Hoe zit dat „HET WAS VAN ONS' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 30 september 1938 No. 18438 het verre oosten Nationalistische Chinezen willen geen O enkele concessie doen TAIPEI!, 29-9. - Generalissimo Tsjiang Kai-Sjek van Formosa heeft op een persconferentie mee gedeeld, dat zyn regering geen con cessies zal doen wat Quemoy en Matsoe betreft. Onder bepaalde omstandigheden, zei hij, zullen de nationalisten het Chinese vasteland bombarderen, maar dat kritieke moment is nog niet gekomen. Tsjiang is van mening, dat de nationalisten zich op de eilanden voor de kust kunnen handhaven. Het was duidelijk gebleken, dat de communisten met artillerie alleen de eilanden niet kunnen blokkeren. Besprekingen met de communisten - zoals in Warschau - noemde hij van geen betekenis. De vraag of de nationalisten zul len toestaan dat de kwestie-For- mosa door de V.N. wordt bespro- Lichte ontspanning op botermarkt PARIJS, 29-9. De situatie op de Europes botermarkt is, in verge lijking met de afgelopen winter, vooruitgegaan: in de meeste landen z\jn de voorraden kleiner gewor den en op korte termijn wordt een verdere, zij het slechts geringe stij ging, van het boterverbruik ver wacht, alsmede in enkele landen een daling van de boterproduktie. Dit is de bevinding van de boter- commissie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, die zich in een driedaagsebij- eenkomst te Parijs diepgaand heeft beziggehouden met de toestand op de Europese botermarkt, zulks met het oog op de bijeenkomst van de Europese ministers van Landbouw, die op 9 oktober a.s. te Parijs zal worden gehouden. De botercommissie is evenwel van oordeel, dat op lange termijn het botervraagstuk nog geenszins is opgelost. De deskundigen vrezen, dat ieder ogenblik een ommekeer van de marktsituatie en een terug val in een nieuwe crisis mogelijk HET REFERENDUM IN FRANKRIJK ALGIERS, 29-9. De Algerijnse nationalistische organisatie F.L.N. heeft in Algerië een politieke en militaire nederlaag geleden, aldus is het oordeel van waarnemers te Algiers -over de resultaten van het referendum. De meerderheid voor de grondwet is groter dan in het Europese deel van Frankrijk, na melijk 96 procent, en het aantal onthoudingen is er geringer. De politieke nederlaag van de F.L.N. is - aldus de waarnemers - dat de mohammedanen in Algerië zich bijna eenstemmig voor de grondwet hebben uitgesproken. De uitslag is ook militair een nederlaag, omdat de F.L.N. er niet in is geslaagd de bevolking te dwingen niet aan de stemming deel te nemen. Alleen in enkele afge legen gebieden konden de opstan delingen verhinderen, dat de be volking zich naar de stembureaux begaf. Het bewijs is geleverd - aldus de waarnemers - dat de moham medaanse bevolking, zodra deze niet meer onder druk van de F. L.N. staat, en vrij uiting kan geven aan haar mening, trouw jegens Frankrijk betuigt. De Canadese minister van han del, Dordon Churchill, zal de vol gende maand aan het hoofd van een missie naar Europa gaan om te trachten de afzet van Canadees graan te vergroten, zo is te Otta wa bekend gemaakt. Op 7 en 8 ok tober zal de missie te Londen zijn. Vervolgens zal zij Den Haag, Rot terdam, Brussel, Bonn, Hamburg en Genève bezoeken. ken, is in beraad, aldus Tsjiang Kai-Sjek. Zijn regering is van me ning, dat de kwestie op het ogen blik niet dient te worden aange sneden. Start bejaardensociëteit A.s. woensdag, 1 oct., zal weer een aanvang worden gemaakt met de bejaarden-sociëteit in 't Dorps huis. Even als in het verleden is ook nu weer alles in het werk ge steld om de bezoekers enige aan gename uurtjes te verschaffen De aanvang is bepaald op half drie des middags. Ryshyi, een Duitse herdershond van de politie, drinkt hier uit een kom metje water op de tweede dag nadat de Russische chirurg professor V. D. Demikhof er in geslaagd was de kop en de twee voorpoten van een straathondje in leven te houden en op de nek van de herder over te planten. De operatie werd bijgewoond door dr. David Gurewitsch, een neuroloog van de Amerikaanse Columbia-universiteit, en een Noorse chirurg, Christian Kappelen. Dr. Gurewitsch verklaarde dat de nieuwe kop van Ryzhyi speels reageerde, terwijl de oude kop een beetje slaperig scheen. De hond is niettemin gezond en blaft met beide koppen; hij leeft op één hart en heeft dus zes poten. Volgens Gurewitsch is Demikhof er ook in geslaagd een hond op twee harten te laten leven, een kat op een hond en een geit op een kalf over te planten. kerknieuws Ned. Hervormde Gemeente - Zierikzee Ds. C. J. van Royen nam afscheid van zijn Gemeente Wegens vertrek naar Scheemda nam zondagmiddag ds. C. J. van Royen in de godsdienstoefening in de Grote kerk afscheid van de Ned. Hervormde Gemeente te Zierikzee. Met de gemeente waren enige ring- predikanten en als vertegenwoor digers van het gemeentebestuur burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester, wethouder M. C. Ver- heijen en gemeentesecretaris R. v. Ommeren aanwezig. De dienst werd geopend met het zingen van Gezang 4:1 en 5. Na het gebed werd gezongen Gez. 78 1 en 2 en na de genadeverkondi ging Psalm 89 1. De Schriftlezing was Lukas 10 21-23 en 38-42. Als tekst voor zijn af scheidspredikatie koos ds. v. Royen Lukas 10 28b: „Doe dat en gij zult leven". Zijn eerwaarde wees 'er op dat hij deze woorden steeds als de kern van zijn zesjarige arbeid in Zierik zee heeft beschouwd. Het gaat bij dit bijbelwoord om de liefde, die naar buiten moet treden en die uit de daad moet blijken. Hierbij is belangrijk dat in Jezus Christus de roepstem Gods tot ons komt, die wij te horen hebben en waarop wij hebben te antwoorden. In verband met het tweede gelezen Schriftge deelte wees ds. v. Royen er op dat het doen van Martha niet het doen was, dat Jezus bedoelde, wat zij ook te horen kreeg. Het gaat verder om een leven te leven, dat stand kan houden voor met het costuum De mode is door de eeuwen heen altijd en speciaal voor de vrou wen een geliefkoosd onderwerp tot gesprekken geweest. Tot aan de middeleeuwen heeft een costuum, namelijk de tunica, het Europese costuum beheerst, maar, pas in de rénaissance kreeg men in feite belangstelling voor de costuumgeschiedenis. De tunica, een eenvoudig recht hoekig gewaad, werd zowel door vrouwen als mannen gedragen of zij nu van Frankische, Angelsak sische of Friese afkomst waren. Naast de tunica werden ook de broek, de oude dracht der bar baren en de mantel, door de Ro meinen met capuchon gedragen, terwijl in deze tijd ook de kou sen reeds in de mode kwamen. In de 14de eeuw werd de tunica praktisch afgeschaft en heeft het militaire costuum van deze tijd veel invloed op het mannencos- tuum uitgeoefend ter verkrijging van een slanke, maar mannelijke gestalte. Ook in het vrouwencostuum treden meer veranderingen op met het zelfde doel: een strakke, slanke gestalte, door middel van een corset, dat bij de vrouwen de zelfde plaats inneemt, als bij de mannen het wambuis. Het Bourgondische hof in Frank rijk gaf de kleding aan voor Europa, hoewel de nationale kle derdrachten in Italië en Spanje gehandhaafd bleven. Spanje gaf in de 16de eeuw tijdens zijn over heersing de toon aan wat kle ding betreft. De Franse overheersing kwam te rug in 1650, maar het costuum werd eenvoudig toen het tijdens de Franse revolutie niet meer mogelijk was dure en fantasie rijke kleren te dragen. Deze eenvoud is sedert die tijd ge handhaafd en vond enige jaren geleden in de door Dior gecre- eerde H-lijn haar hoogtepunt, hoewel over deze kleding en de daaruit voortvloeiende stijlen, die dikwijls aan de rechthoekige tu nica doen denken, het laatste woord nog niet gesproken en ge schreven zal zijn. Gods aangezicht en dat is naar Zijn opdracht, waarbij niet mag worden vergeten dat het Evangelie van Je zus Christus een actieve aangele genheid is in deze wereld. Het fun dament van dit doen rust op de fundamenten van het grote Gebod van de liefde tot God en de naaste. Deze liefde wordt gevraagd in ge zindheid èn in daad, omdat ook Gods liefde gegaan is tot het einde toe, nl. tot het kruis. Ieder men senkind dient dan ook zijn werk te zien in het licht van de woorden van de tekst. Na de predikatie volgde orgel spel door de heer M. J. Snoek, met begeleiding van enkele gemeente leden uit Ouwerkerk op blaasnv strumenten. Ds. v. Royen richtte zich vervol gens tot de vertegenwoordigers van de classis, in het bijzonder tot ouderling M. Krijger uit Bruinisse.. van de ring en van de gemeenten Brouwershaven en Ouwerkerk, tot de kring van vrijzinnig Hervorm den, zowel in groot als in klein verband, de kerkeraad, het bestuur van de stichting „Ned. Herv. ver enigingsgebouw", de organist de heer M. J. Snoek en de oud-orga nist de heer J. M. Luijkenaar, de kostersfamilie en zijn wekkerke- raad. Namens de classis Zierikzee dankte de praeses, ds. M. G. Wes terhof uit Nieuwerkerk, ds. van Royen voor al het werk dat hij in classicaal verband heeft verricht, speciaal ook in de ramptijd, toen hij door de Generale Synode als gevolmachtigde was aangewezen, en als voorzitter van de classicale noodcommissie. Burgemeester Dijckmeester sprak namens de burgerlijke gemeente woorden van dank tot de schei dende predikant voor al hetgeen deze ook voor het maatschappelijk leven in Zierikzee heeft gedaan. Ouderling T. Broere dankte na mens het vrijzinnige deel van de Hervormde gemeente en belichtte speciaal het werk van ds. v. Royen onder de jeugd (zondagsschool, ge zinsdiensten en lekespelen. Hij be trok hierin ook mevrouw v. Royen, die hij ook dankte voor haar werk in de vrijz. vrouwenvereniging. Als voorzitter van de algemene kerkeraad sprak ds. C. Bezemer, die de scheidende predikant dank bracht voor zijn arbeid in de ge meente, waarbij hij ook herinnerde aan de goede verstandhouding in de kerkeraad en met hem persoon lijk, ondanks de bestaande ver schillen in geestelijk opzicht. Hij wenste hem in zijn nieuwe stand plaats toe dat hij zijn werk zal mogen doen onder leiding van Gods wijsheid en Heilige Geest. Op zijn verzoek zong de gemeente ds. v. Royen toe Psalm 119:17 (gewij zigd). Met een kort woord dankte ds. v. Royen vervolgens de sprekers voor de tot hem gerichte woorden, waarna hij het dankgebed uitsprak en de dienst beëindigd werd met het zingen van Gezang 135 1. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Dinsdag 30 september (vandaag), vertrekt van Londen via Amsterdam de 71ste Raptim-missievlucht, waarbij het grootste aantal missionarissen in de geschiedenis van de missie van Schiphol zal vertrekken, namelijk 62. De Raptim-machine blijft 24 uur in Rome staan om de passagiers gelegenheid te geven de eeuwige stad te bezoeken en zo mogelijk naar Castel Gandolfo te gaan om de zegen van de paus te vragen. AMSTERDAM. Zondagmorgen is de zogenaamde „Bosbus" van het gemeentelijk vervoersbedrijf van Amsterdam van de autoweg aan de zuidzijde van de roeibaan in het Amsterdamse bos gegleden en op zijn kant op het ongeveer drie me ter lager gelegen fietspad terecht gekomen. AMSTERDAM. De grote jubile umtentoonstelling „Middeleeuwse kunst der noordelijke Nederlanden" die ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan "van het Rijksmuse um is gehouden, heeft 73.537 be zoekers getrokken. Zondag, toen de op 29 juni geopende expositie sloot, passeerden nog 1500 bezoekers de controle. BUSSUM. Een 82-jarige man is in Bussum ten gevolge van kolen dampvergiftiging overleden. Zijn 77-jarige echtgenote verkeerde in levensgevaar, doch is maandagmor gen ook aan de gevolgen overleden. 's-GRAVENHAGE. Oudste col lectant voor de nationale reclasse- ringsdag was in Den Haag de bijna 90-jarige heer N. Scheps uit de Se ringenstraat. Hij haalde f 141 bij elkaar. De collecte bracht voor de residentie f 16.000 op. WINTERSWIJK. Maandag jl. is de 71-jarige veehandelaar D. Ham burger uit Winterswijk bij een bot sing tussen zijn bromfiets en een personenauto zwaar gewond. Het slachtoffer is zaterdag zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen in het algemeen ziekenhuis te Win terswijk overleden. MAASTRICHT. De 38-jarige ver tegenwoordiger J. Braeken te Maastricht is in de kelder onder de winkel welke door zijn echtgenote wordt gedreven, door elektrische stroom gedood De politie onder zoekt onder welke omstandigheden dit ongeval heeft plaats gehad. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Kats I-MEVO I 3-5 Op een moeilijk bespeelbaar ter rein is het MEVO I gelukt een las tige uitwedstriid te winnen. Na het beginsignaal trok MEVO direkt ten aanval, wat in de derde minuut een doelpunt opleverde, toen een schot van Nolet via een voet van de keeper in het doel rolde (0-1). De middenvoor van Kats wist hierna de verdediging te passeren en de gelijkmaker te sco ren (1-1). MEVO kwam hierna aan een gelukkig doelpunt, toen een Kats-back de bal niet ondër con trole kon krijgen (1-2). Na de rust had MEVO door het felle spel van Kats aanvankelijk weinig in te brengen. Tien minuten voor het einde van de wedstrijd was de score zelfs tot 3-2 in het voordeel van Kats uitgelopen. Uit een voorzet van links wist Huur ling echter de bal door een listig tikje in het doel te doen verdwij nen (3-3). Met nog zes minuten te spelen kwam MEVO voor te staan toen Haverhoek een hoge voorzet van De Oude in doel wist te kop pen (3-4). Twee min. later stelde Haverhoek de zege veilig met een kopbal, aangegeven door Lupgens (3-5). In de laatste tien minuten had MEVO een verdiende .over winning behaald. Brouwershaven B I-Dreischor B I 0-3 Zaterdagmiddag hebben de Brouwse junioren hun vierde ne derlaag geleden en wel tegen het bezoekende Dreischor. Hoewel de thuisclub verschillende mooie spel momenten liet zien, waren ze toch niet opgewassen tegen de „reuzen" van Dreischor, die in snelheid en „kopwerk" de kleine spelers van Brouw de baas waren. Het eerste doelpunt kwam in de 11e minuut toen Wurth niet zuiver kon terug spelen op zijn keeper en de toege snelde v. d. Bos in het lege doel schoot (0-1). Vijf minuten voor rust had de goed doortastend spelende Han v. d. Velde pech toen hij een hoge bal voor doel verkeerd onder controle kreeg en in eigen doel kopte (0-2). Na rust kwamen de Brouwenaars meerdere malen ge vaarlijk voor het Dreischordoel, maar de verdediging der gasten week niet. In de eerste minuut na de rust loste v. d. Bos een hard schot buiten bereik van de debu terende keeper Roon (0-3). In de resterende 29 minuten werd door beter spel van Brouw niet meer gescoord. De spelers Han en Jan v. d. Velde en de onvermoeibare Jaap van Dienst lieten goed spel zien. VOETBAL Renesse B I-Bruse Boys B I 4-1 Verdiende overwinning van het veel sterkere Renesse. In de voor hoede van de thuisclub wilde het voor het doel der gasten niet erg vlotten. Het duurde tot de 44e mi nuut eer spil L. Jonker er in slaag de het doel van de Boys te door boren (1-0). Voor er 2 min. na de hervatting waren verstreken had P. Viergever de stand op 3-0 gebracht. Met een mooi schot bracht C. Bak ker na 20 min. spelen de voorsprong op 4-0. 5 min. voor tijd liet van Splunder bij een der weinige aan vallen van de bezoekers een schot van de midvoor slippen (4-1), waar mee de eindstand werd bereikt. h.l.o. De H.L.O.-proeven werden afge legd door de volgende leden van „Rust Roest" te Zierikzee: Het derde graads diploma werd behaald door de dames Tannie Beeke en Leny Meerdink en door de heer Ton de Jonge. Voor de tweede maal werd aan de eisen voldaan door mej. A. van der Schee en de heer Appie Biene- felt. Het diploma vierde graad werd behaald door de dames Tine Bruin, Willy Moermond en Jannie Rotte en door de heer Jaap Hage. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Verrassende overwinning van MEVO I in de uitwedstrijd tegen Kats I. Duiveland I bleek de sterkste in de Duivelandse derby. SINOTO I schoot met scherp tegen het derde elftal van Brouwershaven. Verrassende eindspurt van Burgh III. Zeemeeuwen I haalde de eerste puntjes binnen, evenals de WIK-junioren. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. In de 2e klas B leverde MEVO keurig werk door Kats in eigen home met 5-3 te kloppen. Door de ze lastige wedstrijd te winnenheeft MEVO bewezen ook uit tot goede prestaties in staat te zijn, een ver richting welke moed geeft voor de toekomst. Het zo uitstekend gestar te Zaamslag verloor nu weer een puntje bij SVD. Aan het hoofd van de ranglijst kwam geen wijziging daar zowel Kloetinge als Wolf aarts dijk met dezelfde cijfers, 6-0, hun resp. tegenstanders Driewegen en 's-H. H.-kinderen klopten. Wissen- kerke kwam gezien de cijfers, 11-2, tegen Goes V er niet aan te pas. Kloetinge Wolf aartsdijk MEVO Zaamslag Goes V SVD Kats 's-H. H.-kinderen Wissenkerke Driewegen 4 4 0 0 8 25- 5 4 4 0 0 8 24- 5 4 3 0 16 18-13 4 2 1 1 5 23- 6 3 2 0 1 4 14- 8 3 1113 4-5 4 10 3 2 11-14 4 10 3 2 5-17 4 0 0 4 0 7-37 4 0 0 4 0 3-24 De belangrijkste ontmoeting in de 2e klas C tussen Bruse Boys en Duiveland is 'geëindigd in een 3-2 overwinning voor het bezoekende Duiveland. Door deze onverwachte nederlaag van de Boys slaagde SINOTO er in, mede dank zij een 12-1 overwinning op Brouwersha ven III, zich op de tweede plaats van de ranglijst te nestelen. MEVO II kon het tegen Burgh III niet bolwerken en verloor met 3-2. Op merkelijk in deze wedstrijd was dat toen Burqh in de slotfase wegens het geblesseerd raken van een spe ler verder moest spelen met tien man het er in slaagde een 2-1 ach terstand om te zetten in een 3-2 overwinning. Duiveland SINOTO Bruse Boys Burgh III MEVO II Br.haven III 4 4 0 0 8 17- 7 4 3 0 1 6 17- 5 4 2 0 2 4 11- 7 4 2 0 2 4 13-12 4 10 3 2 9-13 4 0 0 4 0 2-25 In de 3e klas C zette Bruse Boys II tegen Burgh IV zijn zegereeks voort (4-1). Duiveland II bood te gen WIK krachtige tegenstand, waardoor de thuisclub alles nodig had om met 2-1 aan de winnende hand te blijven. Zeemeeuwen vond tegen SINOTO II voor het eerst de weg naar het doel en gezien de cij fers, 7-1, nam zij geen halve maat regelen. Bruse Boys II WIK Duiveland II Burgh IV Zeemeeuwen SINOTO II 4 4 0 0 8 17- 3 4 4 0 1 6 15- 5 2 10 12 5-3 3 10 2 2 6-11 3 10 2 2 7-14 4 0 0 4 0 4-18 JUNIORENCOMPETITIE. In groep B VIII deelden Duiveland B I en Burgh B I de puntjes eerlijk (2-2). Hoewel Brouwershaven B I na de rust goed tegen Dreischor B I bleek opgewassen stelden de bezoe kers reeds voor de pauze de zege veilig (0-3). Zierikzee B I Dreischor B I SINOTO B I Burgh B I Duiveland B I Zeemeeuwen B I Br.haven B I 3 3 0 0 6 26- 2 2 2 0 0 4 11- 1 3 2 0 14 10-11 3 1113 9-14 2 0 111 2-5 10 0 10 1-6 4 0 0 4 0 5-25 In groep IX bleef Renesse B I door een 4-1 zege op Bruse Boys B I zonder verliespunten aan de leiding. WIK B I zorgde voor een verrassing door SVOWK B I een puntje af te snoepen (2-2) wat voor de Ouwerkerkers het eerste verlies betekende. MEVO B I toonde zich in het plaatselijk treffen met Zie rikzee B I de sterkste (3-1). Renesse B I SVOWK B I MEVO B I Zierikzee B II Bruse Boys B I WIK B I 4 4 0 0 8 18- 8 3 2 1 0 5 4-2 3 2 0 1 4 10- 6 4 2 0 2 4 6-5 4 10 3 2 5-10 3 0 12 1 5-10 Zonnemaire BI 3 0 0 3 0 3-10 feuilleton Streekroman door HANOL SPOOR Toen het karpet versleten was kwam daarvoor in de plaats een gladde, donkerrode vloer. De geel met zwart gestreepte biezen zittin gen van de stoelen raakten op; geen nood, oom Aai wist raad. Hij tim merde er planken op. De vermaar de kwast kwaer aan te pas, en zie daar, „je zat als een prins", vond hij. Alleen om de gemakkelijke rie ten leunstoelen van vader en moe der was hij heel zuinig geweest. Die stonden er nu nog onberispe lijk: Oom Aai had tot aan z'n dood dezelfde huishoudstralegie toege past. Alles was nog precies als vroeger, en het gaf Frank een ge voel of hij nooit was weg geweest. Veranderingen zouden er wel ko men als hij ooit trouwplannen kreeg. Hij glimlachte even bij die gedachte. Daarvoor moest je met z'n tweeën zijn. Frank wilde zich in z'n bedstede nog eens lekker uitrekken, maar dat gelukte maar gedeeltelijk. „Al- lemensen", mompelde hij, „hoe heb ben hierin twee mensen kunnen slapen, en ik denk dat de bedste den in ons dorp nog niet te tellen zijn. Enfin, komt tijd komt raad". Hij schoof uit bed en bij het zoe ken naar lucifers om de petrole-i umlamp te kunnen aansteken, maakte hij een heidens kabaal door een stoel omver te lopen. „Lief dorp", zuchtte hij, „je hebt heel veel voordelen, maar moderne verlichting zou toch niet te veel luxe zijn". Frank kleedde zich gedeeltelijk aan, en ging zich buiten onder de pomp wassen. De zwengel knoerste en piepte, maar voor Frank was het de mooiste muziek. Voor hem betekende het een „welkom thuis". Vol trots keek hij rond. Wat lag het huis toch veilig verscholen zo in die duinpan, heerlijk beschut te gen ruwe winden en snerpende koude. Kijk, die goede, oude perenboom deed het ook nog steeds. De witte bloesem wiegde in de wind. Nu maar gauw de raamluiken open gedaan, als straks de zon doorkomt kan ze het huisje binnendringen. Wat 'n boffer was hij toch dat zijn bezit in de oorlog gespaard was ge bleven. Frank verkende de lucht en snoof de frisse voorjaarsgeuren op. Het zou een mooie dag worden. Hij kreeg zin in een duinwandeling. Vandaag zou hij 't er nog maar eens van nemen, meende hij, en dan aan de slag. Zijn sterke armen vroegen als het ware om werk. Even Paul waarschuwen; deze zou anders niet begrijpen waar hij ge bleven was. Plotseling kwam hem een och tend voor de geest, nu vele jaren geleden, en hij balde de vuisten. Toen ging hij oom Aai vaarwel zeg gen, omdat hij het geraden achtte het dorp te verlaten. Nu wist hij dat hij te vlug was weggegaan. De dorpelingen en de rechters zouden de valse beschuldigingen wel door- grond hebben. Maar z'n angst om voor stroperij de gevangenis in te gaan was groot. Sternhout had dan ook het recht gehad om de pacht te beëindigen. Eenmaal het dorp uitgevlucht kon hij niet meer te rug, omdat kort daarna de oorlog uitbrak. Oom Aai had z'n bedrijf verdedigd, en hij zou daarmee nu doorgaan. Uit de gemoedelijke dorpsjongen was nu een strijdlus tige jongeman gegroeid, die zijn eigenwaarde kende, en zich voelde of hij bergen kon verzetten. Dit zelfvertrouwen was voor een groot deel te danken aan Paul, die hem geholpen had om carrière te ma ken. Door Paul's lessen had hij zich opgewerkt tot diens assistent, en sa men hadden ze in het buitenland vele opdrachten tot een goed einde kunnen brengen. Frank beroemde er zich niet op, maar prees zich gelukkig dat hij Paul, tijdens een zeegevecht, het leven had kunnen redden. Vanaf die tijd waren ze onafscheidelijk geweest. Frank boog zich over zijn vriend heen en gaf hem baldadig een duw in de rug. „Ga je mee de dui nen in? Je moet de voorjaarslucht eens ruiken". „Voorlopig vind ik de lucht al leen maar zwaar slaperig", bromde Paul. „Ga je gang en maak niet zoveel lawaai". Frank zag tot zijn verwondering dat ook hier weer de tekening van dat aardige meisjeskopje boven Paul's bed hing. Nu ja, dat waren zijn zaken niet. Al die jaren was die schets bij Paul te vinden, maar hoe groot ook hun vriendschap was, over het origineel had Paul zich nooit uitgelaten. Frank voelde dat hier een geheim achter stak. On willekeurig trok het fijne profiel tje de aandacht. Er sprak een tikje hooghartigheid uit en was toch lief. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5