Lastgeving van de Gaulle voor volkomen vrije verkiezingen in Algerie Minister stelt garantieprijzen'58/59 melk en akkerbouwproducten vast DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 14 OKTOBER 1958 No. 18446 115e jaargang Z1ER1KZEGSCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-21 id, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Militairen moeten uit de politiek PARIJS, 13-10. De Franse premier, generaal Charles de Gaulle, heeft de opperbevelhebber der Franse strijdkrachten in Algerlë, generaal Raoul Salan, die tevens, als zyn plaatsvervanger, het bestuur in dit Franse gebiedsdeel leidt, richtlijnen verstrekt voor de komende alge mene verkiezingen in Algerië, die beogen een volkomen vrije volks stemming te verzekeren. „W(j willen de besten onder de Algerijnse politici in staat stellen voor het voetlicht te treden", aldus De Gaulle. Hij verklaart in zjjn lastgevingen verder dat „verzekerd dient te worden, dat alle schake ringen der Algerijnse openbare mening volledig aan de dag kunnen treden, met inbegrip van eventuele stromingen, die een onafhankelijk Aigcrië wensen". Enkele door De Gaulle getroffen regelingen zijn: militairen, die lid waren van een Algerijnse politieke organisatie, moeten voor hun lid maatschap bedanken. Voorts mo gen militairen en bestuursambte naren zich geen kandidaat laten stellen in de op 23 november a.s. te houden verkiezingen. Er mogen geen Algerijnse of in Frankrijk gedrukte dagbladen in beslag worden genomen, tenzij er artikelen in voorkomen, die aan leiding geven tot het instellen van een strafrechtelijke vervolging. Er mogen tegen kandidaten geen beperkende maatregelen worden genomen, tenzij dit geschiedt met toestemming van de commissie voor de verkiezingen en ter bewa ring van de openbare orde. Behalve militairen en bestuurs ambtenaren kunnen slechts die MONSTERPROCES IN 00ST-DUITSLAND BERLIJN, 13-10. Een Oostduitse rechtbank heeft achttien studenten van de universiteit van Jena en verscheidene jonge arbeiders ver oordeeld tot gevangenisstraffen tot vijftien jaar wegens verraad, aldus heeft het Westberlijnse inlichtin genbureau West maandag gemeld. Het proces werd in drie gedeel ten hadden bijzonder betrekking De aanklachten tegen de studen ten had in het bijzonder betrekking op een program van tien punten voor hereniging van Duitsland. Het program, dat vrije verkiezingen in geheel Duitsland en ontbinding van de Oostduitse S.E.D. (de commu nistische partij) omvatte, zou door de studenten zijn opgesteld. Proces tegen nazi-beulen te Bonn BONN, 13-10. Vandaag is in Bonn een proces begonnen tegen twee militairen uit de nazitijd, de 47-ja- rige Gusav Sorge en de 41-jarige Wilhelm Schubert. Zij worden be schuldigd van medeplichtigheid aan het doden van 11.000 mensen in concentratiekampen en Russische krijgsgevangenen. Verwacht wordt, dat het proces drie maanden zal duren. De beklaagden deelden de recht bank mee, dat zij in 1947 door de Russen tot levenslange dwangar beid zijn veroordeeld. In 1956 zijn zij echter gerepatrieerd. Kort na hun aankomst in het vaderland zijn zij door de Duitse politie aange houden. Als zij schuldig worden be vonden, kunnen zij opnieuw levens lang krijgen. In het vonnis van de Russische krijgsraad staat, dat elk schuldig is bevonden aan moord op meer dan 18.000 mensen. personen van het kandidaatschap worden uitgesloten, die „terroris tische aanslagen bedrijven en des wege in staat van beschuldiging kunnen worden gesteld". De Gaulle besluit zijn richtlijnen met: „Ik hecht er bijzonder veel belang aan, dat er een daadwerke lijke wedijver bestaat, dat wil zeg gen dat er concurrerende lijsten worden ingediend. Niets zou nood- lottiger zijn dan het ontstaan van variaties van één enkele, officieel goedgekeurde kandidatenlijst. Slechts door een Algerijnse po litieke elite in staat te stellen in de openbaarheid te treden, kunnen wij het politieke luchtledig vullen, dat de leiders van de opstand hun kans heeft gegeven", aldus pi'emier De Gaulle. De door generaal De Gaulle uit gevaardigde richtlijnen vormen zijn eerste definitieve stap, sinds hij Frans minister-president is ge worden, om de politieke macht in te perken, die het Franse leger in Algerië vanaf 13 mei jl. heeft ge had. Er wordt in de richtlijnen niet gerept over de beweging voor openbaar welzijn. Deze beweging zelf verklaart géén politiek karak ter te dragen. Deze foto uit Saint Quentln in Frankrijk, laat zien hoe Wayne Powers, voormalig soldaat in het Amerikaanse leger, die aan het einde van de oorlog deserteerde en ging inwonen bij Yvette Bleuse, een Franse schone met zijn vrouw en hun vijf kinderen zijn vrijlating vierde, waaraan natuurlijk een glaasje wijn te pas kwam. Powers, die door de Ameri kaanse krijgsraad wegens desertie tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld verkreeg nu vrijspraak en werd vrijgelaten terwijl hij ter- zelfdertijdwerd ontslagen uit het leger. Hij keerde na zijn vrijlating met zijn vrouw en vijf kinderen onmiddellijk terug naar hun woning te Saint Quentin, waar hij zal blijven wonen. Reuzentanker (goed) tewater Met ingehouden adem heeft Al- blasserdam zaterdagmiddag de te waterlating van het Braziliaanse tankschip „Presidente Juscelino" gadegeslagen. Het 33 000 ton meten de schip is 203 meter lang. De Noord is ter plaatse 250 meter breedDe uitvoerige berekenin gen klopten; de kolos werd zo sterk afgeremd dat hij nog 35 meter uit de oever tegenover de helling bleef. De echtgenote van de Braziliaan- ambassadeur in ons land, mevr. E. Gerin de Sousa-Leao, doopte het schip met water uit de bron in het geboortedorp van de president van Brazilië, Jusculino Kubitschèk, naar wie het schip is genoemd. De tanker is het grootste schip van de Braziliaanse koopvaardij vloot. Geen katjes ontleden j 5 op school i LONDEN, 12-10. Een woordvoer, der van het Britse ministerie van onderwijs heeft zondag gezegd, dat het „zeer ongewenst" is, dat huis dieren gebruikt worden voor ont leding op scholen. Hij leverde commentaar op pers berichten, dat katjes door kinderen naar een school te East Grinstead, bij Londen, worden gebracht op verzoek van de onderwijzers, voor ontleedkundige doeleinden- Volgens de woordvoerder behelst de onderwijswet niets over het ont leden van katten of iets anders. „Deze zaak is uitsluitend een aan gelegenheid van de hoofdonderwij zer en de plaatselijke instanties". De ouders van de kinderen van bedoelde school hebben geprotes teerd bij de Britse vereniging voor dierenbescherming tegen de behan deling van de kattenDe betrokken onderwijzeres had gezegd, dat de ze gebruikt werden wegens schaar ste van konijnen en marmotten. De hoofdondrwijzer had nu gelast het denkbeeld op te geven. De poesjes waren overigens op humane wijze, met chloroform, dood gemaakt. Veehouderij zal moeten delen in marktrisico Spionage bij Westduitse marine Luitenant leefde op al te grote voet BONN, 13-10. De Westduitse autoriteiten hebben in Kiel een luitenant van de Westduitse mari neluchtvaartdienst, een zekere Horst Ludwig, gearresteerd op ver denking van verraad. Uit goede bron wordt vernomen, dat Ludwig in 1954 uit oost-Duits- land naar het westen is gezonden om voor de Sowjet-Unie te spione ren. Ludwig, die in de oorlog bij de Duitse kriegsmarine is geweest, meldde zich voor de nieuwe West duitse vloot en hij maakte snel car rière. Na oefentijden in Engeland, Amerika en Canada werd hij be noemd tot commandant van een es cadrille van de Westduitse marine- luchtmacht te Kiel. Dit escadrille was uitgerust met Britse „Garnet"-toestellen, die spe ciaal zijn uitgerust voor duikboot- bestrijding. Men gelooft dat Lud wig aan de Russen gegevens over de elektronische apparatuur van deze vliegtuigen voor het opsporen van duikboten heeft verstrekt. Tegen de luitenant was verden king gerezen, omdat hij op te grote voet leefde. Op het ministerie van defensie in Bonn gelooft men, dat zich nog meer Russische spionnen in de Westduitse marine hebben ingewerkt. Men verwacht dat door de arrestatie van Ludwig een heel splonagenet zal worden opgerold. 's-GRAVENHAGE, 13-10. In een nofa aan de Tweede Kamer heeft de minister van Landbouw, Visse-. rü en Voedselvoorziening de voor 1958/59 vastgestelde garantieprijzen voor melk en voor akkerbouwpro- dukten medegedeeld. De garantieprijs voor melk blijft gelijk aan die voor het tot novem ber lopende melkjaar, namelijk f 28,90 per 100 kg melk van 3,7 °/o vet. Deze prijs is gebaseerd op een gemiddelde landelijke kostprijs van f 29,03 verlaagd met 20 cent voor de vergroting van de kostprijsbe- drijven met 2 hectare en verhoogd met 8 cent vóór de volledige door voering van de werkklassifikatie. De garantie zal gelden voor een produktie van vijf miljard kg melk ofwel voor plm. 90 °/o van de te verwachten produktie. Bovendien is bepaald, dat de veehouderij zal moeten delen in het marktrisico. Indien de L.E.F.—nabetaling krach tens de garantie hoger zou zijn dan f 5,per 100 kg, dan zullen over heid en boer ieder de helft van het resterende bedrag moeten dragen. Zou de melk dus slechts f 21,90 op brengen, dan zou van het verschil met de garantieprijs van f 7,de overheid f 5,betalen plus de helft van f 2, Compensatie gemengde zandbedrijven Aangezien deze risiko-overdracht onder uitzonderlijk ongunstige af- zetverhoudingen, zal leiden tot een niet onbelangrijke inkomensverla ging in de melkveehouderij, wordt aan de gemengde zandbedrijven compensatie geboden door het be schikbaar stellen van f 25,mil joen als aanvullende regeling voor de voedergranen. Daarmee wordt tevens beoogd de rentabiliteitsver- houding tussen akkerbouw en vee houderij iets ten gunste van de ak kerbouw te wijzigen. De regering besloot voorts f 5 miljoen ter beschikking te stellen van de bestrijding van het „be smettelijk verwerpen van rund vee", de abortus bang. Hierdoor kan misschien bereikt worden dat de melkproduktie tijdelijk in ge ringe mate daalt en dat op langere termijn de uitvoermogelijkheden van gebruiksvee worden vergroot. Minister Vondeling verklaarde tijdens een persconferentie, dat hij geen aanzienlijke Inkrimping van de melkproduktie verwacht. Voorts zeido hij op ccn S.E.R.- advies te wachten inzake de straat- prijs van melk, het consumenten subsidie op melk en de slijters marge. Over dit laatste punt moet begin november een beslissing val len. De verrekenprijs van consump- tiemelk (garantieprijs plus winst marge in verband met de vaste verkoopprijs, geldend, voor plm. één derde deel van de produktie) is vastgesteld op f 31,10 per 100 kg melk met 3,7 °/o vet. Het Land bouwschap vroeg f 29,05 garantie bij een verrekenprijs van f 31,25. Voor de financiering van de melkgarantie zal het Landbouw- Egalisatiefonds nlm. f 300 miljoen nodig hebben tegen f 400 miljoen in het melkjaar november 1957- november 1958. Garantieprijzen voor melk en akkerbouwprodukten De garantieprijzen voor tarwe, voedergranen, suikerbieten en fa brieksaardappelen oogst 1959 zijn thans reeds vastgesteld. De prijs voor tarwe wordt f 30,95 per 100 kg. met 17 percent vocht of f 30,80 met 17,5 percent vochtgehalte. Voor de oogst 1958 was de garantieprijs af-boerderij f 29,20 met 17 percent vocht De verhoging houdt vooral verband met een stijging van de kostprijs als gevolg van een daling der stroprijzen en de ingevoerde correctie n.a v. de kosten van grond en gebouwen Het Landbouwschap stelde voor de tarweprijs op f 31,30 per 100 kg. met 17 percent vocht te stellen. De verhoging van de tarweprijs zal de kostprijs van het brood met vijfen veertighonderdste cent, nog geen halfje dus, verhogen. De suikerbietenprijs oogst 1959 is vastgesteld op f 53,40 per 100 kg. met een suikergehalte van 16 per cent, hetgeen 60 cent lager is, dan de garantieprijs 1958. Hier is het voorstel van het Landbouwschap gevolgd. Een kleine verlaging van de suikerprijs in de herfst 1959 is niet uitgesloten. De minimumprijzen voor gerst en haver oogst 1959 zijn vastgesteld op resp. f 26,45 en f 24,65 per 100 kg., een verhoging van 60 tot 65 cent bij de prijzen van 1958. De minimum garantieprijzen voor de voeder- graanteelt op lichte gronden zijn door de regering vastgesteld op f 27,25 per 100 kg. rogge met 17 percent vocht en f 28,35 per 100 kg. haver met 15 percent vocht. De minimumgarantieprijs voor fabrieksaardappelen oogst 1959 is vastgesteld op f 7,30 per 100 kg, een dubbeltje meer dan de thans geldende prijs. Over de hoeveelheid en de realisering van deze laatste garantie moet later beslist worden. Winstfactoren zijn in deze (mini- mum)-garantieprijzen niet ver werkt. Het Landbouwschap had dit wel voorgesteld. Bij de vaststelling van het ga- rantiebeleid heeft de regering er naar gestreefd zowel het totale be drag, dat in het kader van het ga- rantiebeleid ten laste van het L.E. F. komt, .als de eventueel uit het beleid voortvloeiende stijging van de kosten van levensonderhoud, binnen aanvaardbare grenzen te houden, aldus verklaarde minister Vondeling. Het garantlebeleid Is alleen ver antwoord, indien het gezien wordt tegen de achtergrond van een struktuurbeleid op lange termijn. Dit struktuurbeleid is gericht op het scheppen van een gezonde be staansbasis voor de landbouwbe drijven Op -dat doel zullen de agra rische deelnemers, het georgani seerde bedrijfsleven en de regering alle krachten gezamenlijk moeten richten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's In elke bewondering steekt een huiveren. Prins Bernliard bezocht suikerfabriek „Dinteloord" DINTELOORD, 13-10, Z.K.H, Prins Bernhard bracht vandaag een bezoek aan de Verenigde Coöpera tieve Suikerfabriek „Dinteloord" te Dinteloord, die dit jaar 10 jaar be staat. De Prins werd vanochtend aan de ingang van de fabriek begroet door prof. dr. J. E. de Quay, Com missaris der Koningin in Noord- Brabant. Vervolgens sprak de bur gemeester van Dinteloord, mr, H. Pop, een'welkomstwoord. De voor zitter van de coöperatie, ir, M. A. Geuze, bood de Prins een exem plaar aan van het gedenkboek, dat uitgegeven werd bij het tienjarig bstaan van de Verenigde Coöpera tieve Suikerfabriek „Dinteloord". De lunch werd gebruikt ten hui ze van de algemeen directeur, de heer L. P. van Malland. In de middaguren bezichtigde de Prins de fabriek. Om half vier ver trok Z.K.H. naar Breda, waar hij een bedrijf van de VéGé opende. Straaljager neergestort Piloot omgekomen 's-GRAVENHAGE, 13-10. De uchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede: Vanmiddag te omstreeks 16.10 uur is een verkenningsvlieg tuig van het type RF 84-f „Thun- derflash" van de vliegbasis Deelen nabij Schijndel verongelukt. De vlieger kwam hierbij om het leven. Hij had tevoren enige oefenlandin gen op het vliegveld Eindhoven uitgevoerd. Bij terugkeer naar zijn thuisbasis is het toestel door nog onbekende oorzaak in open bouw land neergestort. Dertigste Chinese waarschuwing HONGKONG, 13-10. China heeft maandag zijn dertigste „ernstige waarschuwing" gericht tot de V S. wegens schending van de territoria le wateren door twee Amerikaanse oorlogsschepen, aldus meldt Nieuw China. CYPRUS ATHENE, 13-10. Aartsbisschop Makarios heeft vandaag op een persconferentie in Athene gezegd, dat hij akkoord zou gaan met een zevenjarige periode" van „werke lijk zelfbestuur" voor Cyprus voor afgaande aan een algehele zelf standigheid. Defensie en buiten landse zaken konden die zeven jaar in handen van de Britten blijven. De aartsbisschop verklaarde dat zijn plan een concessie is, maar dat er geen ruimte is voor verdere con cessies.. HET K.L.M.-TOESTEL VAN STRAKS De nieuwe Lockheed Electra dartelde (650 km per uur) door de lucht Motorvermogen: viermaal 3750 p.k. Kernontploffing in Amerika LAS VEGAS, 13-10. In de Ver- enigde Staten is vandaag, hangen de aan een ballon, een klein kern wapen tot ontploffing gebracht. Het was de vijfde proefneming van de lopende reeks. Amerikaanse hulp voor Jordanië AMMAN, 13-10. De Verenigde Staten hebben Jordanië maandag hulp ten bedrage van 30 000.000 tegemoet. Zowel klimmend naar gulden toegekend, aldus heeft een SCHIPHOL, 13-10. De eerste de monstratievlucht met genodigden in Europa, die het prototype van de nieuwe Lockheed Electra op deze dertiende oktober boven ons land zou maken, is met pech be gonnen. Nadat fotografen, camera operateurs en journalisten het ruime viermotorige schroefturbine- toestel op Schiphol waren binnen gegaan, bleek dat de startmotor van een der motoren onklaar was. Na enig wachten verlieten de ge nodigden op verzoek van de gezag voerder de machine en keerden te rug naar de ICA-hal. Zo snel mogelijk werd het euvel verholpen en een uur later snelde de Electra, waarvan de K.L.M. er twaalf besteld heeft, getrokken door een motorvermogen van vier maal 3750 p.k., door het wolkendek heen de blauwe lucht en de zon woordvoerder van de Amerikaanse ambassade te Amman meegedeeld. Een desbetreffend akkoord is maan dag in de Jordaanse hoofdstad ge tekend. Het geld zal worden gebruikt voor de ontwikkeling van belang rijke regeringsdiensten, onderwijs, openbare werken, veiligheid, soci ale zaken en landbouw. twintigduizend voet als op de te rugweg, dalend naar het vliegveld, toonde de chef-invlieger van de Lockheed vliegtuigenfabriek, Her man Salmon, waartoe de machine in staat is. Veel remous Aangezien het toestel toch al met veel remous te kampen had, dar telde de machine met een snelheid van 650 km per uur zo speels door de lucht., dat de magen van ette lijke inzittenden op zijn minst ge zegd zwakjes begonnen te protes- teren. Nog voor de kruishoogte be reikt was, vielen als eerste slacht offers de beide Amerikaanse ste wardessen machteloos in stoelen neer. Zij waren voor de rest van de reis uitgeteld en vlogen ook niet meer met de drie volgende demon stratievluchten mee. Om twaalf uur gleed de Electra, steil dalend, over de hoofdstad naar een landingsbaan, maar op enkele meters hoogte daarboven en met de minimale snelheid liet de vlie ger daarop de machine met de neus weer naar boven richten en uiter mate snel klimmend wegtrekken, waarna een bocht volgde, die me nigeen zal heugen. Tenslotte volgde de echte landing, waarbij de Elec tra zonder gebruik te maken van de wielremmen bewees, op welke korte landingsbanen zij tot stil stand kan komen. Het interieur is met 3.25 meter breder dan van de meeste andex-e viermotorige toestellen. Het maxi maal aantal passagiers bedraagt 76. De vier motoren „fluisteren" slechts. In de machine heeft men er hoegenaamd geen last van.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1