...een spannend televisiespel de fijne Engelse Melange! Juist bij de spanning van een televisiespel is het, alsof Pickwick Thee dubbel verkwikt. De strelende geur en de verfijnde Engelse smaak maken de gezelligheid groter, het genot van be- haaglijk-samenzijn intenser. Douwe Egberts Pickwick Thee, de Engelse me lange kenmerkt zich door een overdaad aan smaak en aan geur en door een rijke afschenk. Vraag uw winkelier ook eens naar de handige Pickwick Theezakjes Pickwick theezakjes Engelse melange groot formaat, doosje van 20 stuks 9 Pickwick theezakjes Ceylon melange doosjes van 20 stuks 98 ct. 10 stuks 51 ct. GEMEENTERAAD ELKERZEE Aanzienlijke exploitatie-tekorten van de Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen Opdracht voor plan sportveld aan Ned. Heide My. De raad van Eikerzee kwam dinsdagmorgen in voltallige verga dering bijeen onder voorzitter schap van wethouder C. Padmos, wnd. burgemeester. De voorzitter deelt mede, dat door G.S. is goedgekeurd de ver- t koop van de woningwetwoning 'Dijkstraat 94b met de daarnaast liggende grond aan J. v. d .Panne Pz. Door de heer Lemsom wordt ver slag uitgebracht over de door hem bijgewoonde vergaderingen van de Centrale Werkplaats Schouwen- Duiveland en van de N.V. Water leiding Mij. Schouwen-Duiveland. Ten aanzien van de Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen deelt de voorzitter mede, dat er onlangs een vergadering van de Stichting is gehouden. Gebleken is, dat de exploitatietekorten vanaf 1955 aanzienlijk zijn. Binnenkort zullen de jaarstukken officieel aan de raden worden toegezonden met het verzoek om bij te dragen in de exploitatietekorten. Onderwysvergoedingen Overeenkomstig artikel 103 der L.O.-wet 1920 besluit de raad over de jaren 1953 t.m. 1957 ten aanzien van de Chr. Nat. school te Scha- rendijke de totaalbedragen der ver goeding en der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven vast te stellen op resp. f 15.050,39 en f 16.130,68. De uitgaven hebben de vergoeding overschreden met f 1.080,29. De heer Lemsom zegt het te be treuren, dat dit tekort ten laste van het schoolbestuur blijft. Volgens hem is door het gemeentebestuur te veel beknibbeld op de door het schoolbestuur ingezonden begrotin gen. Op verzoek van de voorzitter licht de secretaris toe, dat het te kort in de eerste plaats ontstaan is, doordat het schoolbestuur met te grote voortvarendheid in 1955 ver schillende aanschaffingen heeft ge daan, menende, dat toch alles als rampschadevergoeding zou terug komen, terwijl in de tweede plaats bij voldoende wetskennis wegens uitbreiding van het aantal leerlin gen overeenkomstig art. 72 der L. O.-wet 1920 gelden hadden kunnen worden aangevraagd. Op voorstel van b. en w. besluit de raad tot vaststelling van een nieuwe bouwverordening volgens het gewijzigd model van de afd Zeeland der Vereniging van Ned. Gemeenten. Plan soprtveld Nu de aankopen van grond voor het aanleggen van een sportveld zijn geschied, besluit de raad, dat aan de Ned. Heide Mij. opdracht zal worden gegeven tot het maken van een plan met kostenbegroting. Op voorstel van b. en w. besluit de raad vervolgens tot aankoop van 60 a. 80 ca. grond in de zg. Weel van het Waterschap Schou wen. De leden en plv. leden der Com missie van Advies ingevolge de Woonruimtewet 1947 worden alle herbenoemd. In de nog bestaande vakature wordt benoemd zuster Kunst-Visser. De raad besluit aan de N.V. Grontmij op te dragen een aanvul lende beplanting aan te brengen op het terrein der Chr. Nat. school te Scharendijke. Plaatsing lichtpunten Besloten wordt tot uitbreiding van de openbare verlichting door het plaatsen van een drietal licht punten langs de Elkerzeeseweg. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1957 alsmede een wijziging der begroting over 1957 dier instelling worden door de raad goedgekeurd. De gemeenterekening over 1956 wordt door de raad voorlopig vast gesteld als volgt: gewone dienst: inkomsten f 110.631,20, uitgaven f 112.885,10; nadelig slot f 2.253,90, nog te verhalen inkomsten f 2.975,27 Kapitaaldienst: ink f 653.677,71, uitgaven f 804.272,69, nadelig slot f 150.594,98. Overeenkomstig het door b. en w. van Zierikzee toegezonden ontwerp besluit de raad tot vaststelling van een destructieverordening. SIRJANSLAND De gehouden collecte voor het P.I.T. door de jongedames Toos Kraak en Anneke Krabbe heeft f 16,71 opgebracht. KERKNIEUWS Bezwaar tegen premieheffing A.O.W. 's-GRAVENHAGE, 15-10. Ds. B. Hennephof, predikant bij de Oud- Gereformeerde Gemeente te Dor drecht, is bij de belastingkamer van het gerechtshof te 's-Gravenhage in beroep gegaan van een beslis sing van de inspecteur van de be lastingen, die deze predikant een aanslag in de inkomstenbelasting heeft opgelegd in plaats van de premieheffing A O.W., waartegen ds. Hennephof bezwaar maakte. De invordering van de aanslag inkom stenbelasting is inmiddels door de minister opgeschort. Ds. Hennephof heeft bezwaar ge maakt tegen de premieheffing A. O.W., omdat deze strijdig zou zijn met de in de grondwet, het trac- taat van Rome en de wet op de kerkgenootschappen gegarandeerde godsdienstvrijheid. Voorts heeft ds. Hennephof gemoedsbezwaar tegen alle vormen van verzekering. Intussen heeft ds. D. van Houdt, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Uithuizermeeden (vrijge maakt) bij de belastinginspectie be zwaar gemaakt tegen de hem op gelegde aanslag. VERENIGING VAN RECHTZINNIG HERVORMDEN TE ZIERIKZEE Causerie over: „De goden dezer eeuw" Dinsdagavond werd in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierik zee de eerste gemeente-avond in dit seizoen, belegd door de plaat selijke Ver. van Rechtzinnige Her vormden, gehouden. Geopend werd met het zingen van Gez. 179, waarna de voorzitter, de heer A. Jonker, voorging in ge bed en las Ps. 96. Na een inleiding en welkomstwoord van de voor zitter en samenzang kreeg ds. D. W. Veldkamp, Vrij Evangelisch predikant te Hilversum, het woord ter behandeling van het onderwerp „De goden dezer eeuw". Ter inleiding las spr. enkele ver zen uit Daniël 3 vanaf vers 16 en uit Openbaringen 13 vanaf vers 14, waarna hij wees op de grote ellen de en de vele noden, die in deze wereld van de 20ste eeuw heersen, waarvoor echter de mens van deze tijd veelal immuun is geworden. Een bijzonder kenmerk van deze tijd noemde spr. ook dat wij onze weg moeten zoeken door tal van goden van deze eeuw. De kennis van God, die toch het Eeuwige Le ven is, komt in deze tijd nog maar sporadisch voor en werkelijke christenen ontmoet men maar zel den. Zo zijn er in plaats van God talrijke afgoden gekomen> daar de mens toch uiteindelijk iets verlangt en zich dan niet meer vastklemt aan God maar aan een god. Ook in „De Kerk" is lang niet alles in orde, daar de wereld in de Kerk komt, i.p.v. de Kerk in de we reld. De kerkdeuren van heden blijken niet sterk genoeg om de uit de wereld komende vloed tegen te houden en te keren. Hetzelfde geldt voor het christelijke gezin. De mens van deze tijd lijkt al machtig, aldus spr., maar Hij, Die in de hemel woont zal lachen, be houdt toch het laatste woord en zal de misdaden der vaderen voldoen aan de kinderen. Komende tot de afgoderij van deze tijd wees spr. er vervolgens op dat de mens veel wat God ais een zegen kan geven omvormt tot een afgod. Als afgoden van deze tijd behandelde hij vervolgens de techniek, het materialisme (de stof- vergoding) en de mens. Het gevolg van dit alles is o.a. dat velen, voor al ook jeugdige personen, zich diep ongelukkig gevoelen. In dit ver band wees hij op de taak der ouders bij de opvoeding en in het gezins leven en noemde hij ook het occul tisme als een afgod van deze eeuw. Positief hiertegenover stelde hij als enige noodzaak: te knielen aan de voet van het kruis, in aanbid ding van de Here Jezus Christus, als de enige Zaligmaker, Die ook alleen moet worden groot gemaakt. Het enige wat deze wereld nodig heeft zijn bidders om God's Heilige Geest en om een geestelijke door braak. P.v.d.A.-fractie mist perspectief in het bestuursbeleid van Haamstede Begroting 1959: „een leeg omhulsel In de jongste zitting van de ge meenteraad van Haamstede heeft de heer C. Verton (P.v.d.A.) uit voerige algemene beschouwingen gewijd aan de door b. en w. aan geboden gemeentebegroting 1959. De heer Verton meende dat het noodzakelijk is zich nader te be zinnen omtrent het te voeren be leid. „Wat wij missen is een pers pectief in het bestuursbeleid en een planmatige aanpak der dingen", al dus de heer Verton. Spr. noemde de begroting een leeg omhulsel, waarin men tevergeefs naar de kern zoekt; de kern is dan het ant woord op de vraag waarheen het beleid de gemeente voert. De heer Verton meende dat alles veel te stroef en te traag gaat en dat er te veel achter de feiten wordt aan gelopen. „Wij komen steeds iets te laat bij de werkelijkheid der voort schrijdende ontwikkeling", aldus spr., die voorts met klem aandrong op een spoedige totstandkoming van het streekplan, i.v.m. de ko mende structuurwijziging van het eiland en de Westhoek. Tot zijn spijt moest de heer Ver ton vaststellen, dat de gemeente veel te. Iaat is gekomen, nu grote terreinen zich in handen bevinden van particulieren, die zich als enig doel gesteld hebben, het maken van exorbitant hoge winsten. „Wij worden hier geconfronteerd met het verschijnsel dat de absolute vrijheid van weinigen, de vrijheid van velen in de weg staat", aldus spr., die in deze een onderzoek ver zocht naar de mogelijkheden deze ongewenste praktijken te beteuge len en na te gaan in hoeverre tot onteigening moet worden overge gaan. De vrijheid van tallozen om tegen een verantwoorde prijs in deze streek vakantie door te bren gen staat hier op het spel, zo meende spr. Voorts verzocht de heer Verton voorschriften op te stellen in sa menwerking met de Kampeerraad, en alle vergunningen en voorlopige vergunningen met ingang van 1 januari 1960 in te trekken, teneinde voortgaande excessen in de zgn. kampeerbedrijven te stuiten. „Wan neer de tegenwoordige toestanden bestendigd blijven, zijn wij deze bedrijven beter kwijt dan rijk, zij strekken slechts tot een minder goede reputatie van de streek", al dus de heer Verton, die verder ver zocht op korte termijn - of indien dit niet mogelijk is, onmiddellijk na de goedkeuring van het uitbrei dingsplan - verwijdering van op stallen waarvoor geen vergunning is verleend. De heer Verton keerde zich ver der tegen de hier en daar geves tigde indruk, dat de zgn. „stijlvolle vakantiebesteding" alleen voorbe houden is aan beter gesitueerde bungalowbewoners. Tegen een der gelijk illusoir superioriteitsgevoel meende spr. met kracht te moeten protesteren. Spr. verzocht voorts de aandacht van b. en w. voor de werkgelegen heid in de gemeente en het cultu rele werk in de plattelandsgemeen ten, in verband waarmede hij aan drong op de totstandkoming van een behoorlijk verenigingsgebouw. Voorts gaf spr. in overweging alles te trachten om te bereiken dat ook de gewone mensen uit de Westhoek in de gelegenheid komen om oor- en ooggetuige te zijn van culturele prestaties. Voorts noemde de heer Verton in zijn betoog nog de sport beoefening in de gemeente, waar voor hij betere voorzieningen vroeg. SIRJANSLAND Lode van Gent voor Culturele Vereniging Door het bestuur van de Cultu rele Vereniging is in een gehouden vergadering het winterprogramma opgesteld. Voor de eerste avond is uitgenodigd de heer Lode van Gent die een kleurenfilm zal vertonen, welke is opgenomen in de binnen landen van Afrika, getiteld: „In het hart der wildernis". Het bestuur heeft hiermede ongetwijfeld een goede keus gedaan en het is te ver wachten dat hiervoor grote belang stelling zal bestaan. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op zyn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hy openstond voor het Sowjet-voorstel om de besprekingen, die 31 oktober te Genève aanvangen over een eventuele staking der rpoefnemin- gen met kernwapens, onder leiding van de betrokken ministers van Buitenlandse Zaken te doen ver lopen. MARKTBERICHTEN Gunstige stemming by aardappelhandel 's-GRAVENHAGE, 14-10/ - Er heerst op het ogenblik een gunstige stemming in de Nederlandse aard appelhandel. Vrij grote partijen wisselen geregeld van eigenaar en de prijs vertoont een stijgende ten dens. Zo werd in het begin van de ze week voor het ras Bintje 35 mm opwaarts exportsortering tot f 15 per 100 kg. betaald. De prijs, die de teler voor zijn produkt kan maken ligt thans rond 10 cent per kilo. Er is een flinke export van aard appelen, in' het bijzonder naar Zweden en ook de binnenlandse markt kan heel wat gebruiken Van groot belang is verder dat de kwa liteit van de Nederlandse aardappe len dit jaar zeer goed is. Het ver schil met de oogst 1957 is wel erg groot. Toen was het aardappelsei zoen van begin tot eind misère. Er was veel ziekte in het gewas en de knollen zelf hadden veel te lijden van glazigheid. Dit remde een vlotte afzet in hoge mate. Dit jaar is er praktisch geen sprake van zieke knollen en ook „glas" komt niet voor. Ook op de termijnmarkt voor aardappelen is de laatste tijd spra ke van een vaste stemming, voor al voor de late leveringen. Bintjes 45 mm. opwaarts van de klei voor levering april noteren f 20-21 per 100 kilo. De vooruitzichten voor de export worden gunstig beoordeeld, aange zien er in verscheidene belangrijke aardappelproducerende landen van west-Europa sprake is van een ge ringere oogst in vergelijking met vorige jaren. Met name in Enge land is dat het geval. HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER 41. Arams aanvaller is door zijn misslag even uit zijn evenwicht geraakt en aan dit korte moment heeft dc jonge ridder genoeg. Snel krabbelt hij overeind en trekt zijn zwaard. Maar dan komen ook de andere kerels toegestormdMet twee, drie felle slagen Weet Aram zijn eerste aanvaller terug te drijven. En juist als hij met de platte kant van zijn zwaard de ander op de pols treft, zodat de man met een pijnlijke kreet zijn wapen vallen laat, klinkt op korte afstand de angstige kreet van Presto: „Pas op.' Twee man achter U!" Aram tracht nog terzijde te springen, maar reeds heft een der struikrovers zijn zware knuppel. Een vlammende, scherpe pijn schiet door Arams hoofd, een zwarte floers trekt voor zijn blik en bewusteloos zakt hij ineen....

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5