van Duinsfort". Ze stond op. „Ik geloof waarach tig dat het weer de moeite is om aan m'n make-up te gaan denken". Fluitend verdween ze naar boven Joke niet weinig verbluft achter latend over zoveel arrogantie. Ongeveer een half uur later was Mia al weer beneden. Joke moest toegeven dat Mia er slag van had haar aantrekkelijkheden zo voor delig mogelijk te laten uitkomen. Het slordige haar en het slaperige gezicht hadden een hele metamor fose ondergaan. Mia was een zelf bewuste, elegante jongedame, die zich uitermate gevlied voelde door Joke's bewondering Ze wierp nog een laatste onderzoekende blik in het keukenspigeltje, en uitdagend met de heupen wiegend verdween ze. „Ga alsjeblieft niet buiten het schelpenpaadje wandelen", riep Joke haar na; „je brengt ons onno dig in moeilijkheden". „Maak je niet ongerust; al ben ik het smalle pad niet gewend, ik weet me wel aan de regels te hou den als het nodig is", riep Mia dub_ belzinnig. Even later kwam ze met een ge heimzinnig gezicht terug. „Ik ga eerst op visite bij onze buurjon gens. Ik weet zeker dat ze blij met me zullen zijn". Terwijl Joke haar nakeek be trapte zij zich op de gedachte of het in de wereld wel rechtvaardig toe ging. Daar ging nu Mia, een meis je, overal te vinden waar pretjes en vrolijkheid hoogtij vieren, zich van geen plicht of verantwoorde lijkheid bewust, noch tegenover zichzelf, noch tegenover anderen. Dan verweet Joke zich dat ze kleingeestig was. Moeder zou zich nooit door jaloersheid laten leiden, integendeel, altijd weer de goede zijde in de mensen aanwijzen. Zei moeder ook altijd niet dat men pas vrede in het hart kreeg als men die vrede eerst verdiende. Joke zuchtte en vond dat speciaal jonge harten het daarmee toch moeilijk hadden. Met een ruk ging ze weer aan de arbeid. Het ging nu eenmaal niet op om moeder voor al het werk alleen te laten staan. Ze zou eerst maar even groente voor het mid dagmaal halen. Juist aan het begin van het duin pad kwam Joke een haar totaal on bekende dame tegen. Op een ande re plaats zou Joke zich daarover niet verwonderd hebben. Zo vroeg in het voorjaar liepen er wel meer vreemdelingen naar logeergelegen- heid voor het badseizoen te zoe ken, maar deze, niet zo heel jonge, maar wel knappe vrouw kwam kennelijk uit de richting Duinsfort. Het eerste wat Joke aan deze dame opviel, waren de prachtige, maar melancholieke, grote, fluweelbruine ogen. De vrouw was zeer modern en smaakvol gekleed, maar trad toch dermate bescheiden op, dat ze dadelijk Joke's hart voor haar won. De vreemdelinge vroeg beleefd of ze wat groente kon kopen. „Volgt U mij maar", zei Joke vriendelijk. De vrouw liep achter Joke aan. Ze had het met haar hooggehakte schoentjes moeilijker dan Joke met. haar klompen aan. Joke glimlachte toen zij het ge- dribbel in het mulle zand opmerk te, en hield haar pas iets in. De bezoekster stond dromerig toe te zien hoe het jonge meisje handig met het gereedschap om ging. Ze keek alsof ze jaren terug blikte en er prettig eherinneringen bij haar bovenkwamen. Ze scheen slechts node te willen weggaan, en schonk Joke een sympathiek glim lachje. Langzaam sloeg ze de rich ting van Duinsfort weer in. Zeker daar gelogeerd, dacht Joke en natuurlijk is er weer geen per soneel. Wat een rank figuurtje. Zou Sternhout soms verloofd óf ge trouwd zijn? Zij droeg echter geen ring. Ach wat, Sternhout was be slist niet in staat van iemand an ders dan van zichzelf te houden. Wee terug in de keuken zette ze de mand met groente op tafel. Het viel haar op dat haar moeder een enigszins gejaagde uitdrukking op het gezicht had. Ze keek of ze zo juist iets had ondervonden, waar over ze met zichzelf nog in onze kerheid verkeerde Het eerst dacht Joke aan de pachtheer. Zeker weer niemve moeilijkheden. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6