De Gaulle's grote zege GVOROL Elke tand een Sneeuwwitje ,HET WAS VAN ONS' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 No. 18439 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Geen ontspanning rond Formosa Ingezonden mededeling Zondag heeft de Franse premier de Gaulle een groter overwinning behaald dan was voorzien. In Frankrijk zelf stemden 80 pet. van de opgekomen kiezers, dat wil zeg gen ongeveer 65 pet. van het to tale electoraat, voor zijn grondwet. Onder degenen, die verstek lieten gaan, waren onverschilligen en twijfelaars. Onder de tegenstanders de communisten, die ook de vierde republiek gehaat hebben. Slechts zeer weinig niet-commu- nisten hebben dus stelling genomen tegen de Gaulle. Van hen waren enkelen reactionairen, die de poli tiek van de generaal in zwart Afri ka te liberaal vonden. Hij heeft daar gezegd, dat de gewesten die ,,neen" stemden, onafhankelijk zou den kunnen worden. Van dat recht heeft Frans Guinea gebruik ge maakt. Andere neenstemmers vreesden dat de Gaulle een gewil lig uitvoerder zou zijn van de wen sen v. d. Algerijnse generaals, die hem aan de macht hebben helpen brengen. Maar de meerderheid van hen, die vroeger op een democra tische partij stemden (radicaal, ka tholiek, socialistisch enz) ver wachten, dat de Gaulle boven de partijen een eigen politiek zal voe ren. Zij hopen dat hij de financiën gezond zal maken, door zonder aan zien des persoons offers te vragen van iedereen. En zij menen, dat hij de enige is, die bij machte zal we zen een eióde te maken aan de oor log in Algerije. Op welke wijze, dat ziet nog wel niemand. Doch er zijn verscheidene mogelijkheden: een militaire over winning: het voor zich winnen van de meerderheid der moslims door gelijkstelling met de Europeanen; zelfs het onderhandelen met de lei ders der nationalisten, hoewel dit nog geldt als een ketterse idee. En te meer, nadat die leiders in Cairo een eigen „regering" hebben ge vormd, die al is erkend door de le den van de Arabische Liga en ver scheidene Aziatische landen. Met hen kan een Franse regering moei lijk onderhandelen. Maar misschien komen in Algerije zelf andere lei ders naar voren, die het vertrou wen hebben der bevolking: Minder democratie Het merkwaardige is, dat aan het autoritair karakter van de Franse grondwet weinig aandacht is ge schonken door de kiezers. In de ko mende vier maanden kan de Gaulle vrijwel eigenmachtig door decreten regeren. Intussen zullen verkiezin gen hebben geleid tot vorming van een nieuw parlement (de Gaulle heeft het recht, intussen de com munistische partij te verbieden) en tot de aanwijzing van een president. Ieder verwacht, dat dit de Gaulle zal zijn. Deze president zal zeer grote be voegdheden hebben, terwijl de ka mer niet zo heel veel meer heeft in te brengen, en de eerste minister met zijn kabinet een machtspositie verkrijgt, die tussen president en kamer in ligt. Men heeft de toe komstige president wel vergeleken met de Franse koning Louis Philip pe, en die regeerde van 1830-1848. Maar als reactie op de vele kabi- netscrises en de voortdurende re geringsloosheid neemt het Franse volk nu genoegen met een autori tair experiment, op voorwaarde dat generaal de Gaulle, de bevrij der uit de tweede wereldoorlog, dat gezag uitoefent. Als de Gaulle eens moet heen gaan (en hij is al 67 jaar) dan zal zijn grondwet onbruikbaar worden. Geen ander zal met zulk een gezag worden bekleed, en niemand zal dit kunnen uitoefenen, behalve een mi litaire dictator. Kan diens komst na de Gaulle worden vermeden, dan zal men wel weer naar een meer parlementaire democratie terug keren. Algerijns dilemma In feite is aller aandacht gecon centreerd op Algerije. Daar is het referendum een groot succes ge worden. Dit betekent, dat in de steden en dorpen onder Frans ge zag de angst voor de nationalisti sche rebellen niet zo groot was, dat de kiezers daarom wegbleven. De druk van het Franse leger was overigens aanzienlijk, tegen- propaganda was niet toegelaten, de militairen hadden de hele organi satie voor het referendum in han den en hadden opdracht gekregen, te zorgen dat de moslims vóór zou den stemmen. Daarbij kwam, dat vrijwel geen moslim (en zeker niet de vrouwen) wist wat er in de grondwet stond. Daar hadden zelfs de meeste Fransen zich niet om be kommerd. Dat dus zulk een overweldigen de meerderheid is verkregen in Al gerije zegt niet veel over de ware gevoelens. Maar men moet wel ge loven, dat die pro-Frans zullen worden, voorzoverre de Franse re gering nu de gelijkgerechtigheid wil doorvoeren. Zou daar ook nog zelfbestuur bij kunnen komen (waarvan de nieuwe grondwet ove rigens niet spreekt) dan zou Parijs wel op een meerderheid kunnen re kenen bij echte vrije verkiezingen. Maar in de eerste plaats kost ge lijkstelling aan Frankrijk zeker zes miljard gulden per jaar extra. Ten tweede zouden de Europeanen in Algerije allerlei bevoorrechte posi ties moeten prijs geven. Als De Gaulle en het leger daarop aanstu ren, zullen zij de „colons" zeer te leurstellen. Zo niet, dan zullen zij de moslims niet voor zich kunnen winnen. Over dit probleem zal men in de komende maanden en jaren nog veel vernemen. Verre Oosten In het Verre Oosten is de span ning niet afgenomen. De verklarin gen van minister Dulles en die van Tsjoe En-Lai geven elkaar niets toe in felheid. In de algemene vergade ring van de Ver. Naties heeft ook de Rus Gromyko zeer heftig gerea geerd op een rede van Dulles en herhaald, dat de Russen naast de Chinezen zouden staan, als die door Amerika worden aangevallen. Het verschil in juridisch standpunt doet weinig terzake. Peking beweert, dat Formosa en de kusteilanden in de zeestraat van die naam, tot China behoren en door de V.S. aan dit land worden onthouden. Tsjiang daarentegen handhaaft zijn aanspraken op heel China, hoewel hij is teruggedreven naar wat eilanden. En de V.S. blij ven de bondgenoten van Tsjiang, zoals zij dat waren sinds 1941. Doch waar het op aankomt is, of althans de kusteilanden Quemoy en Matsoe, die vlak voor het „rode" vasteland liggen, door Tsjiang ont ruimd moeten worden, niet om ju ridische redenen, maar om een Amerikaans-Chinese oorlog te voorkomen. Washington schijnt wel „neutralisering" te wensen van die eilanden, en démobilitarisatie, waardoor in elk geval Tsjiang geen basis meer kan maken tegen rood China. Dit is Peking niet genoeg. India bemiddelde in de V.N. druk, Engeland ook, men sprak van een ontmoeting van Dulles m'et Tsjoe En-lai of van een „topconferentie" over China. Intussen bleven de bombarde menten en de hevige woordenstrijd voortgaan De koude oorlog leefde zo op, dat Chroesjtsjef, aan wie door Eisenhower was verzocht Pe king te matigen, de Amerikaanse president ruw te lijf ging. Deze weigerde daarop de nota te aan vaarden, wat bewijst hoe groot de spanning was geworden. Nederlands smaldeel naar Kopenhagen 's-GRAVENHAGE. Ter gelegen heid van de 300-jarige herdenking van de slag in de Sont zal smal deel I, bestaande uit Hr. Ms krui ser „De Zeven Provinciën", Hr. Ms. jager „Gelderland", Hr. Ms. fregat „Van Zijll" en Hr. Ms. onderzeeboot „Tijgerhaai", op uitnodiging van de Deense marine van 28 oktober tot en met 2 november een bezoek brengen aan Kopenhagen, tot deel name aan een plechtigheid, waarbij tevens de Zweedse marine aanwe zig zal zijn. Deze zeeslag, welke op 8 novem ber 1658 plaats had, maar door de Denen volgens de destijds voor hen nog geldende Gregoriaanse tijdre kening op 29 oktober wordt her dacht, droeg in belangrijke mate bij tot herstel van een vrij en onaf hankelijk koninkrijk Denemarken en tot bescherming van de Neder landse handelsbelangen in de Oost zee. De bevelhebber der zeestrijd krachten en chef van de marine staf de vice-admiraal H. H. L. Pröpper heeft het voornemen zich aan boord van Hr. Ms „De Zeven Provinciën" in te schepen, tenein de persoonlijk aan de herdenking in de Deense hoofdstad deel te nemen. De Britse luchtvaartmaatschap pij B O.A.C. streeft er naar met ingang van 17 oktober straalpassa- giersvliegtuigen van het type De Havilland „Cornet" 4 te gaan ge bruiken op de luchtlijn tussen Lon den en New York, aldus is woens dag van welingelichte zijde te Lon den vernomen. EN EUROPA VALLEN JAARLIJKS 70.000 DODEN IN HET VERKEER Opvoeding begint b(j de kleuter In een uitvoerig en diepgaand rapport heeft de Kopenhaagse ver- keerscommissaris van politie, E. Groes-Petersen, de verkeersopvoe- ding van de jeugd behandeld tij dens het eerste internationale con gres voor verkeersveiligheid, dat te Kopenhagen is gehouden. De heer Groes-Petersen stelt vast dat in het bijzonder aandacht moet worden besteed aan de kleinste peuters, onder wie nog een bedroe vend aantal slachtoffers valt. Er mag geen manier onbeproefd blij ven om hierin verbetering te krij gen. Intensief contact met de ouders is hiervoor noodzakelijk. De rol van de school bij de ver- keersopvoeding behoeft in tal van landen verbetering. In het bijzon der zal aandacht moeten worden besteed aan de opleiding van on derwijzend personeel, zodat het verkeersonderwijs intensiever, des kundiger en met meer vrucht zal kunnen worden gegeven. Daarnaast verdient het aanbeve ling speciale verkeers-leerkrachten aan te stellen om het verkeersvei- ligheidswerk op de scholen te or ganiseren en voorts om contacten met de politie te onderhouden. Al- een op die manier kan een goede samenwerking met het grootst mo gelijk nuttig effect ontstaan, aldus de heer Groes-Petersen. De veiligheid van het verkeer in de toekomst zal geheel op het werk van het heden gebaseerd zijn. In Europa vallen thans jaarlijks 70.000 doden Jn het verkeer. Ondanks te warm weer september goede mosselmaand Strenge kwaliteitseisen gehandhaafd Zal de late vakantieganger aan september 1958 aangename herin neringen bewaren, wat het weer betreft en de boer, omdat de oogst der landbouwprodukten zo vlot kon verlopen ook al tengevolge van het mooie weer, voor de mos- selhandel was het dikwijls in deze maand „te warm" en toch zal ook de mosselkweker aan de afgelopen maand goede herinneringen be houden. De afzet van mosselen ging de laatste weken, ondanks het feit dat het weer toch eigenlijk niet mee zat, bijzonder vlot. Naast België is het nu vooral Frankrijk, dat de mossel momenteel bijzonder appre cieert en de mosselkweker die over leverbare consumptiemosselen be schikt, behoeft dan ook niet op zijn beurte te wachten, zoals andere ja ren dikwijls het geval was, maar hij is wekelijks van een opdracht tot levering verzekerd, omdat bijna iedere week de vraag naar mosse len het aanbod overtreft. De keerzijde van deze medaille Is de groep kwekers die van levering is uitgesloten, omdat de mosselen (nog) niet aan de kwaliteitseisen beantwoorden of omdat mosselzaad op hun consumptiemosselpercelen is gevallen, waardoor deze totaal on verkoopbaar werden. Want aan de kwaliteitseisen wordt, ondanks de grote vraag, streng de hand ge houden. STAD EN PROVINCIE Mandolinevereniging „Scheldeklanken" Wij vernemen dat de Mandoline- vereniging „Scheldeklanken" alhier de beschikking heeft gekregen over een aantal nieuwe instrumenten, waaronder enkele mandola's, het instrument dat „fond" geeft aan de klankkleur van een dergelijk or kest De aanwinst is voor de ver eniging ze'er belangrijk en biedt muzikale mogelijkheden, die voor- he enonbereikbaar waren. ZIERIKZEE Amateur filmclub „De Iris" Op de maandelijkse bijeenkomst van de stedelijke amateur-filmclub ,De Iris" op zaterdag 4 oktober a.s. - komt de Rotterdamse Smal filmliga op bezoek. BURGH Reclasseringscollecte De collecte ten bate van de Reclassering bracht in de gemeente Burgh f 23,87 op. Autobotsing met afschuwelijke gevolgen Twee jonge mensen omgekomen EINDHOVEN, 30-9. Bij een auto ongeval op de Rijksweg onder Leeden (N.Br.) ter hoogte van ho tel-restaurant „Jagershorst", is het 11-jarig zoontje van mr. W. C. J. M. van Lanschot uit Eindhoven op slag gedood. De bestuurder van de auto, de 22-jarige mejuffrouw Carla Houben, dochter van de commissisaris der koningin in de provincie Limburg, is in het St. Jozef ziekenhuis te Eindhoven aan de bekomen verwondingen overle den. In de auto van mejuffrouw Hou ben zaten ook nog twee andere kinderen van de heer van Lan schot, alsmede een vriendin van de bestuurster, mejuffrouw l'Hou- est, eveneens uit Maastricht. Zij allen moesten in het genoemde ziekenhuis in Eindhoven worden opgenomen. De auto van mej. Houben kwam HAAMSTEDE Konijnenstropers betrapt Zondagmorgen werden door de Rijkspolitie te Burgh de gebroeders T. uit Burgh en Haamstede, op de terreinen behorende bij het land goed „Vluchthaven", eigenaar de heer W. A. de Jonge uit Geldrop, op heterdaad bterapt bij het lich ten van konijnenstrikken. De po litie nam 21 strikken in beslag en vier konijnen. Verder werd proces verbaal opgemaakt wegens het zich bevinden op verboden grond en het stropen van wild. Bij nadere controle van de terreinen werden nog 21 strikken gevonden, die waarschijnlijk aan dezelfde eige naars toebehoorden. door tot nu toe onbekende oorzaak in botsing met een auto, waarin gezeten waren de heer en mevr. Uyttenbroek en hun twee kinderen, afkomstig uit Sittard. Zij waren op weg van het Gooi naar hun woonplaats. De heer en mevrouw Uyttenbroek en hun twee kinde ren werden eveneens gewond en moesten naar het St. Jozef zieken huis worden gebracht. DREISCHOR Wegens ziekte van het hoofd der openbare lagere school alhier is in tijdelijke dienst benoemd de heer J. A. van de Plassche te Goes. De Kerkrestauratie In haar vergadering van vrijdag 26 september jl. besloot de kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente officieel tot de restauratie van de kerk over te gaan. Aan de archi tect werd opdracht verleend de aanbesteding zo spoedig mogelijk te doen plaatsvinden. Het restauratie-verj aardagsfonds bracht over de maanden juli tot en met september 1958 f 208,61 op, ter wijl in het busje in de kerk nog f 4,58 aanwezig was. De collecte voor de Reclas sering bracht in deze gemeente op f 31,38. Collectanten waren: Joke de Vrieze, Ina van Maanen, Nelly Hage, Henk Visser en Rietje Smits. De volgende week vindt een collecte plaats voor het P.I.T., het Protestants Interkerkelijk Thuis front, voor de militaire tehuizen en geestelijke verzorging der militai ren. SIRJANSLAND De gehouden collecte voor de Reclassering heeft f 12,40 opge bracht. Ingezonden mededeling Firma's buiten gemeente organi seerden geslaagde modeshow Een grote schare belangstellende dames vulde dinsdagavond het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, zo dat de laatste plaats bezet was om te kunnen genieten van de najaars modeshow, georganiseerd door zes toonaangevende zaken uit de ge meente Steenbergen, de firma's van Erp, Luyks, Oerlemans, Am- bachs, Bus en Herbers. De laatste drie firma's toonden kapsels, hoe den en juwelen. De eerste kennismaking van dit voorjaar bleek wederzijds goed te zijn bevallen, zodat de radiospreek ster Truusje Verburg, als conferen- cière een vlotte entree had. Drie mannequins toonden ver schillende modellen mantels, rok ken, blouses, truitjes, deux pièces, regenkleding, enz. Blauw en groen blijken dit jaar de dominerende kleuren te zijn. De getoonde stof fen waren jaguard, wollen flanel, wevenit, mohair, draion, astrakan, wollen en katoenen structuur, mat- tee, enz., in effen en fantasieweef sels, ruiten en strepen. De voordracht „Vrouwenlogica" van mej. Truusje Verburg toonde de aanwezigen dat deze behalve talenten als conferencière ook zang kwaliteiten had. Waar voor de Zeeuwse eilanden de rokken niet zo kort mogen zijn als Parijs voorschrijft, was daar mee bij het tonen van de modellen rekening gehouden .De „ligne blou- son" heeft, na deze show, voor de Bruse dames echter geen geheimen meer. Het weer in september op Schouwen-Duiveland De maand september 1958 zal in de herinnering achterblijven als de maand met mooi zomers weer, maar toch was de neerslaghoeveelheid in deze maand nog boven normaal. Er viel althans in de polder Brui- nisse (regenmeter Scheldemonden) 84 mmterwijl het normale gemid delde voor september slechts 66 mm is. Maar deze regen viel dan ook voornamelijk in de tweede helft van de maand, waar 20, 24 en 30 september met 15,5, 20,5 en 10,7 mm. als toppen boven de rest van de maand uitsteken. De eerste 15 dagen van september werd in het geheel slechts 17 mm. regen ge meten. En terwijl het gemiddelde aan zomerse dagen voor september in dit gedeelte van ons land slechts 2 of hoogstens 3 is, bracht september 1958 ons 10 dagen met een tempe ratuur van meer dan 20 graden Cel sius. Bij deze 10 dagen waren er 5 waarbij de temperatuur zelfs bo ven de 25 graden kwam. De 30 gra den (tropische dag) kon echter net niet meer worden gehaald. 's-GRAVENHAGE. Z.K.H. de Prins der Nederlanden hoopt op 2 oktober de galavoorstelling bij te wonen, welke in het City Theater te Amsterdam zal worden gegeven ten bate van het „Prins Bernhard- fonds". De prinsessen Beatrix en Irene, omtrent wie aanvankelijk bericht is, dat zij eveneens aanwe zig zouden zijn, zijn zeer tot haar leedwezen verhinderd. MEPPEL. Z.K H. de Prins der Ne derlanden heeft het nieuwe kan toor en bedrijfspand van de N.V. Koninklijke Rotterdamse Beton- en Aanneming Maatschappij voorheen Van Waning en Co te Meppel offi cieel in gebruik gesteld. FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR Frank liet zijn vriend met rust en ging naar buiten. Zijn blikken dwaalden over het duinlandschap. Hij haalde diep adem. „Dit is de moeite waard om voor te vechten", fluisterde hij. „Ze krijgen me hier nooit vandaan". Terwijl het daglicht steeds meer overheerste, kwam er geen eind aan de prachtige kleurschakeringen. Als om het geheel te vervolmaken, overgoot de opgaande zon alles met een warme, rossige gloed. Frank moest zich geweld aandoen om van zijn plaats te gaan Hij koos een nogal grillig lopend duinpaadje uit en sloeg de richting naar zee in. Na enige tijd verwonderde hij zich dat er reeds meerdere voet stappen in het zand stonden afge drukt Hij kon niet nagaan hoe vers de sporen waren. Het strookte an ders niet met het karakter van Sternhout om vreemden op zijn landgoed toe te laten. Vroeger had den alleen de bewoners van zijn landgoed en de pachters hier toe gang. Frank bestudeerde de sporen en was er bijna zeker van dat ze nog deze morgen gemaakt waren. Hier was het wat duidelijker. Sporen van een grote hond, en de voetstap pen van een kleine maat klompen. Dus toch eigen bewoners. Zou Joke soms nu al weer zo vroeg gaan zwemmen? Dat was al tijd een hobby van haar. Dan was Dilo bij haar. Waarom zou hij zo lijnrecht naast haar lopen? Een loslopend© hond zou wellicht van dit pad afwijken, al was het alleen maar om eens een van de vele ko nijnensporen te volgen. Frank fronste het voorhoofd bij die be wijzen van een overvloedige konij nenstand. Het konijn is voor een zandtuinder een lastige en schade lijke vijand Maar de gedachte aan een weerzien met z'n buurmeisje overheerste, en hij verhaastte zijn stap. Onverwacht werd Frank uit Zijn gedachten opgeschrikt door het woedend gekef van een kleine ter rier. „Hé daar, wat is dat nu; nee maar, Rocky, ben jij het?" sprak hij kalmerend tot de hond, die hem fel aanblafte. Deze hield op met het hoge kef- geluid, maar scheen verder de boel nog niet helemaal te vertrouwen. Hij snuffelde wat aan de schoenen van Frank, en gaf verder geen te ken van herkenning. Frank bukte zich, en probeerde de hond, die nog schuw terugweek, aan te halen. „Toe nou, Rocky", zei Frank, „ben je vergeten dat ik je vroeger eens uit een konijnenstrik heb gehaald?" Het kleine stompje staart van Rocky begon te kwispelen, en Frank meende dit als een teken van vriendschap te mogen aannemen. „Maar oeioei Rocky, dan is je baas ook dicht in de buurt. Eigenlijk zonde van zo'n mooie ochtend om zo iets tegen t'e komen". Een schel'gefluit weerklonk. Ach ter een duintop kwam d© middel grote figuur van een man te voor schijn. Een onaangenaam krakende stem gebood: „kom hier, Rocky". De kleine hond dook in elkaar. Met de buik over de grond sloop hij naar zijn meester. Frank be dacht, hoe deze wel graag zou wil len dat Frank hetzelfde deed. Het volgende ogenblik stonden de mannen oog in oog. Frank was, als jongere tegenover een oudere, een stap opzij gegaan om de ander te laten passeren. Deze bleef echter staan. Er kwam herkenning, dan verbazing, ongeloof en ook een weinig afgunst in zijn ogen, toen hij de gespierde gestalte en het gezon de, gebruinde gezicht van Frank opmerkte. Frank op zijn beurt vond de jonkheer lang zo imposant niet meer, als hij vroeger altijd meen de. Hij keek nu op hem neer, en het roodaangelopen gezicht boe zemde hem geen angst meer in. Zijn pachtheer had een koppige en heerszuchtige uitdrukking op zijn gelaat. Zonder een woord te zeggen keken ze elkaar enige seconden recht in de ogen. De geestelijke botsing tussen deze twee wilskrach tige karakters was bijna tastbaar. Frank zag hoe er vijandschap en haat waren in de ogen van de an der, en drift laaide in hem op. Voor deze man was hij destijds gevlucht uit de samenleving van het dorp. Deze man, wiens adellijke afkomst zich niet in zijn karakter weerspie gelde, had hem met valse beschul digingen zo angstig gemaakt, dat hij er - onervaren als hij was als een misdadiger van door was ge gaan. Zo stonden ze elkaar enige ogen blikken aan te staren Frank maak te aanstalten om zijn weg te ver volgen, toen de jonkheer het woord tot hem richtte. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5