Aanleg Schouwse delingsdijk vergt belangrijke bijkomende kunstwerken Spijtige mededeling Een duidelijke uitspraak RASSENSCHEIDING OP AMERIKAANSE SCHOLEN IS ONWETTIG Opheffing scheiding duldt geen uitstel WASHINGTON, 29-9. Het Ame rikaanse opperste gerechtshof heeft maandag met algemene stemmen bepaald, dat Amerikaanse leerlin gen een onvervreemdbaar en in de grondwet verankerd recht hebben om op de scholen, die zy bezoeken, niet aan rassenscheiding te wor den onderworpen. Het hof bevestigde zijn besluit van twaalf september jl., toen het bepaalde dat generlei uitstel kon worden verleend bij de opheffing der rassenscheiding op de openbare middelbare school te Little Rock, in de staat Arkansas. Het hof zegt verder in zijn arrest, dat noch de wetgevende, noch de uitvoerende macht van enige Ame rikaanse staat, noch zijn gerechte lijke ambtenaren hetzij recht streeks, hetzij indirect afbreuk kunnen doen aan het hiervoor ge noemd© recht der Amerikaanse leerlingen. Het zegt voorts dat het „onder wijs aan alle leerlingen van de openbare middelbare school te Little Rock er onder te lijden zal hebben, indien de toestand van het afgelopen jaar, die dit onderricht reeds afbreuk heeft gedaan, besten digd wordt". Het hof meent dat het betrokken schoolbestuur volkomen te goeder trouw heeft gehandeld, doch het voegt hier aan toe: „De grondwet- Het referendum in Algerië ALGIERS, 30-9. Volgens de laat ste uitslagen van het referendum voor districten in Algerië waar in het geheel 4.182.110 kiezers zijn ge registreerd, hebben 3.206.050 Euro peanen en Mohammedanen ja ge stemd en slechts 112.573 neen. De uitslag wordt in Algiers be schouwd als een verpletterende ne derlaag voor het Algerijnse Bevrij dingsfront (P.L.N.) en als een motie van vertrouwen van alle Algerij nen, Europeanen zowel als Moham medanen, in de Gaulles bekwaam heid om de Algerijnse vraagstuk ken aan te pakken. Op de jongste raadsevergadering van Nieuwerkerk heeft de voorzit ter de spijtige mededeling gedaan, dat er in zijn gemeente nog geen toren zal worden gebouwd. Wij de len met Nieuwerkerk die spijtig heid, maar willen tevens verklaren dat de tijd meer dan rijp is, dat het „zwaarst getroffen dorp van het rampgebied" een toren krijgt, doodeenvoudig omdat zulks geen luxe zou zijn, maar - wil men dit zware woord gebruiken - een nood zakelijkheid. Daar is in de eerste plaats het feit, dat Nieuwerkerk op zijn oude toren vroeger altijd bij zonder trots is geweest. Dit vond zijn oorzaak in het unieke model (zeskantig), dat nergens elders (met uitzondering van een of andere kerk te 's-Gravenhage) werd aan getroffen. Dit oude cultuurmonu ment „leefde' onder de bevolking en het was niets minder dan een misdaad van de bezettende macht, dat dit fraaie monument werd op geblazen. De bevolking van Nieu werkerk treurde om het verlies van de toren bijna nog meer dan om de verwoestingen, die allerwege wer den aangetroffen in de gemeente. Toen het totale aspect weer zo'n beetje dragelijk was geworden, kwam de ramp, waarover wij hier niet meer behoeven uit te weiden. Uit de brokstukken van de ramp echter bloeide een nieuw dorp op, dat echter niet compleet is, omdat een toren ontbreekt. Reeds voor 1953 is van partiku- liere zijde het initiatief genomen om aan de tostandkoming van een toren iets te doen. Er werd een fonds gevormd, waarin belangrijke bedragen werden gestort. Dit start kapitaal is nog altijd aanwezig en nu de bevolking steeds inniger een eigen toren begeert, is het goed hier nog eens aan te herinneren. De eveneens getroffen gemeente Ouwerkerk kreeg door bijzonder gelukkige schikkingen - wel een toren en - kennen wij de Nieuwer- kerkers goed - dan is er geen en kele, die Ouwerkerk deze nieuwe aanwinst misgunt. Integendeel, de Duivelandse verhoudingen zijn heus wel zo, dat men delen kan in de vreugden van een ander. Maar Ouwerkerk's aanwinst heeft wel de begeerte naar een eigen toren aan gewakkerd en wij zijn van mening dat de bouw van dit object te Nieuwerkerk nu ook geen uitstel meer gedoogt. Het is niet lichtzin nig om voor te stellen de financiële rem voor Nieuwerkerk's toren even te laten schieten, want het hieraan bestede geld zou goed besteed zijn. In het huidige stadium kan men slechts hopen, dat ook in departe mentale sfeer dit inzicht veld wint. Het zou dwaas zijn als de kroon op het wederopbouwwerk aan Nieuwerkerk werd onthouden. Zon der de zaak te willen brengen in de sfeer van het sentiment, dient toch gezegd dat een dergelijke schrielheid al te opzichtig afsteekt tegenover het ontzettende leed, dat deze gemeente overkwam. Ook nu nog mag daar best iets tegenover staan, want niet alles mag afhan gen van het leven van kloppende cijferreeksen. telijke rechten van de negerleer lingen mogen onder geen enkele omstandigheid worden opgeofferd Het hof bevestigde zijn besluit als gevolg van bet geweld en de wanorde die gevolgd zijn na het optreden van de gouverneur (Orval Faubus) en de wetgevende verga dering van Arkansas". Communistisch gewroet in Zuid-Amerika BUENOS AIRES, 30-9. Het hoofd van de Argentijnse staatspolitie, Nicetovega, heeft maandagavond op een persconferentie te Buenos Aires gezegd, dat de Argentijnse communistische partij sedert het begin van dit jaar 120.000.000 gul den uit het buitenland heeft ont vangen voor haar binnenlandse ac tiviteit. Volgens de politiechef zou de Ar gentijnse communistische partij op het ogenblik niet alleen streven naar bondgenootschappen met be paalde Peronistische figuren, maar ook met linkse intellectuelen. De bedoeling hiervan is met hun hulp de rooms-kathoiieke kerk te be strijden, die de communisten als hun gevaarlijkste tegenstandster beschouwen. AMSTERDAM. Op het congres van „Nieuwe Koers" (de jongeren organisatie van de Partij van de Arbeid) - gedurende het afgelopen weekeinde in Amsterdam gehou den - is na ampele discussie be sloten om in de P.v.d.A. te blijven. Een geringe meerderheid verklaar de zich „voor", een talrijke min- Ingezonden mededeling Vergadering Waterschap Schouwen Met de aanleg wordt begonnen bij Brouwershaven ZIERIKZEE, 29-9. De delingsdijk door de polder Schouwen (aan genomen voor het lage bedrag van f 3.269.000,door de N.V. Van Hattum Blankevoort te Beverwijk), krijgt een hoogte van 2.10 meter -f N.A.P. Na inklinking van het dijklichaam is de te verwachten hoogte 1.75 meter N.A.P. Over de dijk komt een weg van vijf meter breedte. Aan beide zijden zal zand worden opgespoten ter vorming van het dUklichaara. Belangrijke bijkomende werken zyn nodig voor deze dijk, speciaal om een ongestoorde doorstroming van lozingswater naar de gemalen te garanderen. Zo worden in de Zwaard weg bouwwerken gemaakt, waaronder twee tunnels met een lengte van 48 meter. Met de aanleg van de delingsdijk wordt begonnen aan de kant van Brouwershaven. Voor de bemaling van een grote sloot (perskade) zal Schouwen zorgen. Eventueel optredende zoutschade wordt vergoed, evenals schade optredend door verstuiven van zand e.d. Deze mededelingen verstrekte maandagmiddag de voorzitter van het waterschap Schouwen, de heer J. Klompe, op de in 's Landskamer gehouden algemene bestuursvergadering. Ter sprake kwam verder de Langendijk, waarover de stand punten der instanties elkaar nog altijd niet volkomen dekken. Schou wen wil de dijk verhogen, terwijl Rijkswaterstaat de sloot langs de dijk wil dichten. T.a.v. deze dijk lopen de standpunten van het pol derbestuur en de Provinciale Wa terstaat parallel. Met de steun van laatstgenoemde dienst en van G.S. in de rug, staat Schouwen vrij sterk, zo deelde de voorzitter mede, die uitdrukking gaf aan de ver wachting dat het met de Langen dijk toch nog wel eens tot over eenstemming komen zal. Met uitzondering van het dijk- Tweemaal een spel van licht en donker toont deze fotocombinatie. Links zien we hoe onder de koepel van het „grote paleis" in Parijs de september avond plotseling de dertienhonderd lampjes opgloeien van een grote wereldbol, welke elektriciens op het paleis, voornamelijk in gebruik als tentoonstellingsruimte, hebben aangebracht voor de jaar lijkse autotentoonstelling, welke over een paar dagen begint. - De foto rechts, van een vuurwerk dat t.g.v. het Pacific Festival in San Fran cisco werd afgestoken, laat zien, dat deze stad 'echt niet helemaal „in de schaduw" staat van de Franse lichtstad Zonnemaire krijgt toch nog nieuwe bizondere school Baggeren van de haven ondervindt vertraging Onder voorzitterschap van de wnd. burgemeester J. L. van Leeu wen kwam de raad van Zonnemaire maandagavond in een korte verga dering bijeen. Na lezing der notulen en ingeko men stukken, wordt het voorstel van b, en w. tot het aangaan van een geldlening van f 5.000 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten goedgekeurd. De heer Jac. de Rijke ontvangt eervol ontslag als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Als lid van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon wordt benoemd de heer L. C. Braber, in de vacature ontstaan door het eer vol ontslag van de heer P. van der Velde. 1 Hierna wijst de raad door stem ming vertegenwoordigers aan in verschillende besturen en diensten, als de Waterleidingmaatschappij, Centrale Dienst Noord Zeeland, Woonruimtecomissie, enz. Conform het voorstel van b. en w. zal de woning A 52 voor een huurprijs van f 8,15 verhuurd wor den aan C. de Munnik. Van Gedeputeerde Staten van Zeeland is een besluit afgekomen betreffende toestemming aan het Bestuur tot Christelijk Nationaal Schoolonderwijs voor de nieuw bouw ener school. Genoemd bestuur was bij G.S. in beroep gegaan te gen het raadsbesluit d.d. 9 juni 1958, waarbij het verzoek om nieuwbouw was afgewezen. B. en w. stelden voor het besluit van G. S. voor kennisgeving aan te nemen. D.e heer L C. Braber had liever de nieuwbouw niet zien doorgaan. Bij de samenvoeging der gemeenten had dan een gezamenlijk schoolge bouw gesticht kunnen worden. De voorzitter wijst er op dat dit geen bezwaar is in de zin van de Lager- onderwijswet, waarom dan ook het schoolbestuur in het gelijk is ge steld. Het gemeentebestuur heeft nu tot taak het besluit van G.S. uit te voeren. Alvorens tot de rondvraag over te gaan, doet de voorzitter nog en kele mededelingen. De uitbaggering der haven ondervindt vertraging, omdat de opdracht hiervoor pas 1 sept. kon worden gegeven. De bag germolen die het werk móet uit voeren, ligt te Delft. De firma zeg de toe dat hij deze week in Zonne maire zal arriveren. Het laden van bieten ondervindt geen vertraging. Met de afbraak van de landbouw- schuur van de heer Ganzeman is nog geen aanvang gemaakt, omdat onderhandelingen dienaangaande voortduren. Op 2 september is de heer Landman als ambtenaar ter secretarie in dienst getreden, het geen een verlichting betekent van de drukke werkzaamheden. De rondvraag levert weinig op, waarna de voorzitter de vergade ring sluit. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwe Tonge (toez.) P. de Jong, Kootwijkerbroek. Aangenomen naar Noordbergum (toez): C. Vijfhuizen, vic. te Drach ten; naar Holwierde (Gron.): kand. J. Juckema, Groningen. Bedankt voor Nieuw-Vennep (toez.): E. Kempenaar, Nieuwleu- sen. Beroepen te Reitsum c.a.: kand. A. v. d. Beijl, Overveen; te De Glind: P. B. Suurmond, laatste), pred. te Sorong (Nw. Guinea). Ger. Kerken Aangenomen naar Oud Beijer- land: J. H. Meijer, Haamstede. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Blija: kand. J. Scheltema, Emmen. Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Bennekom: M. Vlietstra, Eemdijk. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Vrieschelo: J. H. Stukker, Nieuw-Weerdinge. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-west: H. C. Leep, Rotterdam. HET TELEVISIE-VRAAGSTUK De classis Rotterdam van de Ge reformeerde Gemeenten heeft be sloten om aan de particuliere sy node een uitspraak te vragen in zake de te volgen gedragslijn bij de bestrijding van wat zij noemt „het kwaad der televisie". gedeelte van de Ringdijk tot aan Burghsluis, achtte de voorzitter thans een redelijke beveiliging van Schouwen tegen het buitenwater aanwezig. Overleden hoofdingeland herdacht Staande hoorde de vergadering een korte toespraak van de voor zitter aan, waarin hij de op zo smartelijke wijze om het leven ge komen hoofdingeland, de heer P. Hoogenboom herdacht. Het was hem - na zijn benoeming - slechts ver gund een drietal vergaderingen bij te wonen. De voorzitter wees op het bijzonder tragische van dit plotselinge overlijden en deelde mede dat het bestuur op de begra fenis tegenwoordig is geweest. Ged. Staten hechtten goedkeu ring aan de besluiten tot heffing van dijkgeschot op respektievelijk gebouwde en ongebouwde eigen dom. Inzake de verbetering van de zeedijken in de Zuidhoek deelde de voorzitter mede, dat betreffende de subsidie in de kosten, met Rijks waterstaat in principe overeen stemming is bereikt. De nieuwgebouwde huizen bij het „Prommelsluis'-gemaal kun nen wellicht in december worden betrokken. De oeverval aan het Noorder- strand wordt nauwlettend in de gaten gehouden. Er is wat aanwas en het geheel zet zich wat, zodat er geen ernstige calamiteit wordt gevreesd. Aleen wat stenen wor den zo nu en dan neergelaten, maar er is geen direct gevaar. De personeelsvoorziening De kantonnier de heer A. Bil verliet per I april 1958 het Water schap wegens het bereiken van de pensioensgerechtigde leeftijd. De kantonnier de heer D. van Strien is met ziekteverlof, maar komt per 1 oktober a.s. weer in dienst. Op arbeidscontract werden in dienst genomen de heren B. Root (machi nist) en A. C. Kik (kantonnier). De voorziening met personeel is wat eenvoudiger geworden, dan enkele jaren geleden. Overdracht der gemalen door de Herverkaveling wacht op de vol tooiing van alle drie. T.a.v. de pol derconcentratie meende de voorzit ter dat de datum van 1 januari '59 toch nog maar een streefdatum is. De polder Schouwen zal nog ge woon een begroting opstellen en het wachten is dan maar op de toe komstige ontwikkeling. In antwoord op een vraag van Jhr. A. van Citters deelde de voor zitter mede, dat aan beide zijden van de inham bij de Repart voor zieningen zijn getroffen. De heer v. d. Bout informeerde naar de gron den van Schouwen vallend in de herverkaveling. Verschillende com plexen worden uiteraard toegewe zen aan Schouwen, terwijl andere als natuurgebieden onder beheer van Schouwen komen, respektieve lijk blijven (Koudekerkse inlaag). Sommige instanties zijn hiervoor - gelijk bekend - sterk geïnteres seerd. Er vond en vindt geen grond- leverantie plaats door Schouwen voor dijkverzwaring. Over de vor deringen van de sluiswerken te Zierikzee sprak de voorzitter zijn voldoening uit. Op vragen van de heer v. d. Bout deelde de voorzit ter mede dat in de Zuidhoek som mige plaatsen door R.W.S. zijn ver hoogd, maar andere niet. Een totaal verhogingsplan evenwel is in de buurt van of ficiële goedkeuring en kan mo gelijk in 1959 worden aanbe steed. Een stukje grond zal worden verkocht aan de eigenaar van pen sion „Klokje" te Noordwelle. Be sloten werd een aantal erfpachten te beëindigen en de afkoop van een aantal erfpachten te accepteren. Geldlening: f 150.000 Besloten werd een vaste geldle ning af te sluiten ad f 150.000. Aan deze lening zitten enkele haken en ogen, daar de Waterschapsbank een aanbod deed geld te verstrekken op een voor Schouwen niet zo gunstig tijdstip en bovendien tegen de hoge rente van 5Vz pet. De Waterschaps bank moest van het - op speciale wijze verkregen - geld af en Schou wen heeft toen genoegen genomen met een bedrag van f 150.000, zij het op een tijdstip, dat de rentevoet al gedaald was. De „Interimregeling Ziektekosten Ambtenaren 1958" en het voorstel inzake de looncompensatie i.v.m. de huurverhoging gingen onder de ha mer door. Idem een begrotingswij ziging voor het dienstjaar 1957. Enkele posten tot een totaalbe drag van plm. f 100 - werden on- invorderbaar verklaard. Rekening 1957 Na een uitgebreide discussie en na uitgebracht rapport door de De wandschildering te Sir Jansland ZIERIKZEE, 30-9. Gislerenmid- dag ls de restauratieschilder F. A. J. Smooreuburg begonnen met het van de muur nemen van de Sint Andreas-schildering die - zoals be kend - vóór de Reformatie werd aangebracht in het koor van het kerkje te Sir Jansland. De restau rateur deelde ons mede dat hU in de loop van vandaag (dinsdag) met dit uiterst zorgvuldige werk denkt gereed te komen. De Sint Andreas zal nog deze week naar het atelier van de heer Smoorenburg te Amsterdam wor den overgebracht. In zijn werk plaats zal de restaurateur de schil dering aan de achterzijde afvlak ken en vervolgens op een plaat overbrengen. Over de uiteindelijke bestemming van de wandschildering is nog geen beslissing genomen. Intussen is maandagmorgen de sloop van het kerkgebouw op door tastende wijze ter hand genomen en als vandaag de wandschildering zal zijn afgenomen, is het met het gebouwtje definitief gedaan: mor gen zal er niet veel meer resten dan een troosteloze ruïne. Met de bouw van de nieuwe kerk kan dan echter spoedig worden begonnen; de heipalen voor de nieuwbouw zijn reeds te Sir Jansland gearri veerd. Wij mogen ons gelukkig prijzen dat door het knappe vakmanschap van de heer Smoorenburg de fraaie wandschildering uit dit oude Dui velandse kerkje bewaard is kun nen blijven en hopen maar dat dit werkstuk straks een plaatsje zal krijgen op Schouwen-Duiveland, opdat de liefhebbers van oudheid kunde ook wat betreft de oude re ligieuze kunst, hiervan zullen kun nen genieten. Twee Grieks-orthodoxe monni ken die ervan beschuldigd worden een jonge non verkracht te hebben, hebben zich in een afgelegen kloos ter nabij Nazareth (Palestina) ver schanst, Zij zouden over een ge weer beschikken. Als zij weerstand bieden aan een kerkelijke commis sie, die binnenkort ter plaatse zal arriveren, zal de Nazareense po litie ingrijpen. commissie, bij monde van Jhr. A. van Citters, werd de rekening 1957 goedgekeurd, met een nadelig slot van f 816.963,04. De commissie merkte op dat de post „Rente Kas geld" een bedrag heeft gevergd van f 63.931,25. Dit werd veroorzaakt door de slecht afkomende toegezeg de rijkssubsidie van 80 pet. op en kele prominente werken, omdat de wijzigingen in de bestekken niet vlot door R.W.S. Iconden (en kun nen) worden goedgekeurd. De voor zitter deelde mede, dat t.a.v. be paalde werken nog altijd wordt ge hoopt op een tegemoetkoming van 90 pettemeer daar andere „bij zondere werken" in de polder wel voor 90 pet. werden vergoed. De commissie attendeerde ook op de hoge lonen bij het peilen in 1957. Dit bleek - volgens uitleg van de waterbouwkundige de heer A. van der Straaten - zij noorzaak te vin den in het slechte weer. Niet al tijd kon worden gepeild, terwijl toch de voorbereidende werkzaam heden dezelfde bleven. Feitelijk zou trouwens nieuw materieel moe ten worden aangetrokken, maar wellicht zal dit moeten wachten tot de polderconcentratie. Ook het Reservefonds werd goed gekeurd, met een goed slot van f 4.370,68. De stand van het Re servefonds bedraagt f 60.336,75. Het bestuur werd gemachtigd tot het opnemen van kasgeld in 1959 tot een totaalbedrag van f 5 mil joen. Idem tot onderhandse aanbe steding van de voor 1958 benodig de materialen. In de vakature, ont staan door aftreden van Jhr. A. van Citters als lid der commissie voor begroting en rekening werd geko zen de heer van der Stolpe en als plaatsvervanger de heer Geluk. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Stols naar de beweiding door jong vee van sommige dijkgedeelten. Hij zag liever schapen, i.v.m. dijkbe- schadiging. De heer Padmos vroeg of Schouwen zelf geen schapen kan gaan houden, maar de voorzitter repliceerde: „het zijn nogal aparte dieren en de ervaringen zijn niet overal gunstig". Overigens zal er worden ingegrepen als het met an der vee fout gaat. Jhr. van Citters had diepe scheuren gezien in de Ringdijk tegenover de Stolpweg. Hieraan zal aandacht worden be steed. De zaak is trouwens al eens doorgegeven aan R.W.S. De heer v. d. Stolpe wees op niveauver schillen in de slijtlaag van som mige wegen en op de aanwezigheid van grote stenen. Ook dit krijgt de aandacht. De voorzitter vond het trouwens billijk dat Schouwen hiel en daar iets aan de wegen doet, want de Herverkaveling heeft reeds zoveel voor het wegennet gedaan; ook de zg. Rampweg heeft deze dienst voor zijn rekening genomen. De heer de Vrieze wees op sterke distelgroei aan de Langen dijk. De pachter bleek verantwoordelijk en de distel bleek een lastpost, die nauwelijks (ook door spuiten niet) is uit te roeien. Bij de aanvang van de vergade ring werden de herbenoemde hoofd ingelanden, t.w. de heren A. v. d. Weijde, I. W. Padmos, F. v. d. Bout, C. Steur en A. v. d. Stolpe (onge bouwde eigendom) en J. J. Stols (gebouwde eigendom) door de voor zitter geïnstalleerd verklaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2