Paus Pius XII overleed in zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo bij Rome 'I f DE ZIERIKZEESCHE COURANT Financiën en Economie DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 No. 18443 115e jaargang ZIERIKZGGSCHEWNIEUMBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Ruim 19 jaar stond hij aan het hoofd van de R.K. Kerk CASTEL GANDOLFO, 9-10. Zijne Heiligheid Paus Pius de Twaalfde, de 262ste in de reeks van pausen 11a Petrus, is in de afgelopen nacht te 03.52 uur (ned. tijd) in het pauselijk zomerverblijf te Castel Gandolfo, ten zuiden van Rome, overleden. Hij is 82 jaar oud geworden en heeft negentien jaar, zeven maanden en zes dagen geregeerd. Hij was de eerste paus die te Castel Gandolfo overleed. In de apostolische constitutie, die Pius de Twaalfde zelf op 8 decem ber 1945 uitvaardigde, werd in dit geval voorzien en bepaald dat als dan het stoffelijk overschot van de Paus rechtstreeks naar de Sint Pie terbasiliek moet worden overge bracht. Pius de Twaalfde, die wel de „Vredespaus" wordt genoemd, heeft in maart 1939 de pauselijke troon beklommen. Reeds lang daarvoor was hij als kardinaal-staatssecre taris Pacelli een leidinggevende fi guur ten Vaticane. Belangrijke da den in zijn pauselijke functie wa ren: de afkondiging van het dogma van Maria's tenhemelopneming met ziel en lichaam en het doorbreken van de traditie der Italiaanse meer derheid in het college van kardi nalen. De Paus overleed nadat lig twee aanvallen van bloedvatkramp in de hersenen had gehad, de eerste jl. maandagochtend en de tweede 48 uur daarna. Tevoren was gemeld dat hg zeer vermoeid was geweest en dat ziin dokters hem herhaalde lijk hadden gewaarschuwd dat hij te hard werkte. Nadat men in de loop van dinsdag hernieuwde hoop op herstel had opgevat, kwam woensdagochtend na een- rustige nacht, de tweede aanval. Verder op de dag werd gemeld, dat de Paus wel het Heilig Oliesel was toege diend, maar dat hg niet meer de communie had kunnen ontvangen. HÖ had het bewustzijn verloren en was verlamd door een hersenbloe ding. De laatste ziekte van Pius de Twaalfde was de derde in vier jaar tijds. In januari 1954 kreeg de Paus een maagstoornis, welke hevige hik ten gevolge had, maar hiervan her stelde hij. In de maand december van hetzelfde jaar werd hij op nieuw ernstig ziek door -een zoge naamde slokdarm-hernia, maar ook dit kwam hij te boven en hij her vatte daarna ten volle de uitoefe ning van zijn pauselijke taak. Vorige week kwamen er weer berichten dat de Paus overver moeid was en dat beperkingen op zijn werkprogramma noodzakelijk waren. Dit bleek het begin van het einde te zijn geweest. Doodsklokken over Gastel Gandolfo Onmiddellijk na de bekendma king begonnen de klokken van het parochiekerkje van Castel Gan dolfo te luiden. Twee geüniformeerde mannen kwamen uit de grote deuropening van de pauselijke villa te Castel Gandolfo en brachten er een zware ketting voor aan. In het laatste half uur voor het Zal kardinaal Mindszenty vrijkomen? WENEN, 8-10. Uit politieke krin gen te Wenen verluidt dat de Hon gaarse autoriteiten overwegen kar dinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, toestemming te geven het land te verlaten op voorwaarde dat hij er nooit meer terugkeert. De Hongaarse autoriteiten zou den deze stap overwegen in ver band met de ernstige toestand van paus Pius XII. Ais kardinaal zou Mindszenty, ingeval de paus over lijdt, het conclaaf moeten bijwonen ter verkiezing van een nieuwe paus. De nu 66-jarige kardinaal werd twee jaar geleden tijdens de Hon gaarse opstand vrijgelaten, maar vluchtte naar de Amerikaanse am bassade toen de Russen ingrepen. Hij bevindt zich nog steeds in de Amerikaanse ambassade. overlijden van de Paus waren ver scheidene leden van het hof van de Paus naar de villa gereden. On der hen bevond zich mgr. Angelo Dell Acqua, plaatsvervanger in het staatssecretariaat, die verscheidene jaren nauwer dan wie ook met de paus heeft samengewerkt. Een paar minuten na de dood van de Paus kwam kardinaal Eugene Tisserant, de Franse deken van het college van kardinalen, bij de villa aan. De Paus overleed in eèn ouder wets koperen ledikant, dat karak teristiek is voor het eenvoudige meubilair van het sterfvertrek. Een functionaris van het pause lijke hof heeft na het overlijden alle aanwezigen uit het sterfvertrek geleid om mogelijk te maken, dat het stoffelijk overschot werd ge huld in de doodskleren. In het vertrek stonden officieren van de edelgarde met getrokken degen aan weerszijden van het bed. Prelaten in zwart en purper en leken-hovelingen in uniformen in Spaanse stijl uit de zestiende eeuw knielden aan weerszijden van het sterfbed. Bij een tijdelijk altaar in de om geving werden voortdurend missen gelezen. De verkiezing van een nieuwe Paus Het verkiezen van een nieuwe paus is voorbehouden.aan het „hei lig college van kardinalen". Dit college bestaat uit kerkelijke per sonen, die de onmiddellijke helpers en raadgevers van de paus in het bestuur der Rooms Katholieke Kerk zijn. Het telt, wanneer vol tallig, zeventig kardinalen. Dit aan tal herinnert aan de zeventig ouderlingen van Mozes en aan de zeventig leerlingen van Christus. Het college is echter vrijwel nooit voltallig. Thans telt het 56 leden. Ditmaal zullen enige kardinalen zich voor de pauskeuze misschien niet naar Rome kunnen begeven. Zes v. d. leden van het „heilig col lege" voeren de titel van kardinaal bisschop, vijftig die van kardinaal priester en veertien die van kar dinaal-diaken. Sedert 1179 wordt de paus geko zen met een twee-derde meerder heid; deze bepaling is ingevoerd door paus Alexander III. De verkiezing geschiedt sedert 1274 in een geheim conclaaf. Gre- gorius X, die van 1271 tot 1276 paus was, heeft dit conclaaf, ingevoer.cl om de keuze te verhaasten en te beschermen. Het conclaaf is een af gesloten, soms dichtgemetselde ruimte - een deel van het Vaticaan - waarin de kardinalen tot het doen van de keuze vergaderen. Deze vergadering zelve wordt even eens conclaaf genoemd. Bij de keu ze, welke thans staat te geschieden, zullen gevolgd worden de bepalin gen der constitutie van paus Pius XII „vacantis apóstolicae sedis" van 8 december 1945 Iedere rechtgelovige mannelijke katholiek is verkiesbaar als paus, maar sedert Bonifacius IX (1389- 1404) zijn slechts kardinalen geko zen. Sedert Clemens VII (1523-1534) bovendien sléchts Italianen. De kardinalen gaan op de 15e of uiterlijk op de 18e dag na het va- kant worden van de pauselijke stoel in conclaaf. De keuze zelf geschiedt in de Sixtijnse kapel en meestentijds door een geheime stemming, welke vaak vele dagen heeft geduurd. UITBREIDING VAN HET STAKEN VAN HET VUREN BIJ FORMOSA WASHINGTON, 9-10. - Van be trouwbare diplomatieke zgde te Washington is woensdagavond ver nomen, dat de communistisch-.Chi- nese ambassadeur te Moskou, de Noorse gezant in de Sowjet-hoofd- stad heeft meegedeeld, dat de re gering te Peking misschien bereid is het staken van het vuren in de Straat van Fosmosa uit te breiden, indien de Amerikaanse strijd krachten zich onthouden van het begeleiden van konvooien van de Chinese nationalisten naar Que- Via Oslo is dit bekend geworden in diplomatieke kringen te Wash ington. Iemand van de Noorse ambas sade te Washington zei niets over een dergelijk bericht te weten. An- Kernontploffing in Nevada YUCCA VLAKTE, 9-10. In een ondergrondse tunnel pp het proef- rerrein op de Yucca vlakte in de Amerikaanse staat Nevada is woensdag een klein atoomwapen tot ontploffing gebracht. Dit is de eerste ondergrondse ontploffing in de huidige reeks van tien proeven. De kracht van de ontploffing was minder dan één kiloton, aldus heeft de commissie voor atoomenergie bekend gemaakt. dere diplomaten zeiden echter ver nomen te hebben, dat het bericht wel juist is. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zei het bericht niet officieel te kunnen bevestigen of tegenspreken. Mislukte staatsgreep in Irak? LONDEN, 8-10. Het Engelse mi nisterie van buitenlandse zaken be schikt over inlichtingen waaruit blijkt dat persberichten over een poging tot een staatsgreep in Irak gedeeltelijk op waarheid berusten. Een woordvoerder weigerde even wel te zeggen welke feiten uit de berichten, die gewaagden van het verijdelen door premier Kassim van een staatsgreep door aanhan gers van Nasser, bevestigd waren. Dit zou zondag jl. zijn gebeurd. BAGDAD, 8-10. Een Iraakse re- gerinswoordvoerder heeft woens dag verklaard, dat berichten over een mislukte militaire staatsgreep in Hak door aanhangers van de af gezette vice-premier kolonel Salam Aref „volslagen ongegrond" zijn. Eerder op de dag had het Britse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt, dat het over in lichtingen beschikt volgens welke de persberichten over de mislukte staatsgreep, in het afgelopen week einde, gedeeltelijk op waarheid be rusten. Aan boord van de Finse tanker „Tupavuori", die leeg in de haven van Naantali lag, heeft zich een ernstige ontploffing voorgedaan, waardoor vier van de opvarenden werden gewond en vier als vermist werden op gegeven. Nadat een der tanks was ontploft vloog het schip in brand. Op de bovenste foto zien we de tanker gekapseisd in het water liggen; de onderste foto toont in close-up de plaats, waar de ontploffing plaats vond. WERKGEVERS OVER TROONREDE EN MILJOENENNOTA Tekort op Rijksbegroting van ca. 1.5 miljard betekent een record „Kabinet weet regeringskracht zorgvuldig te verbergen" 's-GRAVENHAGE, 8-10. Als het zittende kabinet nog enige regeer kracht heeft, weet het dat voor het Nederlandse volk wel zorgvuldig verborgen te houden. Aldus het Verbond van Neder landse Werkgevers in een commen taar op de troonrede, gepubliceerd in zijn orgaan, De Nederlandse In dustrie. Als het goed was, zou het Neder landse volk nu enig inzicht hebben in het beleid, dat de regering zich voorstelt te voeren, zo vervolgt het Verbond. De praktijk is echter, dat we wel iets te weten zijn gekomen over de feitelijke ontwikkeling, maar bitter weinig over het beleid dat naar het oordeel van de rege ring bij die ontwikkeling past. Wat de Miljoenennota betreft, steekt het Verbond van Nederland se Werkgevers een pluim op de hoed van minister Hofstra. In zijn presentatie is dit staatsstuk vol gens het Verbond bijzonder te waarderen. Op overzichtelijker en duidelijker wijze dan sinds jaren het geval was, wordt ons een beeld gegeven van de ontwikkeling van de overheidsfinanciën en van de factoren, welke daarop hun invloed (hebben) doen gelden. Het Verbond zegt in zijn com- AMERIKA STAAKT ESCORTE WASHINGTON, 8-10. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft woensdag be kendgemaakt dat Amerikaanse oor logsschepen de nationaiistisch-Chi- nese bevoorradingsschepen naar Quemoy niet meer zullen bege leiden, tenzy de Chinese commu nisten het bestand schenden. Het begeleiden door de oorlogs schepen wordt beperkt tot het mi litair noodzakelijke, aldus de ver klaring van het ministerie. De woordvoerder kon niet zeggen wanneer het besluit in werking was getreden, maar er was nauw overleg met de nationalisten ge weest. mentaar verder onder andere het volgende: Het beeld van de Miljoenennota zelf is uitermate onaantrekkelijk. Een tekort op de Rijksbegroting van circa 1.5 miljard gulden bete kent een record waarvoor geen lauwerkransen mogen worden aan- gedragen. Laten wij het maar ronduit zeggen: de regering toont zich bereid, veel meer uit te geven dan in onze volkshuishouding ver antwoord is. En dat in een tijd waarin in- en deflatoire krachten min of meer tegen elkaar opwegen. Geen trek GEORGETOWN, 8-10. De 35-jarige Nederlandse me vrouw Elmina Dunhart uit Paramaribo heeft al in 40 dagen niets meer gegeten. Zij drinkt alleen af en toe wat water. Mevr. Dunhart is wel wat ongerust over dit vreemde gebrek aan eetlust, dat volgde op een zeer over vloedige maaltijd, ook al voelt zjj zich goed. Daarom heeft zij de boot naar Neder land genomen om er een specialist te raadplegen. Premier MacMillan en Bonds kanselier Adenauer zijn het er woensdag over eens geworden dat de vrijhandelszöne zo spoedig mo gelijk in Europa moet worden in gevoerd, aldus een woordvoerder van de Britse ambassade in Bonn. Bijna alle inwoners van het Ita liaanse dorp Travagliato, in de pro vincie Brescia, zijn dinsdagavond na het eten van bedorven paarde- vlees, in een ziekenhuis opgeno men. De Sowjet-Unie heeft de Ver enigde Staten de eerste officiële gedetailleerde gegevens verstrekt, die zijn verkregen met de spoet niks, aldus heeft dè Nationale Aca demie van Wetenschappen woens dag te Washington meegedeeld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Er zijn bakvisjes, die heel aardig kunnen hengelen. Luns en Dulles over Nieuw-Guinea NEW YORK, 8-10. Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft tijdens de ontmoeting van de vorige week met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, uiting gegeven aan de „diepe bezorgdheid" van de Ne derlandse regering, dat Indonesië geweld zou kunnen gebruiken te gen Nederlands-Nieuw-Guinea. In een verklaring, die de Neder landse permanente vertegenwoor diger bij de V.N., mr. C. W. A. Schurman, aan journalisten heeft voorgelezen, zegt minister Luns, van minister Dulles de verzeke ring te hebben gekregen, dat de Verenigde Staten geen redenen hebben aan te nemen dat Indonesië overweegt geweld te plegen. MELKHANDELAREN PROTESTEREN ROTTERDAM, 8-10. Namens ruim 600 melkhandelaren uit Rot terdam en omstreken, die vanavond in „Emporium" op een protestver gadering bijeen waren, is een tele gram gezonden aan de ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Daarin wordt gezegd, dat het de hoogste tijd wordt om tot verbetering van de winstmarge op melk en melkprodukten te ko men. Men wil er naar streven dat dit met ingang van 1 november a.s. een feit wordt. In het telegram wordt gezegd; dat men de besturen van de organisaties die vanavond bijeen waren erf het actie-comité machtigt om alle stappen te onder nemen die tot het beoogde doel lei den. Rouw aan het Pauselijke hof VATICAANSTAD. Na de dood van de Paus houdt het grootste hof ter wereld, waartoe meer dan tien duizend personen behóren, een of ficiële rouw van negen dagen aan. Tevens wordt meer dan een derde van het genoemde aantal personen hierdoor automatisch in hun func tie geschorst. Er begint nu een se rie van grootse processies en plech tigheden met als hoogtepunt de bij zetting van de overleden Paus. De eerste ceremonie was die van het officiële constateren van het over lijden van de Paus. Rood is nu de overheersende kleur geworden, zowel bij de plech tigheden die aan de bijzetting van de Paus voorafgegaan als bij de ge waden waarin het stoffelijk over schot wordt opgebaard. De kardinalen echter leggen hun gebruikelijke scharlakenrood af en dragen purper gedurende de negen rouwdagen. Het pauselijke hof bestaat uit twee groepen: de pauselijke huis houding, die ongeveer vierduizend personen telt, en de pauselijke ka pel die een zevenduizend personen omvat, voornamelijk prelaten. De leden van de eerste groep worden bij de dood van de Paus automa tisch in hun functie geschorst. Chroesjtsjef naar de Expo? BRUSSEL, 8-10. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Brussel is dinsdagavond laat vernomen, dat het hoofd van de staatsveiligheids dienst, generaal Serof, in Brussel is aangekomen, „kennelijk om het bezoek van Nikita Chroesjtsjef aan de wereldtentoonstelling te Brussel voor te bereiden". Het sparen bg de Boerenleenbanken AMSTERDAM, 8-10. Bij de stich tingen Spaarbank der Boerenleen banken, aangesloten bij de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Raif- feisen-bank te Utrecht, bedroegen de stortingen en terugbetalingen in september 1958 respektievelijk f 119.700.000 en f 85.900.000, zodat er een spaaroverschot was van f 33.800.000. In de vorige maand bedroeg het Spaaroverschot f 53.400.000.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1