DE ZIERIKZEESCHE COURANT Washington (ingenomen met staakt het vuren) begeleidt geen schepen meer 'mr~~ DINSDAG 7 OKTOBER 1958 No. 18142 115e jaargang: ZIERIKZEESCHGWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Wat hoop in Verre Oosten Ontwikkeling in de richting van wapenstilstand WASHINGTON, 6-10. Het State Department heeft maandag het be sluit van Peking om het vuren te staken toegejuicht. Het verklaarde dat het waarschijnlijk niet meer nodig zal zijn om dc nationalis tische bevoorradingsschepen naar de eilanden voor de kust te bege leiden, als dit besluit mocht leiden tot een permanente staking van de vijandelijkheden van communis tisch China. Christian Herter, waarnemend minister van buitenlandse zaken,4 merkte op dat de verklaring van Peking, hoewel ze vol staat met de bekende communistische verdraai ingen uit propagandistisch oogmerk inzake de Amerikaanse politiek, in de richting van een wapenstilstand schijnt te gaan. Daarom wordt ze nauvvkeurig bestudeerd door de Amerikaanse regering en wel in nauw overleg met haar bondgenoot, de regering van nationalistisch China, die na tuurlijk op de eerste plaats belang hierbij heeft, aldus Herter. Geen bestandsschending Herter zei voorts dat Washington blij is met de maandag uitgegeven verklaring van het nationalistische ministerie van defensie te Taipeh, waarin gezegd wprdt dat nationa listisch China het bestand niet zal schenden. Van gezaghebbende zijde te Washington is maandagavond ver nomen, dat de Amerikaanse rege ring intussen besloten heeft een einde te maken aan het begeleiden van bevoorradingsschepen van de Chinese nationalisten naar Quemoy Algerijns verzet verflauwt ALGIERS, 6-10. Sedert de volks stemming is het verzet in Algerië aanzienlijk minder intensief. De opstandelingen hebben met een te kort aan wapens te kampen en de verzetsdaden nemen in aantal af, zo heeft een officiële woordvoerder maandagavond in Algiers ver klaard. In de afgelopen week hebben Franse veiligheidstroepen in Alge rië 488 opstandelingen gedood of gevangen genomen en 246 vuurwa pens buitgemaakt. Voorzichtigheid met Quemoy nodig NEW YORK, 5-10. De leider van de operaties van de Amerikaanse marine, admiraal Burke, heeft vol gens de New Yorkse pers verklaard dat nationalistisch China Quemoy niet moet opgeven, op straffe van het verlies van Formosa. Admiraal Burke zou gezegd heb ben dat de V.S. „heel erg voorzich tig" moeten zijn bij onderhandelin gen, die zouden kunnen leiden tot afstand van Quemoy en de andere eilanden voor de kust van het Chi nese vasteland. Het plan om de vier middelbare scholen van Little Rock op segrega tie-basis te heropenen door ze aan een particuliere vereniging te ver huren, is ongeldig, zo heeft de Amerikaanse regering zaterdag verklaard Naar haar mening is de kwestie Little Rock uitgegroeid tot een „proef voor de heerschappij van de wet". door de Amerikaanse oorlogssche pen. Desbetreffende bevelen aan de zevende vloot zouden worden ver zonden. Het besluit zou zijn genomen na overleg met de nationalistisch-Chi- nese regering op Quemoy. TAIPEH HOUDT HET BEEN STRAK TEGENOVER DE COMMUNISTEN Militaire versterkingen tegenover Matsoe? TAIPEH, 6-10. Na een zitting van de nationaiistisch-Chinese mi nisterraad werd te Taipeh uit krin gen die nauwe betrekkingen met de regering onderhouden, verno men, dat zij besloten heeft het communistische aanbod voor on derhandelingen af te wijzen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zou dit maandagmiddag of ficieel verklaren. Men zou zich ook niet storen aan de Pekingse vraag om de Amerika nen niet langer konvooien naar Quemoy te laten begeleiden, maar integendeel de Amerikanen ver zoeken de bescherming van hun De werkloosheid in Engeland LONDEN, 6-10. Het percentage Britse arbeiders, dat de vorige maand zonder werk was, was het hoogste sedert mei 1952, zo blijkt uit een dinsdag door het Engelse ministerie van Arbeid gepubli ceerd rapport. Het aantal werklozen vertegen woordigde op 15 september 2.2 van het aantal geschatte arbeiders, tegen 2 in augustus en 1.2 in september 1957. Het totaal aantal werklozen was op 15 september 476.000 groot, waarvan 416.000 vol ledig werkloos en 60.000 tijdelijk zonder werk waren. Brussel zetel der Europese instellingen FRANKFORT, 6-10. Volgens de „Frankfurter Allgemeine Zeitung'' is Brussel naar alle waarschijnlijk heid definitief de zetel van de nieuwe Europese instellingen ge worden. De raad van ministers der E.E.G. heeft weliswaar nog steeds geen beslissing genomen, maar de com missie der E.E.G. en die van Eura tom hebben de reeds aangestelde Europese ambtenaren reeds uitge nodigd hun gezinnen naar Brussel over te laten komen. Volgens het blad is de strijd om de zetel van de Europese instellingen hiermede definitief beslist. Heeft het uit vele ambtenaren bestaande personeel van de beide uitvoerende organen der nieuwe gemeenschappen zich eenmaal met terwoon te Brussel gevestigd, dan wordt een verhuizing naar een an dere plaats wel bijzonder moeilijk, nog afgezien van de enorme kosten die een dergelijke massale verhui zing met zich zou brengen. oorlogsschepen te laten voortduren. Intussen meldde het nationalis tische militaire inlichtingenbureau maandag, dat de communisten be zig zijn zich militair langs de kust tegenover Matsoe te versterken. Amerikaanse kringen zijn van mening dat dit zou betekenen dat de communisten niet van zins zijn in dit stadium de wapenstilstand blijvend te laten worden. Bond van chr. (m)ulo- scholen veertig jaar 's-GRAVENHAGE, 3-10. Woens- dag 8 oktober a.s. za] de Bond van Chr. (m)uloscholen in Esplanade te Utrecht zijn veertigjarig bestaan vieren onder presidium van dr. H. J. Langman, Herv. predikant te Amsterdam. Prof. dr. K. Dijk, eme ritus-hoogleraar te Amsterdam, zal de gedachtenisrede houden. "lü Onder zware politiebewaking wordt een zending schilderden van Vin cent van Gogh op het vliegveld van Tokio uitgeladen uit het toestel, dat de werken van Amsterdam via de pool naar het verre oosten bracht. De werken zullen in Tokio tentoongesteld worden: het zal dan de eerste maal zijn, dat de Japanners echte van Gogh's in eigen land kunnen zien. Schip verdween „zo maar" 64 mensen omgekomen HOINARA, Salomonseilanden (Brits), 4-10. Tussen tien en acht tien juli jl. is het driehonderd ton metende patrouille- en handels vaartuig „Melanesian" op een reis tussen twee der Salomonseilanden zonder aanwijsbare oorzaak met man en muis vergaan, waarbij 64 mensenlevens verloren gingen. In een verslag van een commis sie van onderzoek, dat zaterdag te Hoinara werd gepubliceerd, wordt geen verklaring voor de ramp ge geven. Er was indertijd beweerd, dat het schip tengevolge van een ontploffing, of zelfs door actie van een onderzeeboot, was gezonken. De commissie zegt echter, dat zij geen gegevens heeft kunnen ver krijgen, die deze theorieën zouden ondersteunen. Nehroe: „Onder-ontwikkelde landen in Azië moeten kans hebben" Aziatische verlangens zijn gerechtvaardigd NEW DELHI, 6-10. Te New Delhi wordt de jaarvergadering gehou den van de zgn. instellingen van Bretton Woods. De conferentie werd maandagochtend heropend door premier Nehroe van India. Hij verklaarde in zijn openings toespraak, dat Azië zich op het ogenblik in een toestand van ex plosieve gisting bevindt, nu hon derden miljoenen mensen net vol doende voedsel hebben om in leven te blijven en het verschil tussen de levensstandaard in de geïndu strialiseerde landen en de onder ontwikkelde landen voortdurend groter wordt. Hij verzocht de vol keren der onder-ontwikkelde lan den een kans zich op te trekken uit hun economische achterlijkheid en armoede. Zolang dit niet ge schiedt, kan de rest van de wereld niet gelukkig zijn of zonder on evenwichtigheid leven, aldus Neh roe. Hij verklaarde dat het ver langen van de Aziatische miljoe nen naar betere voeding, betere kleding en betere huisvesting ge rechtvaardigd zijn en dat moet worden verhinderd, dat deze ver langens „in de verkeerde richting gaan". Russen namen weer kernproef WASHINGTON, 6-10. De Ame rikaanse commissie voor atoom energie heeft maandag in Washing ton bekendgemaakt, dat de Russen zondag weer een kernproef hebben genomen, de vijfde sedert zij terug kwamen van hun eenzijdige besluit om de kernproeven te staken. Evenals de voorgaande proeven is ook deze in het gebied boven de Poolcirkel genomen. De explosie van zondag was minder sterk dan de voorgaande, op 20 september en 2 oktober. „DANK U!" TILBURG, 6-10. Tilburg heeft lang gewacht met het plaatsen van de gebodsbor den met betrekking tot de snelheidsbeperking binnen de bebouwde kom, maar nu het dezer dagen is geschied blijkt de stad méér te heb ben gedaan dan gebieden al leen. Onder het bord „einde snelheidsbeperking" zien de bestuurders van motorvoer tuigen tevens een vriendelijk Dank u", geschilderd in oranje en zwart. 's-GRAVENHAGE. De politie heeft de 39-jarige loswerkman E. T. aangehouden, die zaterdag jl. 10 sierduiven, eigendom van leerlin gen van de school aan het Verhulst- plein, de kop had afgerukt. De man werd aangehouden, toen hij uit een vijver, elders in de stad, vis trachtte te bemachtigen. T. had de duiven voor consumptie bestemd. OVERBLIJFSELEN „HUIS OOSTERSTEIN" BLOOTGELEGD Zoals door ons gemeld heeft de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek te Amersfoort in de polder Oosterland nabij de buurtschap Viane van de gemeente Ouwerkerk de overblijfselen bloot gelegd van het uit de tweede helft der veertiende eeuw daterende slot „Huis tot Oosterstein". Funderin gen en muurresten werden gevon den van hoofd- en bijgebouwen en van de toren. Verder vernemen wij thans dat de gevonden overblijfse len een mooi compleet voorbeeld geven van eeti versterkt huis uit de veertiende eeuw. Duidelijk is waargenomen dat het slot bestaat uit een ouder huis van omstreeks 1380, waaromheen in de loop van de vijftiende eeuw een nieuwer huis is gebouwd. Bij de foto's (van links naar rechts): Resten van de opgegraven keer- muur die, met een gracht en brug, het oude slot beveiligde. De tweede foto toont de resten van de hoektoren. Op de achtergrond is het water van de Meervliet duide lijk zichtbaar. Een close-up van een scherven-stilleven; bij de op gravingen werden enige scherven gevonden van gebruiksvoorwerpen. De laatste foto geeft een mooi beeld van de bijzonder gave bestra ting, zoals die werd aangetroffen in de voorburcht. De muurresten op de achtergrond zijn overblijfselen van de stallen. i Wie de dochter wil winnen, i moet met de moeder beginnen. Toestand van de Paus vooruitgaande ROME, 6-10. In een door vier dokters ondertekende bekendma king, die maandagavond door dr. Luciano Casimirri van de „Osser- vatore Romano' het officiële dag blad van het Vaticaan, voor het zomerpaleis te Castelgandolfo aan verslaggevers is voorgelezen wordt, als gemeld, medegedeeld dat de toestand van de paus aanzienlijk is verbeterd. De letterlijke tekst van de be kendmaking luidt: „De toestand van de heilige vader is, wat betreft de stoornis in de bloedtoevoer naar de hersens, aanzienlijk verbeterd. De meest geschikte en dringend ste behandeling heeft plaats ge vonden. Het gestel van de paus heeft op nieuw getoond een aanzienlijk weerstandsvermogen te bezitten. Veel schade door overstromingen in zuid-Frankrijk NIMES, 6-10. Bij de overstro mingen in het zuiden van Frank rijk (departement Gard) zijn 36 mensen om het leven gekomen en 45 dorpen verwoest. Circa 20.000 mensen zijn zo goed als dakloos geworden. Overal waar het water daalt, kan men zien dat de velden en wijn gaarden met een laag slijk zijn be dekt. Het is nog te vroeg om met enige zekerheid een schatting te geven van de aangerichte schade. Het staat echter vast dat deze aan zienlijk is. Het beroep van de Franse minis ter van Binnenlandse Zaken op de Fransen, heeft grote weerklank ge vonden. Geld en goederen stromen binnen. Jongen sloeg zijn ouders met een bijl AMSTERDAM, 6-10. De 18-jarige reclametekenaar J. S. heeft van morgen omstreeks half twee in zijn ouderlijke woning in Amsterdam noord, zijn vader en moeder, die lagen te slapen, in een vlaag van verstandsverbijstering met een kleine bijl aangevallen. Door de slagen vloog de bijl van de steel af. De jongen liep na zij daad direct naar de huisarts om deze te waar schuwen. Beide ouders moesten naar het Binnengasthuis worden vervoerd, waar de vader, die een hoofdwond en een hersenschudding had opge lopen, ter verpleging is opgenomen. De moeder, die ook aan het hoofd gewond werd, kon na behandeling huiswaarts keren. Blindeninstituut bestaat 150 jaar BUSSUM, 6-10. Op 10 oktober zal het Nederlands Blindeninsti tuut te Huizen zijn 150-jarig be staan herdenken. Aldus is vandaag op een persconferentie meege deeld. Vijf schepen van het 51ste Brit se eskader mijnenvegers vertrek ken dinsdag uit Portsmouth voor een bezoek van vijf dagen aan Am sterdam. Een voetbalelftal van de schepen zal tegen een ploeg van de Nederlandse marine spelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1