Gelanceerde Amerikaanse satelliet week van baan af en bereikte de maan niet DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vandaag bijzetting Paus Pius XII BRITSE PREMIER NOG STEEDS HOOPVOL INZAKE TE HOUDEN TOPCONFERENTIE Topoogst in Amerika verwacht VER. STATEN WILLEN BESPREKINGEN OVER VOORKOMING VERRASSINGSAANVAL Eisenhower zond Tsjiang Kai-Sjek boodschap Minister Vondeling: „Landbouw inoet proberen ontwikkeling bij te houden" .-VLA AN DAG 13 OKTOBER 1958 No. 18445 115e Jaargang ZIGR1KZEESCHESNIEQWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruiibelaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. f, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./b. lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 t,Pionier" terug naar de aarde CAPE CANAVERAL. 11-10. De Amerikaanse luchtmacht heeft za terdagmorgen een Thor-Able raket naar de maan gelanceerd. Het schot op de m^an werd om 10 minuten voor tien gelost. De drietraps raket gedroeg zich normaal. De lengte van de raket is 32.5 meter lang. Dit was de tweede poging van de Amerikanen om een satelliet van 38 kilogram in de richting van de maan te sturen. De satelliet echter is van zijn baan afgeweken en bereikt de maan niet. Reuter meldt uit Washington, dat de geleerde dr. Louis Dunn, hoofd der Amerikaanse technische labo ratoria voor de ruimtevaart, aldaar op een persconferentie heeft mede gedeeld, dat de „Pionier 1" op de terugweg is naar de aarde en dat de maanraket maandag omstreeks het middaguur in de dampkring van de aarde zal verbranden. Hij deelde verder mede, dat twee maal vergeefs was gepoogd de la ding van het laatste raketgedeelte tot ontploffing te brengen. Men had hiermede willen proberen de af wijking van de berekende koers te verminderen. De pogingen waren klaarblijkelijk mislukt, omdat de grondstations er niet in geslaagd waren in verbinding te komen met de batterij in dit vierde raketge deelte. Yolgens Amerikaanse deskundi gen heeft de raket in circa 24 uur na de start een hoogte van 125.952 km bereikt - ongeveer éénderde van de afstand naar de maan. De ,val" naar de aarde verliep 20 uur sneller dan men had gedacht. VATICAANSTAD, 11-10. - Het stoffelijk overschot van Paus Pius de Twaalfde zal maandag 13 okto ber worden bijgezet, aldus is op de tweede, vrijdag gehouden algemene bijeenkomst van de kardinalen be sloten. De bijeenkomst benoemde voorts mgr. Frederico Callori di Vignale, de opperkamerheer van de over leden Paus, tot gouverneur van het conclaaf, die ervoor moet zorgen dat de afzondering der kardinalen in het conclaaf wordt gehandhaafd. Zeekoe gevangen Een ploeg filmmensen is er op circa 115 km. ten noorden van Mombasa in geslaagd een „dugong" te vangen. De „dugong" is een zeldzaam voorkomende soort zeekoe, een planten etend zoogdier met een kop die iets weg heeft van een menselijk hoofd. Het zou de eerste maal zijn dat men er in is geslaagd een levende dugong te vangen. De raket heeft tot op het laatste ogenblik signalen uitgezonden, die door een aantal observatieposten zijn opgevangen en doorgezonden naar laboratoria in Los Angeles. Volgens dr. Wililam Kello van de Amerikaanse commissie voor het geofysische jaar, zijn de gegevens die de raket over de kosmische straling heeft uitgezonden, „veelbe tekenend". Generaal Schriever van de Amerikaanse luchtmacht heeft verklaard, dat blijkens die gege vens de gevaarlijke straling niet toeneemt op grotere afstand van de aarde. De vooruitzichten voor de mogelijkheid van bemande ruimte vaartuigen zijn dus gestegen, zei hij. Verklaring van McMillan Hoop op overeenstemming t.a.v. Cyprus BLACKPOOL, 11-10. Premier Harold MacMillan heeft zaterdag op de laatste dag van het congres der Britse conservatieve partij te Blackpool onder applaus der 4.000 afgevaardigden verklaard, nog steeds hoopvol gestemd te zijn, dat er een topconferentie zal worden gehouden en dat hij bereid is daar aan deel te nemen, binnen of bui ten het raam der V.N. De premier sprak over ontwape ning, de economische toestand, de Brits-Amerikaanse betrekkingen en het vraagstuk-Cyprus. Over ontwapenipg zei hij te ho pen, dat de bewapening zal worden verminderd, maar Engeland zal niet eenzijdig zijn bewapening in krimpen. Ten aanzien van Cyprus was hij niet zonder hoop op overeenstem ming en hij verzocht Griekenland en Turkije hun oude twisten te la ten rusten en vooruit te zien. De premier zei, dat hij de Ame rikanen de gevoelens van het Britse volk tegenover de gebeurtenissen in het gebied van Formosa had dui_ delijk gemaakt. „Wij kunnen de Britse belangen het best dienen, indien wij op basis van onze vriendschap eerlijk advies in beslo ten overleg geven en niet zwichten voor de verleiding van openbare verwijten of vitterijen". WASHINGTON, 11-10. Het Ame rikaanse departement van Land bouw raamt, dat de oogsten van tarwe, mais, sorghum graam, gerst en sojabonen in de Verenigde Sta ten dit jaar groter zijn dan ooit tevoren. De totale tarwe-oogst van 1958 wordt geschat op 1.499,5 miljoen bushels, vergeleken met een oogst van 947,1 miljoen bushels in 1957 en een gemiddelde jaarlijkse oogst van 1.131 miljoen bushels in de ja ren 1946 tot en met 1955. Alle andere oogsten zijn dit jaar naar verwachting middelmatig of iets groter dan middelmatig. Datum van 10 november aan Moskou voorgesteld WASHINGTON, 10-10. De V.S. hebben de Sowjet-Unie vrijdag meegedeeld dat zij er mee akkoord gaan op 10 november te Genève technische besprekingen te begin nen over de wijze waarop men een verrassingsaanval kan voorkomen. De Amerikanen stellen in een in Moskou overhandigde nota voor, dat het Westen vertegenwoordigd wordt door deskundigen uit de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk, Cana da en Italië. Mogelijk kunnen ook deskundigen uit andere westelijke landen aan de conferentie deelne men, aldus de nota. In de nota wordt gezegd, dat het het eerste doel van de bijeenkomst moet zijn het onderzoek van de methoden en voorwerpen van on derzoek en het taxeren van de re sultaten, die door toepassing van deze methoden verkregen kunnen worden. De studie moet worden aange pakt met het oog op de voorbe reiding van een technisch verslag, dat de respectievelijke regeringen ter overweging kan worden aanbe volen, aldus de Amerikaanse nota. De V.S. zijn voorts van mening, dat de besprekingen gehouden moe ten worden zonder rekening te houden met de standpunten van beide regeringen ten aanzien van de afbakening van de gebieden, waarvoor de te nemen maatregelen moeten gelden, en ten aanzien van de tijdsbepaling of onderlinge af hankelijkheid van de verschillende aspecten van de ontwapening. Als de Sowjet-Unie hiermee Instemt, gaat de Amerikaanse regering er mee akkoord de conferentie op'10 november te beginnen, aldus de nota. Een economisch krachtig gemeen- best heeft een economisch krachtig Europa nodig. Daarom stellen wij voor, dat de gemeenschappelijke markt der zes Europese landen ver bonden wordt met een uitgebreid vrijhandelsgebied, aldus MacMillan. De oceaan over s-GRAVENHAGE10-10. De Nederlander Karei F. Ko ning wil samen met de Ame rikaan Robert W. Baily in een 18 meter lang en 35 ton groot vaartuigje de oceaan oversteken: van Great Yar mouth naar Panama. De bei de mannen hebben te Great Yarmouth al enige tijd ge werkt aan het vaartuigje, dat „Galena" heet en vroe ger bij de R.A.F. in gebruik was. Het zal -worden voort gestuwd -door twee diesel motoren en wordt uitgerust met een automatische stuur inrichting en radio. De he ren Koning en Baily, die aan het eind van deze maand willen vertrekken, denken veertien dagen voor de over steek nodig te hebben. De heer Baily is vroeger loods in het Panamakanaal en sleepbootkapitein geweest. n Het conclaaf voor de pauskeuze zal op 25 oktober des middags om vier uur beginnen. Dit is meege deeld door het college van kardi nalen. WASHINGTON, 10-10. President Eisenhower heeft zaterdag aan Tsjiang Kai Sjek een boodschap gezonden ter gelegenheid van de 47e verjaardag van de grondves ting der Chinese republiek, waarin hij de „onoverwinbare geestkracht" van de nationalisten in het aange zicht van de communistische aan vallen prijst. „Wij erkennen, aldus de presi dent, dat de offers van het vrije China bijdragen aan het overleven van de vrijheid overal ter wereld". De actie „vrije veren" Zceuwsch-Vlaanderen zet strijd voort SLUISKIL, 12-10. In de tiende vergadering te Sluiskil van het op 23 mei opgerichte comité „Actie vrije veren" is besloten de werk zaamheden voor te zetten. Onder presidium van de heer H. J. Colsen besloot het comité una niem op 15 oktober te Hulst, 16 ok tober te Sluiskil en 17 oktober te Breskens opnieuw massavergade ringen te beleggen. Het besluit om de actie voort te zetten vloeit voort uit de opvatting, dat in het algemeen gesproken de idee van vrije veren thans in den lande een gunstiger onthaal vindt, dan eertijds, zodat verder streven gewettigd wordt geacht. DE NEDERLANDSE LANDBOUW Grootste moeilijkheden liggen bij de zuivelindustrie GRONINGEN, 11-10. Dr. ir. A. Vondeling, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, heeft vrijdagavond voor de Com merciële Club te Groningen een rede gehouden in de aula van de universiteit over enkele hoofdlijnen van het Nederlandse landbouwbe leid. De minister zeide dat zich in de komènde jaren grote wijzigingen in de landbouw zullen voordoen. „Het is de vraag of wij deze snelle ontwikkeling kunnen bijbenen. Het is echter zaak, dat wij de zwakke punten in de Nederlandse land bouwsituatie niet proberen goed te praten. In de agrarische kringen moet meer commercieel gedacht en gehandeld worden", aldus de be windsman. „We mogen de landbouw niet in de steek laten als zij in moeilijk heden is geraakt buiten haar schuld maar dan moet vaststaan dat van de zijde van de landbouw alles is gedaon om die moeilijkheden te voorkomen en de kwalen te ver helpen. De overheid helpt de land bouw sterker dan welke bedrijfs takken ook. De landbouw heeft daar recht op, maar dat brengt de plicht met zich mee te proberen de ont wikkelingen bij te houden". Spreker was niet bang voor de ontwikkeling van de landbouw in de toekomst. Hij wees er in het be gin van zijn rede op, dat het on juist is om te denken, dat de gehele landbouw steun behoeft van de ge meenschap langs de weg van het budget. Vele takken kunnen zich goed redd enzonder overheidssteun, zoals tuinbouw, pluimvee, varkens en rundveehouderij, met name voor het levende vee. De moeilijk- Bijscholingskursus voor wijkverpleegsters Van 9 tot 11 en van 16 tot 18 oktober 1958 werden te Domburg bijscholingskursussen voor dè wijk verpleegsters van het Groene en het Oranje-Groene Kruis in Zee land gehouden. Deze kursussen staan in het te ken van de bejaardenzorg. Dr. R. J. Zonneveld te 's-Graven- hage behandelt het onderwerp „Li chamelijke gezondheidszorg van de bejaarde". (Biologie van de ver oudering. Verschijnselen en ken merken van ziekten op hogere leef tijd), terwijl dr. A. D. W. Tilanus, directeur van de Stichting Gelder land voor Maatschappelijk Werk te Arnhem een algemene inleiding houdt over bejaardenzorg. Verder zal dr. J. F. de Wijn, alg. dir. van het Voorlichtingsbureau voor de voeding te 's-Gravenhage spreken over: „Gezondheidsaspec ten van de bejaardenvoeding", ter wijl tenslotte mej. zr. van Schaik, diëtiste van het Voorlichtingsbu reau voor de voeding, een inleiding zal houden over: „Nieuwe inzich ten omtrent de voeding van de be- jearden, en diëten voor de bejaar de". De eerste kursus is op 9 oktober door Jhr. R. Röell, voorzitter van de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" geopend. Nieuwe waarden frankeerzegels Drie nieuwe postzegels, resp. in de waarden van 37, 62 en 80 cent, zijn uitgegeven. De zegels zijn ver vaardigd naar het ontwerp Hartz 1953, met de beeltenis van H.M. de Koningin „en profil". De zegel van 37 cent is Turks groen, die van 62 en 80 cent resp. oud rose en paars. In de volgende waarden zijn thans postzegels verkrijgbaar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 15, 20, 25, 30, 35, 37, 40, 45, 50, 60, 62, 70, 75, 80 en 85 cent, f 1,f 2,50, f 5,en f 10,—. Postzegels van ZVz cent, voor zover niet buiten gebruik ge steld, mogen worden opgebruikt. In Amerikaanse kringen in Bei roet is opgemerkt, dat de ontrui ming van Libanon dóór de Ameri kaanse strijdkrachten reeds aan de gang is en dat de Libanese rege ring herhaaldelijk de verzekering is gegeven, dat de ontruiming voor eind oktober zal zijn voltooid. heden concentreren zich voorna melijk in de zuivelindustrie, wat betreft de afzetproblemen door de prijsvorming op de internationale markt. De bruto-produktie be draagt hier anderhalf miljard gul den en veertig procent hiervan wordt afgezet naar het buitenland, zodat gemakkelijk een zwakke si tuatie kan ontstaan door de afhan kelijkheid van het buitenland. De regering gaat grote bedragen bijpassen (400 miljoen gulden), om dat de rundveehouders niet aan hun trekken komen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HENGELO. De 36-jarige J. de Roo, die in 1949 is ontsnapt uit de Limburgse mijnen, waar hij gedu rende zijn straftijd vrijwillig werk te, heeft zich vorige week aange meld bij de Hengelose politie. Na de oorlog was hij als gewezen SS- officier veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf; later werd die straf gewijzigd in zeven en een half jaar. 's-GRAVENHAGE. Prins Bern- hard heeft aangezeten bij een lunch die de Liberiaanse ambassadeur vrijdagmiddag in het Hotel des Indes aanbood aan de Nederlandse handels- en goodwillmissie, die van 25 oktober tot 3 november Liberia zal bezoeken. De Prins heeft tijdens zijn bezoek aan Liberia in januari jl. contacten gelegd, die thans ge leid hebben tot het uitzenden van deze missie, die onder leiding zal staan van dr. G. J. Geveke, direc teur van de dienst voor tde econo mische voorlichting en exportbe vordering van het ministerie van Economische Zaken. RIDDERKERK. Het dertienjarig meisje A. C. de Pee uit Ridderkerk is, toen zij over de Lagendijk in Ridderkerk fietste, in botsing geko men met een vrachtauto van de fir ma G. uit Heinenoord. Zij werd tegen de straat gesmakt en moest met een schedelbasisfractuur, een gebroken linkerarm en -been in het Westerziekenhuis in Rotterdam op genomen worden. Zij is daar over leden. HUIZEN. Het hoogtepunt van de herdenking van het 150-jarig be staan van het Koninklijk Instituut tot onderwijs van Blinden te Hui zen was wel het bezoek van H.M. Koningin Juliana aan het instituut aan rijksweg no. 1 op de grens van Bussum. 's-GRAVENHAGE. De Koninklij ke Luchtmacht neemt op het ogen blik proeven met daglichtfluores- cerende oranjeverf, welke, op vlieg tuigen aangebracht, deze beter zichtbaar moet maken in de lucht. De proeven worden genomen in na volging van die in de Ver. Staten, waar in de laatste jaren talrijke botsingen in de lucht zijn voorge komen. 1 Als het geld voorop liggen vele wegen open. gaat Geen salarisverhoging voor leraren 's-GRAVENHAGE, 10-10. - Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt het vol gende mede: „Het rapport van de interdepar tementale commissie, die in op dracht van de regering een onder zoek heeft ingesteld naar de sala rispositie en het carrièreverloop van de leraren bij het voorberei dend hoger en middelbaar onder wijs ,het kweekschool onderwijs en het middelbaar nijverheidsonder wijs, is, na te zijn besproken in de betrokken commissies voor georga niseerd overleg, vervolgens bespro ken in twee gecombineerde verga deringen van die commissies, op 14 juli en 9 oktober jl. De regering heeft na bestudering van de in het georganiseerd over leg naar voren gebrachte stand punten, in deze laatste vergadering als haar definitief standpunt te kennen gegeven, dat uit het rap port blijkt, dat het gemiddelde sa laris van de leraren, over de gehele loopbaan berekend, ligt boven het gemiddelde salaris van de totale groep van academisch gevormde ambtenaren, op grond waarvan er h.i. geen aanleiding bestaat voor een verhoging van de eindsalaris- sen van de leraren, z«als bij K.B. van 13 mei 1957 aan de hogere ambtenaren is toegekend". Werktuigen uit stenen tijdperk ARNHEM, 10-10. De Gelderse archaeologische stichting heeft on langs uit particulier.bezit een bij zonder bruikleen ontvangen. Het betreft twee werktuigen gemaakt uit rendiergewei. Het zijn een soort werkbijlen, die tot de zgn. Ahrens- burgercultuur behoren, een van de laatste culturen uit de oude steen tijd. Deze cultuur is genoemd naar de vindplaats Ahrensburg bij Ham burg, waar men dit soort werktui gen voor het eerst heeft opgegra ven tezamen met een groot aantal vuurstenen instrumenten. Het. blijkt dat het tijdens deze cultuurperiode, die een ouderdom van ongeveer tienduizend jaar heeft, zeer koud was in noordwest- Europa. De mens leef'de toen voor namelijk van rendieren, die in kud den rondtrokken. Behalve het vlees dat als voedsel diende, werden ook de huid, de beenderen en het zeer harde gewei voor allerlei doelein den gebruikt. De thans aan het licht gekomen stukken zijn gevonden in de omge ving van de Oude IJssel. Uit de officiële cijfers, di© vrij dag zijn gepubliceerd bleek, dat in september het aantal werklozen in de Verenigde Staten met 600.000 is verminderd. Deze daling van het werklozencijfer is veel groter dan gewoonlijk in deze tijd van het jaar voorkomt. „BESTEL DIT KEER WAT MEER" DUIZENDEN SCHOOLKINDEREN GAAN WEER OP STAP MET KINDERZEGELS Grootscheepse actie van 14 tot 20 oktober AMSTERDAM, 11-10. - „Bestel dit keer wat méér". Dit motto van de kinderpostzegelactie 1958 is te vens het dringend verzoek, waar mee vijfhonderdduizend frisse, ge zonde Hollandse jongens en meisjes zich met ingang van dinsdag 14 oktober overal in den lande aan de huizen vervoegen voor het no teren van hun bestellingen kinder zegels en -kaarten in de elfde actie „Door het kind - voor het kind" ten bate van hun minder bedeelde landgenootjes. Vorig jaar bracht de verkoop van zegels en kaarten bijna twee mil joen gulden op. Tot dit resultaat hebben de half miljoen kinderen uit 18.000 klassen van 7100 scholen met hun activiteiten voor een zeer groot deel bijgedragen. Talloze instellingen op het gebied van de hygiënische en justitiële kinderbescherming hebben van de ze opbrengt geprofiteerd. Tengevolge van de veranderde sociale structuur en van de vorde ringen der talrijke wetenschappen in de laatste jaren, is de verpleging en verzorging van het misdeelde kind sterk gewijzigd en uitgebreid, zo is herhaaldelijk verklaard door deskundigen, tijdens een excursie die een aantal vertegenwoordigers van de Nederlandse Dagbladpers hebben gemaakt langs instellingen voor kinderbescherming. Voor deze uitbreiding en wijziging is veel geld nodig. En daarom vragen de schoolkin deren in de periode van 14 tot 20 oktober met het opnemen van de bestellingen der mapjes kaarten en zegels één gulden), die op 17 no vember a.s. worden uitgegeven, dit maal met enige vrijmoedigheid „be stel dit keer wat méér". Het gaat om de lichamelijke en geestelijke gezondheid van het Nederlandse volk, want „op de voeten van het kind lopen wij de toekomst tege moet". En het gaat bovendien om wat levensgeluk van de jongens en meisjes, die in het leven soms zo raak zijn geslagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1