AMSTLEVEN levensv Rekreatieve mogelijkheden na uitvoering van drie=eilandenplan groot geacht De V.N. en de onder ontwikkelde landen TERREUR EN TEGENMAATREGELEN SCHEPPEN ONRUST OP CYPRUS CHINESE NATIONALISTEN VERTROUWEN COMMUNISTISCHE LANKMOEDIGHEID NIET STAD EN PROVINCIE ,HET WAS VAN ONS' Leerzame excursie Dagrekreatie mogelijk voor 5 miljoen mensen MIDDELBURG, 6-10. De leden van de Provinciale Staten van Zee land, het college van Gedeputeerde Staten, de chefs van de afdelingen der provinciale griffie en de dienst Deltawerken, hebben vandaag een excursie gemaakt naar de werk zaamheden in het Veerse Gat en de Zandkreek, die daar worden verricht voor het Drie-Eilanden plan. Ir. Dibbits, hoofdingeneur van RÖkswaterstaat, heeft het gezel schap «en toelichting op deze wer ken gegeven. Om één uur kwam het gezel schap bij Katseveer bijeen, waar aan boord van de veerboot ,,Oos- terschelde" een korte uiteenzetting werd gegeven van de werkzaam heden. Een inmiddels verschenen rapport over „de ontwikkeling van de recreatie in het gebied Veerse gat en Zandkreek" werd uitgereikt. Dit rapport kwam tot stand na be sprekingen die zijn gehouden in de technische adviescommissie van het drie eilandengebied. Het beperkt zich in hoofdzaak tot de aspecten van de recreatie, waarbij ook de natuurbescherming is betrokken. Men acht de studiën, van verschil lende zijden belicht, aan dit onder werp gewijd een goede basis voor een ontwikkeling, welke van grote betekenis kan zijn voor de aangren. zende gebieden en voor geheel Zee. land. De ligging van het drie-eilan- dengebied wordt uitermate gunstig genoemd, omdat Zeeland en het ge- bied centraal is gelegen binnen en kele grote bevolkingsconcentraties van overwegend stedelijke aard. In de naaste omgeving wonen 25 tot 30 miljoen mensen. Concentratie van koopkracht Zij vertegenwoordigen een con centratie van koopkracht en dus van mogelijkheden van vakantie besteding, welke waarschijnlijk huns gelijke in de wereld niet vin den. Gezien de duidelijke tendens tot verkorting van de werkweek en vergroting van het aantal automo bielen, kan gesteld worden, dat KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BREDA. Op een onbewaakte overweg onder de gemeente Prin senbeek is een personenauto gegre pen door een sneltrein naar Eind hoven. Mevrouw D. Bastiaansen uit Nieuw Ginniken werd uit de" auto geslingerd en was op slag dood. Haar echtgenoot werd bij dit onge luk zwaar gewond. Hij is overge bracht naar het Ignatiusziekenhuis te Breda. 's-GRAVENHAGE. Op de Hoef- kade té 's-Gravenhage is de 15-ja- rige scholier Herman Schmidt on der een vrachtauto geraakt en do delijk verongelukt. De jongen reed op zijn fiets in de richting van het Veluweplein, evenals de vrachtauto bestuurd door de chauffeur J. J. K. en slingerde onverwachts toen het voertuig hem passeerde. Hij be kwam een schedelbasisfractuur en is ter plaatse overleden. AMERSFOORT. De 44-jarige mevrouw L. Elbertsen uit Putten is op de rijksweg, toen zij met haar bromfiets overstak, aangereden door de motorrijder F. uit Harder wijk. Zij werd op slag gedood. 's-GRAVENHAGE. De 20-jarige W. B. de Bruin uit Den Haag is bij het legen van een emmer vuil over boord geslagen van het pleziervaar tuig „Regina" in de Rijn bij Keu len. De jongen, die aan boord van dit schip werkte is vermoedelijk verdronken. ZWOLLE. Op het Urkerdwars- pad tussen Urk en Tollebeek in de Noordoostpolder, is het - vijfjarig jongetje W. de Groot onder een achteruitrijdende vrachtauto ge raakt en om het leven gekomen. BEESD. De 53-jarige mevrouw S. van Bruggen-Heykoop uit Beesd is, toen zij op weg naar haar wo ning, de rijksweg wilde oversteken, gegrepen door een personenauto en op slag gedood. 's-GRAVENHAGE. Naar de luchtmachtvoorlichtingsdienst mee deelt ls de 40-jarige sergeant-ma joor S. Heeringa uit Leeuwarden, die bij een ontploffing op de vlieg basis Twente zwaar gewond werd, gisteravond in het ziekenhuis te Enschedé overleden. BERGUM. De elfjarige scholier Pieter van der Wal uit Noord-Ber- gum kwam om het leven toen een vrachtauto uit Amsterdam op de rijksstraatweg Leeuwarden-Gro- ningen onder Noord-Bergum tegen een stellage met een verkeersbord botste en de jongen door het val lend bord aan het hoofd werd ge troffen. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis. Een an dere jongen, de twaalfjarige Jan Geertsma, eveneens uit Noord-Ber gum werd ook getroffen doch min der ernstig gewond. Zeeland en 't Drie-eilandengebied te zijner tijd liggen binnen een week end afstand voor 25 tot 30 miljoen mensen. Het dagbezoek kan even eens van grote betekenis worden. Bij het aannemen van een straal hemelsbreed 90 kilometer, hetgeen goede verbindingswegen een tijds afstand van gemiddeld twee uur betekent, zal te zijner tijd Zeeland met dit drie-eilandengebied liggen binnen een dagafstand voor meer dan vijf miljoen personen. De be tekenis voor de recreatie van het watergebied in dit drie-eilanden plan wordt van zeer groot belang geacht. Er ontstaat een waterop pervlakte gelijk aan de totaliteit van de Kager-, de Loosdrechtse en de Reewijkse plassen samen. Het zal mogelijkheden bieden voor niet minder dan 4.000 kleine boten. Vissers vragen haven bij Colijnsplaat MIDDELBURG, 6-10. - Vrijdag- avond heeft de vissersvereniging „Draagt Elkanders Lasten" uit Ar- nemuiden, wier leden gebruik ma ken van de vissershaven te Veere, aan het bestuur van Zevibel (Zeeuwse vereniging tot beharti ging van visserij belangen) verzocht bij de leden der Kamers en bij de minister aan te dringen op een spoedige beslissing inzake de inge diende plannen betreffende de aan leg van een nieuwe vissershaven bij Colijnsplaat. Men was verontrust omdat op de nieuwe rijksbegroting nog geen gelden waren uitgetrokken voor een mogelijke uitvoering van dit huns inziens noodzakelijke werk. DE WEG NAAR DE RUIMTEVAART MOSKOU, 5-10. Het officiële Russische ■persbureau Tass haalt een rapport aan van een groep na tuurkundigen die zich met medi sche vraagstukken iii verband met ruimtevluchten bezig houden. Hier in wordt gezegd, dat algen, die een grote .hoeveelheid proteïne hebben, en weekdieren waaruit hoogwaar dige voedingsvetten verkregen kun nen worden, in een laboratorium zijn gekweekt onder omstandighe den zoals die welke in een ruimte schip heersen. Vastgesteld is, dat ongeveer 200 liter algen in een ra ket kunnen worden gekweekt, het geen voldoende is om een man zes maanden te voeden. Deze planten zouden ook de atmosfeer in een ruimteschip van verse zuurstof kunnen voorzien. Volgens de Russische professor Sirotinin is reeds een speciaal pak vervaardigd voor ruimtereizigers om de verhoogde snelheid bij het lanceren van de raket te doorstaan. De Russische geleerden zouden nu proberen de vraagstukken op te lossen die samenhangen met de toestand van gewichtsloosheid. Volgens professor Sirotinin zijn veel vorderingen gemaakt met het oplossen van de vraagstukken die vastzitten aan de terugkeer van de ruimtereiziger naar de aarde. Ongeveer dertig mensen zijn omgekomen door het bezwijken van een brug onder het gewicht van een zware vrachtauto nabij Cor- corna in de Columbiaanse provincie Antiquia, aldus te Bogota ontvan gen berichten. NE WYORK, 7-10. Zes landen (Ethiopië, Ghana, Indonesië, Ma rokko, Tunesië en de Ver. Arabi sche Republiek) hebben maandag bij de sociale commissie van de V.N.-assemblee een ontwerp-reso- lutie ingediend, waarin de econo mische en sociale raad van de V.N. wordt verzocht de V.N.-leden en voornamelijk de onderontwikkelde landen te helpen bij het maken van plannen ter vergroting van de pro ductiviteit, ter verkrijging van een billijke verdeling van het nationale inkomen en ter vermindering van sociale beroering als gevolg van technologische en economische ver anderingen. b De Giornale d'Italia meldt, dat koning Gustaaf Adolf van Zweden zondag buiten Rome door een he vige wolkbreuk is overvallen. De koning waadde tot aan zijn knieën door het water om hulp te halen voor leden van zijn gevolg die zich in gevaar bevonden. Oprichting van Griekse en Turkse gemeenteraden NICOSIA, 6-10. Britse militairen hebben vandaag in Nicosia een Griekse Cyprioot doodgeschoten na een bomaanslag op hun autobus. Bij Tsadha, in het westen van het eiland, zijn vandaag vier Britten gewond geraakt bij een aanslag. De toestand van één hunner is ernstig. In de voornaamste steden geldt een uitgaansverbod. Te Karmi, in het noorden, waar zondag een Britse soldaat ernstig werd ge wond, zijn zondag tweehonderd mensen aangehouden. Vrouwen en moeders in Kyrenia komen klagen over de ruwe behandeling van de gearresteerden. De gouverneur van Cyprus, Foot, heeft vandaag de instelling be kendgemaakt van een commissie van drie, die de oprichting van af zonderlijke Griekse en Turkse ge meenteraden zal voorbereiden in plaatsen waar dit wenselijk wordt geacht. Vergoeding voor schilderwerk in de winter 's-GRAVENHAGE, 6-10. Evenals vorig jaar is geschied, heeft de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid voor het aanstaan de winterseizoen een tijdvak aan gewezen, waarbinnen de uitvoering van schilders- en stucadoorswerk- zaamheden aan het inwendige van woningen zal gelden als het aan brengen van verbeteringen in de zin van de wet Grootboek woning verbetering. Dit tijdvak is gesteld op de pe riode van 10 november 1958 tot en met 14 maart 1959. Dit houdt in, dat voor de kosten, verbonden aan bedoelde werkzaam heden - uiteraard voor zover ze zijn uitgevoerd in woningen welke onder de toepassing van de wet Grootboek woningverbetering val len - uitbetaling kan worden ver zocht van de op het Grootboek ge storte gelden, dan wel ontheffing van de verplichte storting. Staakt het vuren: „stilte voor de storm?" TAIPEH, 6-10. Een woordvoer der van de nationalistsche regering noemde maandag het staken van het vuren door Peking „de stilte die aan de storm voorafgaat". Dit was het eerste officiële commen taar van nationalistische zijde op het besluit van Peking. De woordvoerder voegde hieraan toe dat de bekendmaking van Pe king „past in het klassieke patroon van het communistische gekonkel". Na dertig jaar ervaring weten de nationalisten dat elke groot scheepse militaire actie van de communisten gewoonlijk wordt voorafgegaan door een vredesof fensief, dat de waakzaamheid en het moreel van de tegenstander beoogt te verzwakken en waardoor men verdeling wil zaaien tussen deze tegenstander en zijn bondge- GOED WERK VAN LEERLINGEN Expositie in professor Zeeman-lyceum artistiek en paedagogisch succes Jeugd krijgt begrip voor eigen mogelijkheden Dat scheppend vermogen bij ieder mens aanwezig is, en - mits op de juiste wijze geactiveerd - kan lei den tot. oorspronkelijke artistieke resultaten, zagen wij zaterdagmid- bevestigd in de benedengangen en de hall van het professor Zee manlyceum te Zierikzee, waar een kleurige expositie was ingericht van werkstukken door leerlingen vervaardigd, onder de inspirerende leiding van de tekenleraar de heer A. Braat. De heer Braat is er op opmerke lijke wijze in geslaagd om zijn leer lingen in hun eigen handschrift aan het werk te krijgen. De leraar ver telde ons, dat hij zijn methode op vrijheid baseert en uitgaat van de kinderen zelf, waarbij hij de jeugd de gelegenheid geeft op eigen wijze de mogelijkheden van de verschil lende materialen te onderzoeken. Moderne middelen, bijv. waskrijt, worden op enthousiaste wijze toe gepast en geven een unieke moge lijkheid tot zelf-expressie. Uit de keurig verzorgde exposi tie bleek, dat de heer Braat in de korte tijd dat hij aan het Prof. Zeemanlyceum werkzaam is, het genoegen heeft mogen smakeh de jeugd besef bij te brengen van haar eigen mogelijkheden. Belangrijk is dat de leerlingen profiteren van eikaars technische vondsten en dat er hierdoor met een gezonde riva liteit en in een frisse en spontane teamgeest wordt gewerkt. Het ge voel voor verhouding, compositie en vlakverdeling is in elk kind aanwezig, meent de heer Braat. Van groot belang is vooral, dat. de leraar zijn enthousiasme weet over te brengen op de meisjes en jon gens die het lyceum bezoeken. Veel belangstelling Voor de opvallende resultaten van de tekenlessen waren zater dagmiddag een kleine tweehonderd belangstellenden vol lof. Algemeen was men zeer belangstellend naar het hoe en waarom van het onder richt en speciaal de ouders staken hun vreugde over het enthousiasme dat zij in hun kinderen voor het tekenen en schilderen hebben be merkt, niet ondér stoelen of ban ken. Zelf iets creëren is immers éen machtig wapen voor nuttige vrije tijdsbesteding en in deze maat schappij krijgt de mens nu eenmaal meer en meer vrije tijd ter beschik king. De expositie achten wij daarom niet alleen een artistiek maar voor al een paedagogisch succes, omdat er mee bewezen is, dat het schep pend vermogen van de jeugd benut en gestimuleerd wordt. Intussen is onze nieuwsgierigheid gewekt naar het werk van de heer Braat zelf, wiens verdiensten op ke ramisch gebied nog onlangs in het licht werdén gesteld op de grote landelijke overzichtstentoonstelling van moderne Nederlandse kunst „Contour" te Delft. Wij hopen dan ook, dat de heer Braat binnenkort aanleiding zal kunnen vinden te Zierikzee een tentoonstelling van zijn werk in te richten. noten, aldus de woordvoerder Sampson Sjen. Hij beschuldigde de communis ten er van dat zij de nationalisten willen opstoken tegen de Amerika nen en de V.S. als leider van de vrije wereld willen verdrijven uit de Stille Oceaan. Hij drong er bij de Amerikaanse onderhandelaars in Warschau op aan zich niet te laten misleiden ^n niet te geloven dat de Chinese communisten nu plotseling vredelievend zijn gewor den. Sjen verklaarde dat de natio nalisten, slechts uit zelfverdediging, zullen blijven terugvuren. ZIERIKZEE Vergadering P v.d.A. De afdeling Zierikzee van de Partij van de Arbeid belegt a.s. woensdag een huishoudelijke ver gadering in het „Huis van Nas sau", de eerste in het nieuwe sei zoen. De agenda vermeldt o.m. kandidaatstelling voor het gewes telijk bestuur en bespreking van het winterprogramma. Kamerlid houdt tijdrede Wij vestigen de aandacht op een tijdrede die op donderdag 9 oktober a.s. zal worden uitgesproken door ds. C. Smits, predikant te Slie- drecht en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De bijeen komst vindt plaats in het gebouw van de Geref. Gemeente in de Sint Domusstraat alhier. Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwen Voor de afd. Schouwen van de Bond van Plattelandsvrouwen zul len maandag 13 oktober a.s. in de koffiekamer van het „Huis van Nassau" door leraressen van de Stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande in Zeeland le zingen worden gehouden over „nieuwe textielprodukten" en „nieuwe wasmiddelen". Aan de „De Ruyterschool" te Vlissingen slaagde voor het diplo ma A scheepswerktuigkundige de heer D. Schot Jzn. te Zierikzee. Voor het diploma scheepswerk tuigkundige B II slaagde de heer J. Potappel te Zierikzee. DREISCHOR De bibliotheek weer open A s. donderdagmiddag zal de bi bliotheekcommissie weer een aan vang nemen met het uitreiken van boeken voor het a.s. winterseizoen, in het dorpshuis. De bibliotheek werd aangevuld met 154 werken, zodat men thans bijna 2000 boeken van allerlei soort ter lezing kan aanbieden. Niet alleen de volwasse nen kunnen van deze goedkope en goede gelegenheid profiteren om hun vrije tijd op aangename en nuttige wijze te besteden doch ook voor de jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar en ouder is er een uit gebreide jeugdbibliotheek aanwe zig, die tevens dienst doet als schoolbibliotheek Verwachting tot woensdagavond: Enige regen Toenemende bewolking met mor gen enige regen; matige, later nu en dan krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen zuid en west; over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 8 okt. Zon op 6.51, onder 18.04. Maan op 1.03, onder 15.41. 9 okt. Zon op 6.53, onder 18.02. Maan op 2.17, onder 16.12. Nieuwe maan: 12 okt. te 21.52. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 okt. 10.25 v.m. 23.17 n.m. 9 okt. 11.56 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 8 okt. 10.20 v.m. 22.57 n.m. 9 okt. 11.47 v.m. n.m. Doodtij: 8 en 21 oktober. Springtij: 15 en 29 oktober. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 7-10. In de koudere lucht, die maandagochtend na een frontpassage binnenstroomde, daal den de tempraturen in de nacht van maandag op dinsdag tot lage waarden. Op enkele stations wer den minimumtemperaturen van 4 graden bereikt. Een nieuwe fron tale storing, die dinsdagochtend de Noordzee bereikte werd in zijn oostwaartse beweging vertraagd en vertoonde bovendien minder activi teit, dan het zich liet aanzien. De storing zal met enkele buien pas seren. Op de oceaan, ongeveer 500 km. ten westen van Ierland is een nieuwe depressie verschenen, die een hoeveelheid tropische lucht in de richting van het Kanaal en Frankrijk stuwt. De regenzone van deze depressie heeft de Ierse westkust bereikt. Verwacht wordt, dat deze depressie de komende 24 uur over zuid-Engeland zal koer sen en ook in ons land regen zal veroorzaken. Daarbij handhaven de temperaturen zich overdag onge veer op hetzelfde niveau, de ko mende nacht evenwel zullen de temperaturen iets hoger zijn dan de afgelopen nacht. b Op de rivier de Raganga in de Indische staat Uttar Pradesj is zon dag een boot omgeslagen, na in aanraking te zijn gekomen met een obstakel onder water. Men vreest dat zestig mensen verdronken zijn. Twee paarden en 223 schapen, die aan boord waren, hebben ook het leven gelaten. Slechts drie passa giers hebben de oever kunnen be reiken. Ingezonden mededeling FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR „Zie je, Joke", vervolgde Frank, „ik zou mijn grond niet alleen voor mezelf moeten verdedigen, maar ook voor anderen. Ik ben als het ware het stootblok waar ook dege ne achterstaat die aan zijn grond is gehecht". Joke keek Frank met schitteren de ogen aan. „En je zult volhou den, nietwaar Frank? De stad zal anders als een lawine op ons ko men aanrollen". Doch daarna zakt'e haar moed weer. „Ik weet toch niet of het te keren zal zijn. We zijn overbevolkt, maar daarom behoeft men de zaken niet zo aan te pakken als Stern- hout". Met zachte stem begon ze Frank vele details uit te leggen. „Handige zakenlui hebben hun aandacht hier heen gericht. Ondanks bouwmoei- lijkheden zijn er nu al hotels en pensions bijgekomen. Het bezoek van badgasten neemt ieder jaar toe. Vorig jaar waren de zomeravonden al vol motorgeronk en benzinelucht. Het vogelleven trekt zich meer en meer terug, dieper de duinen in. Vele badgasten tonen geen liefde voor de natuur, en laten een ware ravage na. Je hart bloedt als je de afgescheurde takken en geplukte bloemen achteloos langs de weg ziet liggen". Ik begrijp alleen niet waarom Sternhout ons wil weg hebben", zei Frank. „Wanneer het landgoed ver-, kocht zal worden is er ook alle kans op versnippering. Bijna begin ik te geloven dat er ook nog andere factoren in het spel zijn. Toen ik hem daar straks sprak, was hij zo zelfverzekerd, dat ik moet aanne men dat hij meer troeven achter de hand heeft". „Ach", zei Joke, „het resultaat blijft toch hetzelfde. Jij, wij en vele anderen moeten verdwijnen, en de mooie natuur met ons, dat weet ik zeker. Enkele jaren geleden nam hij onze vruchtbare vallei al af". „Dat is het toppunt", zei Frank verontwaardigd. „Is dat niet het gedeelte waarvan je vader de beste uitkomsten had?" „Ja, en Sternhout heeft vader niet alleen een stuk van zijn broodwin ning afgenomen, maar ook een stuk uit zijn leven gesneden". „Dan hebben jullie moeilijke ja ren achter de rug", zei Frank vol meegevoel, en weer verweet hij zich in stilte zijn onvergeeflijke laksheid, dat hij na de oorlog niet eerder moeite had gedaan om met deze mensen in contact te komen, die behalve hun eigen moeilijkhe den, ook nog de zorgen voor zijn zieke oom op zich hadden genomen.,. Stellig zou hij nu proberen nog iets van zijn verzuim goed te maken. Hij hoopte dat zich daarvoor een goede gelegenheid zou'voordoen. „Heeft je vader er nu al nieuwe tuingrond bij?" „Nee dat is hem nog steeds niet gelukt. Telkens komt er iets tussen. De mensen verkopen momenteel niet graag. Eerst vertrouwde men de geldswaarde niet, en nu zijn er nog teveel,die in de oorlog veel geld hebben verdiend en zwarte prijzen kunnen betalen. Vader kan dergelijke prijzen niet betalen". Met een dapper glimlachje vertel de Joke dat ze zo iets als gezins- yerzorgster was geworden. „Onoffi cieel dan hoor, want een vereniging hebben we nog niet. Waar men met ziekte of andere tegenslag heeft te kampen, spring ik bij. Het is ver wonderlijk hoe vlug de mensen dit weten. Soms kom ik tijd te kort. Een enkele keer help ik vader wel eens. Jammer dat vader er geen grond bij kan krijgen, het is alsof hij kwijnt, en dat drukt me zo. Ik heb bovendien nog weinig hoop dat het hem in de toekomst lukken zal; er heerst een ware grondhonger. Nog een geluk bij een ongeluk dat Sternhout niet verder kon gaan dan het afnemen van de vallei. Het huis en de andere grond zijn erfpacht, evenals dat van jou. Natuurlijk is zijn opzet geweest dat wij de moed zouden verliezen, en zouden ver trekken. Maar dat zal hem even min gelukken". „Wat voor reden gaf Sternhout op, voor het beëindigen van de pacht der vallei?" „Reden? Eigenlijk was er hele maal geen reden, het toeval hielp hem een handje. Er was geen con tract, dus veel omslag behoefde hij niet te maken. Lang voor vader's tijd is de vallei aan onze familie geschonken voor bewezen diensten. Automatisch ging dat van vader op zoon over. Je weet, dat de vallei als een uitgestrekte punt in het landgoed dringt. Er was een jacht gezelschap op Duinsfort, zoals ieder jaar. Terwijl vader in de vallei werkzaam was, werd hij door een verkeerd gericht schot geraakt; ge lukkig niet ernstig, maar hij moest toch enige dagen 't bed houden. Moeder, die tijdens het jachtseizoen altijd het huishouden op Duinsfort regelde, ging onmiddellijk naar huis om vader te verzorgen. Het schijnt dat de heren toen niet sma kelijk gegeten hebben, want in- plaats van een bewijs van medele ven, kwam er bericht, dat wegens de onpraktische ligging van de val lei, vooral kenmerkend tijdens het jagen, de pacht van die grond met ingang van het nieuwe jaar werd opgezegd". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2