Nieuwe maatregelen tegen Nederlandse bedrijven in Oost-Java Preventieve gezondheidszorg in de bedrijven DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 No. 18447 115e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummors 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Hollandse bedrijfsleiders door Indonesiërs vervangen SOERABAJA, 15-10. Aan de lei ders van 258 Nederlandse bedreven in oost-Java is medegedeeld, dat z(j, in opdracht van de Indonesi sche regering, alle banden met hun hoofdkantoren in Nederland moe ten verbreken. Tezelfdertijd hebben de provin ciale autoriteiten in oost-Java in vele Nederlandse bedrijven de Ne derlandse bedrijfsleiders door In donesiërs vervangen. De Nederlan ders werd medegedeeld, dat zij, met ingang van heden, woensdag, van hun functie waren ontheven. Uit Malang meldt het ANP, dat de nieuwe Indonesische bedrijfs leiders op een aldaar gehouden plechtigheid, die werd bijgewoond door gouverneur Samadikoen en de militaire bevelhebber van oost-Ja- Eisenhower over Quemoy WASHINGTON, 15-10. Eisenho wer heeft woensdag op zijn pers conferentie in Washington ver klaard, dat de V.S. van mening zijn dat er te veel nationalistische troepen op Quemoy geconcentreerd zijn. De V.S. zijn echter niet van plan Tsjiang Kai-Sjek te dwingen dit aantal te verminderen, aldus Eisenhower. Hij weigerde voorts de vraag te beantwoorden of hij het zou toe juichen als Tsjiang uit vrije wil na tionalistische troepen van Quemoy terugtrok. Eisenhower merkte op, dat hij een publieke verklaring hierover op het ogenblik van geen nut achtte. Deze verklaring zou misschien verkeerd begrepen kun nen worden in Taipeh, aldus de Amerikaanse president. Brits blad wil vrijlating nazileiders MANCHESTER, 16-10. Het En gelse liberale blad „Manchester Guardian" heeft donderdag in een hoofdartikel .aangedrongen op vrij lating van de drie nazileiders, die hun straf voor oorlogsmisdaden in de gevangenis te Spandau nog uit zitten: Hess, Speer en Von Schi- rach. „Nog afgezien van de gro teske kosten voor hun verblijf in Spandau - ruim f 200 000 per jaar - is hun gevangenschap voor onze rechtszin of uit politiek oogpunt niet langer van enig nut. Politiek gezien is de vrees dat de Duitsers hen als helden zouden vereren on gegrond gebleken. Deze mannen kunnen geen genade verwachten, maar ook kan hun bestraffing nooit hun misdaden evenaren. Ze moeten vrijgelaten worden - niet voor hen zelf maar voor onze gevoelens van recht en menselijkheid. Hun straf en de geschiedenis heeft hun het zwijgen opgelegd", aldus de „Man chester Guardian". TUNIS, 15-10. - Het Tunesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdagmiddag bekendge maakt, dat Tunesië besloten heeft de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Arabische Republiek te verbreken. va, kolonel Sarbini, is medegedeeld dat-zij in het vervolg slechts ver antwoording schuldig zijn aan de militaire "bewindhebbers in oost- Java. Hun werd verboden zich met de raad van aandeelhouders, of de directie hunner bedrijven in Ne derland, in verbinding te stellen. In vele gevallen zijn de nieuwe Indonesische bedrijfsleiders aan gesteld zonder voorafgaand over leg met de Nederlandse staf. In een geval werd de bedrijfs leider van de Nederlandse techni sche firma Ruhaak, de Zwitser Wehrli, ontslagen en werden in zijn plaats drie Indonesiërs met de bedrijfsleiding belast. Arrestaties in Frankrijk PARIJS, 15-10. Een Franse gees telijke, die als arbeider-priester werkzaam was bij het centrum voor atoomonderzoek te Caclay bij Pa rijs, is aangehouden Hij wordt be schuldigd van het verbergen en helpen ontvluchten van Algerijnse opstandelingen. De broer en zuster van een tweede priester zijn even eens aangehouden. De priester zelf zou voortvluchtig zijn. BRUSSEL, 15-10. Op de Brus selse wereldtentoonstelling zijn vanmiddag in aanwezigheid van talrijke autoriteiten de prijzen uit gereikt. Nederland kreeg eefi gou den ster voor het geheel en voor de afzonderlijke voorstellingen elf grote prijzen, acht erediploma's, negen gouden medailles, dertien zilveren medailles en elf bronzen medailles. Ook schot op Venus? NEW YORK, 14-10. De „New York Times" heeft dinsdag ver klaard, dat het waarschijnlijk is, dat de Ver. Staten volgend jaar zul len proberen een raket naar de om geving van Venus te zenden. Dat zou dan een van de twee operaties zijn waarvoor de Ameri kaanse luchtmacht toestemming heeft gekregen, buiten de drie scho ten op de maan De luchtmacht heeft volgens het blad voorlopig de nieuwe poging om een raket om de maan te zen den op 7 november bepaald. ALGERIJNS COMITÉ HANDHAAFT ALGEMENE STAKING ALGIERS, 15-10. - Het comité van openbaar welztfn voor geheel Algerije en de Sahara heeft ver klaard z(jn oproep voor een alge mene staking, op donderdagmid dag, te handhaven. Het comité nam z(Jn besluit met 26 tegen zeven stemmen. Het besloot ook zyn op roep tot het houden van betogingen te handhaven. De comité's van openbaar welzijn voor de gebieden van Algiers en Constantine hebben woensdag avond verklaard de algemene sta king, die donderdag te 15.00 uur voor het regeringsgebouw te Al giers moet aanvangen, te zullen steunen. Een woordvoerder van het co mité voor geheel Algerië en de Sa hara heeft verklaard dat de sta- kingsoproep, ook na de verklarin gen van de generaals Salan en Masu, wordt gehandhaafd. De zeven tegenstemmers en ne gen niet ter vergadering aanwezige comitéleden achtten de betoging „ongelegen en gevaarlijk". De mo hammedaan dr. Sid Cara, voorzit ter van het comité van openbaar welzijn van Algerië en de Sahara, keurde eveneens de stakingsoproep af. De president van de Duitse Bondrepubliek, prof. Theodor Heuss, zal, als hij de volgende week een officieel bezoek van drie dagen aan Engeland brengt, koningin Elizabeth uitnodigen voor een of ficieel bezoek aan Duitsland, zo is in Bonn bekend gemaakt. ROERMOND. Met een korte toe spraak, gehouden op de twintigste verdieping van de televisietoren Roermond, heeft mr. dr. R. Geul- jans, burgemeester van Roermond, deze toren in dienst gesteld. Tweede Kamer Wette'ijke regeling is gewenst 'S-GRAVENHAG7, 15-10. Heden middag is in de vergadering van de Tweede Kamer aan de orde ge steld het wetsontwerp tot aanvul ling van de Veiligheidswet 1934 en de Stuwadoorswet met bepalingen omtrent preventieve gezondheids zorg in de bedrijven. Revolutionair éénmansraket-vliegtuig O O door vice-president Nixon onthuld Nog dit jaar proefvlucht met snelheid van 7.000 km/uur LOS ANGELES, 16-10 De Ame rikaanse vice-president, Nixon, hseft woensdag bij Los Angeles het revolutionaire eenmansraket vlieg tuig X-15, die de eerste mens in de ruimte zal moeten brengen, ont huld. Toen de Amerikaanse staatsman op een knop drukte schoven de deuren van een hangar open en werd het toestel door een tractor haar buiten gereden. In zijn toe spraak zei Nixon dat Amerika thans in de wedloop om de ruimte weer vooraan gaat. Het thans ont hulde toestel is een prototype. Twee andere zijn op het ogenblik nog in de maak De X-15 moet door een B-52 bommenwerper op een hoogte van ongeveer twaalf kilometer ge lanceerd worden, waarna de vloei bare zuurstofmotor van deze raket, wat de X-15 alles bij elkaar toch is, voor de verdere voortstuwing tot een afstand van ruim zeshon derd kilometer van de aarde moet zorgen. De grote moeilijkheid is die van de terugkeer in de aardse dampkring en het overwinnen van de wrijvingshitte. De minste fout van het apparaat of van de ruimte piloot zal fataal zijn. De eerste mens die met dit ap paraat een ruimtereis zal gaan wagen is de 37-jarige invlieger Crossfield, de eerste ook die met een snelheid van tweemaal die van het geluid heeft gevlogen. Als pi loten van de twee andere toestel len die in de maak zijn worden ge noemd Robert White en Joseph Walker. De 37-jarlge Crossfield zei bij de onthullingsplechtigheid dat hij in februari zijn eerste ruimtevlucht met de X-15 zal maken, maar ver wachtte nochtans dat het toestel nog voor het einde van dit jaar reeds proefgevlogen zal hebben m'et snelheden van 7000 Ion per u. De motor van de X-15 heeft een vermogen van 500.000 pk. Vele honderden handen gingen omhoog, toen tijdens een massale bijeen' komst op het Londense vliegveld van de onderhouds-technici, die door staking het bedrijf van de Boac hebben lamgelegd, werd gestemd over het al of niet voortzetten van de staking. In de vergadering werd door dit handopsteken vrijwel unaniem bepaald, dat het werk niet eerder zal worden voortgezet, voor de vijf ontslagenen, om wie de staking is begonnen, weer bij de Boac in dienst zullen zijn genomen. In 1947 heeft de toenmalige mi nister van Sociale Zaken een com missie ingesteld, onder leiding van de directeur-generaal van de ar beid, om een wettelijke regeling voor bedrijfsgeneeskundige dien sten te ontwerpen. Met de conclu sies van het in 1951 uitgebrachte rapoort dezer commissie heeft de huidige staatssecretaris van Sociale Zaken zich in grote trekken ver enigd. Het onderhavige wetsont werp, dat op 31 januari 1955 is in gediend, is in hoofdzaak een uit werking van de voorstellen der commissie. De volgende beginselen liggen er aan ten grondslag: 1, wettelijke regeling van de ge zondheidszorg in de bedrijven is gewenst; •2. bedriiven boven een benaalde grootte dienen een bedrijfsgenees kundige dienst in te stellen of zich bij zulk een dienst aan te sluiten; 3. bedrijven of groepen van be drijven, waarin de arbeid meer dan normale risico's met zich brengt, dienen onafhankelijk van de grootte een bedrijfsgeneeskundige dienst In te stellen; 4. regeling van deze materie kan het beste geschieden in de wetten, welke de bescherming der arbei ders beogen, met name de Veilig heidswet 1934 en de Stuwadoors wet; 5. er dient een college te worden ingesteld, dat de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid kan adviseren omtrent alle aange legenheden. de bevordering der be drijfsgeneeskunde betreffende. De heer Lamberts (Arb.) ver klaart grote waardering te hebben voor het wetsontwerp en diepe be wondering voor de staatssecretaris. Snr. betoogt, dat bedrijfsgenees kundige zorg noodzakelijk is; daar over is ieder het z.i. wel eens. Die zorg is noodzakelijk geworden door de stormachtige ontwikkeling van de techniek. Hij zet uiteen, dat be drijfsgeneeskundige diensten van groot belang kunnen zijn omdat de efficiëncy van het werk er door be vorderd kan worden en de produk- tiviteit opgevoerd. Zo zijn ze van belang voor onze nationale econo mie. Voor de mensen in de bedrij ven zijn de diensten van grote be tekenis. Veel leed kan door be drijfsgeneeskundige zorg worden voorkomen, betoogt de heer Lam berts. Het materiële nut van deze zorg voor werkgevers en werkne mers is nauwelijks te vergelijken met het nut van het voorkomen van onnoemelijk veel menselijk leed. HEIDE MIJ. WAAKT VOOR KOSTBARE BEPLANTINGEN Geslaagde instructiedai* voor onderhouds personeel van gemeenten en waterschappen Filmvertoningen en excursies naar beplantingen In de jaren na de watersnood zijn op Schouwen-Duiveland enorme bedragen - bij een ruwe schatting komt men al gauw tot een bedrag van ettelijke tonnen - geïnvesteerd in de aanleg van beplantingen en plantsoenen. Van groot belang is uiteraard dat deze kostbare be plantingen op de juiste wijze wor den onderhouden; het zal onher roepelijk veel geld gaan kosten als dit niet op rationele wijze geschiedt. Over afzienbare tiid zal het onder houd van de beplantingen in be heer komen bij het op stapel staande grote eilandelijke water schap en dan zal er dringend be hoefte zijn aan mensen die wat dit onderhoud betreft weten wat zij doen. Uiteraard geldt dit ook voor de gemeenten op Schouwen-Duive land. waar na de ramp veel be plantingen zijn aangebracht. Deze overwegingen - we zouden kunnen spreken van een nazorgs gedachte - hebben het hoofd van het ambtsgebied van de Ned. Heide Maatschappij te Zierikzee, de heer L. F. van Santen Kolff. er toe ge- nspireerd een instructiedag te or ganiseren voor de arbeiders en be heerders van plantsoenen uit ge meenten en waterschappen op het 'iland. Deze goed geslaagde dag begon woensdagmorgen in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. waar een dertigtal personen werd verwel komd door de heer Kolff. Vervol gens werd een serie lichtbeelden vertoond onder de titel „Van kwe kerij tot plantsoen", waarbij o.m. het transport, het inkuilen en de eerste verzorging van de gewassen werden behandeld. Na een koffie pauze werd een film met toelich ting gegeven over het snoeien van laanbomen. In de middaguren werd een ex cursie gemaakt paar het bedrijf van de heer C. Koopman Czn. aan de Gouweveerseweg, waar de heer D. van Hattem, hoofdambtenaar van de R.A.B. (Rationalisatie Ar beid Bosbouw) een deskundige technische verhandeling gaf van de daar aangeplante boomsoorten. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het bedrijf van de heer L. Koopman aan de Platteweg, waarna deze instructieve dag - die onder auspiciën stond van de Stich ting Bosbouw Praktijkonderwijs - met een geanimeerde discussie in het „Huis van Nassau" werd be sloten. Het Vaticaan heeft de laatste openbare toespraak van Paus Pius de twaalfde bekendgemaakt. Hij hield deze de dag voor hij de eer ste maal door een beroerte werd getroffen, voor een aantal notaris sen uit de latijnse landen. De Paus die in het Frans sprak, verklaarde o.m. dat wetten geen absolute gel dingskracht bezitten, doch moeten wijken voor het geweten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De vos veroordeelt de val, niet zichzelf. Vakcentralen wenden zich tot ministerraad De drie werknemersvakeentralen - het N.V.V., de K.A.B. en het C. N.V. - hebben zich in een telegram tot de ministerraad gewend in ver band met maatregelen, die in over weging zijn en die kunnen leiden tot een verandering van de consu mentenprijs voor melk, hetzij als gevolg van de verhoging van de slijtersmarge, hetzij door andere oorzaken. De vakcentralen wijzen erop, dat het de ministerraad niet onbekend is, dat in het kader van de advies aanvragen van de S.E.R., het ge hele vraagstuk van de consumen tenprijs voor melk in de beschou wingen zal worden betrokken. In verband hiermede dringen de drie werknemersvakeentralen er bij de ministerraad ten sterkste op aan in dit stadium elke beslissing, die zou leiden tot een verhoging van de consumentenprijs voor melk, aan te houden. Indien onveranderd een beslis sing van de ministerraad wel zou leiden tot een verhoging van be doelde consumentenprijs, moeten de drie vakcentralen zich alle vrijheid voorbehouden, aldus het telegram. VROUW VERMOORD OSSENDRECHT, 15-10. Vanmor gen is in de bossen by Ossen- drecht het l(jk gevonden van de weduwe Irma Dekkers-van Loon uit die plaats. Zij had een snede In de hals en haar gezicht was be dekt met een parapluie. De vrouw had gisteravond haar zoon bezocht en was pas laat op weg naar huis gegaan. Zij onder hield al enige tijd connecties met de Ossendrechtse gemeentewerker D., die niet meer met zijn vrouw samenwoonde. Deze D. heeft de afgelopen nacht onder zijn huisdeur een briefje ge deponeerd, waarin stond, dat hij de weduwe Dekkers had vermoord en waarin hij de plaats aangaf waar het lijk te vinden zou zijn. Tevens deelde hij in dit briefje mede, dat men hem nooit meer terug zou zien. Inderdaad heeft men het slacht offer op de aangeduide plaats ge vonden. De gemeentewerker is deze morgen niet op zijn werk versche nen en is voortvluchtig. De politie heeft een gehele dag naar hem ge zocht. De Ned. bedrijven in Indonesië DJAKARTA, 16-10. De door de Indonesische regering ingestelde commissie der door de regering overgenomen Nederlandse bedrij ven, heeft donderdag besprekingen gevoerd over het aanbrengen van verbeteringen in het beheer over deze bedrijven, zulks ter bevorde ring van de Indonesische economie. De minister voor oud-strijders- aangelegenheden, Chairul Saleh, die deze besprekingen leidde, deelde mede, dat tot de beoogde verbete ringen behoren een doeltreffender bedrijfsvoering en bevordering van de export. Voorts wordt rekening gehouden met de politieke aspecten van de betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland, aldus deze mi nister. Eisenhower maant tot spaarzaamheid WASHINGTON, 15-10. Volgens president Eisenhower beginnen de Amerikanen te vergeten, wat de woorden spaarzaamheid en zuinig heid betekenen. Naar hij woensdag in zijn persconferentie verklaarde, is dit te betreuren. De president ge looft, dat de staatsuitgaven te hoog zijn en hij wenst, naar hij zeide, elke cent, die niet nodig is voor do zekerheid, veiligheid en de onont beerlijke diensten te bezuinigen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën maakte vandaag bekend dat de nationale schuld weer met een miljard dollar is gestegen en thans 280.487 miljoen dollar be draagt. Vei-wacht wordt, dat de staatsschuld het einde 1955 be reikte recordcijfer van 280.821 mil joen dollar in het begin van de vol gende maand zal overschrijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1