Lekkere koffie Nederlandse Expobomvers ontvingen hoge Belgische onderscheidingen Nederlandse inzendingen één der beste 's-GRAVENHAGE, 8-10. „Een. vriendschapsdaad en blijk van vertrouwen", zo noemde de Bel gische ambassadeur in Den Haag baron van der Straaten-Waillet het besluit van Nederland om aan de Expo '58 te Brussel mee te doen. „Wat nu bijna vanzelfsprekend lijkt, was eertijds door Korea, de bewapeningswedloop en de koude oorlog een „gokken op de vrede". En ofschoon men in Nederland, ge zien alleen al Baarle-Hertog, niet op gokken gesteld is", zo zeide de Belgische ambassadeur, werd de Belgische regering diep getroffen door het ook financieel zware be sluit als tweede land ter wereld aan de „Expo" mede te werken. De besten in-den lande zijn toen uitgekozen om lid te worden van de Nederlandse stichting. De ge zamenlijke krachtsinspanning heeft tot resultaat gehad, dat de Neder landse inzending een der beste en meest bezochte te Brussel is ge worden. „Daar moogt u fier over zijn", zo sprak baron van der Straaten Waillet tot een groot aan tal functionarissen en commissie leden, die vanavond in zijn residen tie gasten waren. „Deze dank is in het sap van de Belgische boom gedrongen, waar door deze boom schoon bloeien kon. De rijpe oogst is een reeks van onderscheidingen, die kort na de „Nederlandse dag" in augustus be kend werden gemaakt en thans worden uitgereikt. Vier Nederlanders werden ver volgens commandeur in de Orde van de Kroon, zeven anderen com mandeur van Leopold II. Dertien architecten en deskundigen op ste debouwkundig en agrarisch gebied ontvingen de versierselen van of ficier in de Kroonorde en twee me dewerkers werden ridder in deze Orde. Een aantal andere onder scheidingen werd reeds te Brussel uitgereikt. Algemene Vergadering der V.N. NEW YORK, 7-10. De algemene vergadering der Ver. Naties heeft woensdag Argentinië, Italië en Tu nesië gekozen als niet-permanente leden van de Veiligheidsraad. Zij volgen op 1 januari resp. Colum bia, Zweden en Irak op, die dit jaar aan de beurt waren om af te tre den. De Veiligheidsraad telt elf leden, nl. de grote vijf (Amerika, Enge land, Rusland, Frankrijk en natio nalistisch China) als permanente leden en zes niet-permanente leden. (De drie niet-permanente leden die dit jaar niet behoeven af te treden zijn Canada, Japan en Panama, zij treden eind volgend jaar af). Voorts heeft de assemblee zes nieuwe leden voor de 18 leden tel lende economische en sociale raad gekozen. Financiële beschouwingen der Tweede Kamer 's-GRAVENHAGE, 8-10. Versche- nen is het voorlopig verslag der vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer over de alge mene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1959. Zij heeft getracht zo goed moge lijk gevolg te geven aan de wen sen welke de voorzitter der Kamer in zijn rede van 18 september jl. omtrent de behandeling der begro ting tot uitdrukking heeft gebracht. Zij heeft dienovereenkomstig een lijst van in haar midden gerezen of bij haar ingezonden vragen op gesteld, waarop de regering haars inziens schriftelijk antwoord zou dienen te geven voordat de open bare discussies beginnen. Purmerend krijgt poldermuseum 's-GRAVENHAGE, 8-10. De Ver- eniging voor Vreemdelingenverkeer te Purmerend heeft vanmiddag, in samenwerking met een firma uit die stad het zg. „werkende" ge deelte van de Nederlandse inzen ding op de wereldtentoonstelling te Brussel gekocht. Dit „werkende gedeelte" omvat o.a. de golfslag- goot, het entreepaviljoen, de ont vangstkamer en de aan de inpolde ringen gewijde afdeling. Het is de bedoeling dat dit stuk „Nederland" van de Expo het be gin zal worden voor een poldermu seum dat men in de nabijheid van Purmerend wil stichten. Vrijdag a.s .zal de gemeenteraad van Pur merend een voorstel van burge meester en wethouders bespreken om terrein voor dit „polderland schap' beschikbaar te stellen. OOSTERLAND Dr. Melchior sprak voor Culturele Vereniging over Nabije Oosten Gebied met tegenstellingen tussen rijk en arm „Rust en rumoer in Arabisch Noord-Afrika" was de titel van het onderwerp dat dr. Melchior woens dagavond in de Conferentiekamer inleidde voor de Culturele Vereni ging. Dr. Melchior merkte in zijn in leiding op dat het nabije oosten door de jongste gebeurtenissen, bij zonder actueel is geworden. Hij stond stil bij de historie van lan den als Marokko, Algiers en Tune sië, oorspronkelijk bewoond door Berbers. Deze werden verdreven door Arabieren, die op hun beurt weer door Fransen werden vervan gen. Feitelijk kan de oorspronkelij ke Berberbevolking dus spreken van een 2000-jarige bezetting. Op vallend in deze landen zijn de grote contrasten tussen rijk en arm. De vrouwen worden nog bejegend als gevangenen en het is weerzinwek kend te zien hoe zij met minachting worden behandeld. Spr. gaf een beschrijving van een diner, dat hij met een Arabische gastheer ge bruikte. De maaltijd is. zo overvloe dig, dat de gasten bijna onwel wor den, maar men moet eten om de gastheer niet te krenken. Na het diner zag spr. op een groentemarkt dat een hongerige koopman het brood stal uit de bek van een ezel. De hygiënische toestanden zijn verre van. rooskleurig. Vele bedrij ven worden nog op straat uitge oefend, zoals bijvoorbeeld het schrappen van dierenhuiden etc. Een bijna ondragelijke stank maakt dat het er voor de Europeaan niet uit te houden is. Ten slotte was spr. tot de conclusie gekomen, dat deze mensen niet geschikt zijn, om een zelfstandige natie te vormen. Nadat hierna nog enige vragen werden beantwoord, werd overge gaan tot het draaien van een door spr. zelfgemaakte film. Het was jammer dat deze 8 mm. film een kleine lichtsterkte had, zodat de beelden wel wat dof en donker wa ren voor een zaal als de Conferen tiekamer. Ook de rook in de zaal deed hieraan geen goed. Het pro jectie-apparaat werd door de echt genote van de dokter bediend. NA HET OVERLIJDEN VAN DE PAUS Kardinalen gaan over 15 a 18 dagen in conclaaf Kardinaal Tisserand thans belangrijkste figuur VATICAANSTAD, 9-10. In de pe riode tussen het overlijden van de Paus en de verkiezing van een nieuwe wordt de Rooms Katholieke Kerk bestuurd door alle in Rome aanwezige kardinalen tezamen. Zij zullen op dagelijkse vergaderingen over belangrijke zaken beslissen totdat zij, vermoedelijk over vijf tien a achttien dagen in conclaaf gaan voor de Pauskeuze. Kardinaal Eugene Tisserant, de deken van het college van kardina len is thans de belangrijkste figuur maar de opperste bestuurder tijdens het interregnum zal de „camerlengo van de heilige Roomse Kerk" zijn, die zoals gemeld vrijdag aanstaan de door de kardinalen zal worden gekozen. Pius XII heeft deze laat ste functie namelijk jaren lang va- kant gelaten. De thans 74-jarige Franse kar dinaal Tisserant is geboortig uit Nancy. Hij is voorzitter van de Pauselijke commissie voor bijbel studie en secretaris van de congre gatie voor de oosterse kerken, het Vaticaanse departement dat de za ken betreffende de met Rome ver bonden oosterse kerken behandelt. Kardinaal Tisserant is een ken ner van het oosten. Hij heeft ook in Jeruzalem gestudeerd. Hij is ex pert in vijf Semitische talen: He breeuws, Syrisch, Arabisch, Ethio- pisch en Assyrisch. Duizenden genoten van wereld-attracties in het circus Van Bever Uitzonderlijke sensatie en humor door ras-artisten Enige duizenden van Schouwen- Duiveland hebben deze week in tens genoten van een bijzonder in de smaak gevallen programma van internationale wereldattracties in het circus van Bever, dat stand plaats heeft gekozen op het indus trieterrein te Zierikzee. Het circus van Bever heeft vast gehouden aan de grote attractie van het paard en presenteerde de ballerina te paard van uitzonder lijke klasse Ilonka Karoly, die ook als hogeschoolrijdster grote indruk maakte. Stuk voor stuk fraaie die ren waren van Bever's raspaarden die het stof in de piste hoog deden opwaaien. Ongekende staaltjes van parterre-acrobatiek werden te zien gegeven door de Hassani Troupe, Arabische wervelwindspringers en pyramidebouwers. Een evenwichts- spel met de dood, enig in de we reld en bijzonder „griezelig" om te aanschouwen, werd te zien gegeven door het bekende duo Dominicy. Een uitzonderlijke sensatie vorm de het optreden van Dogrin de flimhond die kan rekenen en daar- i verschillende verbluffende staaltjes weggaf. Ook de andere gepresenteerde honden bleken uit zonderlijk intelligent en gaven een fenomenale dressuur te zien o.l.v. hun meester Oskarlr. Een andere attractie van zeld zaam niveau was het optreden van Tamara and Comp als trampoline- VOOR PAKISTAN WERD DE STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD Strenge straffen op plunderen en hamsteren KARATSJI, 9-10. - Plunderen, hamsteren en smokkelen zal voort aan krachtens de bepalingen van de staat van beleg in Pakistan met de dood strafbaar zijn. Voor dit doel zijn bijzondere militaire recht banken in het leven geroepen. Dinsdag jl. was de staat van be leg in het land afgekondigd als ge volg van een kabinetscrisis, die leidde tot de ontbinding van re gering, provinciale besturen en po litieke partijen. De macht berust bij de legeropperbevelhebber, ge neraal Ajoeb, die zijn macht uit handen van president Mirza ont ving. Ook zijn stakingen in open bare bedrijven en opruiing in on derwijsinstellingen verboden. Het land is in drie zones onder militaire gouverneurs verdeeld: Karatsji, oost-Pakistan en west- Pakistan. Tn een radiotoespraak zei gene raal Ajoeb, zo weinig mogelijk de strijdkrachten te willen inscha kelen en voorts dat het zijn bedoe ling is de democratie te herstellen, maar een van het type die begrij pelijk is voor het volk. springers. Voor de nodige humor zorgden de muzikale clowns Tino Pietro en Pinco die het publiek tot (lach)-tranen toe wisten te brengen. Van Bever's olifanten, gereden door aantrekkelijke olifanten-girl's en gepresenteerd door een maestro, zorgden voor een reële oosterse sensatie, welke nadrukkelijk werd onderstreept door het luid getrom petter van de reusachtige dieren. Orsini's handacrobaten, de interna tionale clown Eugene, The Sitting Buis Wild West Show, de twee Joselly's vulden het gepresenteerde programma verder tot een circus in optima forma, dat eindigde met een grote finale waarin medewerk sters en medewerkers zich voor het laatst aan het „hoog-geëerd" pu bliek toonden. Een publiek dat dankbaar voor het gebodene de ar- tisten met een langdurig applaus rijkelijk beloonde. Heden (donderdag) avond wordt de laatste voorstelling gegeven. BEWONERS UIT PROVINCIE UTRECHT PROTESTEREN TEGEN STRAALJAGERLAWAAI TELEGRAM AAN H.M. DE KONINGIN BILTHOVEN, 8-10. Terwijl af en toe straaljagers het spreken verhinderden, hebben tientallen bewoners en bewoonsters uit Bilt- hoven, Zeist, de Bilt, Soest en Soesterberg, Huis ter Heide en Den Dolder vanmiddag op een vergade ring in hotel „Heidepark" te Bilt- hoven uitdrukking gegeven aan hun grote bezorgdheid en angst voor de straaljagers en het ver bijsterende lawaai dat deze vlieg tuigen veroorzaken. Nadat velen hun klachten had den toegelicht en de initiatiefnemer, NUTSDEPARTEMENT ZIERIKZEE Harriet Freezer over: „Mannen, vrouwen en mensen' Een goed gevulde Concertzaal heeft woensdagavond met tastbaar genoegen geluisterd naar het be schaafd discours van mevrouw Harriët Freezer, die onder auspi ciën van het Nutsdepartement sprak over het onderwerp: „Man nen, vrouwen en mensen". De tong bleek Harriët Freezer even vaardig te kunnen roeren als de pen en het sprankelend betoog bleek als haar schrifturen - te bestaan uit 'n mengsel van wetenschappelijk ver antwoorde dokumentatie, sublieme staaltjes „eigen waarneming" over goten met een geestig en erudiet gekruid sausje, dat borg stond voor een pittige smaak van het geheel. Wel elke bezoeker en bezoekster zag zichzelf voor heel wat procen ten geprojecteerd in raak geschet ste beelden, die de vaardige spreek ster schijnbaar moeiteloos van de man en de vrouw tevoorschijn riep. We noemen de hak-op-de-tak springerij van de dames, de „leu genachtigheid", het talent om ruzie te maken en van de mannen hun „planmatigheid", het behoeden- voor-gestoord-worden, hun gebrek aan zoekcapaciteiten e.d. Harriët Frezer wist meesterlijk haar stel lingen te relativeren; zij kon met haar conclusies alle kanten op en dat deed zij dan ook, met te ein digen bij de liefde, waarvan het slechts een zegen is dat zij ligt on der de ban van talrijke verbods bepalingen. Ware het anders, de liefde zou de grote spankracht automatisch verliezen. Met literaire voorbeelden tracht te spr. te bewijzen dat mannen en vrouwen feitelijk dezelfde psychi sche structuur hebben, maar dat de verschillen ontstaan door de typi sche mannelijke en vrouwelijke complexen. Mogen wij een waardering geven van haar kostelijke causerie, dan lijkt het ons toe, dat de mannen er toch beter af zijn gekomen dan de vrouwen, maar - en Harriët Free zer gaf dit zelf eigenlijk al toe - juist omdat zij vrouw is kent zij haar eigen sexegenoten het best. De causerie was van een verfris sende oorspronkelijkheid en geheel terecht sprak dr. J. C. Röhner (bij ontstentenis van de voorzitter) in zijn dankwoord de hoop uit, dat de spreekster in de toekomst nog eens bereid zal zijn naar Zierikzee te komen. Dr. Röhner liet zijn woorden vergezeld gaan van een (smakelijk) geschenkje. de heer H. W. P. van Bockel uit Bilthoven een.inleidende toespraak had gehouden, besloot de vergade ring een telegram te zenden aan H.M. de Koningin van de volgende inhoud: „Circa 150 bewoners en bewoon sters uit alle lagen der bevolking, allen omwonenden van het vlieg veld Soesterberg en naaste omge ving, in vergadering bijeen in hotel „Hiedepark" te Bilthoven, doen Uwe Majesteit het eerbiedig ver zoek Haar invloed te willen aan wenden om het ontstellende lawaai en het gevaar der straaljagers in deze omgeving te doen verminde ren. Vele aanwezigen hebben in de ze speciale vergadering verbijste rende mededelingen gedaan over de ernstige gevolgen voor zowel licha melijke als geestelijke gezondheid der betrokkenen". HET WERK VAN DE GRONTMIJ Uitvoering van cultuurtechnische werken heeft nog altijd zin Landbouwbedrijven moeten modern worden uitgerust DE BILT, 8-10. Op de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Grontmij, welke van daag te De Bilt, werd gehouden, heeft de voorzitter, prof. Albregts^ gememoreerd, hoe gedurende meel'" dan veertig jaren de Grontmij haar doelstelling, welke in hoofdzaak op de landbouw is gericht, met succes heeft nagestreefd. Hij wees er op welk een belangrijk gedeelte van het huidige aandelenkapitaal in handen is van landbouwinstellin gen. De huidige cultuurtechniek is een moderne wetenschap geworden, ge baseerd op de oude en beproefde ervaring van de cultuurmaatschap pijen, aangevuld met wetenschap pelijke en met de nieuwste tech nische vindingen. Behalve in de cultuurtechnische sector is de Grontmij ook werk zaam op het gebied van riolering, zwembaden, sportvelden, recreatie terreinen en stadsuitbreidingen. Bestuur en directie hebben ge meend, dat de maatschappij haar varing ook in het buitenland ter beschikking dient te stellen. Vele contacten zijn gelegd en met de voorbereiding en uitvoering van verscheidene projecten in vele lan den is deze maatschappij bezig. De cultuurtechnische werken Prof. Albregts stelde de vraag of, gezien de huidige vrees voor over- produktie van landbouwprodukten, het wel gewenst is nog cultuur technische werken uit te voeren. Hij meent deze vraag positief te moeten beantwoorden, omdat, wil de landbouw zich aanpassen aan nieuwe produktieschema's, nood zakelijk door gewijzigde omstan digheden, het daardoor noodzake lijk is, dat de produktie-omstan- digheden op de bedrijven dit moe ten kunnen toelaten, met. andere woorden: volledig modern worden uitgerust. Hij is ook van mening, dat overproduktie onder andere dient bestreden te worden door in tensieve propaganda en markton derzoek in binnen- en buitenland. Wat is - aldus prof. Albregts - bijvoorbeeld een bedrag van zes miljoen gulden als kapitaalsinves tering voor een structuurverbetc- rende maatregel ten behoeve van ontwateringswerken, welke een blijvende kostprijsverlagende in vloed hebben, vergeleken bij een bedrag van f 470.000.000,dat dit jaar werd uitgetrokken als subsi die in de zuivelsector?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5