Chinese communisten staken beschieting van Quemoy voor een week DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 6 OKTOBER 1958 No. 18441 115e jaargang ZHWOUNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,1 S, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur te). 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Meer kans op vrede in het Verre Oos'en „Overwegingen van menselijkheid" HONGKONG, 5-10. De cominu- nistisch-Chinesc minister van De fensie, Peng Teh-IIoeai, heeft in een boodschap tot de nationalisten verklaard, dat h\j „uit overwegin gen van menselijkheid" opdracht heeft gegeven de beschieting van de eilanden voor de Chinese knst met ingang van maandag 6 oktober voor een week te staken. De natio nalisten. die deze eilanden, waar onder Quemoy en Matsoe, bezet houden, zullen in die tijd vrjj zijn om zich te bevoorraden, op voor waarde dat er geen Amerikaans geleide Is. Hij herhaalde het in juni 1956 door premier Tsjou En-Lai gedane voorstel tot besprekingen om te ko men tot een vreedzame regeling. Wij allen zijn Chinezen en dit is een zuiver Chinese zaak tussen U en ons en niet een aangelegenheid tussen China en de V.S. Amerika is in laatste instantie onze gemeen schappelijke vijand, aldus de mi nister volgens het communistisch- Chinese persbureau „Nieuw-Chi- na". De minister zei voorts, dat de oorlog tussen „u en ons" al dertig jaar aan de gang is en dat het niet goed is dat deze nog niet is ge ëindigd. Bestraffing De strijd om Quemoy is bedoeld als bestraffing, daar de nationa listische leiders allang onbeheerst zijn opgetreden tegen het vaste land. Zij gaven opdracht, dat vlieg tuigen woeste aanvallen op het vasteland deden en pamfletten en geheime agenten neerlieten. Foet- sjou werd gebombardeerd en Ki- angsoe en Tsekiang bestookt. Kan dit worden geduld? Vandaar het afschieten van enige granaten om uw aandacht hierop te vestigen, al dus maarschalk Peng-Teh-Hoeai. Hij verklaarde verder, dat de dag zeker zal komen, dat de Ame rikanen de nationalisten in de steek zullen laten. „De aanwijzing is er al in de verklaring van Dulles op 30 september". (De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, zei dinsdag jl. op een persconferentie, dat het „dwaas" zou zijn de huidige om vangrijke strijdkrachten der Chi nese nationalisten op Quemoy en Matsoe te handhaven. Het zou naar Amerikaanse opvatting niet ver- Amerika en Formosa TAIPEH, 4-10. President Tsjiang Kai-Sjek van nationalistisch China heeft met de Amerikaanse ambas sadeur in Taipeh, Everett Drum- right, gesproken over het Ameri kaanse standpunt ten aanzien van de crisis in de Straat van Formosa. Een woordvoerder van het natio nalistische ministerie van Buiten landse Zaken heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat Ame rika de regering in Taipeh nog niet heeft benaderd over een verminde ring van de militaire sterkte op de kusteilanden. De overstromingen in Frankrijk NIMES, 4-10. De overstromingen in het zuidoosten van Frankrijk hebben een schade aangericht van van meer dan 180.000.000 gulden, aldus een onofficiële schatting. Het dodencijfer bedraagt zeker drie-en-dertig. Process en in Boedapest WENEN, 4-10. Volgens reizigers die zaterdag in Wenen ^ijn aange komen verluidt in Boedapest dat nog steeds processen worden ge voerd tegen jonge mensen die in 1956 aan de opstand hebben deel genomen. Drie weken geleden zou den in Boedapest zeven jonge men sen ter dood veroordeeld zijn, ter wijl anderen lange gevangenisstraf fen kregen. Zij zouden indertijd hebben deelgenomen aan een aan val op het hoofdbureau van de communistische partij in de Hon gaarse hoofdstad. Voorts zou een jongeman die op een Russische tank zou hebben geschoten, ook de dood straf hebben gekregen. standig zijn de strijdkrachten daar te houden indien er een overeen komst over een staken van het vu ren tot stand komt). Onderhandelingen Er is geen oorlog tussen de Chi nese volksrepubliek en Amerika en daarom lean er ook geen sprake zijn van een staken van het vuren. „Is het niet bespottelijk over een staken van het vuren te spreken wanneer er geen vuur is?" zo ver volgde Peng Teh-Hoeai. Het ge schil tussen China en de V.S. is de Amerikaanse bezetting van Taiwan (Formosa), Penghoe en de Straat van Taiwan en dit moet worden geregeld door de onderhandelingen tussen beide landen welke thans te Warschau worden gehouden. De Amerikanen moeten gaan (uit het gebied van Formosa), aldus de mi nister. Over de „overwegingen van men selijkheid", die tot de tijdelijke sta king van de beschieting leidden, zei Peng, dat de 130.000 militairen en burgers op Quemoy moeilijk ge durende lange tijd „het gebrek aan voorraden en de kwellende honger en kou" kunnen verdragen. DE GAULLE STELT VIJFJARENPLAN OP VOOR ONTWIKKELING VAN ALGERIJE Beroep op opstandelingen strijd te staken CONSTANTINE, 3-10. „Het over weldigende aantal ja-stemmen, dat in Algerië werd uitgebracht, heeft dit land en Frankrijk voor eeuwig aaneen gesmeed. Honderd miljoen mensen hebben besloten tezamen, in vrijheid, gelijkheid en broeder schap aan hun toekomst te bou wen", aldus heeft de Franse pre mier, generaal De Gaulle, vrijdag in een toespraak te Constantine, in oost-AIgerië, verklaard. In zijn toespraak waarnaar ge heel Algerië met spanning uitzag, verklaarde De Gaulle voorts: „Ik ben hier gekomen, om de toekomst van Algerië bekend te maken. Wij moeten het aanzien van dit land veranderen". Hij deed daarop mededeling van een vijfjarenplan, om dit te berei ken. „In deze tijd moet tenminste tien procent van de jonge mensen, die bij het rijk in dienst treden, uit Algerijnen bestaan. Er zal 250.000 hectare land onder de mohammedaanse boeren worden verdeeld. Voorts zullen er binnen twee maanden verkiezingen in Algerië ERNSTIG INCIDENT OP CYPRUS Engelse vrouwen doodgeschoten te Famagusta Famagusta is vrijdagavond door Britse troepen vrijwel geheel bezet nadat twee mannen twee Engelse vrouwen hadden neergeschoten van wie er een is overleden. Naar schatting 1.000 Griekse Cyprioten zijn voor een verhoor door Britse militairen aangehouden. Het hoofd der politie van Fama gusta, Clark, verklaarde zaterdag ochtend tegenover verslaggevers: „Berichten, volgens welke er per sonen zijn overleden na de verho ren van vrijdagavond jl., zijn vol komen onjuist". Clark ontkende ook, dat er per sonen bij de ondervragingen waren gewond. Hij voegde hieraan echter toe, dat een 150 mensen in het ziekenhuis waren opgepomen. Vergiftigde bonbons zaaien paniek in België BRUSSEL. De paniek in België ontstaan door de verkoop van je never en likeurbonbons waarin methylalcohol is verwerkt, grijpt snel om zich heen. Woensdag zijn weer een aantal mensen ziek ge worden na het eten van deze bon bons. De politie heeft ln tientallen plaatsen dozen met fraai verpakte bonbons in beslag genomen. Bij on derzoek bleek dat er vele gevuld waren met methylalcohol. Deze bonbons zijn op de markt gebracht door een bende, die vanuit Ant werpen opereert. Tot nu toe zijn twaalf Belgen i.v.m. deze zaak gearresteerd. Ne gen mensen zijn al overleden na het eten van de bonbons of het drinken van de vergiftigde jenever. Een aantal Belgen is in het zieken huis opgenomen. De vergiftigde bonbons zijn aan duizenden win kels verkocht door groothandelaars die do bonbons in goed vertrouwen hadden gekocht. worden gehouden. Tenminste twee derde van de afgevaardigden van dit land zal uit Algerijnen moeten bestaan. Er zullen 400.000 nieuwe betrek kingen in Algerië in het leven wor den geroepen. Alle kinderen in Algerië zullen in staat worden gesteld een school te bezoeken", aldus De Gaulle. De generaal deed een beroep op de Algerijnse opstandelingen om „deze ongerijmde strijd te staken". Straalvliegtuigen over de Atlantische Oceaan LONDEN, 4-10. De Britse lucht- vaartmaatshappij B.O.A.C. heeft zaterdag de wedloop met de Ame rikanen gewonnen en de eerste dienst met straalvliegtuigen over de Atlantische Oceaan geopend. Een Comet-4 .van de B.O.A.C. is zaterdag met 28 passagiers en 16 bemanningsleden in zes uur en twaalf minuten van New York naar Londen gevlogen. Halverwege boven de oceaan ontmoette het toe stel een Comet die de eerste vlucht Londen-New York in deze dienst maakte. Dit toestel deed 10 uur en 20 minuten over de vlucht, een op onthoud van één uur en 10 minuten op New Foundland, waar brandstof werd ingenomen, meegerekend. Voorlopig wordt een weekdienst onderhouden. Vermoedelijk zullen met ingang van 1 december dage lijks vluchten met Comets over de oceaan worden gemaakt. Tweede Kamer ontvangt wetsontwerp op afbetalingsstelsel Wettelijke regeling ter bescherming van de koper 's-GRAVENHAGE, 4-10. Ter ver vanging van de Wet op het Afbe- talingsbedrijf 1936 en dc tijdelijke regeling Afbetalingsovereenkom sten 1956r is thans een ontwerp van wet op het afbetalingsstelsel aan -de Tweede Kamer aangeboden. De staatssecretaris van Ecomische Za ken en de ministers van Justitie, Financiën, Sociale Zaken en Volks gezondheid en van Maatschappelijk Werk, hebben hun namen aan dit ontwerp gehecht. Het nieuwe wetsontwerp bevat nieuwe en aan de veranderde om standigheden aangepaste bepalin gen omtrent de verkoop op afbeta ling. Deze zijn gericht op een ge zonde ontwikkeling en het zoveel mogelijk voorkomen van misbrui ken. Het ontwerp beoogt behalve sociaal-economische aspecten ook de conjuncturele zijde van de afbe talingstransactie te regelen. De ministers constateren, dat in het onderhavige ontwerp in feite niet zo'n grote tegenstelling tus sen een gezonde ontwikkeling van het af betalingswezen en de be scherming van de koper, ook tegen zichzelf, bestaat. Zomin is dit met een globale en met een gedetail leerde wettelijke regeling het ge val. Peking protesteert bij Nederland NEW YORK, 3-10. Communis tisch China heeft bij Nederland ge protesteerd tegen zijn „houding" ovw rio tncstnnH in bet verre oosten, aldus is vrijdag in gezag hebbende kringen van de Verenig de Naties te New York vernomen. De autoriteiten te Peking heb ben, zo werd gezegd, twee dagen geleden tegenover de Nederlandse zaakgelastigde mondeling duidelijk gemaakt, dat zij met name bezwaar hadden tegen de steun van de Ne derlandse V.N.-delegatie voor de maatregel om de communisten bui ten de V.N. te houden en de zetel van China bezet te laten houden door de nationalisten. Zij hadden verder bezwaar tegen verklaringen die minister Luns in New York af gelegd heeft. HILVERSUM. De Vrijzinnig Pro testantse Radio Omroep te Hilver sum zal in een achttal uitzendingen het probleem der werkgelegenheid ter sprake brengen. Drs. H. M. de Lange van het Centraal Planbureau te 's-Gravenhage zal op zondag 12 oktober van 16.15 tot 17.30 uur over de zender Hilversum II de reeks openen met de vraag „Hoe staan wij er voor?" Na aanslag op Britse vrouwen: 250 GEWONDEN BIJ AANHOUDING VAN 650 GRIEKEN OP CYPRUS Twee Cyprioten aan verwondingen bezweken NICOSIA, 4-10. De regering van Cyprus heeft zaterdagavond be kendgemaakt, dat vrijdag na de aanslag op twee Britse vrouwen.in Famagusta 650 Grieken zijn gear resteerd en dat 250 van hen bij de aanhouding gewond zijn. Twee Cy prioten zijn aan hun verwondingen bezweken en 16 gewonden vertoe ven nog in een ziekenhuis. Voorts is een meisje van twaalf jaar, dat werd aangehouden, door de emotie gestorven. De 650 gearresteerden zijn inmiddels op twee na weer vrijgelaten. Bij het dorp Akritori, in het zuid westen van Cyprus, zijn vrijdag nacht drie vliegers van de R.A.F. gewond toen hun auto op een mijn reed. In het dorp is toen onmiddel lijk een uitgaansverbod afgekon digd. Te Agorou zijn vier bommen ge worpen naar een vrachtauto met Britse soldaten. Eén ervan kwam op de wagen terecht, doch een der soldaten zag kans het projectiel op straat te werpen, waar het tot ont ploffing kwam zonder dat er slacht offers vielen. Verzet van Makarios De Britse gouverneur van Cyp rus, sir Hugh Foot, verklaarde za terdag in commentaar op de bood schap van aartsbisschop Makarios van vrijdag - waarin deze opriep tot verzet tegen het Britse deelge nootschapsplan -, dat Engeland in de eerste plaats verplicht is de ge weldpleging te bestrijden en het eiland te bevrijden van de haat en de angst die zoveel lijden heeft ver oorzaakt. De aanslag op de twee Britse vrouwen in Famagusta heeft onze vastbeslotenheid om dit te doen, nog versterkt, zei hij. De gou verneur betreurde het, dat de reli gieuze leider van de Griekse ge meenschap op Cyprus het volk mis leidt. De deur is open voor samenwer king, zo zei hijdoor samenwerking en niet door strijd zal een oplos sing gevonden moeten worden. Bisschop Anthimos van Kitium, de plaatsvervanger van Makarios, verklaarde zaterdag, dat de „tra gedie van gisteren in Famagusta de eerste pijnlijke consequentie is van de Britse vasthoudendheid aan het gewelddadig opleggen van het duivelse deelgenootschapsplan aan het Cyprische volk". AMSTERDAM. Donderdagoch tend 6 november a.s. zal met enige feestelijkheid op het Europaplein te Amsterdam de eerste paal wor den geslagen en dus officieel wor den begonnen met de bouw van het nieuwe RAI-gebouw. Redelijke toepassing van afbetaling Bij redelijke toepassing van af betaling, zo schrijven zij in de Me morie van Toelichting, moet deze zowel economisch als sociaal posi tief worden gewaardeerd. Slechts bij voorkomende of te verwachten misbruiken is voor overheidsin grijpen plaats. Tegen overkredite- ring moet b.v. gewaakt worden. Het wetsontwerp behelst voor waarden, waaraan afbetalingsleve ranciers, afbetalingsfinanciers en afbetalingscolporteurs moeten vol doen om werkzaam te mogen zijn. Voorts zijn voorschriften Voor het sluiten van afbetalingstransacties vastgelegd. In een aparte para graaf zijn bepalingen in verband met conjuncturele omstandigheden opgenomen. Vleermuizen- kraamkamer EDE, 3-10Even buiten het dorp Ede is een kraamkamer ontdekt van de rosse vleer muis (Nycyalus Noctula). In dergelijke kraamkamers brengen de vleermuizen hun jongen ter wereld en in ons land zijn slechts enkele van deze plaatsen bekend. Mede werkers van het zoölogisch laboratorium van de rijks universiteit te Utrecht heb ben te Ede een aantal die ren gevangen en van een oormerk voorzien, waarna ze weer in vrijheid gesteld werden. Doel is een even tuele trek of verspreiding kennen. Hilversum korte tijd uit de lucht 's-GRAVENHAGE, 4-10. De bel- de zenders Hilversum zijn om der tien minuten over één vanmiddag uitgevallen doordat een hoofdzeke ring van de gelijkspanning in de P.T.T.-radiokamer in Hilversum het begaf. De bezitters van toestellen kre gen ongeveer tien minuten later weer geluid, voor de aangeslotenen op de draadomroepen duurde de stilte ongeveer twintig minuten. Voor de toestellen is namelijk in gevallen als deze een reserveweg mogelijk, die 'voor de draadomroep ontbreekt. De aangeslotenen daar op moesten wachten tot een nieuwe hoofdzekering was aangebracht, die het mogelijk maakte de spanning weer op peil te brengen. KORTE BERICHTEN HIT HET BINNENLAND MAASTRICHT. Onder Erote be- langstelling heeft in Maastricht de uitvaart plaatsgehad van de 22-,ia- rige dochter van de commisaris der koningin in Limburg, mej. Carla Houben. die bij een auto-ongeluk tussen Weert en Eindhoven om het leven kwam. SCHEEMDA. In het ziekenhuis te Winschoten is de 50-iarige ge huwde M. Bakker uit Heiligerlee overleden aan de verwondingen, opgelopen bij een hem overkomen verkeersongeval. Hij ging. toen hij op zijn bromfiets door Scheemda reed en voor een andere bromfiet ser moest, uitwijken, plotseling naar het midden van de weg en werd door een hem achteropkomende motorrijder aangereden. DELFT. In de Eerste Niéuwsteeg te Delft is het driejarig zoontje Jacobus van de familie Van Boekei onder een bestelauto, bestuurd door S. aldaar, terecht gekomen en ge dood. Het jongetje was met zijn moeder bij zijn grootmoeder op visite. Het was de straat opgelopen, net toen S. met zijn auto naderde. AMSTERDAM. De 56-jarige heer T. Bouma uit Amsterdam is toen hij op zijn bromfiets, komende van de Sloterweg, de Haagseweg wilde oprijden, bij de kruising door een personenauto aangereden. De heer B. was op slag dood. Men vermoedt dat hij door de zon werd verblind. 's-HERTOGENBOSCH. In een zondagmiddag gehoudén dienst is de nieuwe Waalse kerk in 's-Her- togenbosch in gebruik genomen. Dit is de eerste kerk van poreus beton in Nederland. Zij staat aan de Zuiderparkweg en is binnen vier maanden gebouwd. i Wie met minuten weet te i woekeren vindt vopr alles tijd. Minister mr. J. Algera vraagt ontslag 's-GRAVENHAGE, 4-10. Mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, heeft H.M. de Koningin verzocht hem ontslag te willen ver lenen uit zijn functie van minister van Verkeer en Waterstaat. De reden van deze ontslagaan vrage is dat de minister meent in verband met zijn gezondheid niet meer ten volle te kunnen voldoen aan de hoge eisen, die zijn huidige ambt hem stelt. De heer Algera heeft het minis tersambt bekleed sinds 2 september 1952. Hij is geboren in 1902 en stu deerde rechten te Groningen, waar na hij in dienst trad van de pro vincie Friesland als ambtenaar ter provinciale griffie. In 1935 werd hij voor de Anti-Revolutionaire Partij gekozen tot lid van de gemeente raad van Leeuwarden, van welke gemeente hij ook waarnemend bur gemeester is geweest. Eveneens was mr. Algera lid van Ged. Staten van Friesland. In 1937 deed de huidige minister zijn intrede in de tweede Kamer. Kamerlid bleef hij tot aan zijn be noeming tot minister van Verkeer en Waterstaat. De heer Algera is ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Onder zijn bewind kwam wel als belangrijkste wet de Deltawet tot stand in het begin van dit jaar. Verder zijn o.a. te noemen de nood wet Dijkherstel, na de stormramp in 1953, de nieuwe Postwet (1954), de wet P.T.T.-raad, de instelling van een spoorwegongevallenraad en een nieuwe luchtvaartwet. weduwnaars bepleiten hun belangen GREVENBICHT, 3-10. Het we- reldcongres voor weduwen, we duwnaars en oudere vrijgezellen, dat vanavond in Breda is geopend, heeft in telegrammen de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid en de voorzitters van de beide Kamers verzocht, voor zoveel als in hun vermogen ligt te bevor deren, dat de regeling voor wedu wen en wezen, zoals neergelegd in het advies van 25 januari 1957 van de Sociaal Economische Raad, zo spoedig mogelijk in een wettelijke regeling omgezet wordt. Moord in Geldermalsen GELDERMALSEN, 4-10. De 43- jarige M. J. van Vliet uit Breda, hoofd van de technische dienst van een conservenfabriek te Gelder malsen is vanmiddag omstreeks half een bij een onenigheid met de 49-jarige werkmeester J. P. de G. uit Tiel door laatstgenoemde ver moord. Tussen beide mannen bestond reeds enige tijd wrijving over de arbeidsverhoudingen. Na een korte onenigheid vanmiddag in de bank- werkerij greep de werkmeester een koolsnijmes (onderdeel van een snijmachine) waarmee hij de ander om het leven bracht. De heer van V. was gehuwd en vader van drie kinderen, de werkmeester is ge huwd en vader van twee kinderen. De Franse vijfde republiek PARIJS, 5-10. De vijfde Franse republiek is zondag 5 oktober te nul uur een feit geworden. De staatscourant van zondag heeft de nieuwe instellingen die bij de volksstemming van 28 september zijn aanvaard, afgekondigd. De vierde Franse republiek, geboren in 1946, is verdwenen en haar in stellingen zijn automatisch met in gang van zondag vervallen. President Coty zal aanblijven tot zijn opvolger is gekozen. De oude Nationale Vergadering is op reces tot eind november. Dan worden verkiezingen voor een nieuwe Na tionale Vergadering gehouden. De Raad van de (vierde) repu bliek blijft bestaan tot 1959 als Se naat. Uit Amerikaanse bron is vrij dag in Taipeh vernomen, dat op het ogenblik een aantal Nikea Herkules projectielen voor de luchtafweer op Formosa onderweg zijn. De zen ding wordt deze week verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1