Een zittend leven? Wat nu na de fokdag? RATTEN 7 WEG RAT! Verwachting tot woensdagavond: Wisselvallig Veranderlijke bewolking met en kele buien; matige tot vrij krach tige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid; weinig verandering in tem peratuur. 1 okt. Zon op 6.39, onder 18.20. Maan op 19.52, onder 10.13. 2 okt. Zon op 6.41, onder 18.17. Maan op 20.27, onder 11.12. Laatste kwartier: 6 okt. te 2.20. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 1 okt. 5.06 v.m. 17.17 n.m. 2 okt. 5.33 v.m. 17.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 okt. 4.40 v.m. 16.54 n.m. 2 okt. 5.10 v.m. 17.24 n.m. Doodtij: 8 en 21 oktober. Springtij: 15 en 29 oktober. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-9. Gisteren bevond Nederland zich aan de westelijke flank van een boven de Balkan ge legen gebied van hoge druk. Zui delijke winden voerden toen warme lucht aan, waardoor bijna overal een maximumtemperatuur tussen 20 en 22 graden werd bereikt. In de loop van de avond en nacht pas seerde daarna het koufront van een boven Ierland gelegen depressie. Dit veroorzaakte zowel .in ons land als in België en Frankrijk tamelijk langdurige regen. De meeste neer slag viel in het zuidwesten van Frankrijk, waar verscheidene sta tions 15 tot 25 mm aftapten. Bij New Foundland bevindt zich een tropische cycloon, die in de richting van de zuidpunt van Groenland beweegt. De cycloon transporteert in de hogere lucht lagen - een enorme hoeveelheid warme lucht naar het noorden. In verband hiermede vertoont de bo ven Ierland gelegen depressie de neiging naar het zuiden af te bui gen. Ze komt morgen waarschijn lijk dichtbij ons land, waardoor het weer dan een wisselvallig karakter zal hebben. 'T HARDE. Maandagavond is het tweejarige dochtertje van de land bouwer L. Vis uit Oostendorp in de Eekterbeek aldaar verdronken. Het meisje is tijdens het spelen in de beek terecht gekomen. Een uur na vermissing werd zij gevonden door een broertje. Het kind was toen reeds overleden. 's-GRAVENHAGE. H.M. de ko ningin is voornemens op 10 oktober des middags de bijeenkomst bij te wonen ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van het Instituut voor Onderwijs aan Blinden te Huizen (N.H.). Ingezonden mededeling Velen lelden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der or ganen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee bevat 14 verschillende Kruiden met elk een eigen heilzame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. STAD EN PROVINCIE ZIEBIKZEB Grootste Nederlandse circus op komst Het bekende circus Van Bever - het grootste in Nederland - komt op dinsdag 7, woensdag 8 en don derdag 9 oktober naar Zierikzee. De enorme circustent wordt opge trokken op het industrieterrein in de Zuidhoek. Het circus biedt een keur van op hoog peil staande at- trakties. In de voorverkoop zijn thans reeds toegangskaarten ver krijgbaar. Bij het op 29 sept. jl. te Rot terdam gehouden examen slaagde voor het diploma Vakbekwaamheid grammofoonplaten detailhandel on ze stadgenote mevr. N. v. d. Berge- Steenpoorte. Expositie teken- en schilder werk lyceumleerlingen „De vereniging tot bevordering van het estetisch element in het voortgezet onderwijs" te 's-Gra- venhage belast zich o.a. met de rondzending van tekeningen door leerlingen gemaakt, langs de vader landse scholen, d w.z. als een school een voldoende aantal tekeningen op kan brengen dat door deze vereni ging qualitatief en instructief vol doende wordt geacht om daarvoor in aanmerking te komen. Het is daarom voor het Professor Zeeman-lyceum een mooi succes dat uit het werk van de leerlingen in '57 en '58 zo'n collectie kon wor den samengesteld. Nu deze collec tie, fraai ingelijst, uit Den Haag is terugontvangen heeft de tekenle raar de heer A. Braat het initiatief genomen om ouders en belangstel lenden de gelegenheid te bieden het werk te bezichtigen. Hiertoe wordt in de grote hal en de benedengang van het schoolgebouw een expositie ingericht die zaterdagmiddag (4 oktober) a.s. van 2 tot 6 uur voor iedereen vrij toegankelijk is. BROUWERSHAVEN De alhier gehouden collecte ten bate van de reclassering heeft opgebracht f 65,88. OOSTERLAND De Ned. Herv. bibliotheek De commissie van de bibliotheek der Ned. Herv. gemeente alhier deelt mede, dat met ingang van vrijdag 5 oktober a.s. er in de con sistorie der kerk weer zal worden begonnen met het uitlenen van boe ken. Er zijn 130 nieuwe boekwerken aan de bestaande toegevoegd, zodat de lezers en lezeressen hun hart deze winter weer kunnen ophalen. Als voorheen hoopt de commissis dat er goed voor de boekwerken zal worden gezorgd, en dat ze op tijd terug zullen worden gebracht. De collecte voor de reclassering De collecte voor de reclassering, welke in deze gemeente werd ge houden in de week van 22 tot 27 september jl. heeft opgebracht de som van f 133,81. Bij de inlevering der bussen op het gemeentehuis heeft burgemeester Laurense na mens het comité de dames collec tanten, mevr. Bakker-Bal, mevr. Capelle-van den Berg, mevr. Hoek- man-Jumeiet, mej. Mart. van der Maas, mevr. Poelman-van Leeuwen mej. G. Stouten, mevr. van der Werf-Nouwen en mevr. van Zwe- den-Kuzee, hartelijk bedankt voor de moeite, terwijl ook de milde ge vers en geefsters een woord van dank werd gebracht. Nieuw hoofd o.l.-school Tot hoofd van de openbare lagere school in deze gemeente is ingaan de 1 oktober 1958 benoemd de heer P. Knuijt te Vlissingen. De heer Knuijt, die de plaats inneemt van de heer D. Kosten, welke onlangs werd gepensioneerd, is pas afge studeerd en ongehuwd. Zodoende zal de hoofdonderwijzerswoning bij de school vooralsnog niet als zoda nig dienst doen. Weinig succesvolle polio-inentingscampagne De inenting tegen kinderverlam ming (polio), welke maandagmid dag werd uitgevoerd in het Groene Kruisgebouw door zuster Compagne bij leerlingen van de eerste en tweede klas der beide lagere scho len alhier, is geen succes geworden. Van de 59 aangeschrevenen zijn er slechts 19 opgekomen, dat is dus nog geen 33 procent. Eerste levering van suikerbieten Ook in deze gemeente zijn vorige week de eerste suikerbieten gele verd. Evenals andere jaren worden de bieten weer per vrachtauto naar de laadplaatsen vervoerd. Verno men wordt dat de opbrengst be vredigend is, temeer daar er dit jaar weinig last van vergelings- ziekte is ondervonden. Wat het sui kergehalte betreft kunnen nog geen mededelingen worden gedaan, om dat een desbetreffend onderzoek nog niet heeft plaatsgevonden. Inbraak in klokken museum te Utrecht UTRECHT, 29-9. Naar de re- cherche te Utrecht eerst thans mededeelt, is in de nacht van vrij dag op zaterdag ingebroken in het klokkenmuseum aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht. Zaterdagmorgen omstreeks 11.00 uur werd deze inbraak ontdekt. Men vermist een groot aantal gou den en zilveren horloges, waarvan de waarde wordt geschat op een bedrag tussen de 75.000 en 100.000 gulden. De inbreker(s) hebben zich toe gang verschaft via een laddertje dat op de binnenplaats stond. Van hen ontbreekt elk spoor. Formosa vraagt hulp van burgerpiloten TAIPEH, 30-9. Nationalistische China heeft de hulp van Ameri kaanse burgerpiloten ingeroepen om voorraden naar de Quemoy- eilandengroep te brengen, zo wordt te Taipeh meegedeeld. Hugh Grun dy, president van de „Civil Air Transport Cy", heeft bevestigd dat zijn maatschappij door de nationa listen is benaderd. Een beslissing had de maatschappij nog niet ge nomen. De voedselpositie op de eilanden schijnt moeilijk te zijn en-het aan-- tal gewonden neemt geleidelijk toe. In het Veluwse museum van oudheden te Harderwijk heeft de ambassadeur van België te 's-Gra- venhage mr. F. X. J. M. baron van der Straten Waillet, vandaag een afdeling geopend, die de herinne ring levendig houdt aan de tijdens de eerste wereldoorlog te Harder wijk geïnterneerde Belgische vluch telingen. KERKNIEUWS DE KERK EN HET DANSVRAAGSTUK 's-GRAVENHAGE, 29-9. De ker- keraad van de Gereformeerde Kerk van Arnhem heeft een schrijven doen uitgaan tot de gemeente, naar aanleiding van de groeiende be langstelling voor het dansen, hoe wel dat niet het enige of voor naamste verschijnsel is, dat hem verontrust. Daar is ook het ver schijnsel van de weinige animo in de gemeente, de schouders mede Fietsplaatje - Vreemd Gedrag - Bon Bolletje - Bellevliegertje en Onschuld Een oud verhaal ditmaal vrien den, spelende in de (niet al te ge lukkige tijd) van de beruchte fiets- plaatjes. Op één van onze geliefde dorpen was een man, die op zijn fiets kwam aanrijden. Bijkomende (maar belangrijke) omstandighe den: er zat geen fietsplaatje aan het stuur en op de hoek stond een niet te ontwijken politie-agent. Re sultaat: panische schrik bij de man, die handenwringend en ogenrollend probeerde geestelijke orde op zaken te stellen. De man stapte af, zette zijn fiets tegen een huis, begon ver woed zijn broekzakken te doorzoe ken onder het herhaald uiten van de kreet: wat is tat noe ver velend", en dat ek noe toch nie bie mun". Het vreemde gedrag van de man trok spoedig de aan dacht van de politieman, die na tuurlijk vroeg: „Wat er vervelend was en wat de man niet bij zich had". Einde van het drama: een bon. Deze methode doet het niet en de (met excuus aan de politie) wel eens door Eilandman toegepaste methode uiteindelijk ook niet. Hij heeft nl. wel eens 'êen half jaar zonder bel op zijn fiets gereden. In het begin knaagde 'het geweten, even later zon hij op middelen om de onvolkomenheid te camoufleren, nog later werd het een sport het speurend oog van de Heilige Her mandad te ontgaan. Bij het passe ren van geüniformeerden maakte Eilandman zijn hand tot een bolle tje, waaronder men geredelijk de fietsbel kon vermoeden. Het ging - gelijk gezegd - een half jaar goed. Toen kwam de verpletterende vraag: „Meneer, waar belt U mee?" Eilandman zei dat hij nimmer bel de, omdat onnodig lawaai maken bij de wet verboden was. Het bel levliegertje ging natuurlijk niet op. Intussen onmiddellijke (en spon tane) hulde voor de elektrische scheerder van deze week, die van zijn geliefde apparaat had cadeau gekregen. Hij was regelrecht trots op zijn bezit en maar nauwelijks was de baard er door of het zoe mend glijden van de scheerkop ge tuigde van 's mans dankbaarheid. Zo'n tien minuten probeerde hij de baard naar de andere wereld te helpen ên met veelvuldig wangtas- ten na afloop, poogde hij het resul taat te kwalificeren. „Niet slecht", sprak de mechanische scheerder en de familie knikte. Bij het schoon maken van het apparaat bleek ech ter geen haartje te zijn afgesneden. Het apparaat was puntschoon, zo gezegd, maar de verbazing hier over verdween, toen bleek dat de vaardige scheerder het plastic hoesje over de scheerkop had ver geten te verwijderen. Pijn heeft het niet gedaan. Eilandman'(als hij het. zeggen mag) vindt dit een verruk kelijke man, omdat hij een aan sprekende onschuld cultiveert ten aanzien van onze aan technische vervolmakingen zo rijke eeuw. Als 't goed is herinneren ze ons immers slechts aan Diogenes, die ook zo weinig nodig heeft. En bovendien: de illusie is soms sterker dan de werkelijkheid. Dat is ook wat waard! onder het kerkewerk te zetten, alsook het zonder wettige reden verzuimen van de kerkdienst. Nu zowel op catechisatie als bij huisbezoek aan de ambtsdragers wordt gevraagd of dansen geoor loofd is, heeft de kerkeraad zich in het bijzonder met deze vraag bezig gehouden. Naar zijn diepe over tuiging kan hier niet met een een voudig ja of neen worden volstaan, want men kan niet op grond van Gods Woord en de belijdenis dei- kerken zeggen, dat het dansen on der alle omstandigheden en voor iedereen zonde is. Maar de kerke raad is wel overtuigd, dat er aller lei dansvormen en -gelegenheden zijn, die men tot elke prijs mijden moet Daarom moet er voortdurend ernstige zelfbeproeving zijn in het leven der gelovigen, wat niet bete kent, dat er geen plaats zou zijn voor ontspanning en vermaak, bijv. in sport en spel. Scheepvaartberichten Langkoeas, 29 van Rotterdam naar Antwerpen. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 29-9. Binnenland se granen - officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe: rode op vochtconditie f 29,60, per schip. Voedergranen: zomergerst nau welijks prijshoudend, naar kwali teit f 24,75-26,25; haver prijshou dend f 23,00-24,75, blanke tot f 25,50; rogge góed prijshoudend, 17-18 vochtgehalte f 21,00. Peulvruchten: groene erwten f 32,00-52,00, tussensoorten moei lijk te plaatsen; schokkers f 50,00- 70,00; bruine bonen f 50,00-81,00, alles boerenschoon. Paarden UTRECHT, 29-9. Op de Utrecht se paardenmarkt werden heden aangevoerd: 339 paarden. De prij zen waren voor: luxe paarden f 900-1250; werk paarden f 800-1150; oude paarden f 750-925; 3-jarige paarden f 700- 925; 2-jarige paarden f 600-850; veulens f 300-575; hitten f 600-850; slachtpaarden f 1,90-2,20 per kg slachtgewicht; jonge slachtpaarden f 2,25-2,55 per kg slachtgewicht. De handel was willig. Aardappelen ROTTERDAM, 29-9. Klei aard appelen, 35 mm opw.: Eigenhei mers f 9,25-10,25, Bintje f 10,00- 10,75, Koopmans Blauwë f 10,00- 11,00, Bevelanders f 10,50-11,00, Meerlanders f 9,00-10,00; 40 mm opw., gewassen: Bintjes f 12,75, Eigenheimers f 12,50; Bintje van de kleigrond, in twee maten ge sorteerd voor de export, 35 mm opw. f 11,75, 45 mm opw. f. 12,00. a n d aardappelen, 35 mm opw.; IJsselster f 7,00, Libertas f 7,50- ,00. Voer aardappelen f 1,50-2,00. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 29 sept. 1958 Andijvie f 10; Kroten B f 4; Grote peen f 5-10; Waspeen f 11; Princessebonen f 36-41; Rode kool f 16-17; Tomaten f 20-40; Spinazie f 40; per 100 kg. Allington Pippin f 7-24; Transp. de Cronc. f 31; Alfeston f 16; Manks Codlin f 7-21; Bonne Louisse f 23- Valperen f 16-22; Valappelen f 6-16; per 100 kg. Kropsla f 6 per 100 stuks. (Ingezonden). Het was een stormachtige dag waarop de fokveedag werd gehou den, wat schade deed aan het aan tal bezoekers.Het opgegeven vee was er wel. En goed vee. Toch waren" er maar 140 stuks. Dat is maar een heel klein percentage van al het vee op het eiland. Het keuren wordt dan een heel moei lijke zaak, omdat er geen verschei denheid is. En heus, er zijn heel wat meer dieren, die voor een prijs in aanmerking zouden komen. De fokdag gaat dan meer aan zijn doel ADVERTENTIES Op donderdag 2 oktober a.s. hopen onze geliefde ouders, behuwd-, groot- en overgrootouders, IMAN RIJNBERG D. A. RIJNBERG DEN ENGELSMAN hun 50-jarige echtver eniging te herdenken. Haamstede: CL. RIJNBERG N. RIJNBERG, v. d. HOEK Noordgouwe: S. v. d. HOEK- RIJNBERG G. v. d. HOEK Rotterdam: A. REMIJN-RIJNBERG J. REMIJN Overschie: J. C. RIJNBERG H. RIJNBERG- DE WILDE Rotterdam: J. M. GLOUDI- RIJNBERG C. M. GLOUDI Klein- en Achterklein kinderen. Noordgouwe, 30 sept. '58. Herenweg 132. Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en ons broertje JACOB JAN (Jaap) W. J. VERJAAL M. J. VERJAAL-DALEBOUT JANNY - INEKE Scharendijke, 28 september '58 Dorpsstraat 35 Op 4 oktober - de dag waarop wij 25 jaar ge leden in het huwelijk traden - hopen wij van vier uur tot half zes re ceptie te houden in „Ons Dorpshuis" te Nieuwer- kerk. M. G. WESTERHOF P. WESTERHOF- SJOERDSMA Voor de zeer vele blijken van belangstelling op ons zilveren jubileum, zeggen wij u, ook namens onze kinderen, harte lijk dank. P. C. RINGELBERG C. RINGELBERG-STOEL Brouwershaven, sept. 1958. Voor de vele blijken van be langstelling bij ons 25-jarig huwelijk ondervonden, betui gen wij, mede namens onze kinderen, onze hartelijke dank W. OKKERSE W. E. OKKERSE-JUMELET Bruinisse, sept. 1958. Schipperslaan 15. N BESTRIJDINGSMIDDEL OM ONGEVAARLIJK IS VOOR ANDERE DIEREN EN MENSEN- A.s. donderdag van 10-12, 2-4 uur en 's avonds van 7-9 uur gelegenheid tot het aanmeten van SPECIALE CORSETTEN - BUIKBANDEN Elastieken kousen - Medische Bandages Positie corsetten - Steunzolen naar gipsmodel Orthopaedisch werk op medisch advies. Tevens speciaal adres voor een uitgebreide collectie CORSETTEN en B.H.'s in confectie. SNOEK, Appelmarkt 1, Zierikzee, telef. 2404 beantwoorden, d.w.z. dat U uw eigen vee toetst aan dat van ande ren en aan de prijswinnaars. U weet dan welke richting U uit moet. Om kort te gaan moeten we dus zorgen dat er volgend jaar meer vee op de keuring komt, dus meer vee moet in goede conditie zijn. Dat is niet alleen een kwestie van fok ken, kammen en borstelen. Wist U dat het voeren hier voor minstens de helft een rol bij speelt? Aan dat voer gaan we dus ook onze aandacht wèer' wijden; En vooral de a.s. winter, want het moeilijkste is het om de overgang van wei- en stalvoer nu 'en van stal- en weivoer in maart-april zo geleidelijk mogelijk te doen zijn. Er worden reeds proeven genomen om gras zo te conserveren dat het practisch de zelfde samenstelling heeft als vers uit de wei. Maar he laas zijn de machines nog niet zo ver, dat we er deze winter wat aan hebben. Voor de a.s. zomer lijken de perspectieven gunstig. We houden ons nu dus aan het gewonnen voer van deze zomer, waar we de winter mee door moe ten. Om deze voermiddelen zo ratio neel (doelmatig) mogelijk aan te wenden, wil de commissie ter be vordering van een rationele vee voeding op Schouwen-Duiveland U gaarne helpen tegen een kleine ver goeding. Die vergoeding is zeer klein in vergelijking met het be drag dat er voor terug komt. Dat er winst in zit bewijst dit, dat er het tweede jaar dat de com missie werkte meer deelnemers waren dan het eerste jaar. Maar zolang alle 663 veehouders nog niet meedoen zijn we niet tevreden. U moet het zo zien, dat het hetzelfde is, wanneer men vraagt welk ras wintertarwe nu gezaaid moet wor den. Een ras wat een paar mud meer geeft wil men direct zaaien. Waarom dan niet die voedingsmid delen gebruiken welke uw vee het beste passen en zo goedkoop moge lijk zijn? Er zijn voorbeelden dat er dieren waren die 60-70 kg. natvoer ver werken moesten. Dat gaat wel, maar wanneer de eigenaar dan klaagt, dat ze geen hooi willen eten (wanneer wij een advies geven) kun je hem vragen of hij ook zijn nor male portie boterhammen opeet na eerst goed pannekoeken gegeten te hebben. Waar het een is kan het ander niet komen. We moeten dus weten hoeveel voedervoorraad er is en hoeveel van elke soort vee. Dus melkvee, hoeveelheid melk en vet, mestvee, ouderdom enz. Uit deze gegevens zoeken we dan hoeveel iedere dier soort per dag krijgt eventueel aan gevuld met de juiste hoeveelheid en soort krachtvoer (aan dit laat ste ontbreekt het wel eens). Dat is nodig om: 1. H'et jongvee in goede conditie te brengen voor de latere fok kerij. 2. Zoveel mogelijk melk met hoog vet- en eiwitgehalte te krijgen per dier zonder dat de conditie achteruit gaat. 3. De te produceren hoeveelheid vlees per dier zo hoog en van zo goed mogelijke kwaliteit te doen zijn. Mesten is een kunst. En dit alles voor een lage kost prijs. Om even uit de keuken te klap pen vertel ik U dat de kosten per dier per dag het tweede jaar van de kern 30 cent lager waren dan een jaar eerder. Dat wil dus zeg gen op een stal van 12 stuks vee 12 x 180 staldagen x 30 cent f 648,—. De kosten voor deelname zijn voor een stal tot en met 10 stuks groot vee f 15 en voor grotere stal len f 20. Het is dus werkelijk een dubbeltje uitgeven om een kwartje terug te vangen. Op uw bedrijf komt dan een assistent eerst de voorraden opnemen, dan na ze uit gerekend te hebben met U bespre ken. In januari, februari worden eventuele wijzigingen besproken en het plan voor het volgend jaar besproken. Aarzel dus niet langer en doe meer voor het verbeteren van het voeder voor uw vee. J. C. v. BERGEIJK. HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER 32. „Wat hebt U?!" schreeuwt Aram, op zijn tegenstander toe springend, „ik heb U nog geen enkele maal geraakt!" „Merlin.... Merlin", kreunt de man nauwelijks hoorbaar. Dan slaat hij als een blok achterover en blijft roerloos liggen. Aram staart nog verbijsterd naar de bewegingloze gestalte aan zijn voeten als achter hen de waarschuwende stem van Presto klinkt: „Mes- sire! Daar komt Merlin!" En als hij het hoofd wendt, kijkt Aram recht in de starre, hypnotische blik van de magiër. „Hij zal het U niet meer lastig maken", zegt Merlin, met een vluchtige blik op de man aan zijn voeten. „Hij was een gevaarlijk zwaardvechter, Aramhet leek mij beter hem met mijn ma gische krachten onschadelijk te maken,, voor hij U te vlug af was". „Is hijis hij dan?", vraagt Aram ontzet. „Dood, ja", zegt de tovenaar toonloos en zijn koude ogen kijken dc ridder strak aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3