LODALINE Zierikzeesche Nieuwsbode LANDUUISllOUDKUNDIG CONGRES ERKENNING NODIG VAN ONMISBARE LANDBOUWPOUTIEKE MAATREGELEN Vegj wanbegrjp over' en ,£)*ivel GOUDA, 16-10. Tüdens het vüfde Nederlandse Landhuishoudkundig congres in „Kunstmin" te Gouda, behandelde de heer G. J. Blink, voorzitter van de Vereniging voor zuivelindustrie en melkhygiëne, het onderwerp „Wanbegrip over melk en zuivel". Hij stelde daarbij, dat in natio- naal-economisch opzicht de land bouw een geheel andere plaats in neemt, dan vrijwel iedere andere tak van industrie, handel, transport en dienstverlening. In de landbouw zetelen sociale belangen van bij zondere struktuur en omvang voor ieder land en tenslotte is een hoog opgevoerde landbouwproduktie een onmisbaar onderdeel van onze de fensie. Dit alles wordt als juist er kend, wanneer het gaat om droog legging van de Zuiderzee, streek- verbeteringen, ruilverkavelingen, onderwijs enz. Deze erkenning ver dwijnt doorgaans, aldus de heer Blink, zodra het gaat om onmis bare landbouwpolitieke maatrege len, die belangrijke offers van de schatkist vergen .In jaren van fi nanciële offers van de landbouw aan het landsbelang wordt hiervan echter weinig nota genomen. Sprekende over de zuivelindu strie stelde de heer Blink o.m., dat deze geen invloed heeft op de in totaal te verwerken hoeveelheid melk. Haar taak is de melk zo eco nomisch mogelijk tot produkten te verwerken met een zo goed moge lijk resultaat. Is dat resultaat goed, dan is men trots op de industrie. Zijn ze - zoals op het ogenblik - slecht, dan vindt „men" onze zui velindustrie plotseling conservatief, verouderd en achterlijk. Eenzelfde lot treft enigermate de handel in zuivelprodukten. Vele, overigens doorgaans sterk overdreven, pessimistisch klanken berusten op moment-opnamen. Het is echter naar mening van de heer Blink niet verantwoord om een be drijfstak, waarmee de grootste al gemene landsbelangen onafschei delijk verbonden zijn, zowel naar verleden als toekomst anders, dan op „lang zicht" te zien. Het overdreven pessimisme van thans is gebaseerd op bekrompen inzicht en omkleed met een schijn van waarheid. Koniuklijkc missie naar Rome 's-GRAVENHAGE, 16-10. H.M, de koningin heeft een bijzondere missie aangewezen om haar te ver tegenwoordigen bij de plechtige requiem mis, die op 19 dezer in de Sint Pietei'skerk te Rome wordt opgedragen voor de zielerust van wijlen Paus Pius XII. Deze missie is samengesteld uit onze ambassadeur bij de Heilige Stoel, F. R. W. H. M. J. Graaf de Marchant d'Ansembourg als hoofd der bijzondere missie, terwijl daar van verder deel uitmaken Harer Majesteits kamerheer i.b.d. mr. E. L. M. H. Baron Speyart van Woer den, wonende te Breda en de ho- narair ambassaderaad voor kerke lijke aangelegenheden aan de am bassade bij de Heilige Stoel mgr. J. W. L. Damen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Ballon daalt op Vesuvius NAPELS, 14-10. De ballon commandanten Jan Boes man en J. M. Demenint zijn na hun landing op de hel ling van-de-Vesuvius door de militaire autoriteiten aangehouden en hun ballon, de „Jules Verne" is in be slag genomen. Zij waren ge start met 5000 brieven die de provinciale directeur van de PTT in verzegelde post zakken aan boord plaatste. Daar de wind de ballon naar de Middellandse Zee zou doen afdrijven werden enige snelvarende boten gereed gehouden. Toen de ballon opsteeg applaudiseer- den de tienduizenden toe schouwers spontaan. Als passagier voer een cameraman van de Itali aanse televisie mee, die op namen maakte voor een Eurovisie uitzending. Hoe wel de wind aanwakkerde, werd na een vaart van 2Vi uur een veilige landing ge maakt te Pomigliano d'Ar- co. Na 24 uur werd de ballon door de militaire comman dant zondere verdere for maliteiten met het aanbie den van excuses voor de vertraging 'vrijgegeven en kon de post worden verzon den. Werkloze wint ruim f 82.000,— SCHIEDAM, 15-10. De werkloze 35-jarige metaalarbeider W. Brand uit de Grasbaan te Schiedam, is, naar officieel is vastgesteld, win naar geworden van de voetbalpool van de K.N.V.B. Hij zal dan met veertien van de vijftien punten een prijs van f 82.494,ontvangen. De heer Brand is sedert korte tijd werkloos. De man heeft geen verstand van voetballen, hij heeft zijn formulieren steeds op goed ge luk ingevuld. Opstellen over Hatfieldse reis Met als inzet de kleine beker be schikbaar gesteld door de Engelse adoptiegemeente Hatfield en de naam gegrift in de grote beker, die ten stadhuize berust, hebben de jongelui, die deelnamen aan de reis naar Hatfield, hun opstellen over de reiservaringen ten stadhuize in geleverd. Inmiddels is een jury samenge steld, die de kwaliteit van de op stellen zal beoordelen. In deze jury hebben zitting de heren P. Minder hout, A. Brand en M. J. Bij de Vaate. Vergadering Chr. Plattelands vrouwen en Boerinnenbond (Ingezonden verslag) Onder presidium van mevr. Lau- rense-Pluyster vergaderde dinsdag middag in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw de afdeling B van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Boe- rinnebond. De presidente verwel komde de aanwezigen inzonderheid mevr. Dijckmeester geb. Jkvr. de Brauw, die gevolg had gegeven aan de uitnodiging tot bijwoning van de vergadering. De presidente sprak hierna een woord van be zinning over de noodzaak van de stilte in het menselijk leven, zulks n.a.v. een gelezen gedeelte uit de Bijbel. Zij wees op het gevaar, dat ook ten plattelande de stilte steeds meer wordt bedreigd, hetgeen voor het leven van de ziel niet goed kan zijn. Als spreker trad op de heer M. J. Bij de Vaate, die sprak over het onderwerp: „Varmland, het land van Selma Lagerlöf". Spr. gaf een uitvoerige en vlotte beschrijving van de door hem gemaakte reis naar Zweden en wist talrijke bij zonderheden van de provincie Varmland en van de Zweedse hoofdstad Stockholm tot een inte ressante cocktail samen te mengen. Na de pauze volgde een vertoning van de door spr. gemaakte serie kleurendia's, die bij de vergadering zeer in de smaak vielen. De vergadering werd besloten met een verslag van de te Rotter dam gehouden landelijke ontwikke- lingsdagen door een der bestuurs leden, die er aan heeft deelgeno men. De ontwikkelingsdagen ble ken inderdaad zeer ontwikkelend te zijn en van een ontspannend ka rakter, dat vooral voor de huis vrouw van veel belang zijn kan. HEDENMORGEN WERD BEPERKTE DIJKBEWAKING INGESTELD Hoog springtü verwacht •s-GRAVENHAGE, 16-10. Van morgen om tien voor half elf zijn de telegrammen uitgegaan, waar bij een beperkte dijkbewaking is ingesteld voor het district zuid. De maatregel is genomen, omdat hoge waterstanden worden ver wacht. Bij Vlissingen venyacht men een verhoging tot 3.50 meter plus N.A.F., te7Hoek van Holland zal naar men verWacht het water een peil voH', 2.42 plus N.A.P. bereiken. In''Vlissingen, waér'het vanmiddag om tien over viel4'hoog water is, staat zo'n storm, dat aan de boulevardzijde geen deuren meer open te krijgen zijn. Het grenspeil (dat is de hoogste stand die daar gemiddeld eens in de tien jaar voorkomt is 3,27 meter, dat is dus lager dan het hoogwater dat vanmiddag wordt verwacht. Het is vandaag hoog springtij, waardoor het water in de Westerschelde ex tra hoog zal worden opgestuwd. Te Hoek van Holland is vanmiddag om zeven minuten over vijf hoog water. Het grenspeil voor Hoek van Holland, de gemiddelde hoog ste waterstand eens in de twee jaar is daar 2.42 meter plus N.A.P., iets lager dus dan de verwachte hoogste stand van vanmiddag. Van nacht is het water in Hoek van Holland tot 1.80 meter plus N.A.P. gekomen. Het is vanmorgen eb, maar 't water zakt! maar weinig. Er.lopen prak tisch geen schepen i-meer bihnen, d© loodsdienst is alofcinds gister-, avond gestaakt. De gemiddelde windkracht bij Hoek van Holland is acht met uitschieters nu en dan tot windkracht twaalf. Een coaster die vanmorgen op eigen risico binnenliep is nog even in moeilijk heden geweest, maar kwam toch veilig binnen de Waterweg. ZIERIKZEE Diploma-uitreiking E.H.B O. In het Ned. Herv. Verenigings gebouw vond rpaandag een feest avond plaats i.iun. uitreiking van EJI.B.O.-diploina's aan geslaagde cursisten. De Leiding was in ham- den van de heer P. J. van Hové, die een welkomstwoord sprak. De commandant van de kolonne R. K. K. dokter C. M. van Hoorn ging hierna over tot het uitreiken van de diploma's. Ook geschenken wer den overhandigd. Onder de aan wezigen bevonden zich het hoofd van de B B. op Schouwen-Duive- land de heer Rottier en de heer H. Uijl, secretaris van de afd. Zierik- zee van het Ned. Rode Kruis, als mede de heer B .C. v. d. Kloot na mens het kolonnebestuur. Na het officiële gedeelte volgde een feestprogramma, dat door de cursisten werd verzorgd en tot in de kleine uurtjes duurde. De in- strukteur de heer P. Kloet besloot de avond met een dankwoord. Oefening Verbindingstroepen Tot en met morgen (vrijdag) is Zierikzee al de gehele week oefen terrein van het 101ste verbindings- en bedieningsbataljon van het re giment stoottroepen uit Bergen op Zoom. Donderdag werden verbin dingen gelegd voor- telefonische aansluitingen in de Zuidhoek en omgeving van de Zuidhavenpoort. In totaal zijn tijdelijk 48 mili tairen in Zierikzee gelegerd, die onder leiding staan van luitenant Beukelaar. De bevolking toont veel belangstelling voor de bedrijvig heid van de verbindingsmannen, die in verschillende delen van de stad trapgevels e.d. beklimmen en halsbrekende toeren verrichten om de draadverbindingen tot stand te brengen. Hoog water Gistermiddag bracht een flinke wind het water bij tij op de kade van de Nieuwe Haven. De vloed planken behoefden niet te worden uitgezet, maar het opgestuwde water herinnerde er aan wat nog wel eens kan gebeuren, voordat de sluis klaar is. Ook op het empla cement van de veerhaven „De Val" werd het water gestuwd, zodat de „Koningin Emma" woensdagmid dag een dienst moest overslaan. De passagiers konden het schip niet bereiken. Ingezonden mededeling NEVEDA wol n klasse apart! Voor 2 Nevédo wikkels 6 leuke faorduurkqqrtjes' Reuze wijnpeen Brouwershaven, 15-10. De heer B. Bolkenbaas te Brou wershaven, rooide een reu ze wijnpeen met het res- pektabele gewicht van 22 ons. HAAMSTEDE Ledenvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond Voor een stampvolle zaal sprak na de gebruikelijke opening en het huishoudelijke gedeelte mej. Hoe kendijk uit Heemstede over: „Don ker Amsterdam" op de jongste ledenvergadering, van de N.C.V.B.- afdeling. Mej., Hoekendijk» begon met het vertellen hoe of haar thuis al werd duidelijk gemaakt: „Iets te doen voor een ander is heel ge woon", en hoe dankbaar ieder moet zijn die een goed© jeugd en goede voorbeelden thuis heeft ge had. Om iets te kunnen zijn en doen voor de vrouwen, die het oud ste beroep ter wereld uitoefenen, is spreekster tussen hen gaan wo nen en heeft op deze manier con tact met hen kunnen krijgen. Geen kerk heeft dit werk ooit aange pakt. De meesten komen van het plat teland en van die verschillende typen kregen we de geschiedenis te horen. Met veel geloof, geduld en tact zijn deze drie op de goede weg geholpen. Velen zijn echter nog niet zo ver. Het begonnen werk door mej. Hoekendijk ge daan, wordt nu ook overgenomen door zusters van het „Leger des H'eils" en zusters Augustinessen. Vele leden maakten gebruik van de gelegenheid tot vragen stellen. De vice-presidente dankte harte lijk, waarna geëindigd werd. De volgende vergadering werd vast gesteld op donderdag 24 nov. Er zal dan een film vertoond worden over bloemen en het schikken daarvan. 'WA-, SIHJANSLAND i urlT De bouw van <le kerk Heden (donderdag)middag wordt alhier de eerste paal geslagen voor de nieuw te bouwen kerk der Ned. Hervormde gemeente. Als alles naar wens verloopt gaat de eerste paal om drie uur de grond in. Vraag het de piloot over zijn helikopter - vraag het de huisvrouw over Lodaline. Beide zullen zeggen - ja, daar doet U alles mee. Daarom koos Lodalientje de helikopter puzzel als attractie voor groot en klein. In elke fles Lodaline en in elke fles Loda-bleekw&ter vindt U één van de zeven delen van deze helikopter in verschillende frisse kleuren. Nu kan elk gezin zijn eigen fleurige heli kopter-luchtvloot bouwen. LODALINE voor alles wat schoon moet: óók stoffering óók vloerbedekking óók gordijnen óók deuren óók lak-, schilderwerk óók ruiten en spiegels óók vloeren en gangen óók tegels óók sanitair óók wol en zijde vóóral uw wollen dekens Geef bekendheid aan Uw zaak Doe dit door „uw advertenties te plaat sen ln het meest gelezen blad voor Schouwen-Duiveland n.l. de Aanvraag voor tarieven worden gaarne verstrekt op ons kantoor. ZEEUWSE VOLKS UNIVERSITEIT „Puck" bracht: „En toen kwam dokter Frost' Met het stuk: en toen kwam dokter Frost" heeft de Oostenrijk se schrijver -Hans Weigel het dui delijke doel gehad heel wat psy chiatrische Sinterklazerij vinnig - zij het niet meedogenloos - op de hak te nemen, maar het grappige is, dat hij zelf toch ook een beetje slachtoffer is geworden van zijn psych-analytische schatgraverij, met de - naar ons gevoel meester lijke - wending die het stuk neemt, als niemand wil geloven, dat de aartsbedrieger geen dokter, maar een bedrieger is. Of heeft hij dit .omkeercomplex" bewust als han dig trucje gebruikt. Het kan zijn en dan is het wel heel handig ge weest. Dokter en bedrieger. daar ging het om in dit stuk. Een verzekeringsagent betreedt het huis van een rijke familie, waar een lamlendig jongmens de gees telijk gestoorde speelt, alleen maar (zoals later blijkt) omdat hij bang is voor pa als gevolg van gemaakte schulden. De agent wordt voor de beroemde psychiater dokter Frost aangezien, hij laat dit misverstand bestaan en gaat dan veel pseudo- wijsheid lanceren en experimen teren om zich uit de neteligste si tuaties te redden, die dramatisch dreigen te worden als de echte dokter Frost op de proppen komt. Al persiflerende gunt d© schrijver de pseudo-dolcter handenvol suc- ses met zijn methodes en hij naait meteen alle geestelijke scheuren in de karakters van de andere fa milieleden bijeen, om als grote triomfator te eindigen, ware het ni'et dat de dochter des huizes het bedriegelijke spel had doorzien. Het geloof in de magische kracht van de pseudo-analyse is dan ech ter al zo diep doorgeworteld, dat er van een „omkeer" geen sprake meer zijn kan. Hij blijft dokter Frost en de (enthousiaste) toe schouwer krijgt de zekerheid dat Adler en Wexberg - en alle andere dieptepsychologen - toch maar weergaloos knappe kerels zijn ge weest en zijn. Piet Römer speelde de rol van de pseudo-dokter met een inge houden spanning, die hij op de ^psychologische*' momenten liet vieren. Een rolvaste routine©, diè het stuk droeg', met overtuigend spel. Walter $<?us als de patijprift was griezelig genoeg om er enige tijd in te kunnen geloven en Jan Grefe als de echte dokter Frost zette wat accenten op zijn rol, waardoor het geheel soms naar het kluchtige a la Molière ging neigen. Ria Vroemcn als de nuchtere en charmante dochter des huizes zorgde voor het nodige tegenwicht en Guus Verstraete als d© vader bracht zijn inbreng met een zwie rige nonchalance. Ellen de Thou- ars als vrouw en moeder was - on danks verstolen, moordplannen - innemend en Ada Thijsse als het dienstmeisje gaf gloed aan een charmant bijrolletje. De regie vondsten van Egbert van Paridon brachten extra leven in het spel en een pluim tenslotte voor het stijl vol décor. Dr. Westendorp Boerma bood na afloop de dames bloemen aan en het publiek - de zaal was redelijk goed bezet - zette er met applaus een streep onder. B. d. V. SEROOSKERKE Aanleg van Schouwse delingseijk begonnen De aannemersfirma N.V. Van Hattum en Blankevoort te Bever wijk heeft een aanvang gemaakt met de aanleg van de veelomstre den delingsdijk, die is geprojec teerd tussen Serooskerke en Brou wershaven. In staat van uitvoering waren reeds een tweetal kunst werken, die nodig zijn om de door stroming van het afvoerwater naar de gemalen te kunnen garan deren. De delingsdijk zal ongeveer de polder Schouwen (9Ö00 ha.) in twee helften verdelen. De hoogte van de dijk - vastgesteld als com promis tussen polder en Rijks waterstaat - zal 1.75 plus N.A.P. bedragen, terwijl over de kruin een weg zal worden aangelegd. Het werk aan-de dijk is begonnen aan de Serooskerkse kant, ter hoogte van de ringdijk rond het Schelp- hoekgat. De Griekse minister van buiten landse zaken, Averoff, vertrok naar Parijs om de permanente raad van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie Griekenlands voorwaarden voor het bijwonen van een rondetafelconferentie met Engeland en Turkije over Cyprus uiteen te zetten. De conferentie was door secretaris-generaal Spaak voorgesteld. BURGH/HAAMSTEDE Nutsdcpartement had goed seizoen 1957/1958 Nieuwe start met Caltex-avond In hotel „Het Wapen van Burgh" te Burgh werd de eerste Nutsavond in hét nieuwe seizoen gehouden. De belangstelling was uitstekend. De avond werd verzorgd door de Cal- tex Petroleum Maatschappij Ne derland N.V. Aan het programma ging een huishoudelijke vergade ring vooraf. De leiding berustte in handen van de voorzitter de heer M. L. J. Fokker. De heer C. A. Hartog las het welverzorgde jaarverslag en liet de verschillende avonden van het afgelopen seizoen, de revue pas seren. De rekening verantwoord door de penningmeester, de heer A. J. de Ruijter, gaf een goed slot te zien van f 228,30. De begroting voor het nieuwe seizoen sluit, met een nadelig saldo van f 13.25. Her kozen werden de aftredende be stuursleden, de heren J. Stevense, A. J. de Ruijter en J. Stevense. Het a.s. winterprogramma belooft weer zeer interessant te worden, o.a. zullen optreden de heer Roden- kerk over, de Kennemerduinen, Jan Willerii,<Ënsink over Grieken land en Max Dendermonde. De andere avonden worden gevuld met enige möbie films. Het woord was hierna aan de heer A. Benting, die namens de Caltex iets vertelde over aardolie winning. Het is bekend dat de Chi nezen reeds duizenden jaren voor Christus olie uit de grond haalden, doch voor ons is het jaar 1859 van belang. Toen werd in Pennsylva- nië op 21 meter diepte aardolie aangeboord. Volgens de theorie is de aardolie ontstaan door che mische omzetting van micro-orga nismen, tientallen millioenen jaren geleden. Siberië bevat enorm veel olie. 70 pet. van alle aantoonbare olie komt echter uit het Midden Oosten. Een hele staf deskundigen is nodig om een oliebron aan te wijzen, o.a. geologen, fossielen kenners, seismologen en luchtkar- teerders. Bij Schiedam en Delft stuitte men bij het boren op een marmerlaag, die het met de huidi ge boorinstrumentcn onmogelijk maakte de daaronder zittende olie te bereiken. Tot nu toe zijn borin gen verricht tot 7 km diepte, de aardkorst heeft een dikte van 40 km, zodat de boringen nog niet gevaarlijk worden. Het olievervoer geschiedt door enorme tankers; in Japan staan er twee op stapel van elk 100 000 ton. Toch worden de schepen hier en daar al vervangen door pijpleidingen. Verder be sprak de heer Benting het raffine ren en het kraken van de diverse olte's. De aanwezigen '\verdcn hierna verbast met een djcjetal prachtige kleurenfilms, een by,er Bahrein in Saoedi Arabië, de bakermat van de Caltex, één over (vooruitstrevend) Noorwegen en een film over het bijenleven. Zelden zagen we een zo duidelijke instructieve film met vele micro-opnamen. De voorzitter besloot met een dankwoord aan de Caltex.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2