r-«,- SLECHT WEER VEROORZAAKTE DALING VAN DE WERELDLANDBOUWPRODUKTIE Toenemende agrarische ontwikkeling in de Sowjet-Unie ROME, 30-9. Slecht weer was de voornaamste oorzaak van een lichte daling van de wereldlandbouwpro- duktie in 1957-'58, zo deelt de voed sel- en landbouworganisatie der Ver. Naties (F.A.O.) in haar heden gepubliceerd jaarverslag mede. De nationale landbouwpolitiek en de toenemende overschotten in de ho ger ontwikkelde landen zijn even wel invloeden op langere termijn, die leiden tot een daling van de landbouwproduktie, terwijl er in vele delen van de wereld nog steeds voedseltekorten bestaan, zo schrijft de F.A.O. De ingrijpendste veranderingen in de landbouwpolitiek hebben in de Sowjet-Unie plaatsgevonden. Hier werden de tractorstations ge sloten en deed de regering in maart 1957 een beroep op de arbei ders der staatsboerderijen, hetgeen leidde tot een uitbreiding van de bebouwbare grond van deze boer derijen met 65 procent, een uitbrei ding van het graanarsenaal met 73 procent en een uitbreiding van de varkens-, runder- en wolveestapel met 68 tot 100 procent. Peking zag militaire parade HONGKONG, 1-10. Ter gelegen heid van de nationale feestdag is er vandaag in Peking een militaire parade gehouden, die volgens ra dio-Peking door vertegenwoordi gers van 70 landen is bijgewoond. De minister van defensie, maar schalk Peng, heeft verklaard, dat het leger een harde klap zal toe brengen aan „de Amerikaanse im perialisten", als zij China's her haalde waarschuwingen blijven ne_ geren. Het persbureau „Nieuw China" meldt, dat de militaire parade ge volgd werd door een optocht van 600.000 burgers. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Het Algemeen Nederlands Invalidenwagen Fonds (HANIF) streeft er naar aan alle wijkcentra in ons land een invali denwagen te schenken, met het oogmerk dat zulk een centrum de ze telkens tijdelijk ter beschikking stelt aan wie hem behoeft. Het be stuur van het fonds is nu zover gevorderd, dat op 18 oktober a.s. aan elk der zestien wijkcentra van Amsterdam een wagen kan worden verstrekt. AMSTERDAM. Prins Bernhard zal op 13 oktober de grossierderij fa. Th. Albada Jelgersma te Breda openen. Dit vrijwillige filiaalbe drijf behoort tot de verkoopge meenschap VéGé-Nederland, moe derorganisatie van de Europese VéGé-Unie, waarbij 16.000 zelfstan dige kruideniers zijn aangesloten. ROZENBURG. Aan de afbouw- kade van de scheepswerf Verolme te Rozenburg is het 19.500 ton me tende motortankschip „Sole" over gedragen aan de rederij A .S. Töns- berg Hvalfangeri te Tönsberg (Noorwegen). Bij de technische proefvaart op de Noordzee heeft het tankschip met succes zeer zwa re stormen doorstaan en in ruime mate haar deugdelijkheid bewezen. 's-GRAVENHAGE. Na een totale vliegtijd van dertig uur van Am sterdam naar Tokio via de Noord pool, met tussenlandingen te Ko penhagen en Anchorage, is de eer ste zending van 17 schilderijen en 70 tekeningen van Vincent van Gogh dinsdag per DC-7c van de S.A.S. in Tokio aangekomen. De vereniging van blanken in ap sbav ueid uba aip spoa omn middelbare scholen van Little Rock als partikuliere instellingen te heropenen, heeft bekend ge maakt dat zij van haar voornemen afziet. Het verslag der F A.O. herinnert er aan, dat in juni 1957 in de Sow jet-Unie de leuze werd aangeheven, dat de produktie van melk, vlees en boter in de Sowjet-Unie per hoofd die van de bevolking van de Ver. Staten moet gaan overtreffen. De F.A O. is van mening, dat de Sowjet-Unie dit doel voor wat de melkproduktie betreft waarschijn lijk dit jaar en voor wat de vlees- produktie betreft waarschijnlijk over 4 5 jaar zal bereiken. Het door de F.A O. berekende in dexcijfer van de wereldlandbouw- produktie per hoofd van de bevol king daalde van 109 in 1956-57 tot 107 in 1957-'58. Dit indexcijfer is gebaseerd op 1952-'53 100. In de minder ontwikkelde gebie den als geheel genomen was de produktie van voedsel en alle an dere agrarische produkten per hoofd van de bevolking de laatste twee jaren niet groter dan voor de oorlog. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Schiedam (7e pred. pl.): W. Brinkman, Asperen. Ger. Kerken Tweetal te Groningen-west (vac. L. van der Zanden): L. Blijdorp, Aalten en W. P. H. Pouwels, Wom- mels (Fr.). Bedankt voor Andijk (vac. wijlen D. Zwart): P. B. Suurmond, laatstel. pred. te Sorong (Nw. Guinea). Ger. Kerken (art. 31 K O.) Aangenomen naar Nijverdal: A. Koers, kand. te Hoogkerk, die be dankte voor Goes. Chr. Ger. Kerk i Tweetal te Schiedam: G. Bilkes, Amsterdam-zuid en G. de Vries, Zeist; te Werkendam: G. Blom, Meerkerk en D. Slagboom, 's-Gra- venzande. Beroepen te Aalsmeer: J. J. Rebel te Murmerwoude. Bedankt voor Klundert: D Slag boom, 's-Gravenzande; voor Rozen burg: H. van der Schaaf, De Krim (O.). SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland' Het programma voor zondag 5 oktober a.s. luidt: le klasse B: Zierikzee II-Brou- wershaven I (scheidsr. P. Wijs); SVOWK I-Renesse II (scheidsr. M. de Wagter); Burgh I-Burgh II (scheidsr. N. Speelman). Alle wed strijden vangen aan om half drie. 2e klasse C: Zierikzee III-Zon- nemaire I (half 1, scheidsr. J. Schol ten); Zonnemaire II-Dreischor I (half 3, scheidsr. A. Berrevoets); Brouwershaven II-SVOWK II (half 3, scheidsr. T. Simmers). Zaterdagmiddagcompetitie 2e klasse B: MEVO I-Goes V (4 uur, scheidsr. J. de Wit); Kloetinge I-Wolfaartsdijk I; Wissenkerke I- Kats I; SVD I-Driewegen I; 's-Heer Hendrikskinderen I-Zaamslag I. 2e klasse C: MEVO II-Bruse Boys I (4 uur, scheidsr. G. M. v. d. Wie len); Brouwershaven III-Duiveland I uur, scheidsr. J. Pomper); Burgh III-SINOTO I (4 uur 45, scheidsr. N. Speelman). 3e klasse C: Duiveland II-Zee- meeuwen I (4 uur, scheidsr. T. Sim mers); Bruse Boys II-WIK I (4 u., scheidsr. Th. Sies); Burgh IV-SI NOTO II (kwart over 2, scheidsr. J. D. v. d. Linde). Juniorencompetitie Groep B VIII: Zierikzee B I-Zee meeuwen B I (2 uur 45, scheidsr. A. Berrevoets); Brouwershaven B I- Duiveland B I (2 uur 45, scheidsr. J. Pomper); SINOTO B I-Dreischor B I (3 uur, scheidsr. P. C. W. v. d. Ende). Groep B IX: Zonnemaire B I- MEVO B I (3 uur, scheidsr. P. J. Rieteco); SVOWK B I-Renesse B I (3 uur, scheidsr. J. A. Klink); Bruse Boys B I-WIK B I (2 uur 45, scheidsr. Th. Sies). DE UIENPSYCIIOSE Wij geven de uien zo inaar weg aan west-Duitsland Terwijl het in het geheel niet nodig is (Slot). Het slot van onze verhandelingen over de uienexport willen wij be ginnen met een overzicht der maandomzetten. Juli 547 ton; augustus 19.575; september 11.521; October 21.832; november 7.060; december 21.125; januari 24 357; februari 30.004; maart 23.212; april 21.252; mei 6.029; juni 1.510; totaal 187.927 ton. De jaren na 1950 hebben alle be duidend lager exportcijfer te zien gegeven waarvoor zeker redenen zijn aan te voeren. We denken maar aan een jaar met hevig kop- rot en met een product als sigaren door ernstige meeldauw-aantasting. Verder aan de tijd dat de uien- leveranciers nog meenden met smerige uien te kunnen aankomen en tenslotte aan de jaren dat onze boeren meenden 30 cent per kilo te moeten ontvangen als de uien van wege buitenlandse concurrentie niet boven een kwartje mochten uitkomen. Onder al zulke omstan digheden mag men van export niet te veel verwachten, maar wat zijn de feiten op dit moment? Goed gevormde uien. Veel kleine wat voor Duitsland zeer aantrek kelijk is. We leveren ze schoon en zuiver af. Het weer werkt in dit opzicht ook nog mee. Van ernstig koprot hebben we geen last én we zullen al tevreden zijn met een prijs van 10 cent per kilo! Vooral door deze lage prijszetting en de goede kwaliteit der uien zijn diverse landen buiten Engeland en Duitsland reeds gealarmeerd en zullen er uit deze hoeken weer or ders komen. Italië, onze grote concurrent in west-Duitsland vraagt momenteel prijzen van 20 cent per kilo en wij? Wij geven ze weg en dit terwijl wij in west-Duitsland tot eind novem ber niets eens last van concurren ten zullen hebben omdat de gren zen voor andere uienleverende lan den tot die datum gesloten blijft. Pété. Ingezonden mededeling jIIStralisch umsmui: m immigratie Australië groet het Nederlandse volk bij gelegenheid van het vertrek van de 100.000ste Nederlandse emigrant naar dit werelddeel. Australië zegt allen, die hebben meegeholpen om deze belang rijke mijlpaal te bereiken, hartelijk dank. Australië is er trots op, dat zoveel Nederlanders dit land hebben gekozen om er te wonen, te werken en gelukkig te zijn. Australië is dankbaar voor hetgeen Nederlandse emigranten bijdragen tot zijn ontwikkeling. Australië geeft het Nederlandse volk de verzekering van zijn blijvende belangstelling voor het welzijn van de Nederlandse emigranten. Australië blijft bereid nog vele emigranten uit Nederland op te nemen. Australië biedt hen de mogelijkheid een nieuwe toekomst te bouwen, op basis van volledige gelijkheid, in een rijk, snel groeiend en democratisch land. Australië zorgt, binnen het kader van de Nederlands-Austra lische Emigratie Overeenkomst, voor voorlopige huisvesting, en helpt bij het zoeken van een eerste werkkring. Australië - en de Australiërs - heten Nederlandse emigranten van harte welkpm. Canberra, Australië, 29 september 1958 Inlichtingen worden verstrekt door de Algemene Emigratie Centrale, Javastraat 96, 's-Gravenhage, de Christelijke Emigratie Centrale, Heulstraat 3, 's-Gravenhage, de Katholieke Centrale Emigratie stichting, Badhuisweg 91, 's-Gravenhage, en hun bijkantoren, alsmede door alle Gewestelijke Arbeidsbureaus. Afscheidsbezoek gold Deltawerken Hoofd landmeetkundige dienst Bureau Uitvoering Herverkaveling verlaat Zierikzee Bruinisse arrangeerde geanimeerde ontvangst Het vertrek van de heer E. Mul ler, hoofd van de landmeetkundige dienst van het Bureau Uitvoering Herverkaveling Schouwen, die Zie rikzee met Utrecht gaat verwisse len, viel samen met het vertrek van ir. Westerhof uit Goes, een der top figuren van de Herverkavelings- dienst in onze provincie. Dit dubbele afscheid was aanlei ding voor een aantal Zeeuwse ho gere ambtenaren bij genoemde dienst, voor een trip over Schou- wen-Duiveland, waar - hoe kan het anders - de herverkaveling in zijn verschillende stadia de aan dacht had. Bruinisse met zijn Deltawerken vormt uiteraard voor mensen met een gerichte belangstelling als de onderhavige, een aantrekkelijkheid apart, vandaar dat men hier wat langer verbleef. Men verenigde zich in hotel-restaurant „Bru" van de heer J. Gilden aan een koud buffet, waarbij ir. van der Weele, hoofd van de Dienst Deltawerken te Bruinisse, een uitvoerige uiteenzet ting heeft gegeven van deze wer ken. A Een monsterbiet Een suikerbiet, ontdaan van X het blad, die vijf kg. weegt X •j. behoort zeker tot de zeld- 'X zaamheden. Een biet met dit X X respektabele gewicht werd X geoogst door de heer H. *i* Oudesluijs te Sirjansland. xhxkhKhXhH*,;hX"X|,HhX,,HnX,4 Uit de voornaamste steden van Cyprus wordt bericht, dat een sta king van de Grieken op de ambte naren na totaal is. Het Turkse volksdeel nam een dag vakantie. Burgemeester Michaëlis ontving het gezelschap op het gemeente huis en hield een causerie over het ontstaan, de inpoldering en de ge schiedenis der eerste eeuwen en laatste jaren van de polder en de gemeente Bruinisse. Tenslotte wer den, behalve de raadszaal, waarin het gezelschap ontvangen werd, ook de andere appartementen van het gemeentehuis bezichtigd. BADHOEVEDORP. In de Maria- stichting te Haarlem is aan de ge volgen van een verkeersongeval overleden de 55-jarige mevrouw J. Hermans uit Badhoevedorp, die op de Lijndendijk te Zwanenburg op haar fiets door een auto was aan gereden toen zij even de macht over haar stuur verloor. Het inkomen per hoofd der bevolking in Nederland De O.O.E.S. komt tot een inko men per hoofd van de bevolking voor Nederland van f 2.950 in 1956, zulks na correctie van het verschil tussen de interne en externe koop kracht. Dit inkomen is alleen in Italië lager, in welk land het in 1956 f 1 940 bedroeg. In Denemar ken en Frankrijk bedroeg het in komen per hoofd van de bevolking f 3.170, in België f 3.190, in west- Duitsland f 3.240, in Noorwegen f 3.270 en in Engeland f 3 470, waar dus het inkomen het hoogst blijkt te liggen. Uitgedrukt in procenten was het inkomen per hoofd van de bevolking in 1956 in Frankrijk 7 procent, in België 8 procent, in west-Duitsland 10 procent en in Engeland 18 procent hoger dan in Nederland, terwijl het in Italië 35 procent lager was. Landbouw op Schouwen-Duiveland concentreert zich op laatste produkten Suikergehalte niet boven het gemiddelde In de landbouw concentreert zich thans alles op de twee laatste pro dukten van het seizoen, de aard appelen en de suikerbieten, waar bij de aardappelen momenteel nog een duidelijke prioriteit genieten, want de bietencampagne komt nog maar moeizaam op gang. Men is met de bietencampagne nog lang niet toe aan het laden van iedere dag een of meer schepen, zo als dat in het drukste van het sei zoen het geval is. De bieten hebben op ons eiland een opbrengst en een gehalte dat over het algemeen niet boven het gemiddelde uitkomt; de aardappel opbrengst ligt iets hoger dan ge middeld, zij vormt wel een grote tegenstelling met verleden jaar, toen tientallen percelen niet wer den gerooid of na gerooid te zijn niets opbrachten, omdat zij door structuurverval van de grond, zo danig door zomerrot en phytoptera waren aangetast, dat zij onver koopbaar waren. Er is nu naar aardappelen in het zuidwestelijk kleigebied ook behoorlijke vraag. Eerder moest al eens worden ge constateerd, dat eerst de Zuider zeepolders werden leeg gekocht maar dat schijnt nu niet het geval te zijn. Ook naar schokkers (erwten) bestaat een goede vraag. De Dui- velandse boeren zijn goede erw tenkwekers, de afgeleverde par tijen zijn behoorlijk „schoon", een omstandigheid die de vraag en daarmee de verkoop in de hand werkt. RECHTZAKEN Acht jaar geëist tegen notaris AMSTERDAM, 30-9. De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. H. G. van Everdin- gen, heeft vandaag wegens ver duistering, meermalen gepleegd, en valsheid in geschrifte, meerma len gepleegd, acht jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting uit het recht tot het bekleden van ambten geëist tegen de 56-jarige 1 notaris G. A. Rietveld uit Over- veen, die kantoor heeft gehouden in de Deurloostraat te Amsterdam. De notaris is ten laste gelegd, dat hij in de periode van 1947-1957 ten nadele van joodse nalatenschappen een bedrag van f 338.000 heeft ver duisterd. „In werkelijkheid", aldus de president, mr. J. Knottenbelt, „ligt het verduisterde bedrag dicht bij een half miljoen". De recht bank zal in deze zaak op 14 okto ber a.s. uitspraak doen. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 30-9. Totaal aan gevoerd 3849 stuks vee (weektotaal 5761) t.w.: 360 vette koeien en os sen, 1416 stuks gebruiksvee, 180 vette kalveren, 440 graskalveren, 1 348 nuchtere kalveren, 111 varkens, 91 biggen, 98 paarden, 23 veulens, 752 schapen en lammeren, 30 bok ken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,95-3,20, f 2,75-2,90, f 2,55- 2 65, vette kalveren f 2,90-3,20, f' 2,55-2,85, f 2,00-2,55, slachtpaar- den f 2,30-2,00-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 425-375-280, nuchtere kalveren f 75-67-57, veulens f 48(1-380-300, schepen f 85-65-55, lammeren f 85- 65-55, kalf- en melkkoeien f 1150- 960-850, vare koeien f 800-750-600, vaarzen f 850-800-600, pinken f 600- 500-400. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zaterdagmiddagcompetitie Zeemeeuwen I-SINOTO II 7-i Het is aan Zeemeeuwen gelukt om met vier invallers haar eerste overwinning te behalen. Op een zeer effectvol terrein bleek al spoe dig dat het deze keer geen neder laag voor de mannen uit Haam stede zou worden. Vooral de blauw witte verdediging was veel sterker en ook het samenspel was veel be ter verzorgd. Braam gaf zijn ploeg al spoedig de leiding (1-0). De SINOTO-spelers zaten goed op de bal, doch stopper v. d. Maas hield de zaak schoon. Een plotselinge uit val van de thuisclub besloot J. v. Dongen met een hard schot, dat keeper v. Popering niet onder con trole kon krijgen; de meegelopen v. Dongen maakte het tweede doel punt (2-0). Na een half uur spelen passeerde Aalbregtse een serie te genstanders en schoot in (3-0). Met deze stand kwam de rust. Na de rust passeerde J. v. Don gen de vijandelijke veste weer (4-0). De middenvoor van SINOTO brak enkele malen door, maar kee per B. v. Dongen was op zijn post. Na 24 minuten moest hij echter zwichten voor een effectvol schot (4-1). Een goede voorzet van B. Landman werd door Aalbregtse ineens benut (5-1). De verdediging der bezoekers raakte uitgespeeld. D. Braam maakte hiervan gebruik en scoorde het zesde doelpunt (6-1). Vlak voor het einde verrichtte J. v. Dongen de hattrick door snel op een goede voorzet door te lopen en in te schieten, daarmede de eind stand op 7-1 brengend. Deze stand was voor Zeemeeuwen wel wat ge flatteerd. H. L. O. De H.L.O.-proeven werden voor de vierde maal afgelegd door mej. H. C. Visser te Zierikzee. Het diploma derde graad werd behaald door mevrouw C. F. van de Zande-Bary te Nieuwerkerk. Voor de tweede maal werd aan de eisen voldaan door mevrouw J. J. Th. Delst-van Oeveren te Zon nemaire. HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER 33. „Maar hoe is dat mogelijk?" vraagt Aram scherp. „Het is toch niet aan te nemen, dat U iemand van een afstand, alleen door uw zogenaamde magische vermogens, zou kunnen doden?!" „Het aannemen van dingen, die niet verstandelijk te verklaren zijn, is niet uw sterkste zijde", glimlacht Merlin ironisch. „Overi gens, wat zoekt U hier nog?" „Er zit méér achter deze spookgeschiedenis", antwoordt Aram koeltjes, „en ik zal niet rusten, voor ik er het fijne van weet!" „U hebt gelijk", grijnst Merlin, „er zit méér achter. Ga mee naar gindse herberg dan zal ik Uw nieuwsgierigheid bevredigen"- Even later zitten Aram en Presto in de gelagkamer tegenover Merlin en terwijl Laura het meisic dat Aram uit de handen van Merlin's knecht gered hèett de wijn inschenkt, begint de tovenaar zijn verhaal. En op datzelfde momont komt er beweging in de gestalte die buiten op de straatstenen ligt. Het slachtoffer van Merlin sma gischo krachten krabbelt haastig overeind en grijnst spottend, als hij Aram en de tovenaar voor het verlichte venster ziet zitten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6