Zierikzee verleent Zeeuws Consul tatiebureau voor Alcoholisme subsidie DE ZIERIKZEESCHE COURANT DULLES WAT OPTIMISTISCHER GESTEMD OVER KWESTIE-F0RM0SA KOFFIEPRIJS GAAT OMLAAG De bevoorrading van Quemoy klimaat voor de handel is niet gunstig in nederland SNELTREIN IN VOLLE VAART GREEP AUTOBUS AMERIKA ÊN ENGELAND TREKKEN TROEPEN IN OKTOBER TERUG STAD EN PROVINCIE DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 No. 18139 115» Jaargang ZSER1KZGESCHEWNIEIIWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. Of 110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. lakenman 6< Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Mogelijkheden voor een de facto-bestand WASHINGTON, 30-9. - Op ztfn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, gezegd dat zo er een bestand in de Straat van Formosa tot stand mocht komen, hetgeen h|j aan redelijke twijfel onderhevig achtte, het dwaas zou z|jn om de sterke Chinese nationa listische strijdkrachten op Quemoy en Matsoe te handhaven. Volgens Dulles vindt Amerika het nogal dwaas om een dergelijke sterke macht in de eerste plaats op de kustellanden te legeren. Dulles sloot de mogelijkheid niet uit dat men tot een de facto-bestand zou kunnen komen zonder een geschre ven overeenkomst. Dulles wa's over de toestand bij Formosa optimistischer gestemd dan twee weken geleden. Hij dacht communistisch China aan een eventueel bestand te kunnen bin den door een dreiging met econo mische sancties, mogelijk ook met medewerking van andere landen. Over dit onderwerp had hij re'eds met een twintigtal ambtsgenoten DE AMERIKANEN EN LIBANON NEW YORK, 30-9. De Ameri- kaanse regering heeft de Verenig de Naties van haar voornemen op de hoogte gesteld om haar troepen eind oktober uit Libanon terug te trekken „indien althans de inter nationale toestand met betrekking tot de veiligheid van Libanon zich blijft verbeteren". Dit blijkt uit het verslag van Hammarskjoeld over zijn zending naar het midden-oos ten, dat dinsdag aan de V.N. is voorgelegd. Laat excuus Een Fransman - naar men aanneemt een krijgsgevan gene in Duitsland tijdens de eerste wereldoorlog - heeft een brief gezonden aan de burgemeester van Gentingen een dorp aan de Duits- Luxemburgse grens, waarin hij zijn excuus aanbiedt voor het feit, dat hij in 1915 uit haat tegenover Duitsland een boerderij in brand had gestoken. 's-GRAVENHAGE, 1-10. Gezien de ontwikkeling der wereldmarkt prijzen is door het bestuur van de Nederlandse Verbruikscoöperaties' besloten de prijzen van het eigen koffiemerk met 6 tot 15 cent per Vz kg te verlagen. De goedkoopste soort van f 1,58 wordt verlaagd tot f 1.52; de duur ste kwaliteit van f 2,35 tot f 2,20. De besprekingen op ambassa deursniveau tussen communistisch China en Amerika in Warschau, die dinsdag werden voortgezet, zullen zaterdag worden hervat. Over de resultaten is niets bekend gemaakt. van andere landen van gedachten gewisseld. Dulles verklaarde dat indien men tot een machtsvermin dering zou komen, dit wederzijds moet zijn. De V.S. kunnen zijns in ziens geen eenzijdige beperking der strijdmacht van communistisch China verwachten. Een vooraanstaande Franse fa brikant van zware vrachtauto's, Berliet, heeft beweerd, een motor met gering brandstofverbruik, die een omwenteling betekent, te heb ben ontwikkeld. Deze motor zou lopen op elk soort brandstof - dier lijke, plantaardige of minerale - van ruwe olie tot levertraan toe. WASHINGTON, 2-10. De opper bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille oceaan, admiraal Feit, heeft woensdag op een persconferentie gezegd, dat de positie van de ver dedigers van Quemoy elke dag be ter wordt. De Verenigde Staten wil len, aldus Feit, voorkomen, dat de huidige vijandelijkheden tot een oorlog uitgroeien. De Chinese nationalisten hadden verbazend veel vorderingen ge maakt in het uitvoeren van opera ties voor de bevoorrading van de kusteilanden, waar thans dagelijks 350 ton voorraden arriveerden, het geen voor de garnizoenen voldoen de was om zich te handhaven. Gezonde concurrentieverhoudingen nodig 's-GRAVENHAGE, 1-10. Het al gemeen orgaan voedselvoorziening schrijft in zijn verslag over het ver enigingsjaar 1 juli 1957 tot 30 juni 1958, dat er een ongunstig klimaat voor de handel in Nederland is. De zorgen die de handel heeft, zijn volgens het orgaan gevolg van een zeker klimaat bij het overheids beleid dat voor de handel minder gunstig is. De reeds eerder tot uiting gebrachte indruk, dat de overheid kennelijk meer behoefte heeft aan het met argusogen be waken van de handelingen van het bedrijfsleven, dan aan het stimule ren van zijn activiteiten, is in de afgelopen periode eerder sterker dan zwakker geworden. Deze controle ligt niet in de eer ste plaats op het gebied van de prijsvorming. De ervaring heeft van de aanvang af geleerdj dat de concurrentieverhoudingen in de agrarische- en voedselvoorzienings- handel het berekenen van te hoge prijzen niet toelaten Bij alle maat regelen tot prijsbewaking, prijssta- bilisatie of welk woord men daar voor ook moge gebruiken, komt steeds meer naar vorep, dat het handhaven van gezonde concurren tieverhoudingen, van een eerlijke mededinging, het enige doelmatige middel is voor een verantwoorde prijsvorming. Een middel, waarte genover elke prijscontrole een zie lig figuur slaat. Commissies samengesteld Normen voor ondersteuden worden verhoogd Op de dinsdagavond jl. gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van mr. F. Th. D|jckmeester, is een voorstel van b. en w. geen subsidie te verlenen aan het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme verworpen en een ander voorstel - gedaan door de heer D. Goudriaan; en o.m. ondersteund door de heer J. W. van den Doel - het bureau een symbolische subsidie te verlenen van f 25, aangenomen. Tevoren had mevr. v. d. Werve-Schouls de wens kenbaar Het voorstel was b. en w. inge geven door de overweging, dat vooral de zg. „stille drinkers" die nen te worden benaderd. Het hou den van een spreekuur voor der gelijke mensen leek b. en w. min der geschikt, omdat een natuurlijke schroom bij hen werd veronder- - steld dergelijke spreekuren te be- gcmaalit deze speciale subsidie te willen zien ir> het kader van de ZOeken. Meer heil werd verwacht totale subsidiëring door de gemeente. Weliswaar geeft de begroting van een benadering door de maat- hierover uitsluitsel, maar dit is een Hjvig en moeilijk hanteerbaar stuk schappelijke werksters. Daar de voor dergelijke detaiteaken. maatschappelijke Instellingen reeds overvloedig worden gesubsidieerd, achtten b. en w een rechtstreekse subsidiëring van het Zeeuws Bu reau niet nodig. De heer Goudriaan merkte op, dat het bureau ook de stille drinkers thuis opzoekt. Uit de praktijk kende de heer v. d. Doel verschillende gevallen, die staan onder hoedé van het bureau. Bovendien is het bureau voorne mens het werk te intensiveren, zo dat een aanmoedigingssubsidie op zijn plaats zou zijn. De heer Sim mers wist van gevallen, waarin de familie tips geeft aan het bureau. Ook dit kan zijn nut hebben. Mr. Keuning wilde de lijst van 1954 (der subsidies - Redwel eens over zien en wilde het voorstel aange houden zien. Het voorstel van de heer Goudriaan hierna in stem ming gebracht, werd aangenomen. Op onbewaakte overweg: Drie doden te betreuren WEZEP, 1-10. Vanavond om on geveer twee minuten over zes heeft de sneltrein Zwolle-Amersfoort in volle vaart een op een onbewaakte overweg te Wezep staande autobus gegrepen. Twee inzittenden van de autobus kwamen onmiddellijk om het leven, vier werden zwaar ge wond. Eén van de gewonden over leed kort na het ongeluk. In verband met werkzaamheden aan de Stationsweg te Wezep was het verkeer kort voor het ongeluk gebeurde omgelegd. Het werd ge leid over een wegje dat de Prinses Margrietlaan verbindt met de buurtschap Klein-Engeland. In dit wegje bevindt zich, even ten wes ten van het station Wezep, een on bewaakte overweg. Omstreeks zes uur naderde een autobus van de Veluwse Auto- dienst N.V. met 46 passagiers, op weg van Heerde naar Kampen, de overweg. Het uitzicht naar rechts, de kant van het station Wezep, is ter plaatse slecht en bovendien ma- Het Midden-Oosten Hammarskjoeld bracht verslag uit NEW YORK, 30-9. Amerika en Engeland hebben sekretaris-gene- raal Hammarskjoeld van de Ver enigde Naties van hun voornemen op de hoogte gesteld in oktober met de terugtrekking \-an hun troepen uit res. Libanon en Jorda nië te beginnen, echter onder het beding dat dc internationale toe stand ten opzichte van Libanon en de situatie in Jordanië zulks gedo gen. Amerika denkt eind oktober de terugtrekking voltooid te heb ben. Hammarskjoeld maakte dit open baar in zijn verslag over zijn vre- deszending naar het midden-oos ten, dat dinsdag aan de Verenigde Naties Is voorgelegd. Hij was met Jordanië overeengekomen dat de meest praktische plaats voor een controlerend V.N.-orgaan in Jor danië zelf zou liggen. Het orgaan zou moeten toezien op naleving van het principe van niet-inmenging, vervat in de rsolutie der assamblee van 2e augustus j.l. De regeringen van Libanon en de V.A.R. hadden faciliteiten zoals vestigingen van verbindingskantoren in Damascus en Beiroet voor dit orgaan toege zegd en zo was Hammarskjoeld van mening dat de technische pro blemen opgelost kunnen worden en het orgaan in Amman kan ko men. De Italiaanse V.N.-functiona- ris Spinelli zal voorbereidende maatregelen treffen en zolang de V.N. vertegenwoordigen. ken de rails naar die kant, onge veer 150 meter van de overweg, een bocht. Terwijl de autobus de overweg opreed riep een der passagiers: „er komt een trein aan, spring er uit". Ook een militair van de in Wezep gelegerde troepen, die zich in de bus bevond, riep de passagiers toe dat zij onmiddellijk de bus moesten verlaten. Motor sloeg af Vermoed wordt, dat de chauffeur van de bus door de schrik te veel gas heeft gegeven, waardoor de motor afsloeg. Wonderlijk genoeg ontstond geen paniek in de bus. Haastig verlieten verscheidene mensen het voertuig door de dub bele uitgang die zich rechts in het midden bevindt; terwijl zij daar mee bezig waren, kwam de trein met een vaart van ongeveer 100 km door de bocht. Zes inzittenden za gen geen kans meer de bus te ver laten. Met een klap, die tot ver in de omtrek hoorbaar was, werd het voertuig, dat met de achterwielen nog net voor de rails stond, in de flank ter hoogte van de uitgang gegrepen. De gevolgen waren verschrikke lijk. Met enorme kracht drong de zware locomotief in de autobus, die hoog werd opgeworpen. Door een zware stofwolk snelde de trein - waarvan de machinist uit alle macht remde - met de bus voor tegen de locomotief gedrukt, voort. Ongeveer vijftig meter van de over weg werd het voorstuk van de bus verbrijzeld tussen een portaal van de bovenleiding en de trein. Het portaal werd met fundering en al uit de grond gerukt en bleef enkele meters verder liggen. De bovenleiding is over een flin ke afstand zodanig vernield, dat men in de loop van de avond nog geen overzicht had over de tijd die het herstel zou vergen. Er moet een heel nieuw stuk bovenleiding wor den ingezet en bovendien moeten daarbij enige portaalkranen wor den vervangen. Voor men aan het herstelwerk kon gaan, moest ech ter eerst het wrak van de autobus worden verwijderd. Bij de aanvang der vergadering deed de voorzitter mededeling van het familiereünie van de familie De Jonge, enige t|jd geleden. Ge lijk reeds in deze kolommen ver meld, werd door een der woord voerders van de familie, een ba- langrjjk geldsbedrag toegezegd aan de gemeente, aan te wenden voor de cultuurmonumenten. Tijdens de rondvraag - de stil staande uurwerken kwamen toen ter sprake - deed de heer v. d. Doel de suggestie het ontvangen geld voor de uurwerken te bestemmen. Langdurige stemmingen kwamen op deze vergadering voor, ter sa menstelling van de verschillende commissies. In de Sportcommissie werden gekozen de heren J. G. L. Simmers, J. A. v. d. Schee, A. Brand, ir. J. M. Knaap, L J. Kor- stanje en C. Veling. In de Commis sie van advies voor de dienst van maatschappelijke zorg werden ge kozen de heren A. Vermaat, J. W. Capelle, M. v. d. Sluis en M. W. Catshoek In de Woonruimtecom missie werden gekozen de heren D. Goudriaan, C. Kloet, J. A. van der Schee, B. Leijdekker en C. J. van Westen en als plaatsvervangen de leden de heren L Quant, D. A. de Hooge, C. J. Manni, J. F Schou ten en C. J. Schot, Tot lid van het algemeen bestuur van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" werd ge kozen de burgemeester en tot ver tegenwoordigers voor de aandeel houdersvergadering der Waterlei dingmaatschappij de heren E. W. Cashoek en D. Goudriaan. Verkiezing vertegenwoordigers In verband met de voorgestelde verkiezing van een vertegenwoor diger in de besturende organen van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis wees mr Keuning nog eens op de ingewikkelde bestuursvorm (alge meen bestuur, Raad van Advies en dagelijks bestuur) van het zieken huis en zeide het onlogisch te vin den, dat de burgemeester (als kan didaat gesteld) èn zitting heeft in de Raad van Advies èn in de an dere bestuursorganen. Spr. stelde voor een ander te benoemen als lid van de R.vA. In de R.v.A. werd hierop gekozen de heer J. v. d. Doel. In de Raad van Bestuur en in het dagelijks bestuur de burgemeester. Tot vertegenwoordigers voor het algemeen bestuur van het zieken huis „Schouwen-Duiveland" te Noordgouwe werden gekozen de burgemeester en mr. Keuning. Tot vertegenwoordigers in het alge meen bestuur van de b.l.o.-school werden gekozen de burgemeester q.q. en wethouder M C. Verheyen. Tot lid van het algemeen bestuur van de Stichting Centrale Werk plaats „Schouwen-Duiveland" werd gekozen de wethouder van sociale zaken q.q. Tot vertegenwoordiger voor de algemene vergadering van de Vleeskeuringsdienst werd geko zen de burgemeester q.q. Voordat het tot stemming, kwam over de lidmaatschappen van de organen van het Zweedse Rode Kruis-zie kenhuis, schorste de voorzitter de vergadering, om de leden gelegen heid te geven zich over deze ma terie te beraden. Een voorstel tot verkoop van een kavel op het industrieterrein aan de NV. Confectiefabriek v.n. G. S. van Dam Cowerd aangenomen. Idem een voorstel het onderhoud van de havenlichten voor rekening van de gemeente - de provincie heeft hiervoor i.v.m. aanleg van de veerhaven „De Val" geen belang stelling meer - in handen te geven van de firma Jac. Berrevoets te Zierikzee. Verhoging steunnormen Het voorstel tot verhoging van de ondersteuningsnormen werd breed voerig besproken. Wethouder Ver heyen gaf een verhelderende uit eenzetting over de opbouw van de steunnormen, in verband met een opmerking van de heer v. d. Doel - daarin ondersteund door de' heer Simmers - dat de normen zonder suppletie aan de lage kant zijn. Wethouder Verheyen bestieed dit en wees er op dat de normen „maar niet zo uit de lucht zijn gegrepen", maar men gebonden is aan bepaal de landelijke adviezen. Nadelig heeft gewerkt dat de landelijke cijfers, waarop men zich baseren kon, zo lang op zich hebben laten wachten. Spr merkte op dat de ge meente Zierikzee - gelet op de landelijke gemiddelden een best figuur slaat. Het mag nu eenmaal niet zo worden, dat het minder nut- Dlt nummer bestaat uit 10 pagina's i Zij die spreken weten nietzij die weten spreken niet. ZIERIKZEE Openstelling Nutsbibliotheek De Nutsbibliotheek opent zater dag a.s. haar deuren weer voor het leesgrage publiek. Het boekenbezit is toegenomen met 80 romans en 98 jeugdboeken, waardoor het geko men is op 2400 romans en 1008 jeugdboeken. Het aantal populair gingsgebouxv produktief gemaakt. 138. Zo men ziet is er volop voor jong en oud en de bibliotheekcommissie verwacht dan ook dat velen van de gelegenheid gebruik zullen ma ken om zich 's woensdagsavonds of zaterdagsmiddags van lectuur te voorzien als nuttige en aangename verpozing gedurende de lange win teravonden. tig wordt te werken, dan steun te ontvangen Iemand die op de Cen trale Werkplaats werkt, krijgt niet veel meer dan een ondersteunde, aldus spr. Onder het voorstel res sorteerde een toekenning van zak gelden aan patiënten in verple- gingshuizen en psychiatrische in richtingen, hetgeen de goedkeuring van de vergadering kreeg. Besloten werd tot het aangaan van een lening ad f 86.000 tegen een rente van 4% pet. bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Een voorlopige vaststelling vond plaats van de uitgaven voor het openbaar lager onderwijs. Enige discussie lokte het voorstel uit in zake het verlenen van een noodza kelijkheidsverklaring voor de in stelling van een vormingsklasse aan de Landbouwhuishoudschool. Het bleek nl. dat het Z L.M.-be- stuur reeds met deze vormingsklas se was gestart, zodat de gemeente op het punt van de subsidiëring voor een voldongen feit was ge plaatst De heer Rameys informeer de of er inderdaad - zoals is voor gesteld - leerlingen van de vor mingsklasse overgaan naar de op leiding tot huishoudschoollerares. Dit bleek inderdaad het geval. Hogere begrafenistarieven Een voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing van begrafenisrechten en een verorde ning op het gebruik en beheer van de algemene begraafplaats kwam in bespreking. De nieuwe verorde ning voorziet in een verhoging van de tarieven, terwijl de tijdsduur van een zg. eigen graf aan een li miet is gebonden. De heer v. d. Doel verlangde dat in geval van drei gende tijdsoverschrijding bericht uitgaat aan de betrokken families. De heer Simmers informeerde naar de zeer oude eigen graven, die nu nog op de begraafplaats voorko men. Hieraan blijkt niets te doen. De heer van Duin herinnerde aan het bestaan van een oude overeen komst met de Ned. Herv Kerk, dat bij eventuele winst van de begraaf plaats, een zeker deel hiervan voor de kerk bestemd is. Het voorstel tot het verlengen van een kasgeldle ning ad f 500 000 ging onder de ha mer door, evenals het aangaan van een nieuwe kasgeldlening ad f 300 duizend bij het Bedrijfspensioen fonds voor het Schildersbedrijf te 's-Gravenhage, tegen een rente van 3% procent. RECHTSZAKEN In Nederland teruggekeerde emigrant moet weer in militaire dienst Rechtbank stelde de Staat in het gcl(jk •s-GRAVENHAGE, 1-10. De na \Vz jaar uit Canada naar ons land teruggekeerde emigrant A. H. de Zwart, uit 's-Gravenhage, zal van morgen af de rest van zijn militai re dienst moeten uitdienen. Aldus heeft vandaag de president van de Haagse rechtbank, Jonkheer mr. G Witsen Elias, beslist in het korte geding, dat de ex-emigrant aan hangig had gemaakt tegen de Staat. De heer de Z. werd in juli 1956 vrijgesteld van militaire dienst - hij had toen tien maanden gediend - om naar Canada te emigreren In december van het vorige jaar kwam hij naar ons land terug en kieeg prompt een oproep om zijn eerste oefening af te maken. De heer de Z. achtte deze oproeping onrechtmatig, omdat vóór zijn te rugkeer naar Nederland de duur van zijn eerste oefening door ver loop van tijd op 92 juni 1957 zou zijn beëindigd. Eiser stelde zich namelijk op het standpunt dat de eerste oefening in een doorlopend tijdvak dient te worden vervuld en dat hij derhalve geacht moest wor den in de tijd gedurende welke zijn vrijstelling gold, zijn eerste oefe ning te hebben vervuld. Gedaagde (de Staat) bestreed de ze opvatting en voerde aan dat uit artikel 53 van het dienstplichtbe sluit duidelijk blijkt, dat bij be ëindiging, zowel van uitstel als van vrijstelling het nog niet in werke lijke dienst vervulde gedeelte van de eerste oefening moet worden vervuld, zodat dus de Staat ge rechtigd was om eiser weer in dienst op te roepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1